PDA

Zobacz pełną wersję : Ostre zdjęcia w kościele - technika?



atze
03-07-2017, 00:02
Przeglądam exify zdjęć wykonanych w kościołach przez okolicznych fotografów. Prawie wszystkie mają ręczny program ekspozycji. Zastanawiam się jaka jest metodologia dobierania ustawień do takich zdjęć. Może ktoś podzieli się wiedzą.

Znalazłem takie podejście: Canon 6D, 35f1.4, tryb M:
- szybkość migawki 1/160 - zamrożenie ruchu,
- przysłona na f2-f2.8 - głębia ostrości, którą chcemy osiągnąć,
- iso - parametr który dopasowujemy, aby osiągnąć poprawne naświetlenie, gdy się to nie udaje to zwiększamy otwór przysłony.

Czy to jest dobre podejście?

Kolejna rzecz to zdjęcia w ławce. Wydaje mi się, że nie da się zrobić ostrego zdjęcia 4 osób siedzących w ławce.


https://canon-board.info/imgimported/2017/07/66b07a93daf852a7-2.png
źródło (https://images82.fotosik.pl/673/66b07a93daf852a7.png)

Patrząc na takie ustawienie w kościele: 4 osoby siedzą w ławce, fotograf z prawej strony. Dla 35f2.8 głębia ostrości to jakieś 55cm. Tylko środek jest ostry. Zwiększając przysłonę np. do 5.6 braknie zakresu iso. Jak zrobić ostre zdjęcie 4 osób w ławce?

RTSiak
03-07-2017, 00:18
stanac w innym miejscu? :D

Fotosz
03-07-2017, 08:26
@Atze,
oczywiście że da się zrobić ostre zdjęcie wszystkich siedzących w ławce... trzeba tylko stanąć w takim miejscu aby wszyscy byli mniej więcej w podobnej odległości od Ciebie... Nie ma co tak analizować technicznych aspektów fotografii w kościele. Skupić się trzeba bardziej na emocjach. Ja używam (w pełni świadomie), trybu A. Często korzystam z blokady ekspozycji. Często nie ma czasu na zastanawianie się i mierzenie ręcznie ekspozycji.

atze
03-07-2017, 09:09
Przykład dotyczy rodziców z dzieckiem i chrzestnych siedzących w 3-ciej ławce od początku. Nie ma jak stanąć, aby uchwycić wszystkich nie zasłaniając ich osobami siedzącymi w ławkach 2,1.
Wychodzi, że najlepiej takich zdjęć nie robić.

robertskc7
03-07-2017, 09:25
Przykład dotyczy rodziców z dzieckiem i chrzestnych siedzących w 3-ciej ławce od początku. Nie ma jak stanąć, aby uchwycić wszystkich nie zasłaniając ich osobami siedzącymi w ławkach 2,1.
Wychodzi, że najlepiej takich zdjęć nie robić.
Np przymknij ile możesz. wydłuż czas naświetlania. Odejdź dwa kroki dalej, zrób szerszą ogniskową itp itd. Jak takie zagwozdki stanowią dla Ciebie problem, to może zbyt wcześnie na fotografie kościelną?

atze
03-07-2017, 09:59
Wczoraj odbył się chrzest w rodzinie. Zrobiłem parę fotek jako drugi fotograf i widzę, że mi to nie wyszło, dlatego pytam.
Podałem body/obiektyw, jak zrobić poprawne zdjęcie tym sprzętem.

- przymykałem, słabo doświetlone, duże iso, duży szum, próbować z korektą ekspozycji? odszumiać zdjęcia przy obróbce?,
- dłuższy czas to poruszone/mało ostre zdjęcie,
- dwa kroki dalej przy 35mm to łapę to czego nie potrzebuje, kadrować przy obróbce? utracę jakość,
- szersza ogniskowa - mówimy o 35mm.

7four
03-07-2017, 11:29
A znalazłeś kiedykolwiek zdjęcia w czyimś PF, które teraz tak próbujesz zrobić "na siłę" ?

aptur
03-07-2017, 11:42
Wczoraj odbył się chrzest w rodzinie. Zrobiłem parę fotek jako drugi fotograf i widzę, że mi to nie wyszło, dlatego pytam.
Podałem body/obiektyw, jak zrobić poprawne zdjęcie tym sprzętem.

- przymykałem, słabo doświetlone, duże iso, duży szum, próbować z korektą ekspozycji? odszumiać zdjęcia przy obróbce?,
- dłuższy czas to poruszone/mało ostre zdjęcie,
- dwa kroki dalej przy 35mm to łapę to czego nie potrzebuje, kadrować przy obróbce? utracę jakość,
- szersza ogniskowa - mówimy o 35mm.


Ja wiem jak zrobić! Trochę ciężko będzie ze sprzętem który masz ale da się! :)
6D, 35mm, 1/60, f11, ISO3200 , lampa na wprost
Stawiasz browara przy okazji :)

Makudonarudo
03-07-2017, 11:51
Szersza ogniskowa = większa głębia ostrości. Na konkretne ujęcia przydatne.
Na dłuższy czas = stabilizacja. To nie koszykówka tylko NIERUCHOMO siedzące osoby w ławkach.

atze
03-07-2017, 22:53
A znalazłeś kiedykolwiek zdjęcia w czyimś PF, które teraz tak próbujesz zrobić "na siłę" ?

To nie ma znaczenia czy znalazłem czy nie. Ja sobie takie zdjęcie wymarzyłem i takie chce mieć. Was pytam czy tym sprzętem się da, bo ja widać nie potrafię.

tlustyx
04-07-2017, 00:24
To nie ma znaczenia czy znalazłem czy nie. Ja sobie takie zdjęcie wymarzyłem i takie chce mieć. Was pytam czy tym sprzętem się da, bo ja widać nie potrafię.
Skoro to osoby siedzące w ławce to po co czas 1/160? Jak możesz to np. podnieś ISO o 2/3 EV czas 1/60 i przysłona 5.6
Czas można jeszcze próbować wydłużyć, jeśli GO jeszcze za mała to krok w tył (zwiększy się GO, bo zwiększy się odległość ostrzenia), a jeśli za szeroko będzie łapać to później lekko wykadrować :mrgreen:

Tomek67
04-07-2017, 09:22
To nie ma znaczenia czy znalazłem czy nie. Ja sobie takie zdjęcie wymarzyłem i takie chce mieć. Was pytam czy tym sprzętem się da, bo ja widać nie potrafię.
Może kup sobie np. 24-70mm IS
On ma naprawdę porządną stabilizacje.
Przy takich statycznych zdjęciach w kościele po prostu porób sporo zdjęć z dłuższymi czasami.
Bez problemu powinieneś używać 1/60s zamiast 1/160
A nawet zaryzykowałbym jeszcze dłuższy czas.
U koleżanki na weselu zawodowiec używał czasów 1/30 sekundy bez lampy np. przy krojeniu tortu.
Fakt, że ludzie ciut wyszli poruszeni, ale w kościele sceny są bardziej statyczne.

aptur
04-07-2017, 10:06
Ja sobie takie zdjęcie wymarzyłem i takie chce mieć. Was pytam czy tym sprzętem się da, bo ja widać nie potrafię.

Napisałem wyżej, że się da :)
Masz trochę zbyt dobry sprzęt do takich zdjęć ale da się!

maik30d
04-07-2017, 10:48
Może pokaż co Ci wyszło ? Pytanie czy tym sprzętem się da zrobić jest nie na miejscu bo 35 można zrobić baaaaardzo dużo a na siłę to tylko 35 można zrobić cały reportaż :)

Wysłane z mojego PLK-L01 przy użyciu Tapatalka

tombas
04-07-2017, 14:38
Przykład dotyczy rodziców z dzieckiem i chrzestnych siedzących w 3-ciej ławce od początku. Nie ma jak stanąć, aby uchwycić wszystkich nie zasłaniając ich osobami siedzącymi w ławkach 2,1.
Wychodzi, że najlepiej takich zdjęć nie robić.
mozna zrobic, ale mozna sie tez przygotowac/zabezpieczyć, jak robiłem chrzciny w 2 dzień swiąt (21 dzieci do chrztu) to zapowiedziałem rodzicom, żeby wczesniej zajeli sobie 1 ławkę z przodu (ktoś z rodziny poszedł 30 min wczesniej) i juz po problemie, mogłem mieć wszystkie osoby ostre w ławce na f/1.2 :p

--- Kolejny post ---



U koleżanki na weselu zawodowiec używał czasów 1/30 sekundy bez lampy np. przy krojeniu tortu.
Fakt, że ludzie ciut wyszli poruszeni, ale w kościele sceny są bardziej statyczne.
raczej bym nie chciał takich "ahtystycznych" zdjęc...:evil:

7four
04-07-2017, 14:43
To nie ma znaczenia czy znalazłem czy nie. Ja sobie takie zdjęcie wymarzyłem i takie chce mieć. Was pytam czy tym sprzętem się da, bo ja widać nie potrafię.

https://youtu.be/EZ6r9cGagro

zdebik
04-07-2017, 15:04
Na ostre zdjecia jest tylko jeden sposob: iso 100, f16 program AV. Statyw i wezyk spustowy.

Cichy
04-07-2017, 15:09
Tu jest ostre zdjęcie w kościele : https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/originals/70/05/c8/7005c886e695491881e73aad749d82ed.jpg

aptur
04-07-2017, 15:17
Tu jest ostre zdjęcie w kościele : https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/originals/70/05/c8/7005c886e695491881e73aad749d82ed.jpg

Ale nie w ławce. Takie na ołtarzu to każdy zrobi.

Tomek67
04-07-2017, 18:07
Na ostre zdjecia jest tylko jeden sposob: iso 100, f16 program AV. Statyw i wezyk spustowy.
Plus jeszcze potraktować wszystkich chloroformem by się nie ruszali ;)

--- Kolejny post ---


Na ostre zdjecia jest tylko jeden sposob: iso 100, f16 program AV. Statyw i wezyk spustowy.
Plus jeszcze potraktować wszystkich chloroformem by się nie ruszali ;)

atze
04-07-2017, 18:26
Nie widziałem, żeby wynajęty fotograf robił takie ujęcie w ławce jak ja. Być może wiedza i doświadczenie mówi mu, że takie zdjęcie nie wyjdzie i nie warto kombinować. On to wie, bo jest zawodowcem. Ja jestem amatorem. Może powinienem zapytać tego wynajętego fotografa ale przecież tu też są zawodowcy na co dzień robiący zdjęcia po kościołach. To też pytam tu o powiedzenie prostym językiem czy takie ujęcie ma sens a jak ma to jak tego dokonać. Przecież Wy albo robicie takie zdjęcia i wiecie jak ustawić/dobrać sprzęt albo ich nie robicie.

@tlustyx
Dzięki za rady.

@Tomek67
35mm jest najbardziej polecanym tu obiektywem. Jak ktoś pyta o zmianę body/szkła to mu się poleca opanowanie tego co ma, bo problem tkwi w umiejętnościach a nie w sprzęcie. Ja więc chce opanować to co mam posiłkując się podpowiedziami innych. Dzięki.

@tombas
Mówisz z doświadczenia, które już masz. Ja na przyszłość już wiem, żeby tak zrobić.


https://youtu.be/EZ6r9cGagro
Przed otworzeniem tego odnośnika pomyślałem, że będzie to coś pomocnego. Po otworzeniu, spojrzałem na Ciebie z politowaniem.

robson999
04-07-2017, 18:44
Ja bym chyba też zrezygnował z takich zdjęć w ławkach. A gdybym już się zdecydował, to przymknąłbym trochę przysłonę (F2.8-3.5) i próbował z 30-35 mm.
Tylko dlaczego uparłeś się na wszystkie osoby ostre? Przecież mógłbyś wykonać kilka/kilkanaście ujęć, każde z AF na daną osobę i byłoby git.
albo chociaż ze 3 zdjęcia z różnymi punkami AF.

atze
04-07-2017, 19:24
Mogłem zrobić każdego z osobna, ale wydawało mi się to takie rozczłonkowane. Ławki nie były szerokie, mieściły się idealnie 4 osoby. Pomyślałem, że zrobię wszystkich jak siedzą. Naciskam spust, podglądam na wyświetlaczu: chrzestna rozmazana na pierwszym planie, rodzice ostrzy, chrzestny rozmazany ale nie tak tragicznie. Nie wygląda to dobrze. Jak patrzę na portfolia fotografów to widzę, że na każdym reportażu ze chrztu mają podobne ujęcia. Nie ma tam eksperymentów lub zostały skasowane podczas obróbki jako nie udane i nikt tego nie roztrząsa oprócz mnie. Może po prostu trzeba opanować standard.

robson999
04-07-2017, 19:53
Mnie tam się podobają właśnie takie zdjęcia gdzie część osób np w ławce jest ostrych a część nieostrych. Zawsze mi się wydawało że to takie naturalne. Ja bym nie kombinował, tylko np na jednym zdjęciu postarał sie pokazać najważniejsze osoby ostre a np na drugim tę mniej znaczącą grupkę ludzi.

--- Kolejny post ---

No to jak miałeś 4 osoby w ławce, to w ogóle bym to zrobił jeszcze inaczej. Z 70-100 mm na F2.8-3.5, postarał się zrobić najważniejsze 2 osoby ostre i potem kolejne 2.

manfred1
05-07-2017, 06:27
A znalazłeś kiedykolwiek zdjęcia w czyimś PF, które teraz tak próbujesz zrobić "na siłę" ?
A może trzeba lekko przeswietlic i blysnac lampa z minusem ustawiając przysłonę tak aby mieć dużą głębię ostrości.

Eberloth
05-07-2017, 07:34
Sfotografować każdą osobę oddzilenie, skleić w panoramę :)

7four
05-07-2017, 10:03
A może trzeba lekko przeswietlic i blysnac lampa z minusem ustawiając przysłonę tak aby mieć dużą głębię ostrości.

Nie wiem czy doczytaliście, ale o lampie w założeniach do celu, nie było mowy.
Duża głębia i prześwietlenie zdjęcia - ciekawe.

--- Kolejny post ---


Mnie tam się podobają właśnie takie zdjęcia gdzie część osób np w ławce jest ostrych a część nieostrych. Zawsze mi się wydawało że to takie naturalne. Ja bym nie kombinował, tylko np na jednym zdjęciu postarał sie pokazać najważniejsze osoby ostre a np na drugim tę mniej znaczącą grupkę ludzi.

--- Kolejny post ---

No to jak miałeś 4 osoby w ławce, to w ogóle bym to zrobił jeszcze inaczej. Z 70-100 mm na F2.8-3.5, postarał się zrobić najważniejsze 2 osoby ostre i potem kolejne 2.

To nie Tobie mają się zdjęcia podobać, tylko ciotkom, które oglądając zdjęcia pierwsze co powiedzą: "Ciocia Marysia rozmazana i nie widać w jakiej kiecce była w kościele". Trochę więcej zrozumienia dla starszych ludzi ;)

robertskc7
05-07-2017, 10:30
Ale o czym rozmowa, gosciu nie przymknie bo szum, nie zmieni czasu bo poruszy, nie odejdzie bo będzie musiał cropować i jakość poleci... tego 6d z optyką do sklepu oddać, kupić amatorski sprzęt i do nauki - moja rada.

manfred1
05-07-2017, 10:40
Nie chciałem tego pisać ale lepiej tego bym nie ujął.

atze
05-07-2017, 11:36
Ale o czym rozmowa, gosciu nie przymknie bo szum, nie zmieni czasu bo poruszy, nie odejdzie bo będzie musiał cropować i jakość poleci... tego 6d z optyką do sklepu oddać, kupić amatorski sprzęt i do nauki - moja rada.

Powiedz mi chociaż czego mam się uczyć na tym amatorskim sprzęcie, sporo nie potrafisz mi powiedzieć jak sobie poradzić z tym co mam.


Nie chciałem tego pisać ale lepiej tego bym nie ujął.

Najwyraźniej nie zrozumieliście po co ten wątek został założony. Nie po to, aby skwitować go taką odpowiedzią a po to, aby wyjaśnić mi że jestem w błędzie i moje gdybania o przysłonie, czasie, itp. są bezpodstawne. Wątek powstał w celu wyjaśnienia jak to zrobić poprawnie. Jak Wy to robicie będą w podobnej sytuacji i używając podobnego sprzętu.

aptur
05-07-2017, 11:56
Powiedz mi chociaż czego mam się uczyć na tym amatorskim sprzęcie, sporo nie potrafisz mi powiedzieć jak sobie poradzić z tym co mam.

Już dawno w tym wątku zostało wyjaśnione jak możesz zrobić zdjęcie jakie sobie wymyśliłeś.
W ogóle to o co pytasz to są podstawy fotografii. W zasadzie nawet w instrukcji obsługi aparatu jest to wyjaśnione.

pkoprowski
05-07-2017, 12:04
Kolejna rzecz to zdjęcia w ławce. Wydaje mi się, że nie da się zrobić ostrego zdjęcia 4 osób siedzących w ławce.

https://images82.fotosik.pl/673/66b07a93daf852a7.png

Patrząc na takie ustawienie w kościele: 4 osoby siedzą w ławce, fotograf z prawej strony. Dla 35f2.8 głębia ostrości to jakieś 55cm. Tylko środek jest ostry. Zwiększając przysłonę np. do 5.6 braknie zakresu iso. Jak zrobić ostre zdjęcie 4 osób w ławce?

Tilt-shift i płaszczyznę ostrości ustawić równo z ławką.

robertskc7
05-07-2017, 12:17
Wrzuć zdjęcie z kościoła - nikt się nie domyśli przecież jakie miałeś warunki zastane i tym bardziej odległości do gości jaką dysponowałeś Plus podaj to magiczne ISO ze zdjęcia to wtedy Ci pomożemy. Zresztą odpowiedź już padła. Bardzo duże F plus lampa.
Propos amatorskiego sprzętu to pomógł by Ci na tyle, że ma większa GO niż matryce FF a obiektywy kitowe zazwyczaj mają stabilizacje.

atze
07-07-2017, 22:52
Odpowiedź, jak zrobić zdjęcie w ławce padła. Dziękuje.

Wróćmy do pierwszej części pytania. Jakie przyjąć postępowanie podczas dobierania paramentów podczas zdjęć w kościele lub innych niesprzyjających warunkach?
Zdjęcia, które robiłem podczas chrztu robiłem w trybie preselekcji przysłony. Niestety okazało się to błędem, gdyż aparat sam dobierał czas i część zdjęć wyszła poruszona.

Tak wygląda statystyka:


https://canon-board.info/imgimported/2017/07/30c9781e9c41bb7a-1.png
źródło (https://images82.fotosik.pl/682/30c9781e9c41bb7a.png)


https://canon-board.info/imgimported/2017/07/5435400096b7d89b-2.png
źródło (https://images83.fotosik.pl/681/5435400096b7d89b.png)

Przy czasach 1/10-1/40s zdjęcia poruszone.

Znalazłem takie podejście: Canon 6D, 35f1.4, tryb M:
- szybkość migawki 1/160 - zamrożenie ruchu,
- przysłona na f2-f2.8 - głębia ostrości, którą chcemy osiągnąć,
- iso - parametr który dopasowujemy, aby osiągnąć poprawne naświetlenie, gdy się to nie udaje to zwiększamy otwór przysłony.

Możecie zweryfikować takie podejście? Może wchodząc do kościoła postępujecie inaczej, jak?

maik30d
07-07-2017, 23:09
Wrzuć zdjęcie kolego jakie zrobiłeś a nie statystyki . Wiem, że może się boisz krytyki ale spoko, każdy się uczy całe życie :)

Wysłane z mojego PLK-L01 przy użyciu Tapatalka

robertskc7
07-07-2017, 23:37
Przy czasach 1/10-1/40s zdjęcia poruszone.

Znalazłem takie podejście: Canon 6D, 35f1.4, tryb M:
- szybkość migawki 1/160 - zamrożenie ruchu,
- przysłona na f2-f2.8 - głębia ostrości, którą chcemy osiągnąć,
- iso - parametr który dopasowujemy, aby osiągnąć poprawne naświetlenie, gdy się to nie udaje to zwiększamy otwór przysłony.

Możecie zweryfikować takie podejście? Może wchodząc do kościoła postępujecie inaczej, jak?

Z tabeli wynika, że Twoim podstawowym problem jest to, że nie patrzysz na dane w wizjerze ( parametry zdjęcia) przed naciśnięciem spustu. Zgadłem ? Auto ISO sobie ustaw z minimalnym czasem naświetlania.

maik30d
07-07-2017, 23:41
I w ogóle to Ty źle wszystko rozumujesz. Chcesz jakis przepis na robienie zdjęć w kościele a to tak nie działa, że w każdym kościele masz mieć 1/125s. Możesz mieć nawet 1/40 i będzie w porządku w 80% zdjęć z kościóła, dopóki obiekty są stateczne :)
Ja wchodząc do kościoła już na oko mniej wiecej dobieram parametry i z reguły fotografuje na 1.4 - 2.0 ;)

Wysłane z mojego PLK-L01 przy użyciu Tapatalka

jaś
08-07-2017, 08:38
Zdjęcia, które robiłem podczas chrztu robiłem w trybie preselekcji przysłony. Niestety okazało się to błędem, gdyż aparat sam dobierał czas i część zdjęć wyszła poruszona.



preselekcja przysłony na 100% zadziałała dobrze - jeśli nie zwracasz uwagi na parametry zdjęcia to pozostaje jeszcze większy automat czyli auto iso i on doprowadzi do czasów które jesteś w stanie utrzymać z ręki (bo to jest najczęściej problemem) ale auto iso bywa optymistyczne i ustawi 1/50 na obiektywie 50mm co równiez może być zbyt długim czasem - jeden utrzyma to w ręce drugi nie. :) zielony kwadracik pewnie też zadziała




Znalazłem takie podejście: Canon 6D, 35f1.4, tryb M:
- szybkość migawki 1/160 - zamrożenie ruchu,
- przysłona na f2-f2.8 - głębia ostrości, którą chcemy osiągnąć,
- iso - parametr który dopasowujemy, aby osiągnąć poprawne naświetlenie, gdy się to nie udaje to zwiększamy otwór przysłony.


odkrywasz zależności opisane w każdym podstawowym podręczniku, parametry zdjęcia i tak będziesz musiał kontorolować w trybie M również

Tomek67
08-07-2017, 09:02
Przy czasach 1/10-1/40s zdjęcia poruszone.
Znalazłem takie podejście: Canon 6D, 35f1.4, tryb M:
- szybkość migawki 1/160 - zamrożenie ruchu,

Ty masz poruszone te osoby bo się ruszyły, czy może Ty poruszyłeś aparatem ??
Bo coś mi się wydaje, ze tak naprawdę to raczej to drugie.
Gdy osoby idą w kościele to faktycznie czas rzędu 1/160s by się przydał.
Ale jak stoją w ławkach to 1/60 wystarcza.
Chyba, że np. bujają niemowlakiem na rękach.
Bez stabilizacji trzeba baaardzo pewnie trzymać aparat by zrobić zdjęcie przy np. 1/30-1/40s przy 35mm.
Wprawdzie reguły fotografii mówią , że dla 35mm wystarczy 1/30-1/40s
Ale ta regułą wywodzi się z dawnych czasów gdy aparaty były mnie ostre, bez stabilizacji trudno osiągnąć brak poruszenia
jak się nie ma właściwej techniki techniki robienia zdjęć.
Ja już wcześniej Ci polecałem obiektyw ze stabilizacją.
Robiąc zdjęcia z ręki w ciemnych miejscach trudno uzyskać większą GO na pełnej klatce bez stabilizacji.
Aha oczywiscie stabilizacja nie zatrzyma Ci ruchu poruszających się osób, a jedynie poruszenie aparatu.

pan.kolega
08-07-2017, 09:08
Wymarzyłeś sobie ładne zdjecie w dość ciemnym miejscu z dużą GO i pytasz jak je zrobić, ale już postanowiłeś, że nie chcesz dłuższych czasów, bo poruszysz, nie chcesz wyższego ISO, bo szum, nie chcesz odejść bo nie ma miejsca albo trzeba będzie wycinać, nie chcesz krótszej ogniskowej bo nie po to masz 35mm żeby go nie używać i też trzeba będzie kropować, a to gorsza jakość, nie chcesz lampy bo nie masz albo nie lubisz, o tilt-shift nie warto wspominać....

To są parametry które fotograf ma do dyspozycji i nie ma nic innego. Radzi sobie używając optymalnej kombinacji powyższych czynników. Najlepiej całą scenę ustawić jak wszyscy wyjdą z kościoła, fotografowac z dowolnego miejsca, przesunąć ławki z przodu, i jeszcze użyć statywu.:idea::lol:

Spodziewasz się, że ktoś Ci zdradzi jakiś dodatkowy magiczny sposób? Albo guzik na aparacie, który to załatwi? Może spróbuj włączyć GPS albo WiFi, :idea: bo nic innego mi nie przychodzi do głowy.:mrgreen:

Przemek_PC
08-07-2017, 13:55
Dostarzyc zdjecia w formacie papierowym 10x15. Mniej widac szum i nieostrosc. A druga opcja to wmowic widzom, ze plytka glebia to srodek wyrazu artystycznego a poruszone zdjecia dodaja dynamiki. Mozna tez zrobic B&W jesli wszystko lezy (szum, balans, ostrosc, ekspozycja) i powiedziec, ze taka miales wizje artystyczna. A na powaznie to rozklad GO wyglada tak, ze 1/3 przed punktem i 2/3 za punktem jest ostre a nie po polowie wiec celujac odpowiednio mozna zyskac dodatkowe centymetry GO.

pan.kolega
08-07-2017, 19:46
A na powaznie to rozklad GO wyglada tak, ze 1/3 przed punktem i 2/3 za punktem jest ostre a nie po polowie wiec celujac odpowiednio mozna zyskac dodatkowe centymetry GO.

Oczywiście to nie jest prawda.:?

Fotografując 35mm na f1.4 z 10 metrów będzie dokładnie tak, ale przy podchodzeniu bliżej będzie rozkład zmieniał się w kierunku 1:1 a odchodząc dalej w kierunku 1: nieskończoności. :p

Z tych dziesięciu metrów GO podawana przez kalkulatory to ponad 7 metrów, więc 4 osoby w ławce powinny się lużno zmieścić.

7four
09-07-2017, 08:26
Ty masz poruszone te osoby bo się ruszyły, czy może Ty poruszyłeś aparatem ??
Bo coś mi się wydaje, ze tak naprawdę to raczej to drugie.
Gdy osoby idą w kościele to faktycznie czas rzędu 1/160s by się przydał.
Ale jak stoją w ławkach to 1/60 wystarcza.
Chyba, że np. bujają niemowlakiem na rękach.
Bez stabilizacji trzeba baaardzo pewnie trzymać aparat by zrobić zdjęcie przy np. 1/30-1/40s przy 35mm.
Wprawdzie reguły fotografii mówią , że dla 35mm wystarczy 1/30-1/40s
Ale ta regułą wywodzi się z dawnych czasów gdy aparaty były mnie ostre, bez stabilizacji trudno osiągnąć brak poruszenia
jak się nie ma właściwej techniki techniki robienia zdjęć.
Ja już wcześniej Ci polecałem obiektyw ze stabilizacją.
Robiąc zdjęcia z ręki w ciemnych miejscach trudno uzyskać większą GO na pełnej klatce bez stabilizacji.
Aha oczywiscie stabilizacja nie zatrzyma Ci ruchu poruszających się osób, a jedynie poruszenie aparatu.

Może na live robi na wyciągniętych rękach :confused: ?

Nozanu
09-07-2017, 13:47
Przeglądam exify zdjęć wykonanych w kościołach przez okolicznych fotografów. Prawie wszystkie mają ręczny program ekspozycji. Zastanawiam się jaka jest metodologia dobierania ustawień do takich zdjęć. Może ktoś podzieli się wiedzą.

Znalazłem takie podejście: Canon 6D, 35f1.4, tryb M:
- szybkość migawki 1/160 - zamrożenie ruchu,
- przysłona na f2-f2.8 - głębia ostrości, którą chcemy osiągnąć,
- iso - parametr który dopasowujemy, aby osiągnąć poprawne naświetlenie, gdy się to nie udaje to zwiększamy otwór przysłony.

Czy to jest dobre podejście?

Kolejna rzecz to zdjęcia w ławce. Wydaje mi się, że nie da się zrobić ostrego zdjęcia 4 osób siedzących w ławce.

https://images82.fotosik.pl/673/66b07a93daf852a7.png

Patrząc na takie ustawienie w kościele: 4 osoby siedzą w ławce, fotograf z prawej strony. Dla 35f2.8 głębia ostrości to jakieś 55cm. Tylko środek jest ostry. Zwiększając przysłonę np. do 5.6 braknie zakresu iso. Jak zrobić ostre zdjęcie 4 osób w ławce?

Użyj kompaktu albo telefonu.
Przy tych parametrach to nawet jedną twarz trudno będzie zmieścić w głębi ostrości, tyle że tego na gotowym zdjęciu nie widać. Wszystko zależy od tego z jakiej odległości "widz" ogląda zdjęcie, a wtedy nawet nieczytelne na monitorze rozmycia wyglądają normalnie.

Tom77
09-07-2017, 17:53
Wymarzyłeś sobie ładne zdjecie w dość ciemnym miejscu z dużą GO i pytasz jak je zrobić, ale już postanowiłeś, że nie chcesz dłuższych czasów, bo poruszysz, nie chcesz wyższego ISO, bo szum, nie chcesz odejść bo nie ma miejsca albo trzeba będzie wycinać, nie chcesz krótszej ogniskowej bo nie po to masz 35mm żeby go nie używać i też trzeba będzie kropować, a to gorsza jakość, nie chcesz lampy bo nie masz albo nie lubisz, o tilt-shift nie warto wspominać....


To mi się podoba :)

atze
10-07-2017, 10:41
Wrzuć zdjęcie kolego jakie zrobiłeś a nie statystyki . Wiem, że może się boisz krytyki ale spoko, każdy się uczy całe życie :)
Zdjęcie chętnie bym wrzucił, krytyki się nie boję, choć wiem, że każdy tu skupi się na kadrze/kolorach a nie na problemie. Nie wrzucam prywatnych zdjęć do internetu. Wezmę znajomych (jak się zgodzą) do kościoła i porobię im parę zdjęć, wtedy wrzucę to co mi wyjdzie.


Z tabeli wynika, że Twoim podstawowym problem jest to, że nie patrzysz na dane w wizjerze ( parametry zdjęcia) przed naciśnięciem spustu. Zgadłem ? Auto ISO sobie ustaw z minimalnym czasem naświetlania.
Na czas nie parzyłem. Myślałem, że jak ustawie przysłonę do apart załatwi resztę. Myliłem się.


I w ogóle to Ty źle wszystko rozumujesz. Chcesz jakis przepis na robienie zdjęć w kościele a to tak nie działa, że w każdym kościele masz mieć 1/125s. Możesz mieć nawet 1/40 i będzie w porządku w 80% zdjęć z kościóła, dopóki obiekty są stateczne :)
Ja wchodząc do kościoła już na oko mniej wiecej dobieram parametry i z reguły fotografuje na 1.4 - 2.0 ;)
Może nie przepis tylko wyjaśnienie jak Ty to robisz. Już powiedziałeś, że używasz przysłony 1.4-2.0, teraz do tego trzeba dobrać pozostałe dwa parametry. Jak masz już doświadczenie to wiesz, że do tej przysłony trzeba manualnie ustawić czas 1/160 chcąc fotografować rodziców przechodzących przez kościół - czy dobrze myślę? Pozostaje dobrać ISO i mamy dobre zdjęcie. O takie wyjaśnienia mi chodzi.


odkrywasz zależności opisane w każdym podstawowym podręczniku, parametry zdjęcia i tak będziesz musiał kontorolować w trybie M również
Znam te zależności. Tu na forum był fajny obrazek trójkąta zależności. Patrzą na niego to można dobierać ustawienia w nieskończoność. Ja bym chciał podpowiedzi, że jak para idzie to czas musi być przynajmniej 1/160 - 1/200, bo wtedy będę miał nieporuszone zdjęcie. Do tego ustawiam sobie przysłonę na 2.8 bo np. da mi to odpowiednią ostrość dla takiego zdjęcia. Jak siedzią w ławkach po stronie kościoła na którą nie świeci słońce to powinienem użyć czasu 1/40, jak siedzą po stronie, gdzie pada słońce to czas (strzelam) 1/250. Chciałbym skorzystać z waszego doświadczenia w takich sytuacjach.


Ty masz poruszone te osoby bo się ruszyły, czy może Ty poruszyłeś aparatem ??
Bo coś mi się wydaje, ze tak naprawdę to raczej to drugie.
Gdy osoby idą w kościele to faktycznie czas rzędu 1/160s by się przydał.
Ale jak stoją w ławkach to 1/60 wystarcza.
Chyba, że np. bujają niemowlakiem na rękach.
Bez stabilizacji trzeba baaardzo pewnie trzymać aparat by zrobić zdjęcie przy np. 1/30-1/40s przy 35mm.
Wprawdzie reguły fotografii mówią , że dla 35mm wystarczy 1/30-1/40s
Ale ta regułą wywodzi się z dawnych czasów gdy aparaty były mnie ostre, bez stabilizacji trudno osiągnąć brak poruszenia
jak się nie ma właściwej techniki techniki robienia zdjęć.
Ja już wcześniej Ci polecałem obiektyw ze stabilizacją.
Robiąc zdjęcia z ręki w ciemnych miejscach trudno uzyskać większą GO na pełnej klatce bez stabilizacji.
Aha oczywiscie stabilizacja nie zatrzyma Ci ruchu poruszających się osób, a jedynie poruszenie aparatu.
Oni stali nieruchomo, ja robiłem zdjęcie z automatycznym doborem czasu, pewnie wskoczyło 1/30 i nie utrzymałem aparatu.
Już coś podpowiedziałeś z tymi czasami dla obiektywów, poczytam. Samego obiektywu nie mogę zmienić, bo czas kompletowania sprzętu mam już za sobą, teraz tylko nauka mi została.


Wymarzyłeś sobie ładne zdjecie w dość ciemnym miejscu z dużą GO i pytasz jak je zrobić, ale już postanowiłeś, że nie chcesz dłuższych czasów, bo poruszysz, nie chcesz wyższego ISO, bo szum, nie chcesz odejść bo nie ma miejsca albo trzeba będzie wycinać, nie chcesz krótszej ogniskowej bo nie po to masz 35mm żeby go nie używać i też trzeba będzie kropować, a to gorsza jakość, nie chcesz lampy bo nie masz albo nie lubisz, o tilt-shift nie warto wspominać....

To są parametry które fotograf ma do dyspozycji i nie ma nic innego. Radzi sobie używając optymalnej kombinacji powyższych czynników. Najlepiej całą scenę ustawić jak wszyscy wyjdą z kościoła, fotografowac z dowolnego miejsca, przesunąć ławki z przodu, i jeszcze użyć statywu.:idea::lol:

Spodziewasz się, że ktoś Ci zdradzi jakiś dodatkowy magiczny sposób? Albo guzik na aparacie, który to załatwi? Może spróbuj włączyć GPS albo WiFi, :idea: bo nic innego mi nie przychodzi do głowy.:mrgreen:
To są moje gdybania, że czas to poruszone, że iso to szum, że crop to jakość. Lampa w kościele odpada, lampę mam :)
Widzisz, o takie wyprowadzenie mnie z błędu chodzi. Żeby powiedzieć, że to nie jest tylko naciśnięcie spustu migawki i jest cacy zdjęcie, bo mnie jako amatorowi tak się może wydawać. Chodzi o wskazanie właśnie takich niuansów, że przy takich warunkach to trzeba zrobić tak albo inaczej, żeby było dobrze. Jak napisałem, wyżej ja mogę latać po całym trójkącie zależności szukając odpowiedniej kombinacji do takich zdjęć. Chciałbym, abyście Wy mi zawęzili to szukanie.


Dostarzyc zdjecia w formacie papierowym 10x15. Mniej widac szum i nieostrosc. A druga opcja to wmowic widzom, ze plytka glebia to srodek wyrazu artystycznego a poruszone zdjecia dodaja dynamiki. Mozna tez zrobic B&W jesli wszystko lezy (szum, balans, ostrosc, ekspozycja) i powiedziec, ze taka miales wizje artystyczna. A na powaznie to rozklad GO wyglada tak, ze 1/3 przed punktem i 2/3 za punktem jest ostre a nie po polowie wiec celujac odpowiednio mozna zyskac dodatkowe centymetry GO.

Oczywiście to nie jest prawda.:?

Fotografując 35mm na f1.4 z 10 metrów będzie dokładnie tak, ale przy podchodzeniu bliżej będzie rozkład zmieniał się w kierunku 1:1 a odchodząc dalej w kierunku 1: nieskończoności. :p

Z tych dziesięciu metrów GO podawana przez kalkulatory to ponad 7 metrów, więc 4 osoby w ławce powinny się lużno zmieścić.
Poczytam o GO w różnych warunkach. Do tej pory fotografowałem co najwyżej 2 osoby będące obok siebie.


Może na live robi na wyciągniętych rękach :confused: ?
Nie.


To mi się podoba :)
Dobrze, że i dla Ciebie znalazło się coś interesującego w tym wątku.

jan pawlak
10-07-2017, 10:43
Trzeba zacząć od "podstaw", uwzględnić po co robisz zdjęcie


Masz 6D, matryca 5470 x 3648, czyli optymalne wykorzystanie rozdzielczości matrycy to wydruk (około, przy 254 dpi) 55cm x 36cm.
Z doświadczenia wiem, że gdy masz ostry obiektyw i dobrze to robić to ostre wydruki można dostać (tutaj)około 100 cm x 70 cm

Gdy robisz wydruki np. 30cm x 20cm to nie musisz na siłę starać się mieć obiekt (te 4 osoby) w całym wizjerze, możesz albo się cofnąć albo używać krótszej ogniskowej co da Ci większą GO.
Obraz na połowie szerokości wizjera w pełni wystarczy by mieć ostre (tak gdzie trzeba) zdjęcie.

I staraj się by to co chcesz drukować było w środku kadru.
Gdy mowa o 35L to raczej nie schodź poniżej f/2
https://www.dxomark.com/Lenses/Canon/Canon-EF-35mm-F14L-USM-mounted-on-Canon-EOS-6D---Measurements__836


jp

maik30d
10-07-2017, 11:35
Jak nie chcesz pokazywać twarzy to w Ps je zastaw w byle jaki sposób. A co do parametrów to w Kościele przy wolnym ruchu 1/80 Ci wystarczy, f 2.0 i do tego dobrać ISO. Możesz przecież na LV sobie zrobić regulacje parametrów

Wysłane z mojego PLK-L01 przy użyciu Tapatalka

marcin_g
11-08-2017, 17:07
A skoro już taki koncert życzeń i marzeń został rozpoczęty to dorzucę swoje marzenia. Chce mieć ferrari california i canona 5dmk IV. Ciekawe czy się spełnią. :D

atze
13-08-2017, 23:01
Spełnią się. Sprzedaj 6D i 5DmkII, kup 5DmkIV i zarób nim na Ferrari.