PDA

Zobacz pełną wersję : Paproch w obiektywie



hakaloko
27-06-2017, 12:40
Witam 2 dni temu kupilem nowy aparat Eos 750D z obiektywem kit. Jest to moja pierwsza lustrzanka dlatego odkrywam dopiero ta dziedzine. Zaciekawilo mnie jak sprawdzic czystosc matrycy poczytalem, wzialem katrke zrobilem test i na zdjeciu kropka dosyc duza w pozycji gorny srodek. Zagladalem do srodka dalem reczne czyszczenie matrycy i nic nie widac matryca czysta. Zauwazylem ze w obiektywie jest jakis syfek. Tylko ze on jest na dole obiektywu. Czy to nie jest tak ze zdjecie widzi to w odbiciu lustrzanym i wszystko wskazywalo by na ten paproch w obiektywie? Ale dziwne bo jak trzymam palec w miejscu tego paprocha to na zdjeciu palec jest na dole a paproch na gorze.
A niemam innego szkla zeby sprawdzic ta wade..
Chyba to bedzie to bo jak patrze w obiektyw to widze odbicie do gory nogami
Masakra 1 aparat wymienilem tego samego dnia bo byl paproch w wizjerku. Dostalem drugi. Nowe nie otwierane pudelko. Teraz mam cos w obiektywie tam w srodku i w wizjerku tez jakas kropka mniejwiecej po srodku. Jak na sprzet w takim przedziale cenowym to jestem bardzo rozczarowany takimi niespodziankami

draco_krk
27-06-2017, 14:19
Spróbuj użyć gruszki fotograficznej i przedmuchać matrycę. Przy ustawieniu jakiej przysłony widzisz ten punkt?

tlustyx
27-06-2017, 15:00
Witam 2 dni temu kupilem nowy aparat Eos 750D z obiektywem kit. Jest to moja pierwsza lustrzanka dlatego odkrywam dopiero ta dziedzine. Zaciekawilo mnie jak sprawdzic czystosc matrycy poczytalem, wzialem katrke zrobilem test i na zdjeciu kropka dosyc duza w pozycji gorny srodek...

Coś mi się zdaje, że jeszcze mało poczytałeś ;)
Paproch na matrycy, jest zawsze w tym samym miejscu i coraz mocniej widoczny wraz z przymykaniem przysłony. Zrób kilka zdjęć na różnych ogniskowych i różnych przysłonach - sprawdź czy plamka jest zawsze w tym samym miejscu.
Paprochy na obiektywie mogą być widoczne na zdjęciu jeśli są na tylnej soczewce - tych na przedniej nie widać na zdjęciach.
Może wrzuć jakieś zdjęcie.
Przeczytaj to: http://www.canon-board.info/pierwsza-pomoc-awarie-usterki-problemy-56/mapowanie-matrycy-canon-450-d-88278/

becekpl
27-06-2017, 17:27
niestety, musisz zmienić system

Tom77
27-06-2017, 19:49
niestety, musisz zmienić system

na kompaktowy :)

aptur
27-06-2017, 20:10
na kompaktowy

na OS X, ostatecznie na DXO :mrgreen:

7four
27-06-2017, 20:56
Spróbuj użyć gruszki fotograficznej i przedmuchać matrycę. Przy ustawieniu jakiej przysłony widzisz ten punkt?

A jak wydmucha ten środkowy AF [-] to jak będzie ustawiał ostrość ?

Tom77
27-06-2017, 21:01
A jak wydmucha ten środkowy AF [-] to jak będzie ustawiał ostrość ?

Boczne wydmuchac to jeszcze nie tragedia ale środkowy .....

hakaloko
28-06-2017, 05:31
7four- o ten srodkowy AF to bym sie az tak bardzo nie martwil bo to mala strata, ty lepiej zwroc uwage zebys sobie jelita nie przebil jak bedziesz sie bawil z ta gruszka..

7four
28-06-2017, 20:59
7four- o ten srodkowy AF to bym sie az tak bardzo nie martwil bo to mala strata, ty lepiej zwroc uwage zebys sobie jelita nie przebil jak bedziesz sie bawil z ta gruszka..

Ty się dobrze czujesz czy gacie za ciasne? Na gruszkę to idź lepiej do lekarza, może mózg zacznie oddychać jak po zabiegu postawisz stolca.

hakaloko
28-06-2017, 21:41
Ty się dobrze czujesz czy gacie za ciasne? Na gruszkę to idź lepiej do lekarza, może mózg zacznie oddychać jak po zabiegu postawisz stolca.

Tobie na glowe..

hakaloko
28-06-2017, 22:18
Dzieki draco_krk, tlustyx za odp. Juz naprawilem ) bylo tam jakies paskudztwo przylepione na matrycy. Sorry ze musieliscie czytac to ponizej, ale burak podniosl mi cisnienie bo sobie cFuniok bedzie beke ze mnie krecil.. Pisalem przeciez ze sie na tym kompletnie nie znam. A tu sie hejty zebraly Pan Figo Fago i Srago..

7four
29-06-2017, 16:52
Dzieki draco_krk, tlustyx za odp. Juz naprawilem ) bylo tam jakies paskudztwo przylepione na matrycy. Sorry ze musieliscie czytac to ponizej, ale burak podniosl mi cisnienie bo sobie cFuniok bedzie beke ze mnie krecil.. Pisalem przeciez ze sie na tym kompletnie nie znam. A tu sie hejty zebraly Pan Figo Fago i Srago..

Beka jest jeszcze większa "Juz naprawilem ) bylo tam jakies paskudztwo przylepione na matrycy" widoczne w wizjerze :lol: :shock: :lol: :lol: :lol:

"Pisalem przeciez ze sie na tym kompletnie nie znam" to fakt.

hakaloko
30-06-2017, 03:09
Czytaj baranie ze zrozumieniem
Napisałem ze teraz mam coś w obiektywie tam ,,W ŚRODKU OBIEKTYWU'' czyli ( miedzy soczewkami) i coś ,,PO ŚRODKU WIZJERA'' a po środku wizjera to znaczy miedzy krawędzią dolną górna i bocznymi.(Middle,center)

Pojęcia ,,W środku'' a ,,Po środku'' to są zupełnie dwa inne znaczenia kretynie jeden!! Dociera teraz do Ciebie?

Kropka na zdjęciu już zniknęła gdy wyczyściłem matryce więc problem został rozwiązany.
A zostały jeszcze dwa paprochy w obiektywie i w wizjerze. Obiektyw pożyczyłem i założyłem inny bez paprocha i po środku wizjera nadal coś jest.
Czyli
1. Paproch jest między szybką okularu a wizjerem.
2. Jest na zewnętrznej stronie matówki
3. Jest na wewnętrznej stronie matówki, czyli od strony pryzmatu.

Zwróciłem się z prośbą tu na to forum po to żebyś pomógł mi rozwiązać ten problem jak inni, a nie naśmiewał się z mojej niewiedzy w tej dziedzinie. Bo ty WIELKI specjalista przecież jesteś. Na fotografii się znasz spoko! Ale pewnie już jak komp się nie włączy i dysk padnie, nie daj Boże laptop to walisz w gacie i płaczesz czy da się odzyskać te Twoje zdjęcia i naprawić jeszcze kompIuter...
Napisz wtedy ja się pośmieje. Pozdrawiam

--- Kolejny post ---


kompIuter...


kompIuter... -wyjaśniam Ci specjalnie tak napisałem

Tom77
30-06-2017, 19:41
Czytaj baranie ze zrozumieniem
Napisałem ze teraz mam coś w obiektywie tam ,,W ŚRODKU OBIEKTYWU'' czyli ( miedzy soczewkami) i coś ,,PO ŚRODKU WIZJERA'' a po środku wizjera to znaczy miedzy krawędzią dolną górna i bocznymi.(Middle,center)

Pojęcia ,,W środku'' a ,,Po środku'' to są zupełnie dwa inne znaczenia kretynie jeden!! Dociera teraz do Ciebie?

Kropka na zdjęciu już zniknęła gdy wyczyściłem matryce więc problem został rozwiązany.
A zostały jeszcze dwa paprochy w obiektywie i w wizjerze. Obiektyw pożyczyłem i założyłem inny bez paprocha i po środku wizjera nadal coś jest.
Czyli
1. Paproch jest między szybką okularu a wizjerem.
2. Jest na zewnętrznej stronie matówki
3. Jest na wewnętrznej stronie matówki, czyli od strony pryzmatu.

Zwróciłem się z prośbą tu na to forum po to żebyś pomógł mi rozwiązać ten problem jak inni, a nie naśmiewał się z mojej niewiedzy w tej dziedzinie. Bo ty WIELKI specjalista przecież jesteś. Na fotografii się znasz spoko! Ale pewnie już jak komp się nie włączy i dysk padnie, nie daj Boże laptop to walisz w gacie i płaczesz czy da się odzyskać te Twoje zdjęcia i naprawić jeszcze kompIuter...
Napisz wtedy ja się pośmieje. Pozdrawiam

--- Kolejny post ---



kompIuter... -wyjaśniam Ci specjalnie tak napisałem

Kolego z tym kretynem i baranem to przesadzasz.

hakaloko
30-06-2017, 22:12
Ponioslo mnie przepraszam..