PDA

Zobacz pełną wersję : Canon 85mm 1.2 L II - problem z gumową obudową



michalg
25-05-2017, 13:53
Witajcie,

jestem posiadaczem Canona 85mm 1.2 L mk II - jego obudowa jest pokryta gumową farbą. Mój problem polega na tym, że owa gumowana warstwa się strasznie klei do palców i zaczyna się łuszczyć/zdrapywać - wystarczy lekko przejechać*paznokciem i się*zdrapuje.

Pytanie do Was - czy ten typ tak ma i guma po latach się*niszczy? Czy może ja trafiłem na jakiś felerny egzemplarz?

Ten obiektyw jest na rynku już od 1989 roku i canon w jego nowej drugiej wersji nic nie zmienił w obudowie.

xxkomarxx
25-05-2017, 15:15
Nigdy w zyciu takiego problemu nie mialem

adawro
25-05-2017, 15:20
Ten film wiele wyjaśnia:
https://www.youtube.com/watch?v=HwSovLpE0Gw

Gość zamiast kupować część:
Canon EF 85mm F/1.2 II Main Cover Housing Ass'y Replacement Part CY3-2154-000

Odkręcił parę śrubek i złuszczył palcami z pomocą chemii.

Sam tak kiedyś zrobiłem z myszą Logitecha.

mkkaczy
25-05-2017, 16:00
Nie zauważyłem w swoim takiego problemu.
Swoka drogą to fajne uszczelnienia ma ta eLka :mad:

tombas
25-05-2017, 16:36
założyłem okulary, patrze dokładnie... uffff...ulga :) u mnie trzyma się mocno, może to idzie wiekiem szkła i co za tym idzie wiekiem tej "gumy", albo jakimś przegrzaniem np.słonecznym...

michalg
25-05-2017, 17:11
Mój obiektyw ma 8lat, jestem jego drugim właścicielem więc nie wiem co poprzedni z nim robił, że guma teraz się sypie. Widziałem na aukcjach egzemplarze które miały 27lat i miały gumy idealne..

Pisałem w tej sprawie do serwisu canona - czy mają jakieś porady dot. użytkowania tego szkła i odpisali:

"Producent nie przewiduje specjalnych czynności pozwalających konserwować ogumienie. Natomiast nie zaleca między innymi użytkowania sprzętu np. mając na rękach substancje jak kremy do rąk, substancje o skrajnym pH etc. Oraz wystawiania na ciężkie warunki jak zbyt wysoka lub zbyt niska temperatura. "

Wyślę obiektyw do serwisu na wycenę wymiany obudowy - jak będzie za drogo to zdrapię tą nieszczęsną gumę.

tombas
25-05-2017, 17:24
Natomiast nie zaleca między innymi użytkowania sprzętu np. mając na rękach substancje jak kremy do rąk, substancje o skrajnym pH etc. Oraz wystawiania na ciężkie warunki jak zbyt wysoka lub zbyt niska temperatura. "
qrna jakieś wariactwo :shock: o ile z ekstremalnie wysoka temp. czy działaniem słońca jestem sie w stanie zgodzic, to zeby myć dokładnie rece albo robic badanie pH skóry zeby wiedzieć, czy mój obiektyw/sprzęt sie nie rozpadnie to juz lekka przesada, i chyba nigdzie oficjalnie (np. w instrukcji czy folderze) nie jest o tym wspominane... niech napisza że dla tych co sie nadmiernie pocą polecaja sigme :lol:
edit: mój egz. jest z 2014 i jeszcze jest OK...:lol:

michalg
25-05-2017, 18:46
ciekaw jestem czy to wpływ czasu użytkowania czy może wpływ słońca itp, ale spotkałem się*na forach zagranicznych z podobnymi tematami, schemat jest ten sam - guma zaczyna się*lepić do palców i ścierać.

Canon 85mm 1.2 i już nie produkowany Canon 50mm 1.0 to chyba jedyne obiektywy, które mają to gumowe pokrycie, ja osobiście wolałbym zwykłe tworzywo jak ma większość*eLek.

Ps. trafiłem na zagranicznych stronach na informację, że bodajże w tym lub przyszłym roku canon ma wypuścić na rynek nową*eLkę 85mm 1.4 IS

tombas
25-05-2017, 18:53
Ps. trafiłem na zagranicznych stronach na informację, że bodajże w tym lub przyszłym roku canon ma wypuścić na rynek nową*eLkę 85mm 1.4 IS
ja wyczytałem, że w tym roku, i że ten 1.4 nie ma byc nastepcą tylko uzupełnieniem oferty, ale moge sie mylic, albo może się mylic źródło z którego zaczerpnąłem ta informację

MMM
03-06-2021, 20:02
W moim właśnie zaczęła się łuszczyć guma w ten sam sposób.
Czy ktoś kupował część zamienną na aliexpress i może potwierdzić że to jest oryginał?

52UM
05-06-2021, 16:51
Miałem ten obiektyw przez pewien czas, ale nie stwierdziłem tej przypadłości.

FlatEric
11-06-2021, 09:57
Ja mam dokładnie ten sam problem z pierścieniem ostrości w EF 28-105 mm USM II - gdzieś tak po piętnastu latach zaczął się kleić niczym taśma samoprzylepna, smarując zarazem wszystko na czarno.
Z braku lepszych pomysłów spróbuję go wytrzeć po dobroci, bez rozkręcania obiektywu - choć z racji na jego ząbkowaną powierzchnię to jest niezła dłubanina.

quail
20-07-2022, 13:31
Dziś zauważyłem to samo ze swoją 15-letnią 85mk2. Szkło było używane w dobrych warunkach i przechowywane w zamknięciu.
Widzę właśnie, że częśc jest do kupienia za około 350 pln, a samodzielna wymiana nie powinna stanowić problemu.

Elninho
20-07-2022, 22:05
Dziś zauważyłem to samo ze swoją 15-letnią 85mk2. Szkło było używane w dobrych warunkach i przechowywane w zamknięciu.
Widzę właśnie, że częśc jest do kupienia za około 350 pln, a samodzielna wymiana nie powinna stanowić problemu.
Również zauważyłem ten problem u mnie obiektyw ma 12 lat i łuszczy sie ta guma. Możesz podać link do tej części ?

quail
20-07-2022, 23:29
Również zauważyłem ten problem u mnie obiektyw ma 12 lat i łuszczy sie ta guma. Możesz podać link do tej części ?

CY3-2154-000 lub CY3-2154-010 (prawdopodobnie ta druga część jest już pozbawiona wadliwego malowania). Znajdziesz to na alledrogo wpisując numer z końcówką 10, cena 350 pln.
Skontaktowałem się później z Proclub i tam sama część to około 240 pln, a koszt razem z wymianą to około 300 pln. Nie ma się co zastanawiać :)

szwayko
22-07-2022, 08:53
U mnie też tak jest, widocznie ta guma lasuje się po tych 10-15 latach.

adawro
25-07-2022, 10:06
W 20 letniej kamerze Panasonic VHS-C - też elementy paska na dłoń normalnie zaczęły się mazać i kruszyć. Cóż czasem wiek robi swoje, tłuszcz z palców też nie pomaga.