PDA

Zobacz pełną wersję : EOS M6 czy SONY a6000?



mkev
22-05-2017, 21:56
Witajcie,

zacznę od tego, że posiadam kilka obiektywów L do tego 5D2, ale z biegiem czasu myślę nad mniejszym aparatem, zapasowym i bardziej poręcznym.
Ostatnio "złapałem fazę" na time-lapse, w związku z tym nie chciałbym zbytnio eksploatować swojego klocka 5d2 aby trzaskał setki zdjęć.

Stąd wybór padł na Canona M6.
Bardzo ciekawą i technologicznie zaawansowaną konstrukcją jest z konkurencyjnej stajni SONY model a6000.

To co przemawia za canonem to prosty adapter (jak ktoś gdzieś napisał - przedłużka) z systemu EOS-M na EF, obsługa lamp, wyzwalaczy canona itd.
Z kolei za Sony przemawia niższa cena, dobry AF, ale problemem jest przejściówka SONY-M na EF, która jest droga i różnie działa z różnymi obiektywami Canona.

Czy ktoś z Was ma może porównanie jak wypada AF w M6 vs. a6000 ze szkłami "L" EF?

KrzysiekT
23-05-2017, 09:59
Cześć, ja miałem A6000 od Sierpnia 2014 do końca 2016, więc dla mnie jest to już dość stary technologicznie aparat, a teraz mam Canona EOS M5, więc dosyć podobna konstrukcja do M6, i mam kilka przemyśleń. Jeżeli chodzi o jakość obrazowania, to zaskoczę, dla mnie jest podobna. M5 ma około 1 działkę lepsze ISO pow. 3200, i Canonowe kolory, ale Sony absolutnie nic nie brakuje, jest po prostu inny (i chyba ma lepszy zakres DR). Ogólnie tutaj punkt dla Sony, że 3 lata temu zrobili aparat, który do dziś jest bardzo ciekawą propozycją. Chociaż jak patrzę na 5D1/5D2/5D3/5D4, to ostatnimi laty rozwój matryc wyraźnie zwolnił.

Jeżeli chodzi o AF, to A6000 ma bardzo dobry AF gdy jest jasno, i powiedzmy "wystarczający" w ciemnych miejscach, chociaż lubi się zgubić na mniej kontrastowych scenach. Posiadałem do A6000 kitowy 16-50 oraz 35 1.8, i to jest taki "must have" do tego aparatu, chociaż właśnie ten 35 1.8 mógłby mieć szybszy AF. Generalnie A6000 wspominam jako dobry aparat, z wystarczającą jakością obrazowania (na codzień używam 5D3 więc wysoko zawieszam poprzeczkę). Największymi wadami systemu Sony jest optyka, tj. ten system jest jeszcze po prostu młody i ciężko kupić dobry używany obiektyw, niektórych typów szkieł brak, a drugą wadą jest uczucie "gry na playstation" podczas korzystania z aparatu.

Jeżeli chodzi o AF w Canonie, to moim zdaniem jest wyczuwalnie lepiej. W dobrym świetle jest naprawdę szybko, w ciemnych miejscach nie gubi się tak jak Sony. Dodatkowo jeżeli ktoś preferuje dotykowy interfejs (tak jak ja), to również duży plus. Na codzień używam EF-M 22mm f/2, 35L i 135L przez adapter, i jestem naprawdę zadowolony z AF. Nawet dobiegaczka którą fotografuje dzieci dobrze działa. Tutaj zdecydowanie punkt dla Canona, a plastyka z dobrych elek po prostu morduje, nawet na APS-C ;)

Trochę o filmach: Sony filmuje bardzo dobrze jakościowo, ale dla mnie Canon robi to jakby przyjemniej dla operatora podczas kręcenia ;) - głównie za sprawą dotykowego ekranika i Dual Focus. Dla mnie to jest ekstraklasa jeżeli chodzi o wygodę filmowania, aczkolwiek jakość samego wideo jest jakby lepsza z Sony - deko ostrzejszy obrazek, więcej szczegółów, chyba lepszy kodek?, ale może to kwestia ustawień. AF szybszy jednak w Canonie.

Nawet powiem szczerze, że na tyle spodobał mi się ten Dual Focus system od Canona, że rozważam sprzedaż Eosa M5 (notabene wystawiony tutaj na giełdzie) i 5D3 którego też mam, i zakup Canona 5D4, ale stracę wtedy na mobilności ;)

Co do EOSa M5/M6, i adaptera EF na EF-M, to moim zdaniem, jeżeli masz już jakieś Lki lub lampy, to wybór jest tylko jeden - pozostań w systemie Canona, tylko pamiętaj o kupnie oryginalnego adaptera EF na EF-M. Podróbki są po prostu średnie. Gdybym nie miał nic od Canona, to wejście w Sony (A6300/A6500) było by naprawdę rozsądną decyzją, ale uważam że ważniejsze jest szkło niż aparat, dlatego jednak polecam Canona. Zwłaszcza, że przy cenie szkieł, sama cena body to często 1/5 wartości instrumentarium. Dla mnie takiego zestawu jak 35L, 135L, 100-400 w Sony obecnie jeszcze nie ma.

W razie gdybyś miał dodatkowe pytania, zapraszam na PW.

latant
23-05-2017, 13:15
KrzysiekT utwierdziłeś mnie w kierunku do jakiego zmierzam, zastanawiam się nad M5 czy M6 (jest bardziej kompaktowe). Jednocześnie w tym temacie proszę nie ograniczać się do PW.

zdebik
23-05-2017, 13:20
Sam ze zwgledu na szkla i lampy, zdecydowalbym sie na Canona.

Merde
23-05-2017, 14:25
Największymi wadami systemu Sony jest optyka, tj. ten system jest jeszcze po prostu młody i ciężko kupić dobry używany obiektyw, niektórych typów szkieł brak
To chyba raczej kwestia olania przez Sony bezlusterkowców APS-C na rzecz FF.
System Fuji X jest dwa lata młodszy, a pod względem obiektywów wydaje się być znacznie bardziej dojrzały...

mkev
27-05-2017, 01:37
KrzysiekT - dziękuję Ci bardzo za tą opinię. Właśnie na coś takiego liczyłem. Bardzo mi pomogłeś. Dodatkowo zanim przeczytałem Twój komentarz miałem okazję w media markt pobawić się zarówno M5 jak i a6000. Wyrobiłem sobie własne zdanie z przewagą na Canona. Ty mnie dodatkowo w tym utwierdziłeś.

Po raczej kiepskich opiniach poprzednich M-ek obawiałem się także M5/6. Organoleptyczna zabawa pozwoliła mi stwierdzić, że M5/6 jest całkiem w porządku i wystarczającym jak na moje potrzeby aparatem.

Za Sony przemawiały aplikacje, które można instalować bezpośrednio w aparacie. Ale w gruncie rzeczy wszystko to samo mogę zrobić ze zdjęciami po zgraniu ich na kompa, więc te apki sprowadzają się w tym momencie do ficzera, bajeru. Canon co prawda ma minusa, że tak późno wypuścił aparat o porównywalnych parametrach i o wyższej cenie, ale jednak przewaga kompatybilności z pozostałymi szkłami czy generalnie całym systemem Canona jest chyba tutaj kluczowym elementem in plus.
Co do wyświetlacza to lepiej mi się pracowało na dotykowym Canona niż Sony. Może to ze względu na to, że nie znam klawiszologii Sony, a może przez to, że w Canonie widzę parametr - naciskam - i go zmieniam, na ekranie.

Lucas1981r
27-05-2017, 18:00
Tylko ze CENA pomiedzy A6000 a M5/M6 to "troche" roznicy jest - juz lepiej porownac do A6300 / Fuji XT10/XT1/XT20/XT2 czy Olympus M10 II / M5 II

jan pawlak
28-05-2017, 08:26
Witajcie,

zacznę od tego, że posiadam kilka obiektywów L do tego 5D2, ale z biegiem czasu myślę nad mniejszym aparatem, zapasowym i bardziej poręcznym.
Ostatnio "złapałem fazę" na time-lapse, w związku z tym nie chciałbym zbytnio eksploatować swojego klocka 5d2 aby trzaskał setki zdjęć.

Stąd wybór padł na Canona M6.
Bardzo ciekawą i technologicznie zaawansowaną konstrukcją jest z konkurencyjnej stajni SONY model a6000.

To co przemawia za canonem to prosty adapter (jak ktoś gdzieś napisał - przedłużka) z systemu EOS-M na EF, obsługa lamp, wyzwalaczy canona itd.
Z kolei za Sony przemawia niższa cena, dobry AF, ale problemem jest przejściówka SONY-M na EF, która jest droga i różnie działa z różnymi obiektywami Canona.

Czy ktoś z Was ma może porównanie jak wypada AF w M6 vs. a6000 ze szkłami "L" EF?

Nie radzę mieszać systemów, więcej zachodu, ograniczeń, kłopotów.

Przez kilkanaście lat byłem "Canonowcem" i z 5D3 z kilkoma Lkami przeszedłem na system bezlusterkowy
Sprzedałem wszystko i doszedłem po ponad roku do zestawu obiektywów systemowych.

W Sony możesz te same obiektywy E podpinać pod FF jak i APS-C.
Starsze bezlusterkowce w serii A7 (FF) tanieją, możesz mieć jeden aparat do obu Twoich celów.

Więc albo wszystko "co masz" sprzedaj i przejdź na jakiś A7x + obiektywy systemowe (mocowanie FE)
albo poczekaj na bezlusterkowca FF Canona

jp

Kolekcjoner
28-05-2017, 14:56
W Sony możesz te same obiektywy E podpinać pod FF jak i APS-C.


Kurczę cuda w tym Sony, chyba pomyślę jednak o przesiadce :D. Nawet cropowe szkła po podpięciu do FF stają się pełnoklatkowe ;) :lol:.

jan pawlak
28-05-2017, 16:55
Kurczę cuda w tym Sony, chyba pomyślę jednak o przesiadce :D. Nawet cropowe szkła po podpięciu do FF stają się pełnoklatkowe ;) :lol:.

Zawsze możesz w menu A7x ustawić albo APS-C albo AUTO (sam wykrywa typ obiektywu)
i po podpięciu obiektywu crop masz klasyczne body APS-C
Zapraszam więc do Sony !

jp

Kolekcjoner
28-05-2017, 22:38
Zawsze możesz w menu A7x ustawić albo APS-C albo AUTO (sam wykrywa typ obiektywu)
i po podpięciu obiektywu crop masz klasyczne body APS-C
Zapraszam więc do Sony !

jp

To był taki niewinny żart ...przecież wiadomo o co chodzi...... ;)....

BTW: ostatnio byłem na konferencji jednej z najmocniejszych Japońskich marek (nie Sony, nie Canon) i padło śmiertelne stwierdzenie o tym, że Sony myśli o wyjściu z rynku foto więc z tymi zaprosinami to bym się co najmniej wstrzymał ;).

jan pawlak
29-05-2017, 07:59
To był taki niewinny żart ...przecież wiadomo o co chodzi...... ;)....

BTW: ostatnio byłem na konferencji jednej z najmocniejszych Japońskich marek (nie Sony, nie Canon) i padło śmiertelne stwierdzenie o tym, że Sony myśli o wyjściu z rynku foto więc z tymi zaprosinami to bym się co najmniej wstrzymał ;).

Się domyśliłem, ..... ale chciałem zachęcić do "męskiej" decyzji.
Im wcześnie tym więcej kasy za (używany) sprzęt Canona :oops:

Też czytałem o wycofywaniu Sony z rynku ale chodziło o :
- lustrzanki
- aparaty z wymiennymi obiektywami APS-C
Mają się skoncentrować na FF, klasie średniej i pro oraz na matrycach.

Brzmi to rozsądnie bo rynek w który nie chcą inwestować i tak skarleje/zniknie z powodu rozwoju funkcji foto w smartfonach i rozwoju bezlusterkowców.

jp

Merde
29-05-2017, 11:23
Brzmi to rozsądnie
Szczególnie dla posiadaczy lustrzanek i bezlusterkowców Sony...

mkev
29-05-2017, 22:00
Zapraszam więc do Sony !


Uciekłem od Sony ze względu na małą ilość szkieł (w porównaniu do systemu Canona czy Nikona) oraz ich cenę Zeiss wciąż jest zbyt drogi.
Nie twierdzę, że Sony jest kiepskie. Wręcz przeciwnie - swoim ostatnim bezlusterkowcem pokazali, że potrafią więcej niż wszystkie, nawet PRO, lustra C i N.

jan pawlak
30-05-2017, 05:48
Uciekłem od Sony ze względu na małą ilość szkieł (w porównaniu do systemu Canona czy Nikona) oraz ich cenę Zeiss wciąż jest zbyt drogi.
Nie twierdzę, że Sony jest kiepskie. Wręcz przeciwnie - swoim ostatnim bezlusterkowcem pokazali, że potrafią więcej niż wszystkie, nawet PRO, lustra C i N.

No to chyba niepotrzebnie się pospieszyłeś.

Aktualnie w sprzedaży (B&H) jest różnych typów/odmian/producentów obiektywów :

1. Mocowania EF (Canon wprowadził w 1987 roku).
EF 200
EF-S 62
EF-M 10

2. Mocowanie E (Sony wprowadził w 2010 roku)
FE 91
E 62
przy czym zarówno do body FF jak i APS-C można podpinać oba typy obiektywów. Liczba tych obiektywów gwałtownie rośnie, do gry wchodzi tutaj Sigma zapowiadając pierwsze 3 już w 2017 roku.

jp

robertskc7
30-05-2017, 12:14
A ile z nich jest w polskich sklepach ? :)



przy czym zarówno do body FF jak i APS-C można podpinać oba typy obiektywów. Liczba tych obiektywów gwałtownie rośnie, do gry wchodzi tutaj Sigma zapowiadając pierwsze 3 już w 2017 roku.
Ich ceny jeszcze gwałtowniej, a ofert dedykowanych dla amatorów, bez grubego portfela jak na lekarstwo. Sigma Fuji Olek podobny nurt obrali.

jan pawlak
30-05-2017, 12:32
Szczególnie dla posiadaczy lustrzanek i bezlusterkowców Sony...

No cóż, nie będą inwestowali w rozwój lustrzanek, mają 3 typy nie będą powstawały nowe typy.
Tak jak kiedyś przestali inwestować w magnetofony szpulowe, kasetowe, kineskopy itd.
Chcesz zatrzymać rozwój technologii ?

I co to przeszkadza posiadaczom lustrzanek ?

jp

--- Kolejny post ---


A ile z nich jest w polskich sklepach ? :)



Ich ceny jeszcze gwałtowniej, a ofert dedykowanych dla amatorów, bez grubego portfela jak na lekarstwo. Sigma Fuji Olek podobny nurt obrali.

Nie masz racji.


https://canon-board.info/imgimported/2017/05/b3BGyz-1.jpg
źródło (http://imageshack.com/a/img924/6749/b3BGyz.jpg)

To porównanie cen Canona i Sony na wejściu (1 kolumna) oraz w 2016 (3 kolumna).
Są obiektywy Sony zarówno tańsza jak i droższe od odpowiedników Canona

Średnio ceny Sony są wyższe o 7%, ale wszystkie są nowsze, przystosowane do matryc o większych rozdzielczościach

jp

Rysiu
30-05-2017, 14:49
Brzmi to rozsądnie bo rynek w który nie chcą inwestować i tak skarleje/zniknie z powodu rozwoju funkcji foto w smartfonach
:mrgreen: To raczej się stało z kompaktami i słabym kompaktem to tak jak robić foty smartfonem.
Ja bym jednak lustrzanek do jednego worka z kompaktami nie ładował :mrgreen:
Może kiedyś i w jakimś zwykłym smartfonie da się uzyskać to co w przeciętnej lustrzance ale jakoś w to wątpię :mrgreen:
Pewnie dużo czasu trzeba, a do tego czasu wszystko się może zmienić.
Równie dobrze pomysły SONY mogą trafić za jakiś czas na śmietnik :mrgreen:
No chyba, że ktoś jest Ambasadorem :) Wtedy jedyne słuszne rozwiązania ma SONY :mrgreen:

7four
30-05-2017, 15:08
No to chyba niepotrzebnie się pospieszyłeś.

Aktualnie w sprzedaży (B&H) jest różnych typów/odmian/producentów obiektywów :

1. Mocowania EF (Canon wprowadził w 1987 roku).
EF 200
EF-S 62
EF-M 10

2. Mocowanie E (Sony wprowadził w 2010 roku)
FE 91
E 62
przy czym zarówno do body FF jak i APS-C można podpinać oba typy obiektywów. Liczba tych obiektywów gwałtownie rośnie, do gry wchodzi tutaj Sigma zapowiadając pierwsze 3 już w 2017 roku.

jp

Już ze dwa razy to napisałem ale bez komentarza, więc powtórzę i trzeci. Nie ma 91 obiektywów z mocowaniem FE. Proszę dokładnie zweryfikować co wypluwa przeglądarka i odjąć powtarzające się zestawy.

pan.kolega
30-05-2017, 17:28
Już ze dwa razy to napisałem ale bez komentarza, więc powtórzę i trzeci. Nie ma 91 obiektywów z mocowaniem FE. Proszę dokładnie zweryfikować co wypluwa przeglądarka i odjąć powtarzające się zestawy.

Wśród tych 91 jest Mitakon Zhongyi 85mm z bagnetem Canon EF i adapterem do Sony.....:D oraz niewiadomo czemu jeden Meyer Optik z mocowaniem Fuji X bez adaptera :confused:

Jest też sporo Sigm z bagnetem Canon EF i MC-11 adapterem do Sony... Są różne zestawy kilku szkieł Loxia i innych.
Są odpowiedniki Samyang i Rokinon. Kupa szkieł manualnych: Shenzen Dong Zhongi z adapterem8-), Lensbaby, Venusy, Tokiny, Samyangi, Rokinony, Voigtlandery, Mitakony, Handevisiony, .....

I tak się uzbierało 91 szkieł. A gdzie Zenitary, Jupitery, itd. bo przecież też się je chyba da przyczepić...

Kolekcjoner
30-05-2017, 17:52
No cóż, nie będą inwestowali w rozwój lustrzanek, mają 3 typy nie będą powstawały nowe typy.

Tak dla uściślenia mowa była o całym rynku foto, a nie lustrzankach. Ploty chodzą że mają już na oku zupełnie inny biznes. Zobaczymy.
Świat się zmienia.

pajlot
30-05-2017, 19:14
tutaj sony pokazuje 29 obiektywów E/FE razem z ZEISSami.

https://www.sony.net/Products/di/pl/products/lenses/lineup/

nawet jak sigm i innych jest drugie tyle to do 91 trochę jednak brakuje.

jan pawlak
30-05-2017, 20:55
tutaj sony pokazuje 29 obiektywów E/FE razem z ZEISSami.

https://www.sony.net/Products/di/pl/products/lenses/lineup/

nawet jak sigm i innych jest drugie tyle to do 91 trochę jednak brakuje.

Podałem źródło informacji, największy (w świecie) sklep foto
https://www.bhphotovideo.com/c/buy/Mirrorless-Camera-Lenses/ci/17912/N/4196380428

Zarówno dla Canona jak i Sony są tam różne typy/pod_typy i różni producenci.
Chodziło o pokazanie ile od 1987 roku "dorobiło się" obiektywów mocowanie EF a ile od 2010 mocowanie FE

jp

Tom77
30-05-2017, 21:06
Podałem źródło informacji, największy (w świecie) sklep foto
https://www.bhphotovideo.com/c/buy/Mirrorless-Camera-Lenses/ci/17912/N/4196380428

Zarówno dla Canona jak i Sony są tam różne typy/pod_typy i różni producenci.
Chodziło o pokazanie ile od 1987 roku "dorobiło się" obiektywów mocowanie EF a ile od 2010 mocowanie FE

jp

Ja bym patrzal na to co jest w naszym zasięgu.
Pierwszy lepszy sklep Cyfrowe.pl :
Canon-76
Nikon -86
Sony -28

pan.kolega
30-05-2017, 23:06
Podałem źródło informacji, największy (w świecie) sklep foto
https://www.bhphotovideo.com/c/buy/Mirrorless-Camera-Lenses/ci/17912/N/4196380428

Zarówno dla Canona jak i Sony są tam różne typy/pod_typy i różni producenci.
Chodziło o pokazanie ile od 1987 roku "dorobiło się" obiektywów mocowanie EF a ile od 2010 mocowanie FE

jp

Niby tak, ale te listy sklepowe są bardzo arbitralne. Np. w Canonie u BHphoto są te same szkła USA i imported czyli kiedyś zwane gray market, co znacznie zawyża wynik. To w żaden sposóbnie jest inna wersja a w Sony tego nie mają. Szkla kompletnie manualne z bagnetem producenta to w zasadzie to samo co szkła manualne z dandelionami. Czyli nawet jeśli to jakoś oddaje proporcje to bezwzględne ilości są dalekie od rzeczywistości.

jan pawlak
31-05-2017, 03:49
Ja bym patrzal na to co jest w naszym zasięgu.
Pierwszy lepszy sklep Cyfrowe.pl :
Canon-76
Nikon -86
Sony -28

Obiektywy do bezlusterkowców - Fotografia - Sklep internetowy Cyfrowe.pl - strona 2 - Kod: Y2RjZj (http://www.cyfrowe.pl/obiektywy-do-bezlusterkowcow,1,133/r0-r1/U29ueSBF;U29ueSBGRSAocGXFgm5hIGtsYXRrYSk=-cGXFgm5va2xhdGtvd3ljaCBpIEFQUy1D/page2.html)

Oczywiście można i tak, chodzi o zasadę że obiektywów mocowaniem E od 2010 :
- gwałtownie przybywa
- wszystkie to bezlusterkowce
No i do gry wchodzi Sigma czyli producent bardzo dobrych szkieł.

Zaletą cytowania B&H jest to że jeśli nie ma w B&H to znaczy że takiego produktu po prostu nie ma.

jp

robertskc7
31-05-2017, 09:03
No i do gry wchodzi Sigma czyli producent bardzo dobrych szkieł.
Zaczynających się od 3k w górę... ale fakt - dobrych. Jeśli Sigma da je w normalnych cenach to Zeiss będzie płakał po nocach.


Średnio 7% droższe... Z małymi wyjątkami...
Sony FE 70-200 mm f/2.8 GM OSS (SEL70200GM) - Obiektywy - Foto - Sklep internetowy Cyfrowe.pl (http://www.cyfrowe.pl/aparaty/obiektyw-sony-fe-70-200-mm-f-28-gm-oss-sel70200gm.html)
CANON 70-200 MM F/2.8L EF IS II USM - Cyfrowe.pl (http://www.cyfrowe.pl/aparaty/canon-70-200-mm-f-28l-ef-is-ii-usm.html)

jaś
31-05-2017, 09:46
pleśniaki czy nowe chińskie pleśniaki, przełączki, przedłużki itp. tak naprawdę to się nie nadają nawet dla amatora (wiem bo próbowałem) dla systemu z autofocusem istotne są szkła systemowe najlepiej od producenta systemu, a tych łącznie z kundlami cajsa jest trochę ponad dwadzieścia i kropka - dwadzieścia :mrgreen:

Merde
31-05-2017, 10:38
No cóż, nie będą inwestowali w rozwój lustrzanek, mają 3 typy nie będą powstawały nowe typy.
Tak jak kiedyś przestali inwestować w magnetofony szpulowe, kasetowe, kineskopy itd.
Chcesz zatrzymać rozwój technologii ?
Ekhm, bezlusterkowce APS-C Sony porównujesz do magnetofonów szpulowych?
Ja bym to raczej porównał do tego, co zrobił Samsung.

jan pawlak
31-05-2017, 18:13
Ekhm, bezlusterkowce APS-C Sony porównujesz do magnetofonów szpulowych?
Ja bym to raczej porównał do tego, co zrobił Samsung.

Sony postawił na rozwój aparatów z FF, w USA (największy rynek sprzedaży) jest już na 2 miejscu sprzedaży ("wygryzł" Nikona)
To się stało z powody serii A7x.

jp

jaś
31-05-2017, 18:46
Ekhm, bezlusterkowce APS-C Sony porównujesz do magnetofonów szpulowych?
Ja bym to raczej porównał do tego, co zrobił Samsung.

kupując aparat z połową matrycy stawiasz na złego konia :mrgreen:

wygląda jak gdyby producenci nadal badali ile mogą z kupującego wycisnąć, w segmencie korpusów z połową matrycy również :) - ale obawiam się że docelowo będzie jak zwykle czyli olek porzuci swój produkt, apsc stanie się produktem niszowym i pozostanie do wyboru fulfrejm albo ajfon (i wszyscy będą się zastanawiać jak podłączyć 400mm pod ajfona - chińczycy dostarczą konwerter) - ale na szczęście jeszcze chwilę to potrwa.

Merde
31-05-2017, 19:35
Sony postawił na rozwój aparatów z FF, w USA (największy rynek sprzedaży) jest już na 2 miejscu sprzedaży ("wygryzł" Nikona)
To się stało z powody serii A7x.
I w jaki sposób ma to być pocieszające dla obecnych posiadaczy NEX-ów?

pan.kolega
31-05-2017, 21:01
Sony postawił na rozwój aparatów z FF, w USA (największy rynek sprzedaży) jest już na 2 miejscu sprzedaży ("wygryzł" Nikona)
To się stało z powody serii A7x.

jp

To dotyczy początku roku 2017.
Jak myślisz, ile w sumie aparatów FF z wymiennymi obiektywami sprzedano w całych USA np. w styczniu?
Tak z grubsza. Na oko. (Może ktoś się pokusi rówmież o oszacowanie dla Polski)

jan pawlak
31-05-2017, 21:05
To dotyczy początku roku 2017.
Jak myślisz, ile w sumie aparatów FF z wymiennymi obiektywami sprzedano w całych USA np. w styczniu?
Tak z grubsza. Na oko. (Może ktoś się pokusi rówmież o oszacowanie dla Polski)

https://fstoppers.com/gear/sony-has-overtaken-nikon-us-full-frame-camera-market-173040

Chodzi o trend, Sony (wg. wypowiedzi przedstawicieli) chce być numer 1 w tym segmencie i dąży do tego

jp

pan.kolega
31-05-2017, 22:02
https://fstoppers.com/gear/sony-has-overtaken-nikon-us-full-frame-camera-market-173040

Chodzi o trend, Sony (wg. wypowiedzi przedstawicieli) chce być numer 1 w tym segmencie i dąży do tego

jp

Właśnie o to chodzi. Wskutek kampanii obniżek, cashbacków i skupu "starego" sprzętu oraz różnych nowatorskich akcji reklamowych osiągnęli wzrost sprzedaży w okresie kiedy sprzedaż jest normalnie najniższa i inni "śpią", czyli stosunkowo niewielką w sumie ilością sprzedanych sztuk i dlatego stosunkowo niskim kosztem. Prawdopodobnie to chwilowe drugie miejsce się nie utrzyma w skali całego roku 2017 bo sprzedaż wzrasta pred wakacjami i z końcem roku. Chyba że będą nadal obniżać cenę i intensywnie reklamować żeby zasoby osób czekających na okazję nabycia a7 nie wyczerpały się.

Co na to Nikon to się okaże.

7four
01-06-2017, 01:17
Wśród tych 91 jest Mitakon Zhongyi 85mm z bagnetem Canon EF i adapterem do Sony.....:D oraz niewiadomo czemu jeden Meyer Optik z mocowaniem Fuji X bez adaptera :confused:

Jest też sporo Sigm z bagnetem Canon EF i MC-11 adapterem do Sony... Są różne zestawy kilku szkieł Loxia i innych.
Są odpowiedniki Samyang i Rokinon. Kupa szkieł manualnych: Shenzen Dong Zhongi z adapterem8-), Lensbaby, Venusy, Tokiny, Samyangi, Rokinony, Voigtlandery, Mitakony, Handevisiony, .....

I tak się uzbierało 91 szkieł. A gdzie Zenitary, Jupitery, itd. bo przecież też się je chyba da przyczepić...

No fakt, wypluwa też (sprawdź dokładnie ogniskowe) bo to jest przykład: 24, 35, 50, 85 pewnej firmy oraz ich zestawy 35 z 85, 50 z 85, 24 z 35 z 85 i na koniec 24 z 35 z 50 z 85
To wg Ciebie ile jest jest szkieł ? Bo niektórzy twierdzą że 8. I tym samym wychodzi te słynne 91.

jan pawlak
01-06-2017, 07:44
Właśnie o to chodzi. Wskutek kampanii obniżek, cashbacków i skupu "starego" sprzętu oraz różnych nowatorskich akcji reklamowych osiągnęli wzrost sprzedaży w okresie kiedy sprzedaż jest normalnie najniższa i inni "śpią", czyli stosunkowo niewielką w sumie ilością sprzedanych sztuk i dlatego stosunkowo niskim kosztem. Prawdopodobnie to chwilowe drugie miejsce się nie utrzyma w skali całego roku 2017 bo sprzedaż wzrasta pred wakacjami i z końcem roku. Chyba że będą nadal obniżać cenę i intensywnie reklamować żeby zasoby osób czekających na okazję nabycia a7 nie wyczerpały się.

Co na to Nikon to się okaże.

Większość ludzi kupuje "emocjami" a nie rozumem.
Gdy ma się do wyboru FF lub APS-C to (prawie) wszyscy gotowi trochę dołożyć by kupić FF.

Teraz Sony ma swoje 5 minut, ani Canon ani Nikon nie mają bezlusterowca FF.
No i Sony ostro walczy z "legendą" że lustrzanki to są najlepsze aparaty.

Jeśli (szybko) uda się przekroczyć "masę krytyczną" nim Canon, Nikon wypuszczą dobrej/porównywalnej klasy bezlusterkowce to Sony wyjdzie na numer 1 w sprzedaży aparatów dla zaawansowanych użytkowników

Tak myślę.

jp

tomfoot
01-06-2017, 09:47
Większość ludzi kupuje "emocjami" a nie rozumem.


To faktycznie tłumaczy gwałtowny wzrost sprzedaży sony, szczególnie w US.

Ja przyznam, że nie rozumiem idei zakupu podobno lekkiego, acz wyjątkowo kanciatego body ff sony, jezeli całą filozofię rujnuje konieczność podpinania ciężkich i wyjątkowo drogich szkieł lub szukanie protezowania w postaci jakichś dziwnych tworów firm trzecich. To jest pozbawione jakiegokolwiek sensu.

jan pawlak
01-06-2017, 11:11
To faktycznie tłumaczy gwałtowny wzrost sprzedaży sony, szczególnie w US.

Ja przyznam, że nie rozumiem idei zakupu podobno lekkiego, acz wyjątkowo kanciatego body ff sony, jezeli całą filozofię rujnuje konieczność podpinania ciężkich i wyjątkowo drogich szkieł lub szukanie protezowania w postaci jakichś dziwnych tworów firm trzecich. To jest pozbawione jakiegokolwiek sensu.

Masz prawo nie rozumieć !

Na jednej z premier, po zakończeniu spektaklu publiczność wywołała autora na scenę, owację !
Nagle ktoś krzyknął,.....pana sztuka to idioctwo !
Zapadła cisza
Autor : zgadzam się z Panem.... ale jak we dwóch przekonamy tych wszystkich ludzi !!! ?

Czyli jak przekonasz tych którzy wywindowali sprzedaż A7x na czoło ?

Może dla niektórych z nich ważne jest że np. A7R2 jest na czele rankingu jakości wykonywanych zdjęć ?

jp

becekpl
01-06-2017, 11:20
nie sposób się nie zgodzić
spokojnie zamiast 5 mógłbym się obejść 100d i tez byłoby dobrze
a tak coraz częściej foce iphonem:confused:

robertskc7
01-06-2017, 12:44
Może dla niektórych z nich ważne jest że np. A7R2 jest na czele rankingu jakości wykonywanych zdjęć ?
Dla niektórych też Fuji rozkłada na łopatki w rankingu kolorystyki i jakości zdjęć i jakoś ludzie nie trąbią o tym w każdym możliwym wątku.
Ale to pewnie dla tego, że fuji jest dla fotografów, a sony dla gadżeciarzy - zresztą jak większość ich produktów.

tomfoot
01-06-2017, 12:47
Może dla niektórych z nich ważne jest że np. A7R2 jest na czele rankingu jakości wykonywanych zdjęć ?


Ach! Gdyby to właśnie tak było, ze posiadanie aparatu będącego pierwszym w rankingu powodowało wykonywanie zdjęć o najlepszej jakości, pewnie wszyscy bylibyśmy wspaniałymi fotografami. Niestety, tak nie jest. Posiadanie najlepszego aparatu nic nie powoduje. Podobnie jak założenie najlepszych w rankingu butów piłkarskich nie powoduje zmiany imienia na Lionel.

Pawel92
01-06-2017, 13:10
tomfoot, znowu nie zrozumiałeś ;) Mylisz chęć robienia jak najlepszych zdjęć z chęcią posiadania puszki znajdującej się "na czele rankingu jakości wykonywanych zdjęć".

jaś
01-06-2017, 13:11
Dla niektórych też Fuji rozkłada na łopatki w rankingu kolorystyki i jakości zdjęć i jakoś ludzie nie trąbią o tym w każdym możliwym wątku.
Ale to pewnie dla tego, że fuji jest dla fotografów, a sony dla gadżeciarzy - zresztą jak większość ich produktów.

z moich obserwacji wynika że fuji to religia jest.

oczywiście to tylko obserwacje - nie posiadam ani fuji ani sony.

pan.kolega
01-06-2017, 16:38
No i Sony ostro walczy z "legendą" że lustrzanki to są najlepsze aparaty.

jp

No walczy, i to widać na forach.:roll:



.. ale jak we dwóch przekonamy tych wszystkich ludzi !!! ?

jp

Nikt się nie pokusi o cenę ilu jest tych "wszystkich ludzi"?

Takie dane trudno zdobyć, ale według pewnych szacunków w styczniu prawdopodobnie sprzedano w USA wszystkich aparatów FF z wymiennymi obiektywami coś rzędu 15 tysięcy sztuk. Z tego Sony to kilka tysięcy. Wzrost, który uzyskali ostatnio, żeby wyjść podobno na drugie miejsce to coś rzędu może 2 tys. sztuk.
I o tym jest cały ten hałas. Że wskutek kapanii reklamowej i korzystnych obniżek, sprzedaż aparatów FF Sony w całych USA wzrosła ostatnio o jakieś 2 tys. sztuk miesięcznie. Czyli prawie 50 sztuk więcej przeciętnie w każdym stanie!:p

A teraz można jeszcze oszacować ile zarabia Sony na sztuce i jaki na tych "wszystkich kudziach" zbijają majątek.

jan pawlak
01-06-2017, 17:46
No walczy, i to widać na forach.:roll:



Nikt się nie pokusi o cenę ilu jest tych "wszystkich ludzi"?

Takie dane trudno zdobyć, ale według pewnych szacunków w styczniu prawdopodobnie sprzedano w USA wszystkich aparatów FF z wymiennymi obiektywami coś rzędu 15 tysięcy sztuk. Z tego Sony to kilka tysięcy. Wzrost, który uzyskali ostatnio, żeby wyjść podobno na drugie miejsce to coś rzędu może 2 tys. sztuk.
I o tym jest cały ten hałas. Że wskutek kapanii reklamowej i korzystnych obniżek, sprzedaż aparatów FF Sony w całych USA wzrosła ostatnio o jakieś 2 tys. sztuk miesięcznie. Czyli prawie 50 sztuk więcej przeciętnie w każdym stanie!:p

A teraz można jeszcze oszacować ile zarabia Sony na sztuce i jaki na tych "wszystkich kudziach" zbijają majątek.

Masz oczywiście prawo zawracać rzekę kijem.
Prawa jest jednak taka że bezlusterkowce ekspansywnie zdobywają rynek, Sony z A7 (i A9) przewodzi a Canona M to nie ta klasa.
I tyle

jp

Rysiu
01-06-2017, 21:26
Masz oczywiście prawo zawracać rzekę kijem.
Prawa jest jednak taka że bezlusterkowce ekspansywnie zdobywają rynek, Sony z A7 (i A9) przewodzi a Canona M to nie ta klasa.
I tyle
Ale o jakim zawracaniu rzeki kijem tutaj mowa?
Może i zdobywają rynek ale czy już zdobyły?
Poczekajmy...
Rozumiem, że można być boyem SONY ale wyluzujmy trochę :mrgreen:

jan pawlak
02-06-2017, 07:41
Ale o jakim zawracaniu rzeki kijem tutaj mowa?
Może i zdobywają rynek ale czy już zdobyły?
Poczekajmy...
Rozumiem, że można być boyem SONY ale wyluzujmy trochę :mrgreen:

Różnią się 3 elementami.

1. Lustro
Musi być w lustrzance ale pogarsza i ogranicza własności aparatu (no i kosztuje, jest mechaniczny, zwiększa rozmiar i masę aparatu)
W bezlusterkowcu zbędne

2. Wizjer optyczny/elektroniczny
Pierwsze (pamiętam) elektroniczne to był "horror"
Teraz nie widzę przewagi optycznego a rozwój elektronicznych nadal trwa.
Prawdą jest że gdybym podpiął teleobiektyw i ze statywu, i gdy jasno, chciał np. podglądać życie ptaków to wolałbym to jeszcze teraz robić optycznym.
Ale wizjer w aparacie nie do tego mi służy

3. Układ AF
Zintegrowanie z matrycą ma same zalety.
A skuteczność już jest (o ile nie większa) na poziomie układów lustrzanek.
A rozwój praktycznie dopiero się zaczął

Technologia lustrzanek jest już w drodze do muzeum tam gdzie (w sali foto) czeka powiększalnik, koreks, czerwona żarówka, ...

Jeśli Canon nie wypuści szybko bardzo dobrego aparatu M z matrycą FF (porównywalnego z rodziną Sony A7) to straci rynek aparatów foto.

W lustrzankach różnica w wielkości matrycy (FF czy APS-C) to również było mniejsze lustro, mniejszy pryzmat, mniejsza masa i rozmiar.
W bezlusterkowach nie zachodzi taka zależność, koszty produkcji FF i APS-C będą bardzo mało się różnić co może spowodować zniknięcia segmentu APS-C

jp

jaś
02-06-2017, 08:11
lustro to przełomowy wynalazek w fotografii dzięki niemu stworzono najdoskonalszy aparat fotograficzny - lustrzankę jednoobiektywową :mrgreen: dzisiejsze wynalazki mają na celu maksymalizację zysku poprzez wyeliminowanie drogiej mechaniki i zastąpienie jej tanią elektroniką - nie ma tu żadnego postępu tylko prosty korporacyjny zmaksymalizowany zysk.

przy dzisiejszych technologiach lustro jest nadal przydatne:
aparat kiedy jest używany do kadrowania może mieć wyłączoną matrycę co skutkuje mniejszymi szumami bo matryca się nie nagrzewa i mniejszym zużyciem baterii.
dzięki temu korpus i matryca sie nie grzeje i może robić zdjęcia cały wieczór, a nie tyko pierwsze 20 minut :mrgreen:
lustro i pryzmat pozwala na oglądanie świata takim jakim jest, a nie przez szklany ekranik co ma kolosalne znaczenie przy kadowaniu.

o wielkości systemu decyduje raczej wielkość i ciężar optyki - można powiedzieć że wielkość lustrzanek jest wielkością optymalną z punktu widzenia ergonomii (można zrobić mniejsze jak pokazuje historia), optyka dla aparatu fulfrejm będzie podobnej wielkosci (jeśli ma być dobra) - chyba ze spotkamy optymalizowaną pod kątem zysku optykę bezlustra, optykę na której ktoś zaoszczedził na korekcji wad optycznych - bo przecież zrobi to elektronika i bedzie taniej. Stare obiektywy (za którymi nie przepadam) mogą być zastosowane w nowoczesnym sprzęcie i pleśniak będzie działać - z nowymi optymalizowanymi pod korekcję softwarową konstrukcjami już tak nie będzie to jednorazowe wydmuszki optyczne do zastosowania tu i teraz i w tym konkretnym sprzęcie, nie da się ich sprzedać po 50 latach jako rarytas :mrgreen: obecność to lustra i toru optycznego w lustrzankach skutecznie separuje posiadaczy lustrzanek od takich optymalizujących zysk pomysłów.

Kolekcjoner
02-06-2017, 14:47
Jeśli Canon nie wypuści szybko bardzo dobrego aparatu M z matrycą FF (porównywalnego z rodziną Sony A7) to straci rynek aparatów foto.


Wiesz Janie ja już tyle razy czytałem o tym że Canon ma upaść ;). Canon to ostatnia firma którą uczyłbym biznesu. Sony póki co myśli czy dalej się bawić w foto czy iść śladem firmy którą kiedyś kupili ;).
Moim zdaniem w całym tym ambasodorowaniu, które tu od pewnego czasu uprawiasz zaczynasz ocierać się o granice absurdu, a to moim zdaniem zwolenników firmie Sony nie przyczyni 8-).

pajlot
02-06-2017, 17:43
to mi trochę przypomina sytuację z Zientarskim i Toyotą. Czego bym nie włączył to Zientarski już pożegnał diesle i jedyną słuszną opcją jest hybryda Toyoty. nawet baterie zdaje się podobnie działają :-) tylko jakoś nie widać żeby Toyota pchała się w dostawczaki czy ciągniki siodłowe z hybrydami. w obu przypadkach jak na razie to są drogie produkty dla bogatych gadzeciaży.

jan pawlak
02-06-2017, 18:36
Wiesz Janie ja już tyle razy czytałem o tym że Canon ma upaść ;). Canon to ostatnia firma którą uczyłbym biznesu. Sony póki co myśli czy dalej się bawić w foto czy iść śladem firmy którą kiedyś kupili ;).
Moim zdaniem w całym tym ambasodorowaniu, które tu od pewnego czasu uprawiasz zaczynasz ocierać się o granice absurdu, a to moim zdaniem zwolenników firmie Sony nie przyczyni 8-).

Pokaż proszę miejsce gdzie napisałem że Canon upadnie !
Będzie Ci trudno.

Uważam natomiast że :
- rynek lustrzanek będzie się kurczył z powodu rozwoju funkcji foto w smartfonach i wejściu bezlusterkowców
- jeśli Canon szybko nie wypuści bezlusterkowca porównywalnego (lub lepszego) niż system A7x to straci pozycję dominującego na rynku foto, straci rynek foto.

To jest mój pogląd.
Uważasz że jest to uczenie Canona co ma robić ?
Chyba dyskutujesz sam ze sobą !

jp

kmeg
02-06-2017, 19:28
^^ Czas sprzedać akcje Canona i kupować Sony ;)

Na poważnie, to branża foto jest dobijana przez komórki więc Canon powinien wejść w komórki (Sony w tym segmencie jest) ;)

Masz jakieś informacje o procentowym udziale sprzedaży bezlusterkowcow FF z całej branży foto skoro wygłaszasz takie teorie?

Kolekcjoner
02-06-2017, 20:10
Pokaż proszę miejsce gdzie napisałem że Canon upadnie !
Będzie Ci trudno.

Uważam natomiast że :
- rynek lustrzanek będzie się kurczył z powodu rozwoju funkcji foto w smartfonach i wejściu bezlusterkowców
- jeśli Canon szybko nie wypuści bezlusterkowca porównywalnego (lub lepszego) niż system A7x to straci pozycję dominującego na rynku foto, straci rynek foto.

To jest mój pogląd.
Uważasz że jest to uczenie Canona co ma robić ?
Chyba dyskutujesz sam ze sobą !

jp
Tak uważam że to jest nieuprawnione wróżenie z fusów. Nie ma żadnych przesłanek żeby twierdzić że coś "szybko" jest potrzebne.
Jest wręcz odwrotnie. Nie zawsze spóźnieni zostają wyrzuceni za burtę. Najlepszy przykład to historia wprowadzenia AF.

jan pawlak
02-06-2017, 21:00
Tak uważam że to jest nieuprawnione wróżenie z fusów. Nie ma żadnych przesłanek żeby twierdzić że coś "szybko" jest potrzebne.
Jest wręcz odwrotnie. Nie zawsze spóźnieni zostają wyrzuceni za burtę. Najlepszy przykład to historia wprowadzenia AF.

Piszesz :
..... uważam że to jest nieuprawnione ....
Na razie w Polsce nie jest określone jakie/które prywatne poglądy są zgodne a które nie z litera prawa :p
Chyba że wypowiadasz się jako "pracownik" portalu Canona i określasz jakie poglądy na tym portalu można prezentować :p

ok
Masz swoje poglądy, ja mam swoje.
Czas pokaże czy bezlusterkowce będą miały większą sprzedaż od lustrzanek i czy Canon utrzyma pierwszą pozycję sprzedaży

jp

7four
02-06-2017, 21:08
^^ Czas sprzedać akcje Canona i kupować Sony ;)

Na poważnie, to branża foto jest dobijana przez komórki więc Canon powinien wejść w komórki (Sony w tym segmencie jest) ;)

Masz jakieś informacje o procentowym udziale sprzedaży bezlusterkowcow FF z całej branży foto skoro wygłaszasz takie teorie?

Raczej nie jest dobijana, tylko medium "pstryków z wakacji" czyli takich głuptaków na kliszę z odbitkami maks 10x15, zostało zastąpione smartfonami, gdzie przekaz idzie na FB, Insta i inne portale, i jest oglądane tylko na smartfonach, a na tych stronach aby pokazać zdjęcie kota, talerza z żarciem w knajpie , czy selfie w lustrze, to nie potrzeba pierdyliona pkt. AF , odchylanych ekranów, 4K , IS i nie wiadomo czego jeszcze.

Pan Jan robi wydruki 1m x ... ileś tam tak jak lubi i potrzebuje widać tych 40mpx

Do formatu A4,A2 w zupełności każde lustro wystarczy, ew. możemy się bić które klawisze komu bardziej w łapie leżą

Nie uważam że lustro ma wady, skoro jak słychać bezlusterkowce mają problemy z zasilaniem, grzaniem się etc ...

Dla mnie natomiast idealna jest Leica M-D, więcej do zdjęć mi nie potrzeba.

--- Kolejny post ---


...
Czas pokaże czy bezlusterkowce będą miały większą sprzedaż od lustrzanek i czy Canon utrzyma pierwszą pozycję sprzedaży

jp

Miejmy nadzieje, że te chore windowanie cen canona zostanie przez ruchy sony powstrzymane (a9 jest jednak tańsze o 1600$ - jeśli je porównywać do 1-ki)

michalab
02-06-2017, 21:25
Czas pokaże czy bezlusterkowce będą miały większą sprzedaż od lustrzanek i czy Canon utrzyma pierwszą pozycję sprzedaży
Jeśli Canon rzeczywiście planuje wypuszczenie bezlusterkowaca FF to raczej jest istotną wskazówką, że to pierwsze jest już przesądzone i że zamierza walczyć o to drugie.

jan pawlak
03-06-2017, 07:20
Jeśli Canon rzeczywiście planuje wypuszczenie bezlusterkowaca FF to raczej jest istotną wskazówką, że to pierwsze jest już przesądzone i że zamierza walczyć o to drugie.

Dobrze by było aby był co najmniej w klasie A7
Dla dobra tych co robią zdjęcia sprzętem np. (alfabetycznie) Canona, Nikona, Sony
Jedynie konkurencja napędza rozwój technologii (coraz lepsze sprzęt i techniczna jakość zdjęć) jak i obniża ceny

Ale może być trudno.
Już są "plotki" o trzecich wersjach klasy A7, ceny pierwszej i drugiej spadają

jp

pan.kolega
03-06-2017, 14:24
Mitem jest, że w tej branży można wpaść w jakieś "opóźnienie technologiczne". Liczy się rozmiar firmy i jej zasoby, czyli gotówka, sprytny management, oraz jej wizerunek, renoma, popularność wśród ludu.

Jedyne, co jest naprawdę zaawansowane i nie każdy to potrafi, to matryce. Tu Sony poczynił postępy jakiś czas temu sporym kosztem. Rezultatem tego wysiłku jest to, że obecnie najlepsza matryca Sony uzbierała w przyjaznym (swoim) rankingu DXOMark, siedem punktów więcej niż najlepszy Canon. Siedem punktów to jest wg. samego DXO mniej niż pół stopa różnicy czułości matrycy.

W tym biznesie owszem liczy się czas. Sony miał nadzieję zrobic blitzkrieg, ale minęły już lata, nic się specjalnie nie zmieniło, i ta przewaga stopniała. Sony zapewne zarabia na sprzedaży matryc, ale na foto kokosów nie zrobił.

Reszta poza matrycą w bezlusterkowcu to są dyrdymałki elektroniczne, które każdy może wymyslać i robić, jeśli ma klientów. Canon może zrobić lepsze Sony niż Sony choćby w tym roku. Jeżeli tego nie robi, to tylko dlatego, że ciągle jedzie na lustrzankach, które mają mnóstwo zwolenników i dobrze się sprzedają póki co.

W wielkim "hurtowym" sklepie sieciowym Costco (USA)jest dzisiaj "na sklepie" 6 ofert foto po bardzo konkurencyjnych cenach. Pięć kitów lustrzankowych z 2 zoomami i kompakt. Trzy Nikony (D7200, D5600 i D3400), dwa Canony (Rebel T6 i 80D) i Panasonic ZS60.
Kiedyś miewali bezlusterkowce Sony z serii a6000, ale w tej chwili nie prowadzą Sony ani żadnych innych bezlusterkowców. Amatorom "dobrych zdjęć" nie całkiem zadowolonych z telefonów oferuje się lustrzanki i wybornego kompakta z zoomem Leica 30x i video 4k. Sony w USA niestety wielkich podbojów na razie nie robi i wogóle jest dośc słabo widoczny.

Leon007
03-06-2017, 15:14
To, że bezlusterkowce wyprą lustrzanki, jest przesądzone przez postęp techniczny. Lustro i pryzmat to anachroniczne urządzenia, doskonałe technicznie dzięki latom produkcji i udoskonalania, ale nie są potrzebne w cyfrowym świecie. Nie wiem tylko, czy to kwestia tygodnia, roku, czy 10 lat ;).
Osobiście czekam na zapowiadany w plotkach bezlusterkowy FF z bagnetem EF. Mam nadzieję, że tym razem Canon się spisze, a moje pieczołowicie zbierane obiektywy nie zasilą prywatnego muzeum obok Canona A1 i szkieł FD.
Bezsensowne też wydaje mi się ciągłe oczekiwanie, że bezlustra muszą być małe - takie poglądy są popularne na forach. Rozmiar ma wynikać z ergonomii; mam 5D i 7D, a mógłbym mieć 700D albo nawet 100D.

pan.kolega
03-06-2017, 17:29
Poniżej post na tym forum sprzed 8 lat. Jest tam o tym, że Canon śpi, i że zanim wejdzie w mikro :lol: :lol: będzie już 2 lub trzecia generacja mikro od Olka i Panasa, które wiodą prym na krwawiącym ostrzu technologii i będzie trudno ich dogonić. Od tego czasu okazało się, że chodzi raczej o FF nie mikro, a Panas z Olkiem oczywiście uciekli daleko do przodu...no i Samsung mocno napierał technologicznie i uciekł jeszcze dalej... Another one bites the dust 8-) Teraz głównym challengerem jest Sony.

Są też wymienione wszelkie zalety braku lustra i że lustrzanki zdechną za 5, 10 albo nawet 20 lat, ale zdechną na pewno... Po ośmiu latach można powiedzieć dokładnie to samo: za 5, za 10 albo za 20 lat ale lustro musi odejść!

Więc nie ma po co pisać nowych wypracowań - wystarczy recycling starych dowcipów i cytowanie w linkach.:p

Od dziesięciu lat Olek z Panasem nie zmrużyli oka i wyglądają teraz jak zombies na kacu a Canon przespał cały ten czas i jest teraz świeżutki i wypoczęty.

---------------------------------------------
"Nie ważne ile obiektywów ma znaczek Zuiko, a ile Panasonic. Są 100% zamienne. Olek wpuścił teraz 2 obiektywy, Panasonic 4. Nastepne będą niedługo, a na deskach kreślarskich pewnie tworzą się kolejne.
Niezależnie od tego czy dziś Nikon czy Canon zamierzają się pchać w micro, kiedyś będą musieli.

Wyrzucenie lustra jest krokiem naprzód i kiedyś każdy producent będzie to musiał zrobić. Ogólnie, dziś lustro ma przewagę wizjerem optycznym i szybkością AF. Ale tak wiecznie nie będzie. I wymaga to większej gabarytowo konstrukcji, drgań lustra (stąd opcja wstępnego podniesienia lustra), ograniczeń osiąganych szybkości dyktowanych mechaniką lustra, wyświetlaniem informacji na wąskim pasku pod wizjerem, hałasuje kłapaniem lustra, problemy FF/BF, zdefiniowane na sztywno punkty AF...

Na razie nikt nie wkładał kasy w R&D by poprawić znacząco AF i wizjer elektroniczny. Ale w końcu pojawiła się pierwsza jaskółka - Panasonic G1.
Jego EVF to krok do przodu, choć jeszcze z dobrym, dużym wizjerem optycznym równać się nie może. Ale ma inne zalety - można na nim wyświetlić wszystko w dowolnym układzie. I w porównaniu do malutkich wizjerów tanich lustrzanek daje znacznie większy wizjer elektroniczny, porównywalny rozmiarami do wizjerów FF.
AF też w G1 znacząco się poprawił i dorównuje budżetowym lustrzankom.

Jeśli kasa na R&D pójdzie w tym kierunku, to w pewnym momencie ktoś zrobi AF na poziomie tego z D3, a wizjer EVF będzie kiedyś lepszy od optycznego. Nie ważne czy to będzie Panasonic, Samsung, Sony, Olympus, Canon, Pentax, Nikon czy Benq. Klasyczne lustrzanki kiedyś odejdą do lamusa. Za 5 lat, za 10, góra za 20 (myślę jednak że dużo szybciej).

Na horyzoncie jest mnóstwo zalet z usunięcia lustra:
- mniejsze rozmiary aparatów
- mniejsze obiektywy
- dowolna ilość klatek na sekundę (ile procek i bufor pozwolą) - coś jak Casio lub szybciej
- brak problemów FF/BF
- dowolnych rozmiarów wizjer
- dowolne umiejscowienie wizjera (teoretycznie nawet odłączany)
- dowolne informacje wyświetlane na wizjerze (histogram na żywo, dowolnej wielkości i umiejscowienia informacje o przesłonie, czasie, ISO - cokolwiek)
- dowolna ilość i umiejscowienie punktów AF
- wyświetlanie na wizjerze (przed zrobieniem zdjęcia) wpływu ustawianych parametrów (głębia ostrości, efekt ruchu przy długich czasach, balans bieli)
- widok obrazu w podczerwieni lub ultrafiolecie w wizjerze (po zastosowaniu filtrów IR czy UV)
- bezgłośny (lub bardzo cichy) aparat
- brak drgań od kłapiącego lustra
- przy dużej ilości klatek na sekundę można kilka fotek złożyć w jedną (dla większej rozpiętości lub mniejszych szumów) - coś takiego stosuje już Sony w swoim najnowszym kompakcie
- panoramy jednym ruchem ręki (jak w najnowszym Sony)

Kwestia rozwoju technologicznego. Wchodza ekrany na malutkich diodach LED (jak wizjer w G1), technologia OLED (wystartował z tym Samsung), a za plecami następne, jeszcze lepsze technologie.


Panasonic, Olympus i Samsung już nad tym rozpoczęli prace, pojawiają się pierwsze modele. Jedne wykorzystują małe rozmiary, inne zalety EVF.

A Canon śpi. Obiektywy to jedna sprawa, a druga to dopracowanie nowych technologii i połączenie w zgrabną całość. Canon za to wypuści nowego 1D z matrycą x1,3 zamiast zrobić FF i możliwość dowolnego wyboru cropa. A NIkon daje możliwość użytkownikowi, czy chce w danym momencie ustawić FF czy APS (D3x). Od 5D nie zrobił nic nowatorskiego.
Nim wejdzie w micro będą już 2-ga lub 3-cia generacja tych aparatów.

Na optyczne.pl w plotkach podają domniemaną specyfikację samsungowego microAPS - NX3. Jeśli się sprawdzi, może być ciekawie. Może to będzie udany, a może nieudany aparat - mogą popełnić takie same błędy jak Sigma w DP-1. Ale jeśli zastosują ekran OLED i użyją tej technologii w nowym EVF, może być ciekawie. Będzie ulepszony EVF w technologii Panasonica i ulepszony EVF w innej technologii Samsunga. Zobaczymy...

Plus Olek (w plotkach) ma sworzyć następne 2 aparaty micro, Panasonic następny mały, plus Samsung NX3 - w 2010 może być sporo takich modeli na rynku."

jotes25
03-06-2017, 18:08
Bezsensowne też wydaje mi się ciągłe oczekiwanie, że bezlustra muszą być małe - takie poglądy są popularne na forach. Rozmiar ma wynikać z ergonomii; mam 5D i 7D, a mógłbym mieć 700D albo nawet 100D.

Póki co Canon uważa niewielki rozmiar/wagę za podstawową zaletę bezlusterkowców. Korpusy serii M są rzeczywiście małe (często kosztem ergonomii nadrabianej dotykowym ekranem). Podobnie walkę o małe gabaryty/wagę widać w przypadku obiektywów. I to prawie za wszelką cenę - plastikowe bagnety, fikuśne rozsuwane konstrukcje, spore winietowanie itd. Osobna sprawa czy to zostanie przeniesione na FF? Powątpiewam.

jaś
03-06-2017, 19:36
iii to samo gadanie było przy aparatach z połową klatki, że mniejsze korpusy będa, że szkła mozna bedzie robić mniejsze i JAŚNIEJSZE i co robi się? - tłucze się ciemne kity 18-55 i 55-200 i dla ciemnego luda starczy, jakby sigma nie zrobiła eksperymentu to nigdy by coś takiego nie powstało - znaczy są jaśniejsze ale na pewno nie są mniejsze.

ja przestałem oczekiwać na cokolwiek nowego (i dobrze mi z tym) od naszej ulubionej firmy to co dostarcza aktualnie wystarcza do bezproblemowego fotografowania - żeby było jasne to pewnie kupię 6DII, jakoś przeboleję ten gibany ekranik (nie cierpię zbędnego postępu lubię postęp tam gdzie jest on potrzebny) ale nie mam jakiegoś szczególnego parcia że muszę mieć bo nie mogę czegoś zrobić, jako że tak ładnie piszecie o śmierci lustrzanek to ostanio kupiłem jeszcze jedną - używki osiągnęły ceny nad którym można przejść bez bólu - zawsze ją chciałem mieć - mam zaległy projekt na który kiedyś zmarnowałem prawie dwa lata mojego fotograficznego życia i teraz następuje szybkie rozliczenie. uważam że należy się kierować zasadą którą kiedyś wyczytałem - jeśli nie masz nowego projektu to nie potrzebujesz nowego sprzetu (żadnego noewgo sprzętu).

co do rozmiaru i pośrednio wagi to ja lubię małe aparaty najczęściej focę ze statywu i ergonomia nie jest aż tak istotna (ale miałem w rekach EM-10 i chyba bym nie chciał tym focić pomimo że mi się bardzo podoba :mrgreen:), ale jest grupa ludzi którzy potrzebują ergonomicznych korpusów i takie korpusy będą po prostu duże :mrgreen:, jest również grupa ludzi którzy potrzebują dużych korpusów bo duży korpus to duży fotograf (a mały korpusik to małutki fotograf), jest również grupa grapa miłosników biżuterii i ta jest zaspokajana z zależności od zasobności portfela przez kilka firm i na koniec jest ogroma grupa focących pamiątkowe (wszelkiego rodzaju) fotki i wielkość bezlustra canona celuje w tą grupę aparat ma być tak mały żeby "opłacało" się go zabrać bo fotografowanie nie jest pierwszym celem np. podróży (podróżuje przy okazji coś focąc, a nie podróżuje aby focić) - to jest grupa docelowa aktualnych bezluster canona - najwiekszy miłośnik sony też się na to łapie bo pisał kiedyś że foci kiedy musi focić (w południe) bo wycieczka bo program - szansa że będą z tego zdjęia inne niż bylem widziałem jest nikła.

a na koniec jeszcze napiszę (bo chyba nikt nie zauważył zapatrzony w nowe sony) że nowy 6DII ma ponoć być o 1.5EV lepszy od starego na wysokich ISO jeśli to prawda to otworzą się nowe możliwości i nowe projekty (i nie piszę o ślubnych zdjęciach).

Leon007
03-06-2017, 19:42
Poniżej post na tym forum sprzed 8 lat.
I od tych 8 lat postęp w bezlusterkowcach jest olbrzymi. Mówię ogólnie, a nie o Canonie w szczególności. Ale i Canon się ruszył: M5 jest bardzo zachęcający, a ten hipotetyczny FuFu to już w ogóle.


Póki co Canon uważa niewielki rozmiar/wagę za podstawową zaletę bezlusterkowców. Korpusy serii M są rzeczywiście małe (często kosztem ergonomii nadrabianej dotykowym ekranem). Podobnie walkę o małe gabaryty/wagę widać w przypadku obiektywów. I to prawie za wszelką cenę - plastikowe bagnety, fikuśne rozsuwane konstrukcje, spore winietowanie itd. Osobna sprawa czy to zostanie przeniesione na FF? Powątpiewam.
No i tego marketingu nie rozumiem. Skoro są korpusy wielkości 1, 5 i 7 oraz trzycyfrowe i 100, to dlaczego nie ma takiego zróżnicowania w bezlusterkowych?

Kolekcjoner
03-06-2017, 23:32
Piszesz :
..... uważam że to jest nieuprawnione ....
Na razie w Polsce nie jest określone jakie/które prywatne poglądy są zgodne a które nie z litera prawa :p
Chyba że wypowiadasz się jako "pracownik" portalu Canona i określasz jakie poglądy na tym portalu można prezentować :p
Ty zaś od dłuższego czasu zachowujesz się jak ambasador Sony 8-).
Co do określenia "nieuprawnione" - nie chodzi o to co wolno, a co nie pisać, bo pisać wolno wszystko tylko o sens ;).

tomfoot
04-06-2017, 00:09
Niektórzy stawiają tezę o końcu lustrzanek. Dlaczego tylko tyle? Gdy pojawiły się kamery video wieszczono koniec fotografii. Teraz mamy 4K, za chwilę 8K. Pewnie w telefonie. Po co komu fotografia?

Sony. Przecież to nic odkrywczego jezeli napiszę, ze wczesniej sony zapomni o tych, którzy kupili a7, niż kupujący zapomną o lustrzankach. Jest kwestią nie czy, a kiedy sony porzuci foto zabawę.

jan pawlak
04-06-2017, 08:24
Niektórzy stawiają tezę o końcu lustrzanek. Dlaczego tylko tyle? Gdy pojawiły się kamery video wieszczono koniec fotografii. Teraz mamy 4K, za chwilę 8K. Pewnie w telefonie. Po co komu fotografia?

Sony. Przecież to nic odkrywczego jezeli napiszę, ze wczesniej sony zapomni o tych, którzy kupili a7, niż kupujący zapomną o lustrzankach. Jest kwestią nie czy, a kiedy sony porzuci foto zabawę.

Obecnie lustrzanka to hybryda systemu cyfrowego z elementami systemu analogowego.
Te elementy analogowe to jest to co definiuje lustrzankę, lustro, pryzmat, wizjer optyczny i po części osobny układ AF które rozwijały się przez wiele lat i osiągnęły doskonałość.

Tylko że mają też ograniczenia/wady wpływające na cechy aparatu (lustro jest mechaniczne, powoduje drgania, ogranicza fps, zwiększa rozmiar, waga, koszt)

Doszło do sytuacji że już teraz technologia cyfrowa w pełni przejmuje funkcję części analogowej, pozbawiona jest jej ograniczeń/wad, ma znacznie większy zakres możliwości i osiąga takie same (lepsze) rezultaty. A rozwój tej technologi to przecież dopiero początek.

Nie widzisz tego ?

No cóż, każdy ma prawo mieć/prezentować swoje zdanie.

jp

PS
W Sony A9 jest już drugie podejście zastąpienia/wyeliminowania ostatniego systemu mechanicznego, migawki.
Myślę, że to musi jeszcze 2-3 lata potrwać nim mechaniczna zniknie całkowicie w nowych rozwiązaniach aparatów segmentu dla zaawansowanych i pro.

Rysiu
04-06-2017, 11:33
Ty zaś od dłuższego czasu zachowujesz się jak ambasador Sony 8-).
Szczerze to też mi się tak wydaje.
Czytam tak tą dyskusję i nie widzę za bardzo jej sensu...

jan pawlak
04-06-2017, 15:15
Szczerze to też mi się tak wydaje.
Czytam tak tą dyskusję i nie widzę za bardzo jej sensu...


Prawdą jest że porównuję system Canona (tylko) z systemem Sony bo ..... oba je znam.
I obu tych systemów dotyczy wątek.
Podaje swoje poglądy i staram się je uzasadnić

Nie powołuję się na Nikona, Fuji, .... bo po prostu ich nie znam.

I tyle

jp

KrzysiekT
06-06-2017, 14:07
KrzysiekT - dziękuję Ci bardzo za tą opinię. Właśnie na coś takiego liczyłem. Bardzo mi pomogłeś. Dodatkowo zanim przeczytałem Twój komentarz miałem okazję w media markt pobawić się zarówno M5 jak i a6000. Wyrobiłem sobie własne zdanie z przewagą na Canona. Ty mnie dodatkowo w tym utwierdziłeś.

Po raczej kiepskich opiniach poprzednich M-ek obawiałem się także M5/6. Organoleptyczna zabawa pozwoliła mi stwierdzić, że M5/6 jest całkiem w porządku i wystarczającym jak na moje potrzeby aparatem.

Za Sony przemawiały aplikacje, które można instalować bezpośrednio w aparacie. Ale w gruncie rzeczy wszystko to samo mogę zrobić ze zdjęciami po zgraniu ich na kompa, więc te apki sprowadzają się w tym momencie do ficzera, bajeru. Canon co prawda ma minusa, że tak późno wypuścił aparat o porównywalnych parametrach i o wyższej cenie, ale jednak przewaga kompatybilności z pozostałymi szkłami czy generalnie całym systemem Canona jest chyba tutaj kluczowym elementem in plus.
Co do wyświetlacza to lepiej mi się pracowało na dotykowym Canona niż Sony. Może to ze względu na to, że nie znam klawiszologii Sony, a może przez to, że w Canonie widzę parametr - naciskam - i go zmieniam, na ekranie.

Nie ma problemu - przynajmniej nie musisz przechodzić przez to samo co ja posiadając jednocześnie obydwa aparaty ;) Do M5/M6 od razu polecam 22mm f2 - odpowiednik 35mm na pełnej klatce, to jest właściwie must have z tym aparatem, i dopiero wtedy pokazuje swój pazur + wchodzi do kieszeni kurtki ;)

Ja jestem bardzo zadowolony, aczkolwiek ostatnio mam chcicę na 5D4 właście za ten tryb Dual Pixel i dotykowy wyświetlacz. Ale to już jest overkill ;)

jan pawlak
07-06-2017, 08:03
Nie ma problemu - przynajmniej nie musisz przechodzić przez to samo co ja posiadając jednocześnie obydwa aparaty ;) Do M5/M6 od razu polecam 22mm f2 - odpowiednik 35mm na pełnej klatce, to jest właściwie must have z tym aparatem, i dopiero wtedy pokazuje swój pazur + wchodzi do kieszeni kurtki ;)

Ja jestem bardzo zadowolony, aczkolwiek ostatnio mam chcicę na 5D4 właście za ten tryb Dual Pixel i dotykowy wyświetlacz. Ale to już jest overkill ;)

Jeśli tylko 22mm/f2 zmieści się do kieszeni (i to jest celem) to tak.

Dla mnie, dla fotografowania w mieście i panoramy to jest za (długa ogniskowa) mały kąt widzenia.
Ponad 85% moich zdjęć to ogniskowa na FF 25mm co odpowiada około 17mm na APS-C

Tutaj są obiektywy które są aktualnie sprzedawane z mocowaniem EF-M
https://www.bhphotovideo.com/c/search?atclk=Lens+Mount_Canon+EF-M&ci=17912&N=4196380428+4091672272

U nas pewno też są dostępne.

jp