PDA

Zobacz pełną wersję : Publikacja zdjęć do internetu (Photoshop)



zanzi81
15-05-2017, 08:44
Wiadomo... trzeba zmniejszyć, wyostrzyć... ALE mam z tym pewien problem ponieważ po dopasowaniu rozmiaru obrazka w Photoshopie i zastosowaniu próbkowania dwusześciennego do zmniejszania obrazek ostateczny jest strasznie przeostrzonny i niezbyt przyjemnie się na niego patrzy bez zastosowania jakiegokolwiek wyostrzania z gamy filtrów.
Czy macie jakieś sposoby na to by zdjęcia były jednocześnie miękkie i przyjemne w odbiorze a zarazem ostre tam gdzie trzeba?

Bangi
15-05-2017, 10:19
Ja to robię tak - w zasadzie do wszystkich zdjęć nie tylko samolotów:

Cytat z mojego tutoriala obróbki zdjęć samolotów:

(...)
W zależności od tego gdzie wrzucam fotę i w zależności od jej pierwotnej jakości finalnym etapem jest rozmiar wyjściowy oraz ostrzenie.
Lotnictwo.net.pl przyjmuje foty nawet Full HD, tj. o rozmiarze 1920x1080 pixeli, ale muszą być one naprawdę perfekcyjnej jakości. Ja zazwyczaj wrzucam albo w formacie HD, tj. 1280x720 pixeli lub 1200x800 (format oryginalny z aparatu).

Po tych wszystkich zabiegach opisanych powyżej zmniejszam fotę w PS poleceniem Obraz -> Rozmiar obrazu...
Po prostu wpisuję interesująca mnie wartość dłuższego boku, a krótszy zazwyczaj sam się wypełni, jeśli mamy ustawioną blokadę aspektu, czy jakoś tak się to nazywa...
W tym miejscu jedna uwaga, która być może dla większości będzie zaskakująca - w okienku z rozmiarem jest do wyboru, jeśli dobrze kojarzę nazwę, interpolacja - tu powinno być ustawione Dwusześcienna (najlepsze do gładzenia gradientów), a nie Dwusześcienna (wyostrzanie, najlepsze do redukcji) !!! Tak to nie pomyłka !!!

Zdjęcie w wyjściowym rozmiarze na sam koniec wyostrzam poleceniem Filtr -> Wyostrzanie -> Inteligentne wyostrzanie... - przy formacie HD stosuje następujące parametry: Promień 0,3, Wartość od 80% do 130%, Usuń rozmycie gaussowskie oraz zaznaczone Dokładniej.
Zwracam w tym miejscu uwagę, że przy zdjęciach o większym rozmiarze powyższe wartości mogą być słabo widoczne - wtedy trzeba ewentualnie podwyższyć wartość Promienia.
Do ostrzenia można też użyć z Google Nik Collection filtru Sharpener Pro, aczkolwiek ja osobiście nie za bardzo go lubię (być może nie potrafię po prostu właściwie użyć).
(...)

Pozdrawiam!

Merde
15-05-2017, 10:31
Czy macie jakieś sposoby na to by zdjęcia były jednocześnie miękkie i przyjemne w odbiorze a zarazem ostre tam gdzie trzeba?
Subiektywne wrażenie ostrości jest zależne od tego, co mamy na zdjęciu. W kość potrafią dawać np. drobne, kontrastowe linie o stosunkowo niewielkim kącie nachylenia, czy drobne fonty.
W takim wypadku można zastosować jakiś łagodniejszy algorytm skalujący, np. dwusześcienny (najlepszy do gładzenia gradientów), a dopiero po przeskalowaniu w razie potrzeby doostrzyć lokalnie (zmieniając krycie lub modyfikując maskę).

Tu sprawdza się akcja Janusza Body, dostępna tutaj:
http://www.canon-board.info/tips-and-tricks-38/37-ostrzenie-czyli-odwieczny-problem-19955/

Ew. można skalowanie wykonać w innym programie, którego algorytmy dadzą lepsze efekty (SNS-resizer?).

PS: Podobne efekty jak photoshopowe "gładzenie gradientów" daje mój ulubiony algorytm "Lanczos 3 Separable" w Affinity Photo. Czasem poprawiam go filtrem sharpen/clarity z minimalnym (0,1-0,2 px) promieniem.