PDA

Zobacz pełną wersję : 5D3 - Dziwne zachowanie AF



PoulN
23-04-2017, 13:08
Witam,

Przed chwilą zauważyłem dziwne działanie AF w 5D3,
obojętnie z jakim obiektywem z nałożonym dekielkiem dzieje się tak;

https://vimeo.com/214367985
(tu na przykładzie Sigmy 35mm)

Tak samo dzieje się w bardzo ciemnym pomieszczeniu, lub celowaniu w jasnym pomieszczeniu w czarny jednolity obiekt.

Natomiast przy celowaniu w np. w białą kartkę, tak aby AF nie mógł znaleźć punktu ostrości, obiektyw przejeżdża całą skalę,
jak ma to miejsce standardowo, gdy aparat nie może złapać ostrości.

All Servo zdaje się działać dobrze, w One Shot również trafia w punkt w "normalnych warunkach".
Co jest grane?

Yaru
23-04-2017, 14:44
Nie jest tak że w ciemności aparat wolniej szuka ostrości? Czy to co zaobserwowałeś wpływa w jakimś stopniu na normalną pracę? Jeżeli nie to nie szukaj problemu na siłę.

PoulN
23-04-2017, 14:54
Nie jest to "przewijanie" skali w te i z powrotem, jak to miał miejsce wcześniej, i jak to jest w moich starszych puszkach, tylko jak by zwiechy.. poza tym, powinien skale przejechac raz i koniec, a tu gdybym trzymal spust migawki ( jak na filmiku) jeździł by AF tak do wyczerpania baterii...

Tom77
23-04-2017, 16:03
Następny! :( a ja przy czytaniu polecam okulary... rozpylają coś faktycznie w powietrzu, czy coś... Co z Wami!!?? przezież nie chodzi Tylko o dekiel! tylko o ogólne zachowanie aparatu...

Jak zdejmiesz dekielek to też aparat dziwnie się zachowuje ?

aptur
23-04-2017, 16:06
Mój stary 5D sprzed 12 lat z dekielkiem działa idealnie. Znaczy się przejeżdża skalę i staje. Kiedyś to jednak robili porządne aparaty :mrgreen:

Kolekcjoner
23-04-2017, 16:47
Czy naprawdę musi tu być momentami jak w piaskownicy :roll:.....

PoulN
23-04-2017, 17:11
To moze tak łopatologicznie prościej nie umię ;) do dziś rana aparat niemogąc ustawić ostrości zachowywał się tak z jakimkolwiek obiektywem

https://youtu.be/5UVpbIaK198

Teraz wygląda to tak jak pokazałem w pierwszym poście, pomijając już fakt, że może nie mieć to wpływu na robienie zdjęć w normalnych warunkach oświetleniowych to czy normalne jest, że elektronika zmienia swoje działanie z dnia na dzień?

I powtorzę, bo najwidoczniej źle zacząłem cały opis, co wywołało lawinę dekielkowych docinek i ironii (bardzo drażliwe to słowo określające zatyczkę chroniącą przednia soczewkę obiektywu) ;) DEKIELEK jest tylko "uproszczeniem", zamiast np. ciemnego pokoju i sytuacji gdy aparat nie może złapać ostrości...

mkamelg
23-04-2017, 17:39
Przed chwilą zauważyłem dziwne działanie AF w 5D3,
obojętnie z jakim obiektywem z nałożonym dekielkiem dzieje się tak;

https://vimeo.com/214367985
(tu na przykładzie Sigmy 35mm)

Tak samo dzieje się w bardzo ciemnym pomieszczeniu, lub celowaniu w jasnym pomieszczeniu w czarny jednolity obiekt.

Natomiast przy celowaniu w np. w białą kartkę, tak aby AF nie mógł znaleźć punktu ostrości, obiektyw przejeżdża całą skalę,
jak ma to miejsce standardowo, gdy aparat nie może złapać ostrości.

All Servo zdaje się działać dobrze, w One Shot również trafia w punkt w "normalnych warunkach".
Co jest grane?

To jest najprawdopodobniej zjawisko określane po angielsku mianem "focus hunting" gdzie nie potrzeba nawet zakładać dekielka żeby je zaobserwować.

https://www.youtube.com/watch?v=GUGww1xU2FE

Bidulek od 2015 czeka na rozwiązanie swojego problemu i nikt mu nie pomógł.

Natomiast ten gościu pomógł chyba sobie sam ponieważ w opisówce pod tymże filmikiem https://www.youtube.com/watch?v=SrdZKtwI3xw zamieścił coś takiego:


clean canon DSLR first mirror, and auto focus AF sensor mirror to fix focus hunting problem. Do this only if camera can't focus with multiple lenses. If only 1 lense have problem, then you should check the contact points on the lense and or clean the lense glasses if they are dirty.

Czyli w największym skrócie "wyczyść sobie lustro i czujniki AF".

Tu jest podana jakaś metoda jak to zrobić:

http://www.canon-board.info/pierwsza-pomoc-awarie-usterki-problemy-56/kalibracja-5d3-sensz-85862/#post1105783

Podobno lepiej to robić z opcją wstępnego podnoszenia lustra żeby przy okazji wydmuchiwania kurzu z czujników AF nie nadmuchać go sobie na matrycę. Podczas aktywowania tej opcji akumulator aparatu musi być naładowany na maksa:

http://www.canon-board.info/pierwsza-pomoc-awarie-usterki-problemy-56/6d-i-problemy-af-zzz-94801/#post1208670

Jak nie pomoże metoda na sucho no to trzeba spróbować metody na mokro (czyli przy użyciu jakiegoś płynu do czyszczenia optyki - Rotin, Zeiss Cleaning Fluid, JZO Izobłysk Profi czy w ostateczności BestView Brillen Putztucher z Rossmanna) a jak to nie pomoże to może jest problem z taśmą łączącą czujnik AF z płytą główną Canon Eos 400d - nie działa autofocus - elektroda.pl (http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2102852.html#10172900) a w takim przypadku zostaje tylko wysłanie aparatu do serwisu celem jego naprawy.

PoulN
23-04-2017, 17:45
Dziękuję za obszerne info! będę studiował. Choć dziwne żeby brud powodował zakłócenia pracy AF w przypadku braku światła (nieszczesny dekielek) lub przy baaardzo słabym praktycznie zerowym oświetleniu, coś musi być na rzeczy z brakiem światła, bo przy normalnym powiedzmy swietle niemogac ustawic ostrosci skale przejezdza normalnie.

PoulN
03-07-2017, 17:37
Minęło trochę czasu, a więc..
- przedmuchałem całą komorę lustra,
- wyczyściłem dokładnie lustro,
- wyjąłem baterię podtrzymującą,
- pod lupą sprawdziłem, czy na czujnikach AF nic nie ma,

i dalej AF w bardzo znikomym świetle lub jego braku zachowuje się, jak się zachowywał.
A, że w użytkowaniu w normalnych warunkach nie zauważyłem problemów z działaniem aparatu, więc temat porzuciłem.

Taki myk, który można porównać do wydobywającego się z silnika jakiegoś dziwnego dźwięku, którego wcześniej nie było, nagle się pojawił, ale nie ma on zauważalnego wpływu na jego osiągi, ale mimo to irytuje, samym faktem, że jest ;)

7four
04-07-2017, 14:02
...(nieszczesny dekielek) lub przy baaardzo słabym praktycznie zerowym oświetleniu, coś musi być na rzeczy z brakiem światła ....

To że coś widzimy wynika z odbijania światła. Jak go nie ma to co chcesz widzieć ? Potrzebujesz noktowizor a nie aparat.

Leon007
04-07-2017, 14:41
Jak czujnik światła (którym na przykład jest matryca i czujnik AF) może działać bez światła. W ciemnościach używa się lampy błyskowej do wspomagania AF. Noktowizor też ma swoje źródło promieniowania.
Normalnie nowa fizyka powstaje w tej piaskownicy.

Myślałem, że to tylko takie żarty:
Poradnik:Jak stworzyć fotografię artystyczną | Nonsensopedia | Fandom powered by Wikia (http://nonsensopedia.wikia.com/wiki/Poradnik:Jak_stworzy%C4%87_fotografi%C4%99_artysty czn%C4%85)
"Najlepsi twórcy tworzą swoje dzieła nie zdejmując dekielków z obiektywów. "

PoulN
04-07-2017, 20:28
Widzę dwie możliwości:
1. Naprawdę nieogarniacie o co chodzi (oprócz @mkamelg) - rozumiem, nic nie szkodzi, ;) zdarza się najlepszym :)
2. Tylko udajecie, aby mieć pretekst do wtrącania głupich tekstów - też rozumiem, żadna nowość na tym, czy innych poradajniach ;)

Pozdrawiam!

Leon007
04-07-2017, 21:14
To ja się przyznam od razu, że nie ogarniam z powodów, o których napisałem. Nie widzę nic nadzwyczajnego w zachowaniu obiektywu z dekielkiem. A Twój opis "dziwne" nic nie tłumaczy.
Druga część była dla poprawy humoru czytelników.

kmeg
04-07-2017, 21:22
Widzę dwie możliwości:
1. Naprawdę nieogarniacie o co chodzi (oprócz @mkamelg) - rozumiem, nic nie szkodzi, ;) zdarza się najlepszym :)
2. Tylko udajecie, aby mieć pretekst do wtrącania głupich tekstów - też rozumiem, żadna nowość na tym, czy innych poradajniach ;)


To ja Ci dam 3: serwis CSI na Żytniej w Warszawie.

jelcyk
05-07-2017, 14:31
Brak swiatla to warunki trudne dla AF - w kazdym aparacie i wtedy wystarczy jakiekolwiek zanieczyszczenie toru AF-u i problem gotowy. Tak wiec priorytetem jest rzeczywiscie czystosc lusterek , soczewek AF-u i toru wizyjnego samego obiektywu. Jesli wszystko jest ok, a dalej nie dziala jak trzeba, to powodem moze byc to, ze na czarnym tle AF nie ma na czym oprzec swego dzialania , a nawet najlepszy nie bedzie bez tego sprawnie dzialac. Sprobuj jeszcze wlaczyc , jesli wylaczone, wspomaganie dla AF-u w ustawieniach. Moze to cos pomoze. Mysle, ze calosc powinien obejrzec ktos, kto sie dokladnie orientuje w sprawie, zeby sprawdzic chociazby, czy rzeczywiscie wszystko jest czyste, jak ma byc...

PoulN
08-07-2017, 15:23
Wszystko jasne, nie jestem debilem co robi zdjęcia z dekielkiem, testuje dekielki, czy... itd. ;) po prostu użyłem go, aby zobrazować zjawisko, które w żadnej poprzedniej lustrzance, którą posiadałem jak i posiadam nie występuje, a pojawiło się nagle w jakby nie było nie najtańszym sprzęcie.

Jak pisałem wszystko dokładnie przedmuchane itd,.. na razie w normalnych warunkach wydaje się wszystko w porządku więc Żytnią sobie daruję...

Tom77
08-07-2017, 15:30
Widzę dwie możliwości:
1. Naprawdę nieogarniacie o co chodzi (oprócz @mkamelg) - rozumiem, nic nie szkodzi, ;) zdarza się najlepszym :)
2. Tylko udajecie, aby mieć pretekst do wtrącania głupich tekstów - też rozumiem, żadna nowość na tym, czy innych poradajniach ;)

Pozdrawiam!

Ja widzę więcej możliwości ale nie chcę cię obrażać

biodar
08-07-2017, 17:01
Jak już ktoś musi robić zdjęcia z nałożonym dekielkiem to warto zakryć wizjer. Niewielka ilość światła, które tam wpada może mieć wpływ na pomiar - gdyż zazwyczaj takie próby są robione nie z aparatem przy oku, które zakrywa wizjer tylko aparat sobie leży w ręce/na stole daleko od głowy a użytkownik naciska spust.

7four
08-07-2017, 23:57
Nawet bez dekielka w słoneczny dzień, AF nie ustawisz w miejscu gdzie jest dekielek :confused:

PoulN
13-07-2017, 10:40
Proszę o zamknięcie wątku, ponieważ musiałbym w celu większego "wpasowania" się w obecny poziomu intelektualny i kulturowy tej dyskusji zacząć pisać używając frasyniukowego języka, a wtedy prawdopodobnie MOCNO obrażę jakieś ~90% komentujących ;) czego jednak zważywszy na jakże dopisujący tutaj luźny humor czynić nie chcę ;)

gnd
13-07-2017, 15:22
Daj znać jak znajdziesz przyczynę;/

Kolekcjoner
13-07-2017, 22:39
Daj znać jak znajdziesz przyczynę;/

Dokładnie, zamiast strzelać focha ;).....

PoulN
14-07-2017, 09:27
Focha to strzelają panienki w rurkach ;) ja nie noszę.
Myślałem, że tak będzie lepiej - w porządku, ale uprzedzam, jeszcze jeden tekst o "robieniu zdjęć dekielkiem" i nie ręczę za siebie - MODERATORZE ;)
każdy ma jakąś tam granicę cierpliwości...

ps. Jak tylko się czegoś dowiem - niezwłocznie się wieścią podzielę ;)

kmeg
14-07-2017, 09:57
Focha to strzelają panienki w rurkach ;) ja nie noszę.


To może chociaż stringi? ;)