PDA

Zobacz pełną wersję : Wejście w system :)



karnif
22-04-2017, 21:30
Cześć, to mój pierwszy post. Przepraszam, że być może przydługi :)

Chcę spróbować bardziej zaawansowanej (i wygodniejszej) niż dotąd fotografii cyfrowej. Cyfra, jaką najczęściej robię obecnie zdjęcia, to całkiem przyjemny kompakt canona PowerShot 300 HS (chyba z 2011 roku, 12,1 Mp, stabilizacja szkła). Poza tym focę analogami (głównie mały obrazek), z tym, że od kilku lat sporadycznie. Pewnie przy nich zostanę, ale raczej już tylko dla b&w, no i ewentualnie slajdów.

Kiedyś robiłem głównie pejzaż i architekturę, ale coraz bardziej interesuje mnie portret i "street". Chcę też robić cyfrowe zdjęcia mojemu małemu, coraz bardziej ruchliwemu dziecku - również we wnętrzach i raczej przy świetle zastanym (oczywiście nie znaczy to, że po ciemku :) ).

Chcę wejść w lustro, jestem zdecydowany na 90% na APSC, a nie na pełną klatkę. Pooglądałem sobie obiektywy nikona i canona. Skłaniam się ku canonowi. Także dlatego (ale nie jest to decydujące), że mam dwa aparaty 35 mm canona i obiektywów EF mógłbym używać i do nich.

Generalnie pomysł miałem taki, że kupię na początek naleśnika 24/2.8 jako podstawowy, do tego 50/1.8, a potem rozbuduję to o coś w stylu (dajmy na to) sigmy 50-150/2.8.

Ale potem zacząłem się zastanawiać nad puszką... A chcę raczej nową i chyba jednak minimum wersję trzycyfrową. No i się okazuje, że dajmy na to 760D kosztuje jakieś 2750 zł. Jest jeszcze do złapania 700D, body za jakieś 1900 zł. Ale w zestawie z tym kitem 18-55 IS STM można go mieć za 2200 zł. Do tego 85/1.8 i też już jest fajnie na początek - a pewnie i na środek i kawałek końca (pewnie dokupiłbym też do tego 50/1.8 - i miałbym przy okazji dwa dodatkowe obiektywy pod 35mm).

No i tak sobie kombinuję, zamiast robić zdjęcia. Dlatego prośba o sugestie i opinie. Może jakaś inna pucha? Obiektyw? Oczywiście myk z używaniem EF 50 i 85 na korpusach 35 mm jest kuszący, ale jednak przede wszystkim zależy mi na tym, by mieć fajne zdjęcia z DSLR.

aptur
23-04-2017, 07:59
na początek naleśnika 24/2.8

24/2.8 STM nie wykorzystasz z analogami.

karnif
23-04-2017, 08:30
No, to jasne :) Tak jak piszę wyżej, mam tu na myśli 50 i 85.

Zastanawiam się jeszcze nad 100D, ale coś drogo sobie za nówkę winszują.

luso
23-04-2017, 11:33
Rozważ jeszcze 800d, ten aparat ma znacznie lepszą matrycę jeśli chodzi o DR.

aptur
23-04-2017, 11:52
Kiedyś robiłem głównie pejzaż i architekturę, ale coraz bardziej interesuje mnie portret i "street". Chcę też robić cyfrowe zdjęcia mojemu małemu, coraz bardziej ruchliwemu dziecku - również we wnętrzach i raczej przy świetle zastanym (oczywiście nie znaczy to, że po ciemku ).

Chcę wejść w lustro, jestem zdecydowany na 90% na APSC, a nie na pełną klatkę.

Jak jesteś zdecydowany w 90% na aps-c to weź te 10% i je poważnie przemyśl. Warto wejść w FF nawet gdybyś miał mieć do tego tylko jeden obiektyw, np. 50 STM. Tym bardziej, że masz doświadczenie z analogiem. FF pięknie się tobie odwdzięczy w zdjęciach portretowych twojego dziecka w świetle zastanym.
Jeśli chodzi o cropa canona to za bardzo nie doradzę bo już nie śledzę nowości jakie tam pakują. Jedyny crop jakiego obecnie używam jest od Fuji :)

karnif
23-04-2017, 21:11
Rozważ jeszcze 800d, ten aparat ma znacznie lepszą matrycę jeśli chodzi o DR.

No tak, ale kosztuje tyle, co 70d :) A generalnie nie chciałbym wydać na puchę więcej, niż na obiektywy. 760d rozważam wobec 700d nie tylko z powodu matrycy, ale też ergonomii (drugie pokrętło, górny LCD).


Jak jesteś zdecydowany w 90% na aps-c to weź te 10% i je poważnie przemyśl. Warto wejść w FF nawet gdybyś miał mieć do tego tylko jeden obiektyw, np. 50 STM. Tym bardziej, że masz doświadczenie z analogiem. FF pięknie się tobie odwdzięczy w zdjęciach portretowych twojego dziecka w świetle zastanym.

No tak, ale za tę wdzięczność trzeba dużo zapłacić :) Może z czasem dojrzeję do FF, kto wie. Na razie chcę mieć niezły AF i znośną matrycę - dodatkowe środki wolę wydać na szkła. Ale dzięki za opinię :)

Czy ktoś z Kolegów (albo Koleżanek) może mi napisać coś praktycznego o 700d versus 760d? Ktoś tym foci/focił?

xcerberek
23-04-2017, 21:48
Ja posiadam 700d i sobie bardzo chwalę - ale jako, że to moja pierwsza lustrzanka to prawdopodobnie jestem nieobiektywny. Minus na jaki się natknąłem to manualne lampy bez ttl nie działają na liveview. Ma także problemy ze współpracą z starszymi modelami lamp błyskowych innych producentów. Mozesz też 700d dorwać w zestawie z 18-55 is stm + 50/1.8. Myślę, że nówkę dorwiesz za 2600-2800 w takim zestawie.

Jeśli byś chciał to mogę Ci wykonać jakieś sample w konkretnych warunkach.

janpur
24-04-2017, 21:52
Z 5D fajnie sie bawie.

karnif
24-04-2017, 22:19
Ja posiadam 700d i sobie bardzo chwalę - ale jako, że to moja pierwsza lustrzanka to prawdopodobnie jestem nieobiektywny. Minus na jaki się natknąłem to manualne lampy bez ttl nie działają na liveview. Ma także problemy ze współpracą z starszymi modelami lamp błyskowych innych producentów. Mozesz też 700d dorwać w zestawie z 18-55 is stm + 50/1.8. Myślę, że nówkę dorwiesz za 2600-2800 w takim zestawie.

Jeśli byś chciał to mogę Ci wykonać jakieś sample w konkretnych warunkach.

Sampli się naoglądałem już trochę, ale dzięki za gotowość podesłania. Jakoś nie mogę znaleźć tego zestawu, o którym piszesz. Owszem, "chodzi" ten model z dwoma obiektywami, ale ten drugi to zwykle coś o zmiennej ogniskowej (np. coś tam-200 mmm)


Z 5D fajnie sie bawie.

Nie wątpię :)