PDA

Zobacz pełną wersję : Jaka lampa na statywie doświetlająca scenę z boku?



baca
30-04-2006, 13:03
Potrzebuję lampy do doświetlania sceny, ustawionej na statywie, połączonej z aparatem.
Zastosowanie to coś takiego:

http://www.iowa-connection.com/photographs/march06/lucas_roofbsroyale_smaller.jpg

Wiem, że można kupić 580ex i sterować nią np. 430ex, ale to odpada. Z powodu ceny oczywiście.


Zastanawiam się czy gdyby kupić 430ez i podłączyć ją przez jednostykową kostke hamy i kabel do aparatu, to czy bylaby wyzwalana? gdyby to działało, mógłbym ustawiać moc błysku ręcznie na lampie i metodą prób i błędów robić zdjęcia naświetlone tak jak chcę.

Inny wariant, o którym myślałem to 380ex i "jakoś" wykonany substytut connecting corda, w najgorszym wypadku oryginalny, z przedłużonym przeze mnie kablem. Zakładając że się udało, nie wiem jak by było z ustaleniem mocy lampy. Przez kompensacje błysku w menu w body?

Zostają jeszcze stare lampy, np. http://allegro.pl/item99358805_niemiecka_lampa_metz_mecablitz_36_ct2 .html
podłączone jw przez kabel. nie wiem jak by było z kontrolą mocy błysku


Jestem w kropce, a chce wierzyć że jest możliwość skompletownia funkcjonującego zestawu lampy doswietlającej dla szarego człowieka, a nie zawodowca.
Prosiłbym o jakieś sugestie "co mam począć?"

piast9
30-04-2006, 15:53
A może jakaś dowolna stara, mocna lampa, z możliwością regulacji siły błysku + fotocela reagująca na drugi błysk? Kabli mniej.

KuchateK
30-04-2006, 17:58
Fotocele na drugi blysk sux ;) Nie ma mozliwosci ustawic mocy blysku z aparatu recznie, ciemno jest, wiec po pierwszym blysku bedzie potem walil ile sie da robiac qpe na pierwszym planie. Korekta blysku tu nie pomoze za wiele.

Obstawiam opcje pierwsza. Jakas lampa z manualem, kabelek i kostka (zaleznie od modelu aparatu). Mozna podpiac wiecej jak jedna lampe. W przyszlosci mozna kabelek zastapic radiem dla eliminacji przewodow.

380'tke tez mozesz tak wyzwalac bez kombinowania z connecting cordem. Odpalana przewodem przez kostke bedzie swiecic na pelnej mocy. Ekspozycje bedziesz kontrolowal iso i przyslona albo zmieniajac odleglosc lampy od obiektu fotografowanego.Idac dalej to samo dotyczy sie kazdej innej lampy, np. takiego metz'a. Skala iso i przyslony jest w cyfrach na tyle duza, ze takie regulowanie przy tego typu fotach nie stanowi duzego problemu.

Oczywiscie przy starych lampach uwaga na napiecia ;)

piast9
30-04-2006, 18:15
Fotocele na drugi blysk sux ;) Nie ma mozliwosci ustawic mocy blysku z aparatu recznie, ciemno jest, wiec po pierwszym blysku bedzie potem walil ile sie da robiac qpe na pierwszym planie. Korekta blysku tu nie pomoze za wiele.
Przecież łącząc lampę doświetlającą kabelkiem też spowodujesz, że lampa na aparacie walnie całą mocą, bo doświetlenie nie błyśnie w czasie pomiaru, prawda? Moim zdaniem wyjdzie na jedno.

Acha, no i baca nie napisał co już posiada.

KuchateK
30-04-2006, 18:18
A po co blyskac lampa w aparacie majac druga na przewodzie? :roll:

piast9
30-04-2006, 20:42
A po co blyskac lampa w aparacie majac druga na przewodzie? :roll:
Takie było zadanie, o ile dobrze zrozumiałem.

A jeśli ma być tylko lampa z boku, to można wziąć zwykłego EX, kupić i przerobić off-shoe adapter na dłuższy kabelek i gotowe. Ja sprawdzałem do 8 metrów na skrętce komputerowej. Dłuższego nie sprawdzałem, bo nie miałem akurat dłuższego przewodu :)

Tym bardziej konieczna jest odpowiedź na pytanie, co wątkodawca już posiada?

baca
30-04-2006, 21:26
juz odpowiadam,
blyskac lampa na aparacie dodatkowo nie potrzebuje. ewentualnie w przyszlosci pokusze sie o jakas druga mala lampe na fotoceli, ale poki co potrzebuje jedenej, w miare dobrze dzialajacej i raczej na kablu, fotocele podobno lubia zawodzic.

aktualnie mam aparat (350d) i szukam odpowiedniego pomyslu na skompletowanie oswietlenia.

jesli chodzi o kontrole przez iso przyslone czas, to jasne, zawsze dobrze naswietle wzgledem lampy, ale mnie jeszcze chodzi o to aby kontrolowac stosunek blysku do oswietlenia zastanego, dlatego zalezy mi na podziale mocy blysku.

czy ktos podlaczal 430ez do 350d? dziala podzial blysku? 430ez na kablu mnie najbardziej interesuje. moglaby byc tez stara lampa z regulacja blysku, bezpieczna dla eosa, ale nie wiem co to dokladnie mialoby byc.

piast9
30-04-2006, 21:32
Tak, 430EZ działa w trybie manualnym z EOS-ami. I kablem da się połączyć, nawet była o tym swego czasu mowa na forum, spróbuj poszukać.

Przy czym ta lampa działa tylko na manualu. Żadnej automatyki. Jeśli tę lampę miałbyś kupować, to zastanów się, czy nie warto jednak nabyć coś bardziej uniwersalnego (430EX?), co na kablu i kostkach też zadziała, a zamontowane na aparacie będzie pełnowartościową lampą.

baca
30-04-2006, 23:25
430ex wiadomo, że byłaby w sam raz. ale na allero jej ceny sięgają niemal 1000-.
A taki stary Sunpak zgrałby się z eosem? http://allegro.pl/item99610221_sunpak_power_zoom_4000af_do_canona.ht ml
ma podział błysku, co prawda tylko 2 stopnie, ale już coś...

KuchateK
30-04-2006, 23:48
W/g tabelki (http://www.botzilla.com/photo/strobeVolts.html) nadaje sie.