PDA

Zobacz pełną wersję : canon 50d problem z ostrością



Adaminorge
02-04-2017, 11:37
Witam wszystkich,
Chciałbym zapytać użytkowników starszych aparatów, czy też spotkali się z taką sytuacją i czy to rzecz nabyta, czy "ten model po prostu tak ma". Posiadam C50d i niestety zdjęcia z niego są jakby minimalnie "zamydlone". Nie ma znaczenia jakim szkłem robię zdjęcie daleko mu do ostrości C5d czy C1dx (na tych samych szkłach). Nie chodzi mi tutaj o sprawność AF czy brak mikroregulacji ale o efekt, jakby matryca pokryła się równomiernie jakąś minimalną warstwą nieczystości, które w niewielkim stopniu (ale przy powiększeniu 1:1 widoczne) tworzą efekt blur na zdjęciu, brak ostrych granic. Czy to w ogóle jest możliwe? Aparat przydałby mi się jako support na jednej imrezie do zdjęć wyzwalanych pilotem, ale mimo ustawień "bezpiecznych" (szeroki kąt, spora przesłona, itd.) ostrość ciągle nie ta. Dodam, że nigdy nie czyściłem matrycy.

Pozdrawiam.

kmeg
02-04-2017, 12:14
Mój 50d nie ma takiej przypadłości. Wrzuc jakieś przykłady na zdjęciach.

pawelll
02-04-2017, 12:19
..a może ma to jakiś związek z wybranym stylem obrazów, stopniem wyostrzenia, optymalizatorem jasności bądź włączoną redukcją zakłóceń?

Adaminorge
02-04-2017, 14:52
Tak na szybko zdjęcie. Ostrość ustawiona na granicę żwiru i ziemi, centralny punkt, odległość ok. 4m. Obiektyw sigma A 50/1.4, f/4.5, iso 100. Wywoływane w LR, ostrzenie i odszumianie na 0. RAW zapisany w JPG jakość 100.

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (https://drive.google.com/open?id=0ByWO4K7SdsRKNkZ3dmRxbFNmbWc)

Adaminorge
02-04-2017, 20:31
tutaj link do zdjęcia bo nie wiem, czy poprzednio się coś załąłczyło,
https://drive.google.com/open?id=0ByWO4K7SdsRKNkZ3dmRxbFNmbWc

adawro
02-04-2017, 21:27
RAWA dawaj a nie jotpegi.

Adaminorge
02-04-2017, 23:25
Mówisz i masz:
https://drive.google.com/open?id=0ByWO4K7SdsRKa0xMd1FlNmI5SWs

jerzyp
02-04-2017, 23:55
A może to jest efekt odszumiania zdjęcia

Adlatus
03-04-2017, 00:18
Przywróć ustawienia fabryczne w tym aparacie.

kmeg
03-04-2017, 09:49
Jak dla mnie to zdjęcie jest po prostu nieostre, tzn nigdzie nie mogę odnaleźć ostrości. Sprawdź czy przypadkiem nie masz zrobionej mikrokalibracji dla tego szkła, a druga sprawa to zrób zdjęcie na LV i wtedy zobaczysz czy to wina AF fazowego (lub złej odległości matrycy). Z drugiej strony, gdyby to była mikrokalibracja to ostrość była by przesunięta w przód lub w tył i gdzieś by była.

Adaminorge
03-04-2017, 10:32
Dzięki, właśnie o to mi chodziło. Fotka po całości wykazuje nieostrość, a nie FF/BF. Dobry pomysł z LV, zapomniałem o tym (rzadko z tego korzystam).

Zgadza się, na LV zdjęcia wychodzą ostro. Jak to interpretować? Oddać do serwisu (wiem, że tak najlepiej), czy takie wady można samemu korygować?

kmeg
03-04-2017, 12:11
Dzięki, właśnie o to mi chodziło. Fotka po całości wykazuje nieostrość, a nie FF/BF. Dobry pomysł z LV, zapomniałem o tym (rzadko z tego korzystam).

Zgadza się, na LV zdjęcia wychodzą ostro. Jak to interpretować? Oddać do serwisu (wiem, że tak najlepiej), czy takie wady można samemu korygować?

1. Przedmuchaj gruszką czujniki AF (są na dole komory lustra)
2. Sprawdź parametry korekty kalibracji AF, spróbuj skrajnych ustawień i zobacz czy coś będzie w jakiejś części zdjęcia ostre
3. Spróbuj zrobić tez pochyłe zdjęcie dla wariantów z pkt2 z obiektami dalej i bliżej

Ja stawiam na rozkalibrowanie/ubrudzenie czujników/układu AF fazowego lub co maaaaaaaaało prawdopodobne niepoprawną odległość matrycy.

Adaminorge
03-04-2017, 14:46
Przedmuchałem wszystko :) Korekta AF powoduje tylko przesuwanie się najostrzejszej części przód/tył, jednak nie wpływa na samą ostrość obrazu. Ostrość z LV jest dobra i na tym się skupię.
Aparat chcę wykorzystać zdalnie na wcześniej ustawionej na stałe odległości ostrzenia, więc spełni swoje zadanie. W tzw. międzyczasie oddam go do serwisu.
Bardzo dziękuję za cenne rady.

ultimator
03-04-2017, 19:34
Kiedyś kupiłem 50D jako nówkę sztukę i miał podobny defekt. AF totalnie nie trafiał. Kiedyś dawno kopałem trochę i z 50D była taka historia, że wyszło kilka tysięcy sztuk niedopracowanych z fabrycznie źle skalibrowanym AF, realnie nawet mikro kalibracja nie pomagała. Nie wiem czy u Ciebie jest to samo, ale ja się wtedy ostro wściekłem. Z braku laku wybrałem wtedy powrót do 30D i ciut lepszy obiektyw. Może nie było wtedy efektu "łał" który dostarczał mi 50D jeśli chodzi o kolory, ale za to aparat trafiał z ostrością. No cóż czasem tak może być. Nie licząc nowych puszek to jedne z najbardziej celnych body to 1Ds MK III i 1D MK IV. Choć nie będę ukyrwał, że 760D też sobie nieźle radzi.

pan.kolega
03-04-2017, 20:19
Dzięki, właśnie o to mi chodziło. Fotka po całości wykazuje nieostrość, a nie FF/BF. Dobry pomysł z LV, zapomniałem o tym (rzadko z tego korzystam).

Zgadza się, na LV zdjęcia wychodzą ostro. Jak to interpretować? Oddać do serwisu (wiem, że tak najlepiej), czy takie wady można samemu korygować?

Ja tam żadnej nieostrości nie widzę na tej glebie ze żwirem. AF może być ogólnie niecelny, ale tam akurat ostrość jest mniej więcej w środku.

Masz takie samo zdjęcie z LV i wygląda ostrzej? To pokaż.

Adaminorge
03-04-2017, 20:41
To mój drugi C50d. Poprzedni zalałem w deszczu i serwis za granicą za naprawę zażyczył sobie więcej niż nowa sztuka w sklepie:) Kupiłem nowy, a stary za 200zł zreperowałem w PL i sprezentowałem rodzinie (działa do dziś bez problemów). Podobnie moja sztuka. Nie licząc problemów z AF mechanicznie super. Powiedziałbym, że trudny do zdarcia. Oczywiście ma swoje wady (szumi, a powyżej iso 2000 jest już na prawdę źle). Ale teraz to nawet nie warto go sprzedawać, bo wartość użytkowa jest większa. Zawsze znajdzie się jakiś pomysł na niego :)

marfot
03-04-2017, 21:27
Wg mnie najostrzejszy jest środek zdjęcia, czyli chyba tam gdzie powinno.
Ostrość ogólna mogłaby być lepsza. Na dodatek ostrość spada ku brzegom wyraźnie.
Gdyby nie chodziło o Sigmę to powiedziałbym, że winne jest szkło a nie body, ale na tym forum nie przejdzie mi to przez gardło ;)

Adaminorge
03-04-2017, 22:00
:):):)
Zastanawiałem się, jakim szkłem zrobić zdjęcie, żeby nie padło podejrzenie na obiektyw. Docelowo chcę podpiąć pod aparat C10-22, ale że sam nie mam zaufania do niego (choć wiele osób chwali za ostrość u mnie różnie bywa) wybrałem sigmę, która na innych body działa bardzo ok.
Jutro dodam zdjęcia LV i zwykłe zrobione ze statywu.

Adlatus
03-04-2017, 22:29
Masz wyłączone wyostrzanie i dlatego zdjęcia są nieostre.

Adaminorge
04-04-2017, 11:55
Za radą Adlatusa ustawiłem ustawienia fabryczne (oppcja w menu) i o dziwo coś się zmieniło. Nie żebym miał coś naknocone w ustawieniach (bo jak przeglądam, to jest podobnie, jak zwykle mam), a i zbyt wiele opcji "mieszania w obrazie" nie ma w menu (jak np. poziom wyostrzenia plików, czy redukcja szumu na niskim iso). Efekt jest taki, że nie ma wielkich różnic między LV a zwykłym trybem, lub są akceptowalnie małe. Trudno ocenić, czy aparat po latach użytkowania potrzebował takiego "resetu", czy ja coś przeoczyłem. Tak czy siak więcej już z niego nie wycisnę i chyba ma się ciut lepiej :) Dzięki wszystkim za pomoc.

Adlatus
04-04-2017, 12:35
zbyt wiele opcji "mieszania w obrazie" nie ma w menu (jak np. poziom wyostrzenia plików.

Warto zajrzeć w menu do 'Styl obrazów' i tam możesz "mieszać w obrazie" ile dusza zapragnie. Polecam przeczytać instrukcję obsługi aparatu str. 65 - 70.

Adaminorge
04-04-2017, 15:33
Robię w RAW, styl ustawiony na standard lub neutral tylko do podglądu na ekranie aparatu (gdzie widzimy jpg), poza tym do niczego innego nie służy i nie sądzę, żeby miało to wpływ na ostrość zdjęcia (w raw). Najwyżej programy typu DPP na podstawie tego znacznika ładują predefiniowane ustawienia. Tak więc nie sądzę, żeby ta opcja miała wpływ zdjęcie. Poza stylami masz tylko odszumianie na wysokim ISO i (o ile pamiętam) długich czasach. No i oczywiście mikroregulację, która najbardziej wpływa na ostrość z oczywistych względów. Coś pominąłem?

marfot
04-04-2017, 16:12
Coś pominąłem?

Chyba szkło.
Podmień obiektyw na coś innego (w ostateczności może być Canon) i zapodaj RAWa.

Adaminorge
04-04-2017, 17:27
Szkło jasna sprawa, odnosiłem się tylko do ustawień w menu.
Ze szkieł mogę skorzystać z 17-40, 10-22, ew. 70-200 lub 400/5.6. Szkła to inny temat i też sporo można napisać :) Najmniej pewne jest 10-22, mikrokalibracje niby coś pomagają, ale jak zmienię ogniskową, czy obiekt oddalę to jakoś się to mi rozjeżdża. Ciągle mówimy o małych zmianach i dla wielu osób nieistotnych Trochę to denerwuje, Jak pisałem wcześniej chcę c50d wykorzystać do zdjęć wyzwalanych zdalnie, na szerokim kącie, ze skrajnych perspektyw (poziom drogi, zdjęcia z urwiska w dół, temat kolarze). Inne zdjęcia będę robił innymi aparatami, tak więc mój "dziadek" musi być spasowany do jednego szkła, jednej ogniskowej. Generalnie nie będą go dotykać, poza zmianami lokacji i dopasowywaniu ad hock ekspozycji. Trochę się mu polepszyło po tym resecie i do tego co chcę robić powinno wystarczyć. To tylko dodatkowe ujęcia. Ale porobię jeszcze testy w plenerze jak tylko przestanie u mnie padać, bo ostatnio nie ma dnia bez deszczu.