PDA

Zobacz pełną wersję : Filmowanie Canonem 600 D - pomoc w ustawieniach



podprzykryciem
23-02-2017, 23:10
Cześć ! To mój pierwszy post na forum, jednak wcześniej przejrzałem tematy o filmowaniu i nie znalazłem odpowiedzi na moje pytania.

Przechodząc do rzeczy, posiadam Canona 600 D z obiektywem 18-55, kupiłem go do filmowania. Kręcę video w kuchni, podczas dnia, kuchnia widna, posiadam dwa softboxy z białym światłem o temperaturze przypominającej światło dzienne. Nie jestem jednak zadowolony z jakości filmów i wiem, że to moja wina, tj złych ustawień aparatu.
Nagrałem film, gdzie można sprawdzić, że faktycznie nie jest to film najwyższych lotów. Chodzi mi w moich filmach o czysty obraz, bez szumów, ostry, z dobrym światłem. Proszę o pomoc, jeśli ktoś wie w czym może tkwić problem.

Link: https://www.youtube.com/watch?v=gX8R_lEj7tk&t=6s

Pozdrawiam

tlustyx
24-02-2017, 00:50
Przede wszystkim brak światła/złe rozmieszczenie. Po co oświetlasz plecy kucharza, skoro filmujesz jego twarz?

Tom77
24-02-2017, 22:34
Cześć ! To mój pierwszy post na forum, jednak wcześniej przejrzałem tematy o filmowaniu i nie znalazłem odpowiedzi na moje pytania.

Przechodząc do rzeczy, posiadam Canona 600 D z obiektywem 18-55, kupiłem go do filmowania. Kręcę video w kuchni, podczas dnia, kuchnia widna, posiadam dwa softboxy z białym światłem o temperaturze przypominającej światło dzienne. Nie jestem jednak zadowolony z jakości filmów i wiem, że to moja wina, tj złych ustawień aparatu.
Nagrałem film, gdzie można sprawdzić, że faktycznie nie jest to film najwyższych lotów. Chodzi mi w moich filmach o czysty obraz, bez szumów, ostry, z dobrym światłem. Proszę o pomoc, jeśli ktoś wie w czym może tkwić problem.

Link: https://www.youtube.com/watch?v=gX8R_lEj7tk&t=6s

Pozdrawiam

Po pierwsze ciemno, po drugie ciemno i w sumie po trzecie tez ciemno.

podprzykryciem
24-02-2017, 23:40
Muszę sobie jakoś radzić. Od przodu jak widzicie jest ściana, więc tam lampy nie postawię. Macie jakiś pomysł na rozstaw lamp ?

Tom77
24-02-2017, 23:44
Muszę sobie jakoś radzić. Od przodu jak widzicie jest ściana, więc tam lampy nie postawię. Macie jakiś pomysł na rozstaw lamp ?

To radź sobie lepiej. Jedyną lampą oświetlasz toster na stole kuchennym. I jeżeli jesteś pierwszym który za 400zł zł chce poprawnie oświetlić ciemną kuchnię ciągłym to od razu ci mówię że będzie ciężko bo ja 3 takimi oświetlam mały namiot 50x50.

podprzykryciem
24-02-2017, 23:49
Rozumiem, w takim razie może poprowadzić jakieś lampy pod szafkami, ledy, czy jakiekolwiek oświetlenie. Softboxy mam 2, staram się ustawić je maksymalniez boku, by padały jeden z lewej na blat i na mnie, drugi z prawej na blat i na mnie.

Tom77
25-02-2017, 00:18
Rozumiem, w takim razie może poprowadzić jakieś lampy pod szafkami, ledy, czy jakiekolwiek oświetlenie. Softboxy mam 2, staram się ustawić je maksymalniez boku, by padały jeden z lewej na blat i na mnie, drugi z prawej na blat i na mnie.

Jakie ledy ? Potrzebujesz tam minimum kilowata ciągłego światła. Obstawiam 7-8 x 23W . Da się to zrobić w ledach ale to pewnie kilka tysięcy będzie kosztować.

--- Kolejny post ---


Rozumiem, w takim razie może poprowadzić jakieś lampy pod szafkami, ledy, czy jakiekolwiek oświetlenie. Softboxy mam 2, staram się ustawić je maksymalniez boku, by padały jeden z lewej na blat i na mnie, drugi z prawej na blat i na mnie.

Czy możesz polecić jakieś rozwiązanie ? Napisałeś 7-8 x 23 W, w takim razie jak pociągnąłbym pod szafkami nad blatem jarzeniówki z białym światłem, ale w obudowie, która miałaby np z przodu jakąś blaszkę, żeby żarówek nie było widać i nie raziły w kamerę myślisz, że było by ok ? Weszły by tam podwójne jarzeniówki x 2, czyli 4 sztuki, każda po 40 W to wyjdzie 160 W, czy to pomoże a nie zaszkodzi ? Nie będzie wtedy zbyt 'zimno' i za jasno ?[/QUOTE]


Mam nadzieję, że nie zraziłem cię moja odpowiedzią. Z góry cię przepraszam że twój post na priv wkleiłem na forum. Jest tutaj więcej osób które są w stanie ci pomóc. Ja nie zajmuję się filmowaniem.

podprzykryciem
25-02-2017, 00:21
Nie, nie. Pomyślałem, że skoro tylko Ty odpowiadasz i jesteś teraz online, to możemy to załatwić na priv. Dzięki za dotychczasową pomoc.

Tom77
25-02-2017, 00:25
Nie, nie. Pomyślałem, że skoro tylko Ty odpowiadasz i jesteś teraz online, to możemy to załatwić na priv. Dzięki za dotychczasową pomoc.

Załatwianie spraw na priv ogranicza cię do decyzji jednej osoby. Nie czuję się kompetentny aby ci doradzać. Wolę zdać się na ocenę bardziej doświadczonych kolegów.

italy
25-02-2017, 01:17
Jakie Ty masz te softboxy ? A nie pomyślałeś o odwróceniu planu ? tzn filować od strony okna ? Dostałbyś o wiele więcej ciekawszego światła dziennego.Bo teraz jak oglądnąłem Twój film,kamera/aparat/ustawiona jest w kontrze do padającego światła.Najprościej -gdy nie masz możliwości zmiany planu ,pomyślałbym o jakiejś dużej blendzie -niski koszt- ustawionej za plecami kamery.Powinna dużo światła odbić.Zaznaczam że nie to tylko moje luźne przemyślenia :)

podprzykryciem
26-02-2017, 00:26
Cześć italy, miałem próbę ustawienia aparatu tuż przy oknie tak jak napisałeś ale nie wyglądało to dobrze i wtedy softboxy też były widoczne w kadrze, bo ustawione były tu gdzie teraz w filmie stoi kamera.
Softboxy jakie posiadam: AG401 ZESTAW BEZCIENIOWY SOFTBOX 60x40cm +STATYW - 6184858717 - oficjalne archiwum allegro (http://archiwum.allegro.pl/oferta/ag401-zestaw-bezcieniowy-softbox-60x40cm-statyw-i6184858717.html)
To co napisałeś o blendzie i jej ustawieniu to przy obecnym układzie ? Kamerować jak w tym filmie, ale za aparatem ustawić ekran odblaskowy i światło padające z okna odbić na blat ?
A gdybym oświetlił jakoś dodatkowo blat jak pisałem wyżej, podpiąć coś do szafek, by oświetlało blat ?

Pozdrawiam

tlustyx
26-02-2017, 00:59
...
A gdybym oświetlił jakoś dodatkowo blat jak pisałem wyżej, podpiąć coś do szafek, by oświetlało blat ?

Pozdrawiam

Gdybyś chciał się "bawić" z LEDami to polecam Ci taką taśmę: Taśma LED Delux Plus 160 RA / CRI >90 - Sklep internetowy (http://www.sklep.stefaniszek.com/tasma-led-delux-plus-5630-ra-cri-90.html)
Tania może nie jest i w dodatku na 24V, ale ma bardzo ładne światło - ładnie oddaje kolory. Zrobiłem sobie z nich lampę przenośną. Kupiłem te 5500*K. Doświetlając w dzień w domu, światło nie różni się od tego padającego przez okno. Próbowałem wcześniej z kilkoma tanimi taśmami LED - porażka.

Tom77
26-02-2017, 19:15
Gdybyś chciał się "bawić" z LEDami to polecam Ci taką taśmę: Taśma LED Delux Plus 160 RA / CRI >90 - Sklep internetowy (http://www.sklep.stefaniszek.com/tasma-led-delux-plus-5630-ra-cri-90.html)
Tania może nie jest i w dodatku na 24V, ale ma bardzo ładne światło - ładnie oddaje kolory. Zrobiłem sobie z nich lampę przenośną. Kupiłem te 5500*K. Doświetlając w dzień w domu, światło nie różni się od tego padającego przez okno. Próbowałem wcześniej z kilkoma tanimi taśmami LED - porażka.

Ile metrów takiej taśmy potrzeba do oświetlenia modela w kuchni ?

tlustyx
26-02-2017, 19:38
Ile metrów takiej taśmy potrzeba do oświetlenia modela w kuchni ?
Nie wiem ile ;) może 2, a może 10. Mam 2 metry i do zdjęć mi wystarcza. Podprzykryciem wspomniał, że chciałby LED-ami. Nie robiłem nigdy takiego oświetlenia, ale jeżeli jest tam tak ciasno, że niema gdzie postawić lamp z "prawdziwego zdarzenia", to może niegłupim pomysłem byłoby przyklejenie kilku metrów taśmy LED gdzieś w narożnikach kuchni. Można uzyskać miękkie światło nie dające cieni.

Tom77
26-02-2017, 19:42
Nie wiem ile ;) może 2, a może 10. Mam 2 metry i do zdjęć mi wystarcza. Podprzykryciem wspomniał, że chciałby LED-ami. Nie robiłem nigdy takiego oświetlenia, ale jeżeli jest tam tak ciasno, że niema gdzie postawić lamp z "prawdziwego zdarzenia", to może niegłupim pomysłem byłoby przyklejenie kilku metrów taśmy LED gdzieś w narożnikach kuchni. Można uzyskać miękkie światło nie dające cieni.

14 W z metra, jestem ciekaw jak to wygląda w praktyce przy 6-10 metrach

tlustyx
26-02-2017, 20:02
14 W z metra,...
Nie wiem, czy te 14W rzeczywiście wyciągnie mimo danych w opisie. Swoją lampę zasilam 3 akumulatorami z Canona 500D. Mierzyłem prąd i napięcie. Przy 24V na zasilaniu z 2 m LED-ów było 18W, ale jest jeszcze spadek napięcia na tranzystorach wewnątrz lampy, więc nie wiem jakie jest rzeczywiste napięcia na taśmie LED i jaki ma to wpływ na natężenie prądu. W każdym razie świeci mocno :)

r_m
27-02-2017, 07:09
Nie wiem, czy te 14W rzeczywiście wyciągnie

A po co to komu na tym forum? Elektrykom, elektronikom takie informacje są potrzebne do określenia wydajności zasilania, nas powinno interesować np. odległość 1m, ISO100, przysłona 2.8 - jaki to daje czas naświetlania (patrząc na opis ze strony sklepu, spodziewałbym się, że jest podobnie jasne jak tradycyjna żarówka 100W, co wcale nie jest tak dużym wynikiem) ;)

zdebik
27-02-2017, 13:04
Waty i zarowki, a nie mozna tych softboxow przed obiektem ustawic i nie pokazywac ich w klatce?

Yanc
27-02-2017, 14:25
Wtrące tu swoje parę groszy...
Piszesz że kuchnia jest widna, może dla człowieka jest widna, ale dla aparatu to ciemna jaskinia. Żeby uzyskać dobre efekty światło powinno być odbijane od kręconego obiektu w stronę kamery, teraz jest dokładnie odwrotne, źródło światła rozproszonego - czyli okno, znajduje się w kadrze zaciemniając w efekcie twoją twarz i stół. Jak nagrywasz swoje gadanie spróbuj zrobić tak jak koledzy już radzili: postaw kamerę koło okna, softboxy za/obok/nad kamerą. Przy ujęciach szafki gdzie pracujesz niezbędna będzie lampa świecąca na blat z góry, zamontowana pod szafką wiszącą. Koledzy piszą o LEDach, jest to oświetlenie najbardziej energooszczędne, ale tez inwestycja będzie najdroższa. Tańsze rozwiązanie to lampki z żarówkami metalohalogenowymi, które mają znakomity współczynnik oddawania barw. Lampy powinny być minimum dwie z kloszami typu "opal" żeby nie rzucać ostrych cieni na stół od rąk czy narzędzi.

podprzykryciem
27-02-2017, 17:30
Dziś piękna pogoda, więc wykorzystałem to do nagrań. Po Waszych radach zmieniłem ustawienie kamery, zmieniłem żarówkę w sufitowej lampie na światło białe, kupiłem taśmę ledów i przymocowałem pod szafki nad blatem i nie użyłem ani jednego softboxu, gdyż efekt według mnie jest elegancki. Zobaczcie sami. Jednak, skoro te dwie lampy posiadam może jakoś jeszcze można ulepszyć światło i je wykorzystać ? Ciężko będzie postawić je za aparatem w aktualnym położeniu. Jakiś inny pomysł ?
https://www.youtube.com/watch?v=uwIN-bicX0A&t=1s
Pozdrawiam i dziękuję za zaangażowanie.

J.J.
27-02-2017, 19:03
Teraz wszystko wpadło w fiolet. Jak dla mnie bardzo to nieapetycznie wygląda.

Yanc
28-02-2017, 15:12
Balans bieli jest do d... A z innej beczki - fajny masz ten biały garnek, moja babcia taki miała :). I ze spraw nietechnicznych - zadbaj o tło, powieś jakąś zasłonę w drzwiach na korytarz.