PDA

Zobacz pełną wersję : Bardzo prosze o pomoc w doborze uzywanego aparatu do zdjec MAKRO



MIKO
23-02-2017, 11:37
Dzien dobry,

Bardzo prosze o podpowiedz, jaki uzywany aparat kupic do robienia zdjec MAKRO?
Potrzebuje go do robienia zdjec w pomieszczeniu.

Prosze tez o podanie linku, w ktorym jest opisane, jak oswietlic i samemu skonstruowac male studio do zdjec MAKRO.

Z gory bardzo dziekuje za informacje.
Serdecznie pozdrawiam,
MIKO

mwitek
23-02-2017, 11:42
Lustrzanka i obiektyw? Może trochę sam poszukaj też co?

igor58
23-02-2017, 11:47
polecam coś z małą matrycą, osiągniesz większą GO, a m.in. o to w macro chodzi

MIKO
23-02-2017, 13:10
Dotychczas robilem zdjecia makro Canonem PowerShot SX130IS.

Jestem tu nowy i pomimo prob nie udalo mi sie wkleic moich zdjec, tak aby Koledzy z doswiadczeniem mogli je skomentowac.
Nie mam w tej chwili mozliwosci finansowych na kupno drozszego sprzetu, dlatego tez planuje zakup uzywanego kompaktowego Canona PowerShot G9 lub G12.
Na temat lustrzanek moja wiedza jest bardzo mala i dlatego tez zarejestrowalem sie na tym Szanownym Portalu, aby dowiedziec sie wiecej od osob, ktore sa ekspertami w tym temacie.

Oczywiscie juz spedzilem wiele godzin na poszukiwaniu w necie potrzebnych mi informacji, ale jest ich tyle, ze sie w tym wszystkim gubie :(
Biore tez pod uwage zakup uzywanej lustrzanki i odpowiedniego obiektywu, ale wyczytalem, ze obiektywy do zdjec makro sa bardzo drogie.

Dziekuje Kolego Igor58 za Twoja podpowiedz, ale bardzo bym Ciebie prosil, abys nowicjuszowi podal, jakis konkretny przyklad aparatu z mniejsza matryca oraz o krotki opis, co to jest "GO"?

Przepraszam za moja niewiedze, ale przeciez kazdy kiedys zaczynal.
Pozdrawiam z Katalonii,
MIKO

r_m
23-02-2017, 13:17
Bardzo prosze o podpowiedz, jaki uzywany aparat kupic do robienia zdjec MAKRO?
Zapewniający (razem z obiektywem) wymaganą przez Ciebie głębię ostrości, i jakość techniczną zdjęć.
Nie napisałeś jak rozumiesz "makro", dla jednych kwiatek, dla innych to łeb pszczoły siedzącej na kwiatku - chodzi o skalę, powiększenie, i nie wiadomo, ile chcesz na to wydać, warto wspomnieć o celu zdjęć, "do internetu" mają nieco inne wymagania niż do plakatu na ścianę.


Potrzebuje go do robienia zdjec w pomieszczeniu.
Ok, to już wiemy, że potrzebujesz światło, i to dużo światła.


Prosze tez o podanie linku, w ktorym jest opisane, jak oswietlic i samemu skonstruowac male studio do zdjec MAKRO.
Proszę bardzo: LMGTFY (http://bfy.tw/AG8v) :)

GO - głębia ostrości, to jest największy problem przy makro (jest zazwyczaj za mała).
Czy ja wiem, czy tak drogo...
Np. 450d (250-300zł), "ruski" Industar 61 L/Z (150-200), "ruskie" pierścienie pośrednie (20-30zł), adapter M42-Canon (10-15zł).

mwitek
23-02-2017, 13:54
No nie koniecznie takie drogie. Można zacząć od m42 jak napisał przedmówca, ale to spore wyzwanie.
Sporo zależy od tego ile chcesz wydać.

igor58
23-02-2017, 14:47
Miko,
planujesz dobry zakup, te aparaty powinny sobie poradzić, jeśli dobrze oświetlisz obiekt
lustrzanki nie polecam, ze względu da większą głębię ostrości (GO), gdzie ostry jest tylko pierwszy plan
koledzy: pomysły z lustrem i manualnymi szkłami uważam za chybione (zważywszy również na małe doświadczenie założyciela wątku).
Kompakt (mała matryce) jest ok

r_m
23-02-2017, 14:51
Dlaczego wyzwanie? Zapomniałem o dopisaniu dwóch rzeczy, statywu i wężyka spustowego (zwykły, najtańszy, kablowy).
Najpierw chciałem wpisać "350d", ale po chwili zastanowienia 450d, bo to najtańszy posiadający liveview, a (statyczne) makro, ze statywu, na liveview, jest do zrobienia.

Uzupełnienie: nie chodzi o to, że najtańsza lustrzanka z 30letnim obiektywem jest do tego najlepsza, tylko o przykład niezbyt wysokiej ceny takiego zestawu.
W 100% się zgadzam z tym, że im mniejsza matryca (w milimetrach, a nie pixelach), tym większa głębia ostrości przy makro, i choćby z tego powodu pomysł kompaktu wyższej klasy jest wart rozważenia (warto sprawdzić, czy są możliwości montażu soczewek do makro, albo - lepiej - "konwertera").
Nie zgadzam się jednak z tym, że manualny obiektyw dla osoby bez żadnego doświadczenia będzie "za trudny". Owszem, trzeba się przestawić ze stylu "telefonowego" na inny sposób wykonywania zdjęć, ale to tylko kilka czynności, które naprawdę da się opanować, nawet w ciągu jednego dnia.

MIKO
23-02-2017, 16:59
Dziekuje r_m za Twoje podpowiedzi.

Juz wiem duzo wiecej o studiu do zdjec makro :)
Jestem tez bardzo wdzieczny za dokladne podpowiedzi dotyczace lustrzanki, obiektywu makro, pierscieni oraz adaptera M42.
Chcialbym, abys potwierdzil, czy to ten obiektyw Industar 61 L/Z miales na mysli:
https://www.olx.pl/oferta/industar-61-l-z-f-2-8-50mm-obiektyw-makro-CID99-IDjV7cp.html#ec86f945d9

Dzieki Tobie mam juz jako taka wiedze na temat ewentualnego kupna niedrogiej lustrzanki wraz z osprzetem do zdjec makro.
Juz te cenne informacje zapisalem sobie w moim archiwum i byc moze juz niedlugo z nich skorzystam,
Pozdrawiam,
MIKO

--- Kolejny post ---

Do igor58
Bardzo dziekuje za Twoja porade.
Dzieki niej, w tej chwili zdecyduje sie za zakup uzywanego Canona G9, ktory moge tu kupic za 90€, czyli za ok. 390 zl.
Jak juz zdobede wiecej doswiadczenia i odloze troche kasy, to za jakis czas zakupie sobie lustrzanke i obektyw, o ktorych napisal Kolega r_m
No chyba, ze juz bede zadowolony ze zdjec zrobionych Canonem G9 lub G12.

Czy moglibyscie mi doradzic, czy kupic Canona G9 (90€), czy tez warto dac troche wiecej i kupic G12 (180€), a jezeli tak, to dlaczego?
Serdecznie pozdrawiam,
MIKO

zdebik
23-02-2017, 17:04
Przepraszam za moja niewiedze, ale przeciez kazdy kiedys zaczynal.
Pozdrawiam z Katalonii,
MIKO

Ja jak nie wiedzialem co i jak, uczylem sie. Nie pytalem na forum co i jak.

Moja rada, kup aparat!

MIKO
23-02-2017, 17:25
zdebik
A co Koledze przeszkadza, ze zadaje tutaj pytania?
Nie wiem, czy Kolega zauwazyl, ale ten dzial ma nazwe "Dla poczatkujacych", a za takiego sie uwazam i dlatego zadaje pytania.
Jak w Londynie jest paskudna pogoda i masz zly dzien, to proponuje napar z melisy.
Pozdrawiam ze slonecznego Costa Brava.
MIKO

zdebik
23-02-2017, 17:40
zdebik
A co Koledze przeszkadza, ze zadaje tutaj pytania?
Nie wiem, czy Kolega zauwazyl, ale ten dzial ma nazwe "Dla poczatkujacych", a za takiego sie uwazam i dlatego zadaje pytania.
Jak w Londynie jest paskudna pogoda i masz zly dzien, to proponuje napar z melisy.
Pozdrawiam ze slonecznego Costa Brava.
MIKO
Przeczytales duzo i nadal nie znasz podstaw, nie potrafisz zamiescic zdjec. Moze to Cie przerasta. Prostsza bedzie hodowla bananow jesi tam tak grzeje.

MIKO
23-02-2017, 18:35
zdebik
Zapisalem sie na ten Szanowny Portal, aby uszczypnac odrobine wiedzy od Osob, ktorzy maja duza wiedze na temat fotografii i kilku Kolegow podzielilo sie ze mna swoja wiedza, za co jestem IM bardzo wdzieczny.
Jezeli nie masz mi nic merytorycznego do powiedzenia, to nie wchodz na ten moj post.
Nie wiem skad u Ciebie tyle agresji i nie chce tego wiedziec.
Za moich czasow ktos z problemami pisal do "Przyjaciolki" i za dwa tygodnie mial odpowiedz.
Moze sprobuj napisac do jakiegos "Pudelka", bo ja nie jestem w stanie Tobie pomoc.
Pozdrawiam,
MIKO

zdebik
23-02-2017, 23:17
zdebik
Zapisalem sie na ten Szanowny Portal, aby uszczypnac odrobine wiedzy od Osob, ktorzy maja duza wiedze na temat fotografii i kilku Kolegow podzielilo sie ze mna swoja wiedza, za co jestem IM bardzo wdzieczny.
Jezeli nie masz mi nic merytorycznego do powiedzenia, to nie wchodz na ten moj post.
Nie wiem skad u Ciebie tyle agresji i nie chce tego wiedziec.
Za moich czasow ktos z problemami pisal do "Przyjaciolki" i za dwa tygodnie mial odpowiedz.
Moze sprobuj napisac do jakiegos "Pudelka", bo ja nie jestem w stanie Tobie pomoc.
Pozdrawiam,
MIKO
Dzis takim pudelkiem aka przyjaciolka jest canon-board. Kup aparat, nawet powiem wiecej f5.6/f8 i focus stacking lub f32/64 bez.

dave88
23-02-2017, 23:49
Ja jak nie wiedzialem co i jak, uczylem sie. Nie pytalem na forum co i jak.

Moja rada, kup aparat!

od lat korzystam z różnych forów i mam jedną zasadę, jak nie mam nic do powiedzenia a tym bardziej komuś pomóc/doradzić to siedzę cicho i Tobie też bym polecał ;-) chyba, że zapomniałeś do czego służy forum

zdebik
24-02-2017, 00:00
od lat korzystam z różnych forów i mam jedną zasadę, jak nie mam nic do powiedzenia a tym bardziej komuś pomóc/doradzić to siedzę cicho i Tobie też bym polecał ;-) chyba, że zapomniałeś do czego służy forum
Zacznijmy od pytania, jesli juz robisz jakies zdjecia i sie tym interesujesz to chyba wiesz czego Ci brakuje.

MIKO
24-02-2017, 00:15
Dzis takim pudelkiem aka przyjaciolka jest canon-board. Kup aparat, nawet powiem wiecej f5.6/f8 i focus stacking lub f32/64 bez.

Bardzo dziekuje za Twoja porade.
Pozdrawiam,
MIKO

MIKO
24-02-2017, 02:03
dave88
Pozdrawiam Kolege z pieknej Bielsko Bialej! :D

MIKO
24-02-2017, 11:33
Dzien dobry,
Zdecydowalem sie na zakup Canona PowerShot G9 lub G12.
Juz znalazlem uzywanego G9 i mam do Kolegow pytanie, czy jednak warto poszukac G12, bo jest on duzo lepszy od G9 do zdjec MAKRO?

Na tym linku sa podane parametry techniczne Canona G9
https://www.crn.pl/testy/canon-powershot-g9

A to sa parametry Canona G12
Tutaj tego nie podali, ale G12 tez ma minimalna odloglosc dla trybu makro - 1 cm
Canon PowerShot G12 - parametry techniczne (http://www.fotoporadnik.pl/aparaty/aparat/698)

Z gory bardzo dziekuje za wszelkie sugestie.
Pozdrawiam,
MIKO

Kolekcjoner
24-02-2017, 12:26
Ja jak nie wiedzialem co i jak, uczylem sie. Nie pytalem na forum co i jak.

Moja rada, kup aparat!
Moja rada zaś jest taka żeby nie robić bałaganu w tym dziale.


zdebik
A co Koledze przeszkadza, ze zadaje tutaj pytania?
Nie wiem, czy Kolega zauwazyl, ale ten dzial ma nazwe "Dla poczatkujacych", a za takiego sie uwazam i dlatego zadaje pytania.
Jak w Londynie jest paskudna pogoda i masz zly dzien, to proponuje napar z melisy.
Pozdrawiam ze slonecznego Costa Brava.
MIKO

Dokładnie. Kolega zdebik się zupełnie zagalopował - bardzo proszę nie kontynuować w tym kierunku w tym dziale, bo to psuje odbiór forum dla początkujących użytkowników.

MIKO
24-02-2017, 16:34
Dzien dobry,
Zdecydowalem sie na zakup Canona PowerShot G9 lub G12.
Juz znalazlem uzywanego G9 i mam do Kolegow pytanie, czy jednak warto poszukac G12, bo jest on duzo lepszy od G9 do zdjec MAKRO?

Na tym linku sa podane parametry techniczne Canona G9
https://www.crn.pl/testy/canon-powershot-g9

A to sa parametry Canona G12
Tutaj tego nie podali, ale G12 tez ma minimalna odloglosc dla trybu makro - 1 cm
Canon PowerShot G12 - parametry techniczne (http://www.fotoporadnik.pl/aparaty/aparat/698)

Dodam, ze ten aparat potrzebuje do zrobienia zdjec makro bizuterii oraz zdjec wyrobow z drewna.
Przyklady z neta:
https://www.google.pl/search?q=bisut...ntes+bisuteria

https://www.google.pl/search?q=bisut...alos+de+madera

Pozdrawiam,
MIKO

tomfoot
24-02-2017, 18:46
To zmien decyzję i kup Olympusa tg-4.

becekpl
24-02-2017, 19:30
a potem znowu zmień decyzje i kup nikona p7700

MIKO
24-02-2017, 23:27
tomfoot
Dziekuje za Twoja podpowiedz, ale nie moge w necie znalezc uzywanych aparatow tego modelu.
Wyczytalem, ze ma on rozbudowana opcje MAKRO, ale za malo sie znam, aby ocenic, czy jest on lepszy od Canona G9 lub G12.
Pozdrawiam,
MIKO

--- Kolejny post ---

becekpl
Nikon tez jest wiodaca marka na rynku, ale ostatnio mialem dwa Canony i mi sie sprawdzily.
Jezeli bys znalazl chwile czasu i mi opisal "wyzszosc" Nikona P7700 nad Canonem G9, to z pewnoscia bym sie zastanowil nad kupnem Nikona.
Pozdrawiam,
MIKO

Tom77
24-02-2017, 23:36
tomfoot
Dziekuje za Twoja podpowiedz, ale nie moge w necie znalezc uzywanych aparatow tego modelu.
Wyczytalem, ze ma on rozbudowana opcje MAKRO, ale za malo sie znam, aby ocenic, czy jest on lepszy od Canona G9 lub G12.
Pozdrawiam,
MIKO

--- Kolejny post ---

becekpl
Nikon tez jest wiodaca marka na rynku, ale ostatnio mialem dwa Canony i mi sie sprawdzily.
Jezeli bys znalazl chwile czasu i mi opisal "wyzszosc" Nikona P7700 nad Canonem G9, to z pewnoscia bym sie zastanowil nad kupnem Nikona.
Pozdrawiam,
MIKO

Twoim zmartwieniem nie powinna być wyższość Canona nad Nikonem ale nikła, zerowa wiedza na temat podstawowych zasad fotografii. Nie masz pojęcia o co pytasz i co chciałbyś kupić. Na twoim miejscu nic bym nie kupował i zaczął zadawać pytania od początku. Na spokojnie, bo wątek idzie w złym kierunku

tomfoot
24-02-2017, 23:50
Jezeli potrzebne jest bardzo dobre makro to serio polecam Olympusa. Tg-4 ma zapis w ramach i rzeczywiście trudno może być jeszcze o uzywaną sztukę. Jeżeli rawy nie są Ci potrzebne, to możesz spokojnie kupic Tg-3, który jest niemal identycznym aparatem (rozni się przed wszystkim brakiem zapisu w raw).

MIKO
25-02-2017, 02:57
Twoim zmartwieniem nie powinna być wyższość Canona nad Nikonem ale nikła, zerowa wiedza na temat podstawowych zasad fotografii. Nie masz pojęcia o co pytasz i co chciałbyś kupić. Na twoim miejscu nic bym nie kupował i zaczął zadawać pytania od początku. Na spokojnie, bo wątek idzie w złym kierunku
Calkowicie potwierdzam Kolegi opinie.

Juz na samym poczatku zaznaczylem, ze jestem NOWICJUSZEM i dlatego tez... idac tropem Szanownego Kolegi zadaje pytania "od poczatku".
Bardzo dziekuje za Twoja merytoryczna PORADE.
Pozdrawiam,
MIKO

Ps.
A na przyszlosc radzilbym troche wiecej "cierpliwosci" dla nowicjuszy, ktorzy PRAGNA na tym Szanownym Forum ZDOBYC choc ODROBINE WIEDZY, ale ich IQ nie pozwala na zadawanie "madrych pytan".

--- Kolejny post ---


Jezeli potrzebne jest bardzo dobre makro to serio polecam Olympusa. Tg-4 ma zapis w ramach i rzeczywiście trudno może być jeszcze o uzywaną sztukę. Jeżeli rawy nie są Ci potrzebne, to możesz spokojnie kupic Tg-3, który jest niemal identycznym aparatem (rozni się przed wszystkim brakiem zapisu w raw).
Bardzo dziekuje za Twoja merytoryczna opinie.
Z pewnoscia z niej skorzystam, ale na to potrzebuje troche czasu.
Pozdrawiam,
MIKO

r_m
25-02-2017, 03:59
Ok, poczytałem tutaj, poczytałem o lampach, już wiadomo, co chcesz robić, niestety :/
Niestety dla Ciebie, bo łatwo nie będzie.

Drewno to mniejszy problem (choć zależy od wykończenia), ale biżuteria "da Ci popalić", jeśli chcesz mieć dobre zdjęcia. Jeśli to są przedmioty, które potocznie się kojarzą z hasłem "biżuteria" (czyli polerowany, odbijający "wszystko" metal, połączony z elementami przezroczystymi i nieprzezroczystymi, także odbijającymi światło, a także takimi, które powinny być oświetlone pod określonym kątem lub z odpowiedniej strony, aby pokazać ich cechy), to czeka Cię dużo fajnej zabawy :)
Moim zdaniem od razu możesz zapomnieć o lampach "do makro" oraz o "namiocie bezcieniowym" (namiot to szybka, prosta metoda robienia zdjęć, ale nie daje najlepszych efektów). Przyda się trochę akcesoriów w postaci kartoników (białe, srebrne, czarne) do odbijania i tłumienia światła, a także naprawdę spore płaszczyzny rozpraszające, odbijające i tłumiące światło, połączone z "osprzętem" który umożliwi ustawienie ich w dowolny, wymagany przy zdjęciu sposób. Przedmioty Ci nie uciekną, to "szczęście w nieszczęściu", tzn. możesz postawić aparat na statywie i stosować długie czasy naświetlania, przy korzystaniu z lamp światła ciągłego o małej mocy.
Czy masz chęć oraz "talent złotej rączki"? Jeśli tak - całkiem sporo wyposażenia możesz zrobić samodzielnie, jeśli nie, trzeba się wybrać na zakupy.
Przed zakupami radziłbym poszukać w sieci poradników na temat fotografii biżuterii, filmików z sesji, żeby zobaczyć, jak inni to robią. Niestety wcześniej będą potrzebne podstawy - nie wiem, na jakim etapie jesteś - zależność czas-przysłona-czułość, zależność głębi ostrości od ogniskowej, odległości od obiektu, przysłony.

Na temat lampy (drugi wątek): najlepiej byłoby kupić najmocniejszą, najlepszą na jaką Cię stać, jednak wygoda pracy malutkim aparatem, z założoną na niego większą i cięższą od samego aparatu lampą, będzie słaba.
Zakup lampy w krajowym sklepie kontra własny import: tak jak czytałeś, chodzi o spokojny sen. Jeśli zepsuje się lampa kupowana u krajowego sprzedawcy, masz skuteczną ochronę na podstawie krajowych przepisów. Jeśli zepsuje się "prywatny import", serwis jest (o ile jest) w Chinach, o ile jest (różni sprzedawcy różnie podchodzą do serwisu). Krajowa "gwarancja" może mieć dwa lata, "chińska" raczej jest krótsza.

MIKO
26-02-2017, 12:24
Witaj r_m
Bardzo dziekuje za Twoje rady.
W temacie lampy wiem juz wystarczajaco i jest z czego wybrac.
Jezeli chodzi o makro, to szkoda, ze nie zamiesciles do tych "kartonikow i plaszczyzn rozpraszajacych" zadnego linka i masz racje, ze musze zakupic jakis podrecznik.
Pozdrawiam,
MIKO

MIKO
26-02-2017, 13:26
Dzien dobry,
Pozwole sobie jeszcze raz zapytac Kolegow, ktory z tych trzech aparatow ma najlepsze parametry do zdjec MAKRO?
Ja wiem, ze duzo lepsza bylaby lustrzanka, ale postanowilem wybrac cos z tych trzech kompaktow.
Pogrubionym tekstem zaznaczylem te parametry, ktore roznia te modele.
Z gory bardzo dziekuje za podpowiedz.
Pozdrawiam,
MIKO

Canonn G9 - produkcja 2007 - 10Mpix - makro od 1cm - optyka f/2,8-4,8 - obiektyw 35-210 - matryca 7,44-5,58mm - ISO 80-1600 - procesor DIGIC 3 - zapis RAW - TTL
Canon G11 - produkcja 2009 - 10Mpix - makro od 1cm - optyka f/2,8-4,5 - obiektyw 28-140 - matryca 7,44-5,58mm - ISO 80-3200 - procesor DIGIC 4 - zapis RAW - TTL
Canon G12 - produkcja 2010 - 10Mpix - makro od 1cm - optyka f/2,8-4,5 - obiektyw 28-140 - matryca 7,44-5,58mm - ISO 80-3200 - procesor DIGIC 4 - zapis RAW - TTL

ultimator
26-02-2017, 13:35
Jeśli mogę się wtrącić, w tej półce cenowej do zabaw z MAKRO jest dużo więcej kultowych sprzętów. Zobacz sobie Sony F-828 Albo R1 to jest kompakt - starszy trochę, ale ma potencjał.

RobertON
26-02-2017, 13:40
ze musze zakupic jakis podrecznik.

Prawda, pooglądaj także na makropasja.pl • Strona główna (http://www.makropasja.pl)

Tam jest prawie wszystko w temacie, a nawet wiecej.

MIKO
26-02-2017, 14:49
Jeśli mogę się wtrącić, w tej półce cenowej do zabaw z MAKRO jest dużo więcej kultowych sprzętów. Zobacz sobie Sony F-828 Albo R1 to jest kompakt - starszy trochę, ale ma potencjał.
Dziekuje za podpowiedz, zaraz sobie ich poszukam w necie.
Pozdrawiam,
MIKO

--- Kolejny post ---


Prawda, pooglądaj także na makropasja.pl • Strona główna (http://www.makropasja.pl)

Tam jest prawie wszystko w temacie, a nawet wiecej.
Dziekuje Robert!
Wlasnie tego mi brakowalo ;)
Pozdrawiam,
MIKO

r_m
27-02-2017, 07:33
szkoda, ze nie zamiesciles do tych "kartonikow i plaszczyzn rozpraszajacych" zadnego linka

Nie zamieściłem ,bo trzeba to traktować dosłownie :D
Kartonik - zwykły, biały, sztywny karton, przycięty na odpowiednią (odpowiednią do danego zdjęcia) wielkość. Albo czarny karton, też samodzielnie przycięty według potrzeb. Można je owinąć srebrną folią aluminiową (znajdziesz w kuchni), jeśli potrzebujesz mocniejszego odbicia (folia ma dwie strony, wybierasz "odpowiednią"). Do mocnych, ostrych odbić - lustro, małe, kieszonkowe, lub "łazienkowe" na podstawce.
"Płaszczyzny rozpraszające" - po sprawdzeniu w google hasła "blenda 5w1" będziesz wiedział, jak to wygląda w wykonaniu "fabrycznym", ta część "rozpraszająca" jest w środku, widać ją po zdjęciu "powłoczki". Tylko nie musi być "fabryczna", może to być np. koło hula-hop, na którym umocujesz coś rozpraszającego światło (kalka techniczna, cienka ale gęsta biała tkanina itp). Możesz zrobić prostokątną ramkę z sztywnych rurek (do instalacji elektrycznych, cienkie wodne itp) albo z listewek (markety budowlane są dobrym źródłem wyposażenia studyjnego). Jeśli potrzebujesz tylko pionowo ustawionej płaszczyzny, wystarczy wziąć "kij od szczotki", umocować go poziomo, i powiesić na nim coś do odbijania lub rozpraszania światła. Możliwości jest bardzo wiele, zależnie od potrzeb i kwoty do wydania, najważniejsze to poznać sens używania czegoś, bo jeśli wiesz, czego potrzebujesz może zdecydować, czy warto kupić gotowy produkt, czy dla własnych potrzeb wystarczy (czasem mniej wygodna "samoróbka").

Aparat - przy wykorzystywaniu aparatu do celów rodzinno-towarzyskich może się przydać szerszy kąt widzenia (obiektyw o ogniskowych zaczynających się od mniejszej wartości). Resztą parametrów ja bym się nie przejmował.

MIKO
27-02-2017, 10:28
Witaj r_m

Dziekuje za dalsze podpowiedzi.
Nie wiedzialem, ze to jest, az tak skomplikowane, no ale jak to mowia: Niewiedza ma wielkie oczy :shock:;)
Bardzo czesto sam wykonuje wiele rzeczy i mam niezle zaopatrzony w narzedzia warsztat.
Czeka mnie jeszcze bardzo duzo nauki o samej teorii.

"Aparat - przy wykorzystywaniu aparatu do celów rodzinno-towarzyskich może się przydać szerszy kąt widzenia (obiektyw o ogniskowych zaczynających się od mniejszej wartości)."
Czy moze byc aparat z ogniskowymi 24–720?
Bo taka ma FujiFilm HS35 EXR, ktory (uzywany) mozna juz kupic od 650 zl.

Czy Twoim zdaniem ten aparat bylby lepszy do zdjec makro od Canona G12?

Ponizej wklejam parametry techniczne FujiFilm HS35 EXR
Fujifilm FinePix HS35EXR - specyfikacja, dane techniczne | Fotoblogia.pl (http://fotoblogia.pl/t/9321,fujifilm-finepix-hs35exr,dane-techniczne)

A tutaj parametry Canon G12
Canon PowerShot G12 - parametry techniczne (http://www.fotoporadnik.pl/aparaty/aparat/698)

Im wiecej wiem, tym wiecej mam watpliwosci. Masakra! :mrgreen:
Pozdrawiam,
MIKO

r_m
27-02-2017, 11:03
Fuji nie znam, z Canonami miałem przelotny kontakt (trochę dłuższy z G5, ale to już "prehistoria").