PDA

Zobacz pełną wersję : Regulacja dioptrii



tomback
28-01-2017, 00:11
Moi drodzy nie wiem co się dzieje ale zauważyłem ostatnio w moim poczciwym 40D, że parametry w wizjerze są lekko nie ostre. Co ciekawe mam wrażenie, że jak patrzę drugim okiem jest zdecydowanie lepiej - wręcz idealnie ostro. Odkąd pamiętam regulator dioptrii był zawsze na maxa w lewo. Nie noszę okularów, wzrok zawsze bardzo dobry ale oczywiście zasuwam po niedzieli do okulisty. Dziwne jest to, że jeszcze jedna osoba zauważyła to samo na moim sprzęcie. Mam jeszcze 5D i tam też na maxa w lewo ale wszystko ostro.
Czy istnieje jakaś możliwość zwiększenia zakresu regulacji dioptrii ?

aptur
28-01-2017, 09:17
Poczytaj tutaj:
http://www.canon-board.info/pozostaly-sprzet-canon-68/soczewki-korekcyjne-wizjera-typu-e-do-canon-eos-30d-99199/

tomback
28-01-2017, 11:10
Poczytaj tutaj:
http://www.canon-board.info/pozostaly-sprzet-canon-68/soczewki-korekcyjne-wizjera-typu-e-do-canon-eos-30d-99199/

Dziekuję, słyszałem o soczewkach ale mimo wszystko nurtuje mnie pytanie czy nie można tego jakoś wyregulować dodatkowo ?

italy
28-01-2017, 23:24
Dziekuję, słyszałem o soczewkach ale mimo wszystko nurtuje mnie pytanie czy nie można tego jakoś wyregulować dodatkowo ?
W pierw wizyta u okulisty. Niestety z wiekiem u każdego z nas oczy tracą swoją pierwotną widzialność. Taka natura i nie oszukamy tego - jedynie soczewki lub okulary dadzą względną poprawę widzenia.Też kiedyś myślałem że u mnie z oczami jest Ok, ale niestety poszedłem 2 lata za późno do okulisty i skończyło się na okularach plus 1,75.Niby mało ale jednak. Piszę to dlatego, że dopiero kłopot w podglądem w wizjerze sprawił że wybrałem się do okulisty.Jedynie dobre w tym jest to że jak jedno jak i drugie oko ma taka samą wadę .

jelcyk
30-01-2017, 14:51
No ale po to sa regulacje, zeby regulowac, a nie dziwic sie, ze jest, jak zawsze - do oporu w lewo a nie jest ostro... A moze nie po to?... No nie wiem sam...:roll:

mwitek
30-01-2017, 15:06
OStro to przy braku wady wzroku gdzieś mniej więcej po środku chyba jest

tomback
30-01-2017, 23:07
Najlepsze jest to, że dwa miesiące temu miałem badanie oczu, gdyż biorę pewne leki, które takiego badania wymagały. Poza tym tak jak napisałem zawsze wydawało mi się , że wzrok mam wręcz perfekcyjny. Nie wiem co jest grane idę w tym tygodniu do lekarza i zwrócę mu na ten fakt uwagę. A co do regulacji zakresu to chyba mało kto to przerabiał - sądząc po odpowiedziach :(

jelcyk
31-01-2017, 11:47
A mozesz spokojnie wyjasnic o co dokladnie chodzi? Te parametry to co to ma byc - drabinka? I o co chodzi z tym , ze jednym okiem jest ok, a drugim sieczka?

pan.kolega
31-01-2017, 12:52
Jeżeli jest inaczej prawym i lewym okiem, to chyba jednak oczywiste, że problem jest po stronie biologicznej systemu.

Zakres tej regulacji to wedle Canona -3 do +1 dioptrii. -3 to do

--- Kolejny post ---

Jeżeli jest inaczej prawym i lewym okiem, to chyba jednak oczywiste, że problem jest po stronie biologicznej systemu.

Zakres tej regulacji to wedle Canona -3 do +1 dioptrii. -3 to dość spora korekcja dla krótkowidza, więc jest mało prawdopodobne żebyś nie zauważył takiej wady wzroku.
Natomiast +1 to niezbyt silne szkła do czytania, więc możesz potrzebować więcej w jednym oku.

Jak regulacja dodatkowa? Skąd Ci to przyszło do głowy? Nie ma żadnej regulacji dodatkowej dostępnej dla użytkownika. Ani też trzeciej regulacji pomocniczej ani czwartej regulacji awaryjnej.

Oczywiście coś się mogło przesunąć w wizjerze i regulacja wizjera może nie działać jak powinna, ale to by trzeba sprawdzić i wtedy jedynym rozwiązaniem byłoby dobrać się do środka i naprawić. Ale jest to raczej mało prawdopodobne.

tomback
01-02-2017, 23:01
Byłem dzisiaj u okulisty. Badania wykazały, że wzrok mam wręcz bardzo dobry. Doktor prawie na siłę przyznał, że może to lewe oko jest faktycznie ciut słabsze i mógłby sie skłonić do naciąganego - 0.5
Jakim cudem więc brakuje mi ostrości na regulacji na maxa w lewo - czyli jak Pan.kolega pisze -3 dioptrie ?

Może faktycznie coś sypnęło sie w wizjerze i stąd moje pytanie? Czy można to jakoś wyregulować ? Wiem, że nie ma dodatkowej regulacji dostępnej dla użytkownika. Chodzi mi o taką regulację serwisową czy jak ją tam zwał.

Zowa
02-02-2017, 08:31
Doktor prawie na siłę przyznał, że może to lewe oko jest faktycznie ciut słabsze i mógłby sie skłonić do naciąganego - 0.5
Jakim cudem więc brakuje mi ostrości na regulacji na maxa w lewo - czyli jak Pan.kolega pisze -3 .
:);D jeśli masz -0.5 nie powinieneś ustawiać -3! Coś jest "nietak" - albo z Twoim lekarzem, albo z aparatem. Ja mam -3 i mam na maxa w lewo, ale moja rodzina jak chce pstrykać to zeruje, bo w wizjerze ma nieostro. :):D

tomback
02-02-2017, 09:48
No raczej nie z lekarzem - wydałem 200 zł na tomograficzne badanie oczu OCT na jakimś najnowszym sprzęcie.

Tringa
02-02-2017, 11:51
Próbowałeś regulator dioptrii wyzerować?

VRx
02-02-2017, 12:18
No raczej nie z lekarzem - wydałem 200 zł na tomograficzne badanie oczu OCT na jakimś najnowszym sprzęcie.
Ale dlaczego zakładasz, że jak wydałeś kupę kasy i badanie było na najnowszym sprzęcie to musi być dobre. Jak ja kupię jedynkę, nie znaczy, że zacznę od razu robić lepsze zdjęcia. Odpowiedni sprzęt jeszcze trzeba umieć używać i interpretować.
Oczywiście nikt nie ma pewności, że lekarz się myli, ale z Twojego opisu i badania lekarza wygląda na to, że coś jest nie tak, jak wyślesz sprzęt na żytnią i wróci w takim samym stanie i zapłacisz za to kupę kasy to powinieneś zakładać, że na pewno z aparatem jest ok. A efekty nadal nie muszą być zadowalające.

pan.kolega
02-02-2017, 12:46
No raczej nie z lekarzem - wydałem 200 zł na tomograficzne badanie oczu OCT na jakimś najnowszym sprzęcie.

Wizjer symuluje widzenie z daleka. Czyli według tego powinieneś dobrze widzieć przez wizjer z korekcją blisko zera.

tomback
02-02-2017, 23:23
Próbowałeś regulator dioptrii wyzerować?

Chodzi Ci o ustawienie kółka na zero? Jeśli tak, to oczywiście. Każde przekręcenie kółeczka od pozycji " na maxa w lewo " powoduje jeszcze większe rozmycie. Posiadam jeszcze 5d i tam jest podobnie, z tą różnicą, że w pozycji " na maxa w lewo " obraz w wizjerze jest ostry. Dzwoniłem na żyzną z pytaniem czy można to jakoś wyregulować ale Pani nie wiedziała o co chodzi, z resztą po moich ostatnich przygodach z CSI sam nie wiem po co w ogóle tam zadzwoniłem - ale to już inna historia.

--- Kolejny post ---


Ale dlaczego zakładasz, że jak wydałeś kupę kasy i badanie było na najnowszym sprzęcie to musi być dobre. Jak ja kupię jedynkę, nie znaczy, że zacznę od razu robić lepsze zdjęcia. Odpowiedni sprzęt jeszcze trzeba umieć używać i interpretować.
Oczywiście nikt nie ma pewności, że lekarz się myli, ale z Twojego opisu i badania lekarza wygląda na to, że coś jest nie tak, jak wyślesz sprzęt na żytnią i wróci w takim samym stanie i zapłacisz za to kupę kasy to powinieneś zakładać, że na pewno z aparatem jest ok. A efekty nadal nie muszą być zadowalające.

Uwielbiam tego typu nic nie wnoszące komentarze ;)

--- Kolejny post ---


Wizjer symuluje widzenie z daleka. Czyli według tego powinieneś dobrze widzieć przez wizjer z korekcją blisko zera.

No niestety tak nie jest. Bardzo to dziwne wszystko :(

bober5264
03-02-2017, 08:32
Jakbys mial -3 w oczach to bys nic nie widzial praktycznie wiec nawet nie wmawiaj sobie ze to wina oczu ^^ cos Ci soe rozregulowala z korekcja w wizjerze daj do 'mechanika' i po klopocie, chociaz w zasadzie to po co to naprawiac skoro jest ustawienie na ktorym wszystko jest ok ;)

Wysłane z mojego SM-A300FU przy użyciu Tapatalka

aptur
03-02-2017, 09:46
Chodzi Ci o ustawienie kółka na zero? Jeśli tak, to oczywiście. Każde przekręcenie kółeczka od pozycji " na maxa w lewo " powoduje jeszcze większe rozmycie.

Pozycja na maxa w lewo to jakieś minus 3. Jak chcesz mieć wtedy ostro skoro masz stwierdzoną wadę wzroku -0,5? Czy ja czegoś nie rozumiem? Podobnie jest w 5D.
Jeżeli regulacja nie wystarcza to wtedy kupujesz soczewki korekcyjne do wizjera albo lepsze okulary/soczewki.

pan.kolega
03-02-2017, 12:16
Bardzo to dziwne wszystko :(

I to stwierdzenie na razie sumuje wyniki śledztwa w tym wątku.:|
Dwa korpusy zachowuja się podobnie, ale nie zgadza sie to z diagnozą wzroku zaawansowanym sprzętem przez specjalistę.:confused:

Trzeba kontynuować dochodzenie. Jeżeli masz dostępne jakieś (czyjeś) okulary to sprawdź czy poprawiają ostrość w wizjerze.

tomback
03-02-2017, 12:37
Drugi korpus ( 5d ) zachowuje się podobnie, tzn, że też muszę ustawiać w pozycji " na maxa w lewo " ale tutaj ostrość jest idealna, natomiast w 40D słaba. Kwestia mojej tajemniczej wady wzroku to jedna sprawa a druga to to, czy coś się aby nie rozregulowało w poczciwej 40-stce na której bardzo mi zależy. Stąd moje pytanie czy zdarzyło się kiedyś, komuś naprawiać, bądź regulować gdzieś w serwisie wizjer ?

Nozanu
03-02-2017, 13:33
A żadna tam wada, to tzw. efekt "oka leniwego". Jedno oko pełni funkcję wiodącą a drugie z lepszym lub gorszym skutkiem dostosowuje się do tego wiodącego. z wiekiem efekt ten się pogłębia i zaczyna przeszkadzać bo poszczególne gałki nie są już tak elastyczne w korygowaniu odchyłek.
Jesteś w zawieszeniu bo wzrok masz (jeszcze) dobry do normalnego funkcjonowania, ale o żadnej korekcji nie ma mowy bo to drastycznie zwiększy "leniwość" drugiego oka. Kiedy już będziesz musiał założyć okulary soczewki skorygują różnicę ale zawsze jedno będzie lepsze i to właśnie tego lepszego oka używaj do wizjera. U mnie jest to oko lewe więc bardzo niewygodnie, ciężko było mi się przestawić z patrzenia prawym okiem w wizjer, ten sam problem przy celowaniu z wiatrówki.
Może Cię nie pocieszę ale wzrok starzeje się już od momentu urodzenia i aż do śmierci jest tylko coraz gorzej.

mkamelg
03-02-2017, 20:48
No raczej nie z lekarzem - wydałem 200 zł na tomograficzne badanie oczu OCT na jakimś najnowszym sprzęcie.

Noszę okulary, moja wada wzroku to lewe oko -3,75 a prawe -2,75 dioptrii. Przez wizjer patrzę prawym okiem.

Dla świętego spokoju powtórz badanie wzroku metodą klasyczną z odczytywaniem tablicy z literkami i cyferkami, pomiarem rozstawu oczu, ciśnienia śródgałkowego i co tam jeszcze porządny okulista powinien wykonać. Nie wiem ile u Was takie badanie kosztuje, u mnie (woj. łódzkie) z tego co pamiętam w zależności u kogo się je wykonuje (renoma) koszt mieści się w widełkach 50-80zł.


Drugi korpus ( 5d ) zachowuje się podobnie, tzn, że też muszę ustawiać w pozycji " na maxa w lewo " ale tutaj ostrość jest idealna, natomiast w 40D słaba. Kwestia mojej tajemniczej wady wzroku to jedna sprawa a druga to to, czy coś się aby nie rozregulowało w poczciwej 40-stce na której bardzo mi zależy. Stąd moje pytanie czy zdarzyło się kiedyś, komuś naprawiać, bądź regulować gdzieś w serwisie wizjer ?

Dioptric adjustments: a clear view - Canon Professional Network (http://cpn.canon-europe.com/content/education/technical/dioptric_adjustment_lenses.do)


Once the eyecup is out of the way, the adjustment dial is clearly visible. Closer inspection reveals that the dial has a centre point marker that aligns with a line on the camera body. At this point, the adjustment is set to the default -1 dioptres. Above and below are indicators of + and – and the adjustment range is from +1 to -3 dioptres.

Zakres regulacji dioptrii w wizjerze u Canona to od +1 do -3.

Kiedy pokrętło regulacji dioptrii znajduje się w pozycji środkowej (jest taka przerwa pomiędzy ząbkami która musi się znaleźć na pozycji namalowanej pomiędzy - a + na body aparatu) to znajduje się na pozycji -1.

Od tej pozycji kółko wykonuje 9 ruchów na - i na +

Słaby byłem z matmy ale liczę to tak. -3/9 = 0,33 Czyli jeden skok pokrętła to -0,33 dioptrii. Skoków może wykonać 9 czyli -0,33*9 = -2,97 czyli wszystko się zgadza bo Canon podaje że na jednym z końców ma być -3 dioptrie.

Teraz druga strona czyli +1. 1/9 = 0,11 0,11*9 = 0,99 czyli niecałe +1

Twoja niby stwierdzona wada wzroku to -0,5 dioptrii czyli skrajnie minimalna co może powodować problemy z regulacją, ciężko coś pod to podebrać bo tak na dobrą sprawę nie ma tu zerówki - masz od -3 od -1 (środek) a potem od razu +1. Dlatego może i możesz mieć ustawione pokrętło "na maxa w lewo" chociaż po mojemu mogło by to być na trochę oddalonej pozycji. Jak to szło na osi y? -1,0,1 i znajdź mi teraz na tym miejsce na -0,5 wiedząc że pomiędzy jedną a drugą skrajną wartością masz możliwość regulacji o 9 obrotów.

Może ty jesteś dalekowidzem i masz +1 lub coś w okolicy? Dlatego zrób sobie alternatywne badanie wzroku. Albo po iluś tam latach używania aparatu/ów wzrok Ci się dostosował do tego ustawienia które od samego początku nie było idealnie dobrane?

Przy okazji mógłbyś doprecyzować co dla Ciebie jest "lewo". Ja mając wadę wzroku -2,75 w prawym oku kręcę pokrętłem od tej środkowej pozycji w lewo na znak minus (-) namalowany na body aparatu. Logiczne, chcę mieć korektę na minus to kręcę na minus. Kręcę na 8 ząbek bo wtedy mam korektę na -2,64 na 9 mam -2,97 a uważam iż lepiej niech oko nie ma za ostro bo szkoda je męczyć.

Ponieważ w 5D w pozycji "na maxa w lewo" masz idealną ostrość a w 40D słabą to może posypały się ząbki w pokrętle od regulacji dioptrii, może się powycierały od częstego używania i nie trzymają już swojej pozycji jak należy plus dodatkowo odgięła się pewna blaszka? Pod tym linkiem (http://www.fixyourcamera.org/canon-5d-mkiii/) znajdziesz zdjęcia wizjera z 5D Mark III to będziesz wiedział jak jest zbudowany.

Serwis w takim wypadku nie naprawia tego tylko wymienia na nowy wizjer optyczny o ile będą go mieli na stanie magazynowym. Przechodziłem to w tym roku z moim 5DS (zrobiłem czymś solidną rysę która przeszkadzała mi w robieniu zdjęć w słońcu), całkowity koszt naprawy wraz z kosztami transportu do/ode mnie wyniósł mnie 515,56 zł brutto (płatne przy odbiorze). W paczce wraz z aparatem z już wymienionym na nowy otrzymałem również ten uszkodzony wizjer optyczny.

VRx
03-02-2017, 21:33
Kiedy pokrętło regulacji dioptrii znajduje się w pozycji środkowej (jest taka przerwa pomiędzy ząbkami która musi się znaleźć na pozycji namalowanej pomiędzy - a + na body aparatu) to znajduje się na pozycji -1.

Od tej pozycji kółko wykonuje 9 ruchów na - i na +

Słaby byłem z matmy ale liczę to tak. -3/9 = 0,33 Czyli jeden skok pokrętła to -0,33 dioptrii. Skoków może wykonać 9 czyli -0,33*9 = -2,97 czyli wszystko się zgadza bo Canon podaje że na jednym z końców ma być -3 dioptrie.

Teraz druga strona czyli +1. 1/9 = 0,11 0,11*9 = 0,99 czyli niecałe +1


Coś nie tak, skoro "środkowa pozycja" to -1 i od niej jest 9 ruchów na + i tyle samo na -
To złe założenia masz w wyliczeniach, bo od -1 do -3 jest tylko 2 dioptrie i tak samo od -1 do +1
Czyli w pierwszym i drugim działaniu mamy 2/9 = 0,22 i 0,22*9 = 1,98 czyli prawie 2.
A Ty liczyłeś 3/9 i 1/9 tak jak by środkowa pozycja to było jednak 0 (bez korekcji), a nie -1.
W ten oto sposób wychodzi, że 8 ząbek na który masz ustawioną korekcję to -2,76

Edit:
Z tego wniosek, że okolice 2 ząbka na + to będą okolice -0,5 dioptrii, 4-5 ząbek to będzie 0 (bez korekcji), 7 ząbek to ok. +0,5 dioptrii
A w drugą stronę (na -) okolice 2 ząbka to ok. -1,45 dioptrii, 4-5 ząbek to będzie ok. -2 dioptrii, 7 ząbek to ok. -2,5 dioptrii
(wartości przybliżone)

solti
03-02-2017, 22:36
Ja już sam nie wiem, jak to jest z tą regulacją. Od dobrych kilku lat mam stwierdzoną symetryczną wadę wzroku -0,75 i takie też noszę okulary. I przez cały ten czas (fotografuję bez okularów - te noszę tylko do prowadzenia auta, pracy przy komputerze, oglądania TV, do kina, itp.), we wszystkich puszkach Canona, z jakimi miałem do czynienia, kółkiem korekcji muszę kręcić prawie na maksa w lewo (dokładnie to najbardziej ostro widzę w wizjerze, gdy kółko mam ustawione na przedostatni ząbek w lewo). To jak to w końcu mam rozumieć? Mam stwierdzoną, kilkukrotnymi badaniami potwierdzoną, wadę wzroku -0,75 a wg tego, co piszecie, korekcję w body ustawiałbym na -3???:shock:

betinus
03-02-2017, 23:18
[...] U mnie jest to oko lewe więc bardzo niewygodnie, ciężko było mi się przestawić z patrzenia prawym okiem w wizjer, ten sam problem przy celowaniu z wiatrówki.
[...].

No kurczę, to ja faktycznie jakiś inny jestem [emoji6] od zawsze odruchowo patrzę lewym okiem, i mi wygodnie. Dopiero jak doświadczony fotoreporter zwrócił mi na to uwagę, spróbowałem prawego oka użyć, żeby lewym móc obserwować otoczenie, ale jakoś mi tak dziwnie i niewygodnie i dalej po prawie 10 latach się nie przyzwyczaiłem ;)

A co do meritum sprawy, to skoro autor wątku jednym okiem widzi dobrze a drugim nie to na logikę trzeba by założyć że jednak coś nie tak ze wzrokiem, a lekarz mógł nie ogarnąć maszynerii ;) bo przecież aparat nie wie którym okiem patrzymy, żeby sobie coś samemu przestawić, chyba że przegapiłem jakieś nowinki technologiczne w ostatnim czasie [emoji16]



Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

tomback
03-02-2017, 23:47
Ja już sam nie wiem, jak to jest z tą regulacją. Od dobrych kilku lat mam stwierdzoną symetryczną wadę wzroku -0,75 i takie też noszę okulary. I przez cały ten czas (fotografuję bez okularów - te noszę tylko do prowadzenia auta, pracy przy komputerze, oglądania TV, do kina, itp.), we wszystkich puszkach Canona, z jakimi miałem do czynienia, kółkiem korekcji muszę kręcić prawie na maksa w lewo (dokładnie to najbardziej ostro widzę w wizjerze, gdy kółko mam ustawione na przedostatni ząbek w lewo). To jak to w końcu mam rozumieć? Mam stwierdzoną, kilkukrotnymi badaniami potwierdzoną, wadę wzroku -0,75 a wg tego, co piszecie, korekcję w body ustawiałbym na -3???:shock:

No właśnie, czyli nie jestem sam :) Dajcie już też spokój z tym lekarzem, że nie ogarnął sprzętu itd... Oczywiste jest, że zanim zrobiłem badanie OCT zostałem przebadany w klasyczny sposób, tablicą, światełkiem w oko itd...
Chyba po prostu to oleję albo kupię ten wizjer korekcyjny. Męczy mnie tylko to dlaczego w drugiej puszcze w tej samej pozycji jest ostro.

--- Kolejny post ---











Ponieważ w 5D w pozycji "na maxa w lewo" masz idealną ostrość a w 40D słabą to może posypały się ząbki w pokrętle od regulacji dioptrii, może się powycierały od częstego używania i nie trzymają już swojej pozycji jak należy plus dodatkowo odgięła się pewna blaszka? Pod tym linkiem (http://www.fixyourcamera.org/canon-5d-mkiii/) znajdziesz zdjęcia wizjera z 5D Mark III to będziesz wiedział jak jest zbudowany.

Serwis w takim wypadku nie naprawia tego tylko wymienia na nowy wizjer optyczny o ile będą go mieli na stanie magazynowym. Przechodziłem to w tym roku z moim 5DS (zrobiłem czymś solidną rysę która przeszkadzała mi w robieniu zdjęć w słońcu), całkowity koszt naprawy wraz z kosztami transportu do/ode mnie wyniósł mnie 515,56 zł brutto (płatne przy odbiorze). W paczce wraz z aparatem z już wymienionym na nowy otrzymałem również ten uszkodzony wizjer optyczny.

Ząbki na pewno się nie posypały, wszystko chodzi tak jak powinno. Sam już nie wiem chyba to oleję skoro to takie koszta. Dopiero co wydałem na kalibrację tej 40stki 450 zł. Zaraz jej wartość stanie się rekordowa :)

Zowa
04-02-2017, 02:19
Chodzi Ci o ustawienie kółka na zero? Jeśli tak, to oczywiście. Każde przekręcenie kółeczka od pozycji " na maxa w lewo " powoduje jeszcze większe rozmycie. Posiadam jeszcze 5d i tam jest podobnie, z tą różnicą, że w pozycji " na maxa w lewo " obraz w wizjerze jest ostry. :(

Skoro masz dobry wzrok, jak możesz widzieć wyraźnie na -3 w 5d? Z powyższego wynika, że albo obie puszki masz walnięte, albo jednak wzrok, ale to byś raczej zauważył w codziennym życiu.

pan.kolega
04-02-2017, 03:09
To, że w jednej puszce nie dochodzi całkiem do końca do tych samych dioptrii co w drugiej jest chyba możliwe, bo to pewnie nie jest tak dokładnie identycznie ustawione. A poprawienie tego w serwisie raczej się nie opłaca, lepiej kupić soczewkę. Chyba, że ktoś chce grzebać samemu.

Moja teoria jest taka, że niektórzy z lekką krótkowzrocznością patrząc w wizjer wyostrzają odruchowo oko na bliżej, zamiast skupić się na dali. Może da się jednak siłą woli wytrenować oko tak, żeby nie nastawiało się na czytanie.

aptur
04-02-2017, 09:53
Dodatkowo w 40D wizjer jest mniejszy. To także może mieć znaczenie. Choćby subiektywne.

jelcyk
09-02-2017, 15:23
Mysle, ze mimo wszystko powinienes znalezc kogos, kto ma rozezanie, jak prawidlowo uzywac i regulowac wizjer tylko po to, zeby stwierdzil, czy to jest problem ze sprzetem, czy z twoim wzrokiem. Najprosciej chyba byloby przejsc sie do jakiegos fotgrafa stacjonarnego , niech wypowie sie - nie powinien miec problemu z ocena sprzetu. Taka troche dziwna sprawa...

zdebik
09-02-2017, 22:22
Mysle, ze mimo wszystko powinienes znalezc kogos, kto ma rozezanie, jak prawidlowo uzywac i regulowac wizjer tylko po to, zeby stwierdzil, czy to jest problem ze sprzetem, czy z twoim wzrokiem. Najprosciej chyba byloby przejsc sie do jakiegos fotgrafa stacjonarnego , niech wypowie sie - nie powinien miec problemu z ocena sprzetu. Taka troche dziwna sprawa...
Patrzysz przez wizier na niebo i ustawiasz do momentu w ktorym linie siatki i punkty AF beda ostre. Chyba tego to Wam nie trzeba tlumaczyc!

cosinus
13-01-2022, 21:13
Patrzysz przez wizier na niebo i ustawiasz do momentu w ktorym linie siatki i punkty AF beda ostre. Chyba tego to Wam nie trzeba tlumaczyc!

Zmodyfikował bym twoją wypowiedź.
Fakt, najlepsze jest gładkie, ale w półmroku. Przy jasnym źrenica się zwęża i głębia ostrości rośnie - fotografowi tego się nie tłumaczy