PDA

Zobacz pełną wersję : Jaki średniformat do 3000 PLN



jzkfoto
26-12-2016, 16:52
Jak w temacie !!! Jaki polecacie średni format do 3 tysi głównie do zdjęć portretowych w plenerze i zdjęć modowych !!! Interesuje mnie format 6x7 oraz wymienna optyka. Oby nie była kobyła. Z góry dzieki za pomoc.

Tom77
26-12-2016, 17:18
Jak w temacie !!! Jaki polecacie średni format do 3 tysi głównie do zdjęć portretowych w plenerze i zdjęć modowych !!! Interesuje mnie format 6x7 oraz wymienna optyka. Oby nie była kobyła. Z góry dzieki za pomoc.

Możesz poszukać jakiejś Mamiji np 645 ale kupuj z pewnego źrodła. W tym budżecie nie celowałbym w konkretny model, skup się na zestawach np. z 2,3 szkłami. Rozumiem ze 1 etap psix i kieva masz już za sobą

--- Kolejny post ---

Sory nie zauważyłem że 6x7

jzkfoto
26-12-2016, 19:41
Nie dopiero rozpoczynam przygodę z średnim formatem. Porywam się na głęboką wodę myślę o rz67 jak narazie.Ale cały czas czytam :)

Tom77
26-12-2016, 20:10
Nie dopiero rozpoczynam przygodę z średnim formatem. Porywam się na głęboką wodę myślę o rz67 jak narazie.Ale cały czas czytam :)

Moja rada: kup psixa, kieva, jakiś bardzo tani zestaw za tysiaka, półtora i przećwicz ze 200 odbitek.

jzkfoto
26-12-2016, 20:11
a czemu nie ćwiczyć już ma tym co chciałbym docelowo kupić ??

zanussi
26-12-2016, 20:17
a co tu ćwiczyć? i po co mu za tysiaka psix skoro może za tysiaka kupić pentaxa 67 (zerknij na olx - ostatnio widziałem jakąś sztukę)

jzkfoto
26-12-2016, 20:20
a czy pentax 67 dobry do portretów i dobre szkła ma ??

Tom77
26-12-2016, 20:32
a co tu ćwiczyć? i po co mu za tysiaka psix skoro może za tysiaka kupić pentaxa 67 (zerknij na olx - ostatnio widziałem jakąś sztukę)

Za tysiaka to można kupić 67 i po pierwszych klatkach wysłać go do serwisu, jak wróci to będzie już z półtora warty.
Kwota jest tak mała więc można kupić cokolwiek i się pobawić

zanussi
26-12-2016, 20:32
już Ci pisałem na korexie. pentax ma od cholery szkieł Antique and Classic Cameras (http://antiquecameras.net/pentax6x7lenses.html) a do portetu wybrałbym 165mm. Na Ebayach masz ogromny wybór szkieł do P67.

https://www.flickr.com/search/?text=pentax%2067%20165

jzkfoto
26-12-2016, 20:37
Ja już mam naprawdę dylemat czym dalej w las tym więcej drzew. Na to chwilę moje faworyty to mamiya rz67 oraz pentax 67 i znazałem coś takiego fajne bo małe ale co to potrafi to nie wiem >>> Fuji FUJICA GW690 Professional EBC Fujinon 90mm f/3.5 from Japan[EXCELLENT](588) | eBay (http://www.ebay.com/itm/Fuji-FUJICA-GW690-Professional-EBC-Fujinon-90mm-f-3-5-from-Japan-EXCELLENT-588-/252696202214?hash=item3ad5de0be6:g:80IAAOSwImRYV9o 7)

zanussi
26-12-2016, 20:40
No tak. Niewymienny obiektyw nie da Ci możliwości kreowania.

Tom77
26-12-2016, 20:42
Średni format jest delikatnie mowiąc średnio poręczny. Nie wiem skąd jesteś ale trochę mi średniego zostalo i moge ci kilka sprzętów chetnie uzyczyć, jakieś stare rolki tez się znajdą. Użyczę gratis pod warunkiem że efekty twojej twórczości na CB wrzucimy :)

jzkfoto
26-12-2016, 20:46
Już chyba wyłączam sie z tych internetów i postawie w ciemno na rz67 najwyżej sprzedam :) jak mi sie nei spodoba

--- Kolejny post ---

a ja jestem z wwa i jak masz coś ciekawego na sprzedaż to może się zastanowię jeszcze

Tom77
26-12-2016, 20:47
Już chyba wyłączam sie z tych internetów i postawie w ciemno na rz67 najwyżej sprzedam :) jak mi sie nei spodoba

To dobra decyzja, im więcej się czyta te fora tym człowiek wie mniej :)

jzkfoto
26-12-2016, 20:49
a ja jestem z wwa i jak masz coś ciekawego na sprzedaż to może się zastanowię jeszcze a co do tego że jest średnio poręczny napewno zrekompensuje mi jakoś zdjęć jak już dojdę do wprawy

--- Kolejny post ---

Tylko teraz kolejny dylemat jaki model tego rz67 bo jest pare z tego co wiem zależy mi na zdjęciach pionowych i poziomych nie wiem czy w każdym jest taka możliwość

Tom77
26-12-2016, 20:56
a ja jestem z wwa i jak masz coś ciekawego na sprzedaż to może się zastanowię jeszcze a co do tego że jest średnio poręczny napewno zrekompensuje mi jakoś zdjęć jak już dojdę do wprawy

Nie sprzedaję, mogę pożyczyć. Szukaj wersji 2, sprawdź koniecznie przed zakupem jak ostrzy. Sprawdź dostępność szkieł i zobacz co jest w 645.

jzkfoto
26-12-2016, 21:28
Ciężko będzie sprawdzić bo jak sprawdzałem w necie to wwa bardzo ciężko. Jedynie przez ebay itp.

Tom77
26-12-2016, 21:38
Ciężko będzie sprawdzić bo jak sprawdzałem w necie to wwa bardzo ciężko. Jedynie przez ebay itp.

Kupujesz klasyczne auto, na naprawie zna się 1 mechanik w mieście :)

jzkfoto
27-12-2016, 00:32
ostatnie pytanie :) klasyczne auto ?? o co chodzi

mkamelg
27-12-2016, 01:38
Jak w temacie !!! Jaki polecacie średni format do 3 tysi głównie do zdjęć portretowych w plenerze i zdjęć modowych !!! Interesuje mnie format 6x7 oraz wymienna optyka. Oby nie była kobyła. Z góry dzieki za pomoc.

Ryan Long , May 03, 2012; 10:08 a.m.

If you're interested in 35mm style SLR handling, the Pentax 67 is a great option, though the cost of Body + Prism + Lens will probably put you close to the $500+ mark.

Jeff Guthrie , May 05, 2012; 10:13 p.m.

I have a few medium format cameras, the mainstay being the Pentax 67. The big Pentax is an excellent camera with no real learning curve, simply use it like you would use an SLR.

Horse Bodotes , May 12, 2012; 01:30 p.m.

Pentax - the unique Pentax 6x7; like a Spotmatic 35mm camera on steroids. A good field camera, if not a somewhat limited. No interchangeable film backs - not a huge problem except that you are always opening the camera back in dirty, dusty environments. All the 6x7s I ever used had the worst mirror slap and shutter shudder I have experienced. But having said that, the older SMC Takumar lenses were excellent.

Źródło: Beginner's Medium Format Camera? - Photo.net Medium Format Forum (http://photo.net/medium-format-photography-forum/00aLIV?start=10)

Pentax, Pentax, Pentax... Pentax 67: Cameras & Photo | eBay (http://www.ebay.com/bhp/pentax-67)

Obiektywy portretowe średnioformatowe?

Selecting a Portrait Lens With Correct Focal Length (http://petapixel.com/2016/01/04/selecting-a-portrait-lens-with-correct-focal-length/)

cauchy
30-01-2020, 20:22
Kurczę blaszka powiem wam, że byłem przeciwnikiem wysokich rozdziałek na pełnej klatce, że 12mpx w 5D było fajne... ale :) patrzę sobie sample ze średniego formatu Fuji, 100mpx, ja pierdziu jaka szczegółowość :) może te 50Mpx w 5Ds nie jest takie głupie.. :huh: do cropowania, resizingu - bajka.

https://www.optyczne.pl/439.10-Test_aparatu-Fujifilm_GFX_100_Zdj%C4%99cia_przyk%C5%82adowe.htm l

Bechamot
31-01-2020, 09:04
masz na mysli do 3000 pln czy moze do 30000 pln ?

do 3000 pln to tylko stare analogi - kiedys obiekt westchnien i niespelnionych marzen.

--- Kolejny post ---

upss.. teraz zauwazylem , ze to Jakis stary watek.

Jacek_Z
01-02-2020, 02:58
Patrzę a tu wątek w którym cos moge napisać, bo nadal mam Mamiyę RZ PRO II, kilka szkieł do niej, a temat 6x7 rozkminiałem bardzo, przed swoim zakupem. Wspominano tu o Pentaxie 67, ale nic nie mówiono o Mamiyi RB i o Bronicy GS1.
Tylko, że pytanie zadano w roku 2016 ...

cauchy
01-02-2020, 12:10
tak sobie napisałem bo to jedyny średnioformatowy temat :D

Bechamot
01-02-2020, 15:14
to chyba nic dziwnego, ze temat nie jest popularny.

o ile mi wiadomo , Canon nigdy nie wyprodukowal aparatu w formacie wiekszym niz FF, wiec nie ma o czym dyskutowac.

moze o tym, dlaczego nie produkuje, a gdyby sie zdecydowal , to jak mialby Taki aparat wygladac?

janpur
01-02-2020, 15:36
Mam RZ67 i przyjemnie mi się z nią spaderuja.

cauchy
01-02-2020, 17:16
he, a powiem że jakby Canon wypuścił jakiś podstawowy średni format, nawet bez video, zupełnie podstawowy korpus, Af z 1-krzyżowym, 3x/sec, z super matrycą + jakiś obiektyw typu 25-120 odp. na FF to kto wie, kto wie może bym się zainteresował :)

Jacek_Z
02-02-2020, 03:24
o ile mi wiadomo , Canon nigdy nie wyprodukowal aparatu w formacie wiekszym niz FF, wiec nie ma o czym dyskutowac.

To dział "Sprzęt fotograficzny innych firm", jak najbardziej można tu o takim sprzęcie rozmawiać.

rysz
03-02-2020, 13:44
he, a powiem że jakby Canon wypuścił jakiś podstawowy średni format, nawet bez video, zupełnie podstawowy korpus, Af z 1-krzyżowym, 3x/sec, z super matrycą + jakiś obiektyw typu 25-120 odp. na FF to kto wie, kto wie może bym się zainteresował :)

Zoom 4,8x w aparacie średnioformatowym? Jakakolwiek firma kiedykolwiek oferowała cos takiego? Nie spodziewałbym się cudów. Większość ma zakres 2x lub nawet mniejszy.

A jeśli chodzi o średni format, to mnie kusi wyłącznie jedna opcja: Mamiya RB67 + dorobiony adapter Fuji Instax Square.
Fotografia na kliszy mnie nijak nie interesuje, a cyfrowy to kosmiczne pieniądze.
Z drugiej strony typowy Instax to niemal zerowa kontrola i ciemny jak noc, niewymienny obiektyw - nadaje się tylko na taką przeróbkę moim zdaniem.
Za to połączenie - oj dużo kasy poszłoby na materiały natychmiastowe :roll: :mrgreen:

Jacek_Z
04-02-2020, 01:01
Nie taniej kaseta polaroidowska do Mamiyi?
Po co psuć aparat Fuji.
Nie wiem czy jeszcze idzie dostać ładunki do m.in Mamiyi, ale chyba tak.

rysz
04-02-2020, 01:30
Nie taniej kaseta polaroidowska do Mamiyi?
Po co psuć aparat Fuji.
Nie wiem czy jeszcze idzie dostać ładunki do m.in Mamiyi, ale chyba tak.

Niestety nie jest tak łatwo. Taka kaseta kosztuje więcej, niż używany Fuji SQ6, więc nie jest taniej.
Z materiałami też jest problem, bo Fuji zakończyło produkcję wszystkiego, poza materiałami do Instaxów. To, co zostało jest drogie i często przeterminowane.

Do tego tak się przyjemnie składa, że obraz Instax Square (62x62 mm) ma niemal identyczną przekątną, jak klatka 6x7, więc aż się prosi o taki mod (różnica jest rzędu 0,5 mm)

Bechamot
04-02-2020, 09:18
Do tego tak się przyjemnie składa, że obraz Instax Square (62x62 mm) ma niemal identyczną przekątną, jak klatka 6x7, więc aż się prosi o taki mod (różnica jest rzędu 0,5 mm)

nie lepiej od razu komorke kupic ?

obraz z mamiyi w wielkosci 6*6 cm na Istax/Polaroid bedzie postrzegany przez obserwatora jako nie lepszy a nawet gorszy od tego na ekranie komorki. Wydruk na podlozu nieprzezroczystym w aparatach natychmiastowych nigdy nie byl tez trwaly .

Duzy Format ma sens jesli powiekszamy obraz , bowiem mniejsze powiekszenie z wiekszego formatu daje szanse na lepsza jakosc obrazu niz wieksze powiekszenie z mniejszego formatu. A wiec ma niezaprzeczalny sens jesli robimy na przezroczach lub negatywych , z ktorych obraz ogladamy pozniej w powiekszeniu. Jesli na instaxie to jest to obraz o wartosci i jakosci czysto informatycznych.

6*7 + negatyw + scan ma oczywiscie sens , z tym ze jest bardziej czasochlonne i pracochlonne , a wiec tym samym drozsze od obrobki tylko cyfrowej.Wciesniesie spusto kosztpowalo mnie ok 4 - 5 zlotych - znakomicie dyscyplinuje , okazuje sie ze 12 - 16 klatek to cala masa. Technika hybrydowa prowadzi do nieco odmiennych wynikow niz li tylko cyfrowa ( gdyz materialy srebrowe Maja inna charakterystyke sensytometryczna od sensorow krzemowych) , pewnego uzasadnieni maona sie dopatrzec.

bans
04-02-2020, 11:31
Duzy Format

Nie rób zamieszania używając takich sformułowań w tym temacie, piszemy o średnim. Wiem o co ci chodzi, ale nie każdy musi.

Bechamot
04-02-2020, 11:44
trzeba byc ciemniakiem zeby nie zrozumiec co oznacza : "Duzy Format ma sens jesli powiekszamy obraz , bowiem mniejsze powiekszenie z wiekszego formatu daje szanse na lepsza jakosc obrazu"

aps-c w stosunku do 1"" jest formatem duzym

tak jak 6*7 jest w stosunku do 33*45 formatem duzym.
a 33*45 jest w stosunku do 24*36 formatem duzym.

takie dyskusjie czy 6*7 jest duzy , czy sredni to w przedszkolu .

michalab
04-02-2020, 14:06
Bechamot daj spokój, są przyjęte powszechnie nazwy: wielki format, średni format, mały obrazek/FF, aps-c chyba nie problem ich używać zamiast wymyślać własne, a potem wymyślać tym co mieli czelność wytknąć. Btw. "duży w stosunku do" to też jakiś wygibas językowy po polsku prościej chyba "większy niż".

A co do meritum, to jeśli ktoś lubi polaroidy, to czemu nie. Może nie ma to sensu jeśli chodzi o wynikową rozdzielczość, ale jeśli chodzi o szybkość uzyskania to masz gotowe zdjęcie vs. wywołania negatywu, skanowanie, postprocess aby uzyskać efekt polaroida i wydruk. Czasem małe zdjęcie od razu jest więcej warte niż super wydruk kiedyś tam.

jan pawlak
04-02-2020, 15:31
Bechamot daj spokój, są przyjęte powszechnie nazwy: wielki format, średni format, mały obrazek/FF, aps-c chyba nie problem ich używać zamiast wymyślać własne, a potem wymyślać tym co mieli czelność wytknąć. Btw. "duży w stosunku do" to też jakiś wygibas językowy po polsku prościej chyba "większy niż".

A co do meritum, to jeśli ktoś lubi polaroidy, to czemu nie. Może nie ma to sensu jeśli chodzi o wynikową rozdzielczość, ale jeśli chodzi o szybkość uzyskania to masz gotowe zdjęcie vs. wywołania negatywu, skanowanie, postprocess aby uzyskać efekt polaroida i wydruk. Czasem małe zdjęcie od razu jest więcej warte niż super wydruk kiedyś tam.

To ma "drugą" stronę medalu !
Czasem zdjęcie od razu w necie, dostępne na całym świecie, jest więcej warte ....

jp

michalab
04-02-2020, 15:47
To ma "drugą" stronę medalu !
Czasem zdjęcie od razu w necie, dostępne na całym świecie, jest więcej warte ....
jp
Nawet częściej, ale to nie domena średniego formatu, tym bardziej analogowego. Droga od naświetlonego negatywu do zdjęcia w necie nadal jest dosyć długa.

rysz
04-02-2020, 18:35
Ale poruszenie się zrobiło.

Macie rację - fotografia natychmiastowa jest kompletnie bez sensu. Nawet 10-letni aparat cyfrowy da dużo lepszą jakość i nie warto się w to bawić.
Podobnie pisanie tradycyjnych listów nie ma sensu, bo przez internet można wysłać tą samą treść szybciej i taniej. A mimo to uwielbiam pisać listy i regularnie to robię. Otrzymywać listy też uwielbiam, wszystkie trzymam i co jakiś czas do nich wracam. Możecie przyjąć, że jestem dziwny i będzie w tym sporo racji :mrgreen:

Co do natychmiastowego udostępniania w sieci: na pewno dla niektórych ma to sporą wartość. Dla mnie żadną. Z pełną premedytacją i świadomością konsekwencji unikam bycia na stałe podłączonym do internetu i jakoś nie jest mi źle z tego powodu.

Bechamot
04-02-2020, 19:22
Podpiety instax pod mamije przypomina mi kawal jak to dyrektor szkoly spotyka w czasie lekcji malego jasia spacerujacego po boisku sportowym , marszczacego czolo , wyraznie zamyslonego .

- jasiu , co tutaj robisz , dlaczego nie na lekcji ?
- bo nie ma logiki panie dyrektorze.
- jak to nie ma logiki ? - pyta dyrektor.

bo ja sie panie dyrektorze w klasie zesmrodzilem , pani mnie wyrzucila z klasy a oni tam siedza w tym smrodzie.


sens moze i jest w podpinaniu instaxa do mamiyi , ale nie ma logiki.

zaden uzysk , tylko straty .
mozna z komorki wydrukowac na malej recznej drukareczce zdjecia natychmiast. bedzie to i mniejsze i tansze i lzejsze a i jakosc lepsza.

nie robilem zdjec instaxem , ale polaroidem czesto . Nic z nich nie zostalo , bledna . Po czasie zaginal kolor , staja sie szare i obraz coraz slabszy, wkrotce ledwie co bedzie widac , a sa w zamknietym pudelku , bez dostepu UV..
jesli chodzi o szybkie pokazanie komus zdjecia , to mozna od razu przeslac mu na komorke.

a calosc wazylaby od 1,5 kg do kilku kilogramow , gdyby nosic optyke.

cwiczylem temat techniki hybrydowej - dla kogos , ktoa albo jest b. ciekawy , albo ma duzo czasu .
Ale mozliwosci techniczne mozna powiedziec w stosunku do czystej cyfry sa jakby jej uzupelnienim

Jacek_Z
04-02-2020, 21:00
trzeba byc ciemniakiem ...
Proszę, czasami bywasz zbyt obcesowy wobec forumowiczów. Pierwsze ostrzeżenie, wzrokowe ;)


Duzy Format ma sens jesli powiekszamy obraz , bowiem mniejsze powiekszenie z wiekszego formatu daje szanse na lepsza jakosc obrazu..
..
zaden uzysk , tylko straty .
mozna z komorki wydrukowac na malej recznej drukareczce zdjecia natychmiast. bedzie to i mniejsze i tansze i lzejsze a i jakosc lepsza.
Zobacz co napisał rysz.
Dlaczego się doszukujesz sensu? Robisz sobie założenie (nie jedyny, np JP też tego poszukuje), że chodzi o osiągnięcie max jakości (i najszybciej i najekonomiczniej). Nie zawsze i doskonale o tym wiesz. Ludzie zajmujący sie fotografią artystyczną mają to w "głębokim poważaniu". Jest wielu ludzi bawiących się fotografią, poszukujacych, nawet nie myślą o sobie jako o artystach. Chcą coś osiągnąć inaczej. Po swojemu. Znam wiele takich osób. Np mój szef :) na kursach. Członek ZPAF. Lubi fotografię otworkową. Ale aparatem to by było za proste. Kopie jamę w lesie, kładzie na dnie papier foto, jamę zasłania deskami, robi otwór. I kamerą staje się ... Ziemia :) ma jeszcze kilka ciekawych pomysłów, ale chyba nie chciałby bym o tym opowiadał. Bo to JEGO pomysły i chodzi o pewną oryginalność. Aktualnie wielu artystów ucieka od fotografii cyfrowej, bo te dzieła idzie robić/publikować w nieograniczonej ilości egz. Nie ma oryginału(w przeciwieństwie do np malarstwa). Oni chcą czegoś, co będzie istniało tylko w 1 egz. To nie jest tak,że tylko o to chodzi. Bo ci ludzie zajmują się różną fotografią. Krajobrazem, portretem itp. i dbają o to by te zdjęcia były ciekawe - dobre światło, kompozycja. To bardzo świadomi twórcy. Oczywiscie mógłbym tu dodać ludzi zajmujących się dagerotypią (na metalowych, polerowanych płytkach) i mokrą płytą. Podziwiam niektórych. Jadą jakąś półciężarówką, która jest zarazem ich aparatem fotograficznym (otwór w burcie) i ciemną, stają tak by uchwycic ciekawy krajobraz, robią formaty czasami o boku około 1 m. Moja studentka zrobiła coś w rodzaju składanki, puzzli z ambrotypów, portrety swojej rodziny. Przyniosła je (potrzebna była pomoc, to było ciężkie) wpasowane w stare drewniane, niemalowane (widać sęki) drzwi.. Te drzwi to też był symbol przechodzenia, mijania czasu.
Przyznam, że siedząc od prawie 30 lat w studiu, błyskając, mam ochotę krzyczeć. Doskonałość jest nudna. Ciągnie mnie do ambrotypii (mam aparat, optykę, całą ciemnię, wszystkie chemilkalia, naświetlałem juz płyty) tylko czasu mi brak. Na emeryturze wrócę do czasów młodości - analogowej ciemni, tylko jeszcze takiej o kilkadziesiąt lat wcześniejszej niż ta moja.
Mam nadzieję, że nie wszyscy uważają, że w fotografii chodzi wyłącznie o to by osiagnąć najdoskonalszy, najostrzejszy, natychmiastowy plik cyfrowy.

rysz
04-02-2020, 21:29
Jacek_Z
Artysta ze mnie żaden, ale potraktuję to jak komplement. Ja jestem typowym amatorem: robię to dla przyjemności i interesuje mnie to, co daje mi najwięcej radości. Powyższa koncepcja (Mamiya 67 + Instax Square) jest dla mnie na razie czysto teoretyczna, bo mnie nie stać, ale nie mam wątpliwości, że dałaby mi mnóstwo radości (może kiedyś). Zarówno używanie tego zestawu, jak i jego budowa/modyfikacje - lubię budować rzeczy :)

To, że są ludzie, którzy wytykają głupotę i bezsensowność takiego pomysłu ani trochę mnie nie dziwi. Wielokrotnie słyszałem nawet, że nie mam nawet prawa mieć takich poglądów, jakie mam. Teraz ciężko mnie pod tym względem zaskoczyć i jakoś nie mam potrzeby takim ludziom czegokolwiek tłumaczyć.

michalab
04-02-2020, 21:44
Mam nadzieję, że nie wszyscy uważają, że w fotografii chodzi wyłącznie o to by osiagnąć najdoskonalszy, najostrzejszy, natychmiastowy plik cyfrowy.
Oczywiście, że nie. I to tyczy się nie tylko artystów.
Amatorom chodzi o tzw. "fun", jedni mają go osiągając najostrzejszy natychmiastowy plik cyfrowy, inni robiąc polaroidy. Logiki bym do tego nie mieszał bo nie każdy jej potrzebuje, aby się dobrze bawić.

Bechamot
05-02-2020, 09:44
Proszę, czasami bywasz zbyt obcesowy wobec forumowiczów. Pierwsze ostrzeżenie, wzrokowe ;)


Zobacz co napisał rysz.
Dlaczego się doszukujesz sensu?zieję, że nie wszyscy uważają, że w fotografii chodzi wyłącznie o to by osiagnąć najdoskonalszy, najostrzejszy, natychmiastowy plik cyfrowy.

Rysz napisal ze chcialby do Porsche wlozyc silnik malucha.

alez oczywiscie ma prawo do takich marzen , tylko ze w tym nie ma logiki.

gdyby byla , juz dawno przemysl oferowalby taki set mamya + instax w sprzedazy.

czlowiek zachowuje sie wedlug zasad ekonomicznych , tzn w swoim postepowniu ciagle kalkuluje - za takie odkrycie przyznano nawet nobla.

dzialanie nieekonomiczne jest niemoralnym , dlatego gdyz jest to szafowania zasobami ( materialnymi i niematerialnymi ) .
To wywolalby strajk byc moze glodowy panny Thunberg - i sluszny.

na temat wlasnosci takiego zestawu to chyba dyskutowac nie trzeba.

Ja rozummiem , ze to takie frywolne fantazjowanie .

A , ze frywolne , wiec nie traktowalbym tego smiertelnie powaznie.

michalab
05-02-2020, 10:54
Sama fotografia amatorska jak każde hobby jest szafowaniem zasobami materialnymi i niematerialnymi (głównie czasem), czy jest więc niemoralna i mamy się spodziewać strajku głodowego?

Bechamot
05-02-2020, 13:04
Zeby Zajac spoleczenstwo i wypelnic wolny czas , Rosjanie zastosowali wodke , niemcy - ogrodki dzialkowe , a Amerykanie komputer.
Spoleczenstwo nalezy w wolnym czasie czyms Zajac , aby przypadkiem z nudow nie probowalo obalic wladze.
Fotografia hobbistyczna pozwala na wypelnieniu czesci spoleczenstwa w jakims stopniu wolnego czasu , wiec z tego punktu widzenia nie jest nieracjonalna pod warunkiem, ze uprawiamy ja w sposob racjonalny, aby przypadkiem przy okazji racjonalnosci calego przedsiewziecia nie wprowadzic czegos nieracjonalnego. Np fotgrafia osrodkow wojskowych , pornografia dziecieca itd itp sa zakazane - jako nieracjonalne , mimo racjonalnosci fotografii jako takiej.
Tak wiec nie lekaj sie , rob zdjecia , ale warto postepowac logicznie i optymalnie.

Jacek_Z
05-02-2020, 14:31
Zeby Zajac spoleczenstwo i wypelnic wolny czas , Rosjanie zastosowali wodke , niemcy - ogrodki dzialkowe , a Amerykanie komputer.
Spoleczenstwo nalezy w wolnym czasie czyms Zajac , aby przypadkiem z nudow nie probowalo obalic wladze.
Fotografia hobbistyczna pozwala na wypelnieniu czesci spoleczenstwa w jakims stopniu wolnego czasu

ale warto postepowac logicznie i optymalnie.
Malarstwo tez wypełnia czas, no i człowiek nie mysli o obalaniu władzy, Twoje kryteria spełnia :)
Ciekawe czy Van Gogh postępował logicznie i optymalnie... (biorąc pod uwagę co sobie zrobił z uchem, to chyba średnio kalkulował).

Bechamot
05-02-2020, 15:49
Vang Gogh postapil jak najbardziej logicznie. Obcial sobie ucho z powodu niespelnionej milosci - w ten sposob bolem ucha stlumil w sobie pociag seksualny .

Gdyby Hitler Dostal sie na Akademie sztuki - zdawal bowiem na wydzial malarski - zapewne dalej by malowal i nie mial czasu na rozruby polityczne - Losy swiata potoczyly by sie inaczej - Polska dzisiaj bylyby swiatowym mocarstwem.

wszystko sie zgadza .