PDA

Zobacz pełną wersję : Problem - import RAWA do Lightrooma ( utrata koloru - brak rozwiązania)



mm9
18-11-2016, 00:56
Hej ! Szukałem już sporo czasu ale nigdzie nie znalazłem odpowiedzi, problem znamy wszyscy ale dokładnej odpowiedzi nie dostałem nigdzie.

Aparat w jego podglądzie pokazuje JPGA ( z pewnymi ustawieniami systemowymi ) przez co jest on bardziej np nasycony itp natomiast po imporcie RAWA do Lightrooma wszystko gaśnie, wiadomo że jest to plik surowy i nie przekazuje tych ustawień przez co znów trzeba machać suwakami..

Szukam sposobu w jak najprostszy sposób ustawić program Lightroom żeby po Imporcie Rawa plik nie "przygasał" a był jak najbardziej zbliżony do tego JPGA ustawionego w aparacie.
Ostatni przykład bardzo mocne przygaszone niebieska światła na sali weselnej, płaska skóra itp :/

tomfoot
18-11-2016, 01:13
Dokąd ten świat zmierza?
Też dopłacasz do zdjęć schabowych?

Bangi
18-11-2016, 10:25
Było o tym nieraz na forum.
Tak się dzieje, bo LR ma swoje profile, a nie te z aparatu.
Taka sytuacja...

Możesz ewentualnie próbować stworzyć sobie profil, który najwierniej będzie odzwierciedlał to co aparat wypluwa lub używać DPP dołączony do aparatu. Ewentualnie z DPP można wypluć TIFF-a i potem tego TIFF-a robić dalej w LR, ale to już jednak trochę zabawy, albo robić po prostu JPG-i ;)

becekpl
18-11-2016, 10:31
rób w jotpegach

mm9
18-11-2016, 10:40
Było o tym nieraz na forum.
Tak się dzieje, bo LR ma swoje profile, a nie te z aparatu.
Taka sytuacja...

Możesz ewentualnie próbować stworzyć sobie profil, który najwierniej będzie odzwierciedlał to co aparat wypluwa lub używać DPP dołączony do aparatu. Ewentualnie z DPP można wypluć TIFF-a i potem tego TIFF-a robić dalej w LR, ale to już jednak trochę zabawy, albo robić po prostu JPG-i ;)

Rozumiem, że masz na myśli jedynie profilowanie aparatu np: color checker-em ?
Właśnie czytałem, że można ustawić tak lightrooma że odtworzy obraz bardzo zbliżony do tego co widzisz na aparacie, poprzez reset jego domyślnych ustawień.. ale może się mylę :(
Stąd też moje pytanie.

mwitek
18-11-2016, 16:22
Całość moim zdaniem. Weź na przykład strzał b/w z aparatu. W lr nagle odzyska kolory :-)

Sam profil kolorów nie wystarczy. Poza tym to jakby.... Po to masz lr żeby zrobić zdjęcia takie jak ty chcesz a nie jakie aparat chce. Jeśli wybierasz opcje nr. 2 to może faktycznie rób jpg?

Bangi
18-11-2016, 16:44
Rozumiem, że masz na myśli jedynie profilowanie aparatu np: color checker-em ?
Właśnie czytałem, że można ustawić tak lightrooma że odtworzy obraz bardzo zbliżony do tego co widzisz na aparacie, poprzez reset jego domyślnych ustawień.. ale może się mylę :(
Stąd też moje pytanie.

Aż tak się na tym nie znam, mi to w niczym nie przeszkadza ;) ale zapewne da się to jakoś zrobić.

Zowa
18-11-2016, 17:19
Można sobie zapisać Preset - czyli ustawienia, z jakimi będą importowane do LR wszystkie RAWY. Ustawiasz saturację, kontrast, jasności, cienie i całą resztę jaka Ci w większości przypadków pasuje, zapisujesz i potem przy imporcie możesz automatycznie dodawać do zdjęć te ustawienia. Ale jak to zrobić poszukaj w necie, na pewno znajdziesz.

marfot
18-11-2016, 18:46
Hej !
Aparat w jego podglądzie pokazuje JPGA ( z pewnymi ustawieniami systemowymi ) przez co jest on bardziej np nasycony itp natomiast po imporcie RAWA do Lightrooma wszystko gaśnie, wiadomo że jest to plik surowy i nie przekazuje tych ustawień przez co znów trzeba machać suwakami..

Szukam sposobu w jak najprostszy sposób ustawić program Lightroom żeby po Imporcie Rawa plik nie "przygasał" a był jak najbardziej zbliżony do tego JPGA ustawionego w aparacie.


Rozumiem, ze to co Lr oferuje w zakładce:
Camera profile/Profile/Camera ...
nie odpowiada Ci?
No bo w zamyśle miało właśnie przypominać wbudowane profile aparatu.

Piecia
20-11-2016, 20:25
Hej ! Szukałem już sporo czasu ale nigdzie nie znalazłem odpowiedzi, problem znamy wszyscy ale dokładnej odpowiedzi nie dostałem nigdzie.

Aparat w jego podglądzie pokazuje JPGA ( z pewnymi ustawieniami systemowymi ) przez co jest on bardziej np nasycony itp natomiast po imporcie RAWA do Lightrooma wszystko gaśnie, wiadomo że jest to plik surowy i nie przekazuje tych ustawień przez co znów trzeba machać suwakami..

Szukam sposobu w jak najprostszy sposób ustawić program Lightroom żeby po Imporcie Rawa plik nie "przygasał" a był jak najbardziej zbliżony do tego JPGA ustawionego w aparacie.
Ostatni przykład bardzo mocne przygaszone niebieska światła na sali weselnej, płaska skóra itp :/

A podświetl zaimportowanego RAW-a i w sekcji Camera Calibration zmień Profile: Adobe standard na Camera standard. Czy o taką różnicę Ci chodzi? Jeżeli tak, to po zmianie Profile: przytrzymaj klawisz Alt (Option na mac), opcja Reset zmieni się na Set Default..., użyj jej i w oknie które się pojawi potwierdź Update to Current Settings.

zieniu
07-01-2017, 11:26
Hej :)

Tak jak poprzednicy pisali: chodzi o to, że aparat robi podgląd z RAWa 'po swojemu', i LR też 'po swojemu'. Tylko, że mają inne profile i dlatego różnica.

Pytałem już w Adobe o profile do LR zgodne z różnymi puszkami - ale odsyłają do producentów sprzętu. I tu też lipa - nie mają.

O tym co się dzieje z RAWem i czemu się podgląd nie zgadza z aparatem znajdziesz w tym poradniku o RAW: https://www.youtube.com/watch?v=7eiNgkqroeQ
To 'pyknięcie' kiedy zdjęcie się zmienia po imporcie jest koło 9tej minuty

mm9
08-01-2017, 18:06
Dzięki Tomasz :) W całej pracy doszedłem do tego profilowania. ale kolejny krok to brak możliwości ich wgrania. Mam parę profili które chciałbym umieścić w LR ale pojawia się problem, program nie widzi ich wcale.. testowałem już wszystkie napotkane na forum rozwiązania bezpośredniego wgrywania do systemu bezpośrednio po ścieżce ale program ich nie widzi... podobno problem jest przez system Windows 7, napotkał się ktoś z Was z takim problemem ?



Hej :)

Tak jak poprzednicy pisali: chodzi o to, że aparat robi podgląd z RAWa 'po swojemu', i LR też 'po swojemu'. Tylko, że mają inne profile i dlatego różnica.

Pytałem już w Adobe o profile do LR zgodne z różnymi puszkami - ale odsyłają do producentów sprzętu. I tu też lipa - nie mają.

O tym co się dzieje z RAWem i czemu się podgląd nie zgadza z aparatem znajdziesz w tym poradniku o RAW: https://www.youtube.com/watch?v=7eiNgkqroeQ
To 'pyknięcie' kiedy zdjęcie się zmienia po imporcie jest koło 9tej minuty

Paul80
14-01-2017, 08:08
Dzięki Tomasz :) W całej pracy doszedłem do tego profilowania. ale kolejny krok to brak możliwości ich wgrania. Mam parę profili które chciałbym umieścić w LR ale pojawia się problem, program nie widzi ich wcale.. testowałem już wszystkie napotkane na forum rozwiązania bezpośredniego wgrywania do systemu bezpośrednio po ścieżce ale program ich nie widzi... podobno problem jest przez system Windows 7, napotkał się ktoś z Was z takim problemem ?
Nie pokażą Ci się profile od innego modelu aparatu, za dużo kombinujesz, najprościej ustawić camera standard i gitara, chyba że zależy Ci na wierności kolorów, to wtedy adobe standard.


Wysłane z mojego LG-D802 przy użyciu Tapatalka