PDA

Zobacz pełną wersję : Cokin P - połówka Tabacco - jasność?



Calliactis
25-04-2006, 20:36
Czy ktoś może się orientuje, czy można jakoś 'odnieść' jasność, lub też raczej 'zaciemnienie' tworozone przez gradient na filtrze tabakowym (tabacco) systemu Cokin P w 'krotności'? Chodz mi o to czy powoduje zmiejszenie ekspozycji fragmentu kadru tak jak ma to miejsce w filtrach połowkowych NDx2 / NDx4 / NDx8 itp? I jeśli tak to jaka jest to wartość? - porównywalna do x2 / x4 w filtrach ND?...

względnie - mówiąc prościej :) ...

'o ile połówka tabakowa zaciemnia cześć obrazu przysłoniętą gradientem'? :)

akustyk
25-04-2006, 21:26
to zalezy jaki kolor jest na czesci kadru krytej kolorem. jesli zakrywasz tabakiem niebieskie niebo to tlumienie jest na poziomie kilku dzialek (zgaduje: okolo 4 dla P125), ale jesli zakrywasz np. zloty lan zboza to moze spasc nawet do 1,5 dzialki (tez szacuje na oko).

po co Ci to, tak szczerze mowiac?

Calliactis
26-04-2006, 08:44
Chcę dobrać do filtru tabakowego drugą połówkę o podobnym natężeniu - szarą lub kolorową. I zastanawiam się własnie czy chcąc równomiernie naświetlić kadr - ale tak aby jedna połówka zakrywała dolny pas (np. maskowała wodę lub śnieg) potem w środkowej części kadru byłaby 'niemaskowana przestrzeń' (np. ciemny las), a potem maskowane tabakowym niebo. Zastanawiam się, bo mam zamiar zakupić system z Cokin P i odrazu filtry, ale nie wiem, czy brać tabakowy i np. NDx2 czy NDx4 a moze i nawet 8?
Nie chciałbym dublować, bo jeśli np. Tabakowy maskuje 'z tym samym natężeniem' co NDx2 to nie ma sensu abym oba kupował, bo wystarczy szara połówka + PS.

...

A pytałem bo własnie mnie to zastanawia. Tak jak są filtry kolorowe zwykle do fotografii cz-b, to zawsze były podawane (firma Tiffen, na ten przykład) ilości 'działek' o ile wydłuża się czas naświetlania. Z połowkami rozumiem, ze jest tak samo. Chodzi mi właśnie o taki przelicznik. Nie ma tutaj chyba znaczenia sam fotografowany motyw. Przyciemniasz coś - to już bez znaczenia co to jest. Jeśli przedmiot będzie bardzo jasny, to i tak możliwe jest aby był prześwietlony mimo połówki NDx4 czy mocniejszej.
W Cokinie podoba mi się również możliwość założenia kilku filtrów uzyskując różne maskowanie tematu zdjęcia.... (np. prawy bok i góra)...

akustyk
26-04-2006, 09:40
A pytałem bo własnie mnie to zastanawia. Tak jak są filtry kolorowe zwykle do fotografii cz-b, to zawsze były podawane (firma Tiffen, na ten przykład) ilości 'działek' o ile wydłuża się czas naświetlania.
srednia ilosc dzialek na przecietnej scenie. zasada dzialania filtra kolorowego jest taka, ze wycina fragmenty spektrum barwnego. filtr niebieski to tak naprawde filtr anty-bursztynowy, zielony to anty-rozowy itd. itp.

z czego wynika, ze na scenach nie zawierajacych koloru rozowego (nie tylko w postaci czystej) filtr zielony bedzie mial znikome dzialanie. przyklad - zdjecie galezi drzewa swierkowego; zupelnie inaczej gdy sprobujesz sfotografowac ludzka skore - tam filtr zielony mocno przytlumi swiatlo.

nie ma jednoznacznej odpowiedzi. wszystko zalezy co bedziesz chcial fotografowac.

ja bym te tabaki kontrowal bezposrednimi odpowiednikami: 125 -> 121, 124 -> 120. na pewno nie zawsze to bedzie dzialac idealnie, ale w miare czesto powinno sie udawac. ew. do 125 kupilbym cos w desen Hitecha ND 0.9. Cokin 121 ma o ile pamietam nieco mniejsza gestosc niz 3 dzialki.

Calliactis
26-04-2006, 16:23
A czy dodanie szarego 'na' tabakowy zwiększy jego działanie - chyba tak?...

akustyk
26-04-2006, 16:40
A czy dodanie szarego 'na' tabakowy zwiększy jego działanie - chyba tak?...
przyciemni. ale nie zwiekszy sily krycia koloru

Calliactis
26-04-2006, 18:44
Ok to w sumie to są wszystkie informacje o które mi chodziło! Dzięki! :)