PDA

Zobacz pełną wersję : Skanowanie slajdów.



satriani
27-09-2004, 20:00
Czy jeśli slajdy są dobrze naświetlone i chcemy je zeskanować żeby zrobić odbitkę bez kadrowania do np 13x18 cm trzeba się szarpać na skaner do slajdów , powiedzmy za 1000-1500 pln czy wystarczy skaner z przystawką do slajdów.

Szybkość i usuwanie kurzu itp nie są mi potrzebne?

TomaszQ
27-09-2004, 20:15
Ze skanerami jest dokladnie tak samo jak z aparatami, samochodami, śrubokrętami, etc.
Jasne, że można zrobić przeprowadzkę przy pomocy maluszka z przyczepką ale czy nie łatwiej, lepiej i przyjemniej ciężarówką?
Są co prawda płaskie skanery z zaskakująco dobrymi wynikami w skanowaniu transparentów np. Epson Perfection 2400 (i wyżej) Photo ale zawsze najlepiej zastosować sprzęt wyspecjalizowany.

satriani
27-09-2004, 20:20
Ameryki nie odkryłeś!

To wie każdy , chodzi o to czy jeśli slajd jest w miarę dobrze naświetlony ( a więc nie jest potrzebne super mocne światło wyspecjalizowanego skanera), nie jest stary (wypłowiałe kolory, śmieci i kurz)
zadowalające rezultaty są do osiągnięcia na tych tańszych.
Może ktoś takim robi slajdy i może się pochwalić linkiem czy co?

Gęstość optyczna tak jak napisałem byłaby mi potrzebna tylko do powiększenia slajdu do max 13x18.

Krzychu
27-09-2004, 20:40
Ameryki nie odkryłeś!

To wie każdy , chodzi o to czy jeśli slajd jest w miarę dobrze naświetlony ( a więc nie jest potrzebne super mocne światło wyspecjalizowanego skanera), nie jest stary (wypłowiałe kolory, śmieci i kurz)
zadowalające rezultaty są do osiągnięcia na tych tańszych.
Może ktoś takim robi slajdy i może się pochwalić linkiem czy co?

Gęstość optyczna tak jak napisałem byłaby mi potrzebna tylko do powiększenia slajdu do max 13x18.

Moim zdaniem jest niewystarczający. Usuwanie kurzu i rys ma znaczenie jak skanujesz duże ilości i nie masz czasu retuszować, dodatkowo to nie jest tak że wkładasz skanujesz i już - przynajmniej po moim Epsonie kolory z Velvii, Sensii i Ektachromów GX i VS trzeba korygować. Generalnie dla mnie Epson 1660 ma wystarczającą jakość do wglądówek lub wystawiania na WWW, do naświetlania jakichkolwiek odbitek już nie.

TomaszQ
27-09-2004, 20:44
Nie wiem co to znaczy "zadawalające rezultaty"
Kiedyś próbowalem coś skanować na jakimś mustku i plustku.
Efekty były opłakane.
Dopiero ww. Epson dał dobre rezultaty. Biorąc pod uwagę jego cenę (nowy obecnie tylko coś koło 700zł) i fakt, że bardzo dobrze radzi sobie również z materiałami nieprzeźroczystymi jest to moim zdaniem bardzo dobra i nieduża inwestycja. Oczywiście dla amatora. Bardziej wymagającym pozostają niestety tylko specjalizowane, drogie skanery i bęben.

satriani
28-09-2004, 12:37
no to moze pochwalisz się swoimi dokoaniami ?

TomaszQ
28-09-2004, 15:20
no to moze pochwalisz się swoimi dokoaniami ?

tzn???
Nie wiem jak?
Piszesz o odbitkach ze slajdów. Mam Ci wysłać odbitki?
W necie moje prace możesz zobaczyć na plfoto. Nick taki sam jak tu.
Co prawda tam jest tylko jedna fotka skanowana Epsonem i to z podłego negatywu pt. Superia.
http://www.plfoto.com/zdjecie.php?picture=366200
Pozostałe są albo skanowane bębnem albo z różniastych cyfrówek od D7i poprzez 300D do Ds'a.

satriani
28-09-2004, 15:53
no no no a kolega taki skromny :wink:

kosmit007
15-10-2004, 16:26
właśnie zastanawiam się nad kupnem skanera do slajdów, tylko nie wiem jaki jest dobry????
może doradzicie , który z oferowanych skanerów daje jakość podobną do zdjęcia zrobionego bezposrednio cyfrą???
czy jest to możliwe?
słyszałem że są dostępne skanery oferujące ze slajdów lepsza jakość niż zdjęcie z matrycy cyfrowej?????

[ Dodano: 15-10-2004 ]
nie wiecie czy dobre są minolty??

Krzychu
15-10-2004, 16:31
właśnie zastanawiam się nad kupnem skanera do slajdów, tylko nie wiem jaki jest dobry????
może doradzicie , który z oferowanych skanerów daje jakość podobną do zdjęcia zrobionego bezposrednio cyfrą???


Generalnie Nikony rządzą w normalnym zakresie cenowym, jak Ci starczy kasy to nic lepszego nie znajdziesz w takim zakresie cenowym, z tym że samo kupno skanera to tylko połowa sukcesu. Skanować trzeba umieć...



]
nie wiecie czy dobre są minolty??

Uchodzą za niezłe, ale są niżej notowane niż Nikony. BenQ jest też dobrze oceniany...

satriani
15-10-2004, 20:20
sorry ale czy kogoś tutaj stać na skaner powyżej 2500 pln do slajdów? bo taki to chyba sie nigdy nie zamortyzuje, gdybym miał kupować czego nie planuję to wybrałbym chyba Plusteka OpticFilm 7200.
mistrzostwo świata to to nie jest ale daje na pewno lepsze rezultaty niż płaski skaner z przystawką do slajdów a za dodatkowe pieniądze pomyślałbym o kupnie czegoś np. z optyki do lustrzany

[ Dodano: 15-10-2004 ]

właśnie zastanawiam się nad kupnem skanera do slajdów, tylko nie wiem jaki jest dobry????
może doradzicie , który z oferowanych skanerów daje jakość podobną do zdjęcia zrobionego bezposrednio cyfrą???
czy jest to możliwe?
słyszałem że są dostępne skanery oferujące ze slajdów lepsza jakość niż zdjęcie z matrycy cyfrowej?????

[ Dodano: 15-10-2004 ]
nie wiecie czy dobre są minolty??


może zerkniesz na tą dyskusję:
http://canon.hazan.ys.pl/viewtopic.php?t=1341

pomocny może być także artykuł który ukaże się 3 listopada w numerzeChip Foto-Video Digital "Skanowanie slajdów i negatywów"

Krzychu
15-10-2004, 20:48
sorry ale czy kogoś tutaj stać na skaner powyżej 2500 pln do slajdów?


Za niewiele więcej niż 2500 pln masz Coolscana V.



bo taki to chyba sie nigdy nie zamortyzuje, gdybym miał kupować czego nie planuję to wybrałbym chyba Plusteka OpticFilm 7200.


Błąd, bo to straszne badziewie jest. Już lepiej poszukać używanej Minolty albo BenQ.



mistrzostwo świata to to nie jest ale daje na pewno lepsze rezultaty niż płaski skaner z przystawką do slajdów a za dodatkowe pieniądze pomyślałbym o kupnie czegoś np. z optyki do lustrzany


Co do tego "na pewno" to byłbym ostrożny - wysokie modele Epsona (płaszczak z przystawką) potrafią dać niezłe rezultaty...



pomocny może być także artykuł który ukaże się 3 listopada w numerzeChip Foto-Video Digital "Skanowanie slajdów i negatywów"

Nie wiem co to za pismo, ale podchodziłbym ostrożnie - lepiej poczytać archiwum pl.rec.foto, tam pisuje parę osób które mają spore pojęcie o skanowaniu slajdów...

satriani
15-10-2004, 20:52
moja osobista opinia :
zamiast się rujnować cenowo zakupując tylko sprzęt spełniający najwyższe wymagania, oddawać slajdy do profesjonalnych labów gdzie powinni mieć lepszy sprzęt i teoretycznie umiejętności posługiwania się nim.



Napisałem że artykuł może być pomocny, skoro jeszcze go nie ma trudno mówić o tym czy jest zły czy dobry, ktoś może będzie miał ochotę to sobie w empiku przejrzy.
A ostatni numer Chipa FotoVideo jest zaskakująco dobry :wink:

Krzychu
15-10-2004, 22:01
moja osobista opinia :
zamiast się rujnować cenowo zakupując tylko sprzęt spełniający najwyższe wymagania, oddawać slajdy do profesjonalnych labów gdzie powinni mieć lepszy sprzęt i teoretycznie umiejętności posługiwania się nim.


Dodałbym że do profesjonalnych skanerzystów, bo w labach to różne rzeczy się dzieją... Ale mi ostatnio skanowanie idzie coraz lepiej więc może jednak się zrujnuję :)

satriani
16-10-2004, 09:55
jeśli cię stać to czemu nie.