PDA

Zobacz pełną wersję : Profil kolorw camera calibration w Lightroom do 5DI



mwitek
24-10-2016, 09:40
Hej

Do dziś żyłem sobie spokojnie zaprzyjaźniony z LR, efekty mojej pracy w tymże były ok, aż tu nagle wpadłem w internetach na coś czego jeszcze nie ruszałem. Profile Kolorów - camera calibration.

Znalazłem temat na forum użytkowników aparatów na N gdzie napisano, że można pobrać stąd https://helpx.adobe.com/photoshop/digital-negative.html#resources profile dla przeróżnych aparatów.

Natomiast nie za bardzo wiem ja kto ugryźć. Nie znalazłem tam listy profili spośród których miałbym wybrać sobie moje 5D. Być może lepiej zastosować jakieś niezależne? Widziałem też opcję ustawiania samemu, ale nie dysponuję tą tablica z kolorami do kalibracji.

Pomógłby mi ktoś tak dość łopatolgicznie co i jak z tymi profilami?

Jeśli powielam już istniejący temat to wybaczcie.

Jeśli się mylę to mnie poprawcie natomiast jak do tej pory radzę sobie z pomarańczowym zafarbem suwaczkami kolorów. Może odpowiedni profil będzie tu rozwiązaniem wygodniejszym?

akustyk
24-10-2016, 10:14
do 5D mkI sa w LR od wielu lat wbudowane profile kolorow imitujace te canonowskie (i to bardzo dobrze imitujace): Natural, Standard, Portrait, Landscape, itd.

oprocz tego mozna sobie zrobic wlasna kalibracje. jest do tego program Adobe DNG Profile Editor.


napisz co dokladnie potrzebujesz zrobic, to bedzie latwiej podpowiadac?

mwitek
24-10-2016, 10:30
W zasadzie, to liczyłem na to, ze odpowiedni profil kolorów pomoże mi z tym pomarańczowym zafarbem na zdjęciach.

Może ja to źle rozumiem, ale wydawało mi się że dobrze dobrany profil koloru być może ułatwi mi pracę / przyspieszy. Wydawało mi się, że po prostu powinienem stosować poprawny profil koloru :D

Rozumiem, że w zakładce camera calibration te profile camera standard... etc to te o których piszesz?

tlustyx
24-10-2016, 10:45
W zasadzie, to liczyłem na to, ze odpowiedni profil kolorów pomoże mi z tym pomarańczowym zafarbem na zdjęciach.

...
Pomoże z zafarbem i przyspieszy prace, jednak do tego potrzeba tablicy kolorów Xrite Coler Checker. Można poprawiać profile które już masz programem który podał Akustyk, jednak lepiej zrobić je od nowa z wzornika.
Poczytaj: http://www.canon-board.info/software-14/x-rite-colorchecker-passport-spostrzezenia-i-watpliwosci-67763/

mwitek
24-10-2016, 11:09
Raczej nie mogę sobie teraz pozwolić na zakup color checkera, więc może ktoś byłby uprzejmy podzielić się profilem stworzonym za jego pomocą pod 5D?

mwitek
24-10-2016, 11:57
Chociaż chyba spróbuję najpierw z tymi z LR o których pisał akustyk.

Zobaczymy jaki mi to da efekt.

aptur
24-10-2016, 13:47
Spróbuj profil Neutral i potem grzebanie w suwakach. Jak się postarasz to uzyskasz coś podobnego do kolorów z DPP :mrgreen:

mwitek
24-10-2016, 13:49
Dzięki, pokombinuję.

akustyk
24-10-2016, 13:58
do wyciagania plynnych tonali z okolicy przepalen to ja bym nawet Adobe Standard wzial. troche ladniej wyciaga kolory niz canonowski Neutral

mwitek
24-10-2016, 14:05
Hmm, zwykle lekko prześwietlam, więc może lepiej zostać przy adobe, sprawdzę.