PDA

Zobacz pełną wersję : Data produkcji a jakość obiektywu.



Janeek
20-09-2016, 21:00
Mam pytanie, czy ktoś zauważył tego typu efekt, że nowsze obiektywy tak samo oznaczone są po prostu lepsze? W sensie czy np. 70-200 II L z rocznika 2016 będzie lepszy od tego 2013? Takie rzeczy zdarzają się w telefonach telewizorach ito. natomiast zastanawiam się jak to wygląda w obiektywach.

jotes25
20-09-2016, 21:22
Nowe roczniki obiektywów MOGĄ być lepsze od starszych z wielu powodów. Poprawki, udoskonalenia produkcyjne, nowy firmware (! nie dotyczy najnowszych obiektywów), soczewki obrabiane na nowszych, dokładniejszych maszynach. Z tych samych powodów MOGĄ też być gorsze, np. ze względu na tańsze części (tworzywo vs. metal) etc.
Co do moich obserwacji, to zauważyłem taką prawidłowość w przypadku pierwszej wersji 100-400 oraz drugiej 200/2.8. Ponieważ każdego z nich miałem tylko (!) po 3 sztuki, więc nie przywiązywałbym do moich obserwacji większej wagi :lol:
Pytanie można skierować do Rogera z lensrentals, ale pewnie on również nie udzieli odpowiedzi, bo starsze roczniki już dawno zniknęły z wypożyczalni.

Kolekcjoner
20-09-2016, 21:28
Hmmm... ja też mam sygnały od znajomych jakoby 100-400 z pierwszych lat produkcji były słabsze od tych ostatnich - w końcu szkło robili bodaj 17 lat :shock:, więc mogło być coś na rzeczy. Podejrzewam że w krótszych przedziałach czasowych (kilka lat) może to być zupełnie nieopłacalne poza jakimiś nieznaczącymi drobiazgami.
W każdym razie nie liczyłbym na to, że Canon się do czegoś takiego przyzna 8-).

mystical
20-09-2016, 21:30
Czy ja wiem... Poważni producenci szczycą się powtarzalnością produktów. Jeśli pojawia się nowy soft czy lepsze soczewki bądź zmiany konstrukcyjne, to raxczej obstawiałbym, że obiektyw będzie oznaczony jako inna (zapewne lepsza) wersja.

jotes25
20-09-2016, 21:41
Czy ja wiem... Poważni producenci szczycą się powtarzalnością produktów. Jeśli pojawia się nowy soft czy lepsze soczewki bądź zmiany konstrukcyjne, to raxczej obstawiałbym, że obiektyw będzie oznaczony jako inna (zapewne lepsza) wersja.

W każdej książeczce dołączanej do obiektywu Canona z pewnością znajdziesz na końcu notkę w rodzaju: specifications and appearances may be changed without notice

Nie chcę trywializować tematu, ale pierwszy przykład z brzegu: nowe dekielki. I znam przynajmniej jedną osobę, która ich nie cierpi :lol:
To przykład ulepszenia z jednej strony, a z drugiej pewnie cięcia kosztów (stare miały dumny, złoty napis ultrasonic).

mystical
20-09-2016, 21:43
W sumie racja, a nawiasem mówiąc ja też nie lubię jak mi się zmienia dekielek :)

jaś
20-09-2016, 22:29
nowe dekle są ekstra kupiłem do moich obiektywów tych które miały stary :mrgreen: