PDA

Zobacz pełną wersję : Lampa błyskowa a czas naświetlania - pytanie początkującej



Kropka
17-09-2016, 18:01
Mym pytanie, być może dla wielu wyda się ono głupie, ale jak to jest z zewnętrzną lampą błyskową? Czy po zamocowaniu jej ma ona wpływ na czas naświetlania, to znaczy czy skraca czas? W tym tygodniu poszłam z aparatem do lasu, ale czas naświetlania był na tyle długi (1/50-1/80), że wszystkie zdjęcia wyszły rozmyte. Czy po zamocowaniu lampy błyskowej czas będzie automatycznie krótszy?

asdf
17-09-2016, 19:14
W menu C.Fn jest opcja stałego czasu 1/200 po podpięciu lampy w trybie Av, aczkolwiek najlepiej przy lampie cykać w M i lampa w TTL lub też w M (zależnie od sytuacji).

biodar
17-09-2016, 21:00
Podpięta lampa domyślnie wymusza czas otwarcia migawki albo na sztywno np 1/200 albo z możliwością samoregulacji np od 1/60 do 1/200
Można sobie ustawić w zależności od potrzeb. Wszystko powinno być w dodatkowych ustawieniach w aparacie. Szukać czegoś w stylu "czas synchronizacji lampy błyskowej"

zuber
17-09-2016, 22:23
Jak chcesz koniecznie krótszy czas, to możesz też podnieść ISO i/lub bardziej otworzyć przysłonę. Robienie zdjęć z lampą w lesie tylko po to, żeby mieć krótszy czas to chyba średni pomysł.

zdebik
17-09-2016, 22:29
Jesli nie wlaczysz high speed sync, czas otwarcia bedzie ograniczony do 1/200 lub 1/250 w zaleznosci od modelu aparatu. Oczywiscie dluzsze czasy beda dostepne.

Jesli dasz powiedzmy 1/200 aby miec ostre zdjecia i doswietlisz lampa, tlo moze byc ciemniejsze o np. 3ev i wyjdzie ciemne.

Jesli nie masz lampy, mozesz zawsze podniesc iso lub uzyc statywu wyjdzie taniej. Mozesz tez popracowac nad postawa. Ogolnie przyjmuje sie dlugosc ogniskowej = czas naswietlania
Np 50mm @ 1/50. Z zasady poczatkujaca osoba powinna zobaczyc ile jest w stanie utrzymac bez stabilizacji lub statywu. Czesto w/w zasada nie dziala, ze wzgledu na duze upakowanie matrycy.

Kropka
18-09-2016, 12:49
Dzięki za info. Pomimo, że był słoneczny dzień, to jednak w lesie było dość ciemno. Miałam obiektyw Canon 100-300mm (już niedługo zamienię na coś dłuższego) oraz do makro Canon 100mm. Wg. kolegi zdebika czas musiałby być wiec ok. 1/100 lub jeśli bierze się przelicznik crop (bierze czy nie?) to 1/160. Niestety, w trybie Av czasy były przeważnie 1/50-1/80. O statywie już myślałam, ale na razie jestem na etapie przeglądania informacji na ich temat. Nie jest to łatwy wybór i być może niedługo tuż przed jego zakupem poproszę kolegów z forum o opinie. W tej chwili planuję zakup dwóch lamp błyskowych. Jedną lampę Canona, taką standardową, a druga lampę Youngnuo montowaną na obiektywie, taką do zdjęć makro. Kwestia tylko czy lampa błyskowa da mi to czego od niej oczekuję i dlatego też poje pytanie o wpływ lampy błyskowej na czas naświetlania. Kolega zuber proponował podnieść ISO, ale czytałam, że czym wyższe ISO tym gorsza jakość zdjęcia (takie ziarenka na zdjęciu). Ja używałam z lesie ISO 800. Oczywiście lampa nie byłaby wykorzystywana tylko w lesie:) asdf, biodar dzięki za info. Jutro poszperam w ustawieniach.

biodar
18-09-2016, 13:10
Zanim kupisz tą lampę pierścieniową to pożycz sobie od kogoś kto ma na chwilę lub zobacz w sklepie czy efekt będzie zadowalający. Mam taka pierścieniową i użyłem ze dwa razy bo fotki wychodziły beznadziejne - spłaszczone, walnięte błyskiem na wprost, bez żadnej plastyki. Mi się nie podobało.

A co do lampy do lasu - jeszcze z teleobiektywem 300mm lub dłuższym, to moim zdaniem też średni pomysł. Chyba lepiej kupić statyw i wężyk spustowy ;) Ale może akurat Tobie się spodobają takie zdjęcia z błyskiem. Nie wiem.

zdebik
18-09-2016, 14:24
Wg. kolegi zdebika czas musiałby być wiec ok. 1/100 lub jeśli bierze się przelicznik crop (bierze czy nie?) to 1/160. Niestety, w trybie Av czasy były przeważnie 1/50-1/80.
.

Przy 100mm 1/100 bez IS w przypadku amatora to ruletka. Crop factor'a nie musisz przeliczac, ale warto wiedziec jaki czas potrzebujesz na np. 50mm zeby nie poruszyc zdjecia. Czesto moze to byc nawet 1/80- 1/100 dla 50mm.

Moze zamiast statywu monopod?

Aha - stabilizacja pomaga, czesto mozna wydluzyc czas 2x.

Kropka
19-09-2016, 12:40
Tak jak pisałam rozglądam się już za statywem. Wężyk spustowy właśnie zamówiłam. Zamówiłam tez lampę Canon 580EXII oraz Youngnuo YN14EX. Niestety nie mam możliwości zobaczenia i wypróbowania lampy. Kierowałam się opiniami z netu. O monopodzie nie pomyślałam, muszę trochę o nim poczytać.

Ponieważ temat statywów chcę poruszyć w nowym temacie aby nie robić tutaj OT, to zapytam jeszcze o pracę z lampą błyskową. Czy jeśli unieruchomię aparat (bez lampy błyskowej) i przełączę go w tryb Av i przykładowo czas będzie pokazywał 1/100 to po założeniu lampy (w tych samych warunkach oświetleniowych) czas się skróci? Zgadza się? O ile, tak orientacyjnie? W trybie M sama będę musiała skrócić ten czas aby na skali ekspozycji wskaźnik był na minusie? Dobrze to rozumiem, tak to działa?

uosiek1
19-09-2016, 13:14
W C.Fn. jest ustawienie Tryb Av - czas synchr.błysku Cytuję za instrukcją do 550D:


0: Autom.
Czas synchronizacji błysku jest ustawiany automatycznie w zakresie od
1/200 s do 30 s. w celu dostosowania go do jasności sceny.
1: 1/200-1/60sek. autom.
Korzystanie z lampy błyskowej w trybie AE z preselekcją przysłony (f)
zapobiega automatycznemu ustawieniu krótkiego czasu synchronizacji błysku
w warunkach niedostatecznego oświetlenia. Skutecznie zapobiega to rozmyciu
obiektu i drganiom aparatu. Jednakże, o ile obiekt zostanie prawidłowo
naświetlony, uzyskanie odpowiedniej jasności tła może być utrudnione.
2: 1/200sek. (stały)
Czas synchronizacji błysku ustawiono jako 1/200 s. Ustawienie to skuteczniej
zapobiega rozmyciu obiektu i drganiom aparatu niż ustawienie 1. Tło może
być jednak ciemniejsze, niż w przypadku ustawienia 1.

W opisanej przez Ciebie sytuacji czas skróci się tylko w ustawieniu 2 (do 1/200 s.)
Przy ustawieniach 0 i 1 aparat będzie rozciągał czas do wskazań światłomierza, z tą różnicą, że przy ustawieniu 1 nie rozciągnie go powyżej 1/60 s.

Ogólnie czas naświetlania wpływa na udział w kadrze światła zastanego, nie błyskowego. W praktyce oznacza to mniej więcej, że lampą poprawnie oświetlisz obiekt, a tło (do którego błysk nie sięga) będzie naświetlone w zależności od parametrów czas/przysłona/ISO.

Nikt jeszcze nie polecił, więc podrzucam: Techniki fotografowania z lampą błyskową (http://foto.jasiu.pl/) - trochę rozjaśnia w temacie błyskania :)

trothlik
19-09-2016, 14:52
No i naświetlaj na drugą zasłonę

Kropka
19-09-2016, 21:45
No i naświetlaj na drugą zasłonę

Jak tylko się dowiem co to znaczy, to tak zrobię:)

trothlik
19-09-2016, 22:48
To znaczy że lampa błyska zaraz przed zamknięciem migawki. Niech mnie ktoś poprawi jak coś kręcę. Ale ten zabieg pozwala zamrozić ruch nawet przy krótszych czasach.

zdebik
19-09-2016, 23:00
To znaczy że lampa błyska zaraz przed zamknięciem migawki. Niech mnie ktoś poprawi jak coś kręcę. Ale ten zabieg pozwala zamrozić ruch nawet przy krótszych czasach.
True story bro!

pan.kolega
20-09-2016, 01:29
To znaczy że lampa błyska zaraz przed zamknięciem migawki. Niech mnie ktoś poprawi jak coś kręcę. Ale ten zabieg pozwala zamrozić ruch nawet przy krótszych czasach.

A mógłbyś wyjaśnić szerzej, bo nie rozumiem jak błyskanie na drugą zasłonę zamraża ruch ?

zdebik
20-09-2016, 09:34
A mógłbyś wyjaśnić szerzej, bo nie rozumiem jak błyskanie na drugą zasłonę zamraża ruch ?
Zgodnie z zasada "jeden obraz wyraza wiecej niz 1000 slow"


https://canon-board.info/imgimported/2016/09/ab936c15e0e65714f253e669e3f1fb2c-1.jpg
źródło (http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160920/ab936c15e0e65714f253e669e3f1fb2c.jpg)

Leon007
20-09-2016, 09:38
Czyli oba przypadki zamrażają ruch.
Zostało jeszcze 995 słów.

zdebik
20-09-2016, 10:07
Czyli oba przypadki zamrażają ruch.
Zostało jeszcze 995 słów.
Jeden wydaje sie bardziej logiczny od drugiego.

aptur
20-09-2016, 10:16
Jeden wydaje sie bardziej logiczny od drugiego.

Ale dlaczego? Tak jak napisał kolega wyżej. Nieważne na jaką kurtynę błyśniesz. W obu przypadkach ruch będzie zamrożony (oczywiście jest to zależne także od czasu naświetlania). Natomiast kwestia rozmazania (przed czy za obiektem) to już zupełnie inna para kaloszy.

zdebik
20-09-2016, 10:18
Ale dlaczego? Tak jak napisał kolega wyżej. Nieważne na jaką kurtynę błyśniesz. W obu przypadkach ruch będzie zamrożony (oczywiście jest to zależne także od czasu naświetlania). Natomiast kwestia rozmazania (przed czy za obiektem) to już zupełnie inna para kaloszy.
Logiczny bo w zyciu wszystko idzie do przodu. Chodz czasem ludzie sie cofaja (w rozwoju).

aptur
20-09-2016, 10:24
Logiczny bo w zyciu wszystko idzie do przodu. Chodz czasem ludzie sie cofaja (w rozwoju).

Wszystko zależy od tego, jaki efekt chcesz uzyskać. Błyskanie na pierwszą kurtynę może być tak samo zasadne jak błyskanie na drugą. Natomiast stwierdzenie, że tylko błyskanie na drugą kurtynę zamraża ruch jest po prostu nieprawdziwe.

zdebik
20-09-2016, 10:26
Wszystko zależy od tego, jaki efekt chcesz uzyskać. Błyskanie na pierwszą kurtynę może być tak samo zasadne jak błyskanie na drugą. Natomiast stwierdzenie, że tylko błyskanie na drugą kurtynę zamraża ruch jest po prostu nieprawdziwe.
Idac tym tropem, blyskanie przy dlugim czasie naswietlania moze nie przynosic zadnych rezultatow.

aptur
20-09-2016, 10:28
Idac tym tropem, blyskanie przy dlugim czasie naswietlania moze nie przynosic zadnych rezultatow.

W ogóle robienie zdjęć może nie przynosić żadnych rezultatów :mrgreen:

zdebik
20-09-2016, 10:32
W ogóle robienie zdjęć może nie przynosić żadnych rezultatów :mrgreen:
Rezultaty sa ale odrzucaja ;)

pan.kolega
20-09-2016, 11:07
Zwykle się podaje przykład świateł samochodów lepiej wyglądających na pierwszą kurtynę bo są przed samochodem a innych ruchów na drugą kurtynę. Chociaż chyba rzadko sie fotografuje samochody w ruchu z lampą.
Ale tak czy inaczej obie kurtyny tak samo zamrażają ruch, tylko ten ruch widać albo przed albo za.

Natomiast nie wiem dlaczego: "Ale ten zabieg pozwala zamrozić ruch nawet przy krótszych czasach."

Chyba nieporozumienie polega na tym, że niektórzy przez "zamrożenie ruchu" rozumieją "uwidocznienie ruchu na zdjeciu" czyli coś wprost przeciwnego do dosłownego znaczenia, czyli właśnie pokazania obiektu tak, jakby był nieruchomy.

Co to znaczy "zamrozić ruch"?

Leon007
20-09-2016, 12:26
Jak amerykański gliniarz krzyczy "friiiiz", to wtedy zamraża.

Makudonarudo
20-09-2016, 16:22
Miałam obiektyw Canon 100-300mm. Niestety, w trybie Av czasy były przeważnie 1/50-1/80.

W tym konkretnym przypadku tylko statyw. Lampa nie ma aż takiego zasięgu aby oświetlić krajobraz na 100 czy 300mm.
chyba że rzucisz lampę wyzwalaną radiowo w okolice tego co chcesz fotografować na takiej ogniskowej i tu doświetlisz odpowiednio "cel".

Druga porada- tego typu obiektywami jak jest ciemno - to staraj się robić na jak najszerszym kącie - w tym przypadku 100mm ponieważ obiektyw jest tu najjaśniejszy, oraz im krótsza ogniskowa tym mniejsze ryzyko poruszenia zdjęcia przy fotografowaniu.

aptur
20-09-2016, 17:45
chyba że rzucisz lampę wyzwalaną radiowo w okolice tego co chcesz fotografować na takiej ogniskowej i tu doświetlisz odpowiednio "cel".

Kurde no i to jest myśl...

r_m
20-09-2016, 20:33
Mym pytanie, być może dla wielu wyda się ono głupie, ale jak to jest z zewnętrzną lampą błyskową?

Kolejny raz przeglądnąłem Twoje pytania na forum, i ciągle mam wrażenie, że nie brakuje Ci informacji ani z instrukcji obsługi, ani z praktyki "jak co kiedy włączyć", tylko z podstaw fotografii, tzn nie "co kiedy jak nacisnąć" tylko "dlaczego (coś jest, albo coś nie jest)".
Jeśli poczytasz trochę na temat podstaw fotografii będziesz wiedzieć dlaczego "zdjęcia były rozmyte" gdy robiłaś je w lesie obiektywem 100-300mm z czasami 1/50-1/80, poznałabyś zasadę "ogniskowa w mianowniku", przypomniałabyś sobie trochę o świetle z fizyki (np. jak szybko maleje natężenie światła w zależności od odległości) - a to odpowiedziałoby Ci na pytanie, czy da się oświetlić "cały las" zakładając lampę na aparat.

Można tez iść inną drogą, pytać o każdą możliwą sytuację, np. "czy lampa zamrozi ruch" albo "czy zdjęcia z lampą nie będą poruszone", ale trzeba podawać wtedy jak najwięcej informacji o tych planowanych zdjęciach. Nie dlatego, że jesteśmy ciekawscy i chcemy wiedzieć co planujesz, ale dlatego, że bez dodatkowych informacji nie da się dać jednoznacznej odpowiedzi.
"Czy lampa zamrozi ruch" - najczęściej tak, ale nie zawsze. Jeśli będzie duży udział światła ciągłego (słońce, zachmurzone niebo, lampy uliczne, lampa w pokoju na suficie) i czas naświetlania będzie wystarczająco długi, to pomimo (dość krótkiego) błysku będzie na zdjęciu widać poruszone przedmioty, naświetlone nie dzięki błyskowi, tylko dzięki udziałowi światła ciągłego. Co to znaczy "wystarczająco długi czas" - poszukaj w google albo w książkach jakie czasu naświetlania są uznawane za "bezpieczne" dla danej ogniskowej. Drugi przypadek to bardzo szybki ruch przy pełnej mocy błysku lampy. Błysk jest krótki, jednak przy pełnej mocy trwa stosunkowo długo, i w tym czasie obiekt może się przesunąć, np. zdjęcie kręcącego się wiatraka w komputerze (z tych głośnych) albo skacząca, tańcząca osoba.
"Czy zdjęcia z lampą nie będą poruszone" - najczęściej nie będą, ale w niektórych sytuacjach tak (patrz wyżej).
Jak widzisz nie da się dać pełnej odpowiedzi na niekompletne pytanie. Na razie nie masz doświadczenia, nie wiesz, co może wpływać na zdjęcie, a koledzy często stosują skróty myślowe, zakładają, że fotograf niektórych rzeczy nie będzie robił (bo wiedzą, że coś daje złe efekty) i dają odpowiedzi opierając się na tych założeniach. Ty możesz przypadkiem "nie dopasować się" do tych założeń, i pomimo skorzystania z porad dostaniesz zupełnie inne efekty, niż miały być.

kajko
20-09-2016, 20:54
Nikt jeszcze nie polecił, więc podrzucam: Techniki fotografowania z lampą błyskową (http://foto.jasiu.pl/) - trochę rozjaśnia w temacie błyskania :)
Dobry poradnik, ale tam raczej robią zdjęcia z dłuższymi czasami aby złapać część światła zastanego. Kropka chce raczej robić na krótszych czasach.

jelcyk
21-09-2016, 10:46
A tak w ogole, to co tam w tym ciemnym lesie, chcialas lampka rozswietlic? Bo jakos tak 100-300 to rozumiem po to, zeby fotografowac cos z daleka a trudno sobie wyobrazic, zeby na jakas wieksza odleglosc wystarczylo pojedyncze, male blyskadelko... Czy moze jakies zdalne sterowanie itd...?

uosiek1
21-09-2016, 20:21
Dobry poradnik, ale tam raczej robią zdjęcia z dłuższymi czasami aby złapać część światła zastanego. Kropka chce raczej robić na krótszych czasach.

Ale wyjaśniają po co wydłużają czas ;) Rzuciłem tym linkiem przy okazji, ogólnie to odpowiadałem na pytanie, czy z lampą błyskową czas naświetlania skróci się i o ile. W uzupełnieniu mogę tylko dodać, że moja odpowiedź dotyczyła trybu Av ;)