PDA

Zobacz pełną wersję : Bezlusterkowiec Canon Eos M5



Adam71
15-09-2016, 10:24
https://www.dpreview.com/news/4053664391/canon-eos-m5-elevates-enthusiast-appeal-with-24mp-dual-pixel-af-sensor-and-built-in-evf

salas
15-09-2016, 10:39
Tysiąc dolarów za body :o czyli tyle co a6300? Good luck :D

Wysłane z mojego MI 5 przy użyciu Tapatalka

adawro
15-09-2016, 10:40
No to bardziej zaawansowany korpus już jest, teraz czekamy na jasne stałki f/1.0 i zoomy f/2.0

pan.kolega
15-09-2016, 10:45
Tysiąc dolarów za body :o czyli tyle co a6300? Good luck :D



No nie Sony 6300 nie ma stabilizacji in-body 5-axis jak a7II (do video) więc z czym do ludzi...:p

salas
15-09-2016, 11:53
No nie Sony 6300 nie ma stabilizacji in-body 5-axis jak a7II (do video) więc z czym do ludzi...:p

w sumie nie ma co marudzić i tak się znajdą chętni :mrgreen: poczekam i chętnie zobaczę jakieś dobre zestawienie a6300 vs m5 :mrgreen:

Kolekcjoner
15-09-2016, 12:29
979$ - ciekawe ile to będzie w "tłumaczeniu" na nasze?
Na papierze wygląda całkiem nieźle. Specyfikacja podobna do A6000 tylko gabarytowo większy. Jeśli nie będzie miał wad soniacza to wróżę duży sukces. Sam bym się zastanawiał ale trzeba dać czas żeby zobaczyć o i jak.

akustyk
15-09-2016, 13:29
No nie Sony 6300 nie ma stabilizacji in-body 5-axis jak a7II (do video) więc z czym do ludzi...:p

ale M5 ma? ;)

akustyk
15-09-2016, 13:38
na otarcie lez...

Canon EOS M5 body | www.kamera-express.nl (http://www.kamera-express.nl/product/12209535/canon-eos-m5-body/)

1150 EUR. tymczasowo "gratis" adapter do szkiel EF :lol: :lol: :lol:

Kolekcjoner
15-09-2016, 14:08
No to wychodzi lekko 4500 albo i więcej, bo w cyfrowe razem z obiektywem jest za 6.500 /nie sądzę żeby ten słój wycenili na 2tyś/.
Canon EOS M5 + ob. 18-150 IS STM - Aparaty cyfrowe - Foto - Sklep internetowy Cyfrowe.pl (http://www.cyfrowe.pl/aparaty/aparat-cyfrowy-canon-eos-m5-i-ob-18-150-is-stm.html)
Cena póki co jak dla mnie zaporowa.

salas
15-09-2016, 14:25
jak chcą sprzedawać coś co będzie zbliżone bardziej do a6000 w cenie a6300 to ja nie wiem, ale tak jak mówię i tak się chętni znajdą BO TO CANON :lol: czekamy na testy zestawienia itd

Kolekcjoner
15-09-2016, 15:06
No to wychodzi lekko 4500 albo i więcej, bo w cyfrowe razem z obiektywem jest za 6.500 /nie sądzę żeby ten słój wycenili na 2tyś/.

Jednak wygląda na to, że wycenili nawet na więcej - ok. 2500. Zobaczymy jak będzie dostępny.

zdebik
15-09-2016, 15:29
Ciekawe czy st-e3-rt z tym bedzie dzialac bez problemu.

Dobra wiadomosc, ze szkla ef podejda - ciekawe jak bedzie z AF'em.

Fajne body ale 1049 funtow tez piechota nie chodzi, jednakze brak wydatkow na lampy i szkla - kusi.

pan.kolega
15-09-2016, 19:28
ale M5 ma? ;)
Wygląda, że ma Ale dlaczego tylko do video - Canon jest jednak złośliwy.

luso
15-09-2016, 20:00
Ma, tylko obawiam się, że cyfrową. Jak się mylę proszę mnie poprawić.

salas
15-09-2016, 20:13
no według opisów cyfrową i tylko przy filmowaniu, także to też nie jest jakiś WYPAS

akustyk
15-09-2016, 20:35
Wygląda, że ma Ale dlaczego tylko do video - Canon jest jednak złośliwy.

No wlasnie nie ma. Ma jakas cyfrowa po*******ke :)

Kolekcjoner
15-09-2016, 21:15
jak chcą sprzedawać coś co będzie zbliżone bardziej do a6000 w cenie a6300 to ja nie wiem, ale tak jak mówię i tak się chętni znajdą BO TO CANON :lol: czekamy na testy zestawienia itd

Mam nadzieję, że szybko przecenią ale biorąc pod uwagę co się czyta na anglojęzycznych forach to może być tak że mieli dobre rozeznanie tak wyceniając.

AdamMaxx
15-09-2016, 21:15
18-150 słoiczek 500$ do wyboru czarny lub srebrzanka.
Jak tak konsekwentnie przeliczają 1$ = 1 Euro = 1 Funt to czemu nie pociągną dalej = 1 PLN?

pan.kolega
15-09-2016, 21:52
No wlasnie nie ma. Ma jakas cyfrowa po*******ke :)

To się okaże, bo ta pięcioosiowość sugeruje, że są tam czujniki ruchu korpusu, podczas gdy w typowych po*********kach ruch jest zarówno wykrywany jak i korygowany tylko na matrycy. Jeżeli są czujniki, to, przynajmniej teoretycznie mechaniczny ruch matrycy nie jest w niczym lepszy niż cyfrowe przesunięcie, pod warunkiem, że jest zapas wielkości matrycy i szybkie przetwarzanie danych.
Gdyby zakres przesunięcia ostrości w DP był większy, można by było nawet zrobić sześcioosiowy cyfrowy IS.....:shock: Może w przyszłości, w systemie QP (quadruple pixel):idea:

sando
16-09-2016, 11:57
To się okaże, bo ta pięcioosiowość sugeruje, że są tam czujniki ruchu korpusu, podczas gdy w typowych po*********kach ruch jest zarówno wykrywany jak i korygowany tylko na matrycy. Jeżeli są czujniki, to, przynajmniej teoretycznie mechaniczny ruch matrycy nie jest w niczym lepszy niż cyfrowe przesunięcie, pod warunkiem, że jest zapas wielkości matrycy i szybkie przetwarzanie danych.
Gdyby zakres przesunięcia ostrości w DP był większy, można by było nawet zrobić sześcioosiowy cyfrowy IS.....:shock: Może w przyszłości, w systemie QP (quadruple pixel):idea:

Cyfrowe przesunięcie powoduje pewnie tylko tyle, że kolejne klatki filmu są tak poprzesuwane aby obraz nie skakał. Natomiast pojedyńcza klatka nie jest stabilizowana podczas jej naświetlania. Więc ruch matrycy jest lepszy.

Kolekcjoner
16-09-2016, 12:39
Cyfrowe przesunięcie powoduje pewnie tylko tyle, że kolejne klatki filmu są tak poprzesuwane aby obraz nie skakał. Natomiast pojedyńcza klatka nie jest stabilizowana podczas jej naświetlania. Więc ruch matrycy jest lepszy.
Mnie najbardziej przekonuje stabilizacja optyczna - szczególnie w filmie. Natomiast elektroniczną mam w kamerach i działa znakomicie. Ciężko powiedzieć jak będzie tutaj, natomiast nie spodziewałbym się rozwijania rozwiązania ze "skaczącą matrycą", bo to będzie szło IMHO w kierunku pozbywania się jakiejkolwiek mechaniki z aparatów.

sando
16-09-2016, 14:54
Gdyby dało radę kiedyś tak zrobić matrycę aby obraz sczytywać z matrycy np. co 1/1000 sekundy i sumować kolejne odczyty aż do uzyskania żądanego czasu naświetlania (np. dla naświetlania 1/25s mieli byśmy sumę 40 odczytów) to można by te kolejne odczyty podczas sumowania poprzesuwać tak aby obraz był ostry. I mechanika była by zbędna. Kiedyś.

MC_
16-09-2016, 14:59
Moze nastepnym krokiem bedzie bezlusterkowiec FF...

jotes25
16-09-2016, 15:37
Koncepcyjnie AF w M5 wygląda słabo. Niewielkie rozwinięcie pomysłów znanych z trybu LV w lustrzankach i poprzednich modeli EOS M. Możliwe, że dzięki DPAF będzie działać szybciej i pewniej niż np. w M10 (tam momentami jest załamka jak w kompaktach sprzed 10 lat). Sony A6300 zdecydowanie bardziej przypomina AF znany z topowych lustrzanek. Tyle, że z większą liczbą punktów i tym samym lepszą selektywnością niż nawet 7d2 czy 1dx (!!!). Zdaje się, że Kolekcjoner pisał, że nie zachwycił go tryb śledzenia w A6300. Domyślam się, że chodzi o video? I rzeczywiście tutaj M5 może być nawet lepszy od Sony, bo już w 80d działa całkiem fajnie.

Reasumując: zależy kto co fotografuje i/lub filmuje. W tej chwili do fotografowania wolę A6300 niż jakikolwiek korpus Canona (!). Ale np. gdy stawiam aparat na statywie przed domem borsuków, żeby zdalnie filmować, wybieram 80d. Mimo, że Sony ma 4K, to jednak śledzenie bardziej odpowiada mi u Canona, a przede wszystkim aplikacja zdalnego sterowania u Canona jest na razie dużo lepsza.

Kolekcjoner
16-09-2016, 15:48
Koncepcyjnie AF w M5 wygląda słabo. Niewielkie rozwinięcie pomysłów znanych z trybu LV w lustrzankach i poprzednich modeli EOS M. Możliwe, że dzięki DPAF będzie działać szybciej i pewniej niż np. w M10 (tam momentami jest załamka jak w kompaktach sprzed 10 lat). Sony A6300 zdecydowanie bardziej przypomina AF znany z topowych lustrzanek. Tyle, że z większą liczbą punktów i tym samym lepszą selektywnością niż nawet 7d2 czy 1dx (!!!). Zdaje się, że Kolekcjoner pisał, że nie zachwycił go tryb śledzenia w A6300. Domyślam się, że chodzi o video? I rzeczywiście tutaj M5 może być nawet lepszy od Sony, bo już w 80d działa całkiem fajnie.

Reasumując: zależy kto co fotografuje i/lub filmuje. W tej chwili do fotografowania wolę A6300 niż jakikolwiek korpus Canona (!). Ale np. gdy stawiam aparat na statywie przed domem borsuków, żeby zdalnie filmować, wybieram 80d. Mimo, że Sony ma 4K, to jednak śledzenie bardziej odpowiada mi u Canona, a przede wszystkim aplikacja zdalnego sterowania u Canona jest na razie dużo lepsza.
Tak ja pisałem o video, do tego jeszcze niestety w niektórych sytuacjach tło ma tendencję do "oddychania". Nie w każdych warunkach to widać ale czasem szlag może trafić, bo ujęcia są do śmieci. W kamerach DPAF działa rewelacyjnie pytanie czy w M5 znów czegoś nie wycięli, bo po Canonie wszystkiego się można spodziewać.

Cichy
16-09-2016, 17:52
Rety, to się Canon obudził. Szkoda, że parę lat za późno. Ja tymczasem obrabiam zdjęcia z Fujika z kitowym obiektywem za 1600 zł komplet i mi się micha cieszy, jaka jakość tych zdjęć. ;)

7four
16-09-2016, 18:09
Rety, to się Canon obudził. Szkoda, że parę lat za późno. Ja tymczasem obrabiam zdjęcia z Fujika z kitowym obiektywem za 1600 zł komplet i mi się micha cieszy, jaka jakość tych zdjęć. ;)

Podziel się więcej :)

pan.kolega
16-09-2016, 18:22
Rety, to się Canon obudził. Szkoda, że parę lat za późno. Ja tymczasem obrabiam zdjęcia z Fujika z kitowym obiektywem za 1600 zł komplet i mi się micha cieszy, jaka jakość tych zdjęć. ;)

X-T2 faktycznie można kupić za 1600. Ale dolarów i bez obiektywu.;)

zdebik
16-09-2016, 19:01
Czy ktos sie orientuje jaka jest w M5 migawka? Jesli elektroniczna to mamy fajny zestaw to timelapsow.

Cichy
16-09-2016, 19:30
X-T2 faktycznie można kupić za 1600. Ale dolarów i bez obiektywu.;)

A po co X-T2. Wystarczy jakikolwiek z matrycą XTrans, miałem już kiedyś X-E1 więc wiem co ona potrafi. A kupiłem tutaj za 1599 zł https://mediamarkt.pl/foto-i-kamery/aparat-fujifilm-x-m1-xc-16-50mm-czarny-6?utm_source=porownywarki&utm_medium=skapiec&utm_term=skapiec&utm_campaign=xml ale niestety już wyprzedane. A obiektyw kitowy 16-50 miód malina.

asdf
16-09-2016, 20:28
Nie wiem jak ten, ale Fuji X-Pro1 to ponoć matryca Sony.

Cichy
16-09-2016, 20:45
Pro1, XE1, XM1 to ta sama matryca Xtrans. Nie wiem, kto ją produkował.

7four
16-09-2016, 21:10
Czy ktos sie orientuje jaka jest w M5 migawka? Jesli elektroniczna to mamy fajny zestaw to timelapsow.

Akurat jest w nim taka oddzielna funkcja (od 6 minuty):

https://www.youtube.com/watch?v=z0If-yw2AOI

pawel.guraj
16-09-2016, 21:26
No to się koledzy z Canona dokładnie o rok spóźnili (przynajmniej w moim wypadku).
Gdyby toto się pojawiło rok temu, pewnie teraz nie był bym ogromnie szczęśliwym posiadaczem A6300 z już całkiem pokaźnym systemikiem.

Przynajmniej jakaś tam konkurencja będzie :)

p,paw

Kolekcjoner
16-09-2016, 21:37
Mnie ciekawi czy ma clean video po HDMI? Nigdzie nie znalazłem informacji.

zdebik
16-09-2016, 22:11
Akurat jest w nim taka oddzielna funkcja (od 6 minuty):

https://www.youtube.com/watch?v=z0If-yw2AOI
Super ale chodzilo mi raczej o migawke, a dokladnie jej rodzaj (mechanczna czy elektroniczna).

pajlot
16-09-2016, 22:24
na optycznych piszą "migawka z elektroniczną pierwszą kurtyną i mechaniczną drugą kurtuną"

AdamMaxx
16-09-2016, 22:53
Poza naleśnikiem 20mm to szklarnia ciemna jak noc polarna. Niby można przelotkę i na ten przykład EF-S 17-55 ale za cenę M5 i konwertera można kupić 80D .. to ja wolę :).

Cichy
17-09-2016, 08:04
No właśnie, sprowadzamy się do tematu szkieł do tego cuda, a raczej ich brakiem. Czyżby skończyło się na używaniu Sigm po przelotkach ? Nawet nic jasnego nie zapowiedzieli... Czyli taka zapchajdziura ta puszka z ciemnymi kitami.

salas
17-09-2016, 08:46
Liczą na to że adapter na EF zalatwi sprawę :D i podpinaj eLki

jotes25
17-09-2016, 08:48
No właśnie, sprowadzamy się do tematu szkieł do tego cuda, a raczej ich brakiem. Czyżby skończyło się na używaniu Sigm po przelotkach ? Nawet nic jasnego nie zapowiedzieli... Czyli taka zapchajdziura ta puszka z ciemnymi kitami.

Ale dlaczego akurat Sigm? W przypadku M5 należy o szklach myśleć nieco inaczej niz dla lustrzanek Canona. Sigmy i Tamrony kiepsko się nadadzą, jeśli w ogóle, a to ze względu na dual pixel.

Dodam jeszcze, że podpinanie szkieł przez adapter raczej mija się z celem systemu EOS M, który ma być mały i lekki. Dlatego też (miniaturyzacja! unifikacja rozmiaru filtów) nie należy się spodziewać jasnych szkieł. Szkiełka EF-M są małe i lekkie, takiego trio jak 22/2 + 11-22 +28/3.5 próżno szukać w innym systemie. Ze szklarni EF-m jestem wyjątkowo zadowolony, z korpusów jakby mniej.

Cichy
17-09-2016, 09:03
Ale dlaczego akurat Sigm? W przypadku M5 należy o szklach myśleć nieco inaczej niz dla lustrzanek Canona. Sigmy i Tamrony kiepsko się nadadzą, jeśli w ogóle, a to ze względu na dual pixel.

Piszę to z doświadczenia, widzę wielu fotografów czy filmowców, którzy po przejściówce podpinają Sigmy. Zwłaszcza pod Sony A.

jotes25
17-09-2016, 09:18
Piszę to z doświadczenia, widzę wielu fotografów czy filmowców, którzy po przejściówce podpinają Sigmy. Zwłaszcza pod Sony A.

Chyba miałeś na myśli Sony E. Sam podpinam szkła Sigmy do Sony. Tylko, że to jest zupełnie inna sytuacja. Po pierwsze, pełna klatka jest, więc i tak są wielkie ogóry, Po drugie, protokół komunikacji jest ogólnie dostępny, więc Sigmy mogą względnie dobrze ostrzyć, czego u Canona raczej nigdy nie będzie.

Cichy
17-09-2016, 10:07
Nie, miałem na myśli bezlusterkowce Sony A.

mkamelg
17-09-2016, 17:20
A po co X-T2. Wystarczy jakikolwiek z matrycą XTrans, miałem już kiedyś X-E1 więc wiem co ona potrafi. A kupiłem tutaj za 1599 zł https://mediamarkt.pl/foto-i-kamery/aparat-fujifilm-x-m1-xc-16-50mm-czarny-6?utm_source=porownywarki&utm_medium=skapiec&utm_term=skapiec&utm_campaign=xml ale niestety już wyprzedane. A obiektyw kitowy 16-50 miód malina.

Szkoda że nie wiedziałem że chcesz kupić to bym Tobie sprzedał swojego (https://onedrive.live.com/?id=1BA0BE6B2FDE9DC9%212040&cid=1BA0BE6B2FDE9DC9) w jakiejś ekstra cenie. Co do obiektywu to pełna zgoda, jest to z pewnością jeden z najlepszych obiektywów kitowych dodawanych do aparatu ze wszystkich systemów foto. Przy okazji, X-Trans plus brak filtra AA robi swoje dzięki czemu przy odpowiednim doborze obiektywu może być trudno odróżnić zdjęcie zrobione tym aparatem od dowolnego aparatu pełnoklatkowego.

Kolekcjoner
17-09-2016, 17:48
Piszę to z doświadczenia, widzę wielu fotografów czy filmowców, którzy po przejściówce podpinają Sigmy. Zwłaszcza pod Sony A.

Ja znam wielu (właściwie większość mi znanych ;)), którzy do Soniaczy podpinają Canony. Działa to różnie, a ergonomicznie jest IMHO porażką. Uzasadniają to tym, że nie ma takich szkieł systemowych. Nie wiem jakie wnioski z tego wynikają ale napiszę skoro jest potrzeba dzielenia się takimi obserwacjami ;).

BTW: dziś miałem w ręku A7 z ogórem 24-70/2.8 - masakra co za bezsens.

Kolekcjoner
18-09-2016, 18:34
IMHO wyważona opinia na temat M5 na dpreview:
https://www.dpreview.com/opinion/4495586328/the-canon-eos-m5-is-a-great-mirrorless-camera-and-a-big-disappointment

jotes25
18-09-2016, 19:26
Z ciekawostek: w trybach ciągłych RAW 12-bitowy, w pojedynczych 14-bit.

luso
18-09-2016, 20:37
Wcale nie jestem przekonany, że szkła do bezlusterkowców mają być małe. Jak maja być dobre to pewnie nie będą małe. Np. czy Sony FE 85mm F1.4 GM jest mały? Więc mamy do wyboru małe i ciemne bądź duże i dobre. A jak ktoś chce podpinać duże i dobre szkła to wielkość adaptera staje się pomijalna. Pomijalny staje się także mniejszy rozmiar samego body.

jotes25
18-09-2016, 20:41
Wcale nie jestem przekonany, że szkła do bezlusterkowców mają być małe. Jak maja być dobre to pewnie nie będą małe. Np. czy Sony FE 85mm F1.4 GM jest mały? Więc mamy do wyboru małe i ciemne bądź duże i dobre. A jak ktoś chce podpinać duże i dobre szkła to wielkość adaptera staje się pomijalna. Pomijalny staje się także mniejszy rozmiar samego body.

W zasadzie sam sobie odpowiedziałeś. Wg Canona do bezlusterkowca mają być małe (czytaj: ciemne). Jeśli mają być jasne, to będą duże i tym samym rozmiar korpusu nie ma znaczenia. Czytaj: chcesz jasne szkła, kup lustrzankę.

Oczywiście np. Olympus powie Ci, że szkła do bezlusterkowców są jasne, ale co oni biedaki mają powiedzieć, jak nie mają lustrzanek? :lol:

luso
18-09-2016, 20:55
Jeszcze istnieć co najmniej jedna kategoria osób, które kupują bezlusterkowce dla EVF a nie dlatego, że są małe. Wówczas podpięcie ciężkich szkieł przez adapter również wydaje się być OK.

Kolekcjoner
18-09-2016, 20:58
Problem zaczyna się wtedy gdy podepniemy duże szkło do małego korpusu. Staje się to bardzo niewygodne - przynajmniej ja tak mam.
Olek ma łatwiej ze względu na paznokieciową ;) matrycę. Prawdziwa heca zaczyna się przy FF.

pan.kolega
18-09-2016, 21:28
IMHO wyważona opinia na temat M5 na dpreview:
https://www.dpreview.com/opinion/4495586328/the-canon-eos-m5-is-a-great-mirrorless-camera-and-a-big-disappointment

Długi tekst, nie czytać na pusty żołądek.:x

Do mnie ta argumentacja zupełnie nie trafia. Artykulik sam sobie przeczy, napisany najwyraźniej z perspektywy totalitarnej mentalności zachodniej i osoby pamiętającej "lepsze czasy". :roll: Gdyby Canon robił tak, jak ten angielski pan chce, byłby w tej chwili jedynym koncernem na świecie produkującym sprzęt foto. Czy o to chodzi? O to chodzi żeby wszyscy robili to samo i się zawzięcie zwalczali, żeby został na pobojowisku tylko jeden, bo niestety, rynek nie jest z gumy? Zachodnim chyba tak, bo tak mają wyprane mózgi.â˜*

Dobry aparat, tylko za późno, szkoda, że i tak się sprzeda, bo ciemny lud to kupi. :roll: Co za nonsens. Za późno na co? Zmarnowana okazja, żeby ud..ić Sony? Bo Canon musi być numero uno w lustrzankach, bezlusterkowcach i jeszcze brakuje im telefonu lepszego niż Apple i Samsung. Musi mieć najlepsze ficzery i najlepszy user interfejs, trzymać rękę na pulsie i deptać wszelkie wysiłki konkurencji w zarodku. Tak, żeby zdominować wszystko, mieć 100% rynku i żeby fanatyk Canona w końcu mógł kupić wszystko tylko od Canona.:twisted:

Sony wycofało się z DSLR, za to Canon pozwolił Sony i innym zainwestować w bezlusterkowce i pobiec do przodu z tym. Przez jakiś czas, nie na wieczność, aż zarobią na włożonych pieniądzach. Sam zainwestował tymczasem może mniej i w co innego. Sony zainwestowało ogromne pieniądze w nowe matryce, Canon nie starał się za wszelką cenę, żeby te pieniądze stracili, tylko pracował nad czymś innym i odcinał kupony od wcześniejszych sukcesów, bo mógł. Kiedy Canon wcześniej opracował rewolucyjne matryce CMOS i FF, Nikon nie rzucił się, żeby natychmiast mieć to samo, (a przecież wiedział wcześniej, co robi Canon) dał żyć, skupił się na czymś innym. I co, czy teraz jast wielki smutek i tragedia, że "spóźnili się" o kilka lat? Zarobił Canon na swojej inwestycji, potem zarobił Nikon na swojej. To jest harmonijny postęp.☯Z minimalną ilością trupów, bo na tym nikt nie korzysta.8-)

Przykład Samsunga znowu nie wspiera argumentów autora. Ponadczasowy, rewolucyjny sprzęt, firma dała ludowi innowacje, dała z siebie wszystko i co? I nic. Nawet nie żarło i zdechło. I tym tropem ma iść Canon? Samsung NX to wynik desperacji Samsunga, dali co mogli, bo nic innego im nie zostało. Ostatnie podrygi. Nie widzieli innej szansy na zaistnienie na tym rynku. Nic nie pomogło. Wszystko przez głupich fotografów, którzy nie docenili heroizmu Samsunga. Ja jakoś nie rwę sobie włosów z głowy, że nie mam Samsunga NX i że nie mogłem kupić M5 już trzy lata temu. Może dlatego, że tak naprawdę techniczna jakość zdjęć i tempo postępu zadowala mnie jako tako już od pewnego czasu, natomiast chciałbym robić lepsze kadry sprzętem perfekcyjnie przemyślanym, bardziej wyrafinowanym i przyjemniejszym w użyciu.

AdamMaxx
18-09-2016, 22:38
Ktoś miał w ręku tą redukcję EF-M - EF? Tam jest jakaś elektronika czy za 2 bagnety i kawałek rurki płaci się 550 złotych? Widziałem jakąś niezależną też chora cena 430 złotych.

fotna
18-09-2016, 23:23
W oryginalnej nie widać bo jest wszystko zakryte maskownicą - nie sadze jednak by była tam jakaś elektronika.

asdf
18-09-2016, 23:30
Ktoś miał w ręku tą redukcję EF-M - EF? Tam jest jakaś elektronika czy za 2 bagnety i kawałek rurki płaci się 550 złotych? Widziałem jakąś niezależną też chora cena 430 złotych.

Na ali są od około $26.

cauchy
18-09-2016, 23:39
BTW: dziś miałem w ręku A7 z ogórem 24-70/2.8 - masakra co za bezsens.
W sensie? Jaka masakra, jaki bezsens?

Kolekcjoner
19-09-2016, 00:24
Długi tekst, nie czytać na pusty żołądek.:x

Do mnie ta argumentacja zupełnie nie trafia. Artykulik sam sobie przeczy, napisany najwyraźniej z perspektywy totalitarnej mentalności zachodniej i osoby pamiętającej "lepsze czasy". :roll: Gdyby Canon robił tak, jak ten angielski pan chce, byłby w tej chwili jedynym koncernem na świecie produkującym sprzęt foto. Czy o to chodzi? O to chodzi żeby wszyscy robili to samo i się zawzięcie zwalczali, żeby został na pobojowisku tylko jeden, bo niestety, rynek nie jest z gumy? Zachodnim chyba tak, bo tak mają wyprane mózgi.â˜*

Dobry aparat, tylko za późno, szkoda, że i tak się sprzeda, bo ciemny lud to kupi. :roll: Co za nonsens. Za późno na co? Zmarnowana okazja, żeby ud..ić Sony? Bo Canon musi być numero uno w lustrzankach, bezlusterkowcach i jeszcze brakuje im telefonu lepszego niż Apple i Samsung. Musi mieć najlepsze ficzery i najlepszy user interfejs, trzymać rękę na pulsie i deptać wszelkie wysiłki konkurencji w zarodku. Tak, żeby zdominować wszystko, mieć 100% rynku i żeby fanatyk Canona w końcu mógł kupić wszystko tylko od Canona.:twisted:

Sony wycofało się z DSLR, za to Canon pozwolił Sony i innym zainwestować w bezlusterkowce i pobiec do przodu z tym. Przez jakiś czas, nie na wieczność, aż zarobią na włożonych pieniądzach. Sam zainwestował tymczasem może mniej i w co innego. Sony zainwestowało ogromne pieniądze w nowe matryce, Canon nie starał się za wszelką cenę, żeby te pieniądze stracili, tylko pracował nad czymś innym i odcinał kupony od wcześniejszych sukcesów, bo mógł. Kiedy Canon wcześniej opracował rewolucyjne matryce CMOS i FF, Nikon nie rzucił się, żeby natychmiast mieć to samo, (a przecież wiedział wcześniej, co robi Canon) dał żyć, skupił się na czymś innym. I co, czy teraz jast wielki smutek i tragedia, że "spóźnili się" o kilka lat? Zarobił Canon na swojej inwestycji, potem zarobił Nikon na swojej. To jest harmonijny postęp.☯Z minimalną ilością trupów, bo na tym nikt nie korzysta.8-)

Przykład Samsunga znowu nie wspiera argumentów autora. Ponadczasowy, rewolucyjny sprzęt, firma dała ludowi innowacje, dała z siebie wszystko i co? I nic. Nawet nie żarło i zdechło. I tym tropem ma iść Canon? Samsung NX to wynik desperacji Samsunga, dali co mogli, bo nic innego im nie zostało. Ostatnie podrygi. Nie widzieli innej szansy na zaistnienie na tym rynku. Nic nie pomogło. Wszystko przez głupich fotografów, którzy nie docenili heroizmu Samsunga. Ja jakoś nie rwę sobie włosów z głowy, że nie mam Samsunga NX i że nie mogłem kupić M5 już trzy lata temu. Może dlatego, że tak naprawdę techniczna jakość zdjęć i tempo postępu zadowala mnie jako tako już od pewnego czasu, natomiast chciałbym robić lepsze kadry sprzętem perfekcyjnie przemyślanym, bardziej wyrafinowanym i przyjemniejszym w użyciu.
Chyba za dużo własnej ideologii dodałeś do tego co Pan napisał ;).
Co do Samsunga to oni w ogóle zrobili błąd, że weszli poważniej w foto. Im się wydawało że skoro robią wszystko od lodówki po statki to czemu jeszcze nie aparaty. Tymczasem okazało się że to bardzo dziwnie konserwatywny rynek i d.....
Sony to trochę inny przypadek. Oni dobrze rozegrali to czasowo, mieli doskonałą bazę know-how (kupując Minoltę) i jednak jakie takie doświadczenie na tym polu (choćby z kamer). Co w połączeniu z ogromnymi nakładami i agresywnym marketingiem przełożyło się na niezłe wyniki. Do tego nie walczyli w segmencie w którym wiedzieli, że mają przegrane na starcie (dslr) tylko w bezlusterkowcach, które dopiero startowały - tu trzeba przyznać świetnie wyczuli rynek. Sony ma zupełnie inną strategię niż Canon - wkładają zwykle do sprzętu dużo więcej i mniej wycinają. To oczywiście ma wady i zalety jak wszystko. Dlatego nie trafia do mnie argument, że gdyby Canon tak działał to by wykosił konkurencję do zera. Japońskie firmy w ogóle tak nie działają, a Canon nie ma jakichś nadludzkich mocy sprawczych ;). Koronny argument zresztą sam przytoczyłeś przywołując Nikona. W pewnym momencie przewaga technologiczna po stronie Canona była miażdżąca i co i nic się nie stało specjalnego. Nikon istnieje, w pewnym momencie udziały na rynku dslr mieli niemal porównywalne z C. Ergo gdyby Canon przestał bawić się w debilne wycinanki to zyskaliby użytkownicy ale świat by się nie zawalił i nadal współistniałyby inne firmy.



W sensie? Jaka masakra, jaki bezsens?

Ergonomiczny i AF działający z prędkością przy, której żółw to pociąg pospieszny ;).

Anvil
19-09-2016, 15:46
Ktoś miał w ręku tą redukcję EF-M - EF? Tam jest jakaś elektronika czy za 2 bagnety i kawałek rurki płaci się 550 złotych? Widziałem jakąś niezależną też chora cena 430 złotych.

Przecież musi być elektronika bo przenosi autofocus. Adapter jest ok ale AF drastycznie dostaje po tyłku czyli jest jeszcze wolniejszy (mówię tu o swoim Canonie M gdzie autofocus i tak jest dość wolny).

luso
19-09-2016, 16:47
Jeśli kawałek kabla uważamy za elektronikę...

Kolekcjoner
19-09-2016, 17:19
Dokładnie - nie mogę teraz znaleźć linka ale gdzieś to rozebrali i tam jest taśma i nic więcej.

pan.kolega
19-09-2016, 17:54
Przecież musi być elektronika bo przenosi autofocus. Adapter jest ok ale AF drastycznie dostaje po tyłku czyli jest jeszcze wolniejszy (mówię tu o swoim Canonie M gdzie autofocus i tak jest dość wolny).

Nie potrzeba elektroniki, bo to jest EOS, czyli w zasadzie ten sam protokół komunikacji. Czy tam nie ma jakiegoś opornika to nie będę się zakładał, ale na pewno nie trzeba żadnej poważnej elektroniki. Same druty. Działa równie szybko jak EF-M a dobry USM nawet szybciej niż EF-M STM. Praca nowszych obiektywów EF na konwerterze nie różni się niczym od ich pracy na korpusie lustrzanki, poza ograniczeniami samego AF w korpusie M. Konwerter nic nie spowalnia. Oczywiście jeśli są ciężkie soczewki, to pewnie bateria może ograniczyć szybkość AF, w porównaniu z 1D.:p

Cena jest normalna, to znaczy tyle, ile można się spodziewać za podobne gadżety od czołowych firm. Gdyby to była Leica to by kosztowało dwa razy tyle, a że jest to tylko Canon, kupiłem swój lata temu za ok $100.
Za tyle i więcej można kupić filtr, czyli kawałek szkiełka, którego produkcja kosztuje grosze bez względu na ilość powłok.
Jest solidnie i ładnie zrobiony, z odkręcanym montowaniem statywowym. Dobrze wykonane podróbki nie są o wiele tańsze.

Kolekcjoner
22-09-2016, 00:50
Canon EOS M5 w naszych rękach - Podsumowanie na początek - Optyczne.pl (http://www.optyczne.pl/index.php?art=526)
I pierwsze spostrzeżenia optycznych na podstawie obcowania z M5.

jotes25
12-01-2017, 13:49
Ciekaw jestem czy ktoś zakupił i jakie są doświadczenia. Przez chwilę się zastanawiałem nawet. Z punktu widzenia moich potrzeb 80d okazał się jednak lepszym wyborem (choć M5 też miał pewne przewagi). No nic, może na M6 się załapię ;)

Kolekcjoner
12-01-2017, 21:50
Ciężko o doświadczenia jak cena morduje chęć zakupu ;).

zdebik
15-01-2017, 00:46
Na znanym polskim portalu pojawil sie test.


https://canon-board.info/imgimported/2017/01/f4d693873508ead951a2d9fbdf5bc6a8-1.jpg
źródło (https://uploads.tapatalk-cdn.com/20170114/f4d693873508ead951a2d9fbdf5bc6a8.jpg)

Z 100 macro fajnie wyglada ;)

MC_
15-01-2017, 04:13
Wyglada bardzo fajnie. Szkoda, ze wynik testu taki sobie.

marfot
15-01-2017, 09:20
Na znanym polskim portalu pojawil sie test.

Na znanym nie polskim też:
https://www.dpreview.com/reviews/canon-eos-m5-review

Jest to mniejszy odpowiednik 80D - obrazek na pewno. Moim zdaniem dość fajny aparacik tylko czy dostatecznie mały.

akustyk
15-01-2017, 09:26
Wyglada bardzo fajnie. Szkoda, ze wynik testu taki sobie.

Ale co jest "takie sobie"?

Oceny za jakosc obrazka sa swietne. Bez niespodzianki, mam ta matryce w 750D i faktycznie jest swietna.

Reszta oceny... optyczne ma bardzo rozbudowany system oceniania, w ktorym wagi poszczegolnych aspektow trzeba sobie osobiscie ocenic. Plus do tego sa oceny za aspekty mooooooocno subiektywne. Tak ze jak dla mnie ten numerek koncowy wydaje sie malo mowiacy...

Wada wielka jest cena. Poza tym mizerny system EF-M, co w korpusie tej klasy odgrywa role. Ale niech pojawia sie szkielka pokroju 55-200/4-5.6 (jakosci EF-S STM), EF-M 35/1.8 i EF-M 17-50/4... i bedzie inna rozmowa...

MC_
15-01-2017, 09:27
No wiec o to chodzi. Aparat drogi, bardzo malo szkiel. Nic przelomowego.

marfot
15-01-2017, 09:46
Oceny za jakosc obrazka sa swietne. Bez niespodzianki, mam ta matryce w 750D i faktycznie jest swietna.

M5 ma raczej sensor z 80D! Najlepszy sensor APS-C Canona jak dotąd. Zrobili na nim sensowny AF.
Kai testuje ten AF bardzo wymagająco ;):
https://www.youtube.com/watch?v=PhHpV0kc7as

pan.kolega
15-01-2017, 12:30
No wiec o to chodzi. Aparat drogi, bardzo malo szkiel. Nic przelomowego.

Szkieł jest kupa. Tyle samo co i do 80D a nawet więcej.
Naprawdę dobre i jasne szkłą są i tak wielkie i ciężkie, więc adapter niewiele zmienia, i tak jest całość chudsza niż z lustrzanką.

Canon raczej nie otworzy rogu obfitości jesnych szkieł EF-M, skoro przez tyle lat nie zrobił ich dla EF-S. Są kompaktowe i przez to ciemniejsze szkiełka M, reszta poniżej na zdjęciu. 8-)

No i też nie widzę powodu żeby M5 był wiele tańszy niż 80D.


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (https://ohipzw-sn3301.files.1drv.com/y3mYj6VVRgVcnQ46y8bTmX7FW646oc_iEX0yEWgdp4Kd69_PUz lX2NgAiLhEIDtKwrWSqQh6UXedEeMntBIEASxs5qrF7hvnDPud eutnFlAM_C7kpqkztIpXKnMbaF7VnfAEd9rPf6To8D42WY0aau Z9oFfs_tfpr4ATyZPgtkT8oA?width=736&height=1024&cropmode=none)

jotes25
15-01-2017, 15:05
Warto podkreślić, że w przypadku M5 (dual-pixel!) te wszystkie pokazane wyżej szkła będą naprawdę dobrze pracować jeśli chodzi o AF, bo we wcześniejszych M-kach różnie z tym było. Co do szkiełek EF-M, to one są w większości (kity) ciemne (np. f/6.3) i mają w gratisie dodatkowo sporą winietę, ale dzięki temu są miniaturowe. Ogólnie jednak jestem umiarkowanym optymistą. Skoro Canon wypuścił tak nietypowe szkło jak 28mm macro, to myślę, że w ciągu roku (może dwu) pojawi się jeszcze jedna jasna stałka i jakiś umiarkowanie jasny zoom standardowy (ca. f/2.8 - f/4.0).
Dla mnie M5 jest ciekawy przede wszystkim dzięki możliwości natychmiastowego przejścia od fotografowania do filmowania i z powrotem (bez odrywania oka od wizjera). Najbardziej interesuje mnie AF M5 w praktyce, a póki co nie mam możliwości wypożyczenia tego korpusu.

jotes25
15-01-2017, 15:39
Jakby ktoś miał M5 i chciał porównać/wypożyczyć 80d, to zapraszam. Ogólnie to wydają się zbliżone puszki, głównie za sprawą identycznej/podobnej matrycy. Ale diabeł tkwi w szczegółach. O ile matryca może być nawet ciutkę lepsza niż w 80d (np. przez osłabienie filtra AA i inne udoskonalenia technologiczne), to sam korpus M5 jest niestety trochę "powycinany" funkcjonalnie. Zwłaszcza jeśli chodzi o filmowanie (brak możliwości zdalnego sterowania, brak współpracy z adapterem PZ1, brak zooma 1:1 z centrum matrycy, okrojone szybkości zapisu itp.).

zdebik
16-01-2017, 14:40
Duzo krytyki pada w zwiazku z istniejaca linia obiektywow ef-m.

W moim mniemaniu to bezlustro jest skierowane dla istniejacych uzytkownikow Canona. Wiele osob szklo juz ma, i nie chce sie pchac w drugi czy trzeci system. Dodatkowo dzialaja lampy blyskowe - miod malina :).

Nowi userzy maja do wyboru Sony, Fuji lub Olka.

akustyk
16-01-2017, 15:09
W moim mniemaniu to bezlustro jest skierowane dla istniejacych uzytkownikow Canona.

ja bym jednak zaczal od kluczowego pytania: czemu uzytkownik mialby wybrac M5 zamiast 80D? placac 100 EUR wiecej, dostajac w zamian duzo mniejsza i gorsza do trzymania puszke (polecam wziac do reki takiego bezlusterkowca chocby z 70-300L, o wiekszych szklach nawet nie wspomne), dodatkowy pierscien przejsciowki EF-M/EF, skazujac sie wylacznie na CDAF i baterie o smiesznej zywotnosci... ten istniejacy uzyszkodnik, ktory juz ma 5D mkIII albo co najmniej 6D... ?

zebysmy mieli jasnosc... ja tez jestem takim targetem. tez bym chetnie sobi kupil bezlusterkowiec dodatkowo do 6D: do niskich perspektyw, do przedluzenia telerurki, jako samodzielny aparat/system w podroz czy do torebki na miasto.

koniec koncow nie kupilem. za te sane pieniadze (jeszcze przed zwrotem Canona!) zanabylem sobie 750D, 18-55, 10-18, 55-250. 750D w lapce lezy swietnie z 70-300L, a dzieki tym sloiczkom mam zestaw w podroz. nie wymaga zadnych przejsciowek, a pojedyncza bateria wytrzymuja spokojnie 400 zdjec teraz w zimie (tutaj: okolo 0st C)...



Nowi userzy maja do wyboru Sony, Fuji lub Olka.
ale widziales ceny szkiel Fuji?

tak pytam, bo sie wlasnie swojego Fuji pozbylem. na rzecz ww. 750D ;) z tego wzgledu, ze majac do wyboru Fuji XF 10-24 za 1000 EUR, a ww. zestaw 750D z trzema sloiczkami za 100 wiecej... ;) a EF-S 10-18 jest zupelnie znosny optycznie

jotes25
16-01-2017, 15:44
Na pewno macie sporo racji, co do "targetu". Ale z punktu widzenia entuzjasty-europejczyka. Jednak Canon ma do obsłużenia również inny target. Przede wszystkim rynki w Azji, gdzie bezlustra sprzedają się najlepiej. I najwyraźniej potrafi dobrze trafić w jego potrzeby, skoro w Japonii przegonił już nawet Sony (!!!). Z drugiej strony, niestety, na tym polega mój problem z bezlusterkowcami Canona. Bo jak dotąd dla Canona bezlusterkowiec oznacza przede wszystkim "mały". Mały korpus, małe szkła. Dla mnie bezlusterkowiec oznacza coś innego. Aparat, który nie ma technologicznych ograniczeń lustrzanki. I dlatego (póki co) wybrałem a6300, chociaż wolałbym Canona. A to czy szkła są małe czy nie, jest mi zupełnie obojętne.

zdebik
16-01-2017, 15:53
ja bym jednak zaczal od kluczowego pytania: czemu uzytkownik mialby wybrac M5 zamiast 80D? placac 100 EUR wiecej, dostajac w zamian duzo mniejsza i gorsza do trzymania puszke.

Bo chce zasmakowac EVF i nowych trendow. Sam chcialbym cos podobnego ale... majac 5D3... szkoda kasy, a i pewnie lezalby w szafie bo jest 5'ka.

Sam robisz efekciarskie foty i wiesz, ze nawet rebelem z tanim zoomem mozna zaszalec, ale sa tacy ktorzy uwazaja, ze to sprzet ich trzyma. Kupuja potem a7r2 i wala hdr'y na prawo i lewo.

Sam nie jestem davinci i fot tez nie robie kosmicznych, ale jak za rok, dwa cena spadnie kto wie. Przynajmniej zona bedzie zadowolona, ze nie dzwigam tego kloca na spacer ;) - btw jak biore fm2 z 50 1.4 to tez marudzi, ze dziad hehehe.

jotes25
16-01-2017, 16:46
Porównując 80d z M5 największą różnicą będzie jednak AF. To, że w M5 jest gorszy i to znacznie, to oczywiste. Zwłaszcza w trybie śledzenia i z dłuższymi szkłami. Pytanie jedynie o to jak duża jest ta różnica w stosunku do indywidualnych potrzeb.

P.S. 80d stawia poprzeczkę AF bardzo, bardzo wysoko. Nie ma porównania do wcześniejszych APS-C serii xxd i 7d1.

sv
16-01-2017, 17:15
widzieliście to:
These are the 2016 companies market shares in Japan - mirrorlessrumors (http://www.mirrorlessrumors.com/2016-companies-market-shares-japan/)

jotes25
16-01-2017, 17:23
widzieliście to:
These are the 2016 companies market shares in Japan - mirrorlessrumors (http://www.mirrorlessrumors.com/2016-companies-market-shares-japan/)

Pisałem o tym 3 posty wyżej ;)
Canon dobrze wie co robi. Nawet jeśli czasami mi się to nie podoba ;)

Pawel92
16-01-2017, 18:49
Ciekawe. Pomimo całej zawieruchy wokół sprzętu Sony, ich cześć tortu się zmniejszyła w 2017.

jotes25
16-01-2017, 19:37
Ciekawe. Pomimo całej zawieruchy wokół sprzętu Sony, ich cześć tortu się zmniejszyła w 2017.

Jeśli chodzi o dolną półkę, gdzie pewnie dużą rolę odgrywa marka, to Canon jest znacznie lepiej postrzegany w Japonii niż Sony (temu się wcale nie dziwię).
Natomiast w przypadku bardziej zaawansowanego sprzętu, mogę powiedzieć na własnym przykładzie, że baza kliencka Sony jest dość słaba. Co z tego, że mam korpus Sony, skoro nie mam (i raczej nie będę mieć) żadnego szkła Sony? Nic tak nie wiąże z marką foto jak inwestycja w szklarnie. A to oznacza, że gdy Canon wypuści konkurencyjny produkt, tacy klienci jak ja przestaną być w ogóle klientami Sony. Nie wspominam tu już o innych kwestiach takich jak dostępność produktów, ich dopracowanie czy obsługa serwisowa.

7four
16-01-2017, 21:11
Ciekawe. Pomimo całej zawieruchy wokół sprzętu Sony, ich cześć tortu się zmniejszyła w 2017.

Oczywiście, mija dopiero szesnasty dzień 2017.
O 2017 chyba można coś napisać w 2018, ale ja się nie znam.

Pawel92
16-01-2017, 21:40
Dzięki za czujność. W artykule napisali Award2017, co naturalnie może odnosić się tylko do 2016 roku.

Kolekcjoner
16-01-2017, 22:05
Jeśli chodzi o dolną półkę, gdzie pewnie dużą rolę odgrywa marka, to Canon jest znacznie lepiej postrzegany w Japonii niż Sony (temu się wcale nie dziwię).
Natomiast w przypadku bardziej zaawansowanego sprzętu, mogę powiedzieć na własnym przykładzie, że baza kliencka Sony jest dość słaba. Co z tego, że mam korpus Sony, skoro nie mam (i raczej nie będę mieć) żadnego szkła Sony? Nic tak nie wiąże z marką foto jak inwestycja w szklarnie. A to oznacza, że gdy Canon wypuści konkurencyjny produkt, tacy klienci jak ja przestaną być w ogóle klientami Sony. Nie wspominam tu już o innych kwestiach takich jak dostępność produktów, ich dopracowanie czy obsługa serwisowa.

Chyba nie da się tego lepiej wyjaśnić.
Te wyniki były do przewidzenia i jeśli Canon nie odpuści to będzie numerem jeden na tym rynku. Nie wróży to niczego dobrego ani w kwestii cen ani strategii, którą obrali a która jak zwykle niestety jest skuteczna rynkowo.

marfot
16-01-2017, 22:42
Te wyniki były do przewidzenia i jeśli Canon nie odpuści to będzie numerem jeden na tym rynku. Nie wróży to niczego dobrego ani w kwestii cen ani strategii, którą obrali a która jak zwykle niestety jest skuteczna rynkowo.

Nie przesadzałbym z oceną strategii rynkowej w powiązaniu z konkretnym produktem czyli M5. Moim zdaniem Canon zaoferował to co umiał uklecić na dziś, bez dawkowania nowości. Przegapili moment startu i taki produkt są dzisiaj w stanie odpowiedzialnie oferować. Na pocieszenie pozostaje to, ze konserwatywne produkty Canona produkują całkiem przyzwoite obrazki ;)

Kolekcjoner
16-01-2017, 22:48
Nie przesadzałbym z oceną strategii rynkowej w powiązaniu z konkretnym produktem czyli M5. Moim zdaniem Canon zaoferował to co umiał uklecić na dziś, bez dawkowania nowości. Przegapili moment startu i taki produkt są dzisiaj w stanie odpowiedzialnie oferować. Na pocieszenie pozostaje to, ze konserwatywne produkty Canona produkują całkiem przyzwoite obrazki ;)
Chyba jednak nie zrozumiałeś co napisałem ;) ale nic to.....

PELIKAN
20-01-2017, 18:58
Ciekaw jestem czy moje szkła systemowe na m5 będą miały BF/FF. Bo na 6d musiałem oba kalibrować.

Poza tym, jeśli nie będą miały z tym problemu, to winowajcą jest bf/ff w 6d?

zdebik
21-01-2017, 01:02
Ciekaw jestem czy moje szkła systemowe na m5 będą miały BF/FF. Bo na 6d musiałem oba kalibrować.

Poza tym, jeśli nie będą miały z tym problemu, to winowajcą jest bf/ff w 6d?
Zasada dzialania AF w M5 jest inna, wiec takie porownanie i wyciaganie na tej podstawie wnioskow jest... glupiutkie.

jan pawlak
21-01-2017, 05:39
Jeśli chodzi o dolną półkę, gdzie pewnie dużą rolę odgrywa marka, to Canon jest znacznie lepiej postrzegany w Japonii niż Sony (temu się wcale nie dziwię).
Natomiast w przypadku bardziej zaawansowanego sprzętu, mogę powiedzieć na własnym przykładzie, że baza kliencka Sony jest dość słaba. Co z tego, że mam korpus Sony, skoro nie mam (i raczej nie będę mieć) żadnego szkła Sony? Nic tak nie wiąże z marką foto jak inwestycja w szklarnie. A to oznacza, że gdy Canon wypuści konkurencyjny produkt, tacy klienci jak ja przestaną być w ogóle klientami Sony. Nie wspominam tu już o innych kwestiach takich jak dostępność produktów, ich dopracowanie czy obsługa serwisowa.

1. Ilość dostępnych obiektywów dla bezlusterkowców w sklepie/ofercie B&H
a.
bezlusterkowce Sony dla :
- FF : 89 obiektywów
- APS-C : 67 obiektywów ( w sumie z FF które można podpiąć bez żadnych przejściówek daje 156 )
b.
- system Canona EF-M : 27

2. Tabela (ranking) testów jakościowych obiektywów do bezlusterkowców (E, FE, EF-M) Sony i Canona
https://www.dxomark.com/lenses/launched-between-1987-and-2016/mount_type-Canon_EF_M-Sony_E-Sony_FE/focal-from-1-to-1500/aperture_max-from-0.95-to-45/launch_price-from-0-to-13000-usd#hideAdvancedOptions=false&viewMode=list&yDataType=

jp

--- Kolejny post ---


Na pewno macie sporo racji, co do "targetu". Ale z punktu widzenia entuzjasty-europejczyka. Jednak Canon ma do obsłużenia również inny target. Przede wszystkim rynki w Azji, gdzie bezlustra sprzedają się najlepiej. I najwyraźniej potrafi dobrze trafić w jego potrzeby, skoro w Japonii przegonił już nawet Sony (!!!). Z drugiej strony, niestety, na tym polega mój problem z bezlusterkowcami Canona. Bo jak dotąd dla Canona bezlusterkowiec oznacza przede wszystkim "mały". Mały korpus, małe szkła. Dla mnie bezlusterkowiec oznacza coś innego. Aparat, który nie ma technologicznych ograniczeń lustrzanki. I dlatego (póki co) wybrałem a6300, chociaż wolałbym Canona. A to czy szkła są małe czy nie, jest mi zupełnie obojętne.

.... skoro w Japonii przegonił już nawet Sony ....

Trzęsienie ziemi wyłączyło ze sprzedaży na kilka miesięcy produkcję (najlepiej sprzedających się) body typu A7x

jp

jaś
21-01-2017, 12:09
1. Ilość dostępnych obiektywów dla bezlusterkowców w sklepie/ofercie B&H
a.
bezlusterkowce Sony dla :
- FF : 89 obiektywów


to takie statystyki wytrzymują tylko chwile na papierze lub ekranie przeglądarki, realnie wybór szkieł dla sony oczywiście jest ale liczba tych szkieł obraca sie raczej około 20 :) i nie jest to bogaty system zapewniający realizację wszystkich możliwych zastosowań. (o podpinaniu pleśniaków nie pisać po chwili zabawy każdy w końcu potrzebuje podpiąć coś konkretnego).

jan pawlak
21-01-2017, 14:04
to takie statystyki wytrzymują tylko chwile na papierze lub ekranie przeglądarki, realnie wybór szkieł dla sony oczywiście jest ale liczba tych szkieł obraca sie raczej około 20 :) i nie jest to bogaty system zapewniający realizację wszystkich możliwych zastosowań. (o podpinaniu pleśniaków nie pisać po chwili zabawy każdy w końcu potrzebuje podpiąć coś konkretnego).

ok.

No to jakie Ty masz obiektywy do bezlusterkowca Canona i nie możesz kupić takich dla bezlusterkowca Sony ?
a. takie do podpinania bez przejściówek (EF-M) ?
b. do podpinania z przejściówkami ?

jp

PS
I może nie porównujmy ile pojawiło się ostatni obiektywów typu EF-M a ile typu FE, E

Camilo
21-01-2017, 15:40
Działa ta nowa m-ka w theteringu po kablu z PC ?

jaś
21-01-2017, 16:52
ok.

No to jakie Ty masz obiektywy do bezlusterkowca Canona i nie możesz kupić takich dla bezlusterkowca Sony ?
a. takie do podpinania bez przejściówek (EF-M) ?
b. do podpinania z przejściówkami ?

jp

PS
I może nie porównujmy ile pojawiło się ostatni obiektywów typu EF-M a ile typu FE, E

:) zacznę tak - system sony którym się posługujesz z małymi problemami wyczerpałby moje potrzeby fotograficzne - system mi się podoba i mógłbym go używać
nie używam bezlusterkowca - myślałem o tym i nie wykluczam w przyszłości ale nie najbliższej i raczej na pewno nie będzie to z mocowaniem EF-M tzn. kolejny korpus który kupię będzie najprawdopodobniej lustrzanką - taką zwykłą normalną cyfrową lustrzanką z mocowaniem EF :) - z wielu względów - mam już wszystko czego potrzebuję, nie potrzebuję większej ilości megapikseli, właściwie to nic więcej nie potrzebuję :mrgreen:, znowu robię również na kliszy więc jak mam fantazję to dokładam do torby tylko analogowy korpus (niestety kolejne 800g), a wszystko inne (łącznie z wężykiem :mrgreen:) pasuje.
odniosłem sie tylko do faktu że mz 89 obiektywów do systemu sony to tylko marketing - pięknie wygląda w wyszukiwarce - żeby nie być gołosłownym używam obiektywu canon 100-400mm często na 400mm - jest coś podobnego dla sony? podejrzewam że nawet z czymś tak typowym jak 70-300 będą problemy, używam rybę canona 15mm - coś podobnego w systemie sony? najlepiej z AF i znaczkiem sony na obudowie, to tylko dwa przykłady a moje potrzeby fotograficzne są raczej skromne.
ale ogólnie system mi się podoba i uważam że to świetna posuwająca się szybko do przodu konkurencja dla zółto-czerwonego duopolu.

zdebik
21-01-2017, 17:34
A czy Sony ma tilt-shift?

Kolekcjoner
21-01-2017, 17:48
Trzęsienie ziemi wyłączyło ze sprzedaży na kilka miesięcy produkcję (najlepiej sprzedających się) body typu A7x

jp
Podasz jakieś dane na ten temat, bo to jest bardzo ciekawy news?


A czy Sony ma tilt-shift?
Po przejściówce od C :lol:.

zdebik
21-01-2017, 17:52
Po przejściówce od C [emoji38].

I tyle w temacie, dlugich luf tez brak, czyli sprzet dla amatora.

Sunders
21-01-2017, 18:28
Trochę przesadzacie :)


podejrzewam że nawet z czymś tak typowym jak 70-300 będą problemy

Niesłusznie, jest Sony FE 70-300mm f/4.5-5.6 G OSS



A czy Sony ma tilt-shift?

Jest Rokinon T-S 24mm f/3.5 ED AS UMC Tilt-Shift Sony E-mount



używam rybę canona 15mm - coś podobnego w systemie sony?

Jest Rokinon 12mm f/2.8 ED AS IF NCS UMC Fisheye Sony E mount

Kolekcjoner
21-01-2017, 18:31
Trochę przesadzacie :)

Gdzie tam. Sony to najlepszy system na świecie. Ze względu na jego wszechstronność i nadzwyczajną ofertę optyki używają go wszyscy profesjonaliści na świecie 8-). To jest tzw. oczywista oczywistość i kto uważa inaczej temu w mordę ;).

Sunders
21-01-2017, 18:51
Gdzie tam. Sony to najlepszy system na świecie. Ze względu na jego wszechstronność i nadzwyczajną ofertę optyki używają go wszyscy profesjonaliści na świecie .

To jeszcze większa przesada. :mrgreen:

robertskc7
21-01-2017, 18:53
Jak ja się cieszę, że dylematy odnośnie wyboru systemu i ulubionych szkieł mam od kilku lat za sobą :)

Sunders
21-01-2017, 19:04
Jak ja się cieszę, że dylematy odnośnie wyboru systemu i ulubionych szkieł mam od kilku lat za sobą

Myślisz, że nie może pojawić się lepszy, lepiej odpowiadający twoim potrzebom system?
Nie masz parcia na wymianę szkieł na nowsze, lepsze?

marfot
21-01-2017, 19:15
Gdzie tam. Sony to najlepszy system na świecie. Ze względu na jego wszechstronność i nadzwyczajną ofertę optyki używają go wszyscy profesjonaliści na świecie 8-). To jest tzw. oczywista oczywistość i kto uważa inaczej temu w mordę ;).

Poważnym atutem systemu Sony jest posiadanie portalu DxO, który potrafi dowartościować każdego posiadacza tego sprzętu.
Przyjemnie jest popatrzeć, jak kupiony właśnie obiektyw roznosi w strzępy konkurencję w kategoriach: "perceptual megapixels", "deepest color depth" czy też "the most impressive chromatic aberration".

jan pawlak
21-01-2017, 19:44
Prawda jest taka, że Canon "przespał" początki rozwoju bezlusterkowców a Sony (z różnych powodów) bardzo w ten segment inwestuje rozwój technologii body (FF, stabilizacja, matryce, ...) jak i obiektywów. Z widocznym skutkiem.

I chyba nie opłaca się Canon mieć dobre bezlusterkowce bo to bezpośredni konkurent dla jego rozbudowanego segmenty lustrzanek "dla początkujących" (wraz z niekompatybilnymi obiektywami)

jp

robertskc7
21-01-2017, 19:50
Myślisz, że nie może pojawić się lepszy, lepiej odpowiadający twoim potrzebom system?
Nie masz parcia na wymianę szkieł na nowsze, lepsze?

Aktualnie mam 5dIII i 24II, T45 i 85II. Parcie mam, ale na metodę obróbki od Błyskotliwych :)
Co do systemu to naprawdę różnice miedzy N, S czy F nie są dla mnie na tyle wyraźne by się przesiadać, a Leica M9 do tego co robię się średnio nadaje :)

jan pawlak
21-01-2017, 19:58
Aktualnie mam 5dIII i 24II, T45 i 85II. Parcie mam, ale na metodę obróbki od Błyskotliwych :)
Co do systemu to naprawdę różnice miedzy N, S czy F nie są dla mnie na tyle wyraźne by się przesiadać, a Leica M9 do tego co robię się średnio nadaje :)

Ja się przesiadłem "z ciekawości" jak to jest "u innych" i na "czymś innym"
Jestem zadowolony

jp

7four
21-01-2017, 21:34
Podasz jakieś dane na ten temat, bo to jest bardzo ciekawy news?
...

Trochę nie na temat, ale kiedyś był podobny o zalaniu fabryki silników, czy łożysk (nie pamiętam) do dysków twardych (jedyna fabryka w chinach!?), czego skutkiem było podniesienie cen dysków, które jakoś się utrzymują, a parę lat temu już było całkiem fajnie.

jan pawlak
21-01-2017, 21:54
Trochę nie na temat, ale kiedyś był podobny o zalaniu fabryki silników, czy łożysk (nie pamiętam) do dysków twardych (jedyna fabryka w chinach!?), czego skutkiem było podniesienie cen dysków, które jakoś się utrzymują, a parę lat temu już było całkiem fajnie.

Trzęsienie ziemi w Japonii w dniach 14 i 15 kwietnia było powodem zamknięcia w Kumamoto fabryki Sony, produkującej sensory dla aparatów cyfrowych.
Była długa przerwa w dostawach (miedzy innymi) aparatów typu A7x

jp

jaś
21-01-2017, 21:56
A czy Sony ma tilt-shift?

też nie ma, ale to obiektyw bez AF więc canonowy z przejściówką będzie działał równie dobrze jak systemowy

zdebik
21-01-2017, 21:58
też nie ma, ale to obiektyw bez AF więc canonowy z przejściówką będzie działał równie dobrze jak systemowy
Toz to na sony kundel z wioski.

atsf
22-01-2017, 02:03
Ja chyba śnię ;-) Czyżby szanowne koleżeństwo nie zauważało, że od paru lat każda lustrzanka jest hybrydą, czyli jest równocześnie bezlusterkowcem? To nie bezlusterkowce trzeba rozwijać, lecz lustrzanki ;-) Zasadnicza różnica to jedynie elektroniczny wizjer- czemu by do Canona xD, xxD, xxxD nie można było podłączyć wizjera od M3 dokładnie w taki sam sposób, jak to się odbywa na M3? Albo nawet bez specjalnego złącza- przecież jest Wi-Fi... Tymczasem dajemy się nakręcić na marketingowe zagrania, że do bezlusterkowców trzeba od razu odrębną optykę! Jeden celownik EVF do lustrzanki, a nie przejściówki do obiektywów, czy też nowe szkła, jest potrzebny! Gdzie jest powiedziane, że bezlusterkowiec ma być mały i optyka do niego też?

pan.kolega
22-01-2017, 04:05
Bezlusterkowiec z lustrem nie jest bezlusterkowcem. :p Wyrzucenie mechanizmu lustra to główny sens bezlusterkowców. Optyczny celownik to jedna z zalet lustrzanek dla tych, co doceniają. Łączenie wad lustrzanek i bezlusterkowców nie ma sensu (optycznego celownika brak, ale lustro ciągle jest czyli konstrukcja bez sensu).

"Specjalna optyka" umożliwia umieszczenie soczewek bliżej matrycy co pomaga przynajmniej przy stałkach szerokokątnych. A ciekie body ma swoje zalety nawet jeśli obiektywy mają podobne rozmiary.

jan pawlak
22-01-2017, 05:36
Ja chyba śnię ;-) Czyżby szanowne koleżeństwo nie zauważało, że od paru lat każda lustrzanka jest hybrydą, czyli jest równocześnie bezlusterkowcem? To nie bezlusterkowce trzeba rozwijać, lecz lustrzanki ;-) Zasadnicza różnica to jedynie elektroniczny wizjer- czemu by do Canona xD, xxD, xxxD nie można było podłączyć wizjera od M3 dokładnie w taki sam sposób, jak to się odbywa na M3? Albo nawet bez specjalnego złącza- przecież jest Wi-Fi... Tymczasem dajemy się nakręcić na marketingowe zagrania, że do bezlusterkowców trzeba od razu odrębną optykę! Jeden celownik EVF do lustrzanki, a nie przejściówki do obiektywów, czy też nowe szkła, jest potrzebny! Gdzie jest powiedziane, że bezlusterkowiec ma być mały i optyka do niego też?

Chyba upraszczasz, jest wiele dodatkowych różnic, na przykład :

- brak lustra (mechanika, klapanie/drgania, czasy reakcji itd)
- mniejsza odległość "ogniskowa" (matryca bliżej obudowy) co wymusza zmianę/dostosowanie konstrukcji obiektywów "lustrzankowych"
- system AF "na matrycy" a nie jako osobny układ
- ......

Przez wiele lat w lustrzankach w technologii analogowej wizjer i system AF były rozwijane/udoskonalane i osiągnęły bardzo wysoki poziom.

W technologii cyfrowej aktualny stan to dopiero "pierwsza prosta".
Lustro nie jest potrzebne :
- ani do obserwacji przez obiektyw
- ani do wykonania zdjęcia.
A mechanika lustra to "same ograniczenia"

To samo dotyczy konstrukcji obiektywów, są teraz dostosowywane do wymogów/potrzeb matryc.

jp

fotna
22-01-2017, 12:54
Pracuje na lustrzankach syn ma M2 kiedyś z ciekawości zabrałem na wesele. W dobrym świetle jeszcze coś da się zrobić znając ograniczenia AF i spustu ale na sali nie ma szans. Na wycieczkę z małymi obiektywami super. Sądzę że technika będzie się rozwijać zarówno w elektronice jak i optyce przecież kiedyś na analogu mały obrazek (nawet 6x6) był czymś jak teraz aps-C w porównaniu do aparatów wielkoformatowych np 8x10 cali. Poczytajcie co mówili fotograficy z poprzedniego wieku o aparatach małoobrazkowych. Niemal jak na ty forum :).

jan pawlak
22-01-2017, 14:21
Pracuje na lustrzankach syn ma M2 kiedyś z ciekawości zabrałem na wesele. W dobrym świetle jeszcze coś da się zrobić znając ograniczenia AF i spustu ale na sali nie ma szans. Na wycieczkę z małymi obiektywami super. Sądzę że technika będzie się rozwijać zarówno w elektronice jak i optyce przecież kiedyś na analogu mały obrazek (nawet 6x6) był czymś jak teraz aps-C w porównaniu do aparatów wielkoformatowych np 8x10 cali. Poczytajcie co mówili fotograficy z poprzedniego wieku o aparatach małoobrazkowych. Niemal jak na ty forum :).

Zgoda, są jednak zasadnicze różnice pomiędzy technologia analogową a cyfrową.

W analogowej im większa klisza tym mniej się powiększało w ciemni do danego rozmiary zdjęcia, tym lepszy obraz.
W cyfrowej liczy się ilość pikseli. Zależność jest tylko taka że (dla danej liczby pikseli) im większa powierzchnia tym piksele mogą być większe/"lepsze".

W analogowej najwyższa półka to lustro i pryzmat pentagonalny do patrzenia przez obiektyw.
W cyfrowej lustro jest zbędne i przejdzie do historii techniki jak parowóz, telefon na korbkę czy kineskop
Już teraz wizjer elektroniczny ma mnóstwo zalet (wyświetlanie na "obrazie" danych ekspozycji, histogramu, punktów ostrzenia, praca przy słabym oświetleniu, wspomaganie ręcznego ostrzenia, ....) ale jeszcze ma trochę słabości których (myślę) szybko się pozbędzie.

jp

atsf
22-01-2017, 22:03
Ja się z tego snu nie dobudzę ;-) Gadacie jak papugi wytresowane przez mainstreamowe media; tylko Wam świadectwa z czerwonymi paskami porozdawać :D Przecież, żeby się napić piwa, nie trzeba kupować browaru! Mój EOS 6D w trybie Live View nie różni się funkcjonalnie od mojego EOS-a M2, oba nawet EVF nie mają. Żeby go mieć, to musiałbym kupić albo M3 z EVF, albo... EVF na Wi-Fi lub HDMI do EOS-a 6 ;-) Mi nie chodzi o to, że aparat bez lustra ma swoje zalety, bo ma też swoje wady w porównaniu do lustrzanki, chodzi mi o to, że teoretycznie nic nie szkodzi, aby mając lustrzankę mieć jednocześnie 2w1, oba w pełni funkcjonalne. Celownik EVF do lustrzanki jest tym, o czego najbardziej brakuje, a są już przecież na rynku różne ekrany LCD do zdalnego kierowania lustrzankami ;-)
Canon jakoś specjalnie nie rozwinął oferty szkieł do APS-C a już się pcha w bezlusterkowce mając też mizerną ofertę optyki. Inne systemy mają dużo większą ofertę obiektywów, zwłaszcza bardzo jasnych, a tu lecą argumenty, że przecież do Canona jest przejściówka itp, itd. Kiedyś wreszcie nastąpi ten moment, że Canon zrobi bezlusterkowca FF. Na początek bez celownika, bo po co, i z przejściówką pod obiektywy EF, bo są ;-)

jan pawlak
22-01-2017, 22:38
Ja się z tego snu nie dobudzę ;-) Gadacie jak papugi wytresowane przez mainstreamowe media; tylko Wam świadectwa z czerwonymi paskami porozdawać :D Przecież, żeby się napić piwa, nie trzeba kupować browaru! Mój EOS 6D w trybie Live View nie różni się funkcjonalnie od mojego EOS-a M2, oba nawet EVF nie mają. Żeby go mieć, to musiałbym kupić albo M3 z EVF, albo... EVF na Wi-Fi lub HDMI do EOS-a 6 ;-) Mi nie chodzi o to, że aparat bez lustra ma swoje zalety, bo ma też swoje wady w porównaniu do lustrzanki, chodzi mi o to, że teoretycznie nic nie szkodzi, aby mając lustrzankę mieć jednocześnie 2w1, oba w pełni funkcjonalne. Celownik EVF do lustrzanki jest tym, o czego najbardziej brakuje, a są już przecież na rynku różne ekrany LCD do zdalnego kierowania lustrzankami ;-)
Canon jakoś specjalnie nie rozwinął oferty szkieł do APS-C a już się pcha w bezlusterkowce mając też mizerną ofertę optyki. Inne systemy mają dużo większą ofertę obiektywów, zwłaszcza bardzo jasnych, a tu lecą argumenty, że przecież do Canona jest przejściówka itp, itd. Kiedyś wreszcie nastąpi ten moment, że Canon zrobi bezlusterkowca FF. Na początek bez celownika, bo po co, i z przejściówką pod obiektywy EF, bo są ;-)

Moją odpowiedź wywołało Twoje zdanie :
.... To nie bezlusterkowce trzeba rozwijać, lecz lustrzanki....

I zgoda, teraz lustrzanki to hybrydy, mieszanina :
- technologi analogowej : lustro, pryzmat, osobny AF, ...
- technologii cyfrowej : matryca, monitor, oprogramowanie, ...

Obudź się z jednak z tego snu :roll:

To że aparat jest lustrzanką decyduje to że ma systemy z technologii analogowej, lustro, pryzmat, ....
Lustro, pryzmat, osobny układ AF są już zbędnymi elementami, nie są potrzebne by "patrzeć przez obiektyw", ostrzyć czy robić zdjęcia.
Co chcesz więc rozwijać ?

A aparat bez tych szczytowych osiągnięć technologii analogowej (lustro, pryzmat, ...) nie jest już lustrzanką.

jp

atsf
23-01-2017, 18:29
Ponadczasowym rozwiązaniem technicznym jest możliwość szczegółowego oglądu obrazu w czasie rzeczywistym na drodze optycznej, w osi obiektywu, bez paralaksy, z możliwością oceny GO. Póki co EVF jeszcze nie osiągnął tego poziomu szczegółowości obrazu i braku zakłóceń elektronicznych, aby w pełni mógł zastąpić lustrzankę. Zresztą, przyzwyczajenie jest naszą drugą naturą. Mnie osobiście np. zirytowało oglądanie w mrocznym wnętrzu obrazu w celowniku OM-D M5 jasnego, jak w dzień, bo tak działa symulacja ekspozycji. Szumy w cieniach i smużenie, nienadążanie obrazu przy paningu, są takimi uciążliwościami, że trzeba sobie wmawiać, że już jest dobrze. Jeszcze nie jest, kiedyś pewnie będzie, ale- póki co- tylko w lustrzance jestem pewien tego, co widzę. System bezlusterkowy by się jednak przydał, bo przy braku wstrząsu od lustra zdjęcia wychodzą zawsze lepiej. Można też dokładniej ustawić ostrość i pozbyć się problemów z front- i backfocusem. To jest dobre, ale mnie najbardziej w technologii bezlusterkowca interesuje selektywność punktu nastawiania ostrości. Robiąc zdjęcia przyrodnicze EOS-em 550D obiekt w celowniku jest czasem tak mały, że ramka punktu AF wystaje poza niego i aparat nastawia ostrość w tle. W EOS M2 jest jeszcze gorzej pod tym względem, trzeba mieć bardzo czysto w kadże i duży odstęp od tła, aby aparat zechciał ustawić ostrość na mały obiekt. Nie wiem, jak się pod tym względem spisuje EOS M5, ale cudów się nie spodziewam. Cena aparatu- przesadzona do wiwatu. Ostatecznie nie dysponuje on niczym specjalnym w stosunku do kompaktów z megazoomami, a nie ma nawet tego megazooma o krotności 1:50 ;-)

jan pawlak
23-01-2017, 19:21
Ponadczasowym rozwiązaniem technicznym jest możliwość szczegółowego oglądu obrazu w czasie rzeczywistym na drodze optycznej, w osi obiektywu, bez paralaksy, z możliwością oceny GO. Póki co EVF jeszcze nie osiągnął tego poziomu szczegółowości obrazu i braku zakłóceń elektronicznych, aby w pełni mógł zastąpić lustrzankę. Zresztą, przyzwyczajenie jest naszą drugą naturą. Mnie osobiście np. zirytowało oglądanie w mrocznym wnętrzu obrazu w celowniku OM-D M5 jasnego, jak w dzień, bo tak działa symulacja ekspozycji. Szumy w cieniach i smużenie, nienadążanie obrazu przy paningu, są takimi uciążliwościami, że trzeba sobie wmawiać, że już jest dobrze. Jeszcze nie jest, kiedyś pewnie będzie, ale- póki co- tylko w lustrzance jestem pewien tego, co widzę. System bezlusterkowy by się jednak przydał, bo przy braku wstrząsu od lustra zdjęcia wychodzą zawsze lepiej. Można też dokładniej ustawić ostrość i pozbyć się problemów z front- i backfocusem. To jest dobre, ale mnie najbardziej w technologii bezlusterkowca interesuje selektywność punktu nastawiania ostrości. Robiąc zdjęcia przyrodnicze EOS-em 550D obiekt w celowniku jest czasem tak mały, że ramka punktu AF wystaje poza niego i aparat nastawia ostrość w tle. W EOS M2 jest jeszcze gorzej pod tym względem, trzeba mieć bardzo czysto w kadże i duży odstęp od tła, aby aparat zechciał ustawić ostrość na mały obiekt. Nie wiem, jak się pod tym względem spisuje EOS M5, ale cudów się nie spodziewam. Cena aparatu- przesadzona do wiwatu. Ostatecznie nie dysponuje on niczym specjalnym w stosunku do kompaktów z megazoomami, a nie ma nawet tego megazooma o krotności 1:50 ;-)

To jest właśnie różnica pomiędzy "starym" w branży foto Canonem z rozbudowanymi segmentami aparatów a "nowym" Sony który nie ma takiego bagażu zaszłości produktowej.
U Canona bezlusterkowiec to konkurencja z własnymi wyrobami, u Sony to znacznie mniejszy problem.

Przed przejściem na bezlusterkowce sprzedałem Canona 5D3, ale miałem możliwość ostatnio fotografować oboma (5D3, A7R2) na raz.
Jedyną uciążliwości raczej a nie wadą w A7R2 są rzeczywiście szumy przy wspomaganiu obserwacji przy słabym oświetleniu no ale w wizjerze optycznym nic nie było już widać.

Szybkości i skuteczność AF w obu działała w zbliżony sposób ale to może być zasługa jasnych obiektywów.

Nie mam żadnych problemów w selektywnym ustawianiu ostrości na (mały) obiekt.
Dodatkowo (przypomniałem sobie z dawnych czasów) duża frajdę daje mi przejście na ostrzenie ręczne, znaczne automatyczne powiększenie obrazu rewelacyjnie ułatwia to zadanie. Są także funkcje automatycznie przy ostrzeniu pokazujące (zmieniające kolor konturów tego) co na obrazie jest ostre zarówno przy AF jak i ręcznym

jp

akustyk
23-01-2017, 21:03
To jest właśnie różnica pomiędzy "starym" w branży foto Canonem z rozbudowanymi segmentami aparatów a "nowym" Sony który nie ma takiego bagażu zaszłości produktowej.

bo sie go pozbyl? jak rozszarpal co sie dalo z Minolty i polozyl doszczetnie jej dzial (D)SLR? a przeciez nie musial.

popatrz na przyklad Pentaksa - go* nakladu pracy nad technologia, a mimo to utrzymuja jakies tam promile rynku DSLR. Sony, gdyby chcialo, mogloby miec wiekszy udzial. ale zwyczajnie nie chcialo o te marne procenty walczyc. wolalo pojsc w tansze w produkcji bezlusterkowce.




U Canona bezlusterkowiec to konkurencja z własnymi wyrobami, u Sony to znacznie mniejszy problem.

jw. jak sie zlikwidowalo swoje DSLR (ze wzgledu na zaszlosci technologiczne i znikomy udzial w rynku), no to sie tez z nimi nie konkuruje. ale to byl wybor Sony. jak kupowali Minolte ta byla calkiem aktywna w rozwoju DSLR i miala juz niezle (choc ze zwyczajowo g* dla tej firmy AF-em) D7D i D5D. Sony potem wypuscilo jakies pierwsze wlasne lustrzanki, ale dosc szybko samo sie z tego wycofalo...

a co do kwestii na ile bezlusterkowce robia konkurencje u Canona... przy takim ukladzie jak jest obecnie, to oczywiscie nie robia zadnej. i tu zgadzam sie, ze Canon zachowuje sie zwyczajnie po koszernemu i robi to z premedytacja.
moglby tu byc ciekawszy wybor. ja bym bardzo chetnie kupil takie 750D jak mam w wersji bezlusterkowej. ten aparat mialby dla mnie duzo sensu

marfot
23-01-2017, 21:16
ja bym bardzo chetnie kupil takie 750D jak mam w wersji bezlusterkowej. ten aparat mialby dla mnie duzo sensu

No a czemu M5 nie spełnia Twoich oczekiwań?
Pytam poważnie bo poważnie rozważam takie uzupełnienie FF no a akurat jest M5.

akustyk
23-01-2017, 21:32
No a czemu M5 nie spełnia Twoich oczekiwań?

750D + 18-55 ---------> 640 EUR (-45 EUR zwrotu aktualnie)
M5 + 15-45 ---------> 1260 EUR

przy czym 15-45 optycznie tez d* nie urywa a przy 15mm ssie. 18-55 jest calkiem przyzwoity optycznie




Pytam poważnie bo poważnie rozważam takie uzupełnienie FF no a akurat jest M5.

ja rozwazalem M3, bo cenowo M5 to jest duzo ponad to co chcialbym wydac na drugorzedny korpus. ale jednak nie. brak celownika (a ja nie lubie sie na ekran gapic), za male w lapie, bawienie sie w adaptery, porazajaca zywotnosc na baterii... dla malej Japonki pstrykajacej sobie selfie to moze i to sie nada... ;)


przy czym 750D ze swojej lustrzankowosci ma tyle, ze faktycznie z uczciwym szkiel to fajnie pracuje. z EFS-ami niestety jest gorzej, bo ich nie wolno uzywac z wielopolowym AF (szczegolnie 10-18 trafia kompletnie w maliny z ustawianiem ostrosci). jako bezlusterkowiec nie mial by tego problemu ;)

atsf
23-01-2017, 21:58
No dobra, ale wątek jest o EOS M5, a nie o pełnoklatkowym Sony A7R2.

M5 jest jakimś tam postępem w ofercie bezlusterkowców Canona, ale nie ma wszystkiego tego, co użytkownik mieć chciałby. Jak zwykle, aby mieć jedną konkretną funkcję, trzeba iść do konkurencji, a po drugą do następnej konkurencji- nawet w obrębie jednej marki. Na przykład Pentax (K50, lustrzanka i inne pewnie też) ma taki bajer, jak działającą korekcję ekspozycji w trybie M i Auto ISO- wręcz wymarzony tryb automatyki, którego Canony nie mają. Z kolei któryś tam Panasonic ma obracalny o 90° EVF, wbudowany i niezależny od sanek lampy. Najnowszy z kolei Panas już wabi o połowę większą rozdzielczością EVF, ale nie jest on obracalny. I tak do usranej śmierci, lub póki będzie istnieć jakakolwiek konkurencja. Nie za bardzo ufam, że M5 da radę z 55-250 STM, no i cena jest z sufitu. Za drogi do robienia zdjęć u cioci na imieninach, nie ma FF, więc do kotleta i glamuru jest zbyt słabym sprzętem.

jotes25
23-01-2017, 22:11
jak działającą korekcję ekspozycji w trybie M i Auto ISO- wręcz wymarzony tryb automatyki, którego Canony nie mają.

Czy wymarzony, to nie wiem. Fakt, że często używam. Oczywiście w Canonie. 80d. Nie wiem czy M5 ma taką możliwość. Powinien.

pan.kolega
23-01-2017, 22:14
W EOS M2 jest jeszcze gorzej pod tym względem, trzeba mieć bardzo czysto w kadże i duży odstęp od tła, aby aparat zechciał ustawić ostrość na mały obiekt. Nie wiem, jak się pod tym względem spisuje EOS M5, ale cudów się nie spodziewam. Cena aparatu- przesadzona do wiwatu. Ostatecznie nie dysponuje on niczym specjalnym w stosunku do kompaktów z megazoomami, a nie ma nawet tego megazooma o krotności 1:50 ;-)

M5 jest jak kompakt z megazoomem tylko bez megazooma? To chyba tak z nudów piszesz żeby budzić zdziwienie, bo nie widzę sensu. W każdym razie zapewniam, że nie przekonasz w ten sposób Canona do przeceny M5 do poziomu korpusu od megazooma.:lol:

Ja nie mam problemu z trafianiem w małe obiekty, w tym celu zoomuje się obszar ostrzenia, co skutkuje pomniejszeniem ramki.

Pawel92
23-01-2017, 22:18
... osobny układ AF są już zbędnymi elementami...
Ten zbędny element nadal dla niektórych jest decydujący i AF w żadnym z dotychczas wyprodukowanych bezlusterkowce nie był tego w stanie zmienić.


...ma taki bajer, jak działającą korekcję ekspozycji w trybie M i Auto ISO- wręcz wymarzony tryb automatyki, którego Canony nie mają...
Mają, mają... Choć trzeba by dodać: wreszcie :mrgreen:

atsf
23-01-2017, 22:30
Ten zbędny element nadal dla niektórych jest decydujący i AF w żadnym z dotychczas wyprodukowanych bezlusterkowce nie był tego w stanie zmienić.


Mają, mają... Choć trzeba by dodać: wreszcie :mrgreen:

Moje nie mają :(

--- Kolejny post ---


M5 jest jak kompakt z megazoomem tylko bez megazooma? To chyba tak z nudów piszesz żeby budzić zdziwienie, bo nie widzę sensu. W każdym razie zapewniam, że nie przekonasz w ten sposób Canona do przeceny M5 do poziomu korpusu od megazooma.:lol:

Ja nie mam problemu z trafianiem w małe obiekty, w tym celu zoomuje się obszar ostrzenia, co skutkuje pomniejszeniem ramki.

Ja na pewno nie przekonam Canona, aby przestał lecieć w gumę z użytkownikami. Ostatnio mnie do szału doprowadza swoją "polityką lampową". O oszustwie, wskutek którego, użytkownicy lamp serii EZ musieli się przesiąść na EX aby używać ich z lustrzankami cyfrowymi, już kiedyś pisałem. A teraz mi wychodzi, że firma obcina energię lamp producentów niezależnych tak, że nie osiągają te lampy deklarowanych liczb przewodnich.

Pawel92
23-01-2017, 22:38
...Ja na pewno nie przekonam Canona, aby przestał lecieć w gumę z użytkownikami. Ostatnio mnie do szału doprowadza swoją "polityką lampową". O oszustwie, wskutek którego, użytkownicy lamp serii EZ musieli się przesiąść na EX aby używać ich z lustrzankami cyfrowymi, już kiedyś pisałem. A teraz mi wychodzi, że firma obcina energię lamp producentów niezależnych tak, że nie osiągają te lampy deklarowanych liczb przewodnich.
Powoli zaczynasz dojrzewać do przesiadki na Sony;)

jan pawlak
24-01-2017, 06:59
Uczestniczę w forach dyskusyjnych bezlusterkowców, śledzę zmagania posiadaczy tego typu body.

Nie warto mieszać (przejściówkami) systemów, mieć różne typy obiektywów np :
- Sony A7x i obiektyw Canona
- Sony A7x i obiektyw Sony A
- EF i EF-M
- .......
to jest droga "autosadystów" : koszty, kłopoty i gubi się sens "małego" body bezlusterkowca.

Trzeba się zdecydować na jeden system.

Ponieważ już bardzo długo byłem w FF, przyzwyczaiłem się do "szerokości" i czasem drukuję duże powiększenia to praktycznie został mi Sony serii A7 by pozostać w FF (nie przepłacam za czerwoną kropkę)
Wymieniłem wszystkie obiektywy, przeszedłem z zoomów na stałki (z wyjątkiem 70-200 którego nie zabieram na wyjazdy), mogę je podpinać wprost do (E) FF i APS-C gdybym chciał dokupić drugi.
Mniejszy ciężar, mniejszy sprzęt, mniejszy plecak/torba

Stabilizacja w body była oczekiwanym bonusem ale zaskoczyła mnie szczegółowość i ostrość obrazu
Miałem 5D3 i obiektywy L, w A7R2 na prawdę widać przy powiększeniach skutek braku filtra (R) i więcej pikseli matrycy.

Jeśli ktoś rozważa (widzi sens) posiadanie bezlusterkowca to z czystym sumieniem polecam "swoją drogę", zamiany całości

Nie koniecznie, ale można też przejść na system A7x któryś z Mark II, w tej chwili cena ostro spada gdyż w zapowiedziach są Mark III a jak zapewniają produkcja Mark II będzie kontynuowana.

jp

PS
Jeśli ktoś ma mały budżet i fotografuje "ulice", wnętrza i panoramy to na początek polecam FF i stałkę w okolicach 24mm-25mm.
W moich 2 ostatnich wyjazdach (Japonia, Sycylia) ponad 85% zdjęć to ten zestaw.

atsf
24-01-2017, 13:04
No to ja się zdecydowałem na jeden system; nazywa się Canon ;-)

Gdybym się miał ograniczyć do pejzaży, architektury czy imprez, to by mi uschłą nacią wisiało, jaki to jest system. Tymczasem mi najbardziej zależy na fotografii przyrodniczej, a wcale mi się nie chce targać wielkich i ciężkich obiektywów i statywów, a tym bardziej za nie płacić. Póki co, zależy mi na jak najbardziej efektywnym wykorzystaniu obiektywu EF-S 55-250 STM, który jest klasą samą w sobie do tego stopnia, że się nie zastanawiam, w co go mogę wkręcić, ale co mogę do niego przykręcić ;-) Ten obiektyw bezapelacyjnie zostaje, bo żadna konkurencja nie ma nic, co by się z nim mogło równać, zwłaszcza uwzględniając wagę i cenę, które są odwrotnie proporcjonalne do jego jakości. Zwiększenie ilości pikseli na matrycy APS-C działa na plus dla efektywności tego szkła. Ma to, na pewno, swoje granice, ale one jeszcze nie zostały osiągnięte. Tak więc rozwój matryc APS-C jest tym, co mnie najbardziej interesuje, a nie to, czy aparat ma lustro, czy nie.

Pełną klatkę można porównywać do innej pełnej klatki, a nie do APS-C, zwłaszcza w kategoriach wagowo- cenowych. Sony A7R nie jest aż tak znacząco lżejszym korpusem od np. C 6D, ani gabarytowo mniejszym, a obiektywy do niego też nie są aż tak małe, aby robiło to jakąś diametralną różnicę. Duża różnica to jest dopiero między lustrzanką FF a bezlusterkowcem APS-C.

trampek
12-09-2017, 12:50
czy wie ktos czy m5 dziala z st-e3-rt???
bardzo wazna informacja dla mnie

splice
21-10-2017, 08:25
czy wie ktos czy m5 dziala z st-e3-rt???
bardzo wazna informacja dla mnie

Przyłączam się do pytania. Mam M5 i YN-E3-RT i po założeniu niestety ale sterownik nie wyzwala lampy. Grzebałem w ustawieniach i nie znalazłem nic co by zmieniło tą sytuację. Może trzeba oprogramowanie zaktualizować w YN-E3-RT?

trampek
05-12-2017, 13:27
juz znam odpowiedz. M5 jak i M3 działa z st-e3-rt. Problem leżał po stronie nadajnika od YN-e3-rt ktory nie dziala najwyrazniej z systemem eos-m

marfot
05-12-2017, 19:52
juz znam odpowiedz. M5 jak i M3 działa z st-e3-rt. Problem leżał po stronie nadajnika od YN-e3-rt ktory nie dziala najwyrazniej z systemem eos-m

Yongnuo deklaruje, że nowy firmware 1.24 usuwa ten problem.

trampek
06-12-2017, 11:48
Yongnuo deklaruje, że nowy firmware 1.24 usuwa ten problem.

mogę sie chyba czuć "winny" tej sytuacji bo zglaszam i testuje to dla nich od ver.1.0 cos tam... ciekawe czy naprawili tez inne bledy ktorych nie brakowalo. niestety już nie sprawdzę bo zamieniłem na canona

stultus
05-04-2018, 09:43
witam ktoś używał m5 z T 150-600 i serią art sigmy :) bo nie wiem czy jest sensu kupować m5 czy 80d :)

Kolekcjoner
05-04-2018, 11:07
witam ktoś używał m5 z T 150-600 i serią art sigmy :) bo nie wiem czy jest sensu kupować m5 czy 80d :)
Nie używałem akurat tej konfiguracji ale obawiam się, że ergonomicznie maluch z dużym słojem może być dla Ciebie porażką....

stultus
05-04-2018, 12:14
dziękuje za odp m5 by służyła jako aparat pod gimbal plus czasem do 150-600 :) ale boje się o autofokus :)

Suchy
05-04-2018, 14:03
Mam Sigmę 150-600C i 80D i af w trybie LV z wykorzystaniem DualPixel (więc tak jak to jest w M5) działa bardzo dobrze, nawet mniej się gubi niż z ostrzeniem przez wizjer. Myślę więc, że akurat tego nie ma się co bać.

namoamo
30-06-2018, 15:50
Chciałem zamienić 7d na tego malucha i dzisiaj byłem przymierzyć.
Podpiąłem 24stm oraz 10-18stm no śmiga to pięknie, natomiast zdumiała mnie mulistosc samego aparatu.
Wejście w galerie (podgląd) zajmuje mu dobre 2-3 sekundy, wybór AF dotykiem(kapitalny pomysł) niestety często nienadazal za palcem, a czasem w ogóle nie reagował na dotyk.
Generalnie responsywnosc aparatu gorsza od 500d z 2009 roku.. To taki egzemplarz mi się trafił w sklepie czy te eosy Emy tak mają?

cauchy
30-06-2018, 21:45
Padaka

RomanS
30-06-2018, 22:37
W M50 niczego takiego złego nie ma.

marfot
01-07-2018, 10:49
zdumiała mnie mulistosc samego aparatu.
Wejście w galerie (podgląd) zajmuje mu dobre 2-3 sekundy, wybór AF dotykiem(kapitalny pomysł) niestety często nienadazal za palcem, a czasem w ogóle nie reagował na dotyk.
Generalnie responsywnosc aparatu gorsza od 500d z 2009 roku.. To taki egzemplarz mi się trafił w sklepie czy te eosy Emy tak mają?

Wydaje mi się, że o prędkości działania takich funkcji decyduje procesor. Maluchy G7X i G7XII różnią się procesorami (pewnie też algorytmami) ale różnica prędkości jest ogromna - subiektywnie patrząc.
M5 ma już Digic 7 i powinno być nieźle. Dziwne :roll:

este
01-07-2018, 10:57
W stareńkiej M przejście od trybu fotografowania do podglądu wykonanych zdjęć zajmuje tyle co wciśniecie przycisku na obudowie

namoamo
01-07-2018, 14:32
Może to kwestia karty, użyłem swojej sd ultra 4gb. Kiedyś podobne objawy miałem w 7d i tam winą była karta pretec.
Z tym że jednocześnie z M5 testowałem e-m10III oraz x-e3 i tylko w canonie by karta tak spowalniała?
Oobsługa wzorowa jak to w canonie, może zrobię drugie podejście. Serce za fuji jednak.. :-)

jotes25
01-07-2018, 22:37
Ogólnie trudno podać mi argumenty (może jakieś są), za wyborem M5 gdy dostępny jest M50. I warto pamiętać, że za chwilę (wrzesień?) będzie już M5 II...

soko
02-07-2018, 07:27
Ogólnie trudno podać mi argumenty (może jakieś są), za wyborem M5 gdy dostępny jest M50. I warto pamiętać, że za chwilę (wrzesień?) będzie już M5 II...
Więcej pokręteł funkcyjnych szybkiego dostępu na korpusie.

jotes25
02-07-2018, 14:43
Więcej pokręteł funkcyjnych szybkiego dostępu na korpusie.

To oczywiście prawda, zwłaszcza, jeśli ktoś jest miłośnikiem takich retro-barokowych korpusów.

Ale w moim starym/prymitywnym M10 wystarcza mi w zupełności jedno kółko, nawet w trybie M, bo można błyskawicznie przełączać jego funkcje pomiędzy zmianą czasu ekspozycji, przysłoną i korektą ekspozycji. Podobnie pewnie jest w M50.
A jeśli ktoś korzysta z dobrodziejstw ekranu dotykowego, to kółko w ogóle staje się zbędne...

soko
03-07-2018, 07:00
A jeśli ktoś korzysta z dobrodziejstw ekranu dotykowego, to kółko w ogóle staje się zbędne...
Rewelacja. Zachwycające.
To w takim razie polecam ustawić wszystko na zielonej ikonce z literką "A". I pozbyć się wszelkich niepotrzebnych kłopotów.

RomanS
03-07-2018, 09:51
Po co ten sarkazm. Używam M50 i naprawdę obsługa jego jest intuicyjna i wygodna. Przyzwyczajenia z dużej lustrzanki się przydają.

soko
03-07-2018, 11:34
Sarkazm po to, by zauważyć, że wrażenia z użytkowania aparatu bez wizjera elektronicznego (M10), gdzie patrzy się tylko i wyłącznie na obraz na ekraniku z tyłu aparatu, na aparat, gdzie patrzy się poprzez EVF są mało porównywalne.
W trakcie korzystania z EVF korzystamy głównie z pokręteł, guzików - jak w lustrzance. No może poza przesuwaniem palcem po ekranie pola nastawiania ostrości.

RomanS
03-07-2018, 12:00
Przecież uwaga była o relacji M5 do M50 i o różnicę jednego pokrętła, oba mają EVF. Ja wybrałem M50 bo nowszy procesor z nowymi możliwościami i to pokretło tam wogóle nie jest potrzebne. Aparat obsługuje się podobnie do lustrzanki.

akustyk
03-07-2018, 12:11
Sarkazm po to, by zauważyć, że wrażenia z użytkowania aparatu bez wizjera elektronicznego (M10), gdzie patrzy się tylko i wyłącznie na obraz na ekraniku z tyłu aparatu, na aparat, gdzie patrzy się poprzez EVF są mało porównywalne.

w jakim sensie?

ze aparatem z gibanym ekranikiem fenomenalnie foci sie roslinki i grzybki czy chocby ludzi, ktorzy duzo mniej stresuja sie fotografem niezaslonietym przez aparat?



W trakcie korzystania z EVF korzystamy głównie z pokręteł, guzików - jak w lustrzance. No może poza przesuwaniem palcem po ekranie pola nastawiania ostrości.

dokladnie to samo mozna robic korzystajac z ekraniku, bo nie ma obowiazku korzystania z ustawien na ekranie (dla mnie to jest duzo mniej wygodniejsze). na ekraniku znacznie wygodniejszy jest wlasnie wybor pola AF.
a dodatkowo funkcja wykonywania zdjecia po nacisnieciu palcem (i zlapaniu ostrosci) jest fenomenalna przy ruchomych obiektach.

soko
03-07-2018, 12:56
w jakim sensie?

ze aparatem z gibanym ekranikiem fenomenalnie foci sie roslinki i grzybki czy chocby ludzi, ktorzy duzo mniej stresuja sie fotografem niezaslonietym przez aparat?
mój post i moje uwagi nie są o sprawie gibanego ekraniku, a o pokrętłach na M5 versus ich brak/mniej na M50.
Patrząc poprzez EVF przyciskamy twarz do ekranika ( przynajmniej na M5) i go nie widzimy. Więc pokrętła i przyciski są potrzebne.


Co do ustawiania punktu (pola) ostrości na ekraniku palcem, to jest to niby wygodne. Ale, przynajmniej w przypadku ręki dorosłego mężczyzny można sobie dyskutować, czy wygodniejsze i dokładniejsze jest dotykanie paluchem, wielokrotnie większym od pola ostrości, czy poręczniejszy (i dokładniejszy, bardziej przewidywalny) jest knypelek jak w np. m.in.Canon 5D3.

RomanS
03-07-2018, 13:34
W M50 można przesuwac punty AF joystickem podobnie jak w 5DmkIII, pewnie w M5 tak samo.

akustyk
03-07-2018, 13:37
Ale, przynajmniej w przypadku ręki dorosłego mężczyzny można sobie dyskutować, czy wygodniejsze i dokładniejsze jest dotykanie paluchem, wielokrotnie większym od pola ostrości, czy poręczniejszy (i dokładniejszy, bardziej przewidywalny) jest knypelek jak w np. m.in.Canon 5D3.

zupelnie nie mam takich problemow w 750D - jedno dotkniecie i mam pole ostrosci tam gdzie chce. joystick przelatujacy przez pierdylion punktow AF... ? dziekuje, postoje!

grizz
03-07-2018, 17:27
Co do ustawiania punktu (pola) ostrości na ekraniku palcem, to jest to niby wygodne. Ale, przynajmniej w przypadku ręki dorosłego mężczyzny można sobie dyskutować, czy wygodniejsze i dokładniejsze jest dotykanie paluchem, wielokrotnie większym od pola ostrości, czy poręczniejszy (i dokładniejszy, bardziej przewidywalny) jest knypelek jak w np. m.in.Canon 5D3.

Ale po co dyskutować skoro można mieć w oba rozwiązania i dobierać wedle potrzeb?

soko
03-07-2018, 17:35
Ale po co dyskutować skoro można mieć w oba rozwiązania i dobierać wedle potrzeb?

Choćby po to, by się dowiedzieć, że może M5 ma joystick. Jak dotąd nie znalazłem tej funkcjonalności. Może zablokowana, gdzieś?

--- Kolejny post ---


zupelnie nie mam takich problemow w 750D - jedno dotkniecie i mam pole ostrosci tam gdzie chce. joystick przelatujacy przez pierdylion punktow AF... ? dziekuje, postoje!

Jak trzymasz aparat z porządnym obiektywem i patrzysz przez EVF, to masz raptem wolny tylko kciuk w okolicy ekraniku. Jak dla mnie joystick pod kciukiem byłby wygodniejszy, niż na ślepo jeżdżenie kciukiem po ekraniku. Ja przynajmniej tak to widzę.

grizz
03-07-2018, 17:47
To nie jest jeżdżenie na ślepo. Działa to bardzo intuicyjnie.

akustyk
03-07-2018, 19:14
Jak dla mnie joystick pod kciukiem byłby wygodniejszy, niż na ślepo jeżdżenie kciukiem po ekraniku. Ja przynajmniej tak to widzę.

ale uzywales tego kiedykolwiek?

bo w realu, to tak jak adming pisze, wybor punktu AF dziala bardzo prosto i celnie

RomanS
03-07-2018, 19:57
Choćby po to, by się dowiedzieć, że może M5 ma joystick. Jak dotąd nie znalazłem tej funkcjonalności. Może zablokowana, gdzieś?

--- Kolejny post ---
Napisałem ”... pewnie w M5 tak samo”, niestety sprawdzilem jest inaczej niż w M50 ,bo ja o tym aparacie (M50)pisałem i jego funkcjonalności , bez niepotrzebnych pokręteł.
A joystik to nie tylko rozwiązanie z 5DmkIII , i wcześniejszych podobnych, tak jak jest to zrobione w M50 spełnia tą funkcję.


Jak trzymasz aparat z porządnym obiektywem i patrzysz przez EVF, to masz raptem wolny tylko kciuk w okolicy ekraniku. Jak dla mnie joystick pod kciukiem byłby wygodniejszy, niż na ślepo jeżdżenie kciukiem po ekraniku. Ja przynajmniej tak to widzę.
Radzę czytać to co piszę uważnie,

--- Kolejny post ---

Napisałem ”... pewnie w M5 tak samo”, niestety sprawdzilem jest inaczej niż w M50 ,bo ja o tym aparacie (M50)pisałem i jego funkcjonalności , bez niepotrzebnych pokręteł.
A joystik to nie tylko rozwiązanie z 5DmkIII , i wcześniejszych podobnych, tak jak jest to zrobione w M50 spełnia tą funkcję

akustyk
04-11-2018, 21:29
ku uciesze gawiedzi...


https://canon-board.info/imgimported/2018/11/31847340638_d629d26582_b-1.jpg
źródło (https://c2.staticflickr.com/2/1978/31847340638_d629d26582_b.jpg)

Kolekcjoner
13-11-2018, 02:12
ku uciesze gawiedzi...

https://c2.staticflickr.com/2/1978/31847340638_d629d26582_b.jpg

A jak Twoja uciecha z tego nowego nabytku...? ;)

akustyk
13-11-2018, 09:53
A jak Twoja uciecha z tego nowego nabytku...? ;)

poczatkowo mialem mnostwo frustracji zwiazanych z idiotycznie powershotowa konfiguracja/zachowaniem golego aparatu.

koniec koncow wszystkiego w M5 normalnie sie nie da ustawic ale osiagnalem taki poziom, na ktorym potrafie sobie z tym aparatem dosc komfortowo poradzic. i/lub przyzwyczailem sie do jego "innosci".

w tym momencie robi mi sie tym dosc dobrze. przy zdjeciach statycznych radzi sobie to to swietnie, a i sporty zupelnie niezle mu poszly. a pod wzgledem wywolywania w LR jest lepiej niz 750D bo i lepsze profile i matryca na moje oko ma zauwazalne ciut wiecej zapasu w cieniach.

ogolnie, to widze w M5-tce kilka rzeczy idiotycznie zrypanych:
1. czujnik oka, ktory przelacza miedzy celownikiem a ekranem jest FUBAR. w pierwszym dniu uzytkowania przestawilem na reczne przelaczanie. w 750D to dzialalo sensownie, nawet w starym Fuji X-E1 tez. M5 jest Canon can not :(
2. nie mozna przestawic podgladu zdjecia zawsze na ekranik. jak sie uzywa od 15 lat DSLR to naturalny jest odruch focenia przez celownik ale sprawdzania podgladu wykonanej fotki juz na ekraniku, bo ogladanie tego podlgadu w celowniku jest jakims poganskim rozwiazaniem. nie da sie czegos takiego w M5 ustawic, bo najwyrazniej Canon nie testowal M5 w ogole na uzytkownikach DSLR (ciezko mi sobie wyobrazic, zeby taka uwaga jak moja wowczas nie padla)
3. (samo)wylaczenie aparatu kasuje ustawienia trybu seryjnego i wybor punktu AF. to drugie potrafie zrozumiec, ale to pierwsze...??? dlaczego? kto wpadl na tak kretynski pomysl? ktorys projektant Powershotow, ktory uznal, ze lepiej, zeby jakis uzytkownik-idiota nie musial z placzem szukac w instrukcji co on tam sobie przestawil, bo mu normalnie aparat zdjec nie robi? myslalem, ze dla takich uzytkownikow jest sprzet pokroju M100!!!
4. aparat nie jest domyslnie skonfigurowany, zeby sie automatycznie wylaczac po kilku minutach nieuzywania. potem wyciaga sie go wyciaga z plecaka rozgrzanego, bo EVF caly czas chodzil. kompletny idiotyzm!
5. nie mozna wylaczyc posrednich ISO. nawet w 30D sie dalo (wczesniej nie bylo), a tutaj trzeba dwoch klikow za duzo od ISO 100 do ISO 200. wku* :/
6. w trybie M nie potrafie ogarnac w ktora strone krecic tylnym kolkiem, zeby ustawic przyslone. zawsze probuje odwrotnie. kompletnie nie mam problemu z przednim kolkiem do czasow. wychodzi mi na to, ze gdybym mogl w menu przelaczyc kierunek tylnego kolka, to bym sie od reki polapal. klop. imposibru. a w praktyce marnuje mnostwo czasu
7. troche powiazane z powyzszym - w trybie M zmiane ISO robi sie przez guzior Dial Func. a nazwac ten guzik reponsywnym, to jak mowic, ze 5D mkII mial niezly AF... nie wiem co Canon myslal tak projektujac podstawowy element obslugi, ktorego nie da sie blyskawicznie i na slepo przestawic.

pare rzeczy, ktore mnie pozytywnie zaskoczyly:
1. wybieranie punktu AF mazaniem palcem po ekraniku (w trybie celownika) - super to dziala
2. celownik elektroniczny: bardzo dobrej jakosci podglad i, uwaga, jestem zszokowany tym, ze Canon pomyslal nad rozmieszczeniem wyswietlanych informacji (np. przemieszczeniem ich na dol przy kadrach pionowych). pewnie to gdzies odgapili (Fuji tez tak ma w XT :D ) ale to bardzo sensowne jest w uzytkowaniu
3. mozliwosc dostosowania wyswietlanych informacji. mozna sobie wybrac co pokazuja kolejne ekrany podgladu sceny (osobno EVF i osobno LCD) ale tez ekrany wyswietlania wykonanego zdjecia i wyciepac cala ta mase nonsensownych informacji typu ustawienia Picture Style'a (podglad zdjecia) czy 5 roznych rodzajow zapackania celownika ikonkami (podglad sceny). to bardzo ulatwia prace z aparatem. ja mam ustawione dwa tryby celownika (zupelnie goly / podstawowe informacje i histogram) i to jest dokladnie tak jak chce tego aparatu uzywac, bez 5 klikniec INFO zeby z podgladu histogramu przejsc do czystego kadru. bomba
4. zywotnosc baterii jest OK. bylem mentalnie przygotowany na znacznie gorzej niz 750D (te same akumulatory) a jest tylko "gorzej" (bez "znacznie")

poza tym to bez zaskoczen:
1. dziala
2. z kazdym szklem EF/EF-S jakie podpialem
3. jakosc obrazka jak na crop swietna
4. kolory canonowskie
5. jak to bezlusterkowiec: wazniejsze bylo, zeby byl maly, niz zeby dalo sie tego ze statywem uzywac. mozna z M5 uzywac zwyklej plytki arkowej jak sie lubi czesto odkrecac (do zmiany baterii), o ile oczywiscie odkreci sie stopke statywowa z adaptera (po jakie pracie ona tam w ogole jest, to ja nie wiem, chyba zeby bajerancko wygladac), bo wtedy sie tego adaptera nie zalozy, ale tak naprawde bez L-bracket a sie tu nie obedzie. w sumie nie tragedia, to kosztuje 25 Euro... chyba, ze ktos ma glowice nie-arkowa, to jest w ciemnej d*
6. poza tym to pod wzgledem galkologii mimo wszystko im sie nawet udalo. dosc ciezko pogodzic aparat, ktory ma byc posrodku miedzy uzytkownikami Powershotow a lustrzanek a tutaj, mimo mojej frustracji z tylnym kolkiem, jest to calosciowo dosc spojne i sensowne. wymaga przyzwyczajenia, ale mozna z czasem nauczyc sie M5 na tyle, zeby plynnie przelaczac sie na niego z DSLR.


nie wiem czy cie w ten sposob nie wykonczylem ("tl;dr") ale moze komus rozwazajacemu M5, albo borykajacemu sie pierwsze dni z tym korpusem sie kiedys przyda :)

marfot
13-11-2018, 21:31
akustyk
Po pewnym czasie używania M50 z tych rzeczy, o których piszesz zostały mi tylko niektóre wkurzające:
pkt.1 - raczej jest OK
pkt.2 - nie da się, nie mam w rezultacie podglądu
pkt.3 - ustawienia zostają po uśpieniu/wyłączeniu
pkt.4 - uśpienie jest niemrawe i aparat ciągle się wybudza - nie umiem dobrze tego ustawić
pkt.5 - też się nie da
pkt 6 i 7 - w M50 tryb M z racji jednego pokrętła wymaga przełączania funkcji - mi to odpowiada. Natomiast jest poważna mina z tym, że przy AutoISO w trybie M nie ma sygnału, że przekroczono zakres - tylko zbyt jasny lub ciemny obraz w wizjerze.

jotes25
13-11-2018, 22:59
Właśnie byłem ciekaw jak te kwestie wyglądają w M50 - dzięki :)

Kolekcjoner
13-11-2018, 23:06
poczatkowo mialem mnostwo frustracji zwiazanych z idiotycznie powershotowa konfiguracja/zachowaniem golego aparatu.

koniec koncow wszystkiego w M5 normalnie sie nie da ustawic ale osiagnalem taki poziom, na ktorym potrafie sobie z tym aparatem dosc komfortowo poradzic. i/lub przyzwyczailem sie do jego "innosci".

w tym momencie robi mi sie tym dosc dobrze. przy zdjeciach statycznych radzi sobie to to swietnie, a i sporty zupelnie niezle mu poszly. a pod wzgledem wywolywania w LR jest lepiej niz 750D bo i lepsze profile i matryca na moje oko ma zauwazalne ciut wiecej zapasu w cieniach.

ogolnie, to widze w M5-tce kilka rzeczy idiotycznie zrypanych:
1. czujnik oka, ktory przelacza miedzy celownikiem a ekranem jest FUBAR. w pierwszym dniu uzytkowania przestawilem na reczne przelaczanie. w 750D to dzialalo sensownie, nawet w starym Fuji X-E1 tez. M5 jest Canon can not :(
2. nie mozna przestawic podgladu zdjecia zawsze na ekranik. jak sie uzywa od 15 lat DSLR to naturalny jest odruch focenia przez celownik ale sprawdzania podgladu wykonanej fotki juz na ekraniku, bo ogladanie tego podlgadu w celowniku jest jakims poganskim rozwiazaniem. nie da sie czegos takiego w M5 ustawic, bo najwyrazniej Canon nie testowal M5 w ogole na uzytkownikach DSLR (ciezko mi sobie wyobrazic, zeby taka uwaga jak moja wowczas nie padla)
3. (samo)wylaczenie aparatu kasuje ustawienia trybu seryjnego i wybor punktu AF. to drugie potrafie zrozumiec, ale to pierwsze...??? dlaczego? kto wpadl na tak kretynski pomysl? ktorys projektant Powershotow, ktory uznal, ze lepiej, zeby jakis uzytkownik-idiota nie musial z placzem szukac w instrukcji co on tam sobie przestawil, bo mu normalnie aparat zdjec nie robi? myslalem, ze dla takich uzytkownikow jest sprzet pokroju M100!!!
4. aparat nie jest domyslnie skonfigurowany, zeby sie automatycznie wylaczac po kilku minutach nieuzywania. potem wyciaga sie go wyciaga z plecaka rozgrzanego, bo EVF caly czas chodzil. kompletny idiotyzm!
5. nie mozna wylaczyc posrednich ISO. nawet w 30D sie dalo (wczesniej nie bylo), a tutaj trzeba dwoch klikow za duzo od ISO 100 do ISO 200. wku* :/
6. w trybie M nie potrafie ogarnac w ktora strone krecic tylnym kolkiem, zeby ustawic przyslone. zawsze probuje odwrotnie. kompletnie nie mam problemu z przednim kolkiem do czasow. wychodzi mi na to, ze gdybym mogl w menu przelaczyc kierunek tylnego kolka, to bym sie od reki polapal. klop. imposibru. a w praktyce marnuje mnostwo czasu
7. troche powiazane z powyzszym - w trybie M zmiane ISO robi sie przez guzior Dial Func. a nazwac ten guzik reponsywnym, to jak mowic, ze 5D mkII mial niezly AF... nie wiem co Canon myslal tak projektujac podstawowy element obslugi, ktorego nie da sie blyskawicznie i na slepo przestawic.

pare rzeczy, ktore mnie pozytywnie zaskoczyly:
1. wybieranie punktu AF mazaniem palcem po ekraniku (w trybie celownika) - super to dziala
2. celownik elektroniczny: bardzo dobrej jakosci podglad i, uwaga, jestem zszokowany tym, ze Canon pomyslal nad rozmieszczeniem wyswietlanych informacji (np. przemieszczeniem ich na dol przy kadrach pionowych). pewnie to gdzies odgapili (Fuji tez tak ma w XT :D ) ale to bardzo sensowne jest w uzytkowaniu
3. mozliwosc dostosowania wyswietlanych informacji. mozna sobie wybrac co pokazuja kolejne ekrany podgladu sceny (osobno EVF i osobno LCD) ale tez ekrany wyswietlania wykonanego zdjecia i wyciepac cala ta mase nonsensownych informacji typu ustawienia Picture Style'a (podglad zdjecia) czy 5 roznych rodzajow zapackania celownika ikonkami (podglad sceny). to bardzo ulatwia prace z aparatem. ja mam ustawione dwa tryby celownika (zupelnie goly / podstawowe informacje i histogram) i to jest dokladnie tak jak chce tego aparatu uzywac, bez 5 klikniec INFO zeby z podgladu histogramu przejsc do czystego kadru. bomba
4. zywotnosc baterii jest OK. bylem mentalnie przygotowany na znacznie gorzej niz 750D (te same akumulatory) a jest tylko "gorzej" (bez "znacznie")

poza tym to bez zaskoczen:
1. dziala
2. z kazdym szklem EF/EF-S jakie podpialem
3. jakosc obrazka jak na crop swietna
4. kolory canonowskie
5. jak to bezlusterkowiec: wazniejsze bylo, zeby byl maly, niz zeby dalo sie tego ze statywem uzywac. mozna z M5 uzywac zwyklej plytki arkowej jak sie lubi czesto odkrecac (do zmiany baterii), o ile oczywiscie odkreci sie stopke statywowa z adaptera (po jakie pracie ona tam w ogole jest, to ja nie wiem, chyba zeby bajerancko wygladac), bo wtedy sie tego adaptera nie zalozy, ale tak naprawde bez L-bracket a sie tu nie obedzie. w sumie nie tragedia, to kosztuje 25 Euro... chyba, ze ktos ma glowice nie-arkowa, to jest w ciemnej d*
6. poza tym to pod wzgledem galkologii mimo wszystko im sie nawet udalo. dosc ciezko pogodzic aparat, ktory ma byc posrodku miedzy uzytkownikami Powershotow a lustrzanek a tutaj, mimo mojej frustracji z tylnym kolkiem, jest to calosciowo dosc spojne i sensowne. wymaga przyzwyczajenia, ale mozna z czasem nauczyc sie M5 na tyle, zeby plynnie przelaczac sie na niego z DSLR.


nie wiem czy cie w ten sposob nie wykonczylem ("tl;dr") ale moze komus rozwazajacemu M5, albo borykajacemu sie pierwsze dni z tym korpusem sie kiedys przyda :)

Nie wykończyłeś ale musiałem znaleźć czas żeby to wszystko przeczytać ;)...
Co do ustawień to ja mam teraz w ręce m6 więc pewnie nie wszystko jest tak samo ale...
ad3. nic mi się nie kasuje. Jak ustawię seryjny to po włączeniu jest.
ad6. w ustawieniach indywidualnych da się zmienić kierunek kółek, w m6 da się w ogóle sporo pozmieniać w kwestii konfiguracji przycisków.

BTW: w m50 najbardziej wpienia mnie guzikologia rodem z m100 i bateria, typowe dla Canona wiele rzeczy działa lepiej niż w m5 ale kilka rzeczy musieli spiep.....

W tej chwili jak się chce kupić zaawansowane body "M" to trzeba kupić m50 oraz m5 i sobie je złożyć z nich dwóch :lol:.

akustyk
14-11-2018, 10:18
akustyk
Po pewnym czasie używania M50 z tych rzeczy, o których piszesz zostały mi tylko niektóre wkurzające:
pkt.1 - raczej jest OK
pkt.2 - nie da się, nie mam w rezultacie podglądu
pkt.3 - ustawienia zostają po uśpieniu/wyłączeniu
pkt.4 - uśpienie jest niemrawe i aparat ciągle się wybudza - nie umiem dobrze tego ustawić
pkt.5 - też się nie da
pkt 6 i 7 - w M50 tryb M z racji jednego pokrętła wymaga przełączania funkcji - mi to odpowiada. Natomiast jest poważna mina z tym, że przy AutoISO w trybie M nie ma sygnału, że przekroczono zakres - tylko zbyt jasny lub ciemny obraz w wizjerze.

generalnie M50 dosc szybko odpadl u mnie. to wynika z mojej analnosci wzgledem zdania sie na automatyke aparatu - jednak wole miec jak najwiecej bezposredniego dostepu do podstawowych parametrow obslugi pod dedykowanymi kneflami. M50 podoba mi sie ze wzgledu na bardziej uniwersalny ekranik (to jest nieskonczenie wygodniejsze w pionowych kadrach z niskiej perspektywy lub foceniu ludzi "a la sredni format z kominem") ale jednak wole dwa kolka dedykowane do czasow/przyslon.

wybor dla mnie, ze wzgledu na wyzej wspomniana analnosc, zawezil sie do M5 lub M6 :) o zwyciestwie zdecydowala druga analnosc postaci takiej, ze jednak celownik to celownik, mozna komfortowo uzywac w kazdym swietle...

zdecydowanie nie upieram sie, ze zdrowa, niedotkieta powyzszymi dwoma autyzmami osoba, wyjdzie lepiej na M5 :)

zdebik
14-11-2018, 17:03
Czekałem na 90D ale moja cierpliwość się kończy. Co będzie lepsze do video (głównie FHD 60fps) 50'ka czy 5'ka?

Kolekcjoner
14-11-2018, 17:28
Myślę że m50...

jotes25
14-11-2018, 18:01
Myślę że m50...

Też tak myślę. Przy okazji: żadna M-ka nie ma wyjścia na słuchawki.

zdebik
14-11-2018, 18:51
Też stawiałem na M50, wyjście słuchawkowe i tak się nie przyda (sprzęt do produktów). Mam jeszcze do wyboru 80D, ale lepszy raczej nie będzie a czarny piątunio się zbliża.

Aha, szkło to w 99% przypadków 60 2.8 macro reszta 35 f2 is.

Kolekcjoner
14-11-2018, 19:33
Szkło podepniesz do tego każde, a jeśli nie musisz mieć dużego klocka w ręku ;) to brałbym m50...

Camilo
14-11-2018, 19:56
zdebik w tym linku jest test af m50 kontra m6,jak m6 to i m5/m100 obejrzyj od 3:20minuty https://www.youtube.com/watch?v=eD9xgjyYQ-U

zdebik
14-11-2018, 20:29
Dziękuje za pomoc. Wygląda na to, że M50 będzie ok.

Kolekcjoner
14-11-2018, 20:34
zdebik w tym linku jest test af m50 kontra m6,jak m6 to i m5/m100 obejrzyj od 3:20minuty https://www.youtube.com/watch?v=eD9xgjyYQ-U

No digic8 robi robotę. W ciemnicy jest nokaut, w m6 dokładnie tak to wygląda, ostrzy, ostrzy i lipa...

zdebik
19-11-2018, 14:48
Właśnie kupiłem M50 z przejściówką i dodatkową baterią. Przez black friday dali double cashback więc nie było na co czekać.

jotes25
19-11-2018, 16:41
Gratuluję i nieco zazdroszczę podejścia Canona na rynku UK.

zdebik
19-11-2018, 17:20
Gratuluję i nieco zazdroszczę podejścia Canona na rynku UK.Nie ma czego, sam adapter kosztował 109 funtów, bateria 49...

kortenis
29-11-2018, 20:20
Szkło podepniesz do tego każde,



Skoro tak, to czy, w jakiś sposób (poprzez przejściówkę), można podpiąć pod ten aparat, szkło z mocowaniem Pentax ? Z elektroniką i A/Focusem ?

Np: obiektyw Pentax DA 35mm F:2,4 lub Sigmę 17-50 mm F2.8 Zoom ?

Wie ktoś może ?

Przymierzam się do tego bez lusterkowego systemu EOS "M" Canona, a mam szkła od lustrzankowego Pentaxa ...

No i podobno ma wyjść wersja Mark II tego aparatu. Prawda to ?

RomanS
29-11-2018, 21:35
Przy szybkim zapytaniu:
https://www.amazon.de/pk-EOS-Adapter-Pentax-Objektiv-M1-M2-spiegellose/dp/B07DKZ852Q/ref=sr_1_9?s=photo&ie=UTF8&qid=1543519773&sr=1-9&keywords=Adapter+pentax+ef-m

Nie wiem czy to pod te obiektywy bo tych bagnetów Pentax jest kilka. Ale myślę że dla każdego da się coś znaleść.

Kolekcjoner
29-11-2018, 21:50
Skoro tak, to czy, w jakiś sposób (poprzez przejściówkę), można podpiąć pod ten aparat, szkło z mocowaniem Pentax ? Z elektroniką i A/Focusem ?


To był oczywiście skrót myślowy w kontekscie zapytania kolegi. Chodziło oczywiście o szkła EF, EF-S i natywne.
Co do szkieł pentaxa to przejściówki jakieś są ale co i jak będzie działać to trzeba zrobić indywidualne rozpoznanie.

atsf
03-12-2018, 17:47
Przy szybkim zapytaniu:
https://www.amazon.de/pk-EOS-Adapter-Pentax-Objektiv-M1-M2-spiegellose/dp/B07DKZ852Q/ref=sr_1_9?s=photo&ie=UTF8&qid=1543519773&sr=1-9&keywords=Adapter+pentax+ef-m

Nie wiem czy to pod te obiektywy bo tych bagnetów Pentax jest kilka. Ale myślę że dla każdego da się coś znaleść.

Przecież linkowany adapter nie przenosi żadnej automatyki!

RomanS
03-12-2018, 18:04
Ten nie przenosi, tak jak wyżej pisano trzeba staranniej poszukać. Ale nie jest to tu potrzebne, ponieważ można ustawić ostrość precyzyjnie dla dowolnego manualnego obiektywu.

zdebik
07-12-2018, 23:12
Jednej opcji mi brakuje w eos M, ładowania po usb. W studio nie musiałbym się przejmować bateriami.

Camilo
08-12-2018, 09:05
Jednej opcji mi brakuje w eos M, ładowania po usb. W studio nie musiałbym się przejmować bateriami.

Jest power adapter

zdebik
08-12-2018, 12:02
Jest power adapterPo USB miałbym tylko jeden kabel.

Rysiek_O
10-12-2018, 13:14
Przejrzałem cały wątek. Troszkę mi się rozjaśniło :-)
Dla uściślenia - do EOS M5 ( i pozostałych bezlusterkowców Canona) potrzebuję szkła z bagnetem EF-M, a do szkieł z lustrzanek C potrzebna jest przejściówka?
Doświadczeni Użytkownicy, podpowiedzcie jakieś niedrogie szkła - jeden spacerzoom i jedna stałka do portretów.
Pozdrawiam

akustyk
10-12-2018, 13:57
Przejrzałem cały wątek. Troszkę mi się rozjaśniło :-)
Dla uściślenia - do EOS M5 ( i pozostałych bezlusterkowców Canona) potrzebuję szkła z bagnetem EF-M, a do szkieł z lustrzanek C potrzebna jest przejściówka?
Doświadczeni Użytkownicy, podpowiedzcie jakieś niedrogie szkła - jeden spacerzoom i jedna stałka do portretów.
Pozdrawiam

spacerzoom to 15-45

do portretu to po mojemu EF 50/1.8 STM z adapterem

Rysiek_O
10-12-2018, 18:45
spacerzoom to 15-45

do portretu to po mojemu EF 50/1.8 STM z adapterem
akustyk, dziękuję bardzo.
Ten EF 50/1,8 STM mi się podoba i nawet nie wyrywa dziury w portfelu ;-) Gorzej z adapterem, oryginał kosztuje niemal tyle co szkło.
Ktoś może polecić jakiś zamiennik przenoszący sterowanie?
Spacerzoom jest taki sobie, na m4/3 było by 12-36 mm ( dla FF 24-72) No od czegoś trzeba zacząć.
Mam w m4/3 tele - Panas 100-300, chciałbym utrzymać coś w zakresie, czyli coś ma długim końcu 750-800 mm wg Canona. Są jakieś niewygórowane cenowo obiektywy C lub niezależnych producentów współpracujące z korpusem EOS-M5 ? Zależy mi na sprawnym AF.

Kolekcjoner
10-12-2018, 20:27
akustyk, dziękuję bardzo.
Ten EF 50/1,8 STM mi się podoba i nawet nie wyrywa dziury w portfelu ;-) Gorzej z adapterem, oryginał kosztuje niemal tyle co szkło.
Ktoś może polecić jakiś zamiennik przenoszący sterowanie?
Spacerzoom jest taki sobie, na m4/3 było by 12-36 mm ( dla FF 24-72) No od czegoś trzeba zacząć.
Mam w m4/3 tele - Panas 100-300, chciałbym utrzymać coś w zakresie, czyli coś ma długim końcu 750-800 mm wg Canona. Są jakieś niewygórowane cenowo obiektywy C lub niezależnych producentów współpracujące z korpusem EOS-M5 ? Zależy mi na sprawnym AF.
Na adapter jest teraz cashback 230 zł więc wychodzi praktycznie jak podróbka ;).
Co do szkieł to wszystkie szkła EF i EF-S pracują na tym korpusie jak na każdym innym. Jedyna kwestia to ten adapter który moim zdaniem jest konieczny.
Co do szkieł dedykowanych to niemal must have jest naleśnik 22/2.... 8-).
A kit, jak to kit nie jest to eLka ale bardzo dobrze się sprawdza jako tzw szkło uniwersalne.

BTW: ja kupiłem ostatnio 50/1.8 stm taniej niż ten adapter :lol:....

Camilo
10-12-2018, 21:03
Z tego co mi wiadomo to sigma 150-600C dobrze działa z m5,jest test chłopaków z camerastoretv i w akcji jest sigma https://youtu.be/JBNjn1g1LbY

Rysiek_O
11-12-2018, 17:46
Z tego co mi wiadomo to sigma 150-600C dobrze działa z m5,jest test chłopaków z camerastoretv i w akcji jest sigma https://youtu.be/JBNjn1g1LbY

Lufa imponująca. Dla mnie zapora cenowa. Ale dzięki za wskazówkę ;-)
Kolekcjoner, dziękuję za porady. Może zdradzisz na PW gdzie takie tanie źródełko? Może i body stamtąd się nada?

Kolekcjoner
11-12-2018, 17:52
Lufa imponująca. Dla mnie zapora cenowa. Ale dzięki za wskazówkę ;-)
Kolekcjoner, dziękuję za porady. Może zdradzisz na PW gdzie takie tanie źródełko? Może i body stamtąd się nada?
To żadna tajemnica. Ja kupiłem w czarny piątek w eurortvagd czy jak im tam ;). Z tego co pamiętam to mają tam M5 w outlecie w dobrej cenie.

Rysiek_O
19-01-2019, 20:30
EOS M5 Mark II - są jakieś przecieki? Ktoś coś wie? Co to będzie? Kiedy? Za ile?

marfot
19-01-2019, 21:57
EOS M5 Mark II - są jakieś przecieki? Ktoś coś wie? Co to będzie? Kiedy? Za ile?

Po pierwsze to jakie będą zmiany. Póki co potwierdza się DPAF w video 4k. Dla mnie marginalna sprawa.
Nie słychać o nowym sensorze, nowym procku a bez tego to jest coś jak M50.

Rysiek_O
19-01-2019, 22:09
Po pierwsze to jakie będą zmiany. Póki co potwierdza się DPAF w video 4k. Dla mnie marginalna sprawa.
Nie słychać o nowym sensorze, nowym procku a bez tego to jest coś jak M50.

Procesor może być nie tyle nowy, co nowszy. M5 miał DIGIC 7, teraz może dostanie ( tak jak M50) DIGIC 8

Kolekcjoner
19-01-2019, 23:37
No nie wiem. Trochę by się znalazło rzeczy.
Pytanie bardziej o strategię, czy Canon będzie chciał już dać w palnik w eMkach i powoli likwidować wyższą klasę dslr /80d/ czy jeszcze z tym poczekają?

Rysiek_O
20-01-2019, 00:01
No nie wiem. Trochę by się znalazło rzeczy.
Pytanie bardziej o strategię, czy Canon będzie chciał już dać w palnik w eMkach i powoli likwidować wyższą klasę dslr /80d/ czy jeszcze z tym poczekają?

Ot polityka Panie... :twisted:
Marketing przekona księgowość, a ci zarząd.

Rysiek_O
03-02-2019, 21:36
Przeglądam ogłoszenia, nie widać EOS M5 w używkach, trafiają się nowe. Taka mizerna była sprzedaż, czy nikt z tych co kupili nie chce się pozbywać?

marfot
03-02-2019, 23:14
Przeglądam ogłoszenia, nie widać EOS M5 w używkach, trafiają się nowe. Taka mizerna była sprzedaż, czy nikt z tych co kupili nie chce się pozbywać?

Sprzedaż pewnie mizerna, następcy nie ma.
No i pewnie ludziska dokupili sobie po zabawce do FF no i niech leży ;) Tak patrząc po CB.

Eryk1
03-02-2019, 23:34
Na eBay UK często się pojawiają ,ale podbijaja ceny szaleńcy tak że lepiej kupić nowy.Znalazlem nowe body za £420 na ten moment najtaniej.

akustyk
04-02-2019, 10:51
Przeglądam ogłoszenia, nie widać EOS M5 w używkach, trafiają się nowe. Taka mizerna była sprzedaż, czy nikt z tych co kupili nie chce się pozbywać?

jak to sie w mojej branzy mowi:

dziwne, u mnie dziala :)

dla mnie M5 to jest uczciwy korpus. troche za duzo w nim DNA z Powershotow za malo z DSLR, ale mozna sie do niego przyzwyczaic. matryca jest fajna. i poki co to najlepszy korpus pod EF-M 32/1.4, dla ktorego ja osobiscie bawie sie w system M.

Eberloth
04-02-2019, 11:19
matryca jest fajna. i poki co to najlepszy korpus pod EF-M 32/1.4

W M50 nie jest fajniejsza? Wyprostuj mój pogląd lub swój ;)

Rysiek_O
04-02-2019, 11:32
jak to sie w mojej branzy mowi:

dziwne, u mnie dziala :)

dla mnie M5 to jest uczciwy korpus. troche za duzo w nim DNA z Powershotow za malo z DSLR, ale mozna sie do niego przyzwyczaic. matryca jest fajna. i poki co to najlepszy korpus pod EF-M 32/1.4, dla ktorego ja osobiscie bawie sie w system M.


W M50 nie jest fajniejsza? Wyprostuj mój pogląd lub swój ;)

Pogodzę Was.. M5 i M50 mają tę samą matrycę, M50 ma nowszy procesor i mniej pokręteł.
https://www.youtube.com/watch?v=wC68w4BoLPo

Zobaczymy co przyniesie EOS M5 MK II .. chyba, że w jego miejsce ma być RP :-(

Eryk1
04-02-2019, 11:41
No i m50 ma eye af no i wizjer.

akustyk
04-02-2019, 11:45
W M50 nie jest fajniejsza? Wyprostuj mój pogląd lub swój ;)

nie mam pojecia ale tez malo mnie to interesuje.

M50 u mnie odpadl ze wzgledu na brak dwoch kolek kontrolnych (taki osobisty problem uzytkowy, nikogo o to nie obwiniam :D ). moze i ma lepsza matryce, mnie ta z M5 w zupelnosci wystarcza

Eberloth
04-02-2019, 12:10
Pogodzę Was.. M5 i M50 mają tę samą matrycę, M50 ma nowszy procesor i mniej pokręteł.
https://www.youtube.com/watch?v=wC68w4BoLPo



No nie przekonałeś mnie. Tam około 45s jest napisane, że M50 ma matrycę 36 megapixel'ową a M5 marne 24 ;) więc chyba nie są identyczne.

Rysiek_O
04-02-2019, 12:44
No nie przekonałeś mnie. Tam około 45s jest napisane, że M50 ma matrycę 36 megapixel'ową a M5 marne 24 ;) więc chyba nie są identyczne.

Przepraszam, sprawdziłem tylko typ i rozmiar matrycy, te są zgodne.

Rysiek_O
04-02-2019, 15:05
Przepraszam, sprawdziłem tylko typ i rozmiar matrycy, te są zgodne.
EOS M50 Matryca CMOS APS-C 24,1 MP, porównanie z YT podaje błędnie. Sprawdziłem na stronie Canona.

Kolekcjoner
04-02-2019, 16:54
M50 jest po prostu najnowszą konstrukcją i stąd pod pewnymi względami lepszą niż M5, mimo że formalnie M5 to najwyższy model wśród eMek - takie 5D w bezlustrach apsc ;)....

Eberloth
04-02-2019, 18:25
EOS M50 Matryca CMOS APS-C 24,1 MP, porównanie z YT podaje błędnie. Sprawdziłem na stronie Canona.

To i tak inne matryce, bo na stronach canona podano źe jedna ma 24,1, druga 24,2 MP

Eryk1
04-02-2019, 22:56
W takim razie pod jakim względem lepszy jest M5?

marfot
04-02-2019, 23:07
To i tak inne matryce, bo na stronach canona podano źe jedna ma 24,1, druga 24,2 MP

Może inne bo inny procesor,inny AF, inny odczyt ale charakterystyki podobne:
http://www.photonstophotos.net/Charts/PDR.htm#Canon%20EOS%20M5,Canon%20EOS%20M50

akustyk
04-02-2019, 23:34
W takim razie pod jakim względem lepszy jest M5?

Od M50?

Wiecej kolek do manualnej kontroli ekspozycji, ekran podnoszony (zaleta w kadrach poziomych przy zdjeciach ulicznych, ale tez wada w zdjeciach pionowych), pojemniejszy akumulator. W sumie naprawde istotne i dla niektorych kluczowe sa te kolka kontrolne. Ja sobie M50 nie wyobrazam do pracy innej niz w preselekcji czasu/przyslony. M5 mozna bardzo wygodnie pracowac w manualu

atsf
02-12-2020, 02:52
Właśnie uratowałem drogą kupna używanego EOS-a M5 przed wywaleniem na śmietnik historii i pierwszą rzeczą, która mnie rozwaliła, jest konstatacja faktu, że mój EOS M2 ma mordołapkę i śledzenie obiektu dokładnie na całej powierzchni kadru, a M5 tylko w obrębie ustawialnych punktów AF :evil: Ponadto M2 nie zmienia ani rozmiaru, ani wyglądu ramki śledzenia, oraz dość dokładnie trzyma się obiektu, natomiast M5 gubi namiętnie obiekt i zmienia wygląd, i rozmiar ramki, więc jest kompletnie nieprzewidywalny. Pośredni wniosek z tego jest taki, że obsługa śledzenia obiektu na całej powierzchni klatki była dostępna u Canona na lata przed M5 i nie jest to coś, czego brak w przypadku M5 można by było usprawiedliwić. Tak samo nie widzę uzasadnienia dla niedostępności opcji servo dla małej ramki AF, kiedy w trybie mordołapki ramka śledząca działa w servo i jest czasem nawet jeszcze mniejsza. Zbiorczo można to nazwać waleniem jeleni w poroże, w związku z czym bardzo się cieszę, że nie kupiłem M5 w roku debiutu za 5k PLN, a zamiast tego nabyłem wtedy 80D.

atsf
10-10-2022, 20:41
Przedwczoraj o mały włos nie rozpieprzyłem swojego bezlusterkowca (M5) o drzewo po minucie mordęgi z nim. Powstrzymało mnie tylko to, że z racji jego pancernej konstrukcji uszkodziłbym drzewo, a to bydlę mogłoby przeżyć :mrgreen: No i uświadomiłem sobie, że z każdym innym bezlusterkowcem też bym się chandryczył identycznie, albo niewiele mniej :evil:

mirror
10-10-2022, 21:22
Przedwczoraj o mały włos nie rozpieprzyłem swojego bezlusterkowca (M5) o drzewo po minucie mordęgi z nim. Powstrzymało mnie tylko to, że z racji jego pancernej konstrukcji uszkodziłbym drzewo, a to bydlę mogłoby przeżyć :mrgreen: No i uświadomiłem sobie, że z każdym innym bezlusterkowcem też bym się chandryczył identycznie, albo niewiele mniej :evil:

z ciekawości zapytam - z jakim ustawieniem walczyłeś? ja wczoraj rzuciłem mięsem tak że chyba było z kilometra słychać (i przestawiłem mazianym ekranikiem) ale dzisiaj przestawiam pokrętłem i działa

atsf
10-10-2022, 22:14
z ciekawości zapytam - z jakim ustawieniem walczyłeś? ja wczoraj rzuciłem mięsem tak że chyba było z kilometra słychać (i przestawiłem mazianym ekranikiem) ale dzisiaj przestawiam pokrętłem i działa

Byłem na grzybach i na wszelki wypadek wziąłem ten aparat, aby zrobić jakieś zdjęcie grzyba. Ustawiam aparat na mini statywie w najniższym położeniu, tak niskim, że filować przez EVF się nie da nawet w pozycji leżącej, a jest mokro i nie mam specjalnie ochoty się kłaść. A więc kucam, odchylam ekran i próbuję przestawić ramkę AF palcem- a ekran mi gaśnie, bo załapuje czujnik przy okularze i przełącza na EVF, i tak za każdym razem. AF nie jest mi potrzebny, ale jest mi potrzebne przestawienie ramki tam, gdzie chcę powiększyć obraz i nastawiać ostrość ręcznie. Nawet w pozycji leżącej moje okulary do czytania są za słabe, aby dobrze widzieć LCD i jednocześnie komfortowo obsługiwać aparat, a w pozycji kucznej też się nie przydają, więc widzę świecący się poniżej jajec jakiś znaczek pocztowy, na którym mało co rozróżniam, i który mi co raz gaśnie!
Zasłaniam też sobie światło padające na obiekt, a gdy chcę sięgnąć do klawiszy kciukiem, to naciskam 5 guzików na raz, bo w takim usytuowaniu to ani ich nie widzę, ani nie wyczuwam! Zniechęcony próbuję zrobić zdjęcie na AF, a ten sukinsyn wyłapuje mi liście w tle, a nie kapelusz grzyba!

9273

Niemożność założenia celownika kątowego na okular bezlusterkowca to jest mz największa porażka konstrukcyjna, jaką sobie można wyobrazić. Gdybym wziął 550D,6D, 80D, czy 7D Mk II, to spokojnie mógłbym nawet klęknąć i celować, bo nieraz tak fotografowałem, bez żadnych gibanych ekranów. Kolega ma A7 III i ma identyczny problem, bo też LCD się odchyla jedynie w osi okularu, i też mu gaśnie, jak chce coś tam palcem na nim zrobić. Bezlusterkowce w pewnych sytuacjach, gdy trzeba korzystać z odchylanego LCD, nadają się tylko dla ludzi mających zdrowy wzrok i mogących wodzić nosem po ekranie. 15 lat temu ja też tak mogłem, ale to było 15 lat temu. W pozycji stojącej lub siedzącej swoboda ruchów jest większa i łatwiej sobie sterować odległością oczu od ekranu, ale w takich warunkach, jak opisałem, to jest dramat.

candar
11-10-2022, 00:24
próbuję przestawić ramkę AF palcem- a ekran mi gaśnie, bo załapuje czujnik przy okularze i przełącza na EVF, i tak za każdym razem.


Kolega ma A7 III i ma identyczny problem, bo też LCD się odchyla jedynie w osi okularu, i też mu gaśnie, jak chce coś tam palcem na nim zrobić.

No to kolega raczej nie ma A7 III, albo baaaaaaaaaaardzo dawno nie zdejmował muszli ocznej i nie czyścił szybki czujnika wizjera i dlatego "mu gaśnie". Raczej ma A7 mark I albo mark II. Dopiero od A7 III dowolne odchylenie LCD powoduje całkowite wyłączenie czujnika EVF na muszli ocznej.

Info dla kolegi: Po otwarciu ekranu LCD automatycznie wyłącza się czujnik na muszli ocznej. Z tego powodu podczas patrzenia przez wizjer nie następuje automatyczne wyłączenie wyświetlacza aparatu. Przy otwartym ekranie LCD priorytet otrzymuje funkcja podglądu na żywo. https://www.sony.pl/electronics/support/articles/00021081


Bezlusterkowce w pewnych sytuacjach, gdy trzeba korzystać z odchylanego LCD, nadają się tylko dla ludzi mających zdrowy wzrok i mogących wodzić nosem po ekranie. 15 lat temu ja też tak mogłem, ale to było 15 lat temu. W pozycji stojącej lub siedzącej swoboda ruchów jest większa i łatwiej sobie sterować odległością oczu od ekranu, ale w takich warunkach, jak opisałem, to jest dramat.

Dużo nowych modeli ma już w tzw. standardzie automatyczne wyłączanie się czujnika na muszli ocznej po otwarciu ekranu LCD, czasem trzeba aktywować tą funkcję w menu. No i większość ML ma też możliwość wyboru LCD i EVF guziczkiem/przyciskiem na "pryzmacie" opisane: FINDER/MONITOR (FINDER/LCD) https://www.sony.pl/electronics/support/articles/00021081


Niemożność założenia celownika kątowego na okular bezlusterkowca to jest mz największa porażka konstrukcyjna, jaką sobie można wyobrazić.
???????

Każdy producent dowolnego bezlusterkowaca dostarcza mobilne aplikacje na smartfony i tablety do obsługi aparatu fotograficznego. Wystarczy zainstalować i z poziomu smartfona można sterować ustawieniem eskpozycji, punktami AF i spustem migawki.

https://www.canon.pl/apps/canon-camera-connect/
"Dzięki aplikacji Camera Connect możesz używać urządzenia mobilnego do zdalnego fotografowania za pomocą aparatu Canon. Skomponuj ujęcie, ustaw zoom, ostrość, samowyzwalacz i nie tylko, a następnie zwolnij migawkę — wszystko ze smartfona lub tabletu. Zdjęcia i filmy zostaną zapisane w aparacie."

9275

tomfoot
11-10-2022, 10:47
a ten sukinsyn wyłapuje mi liście w tle, a nie kapelusz grzyba!

Gdyby grzyb miał oczy, to nie byłoby problemu! To wina grzyba!
Poza tym, gdybyś zdał się na smartfon lub sony, to inteligencja dorysowałaby grzyba i to ładniejszego, z powiększonym kapeluszem.

atsf
11-10-2022, 12:53
1. Nie mam smartfona. Napoleon by powiedział, że to wystarczy :mrgreen:. Ale używanie smartfona do podglądu przy ręcznym ostrzeniu to już jest ekwilibrystyka :mrgreen:

2. W M5 można w menu ustawić, gdzie będzie wyświetlany obraz, ale to eliminuje automatykę przełączania podglądu EVF/LCD, jest dodatkową czynnością, a samo odchylenie ekranu nie odcina czujnika przy okularze. Tak, czy owak, obsługa tego aparatu jest dość upierdliwa w niektórych sytuacjach, i to mi się właśnie przydarzyło.

3. M5 nie wykrywa oczu, a jego mordołapka to dla mnie jest kompletna porażka :mrgreen:

Nawet jednak pokonanie tej pierdoły w ustawieniach nie eliminuje dla mnie niedogodności wynikających z braku możliwości zastosowania celownika kątowego. Mimo wszystko obraz w EVF widzi się większym i dokładniej, niż obraz na LCD oglądany z odległości kilkudziesięciu centymetrów. Kiedy przykładam celownik kątowy do okularu, to jest to to, co chciałbym uzyskać, ale nie mam go jak zamocować na okularze, i to jest dla mnie kompletnie niezrozumiale. Wygląda mi na to, że producentom zabrakło wyobraźni, albo mają popier....ą i wyobrażają sobie, że dzięki Wi-Fi użytkownik będzie sobie mógł wyświetlić obraz na TV, tylko nie przewidzieli, że nie każdemu się chce taszczyć telewizor do lasu :mrgreen:

Eberloth
11-10-2022, 13:33
Ale używanie smartfona do podglądu przy ręcznym ostrzeniu to już jest ekwilibrystyka

Zdarza mi się używać podglądu na smartfonie, gdy z jakiś powodów muszę oddalić się od aparatu. Jest to jakiś 0,00000001% moich zdjęć. Ale nie bójmy się stosować mocniejszych słów, gdy właściwym jest ich zastosowanie. Smartfon z powodu MF to nie ekwilibrystyka, tylko dewiacja. :twisted:

Przemek_PC
11-10-2022, 14:40
Ten aparat nie ma focus peaking?

atsf
11-10-2022, 15:22
Ten aparat nie ma focus peaking?

Ma, ale wg mnie wątpliwej jakości. Próbowałem z niego korzystać z jasnym obiektywem f/1,4 ale ustawienie ostrości w punkt nie było możliwe, bo focus peaking zawsze pokazywał jakiś zakres ostrości. Tak, czy owak, korzystanie z tej funkcji wymaga dobrego podglądu ekranu lub patrzenia w EVF, a używanie tej metody "na zombie" zupełnie mi nie odpowiada.

marfot
11-10-2022, 22:17
atsf Nie dałeś rady sfocić tego grzyba? Serio? :shock:

Jacek_Z
11-10-2022, 23:32
Wiesz, te emocje na grzybach. No i ten grzyb to wyjątkowo szybki był ;)

atsf
11-10-2022, 23:42
atsf Nie dałeś rady sfocić tego grzyba? Serio? :shock:

Nie dałem rady, ale w głównej mierze "zawdzięczam" to pośpiechowi, bo byłem w towarzystwie znajomych, i to takich, których trzeba pilnować, aby się nie zgubili w lesie. Postępowanie z moimi lustrzankami mam "we krwi", natomiast z M5 niewiele zdjęć robiłem w ogóle, a w takich warunkach jeszcze nigdy, więc kiedy coś idzie nie tak, jak się jest przyzwyczajonym, to irytacja narasta. Machnąłem ręka i odpuściłem sobie zdjęcia, bo zaczęła się sprawdzać stara prawda- albo grzybobranie, albo fotografowanie grzybów. Kiedy jestem sam, to mam więcej cierpliwości, i pewnie bym jakieś zdjęcia zrobił, ale to nie zmienia faktu zauważenia przeze mnie niedogodności wynikających z braku możliwości założenia celownika kątowego.

Ostatnio robiłem zdjęcia lustrzanką ptakom na wodzie z tak samo minimalnej wysokości i strasznie mnie irytowało to, że mój celownik kątowy nie pasuje na okular C 7D II, więc czasami brałem zamiast niego C 80D, ale gdybym wziął bezlusterkowca, to szlag by mnie trafił jeszcze bardziej, niż przy tych grzybach, bo one przynajmniej nie spitalają. Do obserwacji LCD z odległości ok. 20 centymetrów w pozycji leżącej bym potrzebował mocnych okularów ca +3 lub +4 D, w których z kolei na większą odległość patrzeć się nie da, więc ciągłe ich ściąganie na przemian z zakładaniem może doprowadzić do szewskiej pasji.

cosinus
12-10-2022, 07:32
Analogiczne moje grzybno-trawiaste doświadczenia z micro 4/3, Panas LX7
Również należy do tej grupy, która nie wyłącza czujnika przyłożenia oka wraz z odchyleniem ekranu, ale da się z tym żyć.

Szczęśliwie nie poczuli się zmuszeni do kopiowania układu lustrzanki, wizjer jest po lewej a nie centralnie. Wystarczy nie kręcić się lewą ręką w tamtej okolicy. Układ Smieny górą, może jakiś ruski agent w tej Japonii pracował ? Ustawienie niższej czułości tego czujnika z dwóch, jedne ustawienie, zrealizowałem.

BTW postawiłem sobie pytanie w/s kompleksów w fotografii, np uż. smarkfonów maja kompleks braku bokehu i dostają go cyfrowo (rzygam wtedy dalej niż widzę), ML-si maja kompleks nie posiadania lustrzanki (przynajmniej w wyobrażeniu projektantów)
W moich m4/3 zainteresowaniach wprawdzie przewiduję przejść/uzupełnić się w Olympusie przez wydajną stabilizację w body, ale panasonikowy celownik "jak Smiena" uważam za genialny


Z przeszkadzajów, to jeszcze nie wyczaiłem jaki fałszywy ruch zmienia (zawsze zwiększa) kwadracik AF, ale jak długo się świeci, reaguje na rolkę i zmniejszam. W niedzielę sfocusowałem na strumień w wąskiej luce miedzy krzakami itd. grzyby miedzy trawami już bywały.

kmeg
12-10-2022, 16:34
Nie dałem rady, ale w głównej mierze "zawdzięczam" to pośpiechowi, bo byłem w towarzystwie znajomych, i to takich, których trzeba pilnować, aby się nie zgubili w lesie. Postępowanie z moimi lustrzankami mam "we krwi", natomiast z M5 niewiele zdjęć robiłem w ogóle, a w takich warunkach jeszcze nigdy, więc kiedy coś idzie nie tak, jak się jest przyzwyczajonym, to irytacja narasta. Machnąłem ręka i odpuściłem sobie zdjęcia, bo zaczęła się sprawdzać stara prawda- albo grzybobranie, albo fotografowanie grzybów. Kiedy jestem sam, to mam więcej cierpliwości, i pewnie bym jakieś zdjęcia zrobił, ale to nie zmienia faktu zauważenia przeze mnie niedogodności wynikających z braku możliwości założenia celownika kątowego.

Ostatnio robiłem zdjęcia lustrzanką ptakom na wodzie z tak samo minimalnej wysokości i strasznie mnie irytowało to, że mój celownik kątowy nie pasuje na okular C 7D II, więc czasami brałem zamiast niego C 80D, ale gdybym wziął bezlusterkowca, to szlag by mnie trafił jeszcze bardziej, niż przy tych grzybach, bo one przynajmniej nie spitalają. Do obserwacji LCD z odległości ok. 20 centymetrów w pozycji leżącej bym potrzebował mocnych okularów ca +3 lub +4 D, w których z kolei na większą odległość patrzeć się nie da, więc ciągłe ich ściąganie na przemian z zakładaniem może doprowadzić do szewskiej pasji.

Masz remote shooting aplikacja. Żre to prąd i im dalej od aparatu tym bardziej laguje ale jest niesamowicie przydatne. Kiedyś wodnika tak nawet fotografowałem. Aparat stał w wodzie a ja wygodnie w samochodzie. Na grzybach sprawdzi się jeszcze lepiej. W "dziwnych" pozycjach sprawdza się idealnie.

Wysłane z mojego M2102J20SG przy użyciu Tapatalka

Przemek_PC
12-10-2022, 17:05
Ale tu chodzi o to żeby ponarzekać na nową technologię a nie rozwiązać problem :)

atsf
12-10-2022, 18:31
Masz remote shooting aplikacja. Żre to prąd i im dalej od aparatu tym bardziej laguje ale jest niesamowicie przydatne. Kiedyś wodnika tak nawet fotografowałem. Aparat stał w wodzie a ja wygodnie w samochodzie. Na grzybach sprawdzi się jeszcze lepiej. W "dziwnych" pozycjach sprawdza się idealnie.

Wysłane z mojego M2102J20SG przy użyciu Tapatalka

No toż kolejny raz powtarzam, że, po pierwsze, nie mam smartfona. Żaden remote shoting nie jest mi zresztą potrzebny, bo nie o wyzwalanie migawki tu chodzi, ale o ustawienie kadru, manualne dobranie ogniskowej i przysłony. To są zdjęcia prawie makro, więc ustawienie płaszczyzny ostrości i GO jest bardzo ważne, a to trzeba dokładnie widzieć, i nie da się tymi ustawieniami sterować zdalnie. W przypadku grzybów jest to skomplikowane, bo trudno jest mieć w GO np. cały kapelusz przy fajnym rozmyciu tła. Zanim dojdzie do wyzwolenia migawki trzeba nie raz przestawić statyw, ustawić nowy kąt pochylenia głowicy itd., i tego też się nie da zrobić zdalnie i na łapu-capu.

Swojego czasu wyszły modele Panasonica z podnoszonym EVF i Canon zrobił taki doczepiany, podnoszony EVF do modeli M3 i M6, więc miałem nadzieję, że to się rozpowszechni i w modelach wyższej klasy będzie standardem, ale gdzie tam, producenci to gremialnie olali. Nawet w modelach już wyposażonych w EVF styki w stopce lampy do takiego celownika by się przydały, aby zastąpił on celownik kątowy, ale przecież sama zdejmowalna muszla oczna i sanki do zwykłego celownika optycznego by wystarczyły. Zupełnie nie rozumiem tych ich posunięć, skoro już były precedensy.
W takiej sytuacji M3 i M6 z doczepianym celownikiem bardziej by mi się przydały, niż M5, M50, czy jakikolwiek R, nie wspominają o konkurencji, która tak samo położyła lagę na tym rozwiązaniu.

Już nawet z modelem M2, który w ogóle nie posiada EVF, ani nawet uchylnego ekranu, dawałem radę, bo przynajmniej nie musiałem zmieniać w ustawieniach żadnych trybów wyświetlania, i żaden czujnik mi nie wygaszał ekranu. Każdorazowe dłubanie w menu, z którego wyświetlacza chce akurat skorzystać, jest wkurłające, i nawiązujące do upierdliwości przestawiania trybu wyzwalania migawki na samowyzwalacz, i z powrotem, a to się przynajmniej rozwiązuje wężykiem spustowym. Dlatego też nie kupiłem M50, bo on gniazdka na wężyk nie ma.

kmeg
12-10-2022, 18:48
No toż kolejny raz powtarzam, że, po pierwsze, nie mam smartfona. Żaden remote shoting nie jest mi zresztą potrzebny, bo nie o wyzwalanie migawki tu chodzi, ale o ustawienie kadru, manualne dobranie ogniskowej i przysłony. To są zdjęcia prawie makro, więc ustawienie płaszczyzny ostrości i GO jest bardzo ważne, a to trzeba dokładnie widzieć, i nie da się tymi ustawieniami sterować zdalnie. W przypadku grzybów jest to skomplikowane, bo trudno jest mieć w GO np. cały kapelusz przy fajnym rozmyciu tła. Zanim dojdzie do wyzwolenia migawki trzeba nie raz przestawić statyw, ustawić nowy kąt pochylenia głowicy itd., i tego też się nie da zrobić zdalnie i na łapu-capu.

Swojego czasu wyszły modele Panasonica z podnoszonym EVF i Canon zrobił taki doczepiany, podnoszony EVF do modeli M3 i M6, więc miałem nadzieję, że to się rozpowszechni i w modelach wyższej klasy będzie standardem, ale gdzie tam, producenci to gremialnie olali. Nawet w modelach już wyposażonych w EVF styki w stopce lampy do takiego celownika by się przydały, aby zastąpił on celownik kątowy, ale przecież sama zdejmowalna muszla oczna i sanki do zwykłego celownika optycznego by wystarczyły. Zupełnie nie rozumiem tych ich posunięć, skoro już były precedensy.
W takiej sytuacji M3 i M6 z doczepianym celownikiem bardziej by mi się przydały, niż M5, M50, czy jakikolwiek R, nie wspominają o konkurencji, która tak samo położyła lagę na tym rozwiązaniu.

Już nawet z modelem M2, który w ogóle nie posiada EVF, ani nawet uchylnego ekranu, dawałem radę, bo przynajmniej nie musiałem zmieniać w ustawieniach żadnych trybów wyświetlania, i żaden czujnik mi nie wygaszał ekranu. Każdorazowe dłubanie w menu, z którego wyświetlacza chce akurat skorzystać, jest wkurłające, i nawiązujące do upierdliwości przestawiania trybu wyzwalania migawki na samowyzwalacz, i z powrotem, a to się przynajmniej rozwiązuje wężykiem spustowym. Dlatego też nie kupiłem M50, bo on gniazdka na wężyk nie ma.

No jak nie masz smartfona to nic nie zrobisz. Podgląd masz w czasie rzeczywistym na smartfonie, tak jakbyś pracował na jego wyświetlaczu. Dlatego to jednak rozwiązałoby problem... Wężyk też zastąpi...

Ps. Kiedyś trzeba było mieć miniaturowy router plus odpowiedni soft aby to robić teraz robią to aparaty (choć zasięg ograniczony przez wifi). W fotografii przyrodniczej bardzo przydatne

Wysłane z mojego M2102J20SG przy użyciu Tapatalka

atsf
12-10-2022, 18:59
W fotografii przyrodniczej bardzo przydatne


No ale ja przed grzybami nie musze się ukrywać ;)

cosinus
12-10-2022, 22:48
No ale ja przed grzybami nie musze się ukrywać ;)

Nie zarzekaj się.
ja dzisiaj przed jednym starym grzybem na parkingu się chowałem.