PDA

Zobacz pełną wersję : Backup materiału



darekPolsztyn
05-08-2016, 00:30
Witajcie,

chciałem podpytać w jaki sposób zrzucacie materiał po ślubie, bądź innym reportażu? W jaki sposób zabezpieczacie materiał? Domyślam się, że większość zrzuca na dysk + backup na dysk zewnętrzny. Sam też tak robię. Ale może macie jeszcze jakieś inne rozwiązania? Jakaś chmura, serwer? Tam teorytycznie jest mniejsze ryzyko utraty.

r_m
05-08-2016, 03:10
3 kopie: bieżąca, lokalna zapasowa, archiwalna w innej fizycznie lokalizacji, a czy to będzie drugi dysk przenośny np. u rodziców czy w skrytce bankowej, czy chmura, to już zależy od Ciebie co uznasz za szybsze i lepiej Ci odpowiadające.
Chyba już widziałem podobny temat?

GalaktycznyMuczaczo
05-08-2016, 18:03
3 kopie: bieżąca, lokalna zapasowa, archiwalna w innej fizycznie lokalizacji, a czy to będzie drugi dysk przenośny np. u rodziców czy w skrytce bankowej, czy chmura, to już zależy od Ciebie co uznasz za szybsze i lepiej Ci odpowiadające.
Chyba już widziałem podobny temat?
Dokładnie to samo, ostatnio zastanawiałem się nad drugim dyskiem w innym miejscu ale gdybym miał zrzucać backup po każym ślubie na 2 dodatkowe dyski to bym stracił masę czasu, więc padło na chmure.

Fotosz
11-08-2016, 13:40
Jeśli ma ktoś miejsce i nie przeszkadza mu ciągły szum to polecam zainwestowanie w jakieś urządzenie NAS z minimum 2 lub 3 dyskami (im więcej tym lepiej). Bardzo skutecznie zapobiegają one utracie danych. Jeśli ktoś by chciał się zdecydować na takie rozwiązanie to z czystym sumieniem mogę polecić NASy firmy QNAP. Koniecznie wtedy trzeba zadbać o szybką sieć (switch gigabitowy), i połączenie kablem internetowym (nie wifi). Wtedy można nawet pracować na zdalnym dysku bo prędkość jest odpowiednia.

Ja niestety musiałem zrezygnować z takiego rozwiązania bo ciągły szum by mnie wykończył, działalność -podobnie jak pewnie większość z nas- prowadzę w domu. Wybrałem więc klasyczne rozwiązanie - Kopia bieżąca na dysk + kopia na dysk przenośny. Dodatkowo korzystam z zapisu wielokrotnego na dwie karty pamięci w aparacie. Przez tydzień mam więc też 3 kopię na karcie pamięci.

Shadow
28-09-2016, 12:51
Nie dajmy się zwariować. Awaryjność urządzeń jest obecnie na tyle mała, że trzymanie materiału na dwóch różnych nośnikach w zupełności wystarczy.

ATBFLASH
29-09-2016, 13:26
Sam osobiście backup robię na kompie lokalnie najpierw - surówka oczywiście. Po odrzuceniu, obróbce itd robię kopie na NAS - zwykły D-LINK 320L plus 2x 3TB w RAID 1. Wystarczą zwykłe np WD GREEN jeśli NAS nie mieli ciągle, a włączasz go tylko na backup/odzysk i nie używasz go jako FTP na świat - wtedy seria RED się kłania. A do tego co jakiś czas obowiązkowy backup na płyty. Co do chmurek to jakoś nie ufam trzymaniu swoich rzeczy "gdzieś jest lecz nie wiadomo gdzie" = tak po prostu :) A zapis wielokrotny tak jak pisał Fotosz - obowiązkowo

Tom77
01-10-2016, 08:59
Nas z 2 dyskami w Raid 1 w zupełności wystarczy. Można go włączać tylko na czas wykonania kopii, wtedy pracujące dyski nie przeszkadzają. Można wmontować dyski 2,5", jest sporo ciszej. 2 kopia w chmurze albo w innej lokalizacji. Można skorzystać z dysku zewnętrznego 2,5" na usb 3,0 i ustawić automatyczny backup co jakiś czas.

7four
01-10-2016, 14:25
Nie dajmy się zwariować. Awaryjność urządzeń jest obecnie na tyle mała, że trzymanie materiału na dwóch różnych nośnikach w zupełności wystarczy.

I tu się mylisz. Awaryjnść nośnika to jedno, ale dochodzą jeszcze inne czynniki możliwości ich utraty.

--- Kolejny post ---


Nas z 2 dyskami w Raid 1 w zupełności wystarczy. Można go włączać tylko na czas wykonania kopii, wtedy pracujące dyski nie przeszkadzają. Można wmontować dyski 2,5", jest sporo ciszej. 2 kopia w chmurze albo w innej lokalizacji. Można skorzystać z dysku zewnętrznego 2,5" na usb 3,0 i ustawić automatyczny backup co jakiś czas.

Nie liczy się robienie backupu (zwłaszcza "automatyczne") tylko możliwość jego odtworzenia.

Widziałem oczy szeroko otwarte osób, które "myślały", że backup im się robi ;-)

kmeg
01-10-2016, 18:03
Za 8euro miesiecznie można mieć nie limitowany google drive. Zawsze to jakąś alternatywa.

aptur
01-10-2016, 18:12
Za 8euro miesiecznie można mieć nie limitowany google drive. Zawsze to jakąś alternatywa.

Zależy ile masz materiału. Trochę słabo widzę takie rozwiązanie gdy masz jednorazowo ze zlecenia do przesłania ok. 70GB.

kmeg
01-10-2016, 18:18
Przy dzisiejszych łączach to nie są kosmiczne ilości. Zresztą to tylko ewentualnie jako jedna z opcji....