PDA

Zobacz pełną wersję : udzielenie wizerunku a prawa autorskie



rednose
22-04-2006, 13:04
pewna moja kolezanka brała udział w targach motoryzacyjnych, oczywiście była fotografowana bo piekna kobieta z niej ale sprawa rozchodzi sie o to czy czasopisma moga używac jej wizerunku bez jej zgody. w jednej gazecie była na pierszej stronie miniaturka z reklama targów i troche wieksze zdjecie w środku a inna gazeta podobno (tego nie widziałem) umiesciła zdjecie na całej stronie też w środku. Jakie ma w tym momencie prawa do jakichkolwiek roszczeń zapłaty ?

Kubak82
22-04-2006, 14:01
wiesz, glowy nie daje ale wydaje mi sie, ze taka praca wiaze sie z gory z udostepnieniem swojego wizerunku dla reklamowania jakiejs marki/firmy..nie wiem co na ten temat mowi umowa ktora podpisala (jesli cokolwiek mowi) ale gdyby tak kazda modelka chciala potem wymagac kasy od gazet, telewizji..:lol: ..dla mnie bylby to absurd:roll:

swiderski
22-04-2006, 14:07
Popieram Kubaka - prawdopodobnie znajoma godząc się pracować jako modelka zrzeka się nijako praw do roszczeń za wykorzystanie wizerunku. Oczywiście jest to moje, nieprawnicze zdanie :)

Jac
22-04-2006, 14:08
jesli byla w "pracy" a jej praca polegala na reklamowaniu produktow, to chyba nie moze miec pretensji, ze reklamuje produkty?... jesli juz to tylko do pracodawcy ktory ja zatrudnil moze jakas premie ale raczej nie sadze....

nikczemnik
22-04-2006, 14:33
No raczej powinna mieć to określone w umowie, zawartej ze zleceniodawcą.

Jac
22-04-2006, 14:35
no raczej nie sadze, jesli modelka na wybiegu reklamuje jakies ubiory to chyba jest normalne ze jest jej pozniej pelno w roznych pismach i tu jest podobna sytuacja...

nikczemnik
22-04-2006, 15:07
No raczej się zgadzam:-) No raczej dziwnie wyglądałaby na zdjęciach w prasie z oczami zakrytymi czarnym prostokącikiem;-)

Theoo
23-04-2006, 01:36
Oho, kolejny problem praw do wizerunku. Wygląda to tak. Niezależnie od umowy ten ładny "dodatek" do różnego rodzaju targów, pokazów etc. jest traktowany jako osoba publiczna. Więc publikowanie jej wizerunku nie musi pociągać wyrażenia jej zgody. No chyba gdy zdjęcie ją w jakiś sposób poniża. Modelki pracujace na wybiegach mają trochę inne umowy, a modelki sesyjne jeszcze inne, w których są określane dość szczegółowo warunki publikacji, miejsca, zakres terytorialny i wiele innych spraw. Ja na jej miejscu bym sie raczej cieszył bo może uchylą się jakieś drzwi i zarobi trochę więcej niż 10-20 zet za godzinę