PDA

Zobacz pełną wersję : Lightroom - podgląd pliku RGB/sRGB



jarvick
28-06-2016, 14:50
Witam Serdecznie,

od jakiegoś czasu pracuje na skalibrowanym monitorze Eizo CS270 głownie w Lightroom/Photoshop - tryb RGB.

Czy ktoś mógłby mi podpowiedzieć czemu w Lightroom gdy monitor pracuje w trybie RGB wciskając podgląd na całym ekranie (klawisz F) jakiegoś zdjęcia to zmienia się tryb kolorów na sRGB, przez co zdjęcie wygląda zupełnie inaczej kolorystycznie ??

Dziękuję za każdą podpowiedź.

Pozdrawiam

Jarek

mkamelg
28-06-2016, 20:33
"od jakiegoś czasu pracuje na skalibrowanym monitorze Eizo CS270 głownie w Lightroom/Photoshop - tryb RGB."

Miałeś na myśli chyba AdobeRGB?

Najprawdopodobniej programiści Adobe muszą się wykazać że coś robią i że zasługują na swoje pensje przez co mieszają w oprogramowaniu ze szkodą dla użytkowników.

https://forums.adobe.com/message/8724608#8724608

https://feedback.photoshop.com/photoshop_family/topics/lightroom-2015-6-broke-fullscreen-mode-on-mac?topic-reply-list%5Bsettings%5D%5Bfilter_by%5D=all

Z ciekawości spróbuj sobie może wejść z menu Lightroom -> Window -> Screen Mode i posprawdzaj wszystkie opcje Full Screen. Na przykład odpal opcję Full Screen, naciśnij klawisz F i zobacz czy też zmieni się Tobie tryb kolorów na sRGB. Nie sądzę aby to w czymś pomogło ale spróbować nie zaszkodzi.

jarvick
29-06-2016, 19:05
Tak, oczywiście miałem na myśli AdobeRGB.

Dziękuję za linki, co ciekawe piszą w nich, że problem ten dotyczy komputerów z OS - ja mam stacje roboczą z Win10.

Kombinowałem też z wejściem do MENU: Lightroom -> Window -> Screen Mode
Okazuje się, że wciskając Ctrl + Shift + F podgląd jest w 95% na pełnym ekranie w AdobeRGB, wybierając standardowy Full Screen nadal źle pokazuje.

Kombinowałem też z opcją eksportu plików - może jeśli też tam jest ustawione sRGB to podgląd też jest taki sam. Zmieniłem na AdobeRGB, zrobiłem restart programu i już działa PRAWIDŁOWO :). Rozwiązanie to zasugerował mi jeden z pracowników graficzne.pl gdzie kupiłem monitor. Jeśli to czyta to również mu dziękuję.

Pozdrawiam