PDA

Zobacz pełną wersję : 550EX z 300D



Jarbas
26-09-2004, 13:32
Jak najszybciej okiełznać? Wiem, instrukcję poczytam, ale że mam lampę od paru dni możecie mi coś poradzić jak i co tak na szybko? ;) Chodzi mi jakie ISO? Czy lepiej program Av czy Tv, a może M? Tak w ogóle to jakie macie wrażenia z pracy na tym zestawie?

Przemek Białek
27-09-2004, 02:27
Jak najszybciej okiełznać? Wiem, instrukcję poczytam, ale że mam lampę od paru dni możecie mi coś poradzić jak i co tak na szybko? ;) Chodzi mi jakie ISO? Czy lepiej program Av czy Tv, a może M? Tak w ogóle to jakie macie wrażenia z pracy na tym zestawie?

Najczesciej uzywam Av gdyz switnie miesza swiatlo zastane i blyskowym a dotego mozna popracowac nad glebia, Tv zadko stosuje na szybkich akcjach mi nie zalezy! a wiekszsci fotrafuje w trudnych warunkach oswietleniowych! M niestosuje Av daje mi i tak bardzo dobe rezultaty!
jedyna sprawa to nauczyc sie wprowadzac korekty i blokowac blysk!

Jarbas
27-09-2004, 09:15
Dzięki Przemek :)

JaW
27-09-2004, 20:24
Najwazniejsza zasada (imho) przy fotkach z lampą: nie używac lampy ;) Jesli juz koniecznie trzeba - odbijac swiatlo wzmacniajac odpowiednio blysk. Jesli sie nie da odbijac - rozpraszać. Lampa zabija klimat...
Tryb AV, ekspozycja nieco na minus, RAW, ISO400, przyslona zaleznie od potrzeb, w lampiei korekta sily blysku na plus przewaznie - ja tak robie.

dvd2divx
27-09-2004, 23:11
Zaraz, dlaczego ekspozycja na minus a w lampie na plus? Ja zawsze robię odwrotnie, w aparacie na plus w lampie na minus - wtedy według mnie mam trochę więcej światła zastanego w stosunku do błysku. Ale może się mylę...
Acha, na plus w lampie jeśli odbijam?

Vitez
28-09-2004, 01:34
Moze niekoniecznie do 550EX, ale ogolie do robienia zdjec lampa: ja robie albo w M gdy warunki dookola raczej niezmienne (impreza, kosciol, wesele, pokoj w domu) albo na Av gdy warunki zmienne tzn gdzie sie skieruje tam moze byc inne oswietlenie (np kocie wystawy, wieksze pomieszczenia z nierownym oswietleniem).
Przy Av czesto korekcja w body na minus by niedoswietlic ale miec dzieki temu krotszy czas naswietlania by nie poruszyc - w zaleznosci od ogniskowej, staram sie jednak trzymac okolice 1/50 przy uzywaniu Tamrona, iso400 zazwyczaj, dodatkowo softbox i korekta blysku lampy na -1/3 bo gdy zrobie z bliska to lubi przysmazyc, rowniez na tym iso lampa lubi przysmazac.
Co do trybu M (uzywany rowniez gdy na Av za ciemno jest dla aparatu i lampy ustawionych na fill flasz a nie chce robic na sile w Av z czasem 1/200) - tutaj raczej nie przejmuje sie w ktora strone akurat sie zwrocilem, ustawiam czas tak by nie poruszyc a zarazem miec troche swiatla z tla (rowniez okolice 1/50 i rowniez w zaleznosci od ogniskowej), przyslona jak w Av - w zaleznosci od wymaganej GO, iso 400. Reszte swiatla biore z lampy. Sila lampy rowniez na -1/3.
I poza tym - BARDZO czesto stosuje FEL - najczesciej na twarz, oczy.
Ostatnio z pospiechu i by nie rozpraszac oraz nie zwracac na siebie uwagi stosowalem FEL zbyt rzadko - i teraz tego zaluje :?
Aha... na upartego w niektorych miejscach przy podpietej 50 1.8 iso 1600, przyslona maks otwarta i bez lampy - znowuz rowniez by nie rozpraszac blyskiem i nie zwracac na siebie uwagi.

TomaszQ
28-09-2004, 12:02
Czy ktos z szanownych forumowiczów może mnie zachęcić lub zniechęcić do zakupu 550 EX. Najczęściej używam Metza 50 MZ5 i porównuję moje doświadczenia z innymi zaczytanymi gdzieś w necie. A ponieważ już od dłuższej chwili przymierzam się do EX jestem w kropce i coraz poważniej zastanawiam się nad sensem przesiadki na E-TTL Canona. Metz pracuje najczęściej w trybie automatyki lampy, w wysokich pomieszczeniach z Lumiquestami (różnymi) a w niskich na sufit. Czasem dopalam też małym palnikiem. Moje wrażenia są takie:
- od odległości 2m żadnych korekcji i wszystko OK
- do 2m korekcja - 1 do -1,5 bo lubi przepalić
- pozostałe zabawy z czasami, przesłonami etc. identyczne jak w EX
- w jasnym pomieszczeniu pozwala na robienie zdjęć seryjnych z pełnym błyskiem
- w ciemniejszych od 1 do 2 klatek na sek.
- niesamowicie potrafi "wypełnić" pomieszczenie światłem. Z róznymi lampami już fociłem ale takie zjawisko obserwuję po raz pierwszy. Zobaczcie z resztą sami http://www.ihe.pl/foto/adrian.jpg Oczywiście nie komentujcie słabej fotki. Chodzi mi tylko o pokazanie rozkładu światła w pomieszczeniu.
Minus znalazłem tylko jeden. Wielkość i waga. No i hipotetycznie brak E-TTL.
Ponieważ focicie na codzień z EX, napiszcie proszę czy jest w ogóle sens przesiadki na 550? A jeśli tak to dlaczego? Co mogę zyskać, poza gabarytami bo to oczywiste, a co stracić?

JaW
28-09-2004, 13:26
Acha, na plus w lampie jeśli odbijam?

Tak.
Minusowa korekta na body jest u mnie na stałe, taka na wyrost nieco, aby uzystac nieco krotsze czasy naswietlania. Poruszona fotka jest do wywalenia, a lekko niedoswietloną bez problemu skoryguje w C1. Lubie sobie regulowac sile blysku na lampie, kombinowac z szerokoscia wiazki swiatla i jej odbijaniem - dlatego tak, a nie inaczej. Ale to tylko moje amatorskie proby, prawdziwi fachowcy to walą prosto po oczach z pelną moca :D

Vitez
29-09-2004, 02:03
Ponieważ focicie na codzień z EX, napiszcie proszę czy jest w ogóle sens przesiadki na 550?

A jakie masz body? Wspomniales o roznych rodzajach korekcji w zaleznosci od odleglosci. Jesli body i obiektywy (lub planowane body) ci na to pozwola to moze zastanowisz sie nad 580EX oraz systemem E-TTL II ?

muflon
29-09-2004, 08:22
Ponieważ focicie na codzień z EX, napiszcie proszę czy jest w ogóle sens przesiadki na 550?
A jakie masz body? Wspomniales o roznych rodzajach korekcji w zaleznosci od odleglosci. Jesli body i obiektywy (lub planowane body) ci na to pozwola to moze zastanwoszi sie nad 580EX oraz systemem E-TTL II ?
Ja z okazji ślubu kolegi też zastanawiam się nad lampą... niestety (jak można przeczytać w reklamach drobnym drukiem na dole strony) wszystkie te bajery 580EX są dostępne tylko dla posiadaczy 20D lub 1DmkII :(

Krzychu
29-09-2004, 08:46
Ponieważ focicie na codzień z EX, napiszcie proszę czy jest w ogóle sens przesiadki na 550?
A jakie masz body? Wspomniales o roznych rodzajach korekcji w zaleznosci od odleglosci. Jesli body i obiektywy (lub planowane body) ci na to pozwola to moze zastanwoszi sie nad 580EX oraz systemem E-TTL II ?
Ja z okazji ślubu kolegi też zastanawiam się nad lampą... niestety (jak można przeczytać w reklamach drobnym drukiem na dole strony) wszystkie te bajery 580EX są dostępne tylko dla posiadaczy 20D lub 1DmkII :(

Bajery to jak rozumiem te temperatury barwowe i uwzględnienie cropa w zoomie palnika, bo E-TTL II to chyba będzie z każdą lampą EX działał tylko korpus musi być odpowiedni... Zresztą jak wyszedł pierwszy korpus z E-TTL II to o 580 EX jeszcze nikt nie słyszał...

Vitez
29-09-2004, 08:51
niestety (jak można przeczytać w reklamach drobnym drukiem na dole strony) wszystkie te bajery 580EX są dostępne tylko dla posiadaczy 20D lub 1DmkII :(

E-TTLII dziala rowniez z 550EX, 420EX itp - tylko body musi byc odpowiednie. Ale... jak juz ktos sie zastanawia nad 550EX i ma body cyfrowe typu 20D to powinien raczej nad 580EX sie zastanawiac, wlasnie z powodu tych bajerow.
Jak jakies inne body i nie wnika w e-TTL II to 550EX moze byc ciekawa... ja powoli sie nad 580EX wlasnie zastanawiam (tylko te finanse... dopiero po Sigmie 70-200 i Canonie 14-70 przyjdzie czas na lampy).

muflon
29-09-2004, 08:53
Bajery to jak rozumiem te temperatury barwowe
.. to w sumie rzeczywiście raczej bajer

i uwzględnienie cropa w zoomie palnika
.. natomiast to jest bardzo przydatna rzecz i powinno być już dawno zrobione. O ile dobrze rozumuję, to podpinając np. 550EX do 10D traci się jakieś 30% potencjalnej mocy lampy przy zadanej ogniskowej...

, bo E-TTL II to chyba będzie z każdą lampą EX działał tylko korpus musi być odpowiedni... Zresztą jak wyszedł pierwszy korpus z E-TTL II to o 580 EX jeszcze nikt nie słyszał...
Tak, E-TTL II działa z każdą lampą EX.

TomaszQ
29-09-2004, 09:58
[ Dodano: 29-09-2004 ]
Wg stanu na dzień dzisiejszy body mam 3.
Rebela z Wasiaware, 10D i 1Ds.
Z Ds'em rozstaję się w tym tygodniu. Mogę poszukać kupca na 10D i kupić 20D.
Liczba i jakość zleceń w ostatnich miesiąca spadła tak mocno, że nie widzę już sensu trzymania 3 body, w tym Ds'a. jeden 20D to aż nad to, a bez onanizmu sprzetowego spokojnie moge sobe radzić z 10D, a nawet 300D.
Rebela chcę zostawić dla młodego. A niech się uczy na lustrzance :wink: więc bedędzie jeszcze do sprzedania D7i.
Ale nie w tym rzecz. Cała sprawa polega na tym, że usprzetowiłem się już dość dawno w Metz'e. Do momentu kiedy pracowałem na analogach lampy współpracowały z body w TTL. Po przesiadce na cyfry pozostały tylko tryby A i M. Powiem szczerze, że nie widzę żadnej róznicy w precyzji doboru ekspozycji pomiędzy TTL a A. Kilka razy miałem możliwość przetestowania lamp dedykowanych do E-TTL (np. Sunpaka) i też niczym pozytywnym mnie nie zaskoczyły. Niestety nie znam z autopsji żadnej EX. Tutaj Viteź pisze cyt.
dodatkowo softbox i korekta blysku lampy na -1/3 bo gdy zrobie z bliska to lubi przysmazyc, rowniez na tym iso lampa lubi przysmazac czyli dokładnie to samo co mam z Metzem. Dodam, że Metz jest niesamowity jeśli chodzi o szybkość ładowania. W przyzwoitych warunkach mogę naciskać lub prawie trzymać migawkę nie zwracając praktycznie uwagi na kontrolkę naładowania lampy. Mocy ma tyle, że nigdy mi jej nie zabrakło i to "wypełnienie" światłem pomieszczeń szczególnie jak założę 80-20 Lumiquesta i nieco dopalę drugim palnikiem.
Moje pytanie jest takie: w czym ewentualnie lepiej sie sprawdzi 550 - 580 EX, a w czym słabiej? Pytanie jest na czasie bo kolega, który kupuje ode mnie Ds'a jest również zainteresowany otwarciem małego, usługowego studio a moje Metz'e sprawdziły się w takim zastosowaniu idealnie. Mam do nich softboxy, spoty etc. A cena całego zestawu bedzie znacznie mniejsza od lamp studyjnych i osprzętu. Nie mówiąc już o łatwości obsługi, uniwersalności, mobilności etc.
A może pominąć Canon'a, Metz'a i wsiąść na wysokiego konia w postaci http://www.qtm.com/flash/qft4d.php ? Tym bardziej, że mam "na stanie" jeszcze średni i duży format a w takim wypadku dedykowane stopki czy moduły są rozwiązaniem idealnym. Co prawda cena jest hmmmmm ... ale to chyba sprzęt na wieki, wieków...

Vitez
30-09-2004, 01:13
Tutaj Viteź pisze cyt

Ja w kwestii formalnej (pisze w watku nie na priv by innych rowniez ustrzec przed taka pomylka):
Czy widziales kiedykolwiek polskie slowo, zawierajace polskie litery a zaczynajacie sie na V ???
Vitez a nie Viteź.
To forum obsluguje polskie litery, rowniez w nickach - gdybym mial nicka Viteź to bym go po prostu tak mial.
Dodatkowo: http://portalwiedzy.onet.pl/polszczyzna.html?qs=V&tr=pol-pol&ch=1&x=5&y=8

TomaszQ
30-09-2004, 08:04
Vitez a nie Viteź.

Sorrki :(
Nawet nie wiem dlaczego tak sie jakoś napisało.
Następnym razem się poprawię :wink:

tpop
01-12-2004, 17:02
Czy istnieje i ewentualnie jaki ma symbol kabel, ktory polaczy 300D z 550EX. Chodzi mi o to zeby miec pelna funkcjonalnosc lampy niekoniecznie zamocowanej na stopce.

Spontan
01-12-2004, 17:18
Off Shoe Camera Cord 2