PDA

Zobacz pełną wersję : Ustawienie ostrości przy fotografowaniu par



Wołek
28-04-2016, 23:52
Witam serdecznie. Fotografując w plenerze jedną osobę AF ustawiam w tryb punktowy i jedynm punktem celuję na bliższe oko. Zastanawiam się jak to wygląda przy fotografowaniu par - całych sylwetek. Jak jest w tym przypadku z głębią ostrości i ustawianiami AF ? Ustawiając na jedną osobę druga twarz robi mi się nieostra. Jak to ogarnąć żeby mieć ostre dwie osoby ustawiając przysłonę w granicach powiedzmy od 1.8-2.8 ?

r_m
29-04-2016, 00:16
Użyć fisheye-a...
Myślę, że jakiś "kalkulator głębi ostrości" (do wyszukania w google) pomoże Ci znaleźć poprawne ustawienia.

GalaktycznyMuczaczo
29-04-2016, 00:25
Witam serdecznie. Fotografując w plenerze jedną osobę AF ustawiam w tryb punktowy i jedynm punktem celuję na bliższe oko. Zastanawiam się jak to wygląda przy fotografowaniu par - całych sylwetek. Jak jest w tym przypadku z głębią ostrości i ustawianiami AF ? Ustawiając na jedną osobę druga twarz robi mi się nieostra. Jak to ogarnąć żeby mieć ostre dwie osoby ustawiając przysłonę w granicach powiedzmy od 1.8-2.8 ?

krótsza ogniskowa da ci wiekszą GO, w przypadku dłuższego szkła musisz przymykać nie ma opcji innej ziom

becekpl
29-04-2016, 10:51
polecam pojsc do parku(ladna pogoda) i popróbować samemu
zajmie ci to godzine a doswiadczenie na cale zycie

AndrzejXM
29-04-2016, 13:27
Jak masz wolny wieczor to poszukaj czegos na temat plaszczyzny ostrsci. Nie jest ona plaska jak by moglo sie z poczatku wydawac... Zobacz jaka ciekawa to sprawa :)

Tomek67
29-04-2016, 16:44
Nawet z jasnym obiektywem nie ma problemu gdy fotografujemy całe sylwetki.
Głębia ostrości zależy od kwadratu odległości.
Schody zaczynają się gdy chcemy zrobić ciaśniejszy portret pary.
Jest to możliwe, ale wymaga sporej staranności i ...szczęścia.
Pamiętam kiedyś robiłem kilka takich ciasnych portretów dwu dziewczyn z 85mm 1.4G na przesłonie 2.5
Na części jedna była ostra, na innych druga.
Musiałem w Photoshopie z dwu zdjęć skleić jedno.