PDA

Zobacz pełną wersję : Fuji X-Pro2 dla fotografa slubnego.



pankruk
27-04-2016, 11:43
Czołem. Mój pierwszy ślub w tym sezonie. I pierwszy, w całości sfotografowany na Fuji X-Pro2 i X-T1.
Zapraszam do mojej subiektywnej opinii na temat Fuji X-Pro2 oraz zdjęć. (http://subtlestudio.pl/2016/04/14/fuji-x-pro2-for-a-wedding-photographer/)

BernardL
03-05-2016, 13:08
Skąd taki wybór aparatu?
Czym fociłeś wcześniej?

Zastanawia mnie przyczyna absurdalnej ceny tego aparatu...

Ok, już*doczytałem.
Nie wiem czy bym się*odważył*wrócić*do cropa. Fotki niektóre Bardzo fajne.

Szukam teoretycznego argumentu za swoim przejściem na tego typu aparat i może być nim tylko dyskrecja. Ale z drugiej strony przy takiej masie lustrzanek na imprezach i tak fotograf bywa jednym z wielu...

pankruk
20-05-2016, 10:20
Skąd taki wybór aparatu?
Czym fociłeś wcześniej?

Zastanawia mnie przyczyna absurdalnej ceny tego aparatu...

Ok, już*doczytałem.
Nie wiem czy bym się*odważył*wrócić*do cropa. Fotki niektóre Bardzo fajne.

Szukam teoretycznego argumentu za swoim przejściem na tego typu aparat i może być nim tylko dyskrecja. Ale z drugiej strony przy takiej masie lustrzanek na imprezach i tak fotograf bywa jednym z wielu...

To nie tylko dyskrecja. Wolę mieć 2 - 3 małe i lekkie puszki z odpowiednio lekkimi szkłami, niż dźwigać 2-3 lustra. I najważniejsze - korzystanie z lewego oka w czasie pracy z xpro2 ;)

becekpl
20-05-2016, 10:57
i wiaderko baterii do nich

michalab
20-05-2016, 11:36
Tutaj jest trochę ciekawych obserwacji:
Why Did I Leave The Fuji System.... - Steve Ashton PhotographySteve Ashton Photography (http://steveashtonphotography.co.uk/2016/05/10/left-fuji-system-behind-moved-olympus/)
Ciekawy jestem czy się z nimi zgadzasz, też nie dla wszystkich opisywane cechy są decydujące, ale czy rzeczywiście tak wygląda praca z Fuji?

Tomek67
20-05-2016, 18:52
Nie miałem nigdy X-PRO2 w rękach.
Ale miałem sporo bezlusterkowców Sony, Olympus, Canona czy poprzednich Fuji.
Nowsze z nich były ogólnie już naprawdę dopracowane.
Ale we wszystkich gdy robiło się ciut ciemniej to AF nie miał startu do profi lustrzanki typu 5DIII
W dodatku w żadnym nie ma tak dobrego wspomagania AF jakie mają lustrzanki z lampą.
Gdybym był zawodowcem to nie odważyłby się używać bezlusterkowca jako głównego aparatu.

pankruk
22-05-2016, 13:01
Tutaj jest trochę ciekawych obserwacji:
Why Did I Leave The Fuji System.... - Steve Ashton PhotographySteve Ashton Photography (http://steveashtonphotography.co.uk/2016/05/10/left-fuji-system-behind-moved-olympus/)
Ciekawy jestem czy się z nimi zgadzasz, też nie dla wszystkich opisywane cechy są decydujące, ale czy rzeczywiście tak wygląda praca z Fuji?

W kwestii pracy z xt1, ok tu mogę się zgodzić. Ta puszka nie mogłaby zastąpić u mnie lustra. Co do xpro2 - tutaj mam z goła inne zdanie, poparte już doświadczeniem w pracy, a nie jak autor napisał "testach w sklepie". Cały ten tekst obieram jako wylanie przez autora, żalu na Fuji. Pracował z różnymi skutkami na x100, xt1 i przez ten okres nie został doceniony (czyt, nie został x fotografem), więc zmienił system na Olympusa.

--- Kolejny post ---


Nie miałem nigdy X-PRO2 w rękach.
Ale miałem sporo bezlusterkowców Sony, Olympus, Canona czy poprzednich Fuji.
Nowsze z nich były ogólnie już naprawdę dopracowane.
Ale we wszystkich gdy robiło się ciut ciemniej to AF nie miał startu do profi lustrzanki typu 5DIII
W dodatku w żadnym nie ma tak dobrego wspomagania AF jakie mają lustrzanki z lampą.
Gdybym był zawodowcem to nie odważyłby się używać bezlusterkowca jako głównego aparatu.

6d ma jeden punkt af (środkowy) czulszy od 5dmkIII. Xpro2 ma pokrycie 40% kadru takim czułym i szybkim afem.

Tomek67
24-05-2016, 13:22
6d ma jeden punkt af (środkowy) czulszy od 5dmkIII. Xpro2 ma pokrycie 40% kadru takim czułym i szybkim afem.
Tu nie chodzi tylko o teoretyczną czułość na tablicach testowych.
Odnoszę wrażenie, że gdy w ciemniejszych warunkach obiekt nawet baaardzo powoli się porusza to lustrzanka wygrywa.

pankruk
31-05-2016, 12:07
Tu nie chodzi tylko o teoretyczną czułość na tablicach testowych.
Odnoszę wrażenie, że gdy w ciemniejszych warunkach obiekt nawet baaardzo powoli się porusza to lustrzanka wygrywa.

Czy pracowałeś z xpro2? Ja swoją ocenę opieram na doświadczeniach wyniesionych z pracy, a nie jak sam napisałeś o teoretyczną czułość z tablic testowych. Po dwóch miesiącach obcowania z tą puszką i zrobieniu 4 ślubów stwierdzam, że zamiata on 6D pod dywan. Małe zestawienie.

Xpro2
+ uszczelnienia
+ 2 sloty na kartę
+ czas 1/8000
+ synchro z błyskiem 1/250
+ AF (pokrycie 40 % szybkim i czułym afem)
+ joystick
+ matryca, która ma DR większy od 6D i porównywalne iso 12800
+ ficzery ułatwiające życie, takie jak: cyfrowy rastr do ostrzenia ręcznego, podgląd naświetlania w evf, poziomica, powiązanie punktu af z pomiarem punktowym, elektroniczny podgląd ostrości w OVF, focus assist
+ ramka
+ małe, lekkie i ciche body i brak problemów z BF i FF
- ogromne nieskompresowane rawy (50 mb)

6D
- brak usczelnień
- jeden slot na kartę
- czas 1/4000
- czas synchro z błyskiem 1/60
- AF – jeden działający punkt
- po co joystick przy jednym działącym punkcie AF
- brak małych, lekkich i bardzo dobrych optycznie szkieł z zakresu o ekwiwalencie 35 – 50 mm.

+ wydajna bateria którą można zrobić 3500 klatek
+ minimalnie mniejsza GO

Obie puszki mają identyczny czas reakcji, xpro2 ma trochę większy bufor. Jak dla mnie do fotografii ślubnej to xpro2 zamiata 6D pod dywan ;)

aptur
31-05-2016, 12:24
czas synchro z błyskiem 1/60

No popatrz a w instrukcji piszą, że da się spokojnie ustawić 1/180 To jak to jest?

Xpro2
+ uszczelnienia
6D jakieś tam uszczelnienia jednak ma, choć przy fotografii ślubnej i tak to jest psu na budę

+ czas 1/8000
w 6D wystarczy delikatnie przymknąć przysłonę, GO i tak będzie mniejsza niż w fuji

- brak małych, lekkich i bardzo dobrych optycznie szkieł z zakresu o ekwiwalencie 35 – 50 mm
Kwestia podejścia ale IMO 35/2.0 IS jest w miarę lekki i niezły optycznie, podobnie 50 STM.

michalab
31-05-2016, 12:44
W dwóch miejscach przesadziłeś:



- czas synchro z błyskiem 1/60


1/180 s, a jest jeszcze HSS, którego w fuji brak, jednak różnica między 180 a 250 nie jest (dla mnie) tak duża, jak możliwość zrobienia z lampą nawet przy 1/1000s od czasu do czasu.



- brak małych, lekkich i bardzo dobrych optycznie szkieł z zakresu o ekwiwalencie 35 – 50 mm.


To bardzo subiektywne, myślę jednak że większość użytkowników nie podzieli tej opinii. Jak dla mnie 35f2 IS spełnia wszystkie te warunki, z 50 też coś się wybierze - mnie osobiście 50f1.4 wystarcza.

Ale mnie bardziej interesuje to:


+AF (pokrycie 40 % szybkim i czułym afem)

doprecyzujmy czy chodzi Ci również o ciągły AF?

pankruk
31-05-2016, 13:17
No popatrz a w instrukcji piszą, że da się spokojnie ustawić 1/180 To jak to jest?

6D jakieś tam uszczelnienia jednak ma, choć przy fotografii ślubnej i tak to jest psu na budę

w 6D wystarczy delikatnie przymknąć przysłonę, GO i tak będzie mniejsza niż w fuji

Kwestia podejścia ale IMO 35/2.0 IS jest w miarę lekki i niezły optycznie, podobnie 50 STM.

Mogę poszukać klatek z czarnym paskiem, wykonanych na 1/180. Praktyka pokazała, że jest inaczej.
Mniejsza go to tylko jeden z dwóch plusów tej puszki. I nie porównuj proszę plastikowych szkieł. 35/2 is - słabsze optycznie i ciemniejsze od 23/1.4, podobnie jak z 50 stm vs 35/1.4. Na horyzoncie 33/1.0 ;)

W kwestii uszczelnień - przydają się nawet w fotografii ślubnej. Zapomniałem wspomnieć o ciągłym rozwijaniu produktów Fuji poprzez wypuszczanie nowszych wersji firmware ;)

Rozumiem, że w foto ślubnej to tylko pełna klatka robi zdjęcia. Oh, wait ;)

--- Kolejny post ---


1/180 s, a jest jeszcze HSS, którego w fuji brak, jednak różnica między 180 a 250 nie jest (dla mnie) tak duża, jak możliwość zrobienia z lampą nawet przy 1/1000s od czasu do czasu.

Nissin i60 do Fuji ma HSS, zresztą nowe lampy od Fuji wkrótce się pojawią.


doprecyzujmy czy chodzi Ci również o ciągły AF?
Pisałem o pojedynczym AF, ni używam innego od kilku lat, i nie odczuwam braku ciągłego af. Rozumiem, że w 6D, jest działający ciągły AF. Oh, wait ;)

aptur
31-05-2016, 13:29
Mogę poszukać klatek z czarnym paskiem, wykonanych na 1/180. Praktyka pokazała, że jest inaczej.

Ja mogę tobie podesłać zdjęcia z synchro z czasem 1/180 bez czarnego paska.



I nie porównuj proszę plastikowych szkieł. 35/2 is - słabsze optycznie i ciemniejsze od 23/1.4, podobnie jak z 50 stm vs 35/1.4.

Co z tego że ciemniejsze skoro GO jest mniejsza lub ewentualnie podobna.
Kwestii ceny już nie będę poruszał.


W kwestii uszczelnień - przydają się nawet w fotografii ślubnej.
Jak już wspomniałem 6D ma także uszczelnienia choć nie wiem za bardzo do czego to jest potrzebne w foto ślubnym Chyba że kicasz w morzu podczas sesji plenerowej.

Rozumiem, że w foto ślubnej to tylko pełna klatka robi zdjęcia. Oh, wait
Tego nie napisałem. System fuji bardzo lubię ale gdyby on faktycznie zamiatał 6D pod dywan to sporo fotografów ślubnych by go wybierało. Wybacz, ale jakoś nie widzę takowej tendencji :) Owszem, widzę sporo fotografów z cropowymi puszkami ale nie są to produkty Fuji :)

pankruk
31-05-2016, 13:59
Kwestii ceny już nie będę poruszał.
Rozumiem, że eLki są tańsze ;)


Tego nie napisałem. System fuji bardzo lubię ale gdyby on faktycznie zamiatał 6D pod dywan to sporo fotografów ślubnych by go wybierało. Wybacz, ale jakoś nie widzę takowej tendencji Owszem, widzę sporo fotografów z cropowymi puszkami ale nie są to produkty Fuji

Znam co najmniej 4 fotografów ślubnych w pl, którzy przesiedli się na xpro2. A ja opisałem, dlaczego w moim mniemaniu xpro2, zamiata 6D. I nie cały system, bo reszta puszek - jest po prostu słabsza. Nie widzisz tendencji, hm, jakoś mnie to nie dziwi, skoro xpro2 to praktycznie nowość.

aptur
31-05-2016, 14:00
Rozumiem, że eLki są tańsze

Kto pisał o eLkach?

michalab
31-05-2016, 15:13
Pisałem o pojedynczym AF, ni używam innego od kilku lat, i nie odczuwam braku ciągłego af. Rozumiem, że w 6D, jest działający ciągły AF. Oh, wait ;)
Ja tylko pytałem, nie napisałeś właśnie o jaki AF chodzi, dlatego pytałem. Nie mam zamiaru nic udowadniać w tym zakresie, tylko naprawdę mnie to interesuje. Jeszcze doprecyzujmy, ciągły AF w XPro2 nie działa czy nie wiesz bo nie sprawdzałeś.

pankruk
31-05-2016, 15:35
Ja tylko pytałem, nie napisałeś właśnie o jaki AF chodzi, dlatego pytałem. Nie mam zamiaru nic udowadniać w tym zakresie, tylko naprawdę mnie to interesuje. Jeszcze doprecyzujmy, ciągły AF w XPro2 nie działa czy nie wiesz bo nie sprawdzałeś.

Nie sprawdzałem. Nie omieszkam zrobić porównania z 5D MK III.

michalab
31-05-2016, 17:22
Nie sprawdzałem. Nie omieszkam zrobić porównania z 5D MK III.
Fajnie by było, planujesz w najbliższej przyszłości taki test?

pankruk
31-05-2016, 17:42
Fajnie by było, planujesz w najbliższej przyszłości taki test?

Chciałbym go zrobić do końca czerwca.

Pelson
31-05-2016, 18:05
Och jak zamiata. 6D przycisk do papieru zdjęć nie robi ;) Czarne paski masz na 1/180 s chyba z chińskimi wyzwalaczami albo radzieckimi lampami. Fotografuję 6D (też na ślubach), radzę sobie, klienci płacą, śmieszy mnie takie ubóstwianie tego czy tamtego sprzętu. Chętnie w przyszłości przejdę na jakiś system bezlusterkowców (ze względu na wagę/rozmiar a nie jakieś magiczne właściwości) jak dorobią system oświetlenia z radiowym ttl'em i hss'em. Dziś? Może jako uzupełnienie do FF. Jak Ci się dobrze pracuje to gratuluję tylko po co ta agitacja jak przed wyborami? Płacą Ci czy handlujesz? ;)

jaś
31-05-2016, 18:43
Płacą Ci czy handlujesz? ;)

dobre pytanie - zawsze odbierałem marketing micro4/3 jako wyjątkowo natarczywy (ale olympusy wizualnie mi się bardzo podobają więc patrzę na to przez palce). zawsze doraczam podlicz optykę jaką masz zamiar kupić (i sprawdź czy istnieje) sprawdź czy będzie lepiej i taniej i wyciągnij wnioski - waga sprzetu to tylko jeden z aspektów - też nie lubię nosić ale to jednak aspekt najmniej istotny.

pankruk
06-06-2016, 09:45
Och jak zamiata. 6D przycisk do papieru zdjęć nie robi ;) Czarne paski masz na 1/180 s chyba z chińskimi wyzwalaczami albo radzieckimi lampami. Fotografuję 6D (też na ślubach), radzę sobie, klienci płacą, śmieszy mnie takie ubóstwianie tego czy tamtego sprzętu. Chętnie w przyszłości przejdę na jakiś system bezlusterkowców (ze względu na wagę/rozmiar a nie jakieś magiczne właściwości) jak dorobią system oświetlenia z radiowym ttl'em i hss'em. Dziś? Może jako uzupełnienie do FF. Jak Ci się dobrze pracuje to gratuluję tylko po co ta agitacja jak przed wyborami? Płacą Ci czy handlujesz? ;)
A mnie śmieszą takie wypowiedzi.

heather
03-07-2018, 22:12
Odświeżę może wątek żeby nie zaśmiecać forum.
Czy jest ktoś z Was kto wrócił po fuji x-pro 2 z powrotem do canona?

Mam dylemat czy wybrać zestaw:
xpro2 + 6d czy może 5dmk3 + 6d? czy może 2x fuji?

Ktoś ma jakieś sugestie? Tematem jest oczywiście fotografia ślubna/plenerowa/chrzty/komunie.

bober5264
16-08-2018, 20:59
ja zmienilem 5d3 na xpro2, świadomie znając wady i zalety obu puszek, 5 jednak miała lepszy af, ale mimo wszytsko nie wrócę już do lustra, uwielbiam mojego xpro2 ;)

merida
17-08-2018, 15:04
Ja tak samo z 5d3, d750 tyle, że zamieniłem na xt2. Z perspektywy czasu (ok roku) bardzo lubię te puszki do reportażu i pleneru. Jak A73 potanieje lub inne bezlustro pełnoklatkowe mnie zaciekawi to dokupię do swojego zestawu z obiektywem w okolicy 40mm 1.4, ale nie mam na to ciśnienia.

bober5264
17-08-2018, 17:58
cierpliwości, moze kiedyś wydadzą to 33 1.0 i nic więcej do szczęścia nie będzie potrzebne :D

merida
17-08-2018, 19:43
Miałem to dopisać ale już nie chciałem edytować hahah :D