PDA

Zobacz pełną wersję : Lepszy Eos 5e czy 30e???



kasiek21
19-04-2006, 12:55
Mam starego wysłużonego canona eos 500n i zastanawiam sie nad kupnem innego srzętu. Mam na oku 5e i 30e.Jak myślicie, który jest lepiej kupić???A może polecicie mi całkiem coś innego w przystępnej cenie. Chodzi mi o normlną lustrzanke, bo na cyfrową to chyba mnie jeszcze nie stać:)

gwozdzt
19-04-2006, 13:12
Mam starego wysłużonego canona eos 500n i zastanawiam sie nad kupnem innego srzętu. Mam na oku 5e i 30e...
Tak naprawdę żaden z tych aparatów nie istnieje :-)
O ile w przypadku "30e" można się domyślić, że chodzi o 30; o tyle przy "5e" naprawdę nie wiem czy chodzi o 5 i tylko to e jest wytworem Twojej wyobraźni, czy też chodzi o 50e i palec się na 0 omsknął?
Zatem zanim zaczniemy dywagacje proszę jednoznacznie napisz o które konkretnie modele chodzi, a to zaś może być pomocne w ich określeniu:
http://www.canon.com/camera-museum/camera/series/m_eos_o.html

Dobrze by też było powiedzieć do jakiego mniej więcej rodzaju fotografii? Plenerowa czy studyjna? z błyskiem czy bez? Jakie cechy i parametry aparatu są ważne, a jakie mniej istotne?

Raff
19-04-2006, 13:15
Oczywiście lepiej EOSa 5, kwestia w jakim stanie. Może być wytłuczona migawka i szybko padnie, a więc dodatkowy koszt wymiany. EOS 30 też fajny aparat, więc właściwie kwestia ceny.

A w przystępnej cenie polecam EOSa 50E, fajny sprzęcik (posiadam :)), z tym że najczęściej srebrny co niektórym przeszkladza, a nadwyżkę zostawić do np. 350D :)

gwozdzt
19-04-2006, 14:17
Aha... jeszcze jedno!
Przed zadaniem następnych pytań przeczytać następujące wątki:
http://canon-board.info/showthread.php?t=2364
http://canon-board.info/showthread.php?t=2464
http://canon-board.info/showthread.php?t=4104
http://canon-board.info/showthread.php?t=7934

kasiek21
19-04-2006, 17:24
do Gwozdzt:
Dokładnie chodziło mi o Eos 5 i 30 posiadające funkce eye control. Jeśli chodzi o rodzaj fotografii do najczęściej jest to plener.

gwozdzt
19-04-2006, 18:28
do Gwozdzt:
Dokładnie chodziło mi o Eos 5 i 30 posiadające funkce eye control.
Posiadanie Eye Control (EC) w tych modelach jest oczywiste bez literki "e", która jak widzisz wprowadziła tylko zamieszanie ;-)
Gwoli ścisłości EOS 5 bez EC to EOS A2, zaś 30 bez EC nazywa się 33 :-)
Co do wyboru miedzy nimi, to mam nadzieję, że podlinkowane wątki rozwieją wątpliwości. Jak słusznie zauważył Raff warto wziąc pod uwagę jeszcze 50E.

Po krótce moje subiektywne zestawienie najważniejszych wad i zalet poszczególnych tych aparatów:

EOS 5
Zalety: spot 3,5%, 5 fps, wyciszenie mechanizmów, zoom palnika wbudowanej lampy, (pod)czerwone wspomaganie AF, wyżej pozycjonowany;
Wady: stara konstukcja (potencjalne zużycie), prądożerność, brak dedykowanego baterry packa, brak E-TTL, EC działa tylko przy kadrach poziomych.

EOS 50E
Zalety: E-TTL, nowsza konstrukcja, (pod)czerwone wspomaganie AF
Wady: najgłośniejszy z omawianej trójki, najwolniejszy ("tylko" 2,5 fps), brak przycisku podglądu głębii ostrości;

EOS 30
Zalety: E-TTL, wyciszenie mechanizmów, najnowsza konstrukcja, szybki (4 fps), 7 pktów AF (IMHO dopiero przy tej ich liczbie EC zaczyna mieć jakiś większy sens);
Wady: wstrętne wspomaganie AF seriami błysków z lampy wbudowanej.

Wybór należy do Ciebie :-)

Raff
19-04-2006, 18:56
EOS 50E
Zalety: E-TTL, nowsza konstrukcja, (pod)czerwone wspomaganie AF
Wady: najgłośniejszy z omawianej trójki, najwolniejszy ("tylko" 2,5 fps), brak przycisku podglądu głębii ostrości;

Właśnie, mogli wrzucić to (podgląd GO) na przycisk! Realizowanie tej fukcji okiem jakoś mi nie podeszło. Zresztą cały ten EyeControl to fajny bajer, ale jednak tylko bajer. Pobawiłem się chwilę, nacieszyłem i nigdy w praktyce nie użyłem. Zresztą cyfrowe lustrzanki nie mają już takich "wodotrysków" :) Choć może wszystko przed nami :?:

Paweł Grabowski
19-04-2006, 19:27
A ja bardzo polubilem EC w mojej 30. Uwazam ze jak sie czlowiek przyzwyczai to mozna miec problem w cyfrze w ktorej tego nie ma. patrze spust do polowy a ostrzy w centralnym - o co chodzi ??? :-). Acha nie mam EC.

Pozdrowki
Paweł

Raff
19-04-2006, 19:35
Ale na reportażu (szybka akcja) EC to raczej nie ma szans się sprawdzić (?!). Tym niemniej zastanawiam się dlaczego w DSLR'ach nie ma EC, tak zachwalanego przez Canona patentu :mrgreen:

Paweł Grabowski
19-04-2006, 20:01
Raff wiesz zawsze mozna EC wylaczyc. Co do reportazu to sam nie wiem czy sie nie przyda. Jak wlaczysz EC w trybie AI Serwo to dynamicznie aparat ostrzy w miejscu w ktorym patrzysz, caly czas kontrolujac ruch galki ocznej, wiec wystarczy patrzec tam gdzie chcemy miec ostro i strzelac fotki. Nie probowalem bo reportaz na kliszy to chyba droga zabawa by byla ale tak imaginuje z zabawy poki co tym systemem.

Pozdrawiam
Paweł

Raff
19-04-2006, 21:04
Raff wiesz zawsze mozna EC wylaczyc.

Toteż nigdy go nie włączałem (poza zabawą) :p Krótko używałem 50E i się nie zintegrowaliśmy ;) Zresztą dziś i tak już analog (rzeczony 50E) leży sobie i wzdycha jak to kiedyś było fajnie...

Paweł Grabowski
19-04-2006, 22:06
U mnie az tak bardzo kurzyc sie nie bedzie, zbyt lubie ultra szerokie katy. Z drugiej strony 300V nie daje zadnej kontroli nad pomiarem swiatla czy autofokusem, wiec wybor padl na uzywana 30. EC traktuje jako gadzet ale moze jako mily dodatek kiedys sie przyda.

300V moze zostanie moze sprzedam, pierwsza lustrzanka to i sentyment mam do niej.
Pozdrowki
Paweł

nikczemnik
23-04-2006, 17:55
gwozdzt: przecież 5 ma dedykowany battery pack-BP-5 do noszenia na pasku jak torebka:-). "Genialny":evil: wynalazek speców od marketingu Canona. Kup osobno Battery pack i gripa:-)

gwozdzt
23-04-2006, 20:19
gwozdzt: przecież 5 ma dedykowany battery pack-BP-5 do noszenia na pasku jak torebka:-). "Genialny":evil: wynalazek speców od marketingu Canona. Kup osobno Battery pack i gripa:-)
No tak... jest to takie popularne rozwiązanie, że aż o nim zapomniałem :-)
OK, 1:0 dla Ciebie, powinienem był napisać, że nie ma baterry gripa :-)

zabol
23-04-2006, 21:56
eos 50 ma podgląd GO, można ustawić to w CF

gwozdzt
24-04-2006, 07:34
eos 50 ma podgląd GO, można ustawić to w CF
A kto twierdzi, że nie ma? Ja napisałem tylko, że brakuje mu przycisku :-)
Oczywiscie, ze można przymknąć przysłonę do roboczego otworu, wsadzając tą funkcję na przycisk zapamiętania ekspozycji lub korzystać z "Eye DOF" ale oba te rozwiązania to tylko półśrodki, bo np. błysku modelującego tym sposobem już niestety nie wyzwolisz.

nikczemnik
29-04-2006, 12:03
gwozdzt:
Mało popularne??? Miałem kupić tą "torebkę", ale bałem się, że nie będzie mi pasowała do butów:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: