PDA

Zobacz pełną wersję : 5D Mark II prześwietla zdjęcia w trybach półautomatycznych



skeety
08-04-2016, 18:28
Witam, próbowałam szukać podobnego wątku ale niestety nie trafiłam na nic co by mi pomogło. Problem jak w tytule - mój Canon 5D Mark II prześwietla większość zdjęć robionych w trybach Av i Tv. Nie ma znaczenia czy zdjęcie robię przy wybranym f/1.4 czy f/22 efekt jest identyczny - zdjęcie prześwietlone. To samo dzieje się przy preselekcji czasu, tak jakby aparat źle dobierał drugi parametr. Nie wiem czy to rzecz normalna dla tego aparatu czy coś jest nie tak z moim egzemplarzem? Może coś muszę pogrzebać w ustawieniach? Aparat mam od niedawna więc może coś przeoczyłam. Proszę o pomoc bo sama nie umiem rozwiązać zagadki a baaardzo mnie ta przypaadłość denerwuje :?

zdebik
08-04-2016, 18:37
Wrzuc tu jakiegos jpga z exifem, zobaczmy jak to wyglada.

r_m
08-04-2016, 18:51
Głupie pytanie: korekta ekspozycji nie jest ustawiona na "+"?

chrisNI
08-04-2016, 19:18
Włácz tzw. Migacze i wrzuć na "M" będziesz miał pełná szybká kontrole nad przepałami. Ewentualnie przy AV lub TV ròb korektę EV ... MIgacze pokażá ci czy należy jeszcze skorygować expozycje.

RobertON
08-04-2016, 19:28
wrzuć na "M" będziesz miał pełná szybká kontrole nad przepałami.

Będziesz "miała", to Koleżanka.

Spróbuj jednak od P, zapamiętaj ustawienia na tym samym motywie i świetle.
Ustaw pomiar matrycowy.

Przełącz na Av i kręć kółkiem i patrz na drabinkę ekspozycji.
Dodaj 0,3 eV, bo canon lubi niedoświetlać.

Zrób to samo w trybie LV.

Zmniejsz foty i umieść foty na forum z exif-ami.

skeety
08-04-2016, 19:36
http://oi66.tinypic.com/25hoh1y.jpg tu akurat zdjęcie robione z pomiarem punktowym ale przy innych trybach pomiaru wygląda to tak samo(właściwie nie widać między nimi różnicy). Jutro jak będzie jasno mogę zrobić więcej testów. Korekcja ekspozycji ustawiona na 0 i staram się tego zawsze pilnować więc niestety nie w tym rzecz. Trybu manualnego mogę oczywiście używać i póki co tak robię ale nie w tym przecież rzecz żebym nie mogła korzystać ze wszystkich możliwości aparatu, nie zawsze jest czas żeby ustawiać wszystko ręcznie lub poprawiać ujęcie. Denerwuje to tym bardziej, że w moim poprzednim aparacie, z dużo niższej półki, nie miałam w ogóle takiego problemu i czasem aż mam ochotę do niego wrócić. Mam nadzieję, że rozwiązanie jest banalne i wynika z jakiegoś przeoczenia a nie usterki aparatu :confused:

RobertON
08-04-2016, 19:51
Co na tym zdjęciu jest przepalone ?

skeety
08-04-2016, 19:57
No jak na mój gust to wszystko. Może nie tyle przepalone co nie poprawnie naświetlone, zdjęcie jest zdecydowanie za jasne a miejscami przepalone. http://oi66.tinypic.com/et5oq0.jpg to jest zdjęcie zrobione na manualnym trybie i moim zdaniem podobnie powinno wyglądać również na Av

RobertON
08-04-2016, 20:09
Muszą się róźnić i to mocno.

ISO - to samo 500
Czas ten sam 1/125
Przyłona f4 a f10 !!!

Kilkukrotnie wpadło więcej światła na przetwornik w pierwszym przypadku, dlatego takie "jasne".

Co pokazywała - "drabinka" ?

Fotopstryczek
08-04-2016, 20:12
Zamieszczone przykłady pokazują, że aparat działa prawidłowo.
W instrukcji obsługi jest opisane jak działa pomiar światła, polecam poczytać.

RobertON
08-04-2016, 20:16
Strona 96 instrukcji. Ustawianie kompensacji ekspozycji.

Wyłącz ALO w ustawieniach.

zdebik
08-04-2016, 20:20
http://oi66.tinypic.com/25hoh1y.jpg tu akurat zdjęcie robione z pomiarem punktowym ale przy innych trybach pomiaru wygląda to tak samo(właściwie nie widać między nimi różnicy). Jutro jak będzie jasno mogę zrobić więcej testów. Korekcja ekspozycji ustawiona na 0 i staram się tego zawsze pilnować więc niestety nie w tym rzecz. Trybu manualnego mogę oczywiście używać i póki co tak robię ale nie w tym przecież rzecz żebym nie mogła korzystać ze wszystkich możliwości aparatu, nie zawsze jest czas żeby ustawiać wszystko ręcznie lub poprawiać ujęcie. Denerwuje to tym bardziej, że w moim poprzednim aparacie, z dużo niższej półki, nie miałam w ogóle takiego problemu i czasem aż mam ochotę do niego wrócić. Mam nadzieję, że rozwiązanie jest banalne i wynika z jakiegoś przeoczenia a nie usterki aparatu :confused:

Jak na moje oko wszystko jest ok, punktowy na takich drzewach to raczej sredni pomysl. Daj cos z matrycowym.

RobertON
08-04-2016, 20:34
Daj cos z matrycowym.

I sprawdzaj "drabinkę" ekspozycji :), a wszystko będzie dobrze.

aptur
08-04-2016, 20:37
http://oi66.tinypic.com/25hoh1y.jpg tu akurat zdjęcie robione z pomiarem punktowym ale przy innych trybach pomiaru wygląda to tak samo(właściwie nie widać między nimi różnicy). Jutro jak będzie jasno mogę zrobić więcej testów. Korekcja ekspozycji ustawiona na 0 i staram się tego zawsze pilnować więc niestety nie w tym rzecz. Trybu manualnego mogę oczywiście używać i póki co tak robię ale nie w tym przecież rzecz żebym nie mogła korzystać ze wszystkich możliwości aparatu, nie zawsze jest czas żeby ustawiać wszystko ręcznie lub poprawiać ujęcie. Denerwuje to tym bardziej, że w moim poprzednim aparacie, z dużo niższej półki, nie miałam w ogóle takiego problemu i czasem aż mam ochotę do niego wrócić. Mam nadzieję, że rozwiązanie jest banalne i wynika z jakiegoś przeoczenia a nie usterki aparatu :confused:

Możesz wrzucić jakieś inne zdjęcie? Takie gdzie nie ma tych drzew i z pomiarem matrycowych. Korekta ekspozycji na zero. Może być z domu ze sztucznym oświetleniem. Z exifem rzecz jasna.

skeety
08-04-2016, 20:47
Zamieszczone przykłady pokazują, że aparat działa prawidłowo.
W instrukcji obsługi jest opisane jak działa pomiar światła, polecam poczytać.

Znam instrukcję i wiem jak działa pomiar światła, dziękuję ze tego typu rady.


Muszą się róźnić i to mocno.

ISO - to samo 500
Czas ten sam 1/125
Przyłona f4 a f10 !!!

Kilkukrotnie wpadło więcej światła na przetwornik w pierwszym przypadku, dlatego takie "jasne".

Co pokazywała - "drabinka" ?

No rozumiem, tylko nie rozumiem czemu aparat dobrał taki a nie inny czas do tej przysłony. Gdybym w trybie Av ustawiła f/10 to zdjęcie wyszłoby takie samo lub bardzo podobne jak to pierwsze (za jasne) bo aparat, moim zdaniem niepoprawnie, dobrałby czas. Drabinka pokazywała 0. ALO mam wyłączone.


Możesz wrzucić jakieś inne zdjęcie? Takie gdzie nie ma tych drzew i z pomiarem matrycowych. Korekta ekspozycji na zero. Może być z domu ze sztucznym oświetleniem. Z exifem rzecz jasna.

Wrzucę jutro bo we wnętrzach nie ma takiego problemu, zdjęcia wychodzą raczej poprawnie.

aptur
08-04-2016, 21:02
No rozumiem, tylko nie rozumiem czemu aparat dobrał taki a nie inny czas do tej przysłony.

Jesteś pewien że chodzi o czas? Bo wygląda to dziwnie z ISO. Miałeś auto ISO czy ręcznie nastawiłeś na 500?

Fotopstryczek
08-04-2016, 21:14
http://oi66.tinypic.com/25hoh1y.jpg tu akurat zdjęcie robione z pomiarem punktowym

Znam instrukcję i wiem jak działa pomiar światła, dziękuję ze tego typu rady.

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://s8.postimg.org/6plndz2zp/image.png)

RobertON
08-04-2016, 21:15
No rozumiem, tylko nie rozumiem czemu aparat dobrał taki a nie inny czas do tej przysłony.


Bo go "oszukał" światłomierz przy pomiarze punktowym.

Mierzył światło na ciemnym fragmencie i uznał, że należy to rozjaśnić.

skeety
08-04-2016, 21:39
Jesteś pewien że chodzi o czas? Bo wygląda to dziwnie z ISO. Miałeś auto ISO czy ręcznie nastawiłeś na 500?

Już teraz nie jestem pewna ale wydaje mi się że aparat dobrał ISO automatycznie :confused:


http://oi66.tinypic.com/25hoh1y.jpg tu akurat zdjęcie robione z pomiarem punktowym ale przy innych trybach pomiaru wygląda to tak samo(właściwie nie widać między nimi różnicy).

wrzuciłam akurat takie zdjęcie bo nie miałam innego ale wcześniej robiłam próby na innych trybach pomiaru i działo się dokładnie tak samo, zdjęcia między sobą praktycznie w ogóle się nie różniły.

RobertON
08-04-2016, 21:48
Proponuję sprawdzać za dnia, na kontrastowej scenie.

Począwszy od P, przy stałym ISO np. 200 i pomiarze matrycowym z "pilnowaniem" korekty ekspozycji.

zdebik
08-04-2016, 22:07
Bo go "oszukał" światłomierz przy pomiarze punktowym.

Mierzył światło na ciemnym fragmencie i uznał, że należy to rozjaśnić.
Zmierzyles swiatlo w najciemniejszym punkcie, w cieniu za plotem. Nie dziwne, ze rozjasniles tym cale zdjecie.

Swiatlomierz niby ogarniasz ale trybow pomiaru chyba nie bardzo. Jak na moje oko puszka jest ok.

mqqlka
08-04-2016, 22:40
Wielu dyskutujących trafia moim zdaniem w sedno problemu, wskazując potrzebę korekty wskazań światłomierza za pomocą korekty ekspozycji.
Ja przedstawię problem najbardziej prymitywnie, ale do początkowych prób z 5DMk2 być może najbardziej skutecznie:

1. Jeśli fotografujemy obiekt wyraźnie ciemny, musimy ustawić kompensację ekspozycji na -2/3 ("niedoświetlać").
2. Jeśli obiekt jest bardzo jasny, dajemy +2/3 ("prześwietlamy").

Po jakimś czasie stanie się dla nas oczywiste, że warto podchodzić jeszcze subtelniej do korygowania wskazań światłomierza, nie stosując sztywno tych akurat wartości.