PDA

Zobacz pełną wersję : Ślub cywilny, szklarnia i porady, szybka akcja



ZuN
04-04-2016, 23:30
Witam. Jest to mój pierwszy post tutaj, więc na początek chciałbym się przywitać - dzień dobry :).
No to do tematu...W tą sobotę fotografuję swój pierwszy ślub cywilny. Państwo Młodzi(moi znajomi) poprosili mnie o to, ponieważ wiedzieli, że pasjonuję się fotografią i widzieli moje prace. Ślub będzie w USC w Częstochowie. I tu dochodzimy do sedna, myślę nad doborem obiektywów. Obecnie mój sprzęt to Canon 70D, Sigma 18-35 1.8, Samyang 10 2.8 i...Helios 44-m4 :). Generalnie myślałem jak dobierać obiektywy w trakcie uroczystości. Wymyśliłem, że do chwili aż goście usiądą mógłbym zrobić na 18-35. W międzyczasie, podczas "kazania" mógłbym wykorzystać Heliosa(ostra sztuka od pełnej dziury). Manualne ostrzenie to nie problem, szczególnie, że na aparacie jest Magic Lantern. Po kilku zdjęciach znów przepinka na 18-35(jakiś czas przed wstaniem i przysięgą). Samyanga użyłbym na końcu, chwilę przed i przy wychodzeniu. Później już tylko Sigma 18-35(życzenia, grupówka, zewnątrz itp.) Przez cały czas mógłbym się wspomagać lampą yongnuo yn-685, w zależności od światła. Generalnie śluby cywilne nie trwają zbyt długo, więc tu są moje obawy. Na pasku będę miał sakwy na obiektywy, więc zmiana może być dość szybka(10-15s), ale mimo to nie jestem pewien czy nadążę.

Dodatkowo muszę narobić wystarczająco ciekawych kadrów na fotoalbum ze samego ślubu + ew. początku przyjęcia, więc musi być tego dość, żeby książkę zapełnić. Uwaga: nie robię przygotowań, pierwszy raz zobaczę Parę Młodą przyjeżdżającą samochodem pod USC. Walczyłem o to, żeby tak nie było, ale Pani Młoda tak postanowiła. Wiem, nietypowe :)

Co o tym wszystkim sądzicie? I czy Te obiektywy są ok? Prosiłbym o jakieś rady, bo to jednak nie to samo, co zwykle robię (sesje, portrety, architektura, krajobrazy) i nie ma tyle czasu co gdzie indziej.

r_m
04-04-2016, 23:51
Już czuję stres ;) - może lepiej pozostać przy 18-35 bez zmian w trakcie, ewentualnie z kilkoma "efektowymi" z 10?

Przemek_PC
05-04-2016, 00:28
Pamietaj tylko, ze "kazanie" w USC trwa bardzo krotko. Pamietaj rowniez, ze po zalozeniu obraczek i podpisach jest koniec uroczystosci. Zonglowanie obiektywami to ryzykowna gra. Podejdz do zlecenia jak rzemieslnik a nie natchniony artysta. Jak chcesz sie wyzyc artystycznie zafunduj mlodym plener.

splice
05-04-2016, 00:30
Jak tylko goście i młodzi siada to zrób na rybim oku i od razu przekonaj na Sigme 18-35 i z tym obiektywem już do końca. Taki ślub traw od 5 do 10 minut. Nie ma czasu na przepinanie.

zdebik
05-04-2016, 00:32
Powodzenia, napisz jak bylo.

Nie napalaj sie i nie kupuj szkiel na ta okazje. No chyba, ze na siebie zarobia.

ZuN
05-04-2016, 00:58
Hmm...A gdybym tak użył samyanga trochę wcześniej, podczas wchodzenia? Przed salą jest chwila oczekiwania, czas na przepinkę. A jak siądą to zmiana na 18-35, ew. Najpierw Helios, potem cały czas 18-35. To zależy od długości przemowy urzędnika. Ile ona zwykle trwa? Bo Heliosa Mógłbym użyć do makro i kilku ciasnych portretów (1-2min) a później dopiero sigmę. Ile by mi czasu zostało? Co o tym sądzicie? Czy jednak całkiem z tgo heliosa (58 2.0) zrezygnować?

BartasPL
05-04-2016, 01:29
Byłeś w tym USC wcześniej? Jeśli nie, a nie jest to mega daleko to dobrze gdybyś tam się wybrał i wszedł do sali zobaczył jakie są warunki o podobnej godzinie.

Na cywilnym czasu jest mniej niż się wydaje. Na pewno 95% czasu pracowałbym zoomem, o manualu zapomnij - pobawisz się nim na przyjęciu. Rybie oko - na początku kilka ujęć. Powrót do zooma i to jest koniec przepinania szkieł. Zdjęcia obrączek na początku lepiej zrobić. Optymalny i BEZPIECZNY czas dla zdjęć na całym ślubie i weselu 1/200 - 1/250s. Uważaj na ten parametr, przy dłuższych czasach ludzie mogą być rozmyci (np. całujący się czy żartujący Młodzi) a wtedy nawet z najlepszego kadru nici (o 1/50s zapomnij!) Oblicz na kalkulatorze głębi ostrości (DOF) jaką przesłonę ustawić by Młodzi byli ostrzy - za mała głębia też może wkurzać. Dla równowagi doświetlaj lampą odbitą od ścian czy sufitu. Sprawdź jak to wygląda na histogramie. Wprowadź korekty. Rób zdjęcia niemal bez przerwy, musisz zrobić materiał a czasu jest bardzo mało. Nie baw się w małą głębię i rozmycia - nie ma na to czasu. To nie jest ślub kościelny gdzie można pójść na chór, pobawić się UWA, tele czy małą głębią. Na cywilnym wszystko ma być wyraźne, ma być widać kto gdzie stoi.

Musisz cały czas obserwować otoczenie - wybuch radości, krótkie spojrzenie pach, pach, pach. Kluczowe są te momenty, bez nich cały reportaż będzie mdły i nijaki. A trwają one tylko sekundy i jest ich dosłownie kilka. Dlatego odpuść wymianę szkieł.

Ustawiaj się dobrze - w takich miejscach gdzie kompozycja jest dobra i jest dobre światło (postaraj się by źródło światła była za Tobą lub z boku). Na cywilnym wiele się nie chodzi, raczej robi seriami. Wypróbuj jednak kilka miejsc. Jak robisz ze słabego miejsca będzie trudno o dobry materiał.

Na życzeniach zoom, potem zmiana na rybę (lepiej się cofnąć wtedy bo dystorsja ogromna) i znówu zoom. Dopiero na przyjęciu pobaw się Heliosem, teraz jest czas na artyzm ;) Koniecznie zrób dobre ujęcia przy przemowie Młodych - o ile taka będzie. Pocałunek koniecznie, pierwszy taniec, emocje, emocje, emocje itd. Jesz rosół i do boju. Możesz też wyciągnąć Młodych na krótką sesję. Jak będą warunki będzie szansa na dobry materiał. I nie spóźnij się na przyjazd Młodych ;) Powodzenia!

ZuN
05-04-2016, 02:01
Dzięki za rady :) Ale muszę napisać małe sprostowanie. Np obiektyw 10 2.8 to nie fisheye, tylko zwykły UWA(zdaje się rektalinearny czy jakoś tak :d). I nie jestem jako tako na przyjęciu,(to nie wesele, tylko skromne 20-30 osób). Jedynie na samym początku(o ile wgl będzie taka potrzeba) i się zmywam, nie jestem zaproszony jako tako. Kolejny pomysł Panny Młodej. Tak, że jeszcze większy hardcore :) Najwyżej jak będzie za mało ujęć to sprumuję namówić na plener, może się zgodzi, ale domyślnie to robi "plener" w studiu u kogoś innego - oldschoolowo :p

EDIT: W tym USC byłem, trochę może być ciężko z uwagi na brak jakichkolwiek okien na sali, tylko sztuczne oświetlenie. Bez lampy ciężko a i na przymknięcie może być za mało światła, szczególnie przy tych czasach. Niestety nie miałem aparatu przy sobie, więc dokładnie nie pomierzyłem na co mogę sobie pozwolić. Pojadę z godzinę przed ślubem to obadam sprawę.

EDIT2: Aha, sufit ciemny. Odcienie brązu. Tak, że zapowiada się nieźle :/
To jest wnętrze, znalazłem na internecie:
http://www.usc.pl/profesjonalisci/view/pic/gallery/30.jpg

Cichy
05-04-2016, 11:51
Jeśli w trakcie cywilnego chcesz bawić się w przepinanie szkieł i robienie manualem to pazdrawljaju :)

ZuN
05-04-2016, 12:01
Tak sobie właśnie to przemyślałem i chyba macie rację towarzyszu :). Rezygnuję z Heliosa, zrobię nim kilka ujęć jeszcze przed przyjazdem PM. Samyanga 10 myślę, że użyję tak jak wcześniej napisałem, jak będą wchodzić, bo jest chwila spokoju przed wejściem w oczekiwaniu na otwarcie drzwi a później zanim wszyscy się usadowią to ja szybką zmianę na zooma i tak do końca. A w 10 to się nie odczuwa manuala, hiperfokalna i heja do przodu :)

tombas
05-04-2016, 12:07
hiperfokalna i heja do przodu :)
zazdroszę podejścia, gratuluję optymizmu,życzę powodzenia(naprwdę):D

aptur
05-04-2016, 12:15
Jeśli w trakcie cywilnego chcesz bawić się w przepinanie szkieł i robienie manualem to pazdrawljaju

Cichy dobrze prawi.
Zapnij tą sigmę 18-35, wysokie iso i jazda. Jeśli wcześniej nie miałeś praktyki z lampą to jej nawet nie zapinaj.

GalaktycznyMuczaczo
05-04-2016, 12:32
Jeżeli ceremonia trwa podobnie tyle co w UK to będziesz miał max 15 min , panna młoda wchodzi, stają , przysięgi i podpisanie papierow , dziękuje dobranoc. Nie będziesz miał czasu na przepinanie szkieł, zostań przy 18-35 i sie nie czaruj tam tylko szukaj fajnych kadrów i emocji, Lampa to juz kwestia gustu i pracy twojej, ja nie uzywam podczas ceremonii, po pierwsze ze względu na mój styl a z drugiej strony wyobraź sobie około 300 zdjęć z ceremoni (okolo tylu mozna wyciągnac z ceremonii) na których walisz lampą troche niekomfortowo dla ludzi.

ZuN
05-04-2016, 12:44
zazdroszę podejścia, gratuluję optymizmu,życzę powodzenia(naprwdę):D

Dzięki, jakoś muszę chociaż podejściem nadrobić, bo wszystko inne przeciw mnie tutaj wychodzi :)

Lampa generalnie nie stanowi większego problemu, tylko może być z nią problem akurat na tej sali - jak jest wszyscy widzą na zamieszczonym wcześniej zdjęciu. Postaram się robić bez lampy, ale jeżeli będzie to zbyt zaszumione, to będę się z nią musiał przeprosić. Wszystko okaże się w sobotę. W każdym razie na sankach będzie, zawsze szybszy dostęp i może być wyłączona a w razie potrzeby nie trzeba z pokrowca wyciągać, tylko jeden przełącznik.

splice
05-04-2016, 14:27
Nie spotkałem się jeszcze z cywilnym dłuższym niż 10 minut. Rekordowy trwał 4 minuty, urzędnik nie był rozmowny a ja ledwo nadazylem nacykac, tu liczyło się tylko aby ostre było bo na nic innego nie było czasu :)

BartasPL
05-04-2016, 14:57
Wg mnie w takich warunkach będziesz musiał doświetlić lampą choćby minimalnie. Od sufitu i ścian nic nie odbijesz wiec zostaje dyfuzor. Do takiej sytuacji chyba najlepszy byłby Gary Fong Collapsible (doświetla równomiernie w każdym kierunku - w tym przypadku szeroko i równo do przodu), lub Limiquest 80-20, Pocket Bouncer czy Promax System. Stofen wg mnie odpada (brak możliwości odbicia od sufitu), już lepiej użyć białego kartonika. Zamiast robić rybą na początku lepiej skup się na ustawieniu lampy tak by tło było w miarę doświetlone światłem zastanym i pierwszy plan lampą. Nie błyskanie w tych warunkach APS-C + Sigma + brak okien + brązowy sufit + brak doświadczenia daje niemal gwarancję nieudanych zdjęć. Na foty na przyjęciu nalegaj - choćbyś zrobił 5 zdjęć pozowanych rodzinnych wrażenie ogólne tym poprawisz.

ZuN
05-04-2016, 17:06
Ok, tak chyba zrobię. Jednak postawię na samoróbkę, nie będę póki co kupował oryginału. Materiały mam. I tu moje pytanie. Co by się w mojej sytuacji lepiej sprawdziło - pocket bouncer czy softbox? Bo w sumie mam dostęp do materiałów, więc mogę pomyśleć nad kartonowo-gumkowo-materiałowym wynalazkiem :) Do tej pory używałem stofena na mojej drugiej lampie - yn-560 II. Ale na tej yn-685 jeszcze żadnych dyfuzorów nie mam i myślę, żeby tym razem coś swojego zrobić.

radiki
05-04-2016, 18:04
Są gotowe wzory szablonów do wycinania dla konkretnych modeli lamp. I pamiętaj o żelku, żeby go założyć.

ZuN
05-04-2016, 18:17
No niestety stofena nie założę, nie pasuje do tej lampy. yn-560 ma trochę mniejszy palnik od yn-685

radiki
05-04-2016, 18:32
Ja mówię o pomarańczowym żelku, to taki kawałek folii, a ratuje przy sztucznym balans bieli przy lampie.

zdebik
05-04-2016, 18:40
Sprawdz co to cto gel.

ZuN
05-04-2016, 19:13
A o to chodzi :) Jakoś źle sobie skojarzyłem ze stofenem :p Tylko nie wiem czy to dobry pomysł, biała suknia Pani Młodej może trochę...zmienić kolor, gdyby barwa była inna niż lamp na sali. A gdybym wyszedł ze sali to barwa światła jest tam nieco inna (w sali głównej) - bliżej dziennego, więc nie wiem czy ten CTO się nada. Poza tym nie mam go, musiał bym dokupić, albo poszukać jakiejś żółto-pomarańczowej folijki w domu.

radiki
05-04-2016, 20:07
Z tego co piszesz, to osobiście radziłbym Tobie nie używać podczas tego ślubu lampy błyskowej. Z dużym prawdopodobieństwem zrobisz fotki młodym na tle żółtej sali. Nie będzie tam super dynamicznych scen, więc z tym czasem też możesz w dół zjechać, myślę że spokojnie do 1/60 powinno dać radę. Uważaj tylko, żeby patrzeć na płaszczyzny przy szeroko otwartej przesłonie, żeby mieć obje młodych ostrych. Obiektywu też bym nie zmieniał, przy takim zakresie ogniskowych w zoomie ogarniesz praktycznie wszystko, co będziesz chciał.

ZuN
05-04-2016, 21:01
No i masz, każdy radzi inaczej :)

GalaktycznyMuczaczo
05-04-2016, 21:38
No i masz, każdy radzi inaczej :)

To chyba normalne , kazdy z nas pracuje inaczej i ma inny warsztat , jeden błyska inny nie co ty zrobisz zależy od ciebie i twojego doświadczenia a jeżeli go nie masz i niewiesz co robic to moze trzeba było zastanowić sie nad decyzja bycia fotografem na ślubie

zdebik
05-04-2016, 22:01
No i masz, każdy radzi inaczej :)
Bez cto swiatlo z zarowek bedzie zolte a twoj flash niebieski. Jesli zalozysz cto, dolaczysz do spectrum tych zoltych lamp i odpowiednio ustawiajac WB uzyskasz odpowiednie kolory. Osobiscie zawsze robie zdjecie colorcheckera, nie po to aby tworzyc nowy profil ale ustawic poprawny WB (choc profile tez czasem musze cyknac).

Nie chodzi tu o ideologie robie tak a nie inaczej, a o umiejetnosc dostosowania sie do sytuacji.

ZuN
05-04-2016, 22:08
Cóż, zastanowić się zastanowiłem. Generalnie nie jestem nowy w foto, już dłuższy czas się tym zajmowałem, po prostu dopiero wchodzę w rynek ślubny i stąd nie do końca wiem czego się spodziewać. Na szczęście PM nie jest zbyt wymagająca, dobrze wiedzą, że w tej branży jestem świeży. Początkowo wogóle o fotografie nie myśleli, tylko w studio, ale po rozmowie ze mną jednak się zdecydowali. Tak, że zaakceptują jakość moich zdjęć z ich ślubu jakie by nie były, co nie zmienia faktu, że chcę to zrobić jak najlepiej. Stąd cały ten wątek, żeby nabrać trochę rozeznania w temacie. Zawsze musi być ten pierwszy raz :d Na tą chwilę myślę nad wszystkim co było w tym temacie, chcę zrobić jak najlepiej, tak jak powiedziałem. Ze stresem dam sobie radę, tragedii nie ma, miałem o wiele bardziej stresujące sytuacje.

EDIT: Przemyślę ten CTO i prawdopodobnie użyję. Najwyżej szybko zdemontuję po wyjściu na hol główny, gdyby jednak się nie sprawdzał. Awaryjnie zawsze zostaje mi photoshop, chociaż wolałbym od razu mieć dobrze a nie tracić godzin na bezsensowną obróbkę.

r_m
06-04-2016, 00:51
Bez cto swiatlo z zarowek bedzie zolte a twoj flash niebieski
co może dać bardzo nieciekawe efekty, szczególnie gdy błysk będzie tylko lekko doświetlał
Dokładnie tak, z małą uwagą. Zakładasz, że tam są jeszcze tradycyjne żarówki, albo "ciepłe energooszczędne" - niestety równie dobrze mogą tam być jakieś "byle tanie" energooszczędne, o różnej temperaturze barwowej (i różnym stopniu reprodukcji kolorów), jeśli wkręcili tam "dzienne zimne", CTO może się nie sprawdzić. I na wszelki wypadek - raczej nie ograniczałbym się do jednego filtru CTO 1/1, lepiej mieć także 1/2 i 1/4.

Oczywiście ile osób tyle opinii, bo każdy pracuje inaczej, najważniejsze to nie panikować - choćby nasz dyskusja o barwie światła zastanego: napisanie każdego z postów na ten temat zajęło prawdopodobnie więcej czasu, niż Ci zajmie sprawdzenie tego i dostosowanie się do sytuacji na miejscu.

zdebik
06-04-2016, 00:57
[I]CTO może się nie sprawdzić. I na wszelki wypadek - raczej nie ograniczałbym się do jednego filtru CTO 1/1, lepiej mieć także 1/2 i 1/4.



Osobiscie wole lekkie ocieplenie 1/4 niz pelny cto

ZuN
06-04-2016, 12:41
Zrobiłem sobie coś na wzór 1/4 CTO - z racji, że mogłoby już nie dojść do piątku przy zakupie przez internet, muszę zrobić coś swojego. Efekt na zdjęciach. Jest to kawałek cienkiej folii, połączonej cieńką, białą taśmą dwustronną z palnikiem. Na estetykę filtra nie zwracajcie uwagi, zrobię dobry jak będę miał wszystko dopasowane, to jest tylko szybki test, to samo tyczy się jakości zdjęcia. Obniżyłem ekspozycję i ustawiłem moc lampy tak, żeby głównie skupić się na barwie światła. Temperatura 3700K, palnik na wprost, bez innych dyfuzorów. Swiatło sztuczne przede mną i dwa halogeny za mną.
Zastane:

https://canon-board.info/imgimported/2016/04/79fc87f3d1113d60-1.jpg
źródło (http://images75.fotosik.pl/480/79fc87f3d1113d60.jpg)
Bez CTO:

https://canon-board.info/imgimported/2016/04/a4be3c3cdf63bb10-1.jpg
źródło (http://images78.fotosik.pl/481/a4be3c3cdf63bb10.jpg)
Z CTO:

https://canon-board.info/imgimported/2016/04/b689c34da97d7c05-1.jpg
źródło (http://images78.fotosik.pl/481/b689c34da97d7c05.jpg)
Taki filtr(tak, wiem paskudny, to tylko test):

https://canon-board.info/imgimported/2016/04/acb4ebc613d5bdd3-1.jpg
źródło (http://images77.fotosik.pl/481/acb4ebc613d5bdd3.jpg)

Osobiście mam wrażenie, że barwa trochę zbyt żółta, ale mimo to lepiej niż bez. Co o tym sądzicie?

EDIT: Właśnie się dowiedziałem, że Panna Młoda będzie mieć PRAWDOPODOBNIE suknię w kolorze beżowym, więc jest szansa na małe ułatwienie sprawy o ile tak będzie.

ZuN
06-04-2016, 17:14
Piszę post pod postem, bo nie mogę znaleźć coś edycji tym razem (??)
Koniec problemu...Pani młoda zadzwoniła i zdecydowała, że będę na przyjęciu, za co jestem ogromnie wdzięczny :) Teraz mniejsza presja czasu, więc jakoś pójdzie. Zrobiłem sobie coś w rodzaju pocket bouncer, sprawdza się ok. "Żelka" troszeczkę poprawiłem, jest bliżej światła żarowego. Wszystko gotowe...czekam na sobotę...podobno zapowiadają u mnie deszcz :/
W każdym razie DZIĘKI WIELKIE panowie za rady, teraz czas na zabawę w praktyce :)

horak
06-04-2016, 19:00
Zrobiłem sobie coś na wzór 1/4 CTO - z racji, że mogłoby już nie dojść do piątku przy zakupie przez internet, muszę zrobić coś swojego. Efekt na zdjęciach. Jest to kawałek cienkiej folii, połączonej cieńką, białą taśmą dwustronną z palnikiem. Na estetykę filtra nie zwracajcie uwagi, zrobię dobry jak będę miał wszystko dopasowane, to jest tylko szybki test, to samo tyczy się jakości zdjęcia. Obniżyłem ekspozycję i ustawiłem moc lampy tak, żeby głównie skupić się na barwie światła. Temperatura 3700K, palnik na wprost, bez innych dyfuzorów. Swiatło sztuczne przede mną i dwa halogeny za mną.
Zastane:
http://images75.fotosik.pl/480/79fc87f3d1113d60.jpg (http://images75.fotosik.pl/480/79fc87f3d1113d60.jpg)
Bez CTO:
http://images78.fotosik.pl/481/a4be3c3cdf63bb10.jpg (http://images78.fotosik.pl/481/a4be3c3cdf63bb10.jpg)
Z CTO:
http://images78.fotosik.pl/481/b689c34da97d7c05.jpg (http://images78.fotosik.pl/481/b689c34da97d7c05.jpg)
Taki filtr(tak, wiem paskudny, to tylko test):
http://images77.fotosik.pl/481/acb4ebc613d5bdd3.jpg (http://images77.fotosik.pl/481/acb4ebc613d5bdd3.jpg)

Osobiście mam wrażenie, że barwa trochę zbyt żółta, ale mimo to lepiej niż bez. Co o tym sądzicie?

EDIT: Właśnie się dowiedziałem, że Panna Młoda będzie mieć PRAWDOPODOBNIE suknię w kolorze beżowym, więc jest szansa na małe ułatwienie sprawy o ile tak będzie.

Wydłuż czas naświetlania i będzie bez cto podobnie jak z. Światło nie będzie takie białe bo wpadnie więcej zastanego.

ZuN
06-04-2016, 19:18
Ale tu nie o to chodzi :) Specjalnie to zrobiłem, żeby widać było błysk, to jasne, że normalnie bym tak nie zrobił. Na sali nie będę sobie mógł pozwolić na długi czas, dlatego chciałem dostosować barwę lampy do koloru żarówek. Pisane o tym było pół wątku :)

BartasPL
14-04-2016, 01:58
I jak Ci poszło?

7four
14-04-2016, 22:33
Tak z ciekawości zapytam, czym się różni robienie zdjęć na ślubach z tymi nie na ślubach ? Zdjęcie to zdjęcie, ma być dobrze naświetlone, z lampą, bez lampy, dobór sprzętu ma być adekwatny do sytuacji. ;-)

radiki
14-04-2016, 23:08
Różni się tym, że musi zawsze się udać za pierwszym razem.

7four
14-04-2016, 23:27
Różni się tym, że musi zawsze się udać za pierwszym razem.

Ale napisałem "ma być dobrze naświetlone". Czy taki a nie inny obiektyw czy lampa da tę pewność, że cytuję "... musi zawsze się udać za pierwszym razem. " ?

r_m
14-04-2016, 23:37
Czy taki a nie inny obiektyw czy lampa da tę pewność, że cytuję "... musi zawsze się udać za pierwszym razem. " ?

Pewność nie, ale dla kogoś, kto nigdy nie robił danego rodzaju zdjęć informacja np. "nie baw się w zmiany obiektywów, bo może zabraknąć czasu na zdjęcia" może być przydatna, prawda?

BartasPL
14-04-2016, 23:38
Pewności nie da żaden sprzęt bo zawsze operator może nawalić. Są jednak obiektywy szybciej i dokładniej łapiące ostrość, jaśniejsze, dające inne rozmycie. Lampa może wspomagać pracę układu AF, może mieć ruchomy palnik, być wyzwalana radiowo, szybciej się ładować czy mocniej błyskać. Reportaże ślubne są wymagające pod kątem sprzętu ze względu na różnorodność sytuacji i często słabe warunki oświetleniowe.

7four
14-04-2016, 23:46
okey, ale dobrze naświetlona "klatka" to dobrze naświetlona klatka ? czy nie ? Jak ktoś "nie robił zdjęć" ... :roll: ... lub nie wie jak używać lampy , to co mu da wiedza kup to i to ?

BartasPL
15-04-2016, 00:20
Tak, dobrze doświetlona klatka to dobrze naświetlona klatka :) Wyzwaniem jest jednak dobrze ją naświetlić w pomieszczeniu bez okien i z brązowym sufitem. Stąd rady dotyczące użycia dyfuzora (w normalnych warunkach można użyć w tej roli białego sufitu lub ścian) czy folii CTO dostosowującej światło lampy do zastanego tak by klatka była dobrze naświetlona :)

r_m
15-04-2016, 00:30
Jak ktoś "nie robił zdjęć" ... :roll: ... lub nie wie jak używać lampy , to co mu da wiedza kup to i to ?

Dlaczego mam wrażenie, że odpisujesz w wątku, którego nie czytałeś?
Chyba dlatego, że gdybyś przeczytał pierwszą wiadomość, z pytaniem, to wiedziałbyś, że nie chodziło o to, co kupić, tylko czego i kiedy najlepiej użyć, w określonym miejscu, z posiadanego przez pytającego sprzętu.

ZuN
15-04-2016, 10:20
Jestem z powrotem :) Dzięki Panowie za rady, przydały się na ślubie. Generalnie ze zdjęć Para Młoda jest zadowolona a to podstawa. Ja też nie narzekam, było dobrze. Teraz z perspektywy czasu oczywiście widzę co mógłbym zrobić lepiej, ale mimo wszystko jest ok. Co do tego jaka była organizacja...Na samym ślubie prawie cały czas jechałem na 18-35. Prawie, bo tak jak napisałem, podczas czekania na zaproszenie urzędnika walnąłem kilka kadrów z samyanga - był czas, bo PM przyszła wcześniej. Na sali ślubu używałem CTO i tego mojego "pocket bouncera". Jak tylko wyszedłem zdjąłem obydwa jak tylko była okazja - w holu głównym białe ściany i sufit. Czasy to głównie 1/200, choć podczas ślubu używałem 1/60 - względny spokój, dopiero przy przysiędze i obrączkach znowu 1/200. ISO na ślubie 1000, w holu głównym 200-400. Ślub trwał ok. 6-7 min...ekspres.

Na przyjęciu na które jednak zostałem zaproszony też złapałem trochę fajnych kadrów. Tutaj miałem czas na cudowanie więc robiłem różnymi technikami, w tańcu (jednak potańczyli) nawet 1/2s :) i błysk. Książka zapełniona w pełni, 44 strony(22 rozkładówki). Miałem problem, bo zgodnie z życzeniem PM chciałem zamieścić wszystkie ważniejsze momenty od przyjazdu do USC po wyjście z przyjęcia + fajne kadry z przyjęcia, więc było masa zdjęć do wyboru a mało miejsca na nie. Teraz robię ostatnie szlify i wysyłam zamówienie na książkę, PM już zaakceptowała projekt i są zadowoleni. Jeszcze raz wielkie dzięki.

PS. Pod koniec maja znów ślub w tym urzędzie :p

Przemek_PC
15-04-2016, 14:15
Nic tylko ze wszystkich zdjec zrobic montaz z podkladem muzycznym. Na nastepnym slubie uwazaj, zeby "rutyna" Cie nie zjadla. Cudzyslow bo po jednym zleceniu trudno mowic o rutynie ale jednak mozesz poczuc sie zbyt pewnie a to prosta droga do zguby.

ZuN
15-04-2016, 14:22
O rutynie nie na mowy póki co :) Montażu z podkładem nie robię... Nie widzę takiej potrzeby. PM chciała sam album, nawet wszystkie zdjęcia na płytce to dodatek. Poza tym...nie znam ich gustu muzycznego :P

Przemek_PC
15-04-2016, 14:45
Ale masz wtedy co kolejnym klientom pokazywac.

ZuN
15-04-2016, 15:26
Fakt, ale ja jednak preferuję album pokazowy. Jeśli dojdzie do spotkania. Jeśli nie to strona internetowa z portfolio.

zdebik
15-04-2016, 16:51
No i gicior, gz.

r_m
15-04-2016, 16:55
Zgodę (pisemną) na rozpowszechnianie wizerunku wszystkich osób ze zdjęć masz? ;)

ZuN
15-04-2016, 18:35
Nie mam :) Jedynie PM. Reszta, którzy są na zdjęciach słownie. Kolejny powód na nieudostępnianie wszystkich zdjęć. A jak klient by chciał zobaczyć wszystkie zdjęcia sam przy mnie to jest jeszcze tablet :)

7four
15-04-2016, 22:55
Witam. Jest to mój pierwszy post tutaj, więc na początek chciałbym się przywitać - dzień dobry :).
No to do tematu...W tą sobotę fotografuję swój pierwszy ślub cywilny. Państwo Młodzi(moi znajomi) poprosili mnie o to, ponieważ wiedzieli, że pasjonuję się fotografią i widzieli moje prace. Ślub będzie w USC w Częstochowie. I tu dochodzimy do sedna, myślę nad doborem obiektywów. Obecnie mój sprzęt to Canon 70D, Sigma 18-35 1.8, Samyang 10 2.8 i...Helios 44-m4 :). Generalnie myślałem jak dobierać obiektywy w trakcie uroczystości. Wymyśliłem, że do chwili aż goście usiądą mógłbym zrobić na 18-35. W międzyczasie, podczas "kazania" mógłbym wykorzystać Heliosa(ostra sztuka od pełnej dziury). Manualne ostrzenie to nie problem, szczególnie, że na aparacie jest Magic Lantern. Po kilku zdjęciach znów przepinka na 18-35(jakiś czas przed wstaniem i przysięgą). Samyanga użyłbym na końcu, chwilę przed i przy wychodzeniu. Później już tylko Sigma 18-35(życzenia, grupówka, zewnątrz itp.) Przez cały czas mógłbym się wspomagać lampą yongnuo yn-685, w zależności od światła. Generalnie śluby cywilne nie trwają zbyt długo, więc tu są moje obawy. Na pasku będę miał sakwy na obiektywy, więc zmiana może być dość szybka(10-15s), ale mimo to nie jestem pewien czy nadążę.

Dodatkowo muszę narobić wystarczająco ciekawych kadrów na fotoalbum ze samego ślubu + ew. początku przyjęcia, więc musi być tego dość, żeby książkę zapełnić. Uwaga: nie robię przygotowań, pierwszy raz zobaczę Parę Młodą przyjeżdżającą samochodem pod USC. Walczyłem o to, żeby tak nie było, ale Pani Młoda tak postanowiła. Wiem, nietypowe :)

Co o tym wszystkim sądzicie? I czy Te obiektywy są ok? Prosiłbym o jakieś rady, bo to jednak nie to samo, co zwykle robię (sesje, portrety, architektura, krajobrazy) i nie ma tyle czasu co gdzie indziej.


Dlaczego mam wrażenie, że odpisujesz w wątku, którego nie czytałeś?
Chyba dlatego, że gdybyś przeczytał pierwszą wiadomość, z pytaniem, to wiedziałbyś, że nie chodziło o to, co kupić, tylko czego i kiedy najlepiej użyć, w określonym miejscu, z posiadanego przez pytającego sprzętu.

A teraz poszukaj mojej pierwszej wypowiedzi w tym wątku. Potem prześledź jego rozwój ;-)

Ale sprostuję, nie do końca miałem na myśli "kupić to i to" tyle co "zastosować to i to".
Taką radę można dać tylko będąc w tym samym czasie na miejscu, jak kolega sam nie będzie w stanie ocenić co i jak zrobić, to będzie miał problem.

radiki
16-04-2016, 08:31
Taką radę można dać tylko będąc w tym samym czasie na miejscu ??
Jakoś jak widzisz, nasze rady przyczyniły się jednak do zrobienia lepszych zdjęć.

ZuN
16-04-2016, 09:20
Potwierdzam. Sam bym bawił się w zmiany obiektywów podczas ślubu, nie użył CTO. Zamiast pocket bouncera użyłbym stofena. Dzięki Radom kolegów zrobiłem to lepiej. Na sali jest mało czasu na myślenie, decydujące momenty to 3-4 min.

7four
16-04-2016, 13:54
??
Jakoś jak widzisz, nasze rady przyczyniły się jednak do zrobienia lepszych zdjęć.

Żeby coś było lepsze, musi być porównane do czegoś co istnieje ;-)



Potwierdzam. Sam bym bawił się w zmiany obiektywów podczas ślubu, nie użył CTO. Zamiast pocket bouncera użyłbym stofena. Dzięki Radom kolegów zrobiłem to lepiej. Na sali jest mało czasu na myślenie, decydujące momenty to 3-4 min.

Gdzieś te zdjęcia zobaczymy ?

Ale obiektywy dobiera się do tego co chcesz uchwycić na zdjęciu, żadne rady na forum tego nie załatwią. CTO /bez CTO - zależy od otoczenia, balans i tak jest do ustawienia. O oprofilowaniu monitora nie wspominając. Czy pocket czy soften ? Każdy daje inny efekt. Czy lepiej ? Zależy co kto lubi.

Ważne, że klienci są zadowoleni :-)

ZuN
16-04-2016, 18:08
Żeby coś było lepsze, musi być porównane do czegoś co istnieje ;-)
Oj nie bój się, nie bój...porównałem. Niektóre rzeczy przyjąłem, niektóre zrobiłem po swojemu. Coś mam dziwne wrażenie, że bardzo chcesz na mnie najechać - bez urazy :)

Ale obiektywy dobiera się do tego co chcesz uchwycić na zdjęciu, żadne rady na forum tego nie załatwią. CTO /bez CTO - zależy od otoczenia, balans i tak jest do ustawienia. O oprofilowaniu monitora nie wspominając. Czy pocket czy soften ? Każdy daje inny efekt. Czy lepiej ? Zależy co kto lubi.
Ujął bym to tak...z własnej perspektywy ma się dość ograniczone pole widzenia. Szczególnie, jeśli dany rodzaj fotografii wykonuje się pierwszy raz (w moim przypadku, był to pierwszy ślub cywilny) i to czego się spodziewać wie się z opinii innych, nie z własnych doświadczeń. Forum pozwala zapoznać się z innymi opcjami. Poznać alternatywne sposoby. Później można porównać swoje sposoby z tymi wyczytanymi na forum. I wybrać ten, który lepiej nam odpowiada. Dlatego inny dyfuzor, dorzucony CTO. Owszem, masę rzeczy można zrobić w photoshopie, ale w końcu to fotografia, a nie grafika. Co do obiektywów - jestem przyzwyczajony raczej na spokojne akcje, ślub cywilny to całkowite tego przeciwieństwo. Tak jak napisałem - na początku chciałem używać 10,18-35 i Heliosa(Manual!!). Na jednym body. Nie wykluczam, że można by przez to mieć równie dobre a nawet lepsze ujęcia. Ale to nadal "można by". A co gdyby ważny moment uciekł lub co gorsza w stresie coś stałoby się ze sprzętem? Dlatego w tym wypadku posłuchałem rad z forum. Przed i po ślubie w sali bawiłem się wszystkim. W czasie pobytu na sali ślubu tylko 18-35. Dlatego jestem wdzięczny za rady.


Ważne, że klienci są zadowoleni :-)
I to jest podstawa :). W sumie na tym można by uciąć rozmowy co lepsze, dochodzenie się itp. itd.


Gdzieś te zdjęcia zobaczymy ?
Proszę bardzo. Kilka zdjęć z samego ślubu w tej sali - bo głównie o niego się tu rozchodzi. Fakt, mało emocji. Ale młodzi byli baaardzo w tym momencie zestresowani, podczas całej uroczystości pojawiał się tylko delikatny uśmieszek, ale na zdjęciach głównie, na których widać też inne osoby, więc pozwolę sobie ich tutaj nie wrzucać(wyjątek - jedno gdzie gości zamalowałem :p). :


https://canon-board.info/imgimported/2016/04/6664dc9fde9c00a9-2.jpg
źródło (http://images76.fotosik.pl/513/6664dc9fde9c00a9.jpg)

https://canon-board.info/imgimported/2016/04/0175fca5d1f5b3ff-2.jpg
źródło (http://images77.fotosik.pl/513/0175fca5d1f5b3ff.jpg)

https://canon-board.info/imgimported/2016/04/77d8853b981f76ac-2.jpg
źródło (http://images78.fotosik.pl/512/77d8853b981f76ac.jpg)

https://canon-board.info/imgimported/2016/04/5c9361072b2dc43d-2.jpg
źródło (http://images75.fotosik.pl/512/5c9361072b2dc43d.jpg)

https://canon-board.info/imgimported/2016/04/0175fca5d1f5b3ff-2.jpg
źródło (http://images77.fotosik.pl/513/0175fca5d1f5b3ff.jpg)

Wiem, wiem, centrum kadru...jakoś tak wyszło w tej akcji, nie ryzykowałem przekadrowywania, a na ustawianie innego pola AF nie było czasu...albo raczej miałem za duży stres w tym momencie :p


https://canon-board.info/imgimported/2016/04/bb736a12b3dadf20-2.jpg
źródło (http://images77.fotosik.pl/513/bb736a12b3dadf20.jpg)

https://canon-board.info/imgimported/2016/04/c17981b86f91e60e-2.jpg
źródło (http://images76.fotosik.pl/513/c17981b86f91e60e.jpg)

https://canon-board.info/imgimported/2016/04/6dcc94866b8b3914-2.jpg
źródło (http://images76.fotosik.pl/513/6dcc94866b8b3914.jpg)

ZuN
16-04-2016, 18:40
Wybaczcie double post, nie mam już jak edytować :/ Kolorystyka możliwe, że zbyt różowa, u was też tak jest? Bo na innych moich monitorach jest w cały świat - nie są najlepszej jakości. Po prostu jest tak dlatego, że robiłem z profilem icc labu i wysłałem ten, które są pod lab przez przypadek, ale już mi się nie chce zmieniać. Ale teraz inne monitory mi w cały świat pokazują, więc trochę zgłupiałem :p

7four
16-04-2016, 22:11
Zapewniam, nie ma żadnych personalnych wycieczek ;-) Wyślij mi na pw email, podeślę jedno zdjęcie. Sam ocenisz.

Fotografia ślubna
19-04-2016, 20:29
Zawsze pierwsze 5-10 ślubów jest najtrudniejsze później wszystko idzie prosto i zgrabnie.