PDA

Zobacz pełną wersję : Fotografia ślubna a rodzaj działalności gosp.



heather
24-03-2016, 13:26
Witam,

Stoję przed wyborem formy działalności gospodarczej.
Na tę chwilę moim stałym dochodem jest pensja z korporacji. Mogę wystawiać FVAT powiększoną o vat i podatek dochodowy.
Fotografia (nie tylko ślubna ale i korporacyjna powoli zajmuje mi więcej czasu więc myślę, że już niebawej stanie się to głównym źródłem dochodu) .

Niedawno skończył mi się preferencyjny ZUS i teraz stoję przed wyborem:

- działalność gospodarcza jednoosobowa z dużym zusem
- sp. z o.o. (dwóch wspólników) bez ZUS ale ok 600 zł netto księgowość
- działalność na wyspach? (bardzo luźny pomysł)
- działalność jednoosobowa z małym zusem na członka rodziny - ta opcja wydaj się ok ale nie będę mógł wystawiać fvat swojej firmie w której teraz pracuje.


Czy ktoś ma doświadczenia ze sp. z o.o.? Czy ktoś nauczony doświadczeniem może podpowiedzieć co robić? :)

Z góry dzięki

Pozdrawiam

Przemek_PC
24-03-2016, 15:18
W tej korporacji jestes na umowe o prace? Jesli tak to pod zadnym pozorem nie przechodz na rozliczenia przez FV. Tracisz wtedy wszystkie przywileje wynikajace ze stosunku pracy jak czas pracy, urlop, chorobowe, premie, nagrody a nawet wode do picia w upalne dni.

heather
24-03-2016, 21:14
nie. W korporacji mam dwie opcje - umowa o dzieło lub fvat.
Poza tym umowa o prace w Polsce jest to ostatnia umowa na jaką się zatrudnię ;)

paged
25-03-2016, 00:42
Niedawno skończył mi się preferencyjny ZUS i teraz stoję przed wyborem:

- działalność gospodarcza jednoosobowa z dużym zusem
- sp. z o.o. (dwóch wspólników) bez ZUS ale ok 600 zł netto księgowość
- działalność na wyspach? (bardzo luźny pomysł)
- działalność jednoosobowa z małym zusem na członka rodziny - ta opcja wydaj się ok ale nie będę mógł wystawiać fvat swojej firmie w której teraz pracuje.


Czy ktoś ma doświadczenia ze sp. z o.o.? Czy ktoś nauczony doświadczeniem może podpowiedzieć co robić? :)


Podszedłbym do tego w sposób biznesowy :)
DG:
+ zerowe koszty założenia - bo rozumiem, że masz już DG
+ niskie koszty księgowości

- ZUS
- odpowiadasz swoim majątkiem

Sp. zoo
+ odpowiedzialnośc udziałowca ograniczona do wkładu ale uwaga Zarząd (obowiązkowy) odpowiada swoim majątkiem
+ ma osobowość prawną
+ nie ma ZUS

- koszty zwiazane z rejestracja firmy
- wyzsze koszty ksiegowości
- podwojne (!) opodatkowanie: raz spolki a potem dywidendy

W praktyce koszty ZUS w DG równoważą się do pewnego momentu z wyższymi kosztami ksiegowosci i podwojnego opodatkowania w sp zoo. W zasadzie to spolka zoo ma sens gdy:
- masz roczne przychody netto rzędu 300-400 tys zł. Co prawda w sieci znajdziesz kalkulacje jak to sp zoo opłaca się przy 100 tys zl ale to nieprawda. Nakombinujesz się żeby przyciąć 500 zł a w tym czasie zarobiłbyś 5 tys zł.
- finansujesz działalność z obcych (kredyt, leasing itp) środków. Ponadto łatwiej bezboleśnie przyjąć udziałowca.

Jeżeli planujesz niższe przychody, finansujesz się z własnej kasy a na dodatek duża część przychodów to skutek Twojej osobistej działalności to nie ma sensu zmieniać na Sp zoo. Ja bym pozostał przy DG

Quadrifoglio
19-09-2016, 19:42
Podszedłbym do tego w sposób biznesowy :)

- finansujesz działalność z obcych (kredyt, leasing itp) środków. Ponadto łatwiej bezboleśnie przyjąć udziałowca.

Jeżeli planujesz niższe przychody, finansujesz się z własnej kasy a na dodatek duża część przychodów to skutek Twojej osobistej działalności to nie ma sensu zmieniać na Sp zoo. Ja bym pozostał przy DG

Warto dodać dla dopiero zakładających działalność, że wrzucanie w koszty zakupu sprzętu to jedno, ale można w ten sposób finansować zakupy samochodów np w leasingu. Niezły doradca i darmowy wstępny kalkulator leasingowy znajdziesz na Kalkulator Leasingowy Nr 1 - leasing kalkulator rat - Najtaniej! (http://kalkulator-leasingowy.pl) Duża wiedza, dobra oferta. W ten sposób np zakup samochodu w leasingu może cię kosztować 70% jego ceny po odliczeniu podatków.