PDA

Zobacz pełną wersję : Rozbudowa zestawu na sezon 2016



splice
21-03-2016, 20:00
Powoli z żoną przymierzamy się do dublowania terminów i chodzenia na zlecenia osobno, przez co, przez ostatni czas krążę z myślami w poszukiwaniu najlepszej opcji.

Na chwilę obecną posiadamy:
- 2 x Canon 6D
- Sigma 15mm 2.8 Fish
- Sigma ART 35mm 1.4
- Canon 50mm 1.4
- Canon 85mm 1.8
- Canon 135L 2.0
- 2x YN-600RT
i masę mniej istotnych szpargałów.

Po rozmowie z żoną, ona zostawia sobie to czym fotografuje, czyli jeden zestaw będzie wyglądał następująco:
- 2 x Canon 6D
- Sigma 15mm 2.8 Fish
- Sigma ART 35mm 1.4
- Canon 85mm 1.8
- 2 x YN-600RT


Dla mnie w spadku zostaje Canon 50 1.4 i Canon 135L 2.0 (ogólnie obiektywy po które najczęściej sięgam w reportażu). Pomijając kwestie lamp, to muszę dokupić do tego zestawu 2 x body i coś szerokiego. Jako że na chwilę obecną sezon ślubny jeszcze nie ruszył, a żyć z czegoś trzeba to budżet jest ograniczony i skłaniam się bardziej w stronę sprzętu używanego. Ogólnie skłaniam się do złożenia kompletu na pełnej klatce z racji już posiadanych obiektywów. Bardzo dużo myślałem nad Canonem 5D Mark II, ale biorąc pod uwagę realia i sam fakt, iż często był wykorzystywany do filmowania to raczej skreślam go z listy. Na chwilę obecną najbardziej myślę nad takim zestawem:
- 2 x Canon 5D classic (tak wiem że stary, ale w przeszłości miałem takie 2 sztuki i byłem bardzo zadowolony z obrazka, LCD tylko przeszkadzał, przebiegi teraz ma takie same co 5D MKII, a przynajmniej nie filmował)
- Canon 24L II 1.4 (używany)
- Canon 50 1.4
- Canon 135L 2.0
- YN-600RT (tylko muszę doczytać czy ta lampa współpracuje z canonem 5D)
(koszt takiej konfiguracji to dołożenie około 8000,-)


Ewentualnie iść trochę z duchem czasu i korzystać z takich dobrodziejstw do jakich przyzwyczaił mnie Canon 6D i żonę zostawić z pełną klatką, a samemu przejść na cropa i zlecenia "dodatkowe" na które idziemy osobno robić cropem. Wówczas byłby taki zestaw:
- Canon 70D (nowy)
- Canon 7D, 60D lub 50D (raczej 50D lub 7D ze względu na posiadaną mikroregulacje, zresztą wszystkie miałem w przeszłości i 60D nic nie wnosi - który by nie był to używany)
- Sigma ART 18-35 1.8 (nowa)
- Canon 50 1.4
- Canon 135L 2.0 (ten to chyba by już w domu zostawał i czekał na plener, chyba że wesele byłoby na boisku to ekwiwalent 200mm byłby przydatny)
- 2 x YN600RT
(ta konfiguracja to również okolice kwoty 8000,-)
Przy tej konfiguracji mam w sporej części nowy sprzęt, czyli jak by nie patrzeć bardziej niezawodny, poziom szumów myślę że na tym samym poziomie, AF myślę że lepszy na ciemnej sali szczególnie w 70D i 7D, DUŻOO lepsze LCD na których można naprawdę ocenić poziom wstrzelenia się AF, lampy YN-600RT będą na pewno współpracowały dzięki czemu nie będę musiał innych modeli szukać, dzięki czemu na plener będziemy mieli z żoną 4 lampy tak samo wyzwalane. No i na plus że na jedno body zapinam Sigmę 18-35 a na drugie body Canona 50 1.4 i całość jadę bez przepinania obiektywów.
Z minusów to jednak cropp to nie pełna klatka i obrazek się różni. Dodatkowo uwielbiany przeze mnie obiektyw 135L brany byłby tylko w plener :/ Dlatego obstaje cały czas przy pierwszym zestawie, mimo że ilość 5D Classic na allegro jest niestety coraz mniejsza :/

A może Wy macie pomysł, radę, może czegoś nie wziąłem pod uwagę?

GalaktycznyMuczaczo
22-03-2016, 15:02
szczerze to gdybym byl na twoim miejscu to kupił bym 2x5d bo to swietny aparat na sluby, fakt moze af w porównaniu do nowych puszek to nic nadzwyczajnego ale zrobiłem takim tandemem wiele imprez i jakos nigdy nie wrocilem do domu z myślą że potrzebuje więcej, puszki dostaniesz relatywnie tanio a do tego możesz kupić sobie uzywanego 7d ktory leży w torbie w razie czego gdybys potrzebował albo zdarzylo się coś niespodziewanego. Co do szkieł to jest to kwestia indywidualna dla mnie standardowy zestaw to 35+85 i ani szerszego ani dłuższego nie potrzebuje szkła, ostatnio jednak w ruch dośc często idzie 50 ze względu że chciałbym trochę wiecej popracować na tej ogniskowej a przymierzam sie do zakupu sigmy 50art i chce zobacyzc czy czesto bede jej uzywal. 3 tys zł możesz uciąć zastępując canona 24 nową sigma 24mm . Z lampami niestety nie pomogę gdyż duzo z nimi nie pracuje ale wydaje mi się że nie powinno być problemu,

michalab
22-03-2016, 16:29
Dla mnie w spadku zostaje Canon 50 1.4 i Canon 135L 2.0 (ogólnie obiektywy po które najczęściej sięgam w reportażu).
Jeśli tak to sądzę, że po przejściu na cropa, sięgać będziesz po nie zdecydowanie rzadziej.

splice
22-03-2016, 16:30
No i moim zdaniem nie ma sensu się pchać w cropa tylko dla własnej wygody. Liczy się efekt finalny i obrazek jaki oddaje się klientowi, nawet jak klient jest nieświadomy czym zdjęcia byly robione, to sam zle bym się czul. Mowa o starych 5D ze względu na to ze to tania inwestycja i przy odsprzedaży nic na tym nie tracę. A po sezonie ślubnym i tak puszki zostały by zamienione na 2 x nowe 6D. I dlatego tez narazie mysle o używanym Canonie 24L 1.4 bo pewnie lepiej będzie pracowal ze stara 5D niż sigma, z sigma mogę się nie wstrzelić z AF a 5D nie ma mikroregulacji :/

Finalnie po zakończonym sezonie sprzęt bym chcial skompletować w takim zestawieniu:
- 2 x Canon 6D
- Sigma ART 20mm 1.4 (chyba ze zakocham się w obrazku z Canona 24L 1.4 to go zostawie
- Sigma ART 50mm 1.4 (Canon 50mm 1.4 jest w moim egzemplarzu akceptowalny od F2.0 a i wtedy szalu nie ma, a po sezonie z Sigma ART 35 1.4 wiem ze warto zaufać obiektywom z serii Art. Poza tym bez tej ogniskowej to zyc nie mogę :) większość reportazu robię właśnie ta ogniskowa)
- Canon 135L 2.0 (również uwielbiany przeze mnie obiektyw, pozwala wychwycić wiele intymnych chwil kiedy goście nawet się nie spodziewają)
- 2 x YN600EX RT (po całym sezonie z lampami tej firmy, wiem ze lepszych nie potrzebuje)

Całość noszona na szelkach Dual, jedna kabura na pasie z obiektywem który w danej chwili nie jest podpięty, i druga kabura z akumulatorami, kartami i dyfuzorami. Więcej nie potrzeba, żadnych plecaków, toreb. Caly sprzęt zawsze przy sobie.

GalaktycznyMuczaczo
22-03-2016, 18:49
I dlatego tez narazie mysle o używanym Canonie 24L 1.4 bo pewnie lepiej będzie pracowal ze stara 5D niż sigma, z sigma mogę się nie wstrzelić z AF a 5D nie ma mikroregulacji :/


to podskocz do sklepu i przetestuj sigme i dorwij taka ktora bedzie celna :D mam sigme 35 ktora pracowala z 5d mam tez canony ktore pracuowaly zarowno z 5d jak i 6d i 5d3 i tez czasem nie trafia, coz złośliwość obiektywów oraz błędy z mojej strony zapewne. Nie ma co sie martwić, na 24mm z 5d nie bedziesz musial schodzic koniecznie do 1,4 a przy 2,2 2,8 bedzie wystarczajaco ostro tam gdzie bedzie potrzeba ;)

splice
22-03-2016, 18:56
" to podskocz do sklepu i przetestuj sigme i dorwij taka ktora bedzie celna :D mam sigme 35 ktora pracowala z 5d mam tez canony ktore pracuowaly zarowno z 5d jak i 6d i 5d3 i tez czasem nie trafia, coz złośliwość obiektywów oraz błędy z mojej strony zapewne. Nie ma co sie martwić, na 24mm z 5d nie bedziesz musial schodzic koniecznie do 1,4 a przy 2,2 2,8 bedzie wystarczajaco ostro tam gdzie bedzie potrzeba ;) "



Może faktycznie jak dorwe body to sprawdzę w sklepie kompatybilność 5D z sigmą 20 ART :) Chociaż na razie widzę że dorwanie 5D wcale nie będzie takie proste :/

GalaktycznyMuczaczo
23-03-2016, 01:04
no luzaku na allegro znajdziesz, nie szukaj niewiadomo jakiej sztuki skoro ma przeżyć sezon, kup zabierz do serwisu na czyszczeneie zarób hajsy i kup 6d tak jak planujesz

splice
03-04-2016, 17:22
Jak do tej pory brak sensownych egzemplarzy 5d Mark I i powoli się zastanawiam czy nie zaryzykować i nie wziasc Mark II.

becekpl
03-04-2016, 18:40
nie wiem czy ryzyko nie jest zbyt duze

splice
03-04-2016, 19:20
A bo właśnie. Niby przebieg 110 tys klapniec, jest możliwy, ale cały czas pozostaje ta niepewność.

GalaktycznyMuczaczo
03-04-2016, 20:20
A bo właśnie. Niby przebieg 110 tys klapniec, jest możliwy, ale cały czas pozostaje ta niepewność.

taka sama jak i przy pierwszym tysiacu jak i przy 50k :) sprzęt elektroniczny ma to do siebie ze lubi sie psuć kiedy tego sie nie spodziewamy :D

splice
03-04-2016, 22:11
taka sama jak i przy pierwszym tysiacu jak i przy 50k :) sprzęt elektroniczny ma to do siebie ze lubi sie psuć kiedy tego sie nie spodziewamy :D

Wiem to po ślubie z dzisiaj :/ lampa odmówiła posłuszeństwa po godzinie :/

splice
09-04-2016, 21:51
Dziś dotarł pierwszy Canon 5D którego udało mi się upolować. Szybki zakup w śmiesznych pieniądzach z oryginalnym gripem :) Chwile popstrykałem i z canonem 50 1.4 współpracuje znakomicie, ostry od pełnej dziury. Niestety ISO w porównaniu z 6D to przepaść. ISO 3200 to mniej więcej jak w 6D ISO 16000-20000. Jednak Canon poczynił spore postępy przez te dobrych kilka lat :) Ale ważne że sprzęt działa i cały czas szukam drugiego.

GalaktycznyMuczaczo
10-04-2016, 17:13
Dziś dotarł pierwszy Canon 5D którego udało mi się upolować. Szybki zakup w śmiesznych pieniądzach z oryginalnym gripem :) Chwile popstrykałem i z canonem 50 1.4 współpracuje znakomicie, ostry od pełnej dziury. Niestety ISO w porównaniu z 6D to przepaść. ISO 3200 to mniej więcej jak w 6D ISO 16000-20000. Jednak Canon poczynił spore postępy przez te dobrych kilka lat :) Ale ważne że sprzęt działa i cały czas szukam drugiego.
te iso w 5d tak na prawdę użyłem tylko w kościele w innym wypadku dawałem radę bez problemu z tym co prezentuje