PDA

Zobacz pełną wersję : Jaka wartość kelvinow?



KaczorMC
23-02-2016, 16:10
Witam. Kupiłem sobie szara kartę to pomiaru balansu bieli i fajnie się ro sprawdza, ale tam gdzie mam stałe światło natomiast ostatnio u wujka na chrzcinach już tak fajnie nie było. Chciałabym ustawiać balans bieli na kelviny, aby w razie czego szybko sobie regulować +- 200. Skąd mogę wiedzieć ile K ustawić w kościele czy na jakieś sali? Kiedyś próbowałem się tym bawić to miałem zdjęcia albo niebieskie albo żółte i przeszedłem na AWB;D

r_m
23-02-2016, 16:39
Z doświadczenia ;)
Albo z pomiaru odpowiednim sprzętem, przy czym ustawienie poprawne dla miejsca A może być zupełnie błędne dla miejsca B, odległego od A o 2m.

piast9
23-02-2016, 21:59
Na oko to ciężko. Oko ludzkie (czy tam mózg) przezwyczaja się do temperatury barwowej oświetlenia. Kiedyś zdziwiłem się zerkając o zmierzchu w śnieżną zimę za okno z pokoju oświetlonego jedną niewielką żarówką - tam wszystko wydało się fioletowe.

Jestem zdania, że przy zmiennym świetle to najlepiej darować sobie JPG i na wszelki wypadek robić w RAW. Balans bieli w razie potrzeby będzie sobie można ustawić potem.

KaczorMC
23-02-2016, 22:58
Oczywiście nie miałem na myśli jpg tylko RAW ;) chciałbym mieć już Rawy z dobrym bilansem aby nie tracić czasu na poprawki w lr. Dlatego pytam jak najlepiej ustawić ten balans bieli?

r_m
24-02-2016, 00:05
Robiąc z dużym udziałem światła zastanego nie masz możliwości ustawienia jednego idealnego balansu dla wszystkich zdjęć.
Przykład: kościół, ołtarz, ksiądz - halogeny, "żarówki energooszczędne" jakie się akurat udało kupić. Odwracasz się do Młodych: mniej halogenów, "energooszczędne", może być duży udział światła dziennego (zależnie od pogody, albo pochmurne niebo - zimniejsze światło, albo ostre słońce - cieplejsze). Ławki - czasem lampy typu "oświetlenie ulic" (rtęciowe), czasem świetlówki liniowe (na bocznych ścianach), czasem "energooszczędne", wymieszane z dziennym. Wiesz już, dlaczego nie da się ustawić jednego idealnego na całe pomieszczenie? Zrobisz krok, odwrócisz się, i już masz "choinkę" świateł, w zupełnie innym kolorze. Światło jest stałe, niezmienne (chyba, że przelotne chmurki), ale różne w różnych miejscach, i ustawienie dobre w jednym miejscu w innym będzie koszmarne.

KaczorMC
24-02-2016, 16:11
No wlansie czyli jak ustawiać balans bieli? ;)

biodar
24-02-2016, 17:09
No wlansie czyli jak ustawiać balans bieli? ;)

Nie da się ustawić na sztywno WB dla różnych świateł jednocześnie(np żarówka do światła z okna).
Robisz w rawach i balans bieli na auto i potem wywołujesz sobie rawa do jpg z takim balansem jak chcesz.
Jak masz jeden rodzaj światła np żarówka u cioci na imieninach to wtedy tak.

Co innego jak chcesz skompensować np lampę błyskową do światła zastanego np w kościele - można próbować filtrami żelowymi ale lepiej zrobić próbę bo "na oko" to trzeba mieć doświadczenie.

No i nie ma rawa "z od razu odpowiednim balansem bieli". Jak zrobisz w raw - to masz w nim wszystkie możliwe balansy bieli - że tak dziwnie wytłumaczę. To tylko jpg ma już zdeklarowany jeden WB i albo dobrze, albo nie. A raw dlatego jest fajny bo nawet jak skopiesz WB to i tak klikając w obróbce np "automatycznie" wszystko się odzyska ;)

zanussi
24-02-2016, 17:32
Teraz temperatury barwowe są tak pomieszane że jeden pomiar od drugiego wykonanego trzy metry dalej może się bardzo różnić. Chodzi tu raczej o wnętrza bo na zewnątrz to chyba wiadomo jak jest :)

blade-mrn
24-02-2016, 23:52
W temacie ale trochę inny aspekt problemu :) Została tu już wspomniana sytuacja gdzie w kadrze są różne źródła światła i tu mam pytanie. Macie jakieś patenty aby sobe z tym poradzić w trakcie zdjęć lub w post produkcji? Jeśli chodzi o lampę błyskową to wiadomo, można używać filtrów żelowych itp. aby się dopasować. Ale co kiedy w kadrze są np świetlówki i np tradycyjne żarówki jednocześnie. Wtedy na co by nie ustawić balansu to zawsze cześć kadru ma jakiś zafarb. Kombinowałem z robieniem różnych wersji i maskowaniem aby wyrównać balans ale jest to bardzo pracochłonne i skąplikowane.

cobalt
25-02-2016, 07:34
Jeżeli ktoś już był na danym obiekcie. Może sobie np w ACR tworzyć profile ze wstępnie określoną temperaturą. Nie jest to rozwiązanie idealne, ale może przyspieszyć obróbkę. Robię tak w sporcie i dodatkowo ustawiam sobie parametry odszumowania i kilka innych danych. Ale u mnie temperatura nie zmienia się tak drastycznie jak w kościele. Może rozpoczęcie obróbki od kliknięcia w auto i minimalna korekta przyspieszy sprawę. Tylko PC nie myśli i czasami wychodzą bzdury.
Cieszę się, że mogłem Ci pomóc :).

Bangi
25-02-2016, 09:55
No wlansie czyli jak ustawiać balans bieli? ;)

ABW nie jest przecież jakieś tragiczne.
Ustaw ABW.

mwitek
25-02-2016, 11:17
WB na auto i potem korekta w wywoływarce RAW. Jak na jakimś ujęciu bardziej Ci zależy możesz wywołać 2 foty z różnymi balansami bieli i połączyć.

mkamelg
25-02-2016, 12:46
ABW nie jest przecież jakieś tragiczne.
Ustaw ABW.

AWBW (AWB z priorytetem bieli) to on sobie ustawi o ile jego aparat mu to umożliwi a chyba tylko kilka najnowszych modeli posiada taką możliwość.

Chyba że pod ABW rozumiesz AWB bo tak to się powinno zapisywać to zgoda. Bo na pracę w warunkach światła mieszanego przy przechodzeniu z pomieszczenia do pomieszczenia nawet ExpoDisc 2.0 za bardzo nie pomoże:

Expodisc v2 vs "white balance lens cap" review (http://www.martincphotography.co.uk/expodisc-v2-vs-white-balance-lens-cap-review/)


Expodisc – An essential tool for a wedding photographer then?

So that’s it then right? Everyone should get one! Well……not quite. Due to the way the product works, it absolutely does a great job of getting the correct white balance for that particular scene. But as the modern wedding photographer will know, weddings are fast paced and dynamic. We often don’t have time to keep taking a new reading each time we move. I used it when taking photographs at a wedding in Nottingham recently and found that even small movements within a room produced different results. That just meant I still had to spend time in post production correcting white balance! If you are a photojournalist and are chasing kids around a reception then i’d say stick to AWB. Where it may come in handy is during formal portraits. In fact as I mentioned, I will definitely be using my Expodisc at the studio tomorrow since the lighting will be very consistent.

Więc autor wątku chyba nie ma innego wyjścia jak pozostać przy AWB ("stick to AWB") i potem siedzieć długo i namiętnie nad obróbką plików RAW.

Może też przełączyć się na Live View gdzie na żywo będzie widział zmianę temperatury barwowej po wybraniu odpowiedniej opcji.

Bangi
26-02-2016, 11:48
@mkamleg - o zwykły automatyczny balans bieli mi chodziło, nawet nie wiedziałem, że istnieje coś takiego jak AWB z priorytetem bieli :oops: