PDA

Zobacz pełną wersję : Fotki z fleszem +M42



darek-td
17-04-2006, 21:52
Witam.
Jak robić zdjęcia z fleszem - w trybie av z obiektywem M42 ?
To moje pierwsze kroki w tym temacie - więc proszę o cierpliwość i jasne rady.
.................................................
Czy to prawda, że w trybie manualnym można używać "zwykłej" zewnętrznej lampy błyskowej
z tzw gorącą stopką ?
Słyszałem , że można "spalić" elektronikę w aparacie, ale jeśli chodzi o tryb manualny "podobno" jest to możliwe. Co wy na to ?

popmart
17-04-2006, 21:58
Nie wiele można zrobić ... redukcja siły błysku i błysk pomiarowy " * " przed każdą klatką .... nie jest za dobrze... rada: lampa EX z manualem ....

nikczemnik
23-04-2006, 17:45
Z tym spaleniem elektroniki to raczej nie...Musisz zmierzyć napięcie wyjsciowe na stopce lampy. Ja kilka razy zawiesiłem swoją piątke lampą SAKAR77 ze świeżo naładowanymi akumulatorami. Nie wiem jak analogi ale dla cyfry nie zaleca się przekraczać napiecia na stopce~9V. Można przerobić lampę, tak,żeby miała ogranicznik. Było o tym na forum. Moją przerobił teść elektronik(koszt części optitriak czy jakoś tak...to ok.4zł) i teraz daje 6V, zamiast wcześniejszych 30.

darek-td
25-04-2006, 18:26
Może za mało napisałem danych, bo na tak szacownym forum pomoc jest ...powiedzmy umiarkowana ;)
Mój aparat to Canon eos 1000fn. Pytanie dotyczy robienia zdjęć z obiektywami M 42 (połączony adapterem).
1. Lampa błyskowa - ta w aparacie Pytanie czy tak można ?
2. Lampa zewnętrzna -Vivitar 16A Auto, podejrzewam ,że trzeba robić wtedy w trybie manualnym.
Czy nikt nie miał z podobnymi problemami kłopotu ?

Dziekuję za informacje o napięciu lampy, sprawdzę to .

pazurek
25-04-2006, 18:37
Jesli wewnetrzna lampa to bez problemu mozna. Co do zewnetrznej to bym uwazal z nie przeznaczonymi do canona (wlasnie ze wzgledu na te napiecia).

Z obiektywami m42 potestuj tylko czy Ci nie przeswietla/niedoswietla i stosuj odpowiednia korekcje blysku.

Raff
25-04-2006, 18:44
Ad 1. Można. Ostrzysz sobie manualnie, a błysk mierzony jest przez TTL/A-TTL (tak chyba jest w 1000FN). To samo będzie z dedykowaną lampą.
Ad 2. Vivitar 16A ma własną automatykę, więc lampa sobie odmierzy ilość błysku dla danej przysłony (powinna mieć rozpiskę z tyłu). Czas ok. 1/30. Czy będzie to robić dobrze, musisz sprawdzić w różnych sytuacjach. Możesz kompensować błysk czasem lub przysłoną. Jeśli ma manual z regulacją mocy to fajnie, ale to rozwiązanie raczej na slave. Co do napięcia na stopce się nie wypowiem na 100, % bo nie wiem. Ale nie powinno być problemów. Raczej cyfry mają wymagania co do mniejszych napięć.

Theoo
25-04-2006, 23:41
Bez paniki. Ja uzywam 350D + Vivitara 440 Auto. Jadena manualu 1/100 , 1/125 + reczna przesłona. Jak mało to troszke ja otwieram. Jak dotychczas jest ok. Flash podpiełem bez zadnych pomiarów na stopce gdyż przetestowałem g z 300D koleżanki. Tak na wszelki wypadek :p