PDA

Zobacz pełną wersję : Zmiana systemu z NIKONA



weddphoto
19-01-2016, 17:41
Witam
Chciałbym zmienić system Nikona d600 na np. Canona MK II lub 6D, tzn tak do końca jeszcze nie wiem tu liczę na Waszą pomoc.

Co do lampy to co polecacie tylko canonowska 580-tka? czy jeszcze coś brać pod uwagę?

Z obiektywami sam jakoś sobie ogarnę temat już wiem co i jak.

r_m
19-01-2016, 18:12
Ostatnio pojawiło się tu wiele zachwytów nad systemem Nikona, a Ty chcesz przechodzić w drugą stronę? :D

W tej chwili jest 600ex-rt (Canon, ale wiele osób z powodzeniem używa YN 600ex-rt, 568ex II, 685), choć podobno przy 6d nie trzeba błyskać.

weddphoto
19-01-2016, 18:15
dla mnie nikon d600 do ślubów to był kiepski wybór - AF za wolny/niecelny. Może poprostu czas na zmianę na C

salas
19-01-2016, 18:27
w 6d masz centralny, jak chcesz lepszy AF to sobie kup 5d mkIII

aptur
19-01-2016, 21:06
w 6d masz centralny, jak chcesz lepszy AF to sobie kup 5d mkIII

dla porządku trzeba dodać, że według specyfikacji ten centralny w 6D jest lepszy, niż w 5D Mk III :shock:

weddphoto
19-01-2016, 23:56
Czyli co 6d lepsze niz 5d km II? Do slubow?

salas
19-01-2016, 23:58
Tak, ale slabsze od mk3

jinks
20-01-2016, 13:58
dla porządku trzeba dodać, że według specyfikacji ten centralny w 6D jest lepszy, niż w 5D Mk III :shock:

według specyfikacji...

MM-architekci
20-01-2016, 20:57
dla mnie nikon d600 do ślubów to był kiepski wybór - AF za wolny/niecelny. Może poprostu czas na zmianę na C

chyba przesadnych cudow oczekujesz od af na slubach

d600/d610 ma bardzo dobry af i takie 5d2 zjada na sniadanie

Merde
21-01-2016, 09:13
chyba przesadnych cudow oczekujesz od af na slubach

d600/d610 ma bardzo dobry af i takie 5d2 zjada na sniadanie
Jaki zatem jest powód twojego powrotu do Canona? Kolory?

A tak ogólnie to zmiana systemu z powodu AF wydaje mi się kiepskim pomysłem, lepiej już kupić aparat z lepszym AF w obrębie tego samego systemu. Szczególnie, że w Nikonie jest z czego wybierać.

weddphoto
22-01-2016, 10:55
no to chyba pojde w strone 5d MKIII jakoś leży mi ten aparat... no i AF super

weddphoto
01-02-2016, 18:03
kolory rownież, zółtaczka w Nikonie mnie denerwuje... poza tym chyba Canon lepiej mi leży w ręku... skłaniam się ku zakupowi 5d mkII z małym przebiegiem, aczkolwiek 6D też ma dobre opinie.. sam nie wiem

tkosiada
01-02-2016, 18:39
A bawiłeś sie wspomaganiem AF poprzez lampe?
Z tego co pamiętam to w nikonie musisz tylko mieć SB 900/910 bo w SB 700 nie mam możliwości wyłączenia błysku tak by tylko podczerwień działała. Próbowałeś tak z swoim D600? W canonie to fajnie działa, tak sobie pomagam, tylko że...
Przy wyborze 5D II/6D wystarczy 430ex II bo ta lampa obsługuje do 9 pól AF, natomiast wybierając 5D III mysisz juz mieć na lampe 580 II/600ex bo wtedy miasz krycie dla wszystkich 61 pol
Jak to widzisz?

cubbus
01-02-2016, 20:39
6D ma dość dobry AF, co prawda moje myślenie mocno zmienił zakup 1D ale nadal uważam, że w 6 nie ma tragedii. Oczywiście czasem nie zdąży ale to nie jest puszka reporterska.

tkosiada
01-02-2016, 20:48
6D (...) czasem nie zdąży ale to nie jest puszka reporterska.
Dokładnie, jest pomiędzy 5D II i 5D III pod wzgledem pracy AF

Sunders
01-02-2016, 20:52
jest pomiędzy 5D II i 5D III pod wzgledem pracy AF

tak, bardzo blisko tego pierwszego i daleko od tego drugiego :)

cubbus
01-02-2016, 21:04
tak, bardzo blisko tego pierwszego i daleko od tego drugiego :)

Mnie to mało interesuje, bo używam tylko centralnego a ten się spisuje doskonale. Ale 5II nie nadąża za 6.

Sunders
01-02-2016, 21:32
5II nie nadąża za 6

W słabym oświetleniu owszem, jak światła jest pod dostatkiem różnicy IMO nie ma.

Bartosz
01-02-2016, 22:13
W słabym oświetleniu owszem, jak światła jest pod dostatkiem różnicy IMO nie ma.

Jak światła jest dużo i nie ma potrzeby używania AF servo to IMO nie ma różnicy pomiędzy 6d a 5dIII...

Sunders
02-02-2016, 19:33
Jak światła jest dużo i nie ma potrzeby używania AF servo to IMO nie ma różnicy pomiędzy 6d a 5dIII...

Bartosz jesteś pewien, sprawdzałeś? Twoim zdaniem poza działaniem w trybie AI Servo nie ma różnicy w działaniu AF-a pomiędzy 5D3 i 6D :?

Bartosz
02-02-2016, 21:39
Tak, sprawdzałem.
Mam dobry dostęp do 5d mkIII (ojciec ma) i posiadam 6d i 1dsII.
W dobrym, dziennym świetle różnice pomiędzy tymi aparatami w AF single shot wynikają z ilości punktów AF i pokrycia nimi kadru,
natomiast różnice w precyzji są IMHO pomijalne. Boczne punkty w 6d są jak najbardziej używalne - oczywiście w dobrym świetle.

Podkreślam, że to co napisałem nie dotyczy AF servo i kiepskich warunków oświetleniowych.
Pzdr

tkosiada
02-02-2016, 22:16
Tak, sprawdzałem.
Mam dobry dostęp do 5d mkIII (ojciec ma) i posiadam 6d i 1dsII.
W dobrym, dziennym świetle różnice pomiędzy tymi aparatami w AF single shot wynikają z ilości punktów AF i pokrycia nimi kadru,
natomiast różnice w precyzji są IMHO pomijalne. Boczne punkty w 6d są jak najbardziej używalne - oczywiście w dobrym świetle.

Podkreślam, że to co napisałem nie dotyczy AF servo i kiepskich warunków oświetleniowych.
Pzdr
O O O pojawiłem się w dobrym momencie
Zatem pytanko Bartosz do ciebie: czy jest jakaś różnica w precyzji i szybkości działania centralnego w 6D i tych pięciu podwójnych krzyzowych w 5D III? Coś wnosi ten podwójny do trafności np z małą głębią ostrości?

Sunders
02-02-2016, 22:19
W dobrym, dziennym świetle różnice pomiędzy tymi aparatami w AF single shot wynikają z ilości punktów AF i pokrycia nimi kadru,

Czy jednak jakieś różnice dostrzegasz :)


natomiast różnice w precyzji są IMHO pomijalne.

Niezależnie od wybranego punktu AF-a?


Boczne punkty w 6d są jak najbardziej używalne - oczywiście w dobrym świetle.

I ich "używalność" jest podobna do punktów bocznych w 5D3?


Mam dobry dostęp do 5d mkIII (ojciec ma) i posiadam 6d i 1dsII.

A ja niedawno zamieniłem 6D na 5D3 głównie z powodu różnic AF-ów. :roll:

tkosiada
02-02-2016, 22:24
...A ja niedawno zamieniłem 6D na 5D3 głównie z powodu różnic AF-ów. :roll:
I czy wg Ciebie coś się zmieniło w używaniu centralnego - szybkość/precyzja? O boczne nie pytam bo pewnie znacznie

Bartosz
02-02-2016, 23:10
A czy napisałem, że nie dostrzegam różnic - one są bardzo duże! Nie próbuję też na siłę udowadniać, że 6d jest taki świetny ponieważ sam go posiadam. Mam Ds-a od czterech lat i wiem do czego można użyć większej ilości punktów i po co są punkty krzyżowe.
I moim zdaniem najbardziej przydają się do śledzenia i ostrzenia w gorszym świetle. Sunders, naprawdę widzisz znaczącą różnicę w precyzji AF single shot na bocznych punktach w dziennym świetle ?
Moim zdaniem jeżeli komuś odpowiada rozkład punktów w 6d i używa bocznych tylko w dobrym/dziennym świetle to nie znajdzie znaczących różnic, ale podkreślam tylko i wyłącznie w takich warunkach. Poza tym punkt krzyżowy nie musi z definicji być bardziej precyzyjny niż zwykły - przy nieruchomym obiekcie, w dobrym świetle można zazwyczaj znaleźć jakiś kontrastowy punkt do wyostrzenia. Przy AF servo nie masz na to czasu i crossy są nieocenione, zwłaszcza przy ich dużej ilości.
Jak mam użyć AF servo to 6d się kurzy...

A na marginesie jeżeli fotograf ostrzy centralnym i przekadrowywuje to krzyżowy 6d (wiem, że jedyny) absolutnie w niczym nie ustępuje 5dIII :) i 1dsII :)

I Sunders nie traktuj tego co napisałem jako krytykę Twojego wyboru - mamy pewnie inne wymagania i potrzeby
Pozdrawiam
i życzę pociechy z nowego nabytku

tlustyx
03-02-2016, 22:50
...Moim zdaniem jeżeli komuś odpowiada rozkład punktów w 6d i używa bocznych tylko w dobrym/dziennym świetle to nie znajdzie znaczących różnic,...
... w dobrym świetle można zazwyczaj znaleźć jakiś kontrastowy punkt do wyostrzenia. ...
To chyba nie tak do końca jest z tym kontrastowym punktem. Jeśli będziesz czujnikiem pionowym ostrzył na pionowe linie(nawet bardzo kontrastowe) to i tak nie ustawi Ci ostrości.
W 6d prawie wszystkie punkty są pionowe oprócz oczywiście centralnego i dwóch poziomych dolny i górny na środku. Dlatego używając bocznych punktów należy ostrzyć na linie poziome.
Niewiedza wielu fotografów bardzo często prowadzi do pochopnych wniosków/opinii typu "boczne punkty to porażka, nie nadają się do niczego" itp.

Bartosz
03-02-2016, 22:58
Oczywiście masz rację, to było niedopowiedzenie z mojej strony. Przy czym linia, na którą ostrzysz nie musi faktycznie pozioma - wystarczy, że wyraźnie "przecina się" z czujnikiem, nawet pod sporym kątem

Sunders
04-02-2016, 10:11
czy wg Ciebie coś się zmieniło w używaniu centralnego - szybkość/precyzja?

W moim subiektywnym odczuciu 5D3 na centralnym ostrzy szybciej niż 6D, w precyzji różnic nie zauważyłem.

Mojlo
05-02-2016, 11:57
5D3 ma duże lepsze rozłożenie bocznych punktów względem 6D, ich precyzja też jest wyraźnie lepsza zwłaszcza w ciemniejszych warunkach. Na centralnym punkcie różnice są marginalne. Plusem 6D jest możliwość zmiany matówki na precyzyjną co znacznie ułatwia kontrolowanie ostrości z poziomu wizjera.
A nie myślałeś o D750? Pod względem cena/jakość to chyba obecnie najciekawsze body pod reportaż ślubny. Dobry af i matryca która dynamiką i możliwością wyciągania z cieni wyraźnie dystansuje canona.

sebcio80
05-02-2016, 12:30
tylko że w reportażu ślubnym rzadko robi się na niskich ISO a przy ISO 800 w górę wyciąganie z cieni detali daje taki sam efekt i na Canonie i Nikonie,

tkosiada
05-02-2016, 19:36
tylko że w reportażu ślubnym rzadko robi się na niskich ISO a przy ISO 800 w górę wyciąganie z cieni detali daje taki sam efekt i na Canonie i Nikonie,

Owszem i tu bardziej przydaje sie operowanie lampą

sebcio80
05-02-2016, 19:59
Owszem i tu bardziej przydaje sie operowanie lampą

na sali weselnej można sobie świecić lampami jak są ustawione gdzieś w rogach sali (ale i tak robi się na iso 800 w górę) ale w kościele w żadnym wypadku nie powinno się niczym świecić,

Mojlo
07-02-2016, 20:21
tylko że w reportażu ślubnym rzadko robi się na niskich ISO a przy ISO 800 w górę wyciąganie z cieni detali daje taki sam efekt i na Canonie i Nikonie,

A to dziwne, bo ja robię reportaże ślubne i często na niskich iso nie przekraczając 800 :) Zresztą po co wyciągać z ceni jak jest ciemno i trzeba wysoko podbijać iso? Przewaga nikona jest w kontrastowych scenach gdzie światła nie brakuje, za to zakres tonalny nie obejmuje całej sceny. Nikonem można spokojnie naświatlać na światła a z cieni sobie wyciągnąć dużo więcej w dobrej jakości niż w canonie. Zdjęcia na końcu artykułu dobrze pokazują różnicę między d750 i 5d3: Nikon D750 Review: Nikon... You've Created a Monster (http://petapixel.com/2014/10/14/nikon-d750-review-nikon-youve-created-monster/)

RTB
08-02-2016, 00:39
Witam
Chciałbym zmienić system Nikona d600 na np. Canona MK II lub 6D, tzn tak do końca jeszcze nie wiem tu liczę na Waszą pomoc.

Co do lampy to co polecacie tylko canonowska 580-tka? czy jeszcze coś brać pod uwagę?

Z obiektywami sam jakoś sobie ogarnę temat już wiem co i jak.

mam 5d2 i znam d610, d700 Jeżeli chcesz zmienić (koniecznie?) na C to celuj w 6d, lub 5d3 używany.
Jeżeli masz sporo szkieł z N to moim zdaniem kiepski pomysł z przesiadką, lepiej kupić używany pewny d700

weddphoto
17-02-2016, 10:51
a więc Panowie jestem już po przesiadce na C MK2, mam 35mm f2.0 i 50mm 1.8 STM za chwile dorzuce 85mm 1.8 w planach jeszcze 50mm 1.4. co do samego aparatu jestem mega zadowolony oddalem go tez na kalibracje body-obiektyw i jestem jeszcze bardziej zadowolony z ostrosci jakie oferuja te 2 obiektywy. Szybkść AFa oceniam na + dla Canona w porównaniu do nikona d600. Kolory również na + dla Canona.

Ogólne podsumowanie - było warto zmienić.

5pirit
17-02-2016, 12:38
Skoro masz już 50 f1.8 STM, to po co chcesz dokupować jeszcze f1.4?? Tak po za tym, to według różnych testów i opinii ten STM jest lepszym szkłem niż f1.4.

FotoBB
21-03-2016, 23:18
Mi ciężko było przesiąść się z Nikona na Canona, ale do wszysrtkiego można się przyzwyczaić ;)