PDA

Zobacz pełną wersję : Zapis na dwóch kartach pamięci



SkinnyBaldy
03-01-2016, 16:54
Cześć, mam pytanie czy istnieje jakiekolwiek body w stajni Canona czy Nikona umożliwiające podwójny zapis na dwóch kartach w aparacie - RAW + RAW?
Z tego co widzę to większość oferuje opcję RAW + JPEG? Planuję wyjazd i zmianę korpusu na tą okazję, chcę focić wszystko w RAWach, niestety jak wiadomo karty pamięci bywają zawodne, a odzysk danych z takowej przekracza koszt drugiej super szybkiej.

Byłem ciekaw, czy jest możliwość robienia lustrzanego odbicia na drugiej kacie jak ma to miejsce w którymś rodzaju RAID na kompach.
Z góry dzięki za odpowiedź.

becekpl
03-01-2016, 17:19
tak ,istnieje

Tom77
03-01-2016, 17:25
Cześć, mam pytanie czy istnieje jakiekolwiek body w stajni Canona czy Nikona umożliwiające podwójny zapis na dwóch kartach w aparacie - RAW + RAW?
Z tego co widzę to większość oferuje opcję RAW + JPEG? Planuję wyjazd i zmianę korpusu na tą okazję, chcę focić wszystko w RAWach, niestety jak wiadomo karty pamięci bywają zawodne, a odzysk danych z takowej przekracza koszt drugiej super szybkiej.

Byłem ciekaw, czy jest możliwość robienia lustrzanego odbicia na drugiej kacie jak ma to miejsce w którymś rodzaju RAID na kompach.
Z góry dzięki za odpowiedź.

Wiem, że to nie odpowiedź na twoje pytanie
Awaria karty to marginalny problem.
Może kilka/kilkanaście kart załatwi problem /

GalaktycznyMuczaczo
03-01-2016, 19:14
Cześć, mam pytanie czy istnieje jakiekolwiek body w stajni Canona czy Nikona umożliwiające podwójny zapis na dwóch kartach w aparacie - RAW + RAW?
Z tego co widzę to większość oferuje opcję RAW + JPEG? Planuję wyjazd i zmianę korpusu na tą okazję, chcę focić wszystko w RAWach, niestety jak wiadomo karty pamięci bywają zawodne, a odzysk danych z takowej przekracza koszt drugiej super szybkiej.

Byłem ciekaw, czy jest możliwość robienia lustrzanego odbicia na drugiej kacie jak ma to miejsce w którymś rodzaju RAID na kompach.
Z góry dzięki za odpowiedź.

są są

SkinnyBaldy
03-01-2016, 20:29
6d czy d610 to obsługują? Nieudolnie próbowałem sprawdzić to w internetach i jak widać nie wyszło.

cubbus
03-01-2016, 20:31
cała seria 1 obsługuje 2 karty.

Tom77
03-01-2016, 20:34
6d czy d610 to obsługują? Nieudolnie próbowałem sprawdzić to w internetach i jak widać nie wyszło.

6D - 1 slot SD, D610 - nie wiem

SkinnyBaldy
03-01-2016, 20:35
Tak, rozumiem - to doczytałem w specyfikacji na stronie producenta. Chodzi o to, czy każde body z miejscem na dwie karty pamięci ma możliwość ustawienia zapisu RAW + RAW, a nie np. RAW + JPEG.

Edit.
Faktycznie, 6d ma tylko miejsce na 1 kartę, d610 na pewno na dwie, bo właśnie oglądam specyfikację.
Ah ten canon...

Tom77
03-01-2016, 20:44
Tak, rozumiem - to doczytałem w specyfikacji na stronie producenta. Chodzi o to, czy każde body z miejscem na dwie karty pamięci ma możliwość ustawienia zapisu RAW + RAW, a nie np. RAW + JPEG.

Edit.
Faktycznie, 6d ma tylko miejsce na 1 kartę, d610 na pewno na dwie, bo właśnie oglądam specyfikację.
Ah ten canon...

Wyobraź sobie ze karta to rolka filmu, kup kilkadziesiąt kart i zmieniaj je :)

SkinnyBaldy
03-01-2016, 20:49
Kolega Tom77 nie rozumie idei, co mi po 20 kartach SD jak np. 2 na której były także fajne zdjęcia uległa uszkodzeniu lub np. niepoprawnie się zapisała - czasem miałem takie sytacje z jakimś dziwnym kolorem na pół zdjęcia (błędem zapisu). Mi chodzi o zapis jednej klatki w formacie RAW na dwóch kartach w tym samym momencie. Z pewnością ucierpi na tym bufor, ale zdjęcia seryjne 1000 k/s jakoś nie są moim priorytetem.

Tak samo jak późniejsza zabawa z darmowymi cyz płatnymi porgramami i próba odzyskania zdjęć z zepsutej karty (w najgorszym wypadku kilkaset złotych u profesjonalistów z ryzykiem, że sobie te zdjęcia nie tylko obejrzą, ale i zgrają).

Tom77
03-01-2016, 20:56
Kolega Tom77 nie rozumie idei, co mi po 20 kartach SD jak np. 2 na której były także fajne zdjęcia uległa uszkodzeniu lub np. niepoprawnie się zapisała - czasem miałem takie sytacje z jakimś dziwnym kolorem na pół zdjęcia (błędem zapisu). Mi chodzi o zapis jednej klatki w formacie RAW na dwóch kartach w tym samym momencie. Z pewnością ucierpi na tym bufor, ale zdjęcia seryjne 1000 k/s jakoś nie są moim priorytetem.

Tak samo jak późniejsza zabawa z darmowymi cyz płatnymi porgramami i próba odzyskania zdjęć z zepsutej karty (w najgorszym wypadku kilkaset złotych u profesjonalistów z ryzykiem, że sobie te zdjęcia nie tylko obejrzą, ale i zgrają).

Rozumiem o co ci chodzi. Chciałbym abyś zrozumiał, że w najgorszym wypadku stracisz 36 zdjęć, świat na tym nie ucierpi. No chyba, że twoje zdjęcia są tak ważne, że strata każdego oznacza poważne kłopoty. Polecam watek o odzyskaniu zdjęć z uszkodzonej karty - wydatek 2-3 tys zł

SkinnyBaldy
03-01-2016, 21:03
Mówisz tutaj o sytuacji, kiedy mamy ERROR i nic się dalej nie zapisuje, mi chodzi też o taką, w której zdjęcia robią się normalnie, a po zgraniu ich na kompa okazuje się, że niektóre mają jakieś dziwne artefakty, których nie da się usnąć (jakieś neonowe kolory do połowy zdjęcia), co jeśli w tej sytuacji trafiło na to 'wyjątkowe' ujęcie, a co gorsza jest ich więcej.

Nie wiem czym to było spowodowane, ale miałem takie sytuacje, nie zawsze oglądam zdjęcia od razu na podglądzie po ich zrobieniu. Jednak w jednej sytuacji na podglądzie wyglądało normalnie, a zgrywając za każdym razem (niezależnie od oprogramowania na jakim było otwierane) miało ten dziwny artefakt, stąd też moja obsesja, a w konsekwencji założenie tego tematu :)...

W tej chwili myślałem o używanym A7RI, ale okazało się, że ma 1 slot na kartę. Moim zdaniem jakby nie patrzeć profesjonalne body powinno mieć 2.

Jestem też ciekaw opinii zawodowców, np. przy fotografii sportowej czy koncertach. Czy używają podwójnego zapisu RAW, a może klasycznie RAW + JPEG.

GalaktycznyMuczaczo
03-01-2016, 21:15
6d czy d610 to obsługują? Nieudolnie próbowałem sprawdzić to w internetach i jak widać nie wyszło.

ty patrz a mi wyszło
https://www.google.co.uk/webhp?sourceid=chrome-instant&ion=1&espv=2&ie=UTF-8#q=canon%20podw%C3%B3jny%20slot
jak wpiszesz w googlach dana fraze i klikniesz szukaj np canon podwójny slot to znajdzie ci wiele ciekawych informacji, jezeli bys chcial poszukac zaś np jak upiec szarlotkę wystarczy wpisać jak upiec szarlotkę, rozumiem że może wydawać się to dość ciężkie i zagmatwane na początku ale myśle że jeżeli złapiesz kilka ksiązek i usiądziesz to z czasem wyszukiwanie prostych informacji w internecie nie sprawi ci większego probelu, ba nawet pracę gimnazjalną stamtąd sciągniesz :d jak przyjdzie już twoja kolej. pozdrosy :)

a jescze możesz skorzystać z mało znanego serwisu , podslyłam link co byś się nie pogubił przy wpisywaniu adresu :D
http://www.optyczne.pl/index.html?aparat=all&producent=26&aparat=all&pix=0&zoom=0&typ=dowolny&szukaj=Wyszukaj&sort=
tutaj mozesz otworzyc kazdy aparat canona ktory cię interesuję i w specyfikacji sprwadzić który ma podwójny slot :)

Mam nadzieje że twoja przyszłość będzie teraz znacznie lepsza :)

Tom77
03-01-2016, 21:22
Mówisz tutaj o sytuacji, kiedy mamy ERROR i nic się dalej nie zapisuje, mi chodzi też o taką, w której zdjęcia robią się normalnie, a po zgraniu ich na kompa okazuje się, że niektóre mają jakieś dziwne artefakty, których nie da się usnąć (jakieś neonowe kolory do połowy zdjęcia), co jeśli w tej sytuacji trafiło na to 'wyjątkowe' ujęcie, a co gorsza jest ich więcej.

Nie wiem czym to było spowodowane, ale miałem takie sytuacje, nie zawsze oglądam zdjęcia od razu na podglądzie po ich zrobieniu. Jednak w jednej sytuacji na podglądzie wyglądało normalnie, a zgrywając za każdym razem (niezależnie od oprogramowania na jakim było otwierane) miało ten dziwny artefakt, stąd też moja obsesja, a w konsekwencji założenie tego tematu :)...

W tej chwili myślałem o używanym A7RI, ale okazało się, że ma 1 slot na kartę. Moim zdaniem jakby nie patrzeć profesjonalne body powinno mieć 2.

Jestem też ciekaw opinii zawodowców, np. przy fotografii sportowej czy koncertach. Czy używają podwójnego zapisu RAW, a może klasycznie RAW + JPEG.

Dziwne kryterium wyboru. Sprawdziłem przed chwilą 1DMKII zapisuje rawy na obydwu slotach, więc inne jedynki pewnie też

SkinnyBaldy
03-01-2016, 21:26
(...)Mam nadzieje że twoja przyszłość będzie teraz znacznie lepsza :)
Ten cynizm jest niepotrzebny, gdyż wpisywałem takie frazy również w języku angielskim.
Kiedy to takie proste to podaj mi proszę z tych linków cytat, informację mówiącą o możliwości zapisu na dwóch kartach w tym samym momencie tych samych plików RAW. To, że są dwa sloty jak widać również Ty potrafisz znaleźć.


Dziwne kryterium wyboru. Sprawdziłem przed chwilą 1DMKII zapisuje rawy na obydwu slotach, więc inne jedynki pewnie też
No i sprawa załatwiona. A kryterium, cóż. Każdy ma jakieś przy podejmowaniu decyzji.

GalaktycznyMuczaczo
03-01-2016, 21:27
Ten cynizm jest niepotrzebny, gdyż wpisywałem takie frazy również w języku angielskim.
Kiedy to takie proste to podaj mi proszę z tych linków cytat, informację mówiącą o możliwości zapisu na dwóch kartach w tym samym momencie tych samych plików RAW. To, że są dwa sloty jak widać również Ty potrafisz znaleźć.


No i sprawa załatwiona.

pokaz mi cytat który mówi że można zapisać zdjecia tylko w formacie raw+jpg

Tom77
03-01-2016, 21:28
Ten cynizm jest niepotrzebny, gdyż wpisywałem takie frazy również w języku angielskim.
Kiedy to takie proste to podaj mi proszę z tych linków cytat, informację mówiącą o możliwości zapisu na dwóch kartach w tym samym momencie tych samych plików RAW. To, że są dwa sloty jak widać również Ty potrafisz znaleźć.


No i sprawa załatwiona.

Jedno mnie męczy, nawet jak ci padnie 1 karta to masz najgorszym wypadku jpg :)

SkinnyBaldy
03-01-2016, 21:33
Jedno mnie męczy, nawet jak ci padnie 1 karta to masz najgorszym wypadku jpg :)
Bo RAW to RAW :).


pokaz mi cytat który mówi że można zapisać zdjecia tylko w formacie raw+jpg
Kończ waść wstydu oszczędź.

Canon EOS 5Ds - Optyczne.pl (http://www.optyczne.pl/1963-Canon_EOS_5Ds-specyfikacja_aparatu.html)
"JPEG (EXIF 2.3, DPOF 1.1, DCF 2.0),
RAW, M-RAW, S-RAW (14-bitowy, oryginalny RAW firmy Canon wersja 2),
JPEG+RAW, JPEG+M-RAW, JPEG+ S"

Canon EOS 5D Mark III - Fotopolis (http://fotopolis.pl/n/14515/canon-eos-5d-mark-iii/)
"Jakość kompresji

RAW
RAW + JPEG
JPEG Fine
JPEG Normal
sRAW 1
sRAW 2"

Tom77
03-01-2016, 21:36
Bo RAW to RAW :).


Kończ waść wstydu oszczędź.

Canon EOS 5Ds - Optyczne.pl (http://www.optyczne.pl/1963-Canon_EOS_5Ds-specyfikacja_aparatu.html)
"JPEG (EXIF 2.3, DPOF 1.1, DCF 2.0),
RAW, M-RAW, S-RAW (14-bitowy, oryginalny RAW firmy Canon wersja 2),
JPEG+RAW, JPEG+M-RAW, JPEG+ S"

Canon EOS 5D Mark III - Fotopolis (http://fotopolis.pl/n/14515/canon-eos-5d-mark-iii/)
"Jakość kompresji

RAW
RAW + JPEG
JPEG Fine
JPEG Normal
sRAW 1
sRAW 2"

Te dane dotyczą pewnie 1 slotu.

SkinnyBaldy
03-01-2016, 21:42
Co nie zmienia faktu, że Kolega zachował się jak młodzieniaszek, jednocześnie się ośmieszając, pokazując, że co prawda umiejętność korzystania z wyszukiwarki google ma na poziomie dobrym ,jednak czytania ze zrozumieniem nie.

aptur
03-01-2016, 21:44
To w 5D III nie da się zapisywać tego samego RAWa na dwóch kartach jednocześnie? Od kiedy?

GalaktycznyMuczaczo
03-01-2016, 21:46
Bo RAW to RAW :).


Kończ waść wstydu oszczędź.

Canon EOS 5Ds - Optyczne.pl (http://www.optyczne.pl/1963-Canon_EOS_5Ds-specyfikacja_aparatu.html)
"JPEG (EXIF 2.3, DPOF 1.1, DCF 2.0),
RAW, M-RAW, S-RAW (14-bitowy, oryginalny RAW firmy Canon wersja 2),
JPEG+RAW, JPEG+M-RAW, JPEG+ S"

Canon EOS 5D Mark III - Fotopolis (http://fotopolis.pl/n/14515/canon-eos-5d-mark-iii/)
"Jakość kompresji

RAW
RAW + JPEG
JPEG Fine
JPEG Normal
sRAW 1
sRAW 2"

kurde to ja mam jakieś lipne 5d3 bo moge zapisać raw na obu kartach...
cytując mistrza "kończ waść panie wstydu oszczędź"

marfot
03-01-2016, 21:46
Kiedy to takie proste to podaj mi proszę z tych linków cytat, informację mówiącą o możliwości zapisu na dwóch kartach w tym samym momencie tych samych plików RAW.

Gościu podaje uzyskane prędkości i ilości w serii przy różnych kartach i zapisie RAW/RAW na 5DIII:
Jeff Cable's Blog: Why you should not put an SD card in your Canon 5D Mark III (if you shoot to both CF and SD and care about speed) (http://blog.jeffcable.com/2012/06/why-you-should-not-put-sd-card-in-your.html)

SkinnyBaldy
03-01-2016, 21:46
To w 5D III nie da się zapisywać tego samego RAWa na dwóch kartach jednocześnie? Od kiedy?

Nikt tego nie napisał.
Kolega z UK próbując odwrócić kota ogonem chciał tylko cytat mówiący o zapisie jednocześnie pliku RAW + JPEG.

Tom77
03-01-2016, 21:51
Co nie zmienia faktu, że Kolega zachował się jak młodzieniaszek, jednocześnie się ośmieszając, pokazując, że co prawda umiejętność korzystania z wyszukiwarki google ma na poziomie dobrym ,jednak czytania ze zrozumieniem nie.

Zmień podejście to i użytkownicy konkretnych modeli się odezwą.
Masz jakiś budżet, powiedz cos osobie, co fotografujesz, jakie masz body, obiektywy, przywitaj się na forum :)

GalaktycznyMuczaczo
03-01-2016, 21:57
cytuje "
Zapis odrębny
Dla każdej karty można ustawić inną jakosc rejestracji obrazów. Każdy obraz jest rejestrowany jest zapisywany zarówno na kacie CF i SD z ustawioną jakością obrazów. Można dowolnie ustawić jakość rejestrowanych obrazów np . na L i RAW lub S3 i MRAW
"
proste info zgodnie z tym można spokojnie stwierdzić że na obu kartach mozna zapisać zarówno RAW+RAW jak JPG+JPG itp itd, do wyboru do koloru, nie ma ograniczeń

Ja chciałem cytat który wyklucza zapis RAW+RAW to co mi podaleś to zapis na jedną kartę a tobie zależy na dwóch kartach, czytanie ze zrozumieniem :)


Co nie zmienia faktu, że Kolega zachował się jak młodzieniaszek, jednocześnie się ośmieszając, pokazując, że co prawda umiejętność korzystania z wyszukiwarki google ma na poziomie dobrym ,jednak czytania ze zrozumieniem nie.

przyganiał kocioł :) rozmawiamy o zapisie na dwie karty a ty czytasz i wysyłasz mi info o zapisie na jedną kartę. No chyba że na siłę próbujesz teraz wybrnąć z sytacj która mi zajęła dosłownie 10 min. Wystarczyło tylko dobrze poszukać

chester_jds
03-01-2016, 23:06
Kolega Tom77 nie rozumie idei, co mi po 20 kartach SD jak np. 2 na której były także fajne zdjęcia uległa uszkodzeniu lub np. niepoprawnie się zapisała - czasem miałem takie sytacje z jakimś dziwnym kolorem na pół zdjęcia (błędem zapisu).
Wiesz... może zmień podejście - zamiast zapisywać sryliard razy na najwyraźniej badziewnych kartach, albo badziewnymi aparatami, może kupo po prostu bardzo porządne karty i/lub aparaty?
Cyfrakami robię foty ponad 11 lat. Raz, słownie raz, zdarzyło mi się, że padła karta (CF). Żadna tam wyszukana karta, ot karta, niewielka nawet. Na 300D to było (brandowany "Digital Rebel").
Od tego czasu nigdy nie miałem problemu, ALE inwestuję w porządne karty z dużym transferem, a nie jakieś noname'y za 1/3 ceny.
Ludzie fotografują na potęgę, a nawet na tym forum wątek o padniętej karcie jest circa raz w miesiącu (zaledwie!), po czym okazuje się, że ktoś po taniości wsadził microSD w adapter i leciał seriami. Czyli okazuje się, że znów zabawa na skróty była przyczyną.
Do przemyślenia.

SkinnyBaldy
03-01-2016, 23:38
Wiesz... może zmień podejście - zamiast zapisywać sryliard razy na najwyraźniej badziewnych kartach, albo badziewnymi aparatami, może kupo po prostu bardzo porządne karty i/lub aparaty?
Cyfrakami robię foty ponad 11 lat. Raz, słownie raz, zdarzyło mi się, że padła karta (CF). Żadna tam wyszukana karta, ot karta, niewielka nawet. Na 300D to było (brandowany "Digital Rebel").
Od tego czasu nigdy nie miałem problemu, ALE inwestuję w porządne karty z dużym transferem, a nie jakieś noname'y za 1/3 ceny.
Ludzie fotografują na potęgę, a nawet na tym forum wątek o padniętej karcie jest circa raz w miesiącu (zaledwie!), po czym okazuje się, że ktoś po taniości wsadził microSD w adapter i leciał seriami. Czyli okazuje się, że znów zabawa na skróty była przyczyną.
Do przemyślenia.

Jeśli używałem kart to przeważnie były to SDHC Extreme albo w tym momencie do 5d MKI CF Ultra, od Sandiska. Nie wiem, dlaczego próbujesz wmówić coś co nie jest rzeczywistością.

chester_jds
03-01-2016, 23:51
Nic Ci nie wmawiam. To Ty sam napisałeś:

czasem miałem takie sytacje z jakimś dziwnym kolorem na pół zdjęcia (błędem zapisu).
Zdecydowanie "czasem" jest w tym przypadku za często. Jeśli uznajesz, że "tak musi być", to ja serdecznie współczuję.