PDA

Zobacz pełną wersję : Realistyczny styl zdjęć



monika1
18-12-2015, 17:32
Witam,

Jestem tu nowa na tym forum, to mój pierwszy temat, post ale sie rozkręcę :twisted: fotografuje już od roku, idzie mi bardzo dobrze tz. operowanie światłem, ustawienia lamp, obróbka, retusz, photoshop jego podstawy i bardziej zaawansowane techniki obróbki itp. ale mam jeden mały problem który mnie nurtuje :mrgreen: i proszę tu o nie bycie złośliwym :mrgreen: chciałabym wiedzieć jak dojść do takiego efektu jak na profilu tych Panów- https://500px.com/mil4nek https://500px.com/benhaim22 https://500px.com/jesseherzog - są to bardzo wyraźne, kontrastowe zdjęcia nie wiem jak to konkretnie nazwać "realistyczne"? Wyglada to tak jakby jeszcze z zwykłych zdjęc wyciągneli to "coś"- zaznaczam, że nie chodzi mi o kadry, uchwyconą chwile itp;) mam nadzieję, że ktos mi pomoże, naprowadzi na dobrą droge :mrgreen: Wiem, że fotografowie strzegą swoich tajemnic obróbki, jesli tak to proszę o informacje na priv.

Pozdrawiam,
Monia

GalaktycznyMuczaczo
18-12-2015, 18:08
duzo pracy na warstawach i metoda dodge and burn tak w skrocie

monika1
19-12-2015, 14:08
dzieki za odpowiedź ;) ale to musi byc "coś" jeszcze, ja bardzo sprawnie pracuje na warstwach, metode D&B także ogarniam, ale może jeszcze nie az w takim stopniu :mrgreen: ) zbliżam się do podobnych "realistycznych" zdjęć, ale cały czas coś mi nie pasuje, kombinuje teraz troche z kontrastem i wygląda to lepiej, ale to dalej nie to :( tu sa zdjęcia nasycone, pełne detali, kurcze no :D ale dzięki, że odpisałeś

GalaktycznyMuczaczo
19-12-2015, 14:46
dlaczego nie uderzysz do źrodła ?

monika1
19-12-2015, 20:57
uderzałam 8-) ale nie chcieli sie podzielić wiedzą, haha :mrgreen: nie dziwie sie im pewnie sami długo dochodzili do tego :D ja sama nie proszę o jakieś dokładne tutki, ale mniej więcej o nakierowanie w dobrą strone, bym zrobiła ten przeskok :mrgreen:

robertskc7
19-12-2015, 21:44
a czym focisz i doświetlasz?

zdebik
20-12-2015, 15:02
a czym focisz i doświetlasz?
Aparat nie jest taki wazny ale dobre swiatlo to podstawa.

monika1
20-12-2015, 19:07
to jest tak, ze aparat mam 750D mam do niego jasne szkła, ale własnie aparat sam w sobie nie jest jako tako chyba problemem bo tam Ci Panowie wydobywają takie zdjęcia przy np. nikon d7100 co chyba nie jest jakaś wielka różnica :confused: w plenerze zazwyczaj staram sie doświetlać tylko blendą, a czasami wynajmuje studio i tam są lampy od jakiś 1800, 500, 300 V, ale dokładniej sie nie orientuje jakiej firmy :| ucze się z diagramów na strobox jak oświetlać :mrgreen:

jinks
20-12-2015, 22:51
Moniko a może jakieś warsztaty? Mam wrażenie, że ZIENIU pokazuje na swoich podobną obróbkę.

zdebik
20-12-2015, 23:40
Ci Panowie wydobywają takie zdjęcia przy np. nikon d7100 co chyba nie jest jakaś wielka różnica

7100 czy 750 jeden sort :D. W tym przypadku liczy sie skill w PS.

monika1
21-12-2015, 14:09
Myslałam o warsztatach, ale takie dobre to przynajmniej 1500 zł :? wolałabym to dodac i kupić sobie jakiś obiektyw dobry, bo mam tylko dwie stałki, a przydał by mi sie zoom :twisted: albo aparat zmienić :mrgreen: a doobróbki i swojego stylu dojść sama to dojdę- tylko nie wiem kiedy :lol: no właśnie te aparaty nie są jakieś megaśne, widocznie brakuje mi jeszcze tego skilla :mrgreen: pytałam u źródła, ale nic nie napisał widocznie to jest bardzo tajemna wiedza :D

mkamelg
21-12-2015, 18:00
chciałabym wiedzieć jak dojść do takiego efektu jak na profilu tych Panów- https://500px.com/mil4nek https://500px.com/benhaim22 https://500px.com/jesseherzog - są to bardzo wyraźne, kontrastowe zdjęcia nie wiem jak to konkretnie nazwać "realistyczne"? Wyglada to tak jakby jeszcze z zwykłych zdjęc wyciągneli to "coś"- zaznaczam, że nie chodzi mi o kadry, uchwyconą chwile itp;) mam nadzieję, że ktos mi pomoże, naprowadzi na dobrą droge :mrgreen:

A co Ciebie interesuje?

https://500px.com/benhaim22
https://500px.com/mil4nek

^ Plastikowa mocno obrabiana komercja znana z wielu reklam i/lub magazynów typu Playboy czy CKM?

https://500px.com/jesseherzog

^ Czy w niewielkim stopniu obrabiane (o ile w ogóle) zdjęcia typu portrety uliczne, street fashion i coś w podobie do edytoriali fashion?

Co do Jesse to sprawa jest dość prosta. Kilka dni temu podrzucił link do swojego konta na flickr na pewne zagraniczne forum w pewnym wątku i też oglądam sobie jego zdjęcia, niektóre są naprawdę bardzo dobre. W wakacje kupił sobie EOS 5DS (wcześniej używał 5D Mark III ale teraz zapewne poszedł w odstawkę) i szaleje a efekty tego możesz oglądać na ostatnich kilkunastu stronach jego galerii na flickr.

Najczęściej pod ten aparat podpina obiektywy Sigma 50mm f/1.4 Art oraz EF 85mm f/1.2L II USM, pozostałe rzadziej.

Zdjęcia robi w tzw. złotych godzinach (https://pl.wikipedia.org/wiki/Złota_godzina). Przejrzałem z kilkanaście EXIF-ów i stara się zmieścić czasowo do południa albo robić zdjęcia późnym popołudniem i/lub wieczorem.

Zdjęcia przechodzą przez Adobe Photoshop CC i są konwertowane z RAW do JPEG z jakością zapisu 12. Większość zdjęć mieści się w granicach maksymalnie 25 MB za jedno zdjęcie a to jest normalny rozmiar JPEG z tego modelu aparatu (plus minus kilka MB), gdyby zapisywał je bezpośrednio jako JPEG w aparacie to zapewne miałyby zbliżoną objętość. Dlatego śmiem twierdzić (ale nie będę się z nikim o nic zakładał) iż większość tych zdjęć jest bez żadnej obróbki lub z jakimiś minimalnymi korektami typu korekta balansu bieli i/lub czasu naświetlania. Jeżeli modelka jest bardzo fotogeniczna, ma zrobiony makijaż a zdjęcia są robione o odpowiedniej porze to nie ma za bardzo potrzeby aby przy nich coś więcej grzebać.

Coś się zmienia kiedy robi zdjęcia obiektywami EF 85mm f/1.2L II USM oraz EF 85mm f/1.8 USM, wtedy rozmiar plików JPEG dochodzi odpowiednio do prawie 87 MB oraz do prawie 68 MB. Wyjątkowo nie miałem nigdy do czynienia z tym obiektywami więc kompletnie nie mam pojęcia dlaczego tak jemu urosły te JPEG. Może w przypadku tych obiektywów coś więcej grzebał w obróbce RAW?

"Feel free to checkout how much my work improved when I switched from a 5D3 to a 5Ds ;)"

https://www.flickr.com/photos/jesseherzog/

monika1
21-12-2015, 20:47
Jesse robi piękne zdjęcia, nie wiem w jakim stopniu obrabia i ingeruje, ale dała bym sobie obciąć małego palca u nogi, że raczej tak :mrgreen: na pewno podkolorowywuje i podbija barwy co nieco, plus minus retusz- standard ja sama foce też w tych godzinach i jeszcze, no dobra pare razy wyszły podobne efekty, ale by to wygladało tak jak tu to zwykle musze wrzucić do PS- a efektu aż takiego nie uzyskuje :p jakbym miała być szczera to bardziej odpowiada mi styl https://500px.com/benhaim22 choć pewnie teraz powiecie, że ide na komerche 8-) ale moją obróbkę staram się wyważyć odpowiednio, a do tego potrzebna mi wiedza jak uzyskuje sie takie wyniki co nazywacie "plastikowe", a co do szkieł to akurat ta sigme posiadam :mrgreen: głównie mi chodzi o to by jak najbardziej nadać zdjęciu tych wymiarów, 3D, nasycenia, kontrastu, szczegółów, jakości itp ;)

monika1
25-12-2015, 16:08
Temat zdechł :evil: czy naprawdę nikt nie chce się podzielić wiedzą czy po prostu nikt nie wie jakby profesjonalnie podejść do takich zdjęć :confused: :?: PS: Wesołych Świąt i szczęśliwego Nowego roku :!::!::!:

robson999
25-12-2015, 17:45
Temat zdechł :evil: czy naprawdę nikt nie chce się podzielić wiedzą czy po prostu nikt nie wie jakby profesjonalnie podejść do takich zdjęć :confused: :?: PS: Wesołych Świąt i szczęśliwego Nowego roku :!::!::!:

A czytałaś post mkamelg'a? No przecież podał Ci jak na tacy. Każde zdjęcie może być profesjonalne, pod warunkiem, że przedstawia coś wartościowego i jest prawidłowo wykonane. Nie rozumiem ludzi, którzy mają parcie na czyjś styl;)

mkamelg
25-12-2015, 20:30
Temat zdechł :evil: czy naprawdę nikt nie chce się podzielić wiedzą czy po prostu nikt nie wie jakby profesjonalnie podejść do takich zdjęć :confused: :?: PS: Wesołych Świąt i szczęśliwego Nowego roku :!::!::!:

Co się tak ciskasz? Wiedzą już dawno się ktoś podzielił tylko trzeba wiedzieć gdzie szukać.

Tomasz Pluszczyk - Fotografia beauty i fashion (http://tomaszpluszczyk.pl)

Wybierz sobie coś z górnego menu i/lub spod "Kategorie" po prawo. Dużo bardzo przydatnych informacji podanych w bardzo przystępny sposób.

monika1
25-12-2015, 20:40
Czytałam bardzo uważnie i niech mu Bóg wynagrodzi w dzieciach za ten post :mrgreen: ale nie chce słyszeć o "złotej godzinie", o pięknym rozmyciu dzięki jasnym obiektywom, o rozmiarze itp. ponieważ nie fotografuje od dziś i wiem jak te czynniki są ważne 8-) Pytałam o możliwość wyciągnięcia ze zdjęcia tych szczegółów, tego realizmu, a z tego co widzę to tam przy zdjęciach jest na 100% jakiś warsztat wyciągania tego "fotorealizmu" w PS.

Co do parcia na styl to podejrzewam, że każdy z Nas podpatrywał czy to techniki retuszu, czy kadrowania od innych, nie widzę tu żadnego parcia, a tylko ciekawość jak uzyskuje się podobne efekty, które później dostosuje pod swoją obróbkę ;) Akurat pokazałam trzech fotografów i ich style są różne, ale moim zdaniem łączy ich właśnie ten efekt realizmu, większego niż zazwyczaj na zdjęciach :p

Co do profesjonalnego zdjęcia to znam zasadę, że nawet najbardziej dobrze zrobione zdjęcie w idealnych warunkach da sie skopać przy obróbce, a czasami nawet najbardziej "złe" zdjęcie da się przy postprodukcji uratować- oczywiście w jakimś stopniu :mrgreen:

Nie chce ich naśladować, chce ich wykorzystać, jakby to nie zabrzmiało :twisted:

PS: nie ciskam się, juz nie przesadzajmy :mrgreen: po prostu jestem ciekawa jak uzyskuje się podobne efekty, a moim błędem było chyba zaczęcie szukania tej wiedzy tutaj :?

Element7th
26-12-2015, 11:49
A pokaż jakieś swoje zdjęcie. Bo może się okazać, że obróbka nie pomoże, bo zdjęcie bazowe nie pozwala. Na razie czytamy tylko o Twoim doświadczeniu, a dużo łatwiej było by mieć podstawę do nakierowania.

Mojlo
27-12-2015, 19:54
Z dwóch przykładów które wrzuciłaś zdecydowanie lepiej wypada Jesse Herzog, zarówno pod względem kadrów jak i obróbki. Zwłaszcza zdjęcia z ostatnich 6msc wyróżniają się na tle wcześniejszych. Myślę, że jest to jakaś wariacja z "analogowymi" presetami typu VSCO + troche zabawy na warstwach, krzywymi, subtelny retusz D&B itp. Z 650D w większości przypadków tak plastycznych zdjęć nie uzyskasz, tutaj pełna klatka + jasne szkła to podstawa do tego dobre zastane światło o właściwej porze. Z pełnej klatki wyciągniesz dużo więcej i dużo łatwiej niż z APS-C, przynajmniej w Canonie nie wiem jak z Nikonem.
Wrzuć jakieś swoje zdjęcia to będzie łatwiej coś podpowiedzieć.

blackninja
28-12-2015, 00:51
Myslałam o warsztatach, ale takie dobre to przynajmniej 1500 zł
Może ktoś tą wiedzę latami zbierał, a Ty chcesz za darmo?


nie chce słyszeć o "złotej godzinie", o pięknym rozmyciu dzięki jasnym obiektywom, o rozmiarze itp. ponieważ nie fotografuje od dziś i wiem jak te czynniki są ważne
Sposobem wypowiedzi jednak pokazujesz, że tej wiedzy Ci ewidentnie brak.


z tego co widzę to tam przy zdjęciach jest na 100% jakiś warsztat wyciągania tego "fotorealizmu" w PS
Bosssssze, fotorealizm kurde uzyskiwany w PS!


moim błędem było chyba zaczęcie szukania tej wiedzy tutaj
Twoim błędem jest brak jakiejkolwiek świadomości. Fotografowie, którzy chcą się dzielić całą swoją wiedzą za darmo i otwarcie robią to. Inni organizują warsztaty. Zwykłą uczciwością jest szanowanie autora zdjęć, które nam się podobają.
Dostałaś już tu wiele podpowiedzi, w necie jest mnóstwo tutoriali. Może nieco się zaangażuj zamiast czekać na gotowce. Lenistwo i brak świadomości: level hard.

monika1
28-12-2015, 18:17
Oczywiście, że mogę podesłać czyste RAWy, ale to na priv i to komuś kto będzie się znał, albo chciał pomóc :mrgreen: Co do aparatu to właśnie ostatnio fociłam Nikonem D800 8-) i to z lampami, a też przy świetle zastanym- więc mam materiału na naukę :lol:

A co do wypowiedzi Pana blackninja to nie będę tego nawet komentować, nic niewnoszący do rozmowy post- mający na celu podwyższenie ego i wylanie żalów sfrustrowanego autora :mrgreen:


Jeszcze raz napisze nie chce gotowej instrukcji, chce by ktoś kto zna się na rzeczy, albo sam szuka i kombinuje z takim stylem pomógł mi przeskoczyć ten próg, bo na jakimś etapie robię coś źle :( Sporo osób mi pisało i pomogło trochę w prywatnych wiadomościach, za co im bardzo dziękuje- spisałam wszystko i uczę się pomalutku :mrgreen:

blackninja
29-12-2015, 00:10
Gwarantuję Ci, że mój poziom frustracji jest o wiele niższy niż Twój. Nie szukam podpowiedzi na łapu capu. Wiem jak obrabiać swoje zdjęcia. Widać, że sama tak naprawdę nie wiesz o co Ci chodzi.
Jak rozpoznasz tego, który się zna? Sama to ocenisz? Bo pewnie Ty się znasz, żeby ocenić kogoś czy się zna czy nie...
Fociłaś nikonem d800? Wow!!! I to z lampami??!! Niesamowite.
To może teraz przejrzyj polecane materiały, skoro jeszcze na priv dostałaś wiele informacji, to już wiesz wszystko.
Moja wypowiedź miała dać Ci wskazówkę i ją daje, ale nie skumałaś. Wolisz skamlać i wstawiać głupawe emotki z gimnazjum.
Więcej pokory by Ci się przydało.
EOT.

monika1
29-12-2015, 18:32
Jeju, musi mi Pan wybaczyć, ale jeszcze raz mówię nie będę komentować postów które nic nie wnoszą do tematu, a tylko mają podwyższyć niskie ego frustrata ;) Panu już podziękuje i życzę samych sukcesów w Nowym roku ;)

Wypisałam czym robiłam zdjęcia i w jakich warunkach oświetleniowych bo był post w którym zaznaczono, że takie efekty trudniej osiągnąć bez pełnej klatki itp. Tym samym mam dobry materiał do dalszej nauki, pracy :mrgreen:

skinny500
29-12-2015, 19:48
Czytałam bardzo uważnie i niech mu Bóg wynagrodzi w dzieciach za ten post :mrgreen: ale nie chce słyszeć o "złotej godzinie", o pięknym rozmyciu dzięki jasnym obiektywom, o rozmiarze itp.
Czytałem ten post kilka razy, ale ostatecznie nie mam pojęcia czy on dotyczył mojego bloga czy czegoś innego :). U mnie na pewno nie ma ani słowa o złotej godzinie, czy o tym że obiektywy najlepiej jak są jasne.

wain
31-12-2015, 12:05
Temat zdechł :evil: czy naprawdę nikt nie chce się podzielić wiedzą czy po prostu nikt nie wie jakby profesjonalnie podejść do takich zdjęć :confused: :?: PS: Wesołych Świąt i szczęśliwego Nowego roku :!::!::!:

Litości.. Chcesz za darmo i to w jednym poście dostać wiedzę wartą kilka kursów za co najmniej 1500pl? Wiedza kosztuje, przyzwyczaj się do tego. Jak chcesz darmo to zbieranie tych informacji będzie trwało i wymagało wysiłków i eksperymentów. Twoja decyzja ale nie lamentuj że nikt nie chce pomóc. Szczęśliwego i zdrowego rozsądku w nowym roku.