PDA

Zobacz pełną wersję : Chrzciny - jakie ustawienia?? 350D



zdz
15-04-2006, 17:15
Witam wszystkich poraz pierwszy na forum.
Wlasnie wczoraj stalem sie posiadaczem Canona 350 D z Kitem, Lampa 430 EX i Griipem. Wczesniej uzywalem analogowych Minolt serii Dynax.
Z cyfrowek posiadam juz od roku kompakta Canona A520.
Nie mam na razie zadnych doswiadczen z 350 D a jutro mam chrzciny synka. ;-) Prosze o rady jakie ustawienia wybrac do ksociola i na przyjecie. Szczegolnie chodzi mi o polaczenie ustawien aparatu plus lampy tak aby zdjecia nie byly ani przeswietlone ani nie doswietlone a moze wybrac duze ISO, jak ustawic balans bieli itp...
Prosze jeszcze o porade jak ustawic aparat i lampe tak aby osoba ktora nie zajmuje sie fotografia mogla bez zmiany ustawien robic zdjecia w kosciele.
Ja jako dumny tatus bede uczestniczyl w ceremonii :-D i nie bede mogl robic zdjec a goscie to osoby raczej nie obeznane z fotografia. A moze poprostu dac im do reki kompakta????

piast9
15-04-2006, 18:09
Hm... No toś chłopie wymyślił... IMHO lepiej innym dać kompakta. Mi jeszcze nigdy nikt nie znajacy się na foto nie zrobił moją lustrzanką ostrego zdjęcia.

BTW, gratulacje :)

Vitez
15-04-2006, 18:29
Prosze o rady jakie ustawienia wybrac do ksociola i na przyjecie. Szczegolnie chodzi mi o polaczenie ustawien aparatu plus lampy tak aby zdjecia nie byly ani przeswietlone ani nie doswietlone a moze wybrac duze ISO, jak ustawic balans bieli itp...
Prosze jeszcze o porade jak ustawic aparat i lampe tak aby osoba ktora nie zajmuje sie fotografia mogla bez zmiany ustawien robic zdjecia w kosciele.

Tryb P, iso800, modlitwa.

Raff
15-04-2006, 18:37
Polecam ;)

- tryb P
- ISO 400-800 (jasny/ciemny kościół)
- 7 punktów AF
- balans Auto
- lampa +1/3
- sharpnes +2
- JPG M Fine

I prośba, żeby spokojnie trzymać aparat, patrzeć w wizjer i nie kadrować w niebo :) I zapomnieć, że dużo będzie udanych. Niestety...

zdz
15-04-2006, 19:16
A moze takie ustawienie:
M, f5,6 1/40 zeby maksymalnie doswietlic, ISO 400 zeby nie bylo za duzych szumow, balans bieli na zarowke tak jak oswietlenie w kosciele, lampa na wprost (niestety zamowiony dyfuzor stofen nie dotarl na czas)?
czy przy ISO 800 nie bedzie za duzo szumow?
Na przyjeciu bede fotografowal sam takze prosze o wskazowki jak najlepiej sprawdzic 350d w trakcie czy zdjecia sa ok. Chce robi w jpeg bo mam tylko 1BG karte i brak czasu prywatnego aby siedziec i obrabiac zdjecia w PS.

zdz
15-04-2006, 19:19
Polecam ;)

- tryb P
- ISO 400-800 (jasny/ciemny kościół)
- 7 punktów AF
- balans Auto
- lampa +1/3
- sharpnes +2
- JPG M Fine

I prośba, żeby spokojnie trzymać aparat, patrzeć w wizjer i nie kadrować w niebo :) I zapomnieć, że dużo będzie udanych. Niestety...


czy lampa +1/3 nie przeswietli, normalnie w starej analogowej Minolcie plus 5400 HS trzeba bylo lampe korygowac in minus bo przeswietlala?
sharpnes +2 co to spowoduje?

Raff
15-04-2006, 19:27
Przy P jest zysk z jasności obiektywu dla szerokiego kąta. Jak ciemno to będzie min. 1/60. 1/40 może być za długo żeby niewprawny fociarz utrzymał stabilnie, zwłaszcza jak lampa nie walnie mocno żeby zamrozić, a zazwyczaj nie walnie żeby nie przepalić. ISO 800 nawet w 300D jest dla mnie znośne, chyba że mocno niedoświetlone. Światło będzie głownie z flasha (pierwszy plan), więc jesli już nie AUTO, to balans na błysk. Światło w kościele jest kolorowe i monco mieszane. Bardzo trudno sprawdzić jakość zdjęć w aparacie. Potrzebne jest doświadczenie. Najważniejszy jest histogram.


czy lampa +1/3 nie przeswietli, normalnie w starej analogowej Minolcie plus 5400 HS trzeba bylo lampe korygowac in minus bo przeswietlala?
sharpnes +2 co to spowoduje?

E-TTL II zazwyczaj chroni przed prześwietleniem więc lepiej ciut na plus. Nie można porównywać dwóch różnych systemów. Nie ma idealnego systemu pomiaru błysku od kopa, więc nie przygotowuj się na to że będzie auto-miodzio. Kościół to trudny temat. Sharpnes wyostrza jpga. I tak zresztą trzeba poprawić w PSie na poziomach i kolorystycznie. Nie ma lekko ;) Może jednak lepiej kompakt. Wiesz, dużo ludzi tu pisze w stylu - 350D + 580EX na zielonym robi gorsze fotki niż jakiś tam kompakt. No do dobrych zdjęć potrzeba doświadczenia...

No oczywiście najlepiej robić w RAW (1GB to jednak niewiele na RAWy), ale do tego trzeba jeszcze więcej czasu i pewnej wprawy w wywoływaniu.

Tomasz1972
15-04-2006, 19:31
czy lampa +1/3 nie przeswietli, normalnie w starej analogowej Minolcie plus 5400 HS trzeba bylo lampe korygowac in minus bo przeswietlala?

Na początku będziesz miał trudności w przyzwyczajeniu się do systemu naświetlania CANONA . Też zmieniłem system z minolty na canona i też byłem niektórymi rzeczami zdziwiony :)

sharpnes +2 co to spowoduje?
Bardziej wyostrzone zdjęcia .

Jeżeli masz dużą kartę rób w rawach , wtedy w przypadku niedoświetleń lub minimalnych przepałów jeszcze da się coś wyciągnąć na kompie .

snow
15-04-2006, 19:36
Co do tych chrzcin to ja bym proponowal w RAW'ie robić. Może się okazać że da się uratować część zdjęć. Zawsze można sobie wywołać RAW'a bez mieszania w nim. Co do ISO to 800 - szumy powinny być na akceptowalnym poziomie. Tryb TV na 1/60, WB Auto. Co prawda ja jeszcze nie robiłem w kosciołach zdjęć ale myśle że jakbym miał dać komuś do fotografowania to bym tak ustawił. A co do AF to bym wybrał środkowy punkt jedynie, bo się może okazać że aparat uzna że przy 5.6 znacznie lepiej ustawić ostrość na oddalony o 4m kwiatek i raczej dzieciak wyjdzie nieostry.

zdz
15-04-2006, 20:59
Polecam ;)

- tryb P
- ISO 400-800 (jasny/ciemny kościół)
- 7 punktów AF
- balans Auto
- lampa +1/3
- sharpnes +2
- JPG M Fine

I prośba, żeby spokojnie trzymać aparat, patrzeć w wizjer i nie kadrować w niebo :) I zapomnieć, że dużo będzie udanych. Niestety...

Jeszcze mam pytanie jaki pomiar swiatla bedzie najlepszy?
Matrycowy czy centralnie wazony bo punktowy chyba nie wchodzi w gre. Czytalem w poradach foto ze najlepiej ustawic cetralnie wazony bo przewaznie kadruje sie na glowny obiekt i mamy pewnosc ze bedzie dobrze doswietlony, natomiast matrycowy podobno czasami gubi sie w kosciolach?

Kubak82
15-04-2006, 21:32
A moze takie ustawienie:
M, f5,6 1/40 zeby maksymalnie doswietlic

tylko ze to jest Kit wiec raczej trzeba by bylo przymknac do f8 bo sie człek przejedzie na jakosci zdjec z lustrzanki:-? zwiekszyłbym wiec przesłone kosztem np iso...

piast9
15-04-2006, 21:46
M, f5,6 1/40 zeby maksymalnie doswietlic
Hm... A co będzie jak się okaże, że zastane będzie takie, że przy 5,6 i 1/40 będzie prześwietlone? IMHO ustawianie na M dla laika wiąże się z pewnymi niebezpieczeństwami... :???:

Tomasz1972
15-04-2006, 21:56
Miałem podbny dylemat , jak chrzciłem syna .
Przed samym chrztem chwyciłem aparat , zmierzyłem zastane w różnych miejscach kościoła , uśredniłem tak by ewentualny przepał nie był większy jak 1/3 , ustawiłem parametry na M , włączyłem lampę i dałem aparat osobie , która po raz pierwszy trzymałą canona :) Oczywiście RAW .
Wyszło całkiem przyzwoicie :)

yogi-bear
16-04-2006, 08:27
tylko ze to jest Kit wiec raczej trzeba by bylo przymknac do f8 bo sie człek przejedzie na jakosci zdjec z lustrzanki:-? zwiekszyłbym wiec przesłone kosztem np iso...


Eh.. proszę nie jechać już po szkle kitowym ;) Jeśli nie robi się na 40-55mm jest całkiem przyzwoicie bez specjalnego domykania (co już wiele razy było omawiane). Myslę że na chrzcinach bez problamu można fotografiwać pozbywając się tego zakresu.

Z mojego małego doświadczenia wynika że tryby Av i Tv nie sprawdzą się w dużych pomieszczeniach (szczególnie ciemnych). W tych trybach zawsze mam problemy z odpowiednią jasnością tła / pierwszego planu. Myślę że rozsądnym jest użycia trybu P z wcześniej podanymi nastawami lub trybu M (wg. mnie 1/40 - 1/80 (kwestia tego czy jest ciemne / jasne tło), ISO do 800 (trzymać się jak najniżej), przesłona... jak nie wchodzisz na 40-55 to myślę że nie musisz przymykać, chyba że wymaga tego kadr. Lampa... tu by się przydał ten dyfuzor. 430EX ma wbudiwany niby... można dać palnikiem w pierwszy plan - tragedii nie będzie przytakich czasach). Oczywiście RAW! na 1GB karte wejdzie sporo zdjęć. Ważna żeby nie robnić serii 10 takich samych zdjęć bo po co? Jets jeszcze pytanie czy odoba fotografująca nie będzie miałą zahamowań ;) Oj.. moje pierwsze zdjęcia "publiczne" to był stres! Najlepiej zapoznaj go wcześniej ze swoim aparatem żeby się nie przeraził :)

Pozdrawiam i oczywiście gratuluję! :)

Raff
16-04-2006, 09:24
Jeszcze mam pytanie jaki pomiar swiatla bedzie najlepszy?
Matrycowy czy centralnie wazony bo punktowy chyba nie wchodzi w gre. Czytalem w poradach foto ze najlepiej ustawic cetralnie wazony bo przewaznie kadruje sie na glowny obiekt i mamy pewnosc ze bedzie dobrze doswietlony, natomiast matrycowy podobno czasami gubi sie w kosciolach?

E-TTL II Evaluative! Przy zdjęciach z błyskiem zawsze jest matrycowy. Są jego dwa rodzaje w C.Fn.

Kubak82
16-04-2006, 13:15
Eh.. proszę nie jechać już po szkle kitowym ;)

nikt tu po niczym "nie jezdzi":-) ..sam mam kita i z powodzeniem uzywm go do szerokiego kata..i tez uwazam, ze jak za ta cene to jest to naprawde dobry obiektyw..natomiast przymknac go trzeba i dlatego to zaznaczylem:-) ..moj ma optimum miedzy f8 a f11 (zreszta jak wiekszosc chyba;) ) a roznica miedzy f5,6 a f8 nie jest kolosalna za to na jakosci moze (i pewnie tak bedzie) sie odbic:D ..

pozdrawiam

zdz
18-04-2006, 15:17
Zdjecia wyszly lepiej niz tego oczekiwalem. Naprawde 350 D to dobry aparat. Lampa i E-TTl II dziala super tylko kilka fotek bylo lekko przepalonych ale to dlatego ze na przyjeciu robilem eksperymenty z ustawieniami. Tak jak tutaj bylo powiedziane trzeba lampe skorygowac tak miedzy +1/3 - +2/3 EV zalezy od odleglosci im blizej tym mniej, no i dyfuzor tez pewnie by sie przydal ale niestety nie mialem.
W kosciele fotografowal moj szwagier pierwszy raz trzymajac w reku lustrzanke i po krotkim instruktazu i ustawieniu na ISO 400 oraz tryb P wszystko poszlo ok. Mozna ustawic na ISO 800 nie ma praktycznie roznicy na ziarnie a mamy pewnosc ze przy dluzszym obiektywie wszystko wyjdzie.
Kit jest calkiem w porzadku jednakze ciutke za krotki na dobre zblizenie z tego wzgledu wybiore chyba zamiast Sigmy 18-50 f2,8 Canona EF-S 17-80 IS jako podstawowe szklo.
Co ciekawe balans bieli na zarowke ( takie chyba bylo naprawde oswietlenie na przyjeciu i w kosciele ) gubil sie natomiast automat (ewent. chmurka) radzily sobie doskonale rozrozniajac wszystkie odcienie bieli, niebieskiego, rozowego i itp.
Co do pomiaru swiatla to zauwazylem ze centralnie wazony dawal lepsze efekty niz wielosegmentowy. Jakie macie w tym punkcie doswiadczenie?
Uwazam tez ze fotki moglybyc ciutke jasniejsze czy proponujecie korekte w PS czy na przyszlosc zmiane jakis innych ustawien?

zdz
18-04-2006, 15:26
E-TTL II Evaluative! Przy zdjęciach z błyskiem zawsze jest matrycowy. Są jego dwa rodzaje w C.Fn.
Nie rozumiem jak to przy zdjeciach z blyskiem jest zawsze matrycowy? Ja caly czas blyskalem i pomiar swiatla mozna bylo ustawiac dowolny?

Raff
18-04-2006, 17:52
Nie rozumiem jak to przy zdjeciach z blyskiem jest zawsze matrycowy? Ja caly czas blyskalem i pomiar swiatla mozna bylo ustawiac dowolny?

Matrycowy jest pomiar błysku (2 rodzaje pomiaru). Zastane wg ustawień (jedna z trzech metod pomiaru). W ciemnych pomieszczeniach nie ma to znaczenia dopóki podstawowym źródłem jest flash i na stałe masz ekspozycję na M, trzeba ją jednak kontrolować/korygować, bo jak się jaśniej zrobi to przepał. Na P i tematycznych ekspozycję dobiera automatyka zgodnie z wybraną metodą pomiaru. Jeśli jest jednak ciemno jak to zazwyczaj w pomieszczeniach, to i tak jedzie na max. otworze przysłony i najdłuższym czasie (1/60). Tak jest m.in. w 350D (w 300D mniejsza elastyczność bo na M jest centralno-ważony, na P matrycowy i finito). Proszę o korektę/zjebkę jeśli namieszałem ;)