PDA

Zobacz pełną wersję : Nieostra prawa część zdjęcia



WaMNip
17-12-2015, 15:10
Cześć! Ostatnimi czasy zacząłem poważnie martwić się, pewnymi objawami w moim 500D, gdzie po wykonaniu klatki znaczna prawa strona kadru jest nieostra, natomiast pozostałe części kadru są bardzo zadowalające. Zaglądałem wzrokowo używając soczewek i światełka UV i nie dostrzegłem żadnych rys czy uszkodzeń na lustrze i matrycy. Dla potwierdzenia mojego problemu ustawiłem aparat na statywie i wykonałem po 6 klatek na każdym zakresie ISO (od 100 do 1600)oraz przesłonie F5-F8. AF ustawiłem na Automat i na ręczny (w centrum kadru) z prawie 200 zdjęć tylko 24 zdjęcia były wszędzie ostre jak brzytwa. Posiłkowałem się wyszukiwarką czy ktoś miał podobny problem, ale nic nie znalazłem podobnego. Czy ktoś z doświadczonych Canoniarzy ma odpowiedź na mój problem?

Pozdrawiam! :)

Merde
17-12-2015, 15:22
Czy ktoś z doświadczonych Canoniarzy ma odpowiedź na mój problem?

Sprawdź z innym obiektywem. Takie objawy daje "przekoszenie", tj. jeśli jedna soczewka (lub grupa soczewek) nie jest ustawiona idealnie w osi.

aptur
17-12-2015, 15:25
Cześć! Ostatnimi czasy zacząłem poważnie martwić się, pewnymi objawami w moim 500D, gdzie po wykonaniu klatki znaczna prawa strona kadru jest nieostra, natomiast pozostałe części kadru są bardzo zadowalające. Zaglądałem wzrokowo używając soczewek i światełka UV i nie dostrzegłem żadnych rys czy uszkodzeń na lustrze i matrycy. Dla potwierdzenia mojego problemu ustawiłem aparat na statywie i wykonałem po 6 klatek na każdym zakresie ISO (od 100 do 1600)oraz przesłonie F5-F8. AF ustawiłem na Automat i na ręczny (w centrum kadru) z prawie 200 zdjęć tylko 24 zdjęcia były wszędzie ostre jak brzytwa. Posiłkowałem się wyszukiwarką czy ktoś miał podobny problem, ale nic nie znalazłem podobnego. Czy ktoś z doświadczonych Canoniarzy ma odpowiedź na mój problem?

Pozdrawiam! :)

Jaki to obiektyw?

DarekB
17-12-2015, 16:39
Widziałem coś podobnego w EF 24-105L.
Takie klatki pojawiały się losowo, tak 10% całości.
Szkło było 2 razy w serwisie na Żytniej i za każdym razem serwis stwierdzał, że u nich wszystko ok.

WaMNip
17-12-2015, 20:33
Korzystam z dwóch obiektywów, standardowy kit 18-55, oraz Tamron 18-200. Obiektywy sprawdzałem na EOS 450D i wszystko było w porządku.

r_m
17-12-2015, 21:51
Położenie matrycy w aparatach też się reguluje, może być z tym jakiś problem.
Jeśli efekt jest wyraźny na tak ciemnych obiektywach, i nie zależy od obiektywu, proponuję wycieczkę na Żytnią (E-CSI), jeśli nic się nie zmieniło, diagnoza jest darmowa. Masz tez drugi autoryzowany serwis (Fototronik, ul.Żurawia), nie wiem jak u nich z warunkami diagnozy i serwisu.
Zanim się wybierzesz, warto byłoby sprawdzić to na jakimś jasnym (mała głębia ostrości) obiektywie i porównać z innym aparatem w dokładnie takich samych warunkach (zaraz się narażę niektórym kolegom, ale chyba pasowałoby zdjęcie ściany z drobnymi szczegółami, ze statywu, z aparatem ustawionym tak, aby oś optyczna obiektywu była prostopadła do ściany).

Merde
17-12-2015, 22:30
Położenie matrycy w aparatach też się reguluje, może być z tym jakiś problem.
Może to też być coś nie tak z bagnetem...

Tom77
18-12-2015, 21:37
Korzystam z dwóch obiektywów, standardowy kit 18-55, oraz Tamron 18-200. Obiektywy sprawdzałem na EOS 450D i wszystko było w porządku.

Sprawdzasz na wszystkich ogniskowych ? Na obydwu obiektywach jest problem na 500D ?

WaMNip
19-12-2015, 12:52
Nieostre fragmenty zdjęć wychodzą niemal na każdej ogniskowej, na której fotografowałem gdy zauważyłem problem, a zwłaszcza na zakresie od ~30 do ~80 mm.

jelcyk
21-12-2015, 12:22
Jak z innymi aparatami oba dzialaja jak trzeba, to wyglada na to, ze masz matryce do ustawienia ( no chyba, ze az tak czyms sie zasyfila po jednej stronie). A nie czysciles jej ostatnio? A moze stuknales w cos aparatem?