PDA

Zobacz pełną wersję : [Canon 5D Mark III] Głębia ostrości - przesłona



Frality
11-12-2015, 22:25
Witam!
Jako amator mam jedno pytanie.
Głębia ostrości zależy od przesłony, czym większa wartość przesłony, tym większa głębia.
Ktoś mógłby mi wytłumaczyć, jak ta osoba:
https://www.flickr.com/photos/arturoayala/23307328699/in/dateposted/
uzyskała tak ostre zdjęcie przy przesłonie 2.0 ????
I drugie pytanie, czy do tak ostrego zdjęcia potrzebny jest statyw?

zdebik
11-12-2015, 22:33
Od 2.0 50L jest ostre a przy 1/25 przyda sie statyw - choc pewnie sa tacy co potrafia bez.

Inna sprawa to kalkulator glebi ostrosci czy jak to sie tam nazywa, zainstaluj i zobacz co i jak.

salas
11-12-2015, 22:40
podstawy fotografii się kłaniają, przeczytaj jakąś książkę dla początkujących, albo w necie jakiś poradnik - jego tego pełno.

feciu
11-12-2015, 23:40
fajnie wytłumaczone na stronie Fotografuj.pl - Głębia ostrości w praktyce i w teorii - fotografia cyfrowa i analogowa, edycja obrazu, pojęcia i techniki fotograficzne, recenzje, testy aparatów (http://www.fotografuj.pl/Article/Glebia_ostrosci_w_praktyce/id/35/page/1#content)

Frality
12-12-2015, 00:48
podstawy fotografii się kłaniają, przeczytaj jakąś książkę dla początkujących, albo w necie jakiś poradnik - jego tego pełno.

Poradniki o głębiach ostrości mówią o tym, że czym mniejsza wartość przesłony, tym mniejsza głębia ostrości, a owe zdjęcie się z tym stwierdzeniem szczypie bo jest ostre wszędzie a ma małą przesłonę, więc zamiast pisać o poradnikach, prosze mi wytłumaczyć ten ewenement, bo może moja wiedza praktyczna tego nie pojmuje, inaczej jak się czegoś doświadczy, a inaczej jak się o czymś czyta.
Więc jeżeli byłbyś tak miły i poprostu wytłumaczył mi byłbym wdzięczny. Jak już wspomniałem jestem amatorem!
Pozdrawiam

Adlatus
12-12-2015, 01:29
Ostrość ustawiona na autobusie - szacuję odległość do niego na 12-13m czyli GO ma od 3-3,6m.

Frality
12-12-2015, 02:01
Ostrość ustawiona na autobusie - szacuję odległość do niego na 12-13m czyli GO ma od 3-3,6m.
Dzięki wielkie, o taką odpowiedź mi chodziło!! Czyli chodzi o odległość fotografującego od obiektu.

r_m
12-12-2015, 02:11
Poradniki o głębiach ostrości mówią o tym, że czym mniejsza wartość przesłony, tym mniejsza głębia ostrości, a owe zdjęcie się z tym stwierdzeniem szczypie bo jest ostre wszędzie a ma małą przesłonę, więc zamiast pisać o poradnikach, prosze mi wytłumaczyć ten ewenement, bo może moja wiedza praktyczna tego nie pojmuje

Jeśli Twoja wiedza praktyczna nie zgadza się z ogólną wiedzą teoretyczną, może warto pogłębić swoją znajomość teorii?
Chodnik na pierwszym planie jest poza głębia ostrości, zgadza się? Sygnalizator i chodnik zaraz za autobusem także, chyba, że wzrok mnie myli.
Z jakiej odległości musisz robić zdjęcie, żeby zmieścić prawie cały autobus? Jeśli będziesz mieć czas, weź aparat i jutro sprawdź, a potem wejdź na dowolny kalkulator głębi ostrości albo na "symulator głębi ostrości", np. Wizualny symulator i kalkulator głębi ostrości (http://dofsimulator.net/pl/) , ustaw pełną klatkę, ogniskową 50mm, przysłonę 2, odległość od osoby taką, aby zajmowała na klatce mniej więcej tyle miejsca, ile na zdjęciu z Twojego linku. Myślę, że wyjdzie Ci coś podobnego, co napisał Adlatus, czyli około 3-3.5m. Dla sprawdzenia możesz potem "przybliżać się" do obiektu, i obserwować zmianę głębi ostrości, przy zbliżeniu (ciasnym portrecie) może się okazać, że ostre będą tylko oczy, a czubek nosa i uszy fotografowanej osoby znajdą ię już poza głębią ostrości - prze tej samej ogniskowej i przysłonie. Dlaczego? Dowiesz się z teorii ;)

Frality
12-12-2015, 02:23
Dzięki wielkie, teraz dopiero to ogarnełem.
Mam jeszcze pytanie, odnośnie tych kolorów?
Ktoś ma jakiś pomysł?
Bo są nie naturalnie żywe jak UHD :D

pan.kolega
12-12-2015, 05:22
Te kolory nie sa dla mnie nienaturalnie żywe. Ten autobus jest naprawdę z...e czerwony.
Takie kolory produkuje to szkło. Zrób zdjęcie kitem będziesz miał bardziej naturalne stonowane czyli zdechnięte kolory.

RadOs41
12-12-2015, 10:31
Głębia ostrości - o ile się coś nie zmieniło - zależy głównie od 3 parametrów: wspomnianej przez Ciebie wartości przysłony (większa wartość przysłony f = większa głębia),ogniskowej obiektywu (krótsza ogniskowa = większa głębia)oraz od odległości pomiędzy "obiektywem" a fotografowanym obiektem i odległości pomiędzy ww. obiektem a tłem. Głębia rozkłada się ok. 1/3 przed do ok. 2/3 za fotografowanym obiektem. Kalkulator głębi ostrości obliczy za Ciebie głębię ostrości przy zadanych parametrach. Wydaje mi się, że to tyle z grubsza.

sebcio80
12-12-2015, 23:13
temat głębi ostrości był był poruszany setki razy i pewnie setki razy będzie jeszcze o niej,

głębia ostrości bezpośrednio zależy tylko od przesłony i krążka rozproszenia (wielkość detektora),

fotografując ten sam obiekt obiektywem 300 mm 2.8 z 18 metrów i 50mm 2.8 z 3 metrów uzyskamy taką samą głębie ostrości,

często sama głębia ostrości mylona jest z uzyskiwanym na zdjęciu tłem (bokeh)

tlustyx
13-12-2015, 00:14
...
głębia ostrości bezpośrednio zależy tylko od przesłony i krążka rozproszenia (wielkość detektora),

fotografując ten sam obiekt obiektywem 300 mm 2.8 z 18 metrów i 50mm 2.8 z 3 metrów uzyskamy taką samą głębie ostrości,

...
Skoro podałeś odległość to zapewne też od niej zależy :mrgreen:, no i ogniskowej obiektywu

sebcio80
13-12-2015, 00:51
Skoro podałeś odległość to zapewne też od niej zależy :mrgreen:, no i ogniskowej obiektywu

kłania się logiczne myślenie,

nie zależy

ten sam kadr, inne ogniskowe i odleglości i taka sama głębia, więc jakim cudem zależy?

tlustyx
13-12-2015, 01:33
kłania się logiczne myślenie,

nie zależy

ten sam kadr, inne ogniskowe i odleglości i taka sama głębia, więc jakim cudem zależy?
Bo jest określona. Taka a nie inna. Gdyby nie zależało to napisałbyś dla dowolnej ogniskowej i odległości.

RobertON
13-12-2015, 11:42
Dyskusje na temat GO były już tyle razy, że prawie wszystko powiedziano.

Jeżeli chodzi o praktyczne dopatrzenie, to dobrze to widać na obrazkach z fotoblogii:

Canon EOS 6D kontra 7D Mark II - który aparat powinienem wybrać? | Fotoblogia.pl (http://fotoblogia.pl/6967,canon-6d-kontra-7d-mark-ii)

Zakładka 2 - Głębia ostrości, plastyka

pan.kolega
13-12-2015, 14:51
temat głębi ostrości był był poruszany setki razy i pewnie setki razy będzie jeszcze o niej,

głębia ostrości bezpośrednio zależy tylko od przesłony i krążka rozproszenia (wielkość detektora),

fotografując ten sam obiekt obiektywem 300 mm 2.8 z 18 metrów i 50mm 2.8 z 3 metrów uzyskamy taką samą głębie ostrości,

często sama głębia ostrości mylona jest z uzyskiwanym na zdjęciu tłem (bokeh)


I nic dziwnego, że był poruszany setki razy. Wynika to z tego, że geometria optyki prowadzi do stosunkowo skomplikowanej zależności od kilku zmiennych. Sa regułki upraszczajace, ale żadna nie jest prawdziwa w całym zakresie. Np. rozkład przed i za może się bardzo różnić od 1/3 - 2/3.

Tak samo, to co piszesz powyżej, że niby głębia ostrości nie zależy od odległości i ogniskowej osobno, tylko od ich ilorazu D/f, (w podanym przykładzie D/f=60) jest też ogólnie nieprawdziwe. Zgadza się z dobrym przybliżeniem dla bliższych odległości, ale rozpada się przy większych. Sprawdź czy dalej tak jest kiedy D/f = 600;).

W ogólności, bez dodatkowych założeń, GO zależy zarówno od odległości jak i ogniskowej (poza przysłona i KR). W sumie aż cztery zmienne.:shock: