PDA

Zobacz pełną wersję : portret nocny



joela82
08-12-2015, 00:48
hej, czy mogę prosić bardziej doświadczonych kolegów i koleżanki o kilka wskazówek co do ustawień przy portrecie nocnym? mam canona 600 D; cz w ogóle warto korzystać z trybu "nocne portrety" czy lepiej nastawić się na AV? jeśli tak to jakie parametry ustawić ? przesłona mała czy duża ? balans bieli czy tryb pomiaru ? statyw to pewnie oczywistość przy długim czasie ale jak długo w praktyce model jest w stanie wytrzymać we względnym bezruchu? :?: dodam że zależy mi na uchwyceniu również świetlnych iluminacji w tle

antek76
08-12-2015, 02:23
Tryb M :-)

r_m
08-12-2015, 12:29
cz w ogóle warto korzystać z trybu "nocne portrety" czy lepiej nastawić się na AV?
Nie wiem, nie używałem trybów tematycznych :)

jeśli tak to jakie parametry ustawić ?
Takie, aby zdjęcie było poprawnie naświetlone i spełniało Twoje oczekiwania (mała czy duża głębia ostrości itd).

balans bieli czy tryb pomiaru ?
Chyba zaraz usłyszysz, że RAW i ustawisz na komputerze ;)
Zakładam, że chodzi o wykorzystanie zastanego oświetlenia, o trudnej do przewidzenia barwie (i jakości oddawania kolorów), więc sugestia ustawienia trybu RAW i wyciągnięcia pasujących Ci kolorów na komputerze jest chyba najlepsza. Możesz spróbować ustawić balans bieli "według wzorca".

jak długo w praktyce model jest w stanie wytrzymać we względnym bezruchu?
A jak długo fotograf może utrzymać aparat bez poruszenia? To zależy od konkretnej osoby, jedni utrzymują dłuższe czasy, inni nie potrafią, musisz przetestować "na konkretnym żywym egzemplarzu".

joela82
08-12-2015, 23:58
dzięki:) jak przystało na "uzależnionego" konkretna odpowiedź ;)

GalaktycznyMuczaczo
09-12-2015, 02:56
hej, czy mogę prosić bardziej doświadczonych kolegów i koleżanki o kilka wskazówek co do ustawień przy portrecie nocnym? mam canona 600 D; cz w ogóle warto korzystać z trybu "nocne portrety" czy lepiej nastawić się na AV?
Olej AV, pracuj na M , w nocy przy apsc bez lampy błyskowej bedziesz musiał walczyc o każdą działkę światła a przy tym zrobić tak aby zdjęcie nie było poruszone, AV w tym moemncie na nic się nie zda bo jezeli nie masz lampy to raczej F i tak będzie ustawione tak nisko jak to możliwe , w zależności od szkła. O to o co będziesz się martwić to iso i czas, bo im wyzej podkrecisz iso tym wiadomo wiekszy szum, a czas no tez sprawa prosta, nie chcesz o poruszenie, musisz wiec znaleźć tzw. złoty środek.


przesłona mała czy duża ?
Otwórz


balans bieli czy tryb pomiaru ?
Jeżeli masz szarą kartę to zabierz ze sobą, zresztą fotografujac w rawie WB nie jest najwiekszym priorytetem o ktory tzerba sie martwic. Są ludzie ktorzy mówia że powinno się ustawiać adekwatny WB do tego przy czym focim, nawet focąc w rawie, ale cale życie fociłem na AWB i do dziś tak pracuje a nie powiedziałbym aby balans u mnie leżał :)



statyw to pewnie oczywistość przy długim czasie
Statyw zniweluje ci poruszenie twojego ruchu, drgania dłoni, ale co z tego skoro osoba przed obietywem też może sięp poruszyc,wiatr rozwiać włosy itp itd. Statyw przyda się napewno bo pozbędziesz sie problemu utrzymanai aparatu w bezruchu ale pamietaj o tym że osoba przed obiektywem też może się poruszyć.



ale jak długo w praktyce model jest w stanie wytrzymać we względnym bezruchu?
Jeżeli mowisz o modelu/ce to znając z doświadczenia staram się nie schodzićz czasami niże niż 1/125 to jest u mnie wyznacznik chyba najniższej wartości gdzie nie specjanie musze sie martwić o poruszeni, aczkolwiek z tkaim czsaem też można poruszyć zdjecie



:?: dodam że zależy mi na uchwyceniu również świetlnych iluminacji w tle
No coż musisz próbwać, nie ma tak że pójdziesz , włącysz aparat ,ustawisz AV jak za dania i strzelisz foto. W przypadku nocy o swiatło jest znacznie ciezej ,gdyż jedyn czym się posiłkujesz to światło sztuczne. zazwyczaj pomarańczowe latarnie, albo neony ktore są czesto dość chłodne. W portrecie nocnym napewno warto się wzbogacić o żródło dodatkowego światła, czy to błysk czy światło stałe jakieś , bez tego niestety ciężko jest o porządny portret w stylu beauty/glamour/fashion .

zdebik
09-12-2015, 10:16
Nocny portret zrobilbym tak:

Czas od 30 do nawet 2min z 6stop nd. zeby zlapac ambient i te rozmycia (pewnie chodzi o samochody).

F zalezy, duza dziura na plycizny albo ostrosc na f8.

Mocny off camera flash, zeby zamrozic modela najlepiej na 2 kurtyne. W bulb tylko recznie go odpalisz (chyba), ew 30 sek na tv, av, m.

Praktyka - robisz zdjecie, na bulb powiedzmy w 1m50s modelka podchodzi ustawia sie. Ty walisz flashem na manualu, laska odchodzi a Ty zamykasz kurtyny w 2 minucie. Czyli f zalezy od ambientu lub tego co chcesz osiagnac, ISO - tyle na ile Cie stac, czas w tym przypadku 2 min, off camera flash wyzwalany przed koncem expozycji.

Tyle z teorii w praktyce, jpgi z puszki odpadaja RAW only, kilka prob zeby to wszystko ogarnac.

Podany przyklad to jedna z wielu mozliwosci.