PDA

Zobacz pełną wersję : Początkujący... Bardzo ;)



Wiktor.M
29-11-2015, 15:12
Ten post, to tak żeby zacząć :)

Pytanie do osób z Łodzi czy ktoś miałby ochotę odpłatnie pouczyć laika w zakresie obsługi sprzętu, podstaw fotografii i jej obróbki? Ktoś kto mógłby przychodzić do nas i robić cykliczne szkolenia 2-3 godzinki dziennie? centrum Łodzi okolice Manu.

uprzedzam, że do tej pory mając C 450 robiliśmy zdjęcia jedynie "małpą" :) i od 2 tygodni czytam wszystko co się da i nie ogarniam bo za dużo informacji naraz

Z pewnych względów musiałem zakupić trochę lepszy sprzęt, a teraz trzeba to ogarnąć ;)

jakieś oferty z ceną niewygórowaną :) (mile widziani studenci) na mail jeżeli można biuro@ergo-media.pl

Miło gdyby ktoś podrzucił linki do samouczków... tak wiem wujek google... :) sam też szukam na YouTube i w serwisach ...
ale jest tego tyle że przejrzenie czy przeczytanie całości zajmie lata wiec szukam jakichś skrótów do najlepszych samouczków, serwisów, for, blogów. Na razie najlepsze strony to optyczne.pl i to w którym piszę.

Acha! będą pytania - po co taki sprzęt? Początkowo zdjęcia dzieci - reportaż, plener, portret dziecka ale bez studia własnego.

za wyrozumiałość dziękuję ;) od czegoś trzeba zacząć :)

RobertON
29-11-2015, 15:19
Proponuję zaczać od instrukcji aparatu, naprawdę - aparat to nie pralka, a instrukcje canona są napisane dość prosto i przystępnie.

Przyda się słowniczek:

http://www.fotografuj.pl/Article/Slowniczek_pojec_fotograficznych/value/F#FTM

Wiktor.M
29-11-2015, 15:25
Wpisałem sprzęt przy rejestracji ale nie widzę, bo się nie pokazał na podglądzie.
Więc to, na czym będę raczkował to:
1. Body Canon 6D
2. Obiektyw Canon EF 24-70 mm f/4L IS USM
3. Obiektyw Sigma A 50 mm f/1,4 DG HSM
4. Obiektyw Canon EF 70-200 mm f/2.8L IS II USM
5. Lampa Speedlite 600EX-RT

stary mało używany Canon 450 z kitowym obiektywem o ile może się do czegoś przydać

Tom77
29-11-2015, 15:26
Ten post, to tak żeby zacząć :)

Pytanie do osób z Łodzi czy ktoś miałby ochotę odpłatnie pouczyć laika w zakresie obsługi sprzętu, podstaw fotografii i jej obróbki? Ktoś kto mógłby przychodzić do nas i robić cykliczne szkolenia 2-3 godzinki dziennie? centrum Łodzi okolice Manu.

uprzedzam, że do tej pory mając C 450 robiliśmy zdjęcia jedynie "małpą" :) i od 2 tygodni czytam wszystko co się da i nie ogarniam bo za dużo informacji naraz

Z pewnych względów musiałem zakupić trochę lepszy sprzęt, a teraz trzeba to ogarnąć ;)

jakieś oferty z ceną niewygórowaną :) (mile widziani studenci) na mail jeżeli można biuro@ergo-media.pl

Miło gdyby ktoś podrzucił linki do samouczków... tak wiem wujek google... :) sam też szukam na YouTube i w serwisach ...
ale jest tego tyle że przejrzenie czy przeczytanie całości zajmie lata wiec szukam jakichś skrótów do najlepszych samouczków, serwisów, for, blogów. Na razie najlepsze strony to optyczne.pl i to w którym piszę.

Acha! będą pytania - po co taki sprzęt? Początkowo zdjęcia dzieci - reportaż, plener, portret dziecka ale bez studia własnego.

za wyrozumiałość dziękuję ;) od czegoś trzeba zacząć :)

Na początek wystarczy instrukcja aparatu i trening

asdf
29-11-2015, 15:29
i nie ogarniam bo za dużo informacji naraz

Nie sposób wszystko pojąć na raz, zacznij od trybu P i czytania podstaw (poza Internetem książki też nie gryzą).
Polecam też najpierw skupić się na samym fotografowaniu, będzie mniej roboty podczas obróbki.

Wiktor.M
29-11-2015, 15:40
O... ! Jest Pan szybszy niż migawka w aparacie :) nie spodziewałem się że tak szybko pierwsza odpowiedź.
Tak instrukcja jest czytana w tzw międzyczasie... czyli pomiędzy przeglądaniem netu, odpisywaniem klientom, popijaniem kawy gdy komputer czeka na wykonanie zadania w Corelu

dziękuję za pierwszy link! tylko jest problem bo mam otwartych jakieś 30 kart w przeglądarce i jak czytam trafiajac na coś ciekawego to otwieram następną
po czym kończę w nocy.

Ale na pewno tą stronę - ZALICZĘ :)

--- Kolejny post ---

Kurcze odpisywałem P. RobertON, a w międzyczasie już dwa kolejne - DZIĘKUJĘ WSZYSTKIM
chyba muszę się nauczyć szybciej pisać, bo jakoś czuję się zobowiązany żeby każdemu podziękować...

to dziękuję z góry i obiecuję, że wszystko co podacie przeczytam obejrzę choć nie wiem ile mi to zajmie :)
a tak na marginesie to Wy nie macie nic innego do roboty tylko w niedzielę odpisywać takim gamoniom jak ja?
Hmmm ten opis "pełne uzależnienie" brzmi groźnie ;)

Leon007
29-11-2015, 16:00
Oprócz instrukcji, proponuję również jakąś książkę o podstawach fotografii. Bo sobie tak dedukuję, że skoro Kolega robił cały czas w trybie małpim, to niewiele wie o zależnościach i konsekwencjach zmiany czasu migawki, wartości przysłony, wpływu ogniskowej na obraz itp. Zrozumienie tego znacznie przyspieszy początkową fazę nauki.

salas
29-11-2015, 16:14
jak gdzieś znajdziesz do kupna to jedna z lepszych pozycji dla początkujących:
Nowy podręcznik fotografii - John Hedgecoe (13695) - Lubimyczytać.pl (http://lubimyczytac.pl/ksiazka/13695/nowy-podrecznik-fotografii)

Wiktor.M
29-11-2015, 16:18
Oprócz instrukcji, proponuję również jakąś książkę o podstawach fotografii. Bo sobie tak dedukuję, że skoro Kolega robił cały czas w trybie małpim, to niewiele wie o zależnościach i konsekwencjach zmiany czasu migawki, wartości przysłony, wpływu ogniskowej na obraz itp. Zrozumienie tego znacznie przyspieszy początkową fazę nauki.

Tak trafiony - zatopiony... przyznam że wiem..., że nic jeszcze nie wiem :) ale się dowiem :) powolutku dlatego szukam skrótów i kogoś kto pokaże to ty a to tu... jak ustawisz to to teoretycznie powinno ? wyjść TO. Póxniej z czasem powinno wszystko sie jakoś zacząć układać w całość. czyli wychodzę z założenia że jak zrobię 100 tys zdjęć ale nie małpą tylko coś z tego rozumiejąc i prubując to z czasem mniej czy wiecej coś z tego zostanie. Nie aspiruję do profesjonalisty !

Co do książki to siedzę przy komp. zwykle od 8 do 20 bo maile projekty, telefony, praca przy produkcji - czyli praca a w międzyczasie np to forum czy łapanie informacji z netu a tego dużo.

Mam małą przysfajalność instrukcji pisanych i książek zbyt rozbiegane myśli zwłaszcza że w wekendy też potrafi być kilka tel od klientów ... tak to choroba :) pracoholizm? Stać mnie na każdą książkę ale i tak przypuszczam że musiałbym poprosić kogoś kto mi to przetłumaczy z polskiego na nasze...

asdf
29-11-2015, 17:00
jak gdzieś znajdziesz do kupna to jedna z lepszych pozycji dla początkujących:
Nowy podręcznik fotografii - John Hedgecoe (13695) - Lubimyczytać.pl

Poprzednia również była niezła, opowiadała o analogu, aczkolwiek podstawowe zależności mają też zastosowanie w cyfrze i dla początkującego na pewno warto, bo w jednej książce można się dowiedzieć wielu istotnych tricków, których znalezienie trochę czasu by zajęło.

italy
29-11-2015, 18:15
Wiktor, oczywiście pomoc osoby trzeciej to naprawdę dużo.Ale to tak jakbym ja Cię uczył prowadzenia samochodu.Teorie może pojmiesz jak dostaniesz kilka razy linijką po rekach :) ale praktyki to już nie.Aparat fotograficzny w brew opinią to naprawdę nie maszyna na którą do obsługi musisz mieć certyfikaty.To proste urządzenie ale..żeby toto obsługiwać należy chociaż zapoznać się z instrukcją obsługi.Do tego w między czasie kilka prosto napisanych książek i jakaś teoria już jest.W międzyczasie naładować baterię, dokręcić obiektyw -jaki on nie jest-i zacząć robić zdjęcia.Porównując wiedzę nabytą z tym co otrzymasz na zdjęciu będziesz dochodził do tego co należy zrobić żeby uzyskać taki efekt jaki potrzebujesz.I uwierz mi że to lepsza szkoła pojęcia fotografii niż niejeden kurs.Choć i takie są bardzo przydatne.

mkamelg
29-11-2015, 21:08
Ten post, to tak żeby zacząć :)

Pytanie do osób z Łodzi czy ktoś miałby ochotę odpłatnie pouczyć laika w zakresie obsługi sprzętu, podstaw fotografii i jej obróbki? Ktoś kto mógłby przychodzić do nas i robić cykliczne szkolenia 2-3 godzinki dziennie? centrum Łodzi okolice Manu.

jakieś oferty z ceną niewygórowaną :) (mile widziani studenci) na mail jeżeli można biuro@ergo-media.pl

Miło gdyby ktoś podrzucił linki do samouczków... tak wiem wujek google... :) sam też szukam na YouTube i w serwisach ...

Ja jestem ze Zgierza, przez ostatnie dwa lata używałem 6D ale mam trudny charakter więc raczej kiepski byłby ze mnie nauczyciel.

Na łódzkiej ASP (https://www.asp.lodz.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=28&Itemid=129&lang=pl) jest Wydział Sztuk Wizualnych do którego należy Zakład Fotografii, Filmu i Mediów Cyfrowych.

W łódzkiej Szkole Filmowej jest Katedra Fotografii (http://www.filmschool.lodz.pl/studia/specjalnosc/fotografia/9).

W każdej z takich instytucji powinna być jakaś tablica ogłoszeń na której studenci i nie tylko wywieszają swoje. Tworzysz ogłoszenie, idziesz do sekretariatu z zapytaniem czy możesz je wywiesić, jak uzyskasz zgodę to wywieszasz i czekasz na odzew.

A nie da się tak zrobić aby jednak nic nie płacić a nauczyć się czegoś? Za darmo jeszcze nie do końca umarło ale po polsku jest kiepsko z wideo poradnikami, zwłaszcza jeżeli chodzi o omawianie wszystkich pozycji w menu aparatu.

https://www.youtube.com/watch?v=_zWwyK17vJ0

https://www.youtube.com/playlist?list=PLkPGpy4ngK0DA6dF_7jYfTRGJDjy2tSms

Więcej nic lepszego nie udało mi się znaleźć. Po angielsku jeżeli chodzi o omawianie wszystkich pozycji w menu aparatu jest już zdecydowanie lepiej:

https://www.youtube.com/watch?v=xbXiWAhoeUQ

https://www.youtube.com/watch?v=ebSFnc9gyKY

Życzę wielu udanych sesji zdjęciowych.

feciu
29-11-2015, 23:20
zajrzyj na stronkę Trójkąt ekspozycji w fotografii - jak go rozumieć? [poradnik] | Fotoblogia.pl (http://fotoblogia.pl/7327,trojkat-ekspozycji-jak-go-rozumiec-poradnik)
fajne też są filmiki tego gościa https://www.youtube.com/playlist?list=PLCUnGRSvb-aLA5NvvGYv-C1Nz-CDqUgXj

feciu
30-11-2015, 10:46
i jeszcze jedna stronka https://www.szerokikadr.pl/poradnik+zagadnienia-techniczne+sposoby-fotografowania+najnowsze

cubbus
30-11-2015, 18:34
Na fotoblogii jest sporo ciekawych filmów o fotografii na różnym poziomie. Dodatkowo polecam jakieś pozycje od Kelby'ego który dość rzeczowo i jasno wyjaśnia sporo pojęć. Sam uczyłem sie podstaw z książką Wójcika ABA fotografii, która kosztuje kilka zł a wiedzy ma więcej niż nie jeden podręcznik,.

Jakbyś był ze Śląska to chętnie bym za jakieś symboliczne stawki podjął się nauki. Uczyłem troche już w szkole no i na uniwersytecie trzeciego wieku tez mi nieźle szło.

Wiktor.M
01-12-2015, 16:49
DZIĘKUJĘ :)! za wszystkie odpo i podpo wiedzi. może powiem coś więcej o nas.

Tak od 8 rano do 17 w tygodniu siedzę przy mailach i projektach po tej godzinie już mniej ale kklient dzwoni nawet do 21 ot taka praca na swoim :)

generalnie jako producent, agencja + wypożyczalnia strojów karnawałowych i Mikołaj na Święta.

Grawerujemy długopisy reklamowe, szyjemy smycze robimy kubki z drukiem, a teraz na koniec roku co chwila telefon lub mail i tak na zmianę. w chwilach liczonych na czas spustu migawki "cabas" za nowe zabawki i cyk pstryk naokoło najczęściej psu :)

Zaraz zacznie mi się sezon Św Mikołaja i prawie codziennie gdzieś biegiem do dzieci z prezentami jak ktoś chce zobaczyć to mikolajlodz.com

Stąd też, w związku z Mikołajem od kilku lat powolutku dojrzewam do połączenia czegoś czyli tych wizyt u dzieci z fotografią poza tym w reklamie też by się czasem przydało. Ale nic na siłę P o w o l u t k u małą łyżeczką.

tak wiec po 18 tej czasem do 23 siadamy i uczymy się :) ten aparat (6D + C 24-70 na razie) już sam robi ładne zdjęcia ale udało się dojść do menu i grzebiemy kolejne funkcje w międzyczasie też znaleźliśmy parę filmów na YouTube i te linki od Was też wszystkie - OBIECUJĘ przejrzę ... tylko jeszcze nie wiem kiedy :) he he może po karnawale jak się nam skończy sezon w wypożyczalni strojów..? Ale powiedziało się A... i trzeba dalej a zabawa z fotografią przyznaję przednia i nabiera smaku z każdym zdjęciem, które okazuje się ładniejsze...

Powiem że się nie spodziewałem, że tu na tym forum jest tylu życzliwych "fajnychtyków" (czyt. fajnych fanatyków fotografii) i wszystkim dziękuję1

dave88
01-12-2015, 17:23
polecam Ci książki Scotta Kelby...sam od nich zaczynałem jeszcze nawet zanim kupiłem aparat :D...bardzo fajnie i prosto wszystko wyjaśnione i przykłady zdjęć z parametrami

jelcyk
02-12-2015, 10:16
Jak sam powiedziales - tej klasy sprzet juz sam potrafi zrobic dobre zdjecie - sam niewiele porawisz wlasnymi ustawieniami , chyba ze interesuje cie fotografia kreatywna. Ustaw sobie na A , dzieki czemu bedziesz mial wplyw na GO i zacznij cwiczyc i obserwowac skutki swoich strzalow. Jak sie wstepnie otrzaskasz to zaczniesz kombinowac i dochodzic do coraz ciekawszych efektow walczac z materia i swiatlem. Dla pocieszenia powiem ci, ze co bys nie robil , to i tak na koncu sie okaze, ze aby zrobic dobre zdjecie , trzeba miec to cos w spojrzeniu na swiat i umiejetnosc uchwycenia tego przez aparat. Niektorzy robia genialne fotki 350 -tka , innym brakuje wyrazu przy 5DS-ie. Czlowiek albo to ma, albo nie. Ja, kurde, nie mam... :cry:

Wiktor.M
02-12-2015, 22:12
hmmm.... pokrewna dusza ... ( jelcyk )

Jak miałem o 40 lat mniej :) i żył mój Tata to zapamiętałem jego takie słowa... Ludzie nie umieją patrzeć! tzn patrzą ale nie widzą!
mówił do mnie ... chodzi o to synku... żeby się zatrzymać ! i patrząc - zobaczyć!

od tamtej pory im bylem starszy co roku wychodzę w pierwsze dni wiosny i przyglądam się strukturze listków, które wychodzą z pąków jako pierwsze

I nie jestem artystą... ot - teraz już zabiegany pracoholik walczący z polskim systemem podatkowym czy się przeżyje i jeszcze na coś odłoży....? czy nie

ale umiejętność PATRZENIA na to co jest obok mnie przerodziła się w fascynację i to też jest powód dlaczego od kilku lat myślałem o fotografii.

tylko muszę sobie to w tym tempie przewijanego szybko życia często przypominać i mówić - STOP! zatrzymaj się i przyjrzyj temu listkowi Klonu żebyś zobaczył jego kolor, strukturę, ciepło, to czy jest szczęśliwy...

no tak filozofia chłopska się włączyła.. :) ale Tata powiedział tak ! uważasz że to bzdury u ble ble?

To siadaj teraz i narysuj mi ze szczegółami z pamięci _ liść klonu jesionu brzozy albo jak to za trudne narysuj bez patrzenia z pamięci twarz... oczy osoby, którą kochasz...

umiesz patrzeć? ale czy widzisz?

eh zebrało się na morały ... przepraszam ;)

dave88
03-12-2015, 15:05
hmmm.... pokrewna dusza ... ( jelcyk )

Jak miałem o 40 lat mniej :) i żył mój Tata to zapamiętałem jego takie słowa... Ludzie nie umieją patrzeć! tzn patrzą ale nie widzą!
mówił do mnie ... chodzi o to synku... żeby się zatrzymać ! i patrząc - zobaczyć!

od tamtej pory im bylem starszy co roku wychodzę w pierwsze dni wiosny i przyglądam się strukturze listków, które wychodzą z pąków jako pierwsze

I nie jestem artystą... ot - teraz już zabiegany pracoholik walczący z polskim systemem podatkowym czy się przeżyje i jeszcze na coś odłoży....? czy nie

ale umiejętność PATRZENIA na to co jest obok mnie przerodziła się w fascynację i to też jest powód dlaczego od kilku lat myślałem o fotografii.

tylko muszę sobie to w tym tempie przewijanego szybko życia często przypominać i mówić - STOP! zatrzymaj się i przyjrzyj temu listkowi Klonu żebyś zobaczył jego kolor, strukturę, ciepło, to czy jest szczęśliwy...

no tak filozofia chłopska się włączyła.. :) ale Tata powiedział tak ! uważasz że to bzdury u ble ble?

To siadaj teraz i narysuj mi ze szczegółami z pamięci _ liść klonu jesionu brzozy albo jak to za trudne narysuj bez patrzenia z pamięci twarz... oczy osoby, którą kochasz...

umiesz patrzeć? ale czy widzisz?

eh zebrało się na morały ... przepraszam ;)

no i coś w tym jest :-)...ja odkad zaczałem interesować się fotografią i robić zdjęcia inaczej patrze na wszystko...wszędzie dookoła czy to idąc do pracy czy będąc na wakacjach nawet jak nie mam przy sobie aparatu to szukam fajnego kadru, zastanawiam się jakbym to sfotografował, zatrzymam się na chwile...takie schorzenie już mi się wyrobiło :P

Borntobe
07-12-2015, 01:56
Na fotoblogii jest sporo ciekawych filmów o fotografii na różnym poziomie. Dodatkowo polecam jakieś pozycje od Kelby'ego który dość rzeczowo i jasno wyjaśnia sporo pojęć. Sam uczyłem sie podstaw z książką Wójcika ABA fotografii, która kosztuje kilka zł a wiedzy ma więcej niż nie jeden podręcznik,.

Jakbyś był ze Śląska to chętnie bym za jakieś symboliczne stawki podjął się nauki. Uczyłem troche już w szkole no i na uniwersytecie trzeciego wieku tez mi nieźle szło.

Z przyjemnością czytam ten wątek. Można powiedzieć, że jestem o krok za autorem tego wątku, a mianowicie bawię się w trybie małpim Canonem 700D i jestem na etapie planowania zakupu 6D i w planach fotografowanie z głową (mimo, że spora część fotografowanych obiektów będzie w ruchu to po przeczytaniu całego wątku 6D czy 7Dm2 stawiam jednak na 6D). Cubbus jeśli mogę prosić na PW informacje z jakiego miasta jesteś i jakie to są symboliczne stawki byłbym zobowiązany. Zawsze jak ktoś wskaże drogę jest łatwiej, nie tyle co pójście na skróty, a podążanie właściwą drogą bez konieczności sprawdzania każdego odbicia w bok.

GalaktycznyMuczaczo
07-12-2015, 04:25
Z przyjemnością czytam ten wątek. Można powiedzieć, że jestem o krok za autorem tego wątku, a mianowicie bawię się w trybie małpim Canonem 700D i jestem na etapie planowania zakupu 6D i w planach fotografowanie z głową (mimo, że spora część fotografowanych obiektów będzie w ruchu to po przeczytaniu całego wątku 6D czy 7Dm2 stawiam jednak na 6D). Cubbus jeśli mogę prosić na PW informacje z jakiego miasta jesteś i jakie to są symboliczne stawki byłbym zobowiązany. Zawsze jak ktoś wskaże drogę jest łatwiej, nie tyle co pójście na skróty, a podążanie właściwą drogą bez konieczności sprawdzania każdego odbicia w bok.

jak w ruchu to bierz 7d2

Leon007
07-12-2015, 09:53
Do fotografowania z głową nie trzeba kupować 6D. 450D i 700D też mają na kółku A, T, a nawet M - można z nimi zacząć oraz kontynuować dalej. ;)
Czy to wpływ tego forum, że do robienia zdjęć nadają się tylko FuFu i eLki, i to też nie wszystkie?
I nic nie mam przeciwko 6D i chęci posiadania tegoż oraz życzę Kolegom najlepszych zdjęć.

AndrzejXM
07-12-2015, 11:44
Tak tak... FF... W czasach slabych obiektywow i slabych negatywow sredni format to bylo malo... Aparaty na film ciety 13x18cm... To bylo cos... Robienie odbitek bez powiekszalnika, stykowo... Czasem mozna gdzies jeszcze znalezc takie rarytasy... Jak ktos mial dobry sprzet to ostrosc konturow zawstydzialaby niejednego nawet teraz... Moim zdaniem amatorowi spokojnie wystarczy taki 700d, szczegolnie jak sie zaczyna... Dobre obiektywy i sprzet na lata :) Jak zaczynasz to zostan z tym 700d. Na pewno Cie nie zawiedzie i jeszcze dlugo Fotograf bedzie tym slabszym ogniwem.

becekpl
07-12-2015, 13:40
jak ma pieniadze niech kupuje

Wiktor.M
09-10-2016, 15:27
no trochę to trwało ale wybrałem trochę zdjęć https://opa.cig2.canon-europe.com/album/KkslMaH0J47sCNBM
ponieważ tu raczkujemy to nie wiem czy ten katalog można obejrzeć klikając na link... w sumie zależy mi na szczerych opiniach do tych zdjęć i do kadrowania czy sposobu poszukiwania ujęć...
część podwójnych bo próbowałem coś dłubać w programie canona digital photo profesjonal czy coś tam...:)
moje ulubione to


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (https://opa.cig2.canon-europe.com/cf/r/0?url=https%3A%2F%2Feuw-opa-thumb1-s3.ciggws.net%2F41f%2F15f%2Fc39%2Fm%2F5f34d767bbe0 3c70965eeced1337db3a52fae24e.jpg%3FExpires%3D14761 04068%26Signature%3DTF1xHsqqQuc-l-oNYC9TRAIr9tRLoVqRZA4koRrovGERfwBE4PVdPe9G0spf40aV YKkad7B3PgiIrionCEqZdqAfhHnEChR0qpQG2PYzkynppoR7y2 PFlifeA0ZG6Liy4ApMH8CmmPhkuCvrvkrr8oNBdlXft2eURv71 BS55o4s_%26Key-Pair-Id%3DAPKAI6Q7XM4O2UGWCGGA)

i to... z wiadomych porzyczyn :) dziecko...



https://canon-board.info//brak.gif
źródło (https://opa.cig2.canon-europe.com/cf/r/0?url=https%3A%2F%2Feuw-opa-thumb1-s3.ciggws.net%2F744%2F619%2F352%2Fl%2Ffc0e19e19aca c38bbae45b2fbf76c71bf7240e3f.jpg%3FExpires%3D14761 04240%26Signature%3DnjyeI1%7EaKIPyjuexpya5mttdGcGt hG8vI7yk3yj7X9o6Z-9MQg4Q5HHgNSyS%7Em%7Eki10Ig0AGIIJkB8zhDmKD8sixeSjA taTRGoZMg8WH1EChPsx2%7EwYyUo6OE9tTgj5zGK%7EMo0yCGw TMzEZ%7Em4l3dnVYUbsbDvU5-cMxA7pd2L8_%26Key-Pair-Id%3DAPKAI6Q7XM4O2UGWCGGA)

--- Kolejny post ---

i proszę o podpowiedź gdzie publikujecie swoje portfolio?

--- Kolejny post ---

A tak przy okazji... dawno tu nie zaglądałem więc dziękuję wszystkim, którzy odpisali od ostatniej mojej wizyty.

Ot wakacje, wcześniej praca na 3 zmiany można powiedzieć aparat poszedł trochę na półkę z braku czasu ale w międzyczasie jakiś kurs żona zrobiła żeby wiedzieć co to bokeh...:)i zgodnie z planem kilka tysięcy zdjęć dla dzieci z misiem i Mikołajem wcześniej... tak z biegu.

W sumie żeby zawodowcom nie wchodzić w paradę zdjęcia daliśmy po 2 miesiącach od wykonania. Wcześniej zamówiony fotograf sprzedał swoje zdjęcia więc nie konkurowaliśmy jakoś. I okazało się, że prawie wszystkie nasze zdjęcia też poszły bo były inne i chyba ciekawe :)

Ale fotografia to ciągłe poszukiwanie w zasadzie chyba tego co najważniejsze - kadru. Słucham czasem zawodowców jak mówią że jest jakieś ziarno dopuszczalne bo ciemno bo duże ISO a mnie się kiedyś wydawało że najważniejsza jest ostrość a teraz przymykam oko i szukam punktu na którym zatrzyma się mój wzrok...

Ps. brakuje mi 16-35 do zdjęć w przedszkolu raczej stałka chyba nie bo nie można się kręcić za bardzo między dziećmi jak się bawią i raczej trzeba coś ściągnąć szeroko z dalszej odległości.

Leon007
09-10-2016, 18:41
no trochę to trwało ale wybrałem trochę zdjęć https://opa.cig2.canon-europe.com/album/KkslMaH0J47sCNBM
ponieważ tu raczkujemy to nie wiem czy ten katalog można obejrzeć klikając na link...
Nie można bez zalogowania, przynajmniej mnie się nie udało.


i proszę o podpowiedź gdzie publikujecie swoje portfolio?
Możesz założyć swoją galerię tu, na forum, jeśli chcesz krytyki i podpowiedzi.


Ale fotografia to ciągłe poszukiwanie w zasadzie chyba tego co najważniejsze - kadru. Słucham czasem zawodowców jak mówią że jest jakieś ziarno dopuszczalne bo ciemno bo duże ISO a mnie się kiedyś wydawało że najważniejsza jest ostrość a teraz przymykam oko i szukam punktu na którym zatrzyma się mój wzrok...
I to jest dobry kierunek; najlepiej, gdy - bez przymykania oka - zdjęcie o czymś mówi do oglądającego. Niekoniecznie to samo, co myśli autor. Ale poziom techniczny też jest ważny.
Tak, jak kiedyś polecałem coś o podstawach, to teraz namawiam do literatury bardziej nieoczywistej: o kolorach i nie (czarno-biało), kompozycji, świetle... Ja lubię książki Michaela Freemana. Oglądanie zdjęć innych, dobrych fotografów też jest miłe.

Wiktor.M
09-10-2016, 19:51
hmm no właśnie wrzuciłem do canona bo myślałem że to się da pokazać
to, w takim razie, gdzie wrzucić żebyście mnie mogli ... obedrzeć ze skóry?! ;) ;)

w zasadzie zależy mi uczciwie na najbardziej krytycznej ocenie tego, co powinno się zjechać...

więc - gdzie mogę łatwo/szybko/bezstratnie zaprezentować? wgrać? kilkadziesiąt dużych zdjęć jednocześnie do oceny i jako portfolio... mam nadzieję, że rozwijane z czasem, a za wszystkie opinie i uwagi z pokorą z góry dziękować wam ... hę... będę ;)

Wiktor.M
09-10-2016, 20:34
ok biuro-małpa-ergo-media.p
hasło wiktor-m
dostęp do galerii ... i tak miało być publiczne

czy te zdjęcia da się oglądać?

--- Kolejny post ---

ok biuro(małpa)ergo-media.pl
hasło wiktor-m
dostęp do galerii ... i tak miało być publiczne

czy te zdjęcia da się oglądać?

AndrzejXM
10-10-2016, 12:41
Dziala. Co moge na szybko powiedziec okiem marnego amatora - potrenuj troche z kadrowaniem / kompozycja. Przemysl co chcesz pokazac na zdjeciu. Na przyklad te z zachodem Slonca w morzu. Czy wazne sa osoby (tzn. ich sylwetki oczywiscie), czy zachod Slonca, czy krajobraz. Dwa - to sie poprawi w postprocesie ale pilnuj wypoziomowania aparatu. Dalej - ciemna modelka w lesie na tle jasnej plazy i morza. Trudna sprawa. Tu mozesz sie swietnie przekonac jak roznie widzi aparat a ludzkie oko. Modelka jest prawie czarna a poprawnie naswietlone jest tlo. Jak robiles to zdjecie - widziales "normlanie" modelke, prawda? Mozna sie pokusic o zdjecie HDR ale to jedynie poprawi czesciowo sprawe. Na razie unikaj takich zdjec chyba, ze motyw bedzie specjalnie ciekawy - np. zupelnie czarna modelka na tle plazy ale nie zaslonietej tyloma drzewami. "Obciales" nogi Mikolajowi na niektorych :p - kadrowanie. Na zdjeciu 4533 - para w pokoju - zobacz jak czasem zle dziala automatyczny balans bieli. Alabo musisz nauczyc sie to kontrolowac w aparacie (jak chcesz tylko proste jpgi) albo robic w RAWach i potem robic to recznie. Panujesz nad ustawieniem iso-czas. To plus :) Fajna wygiamnastykowana modelka. Mozna pokusic sie o ciekawa sesje. Widzialem takie industrialne z baletnicami np. na Moscie Gdanskim w Warszawie. Swiata pewnie nie zaskoczysz ale znajomym i dziewczynie sie spodoba. Sloik grzybkow z "martwej natury" chetnie przygarne :p Trenuj jak i ja czynie :)

salas
10-10-2016, 13:23
No i minął prawie rok, a podstaw brak. Czytałeś coś przez ten czas? oglądałeś jakieś poradniki? Może chociaż instrukcję przejrzałeś? Ja patrząc na foty wątpię. Kadrowanie - leży i kwiczy, zero zasad, z połowa zdjęć leci na którąś stronę. Balans bieli - tam gdzie automat nie dał rady, leży (zmieniłeś dziewczynkę z żółtaczką na dziewczynkę z trupim kolorem skóry) Niektóre foty niedoświetlone. Filmiki o podstawach obróbki zdjęć czy wołaniu rawów (10-15min jeden) i każde zdjęcie wyglądałoby lepiej.

mateu-sz
12-10-2016, 11:07
mi coś nie działa i nic nie widzę o :P

Wiktor.M
13-10-2016, 15:53
Dziala. Co moge na szybko powiedziec okiem marnego amatora - potrenuj troche z kadrowaniem / kompozycja. Przemysl co chcesz pokazac na zdjeciu. Na przyklad te z zachodem Slonca w morzu. Czy wazne sa osoby (tzn. ich sylwetki oczywiscie), czy zachod Slonca, czy krajobraz. Dwa - to sie poprawi w postprocesie ale pilnuj wypoziomowania aparatu. Dalej - ciemna modelka w lesie na tle jasnej plazy i morza. Trudna sprawa. Tu mozesz sie swietnie przekonac jak roznie widzi aparat a ludzkie oko. Modelka jest prawie czarna a poprawnie naswietlone jest tlo. Jak robiles to zdjecie - widziales "normlanie" modelke, prawda? Mozna sie pokusic o zdjecie HDR ale to jedynie poprawi czesciowo sprawe. Na razie unikaj takich zdjec chyba, ze motyw bedzie specjalnie ciekawy - np. zupelnie czarna modelka na tle plazy ale nie zaslonietej tyloma drzewami. "Obciales" nogi Mikolajowi na niektorych :p - kadrowanie. Na zdjeciu 4533 - para w pokoju - zobacz jak czasem zle dziala automatyczny balans bieli. Alabo musisz nauczyc sie to kontrolowac w aparacie (jak chcesz tylko proste jpgi) albo robic w RAWach i potem robic to recznie. Panujesz nad ustawieniem iso-czas. To plus :) Fajna wygiamnastykowana modelka. Mozna pokusic sie o ciekawa sesje. Widzialem takie industrialne z baletnicami np. na Moscie Gdanskim w Warszawie. Swiata pewnie nie zaskoczysz ale znajomym i dziewczynie sie spodoba. Sloik grzybkow z "martwej natury" chetnie przygarne :p Trenuj jak i ja czynie :)

Hę no właśnie bardzo dziękuję za tak wyczerpujące opisy! Szukamy szukamy i pstrykamy :)

--- Kolejny post ---


No i minął prawie rok, a podstaw brak. Czytałeś coś przez ten czas? oglądałeś jakieś poradniki? Może chociaż instrukcję przejrzałeś? Ja patrząc na foty wątpię. Kadrowanie - leży i kwiczy, zero zasad, z połowa zdjęć leci na którąś stronę. Balans bieli - tam gdzie automat nie dał rady, leży (zmieniłeś dziewczynkę z żółtaczką na dziewczynkę z trupim kolorem skóry) Niektóre foty niedoświetlone. Filmiki o podstawach obróbki zdjęć czy wołaniu rawów (10-15min jeden) i każde zdjęcie wyglądałoby lepiej.

I czytane instrukcje i oglądane filmiki ale te o podstawach tyle że jak ktoś zaczyna uczyć się jakby mówić od nowa i to przy permanentnym braku czasu to łatwo nie będzie ;) nawet żona bo to ona ma trochę więcej czasu była na "kursie" dla początkujących ale tu potrzeba kogoś kto jak to mówią łopatologią krok po kroku. Chyba że z czasem ale to migawka się zedrze do czasu aż coś zaskoczy. No to ćwiczymy dalej :) DZIĘKI fajne forum że można liczyć na kogoś ! Za RAW nawet na razie się nie bierzemy. a te z plaży to kadrowania w zasadzie nie było jakiegoś bo strzelane na sporcie jak machowe robiła i tylko wybrane te które nam się podobały z serii kilkudziesięciu to tu trudno mówić o jakimś celowym działaniu. celowo to te liści i park z perspektywy ziemi czy jakieś próby portretowania. Mikołaj tez na szybko bo dzieci nie postoją :)

wielkie dzięki!!! postaramy się poprawić! Na grzybki mogę zaprosić;) do nas