PDA

Zobacz pełną wersję : Wędrówki autofokusa a jasne stałki



milsa666
29-11-2015, 11:05
Powiedzcie proszę jak z tym autofokuesm w końcu jest.
Udało mi się dorwać jasną stałkę Canona 24mm 1.4 II (która nie ma opinii demona celności). Na początku wymagała mikroregulacji bo miała spory FF (+13 w body 6d). Jednak dalej miałem problem z powtarzalnością celności autofokusa. Nie wytrzymałem i przymocowałem body do statywu, a naprzeciwko ustawiłem kontrastowy wydruk. W liveview oczywiście kontrastowy AF i wszystko OK, celny i powtarzalny. Po przełączeniu na fazowy zaczyna się jazda (dosłownie). Korzystałem z wężyka i po każdym niemal naciśnięciu słyszę i widzę jak wskaźnik „focusa” na podziałce: w lewo, w prawo, w lewo, w prawo, czasami kilka razy się zatrzyma w dobrym punkcie – tym samym co liveview, potem znowu w lewo, w prawo, w lewo… itd. Oczywiście jak robiłem zdjęcia w skrajnych punktach rozjazdu to utrata ostrości jest zauważalna.
Sprawdziłem sobie jeszcze na 50mm 1,8 stm i efekt podobny, 135L już dużo mniej, 17-40 żadnego ruchu i „bujania” w stosunku do liveview (ale przy świetle 4 to GO jest tak duża, że nie ma znaczenia).
Światło było „żarówkowe” ale było naprawdę jasno. Zresztą w dzień „bujanie” występuje też.
Proszę nie piszcie tylko, że to wina użytkownika, że GO jest cieniutka (to to ja wiem), bo aparat i obiekt był w totalnym bezruchu.

Dodatkowo próbowałem ją potraktować FoCal'em i efekt był taki, że program kilka razy wywalał komunikat o tym, że wyniki są tak rozjechane i nie można kontynuować testu (wyniki na wykresach to potwierdzały).

Z czego wynika ta wędrówka AF?
Czy to jest normalna cecha jasnej stałki w połączeniu z AF fazowym?
Czy może coś być nie tak z puszką? Jakby co to dmuchałem czujniki AF.

Z góry dziękuję.

niki68
30-11-2015, 01:19
Z czego wynika ta wędrówka AF?
Czy to jest normalna cecha jasnej stałki w połączeniu z AF fazowym?
Czy może coś być nie tak z puszką? Jakby co to dmuchałem czujniki AF.

Facet, który przez 15 lat handlował sprzętm Canona powiedział mi, że w przypadku obiektywów klasy L rozrzut jakościowy jest w nich zdecydowanie mniejszy niż rozrzut jakościowy w puszkach. To one najczęściej są przyczyną problemów z AF. Może warto byłoby sprawdzić puszke w serwisie.
Pozdrawiam

Bangi
30-11-2015, 12:32
Kiedyś mój C 50/1.4 miał podobne objawy z 6d. Wysłałem do serwisu wtedy cały zestaw jaki miałem (jeszcze na gwarancji) dokonali kalibracji całego zestawu a w 50-tce wymienili jeszcze moduł AF, bo był jakiś problem z powtarzalnością celności (co ciekawe szkło miało niecałe pół roku).

milsa666
30-11-2015, 22:46
Kiedyś mój C 50/1.4 miał podobne objawy z 6d. Wysłałem do serwisu wtedy cały zestaw jaki miałem (jeszcze na gwarancji) dokonali kalibracji całego zestawu a w 50-tce wymienili jeszcze moduł AF, bo był jakiś problem z powtarzalnością celności (co ciekawe szkło miało niecałe pół roku).

Ale rozumiem, że nie miałeś takich problemów z innymi obiektywami? Chyba, że nie miałeś innych jasnych stałek...
Ok. Spróbuję wysłać do serwisu puszkę i szkła.
Zobaczymy.

Proszę jeszcze o informacje od doświadczonych kolegów/żanek czy takie zachowanie układu AF jest rzeczywiście dziwne i to, że są to jasne stałki tutaj nie ma znaczenia.

pozdrawiam

mkamelg
01-12-2015, 00:24
Na cztery wymienione przez Ciebie obiektywy trzy zaliczają niezłą dyskotekę. A to świadczy o tym że coś jest nie tak z puszką i zapewne będzie trzeba zrobić regulację układu AF do wzorca wraz z regulacją położenia matrycy, zwłaszcza jeżeli aparat ma już większy przebieg.

Ustawienie AFMA w aparacie na +13 może z kolei wskazywać na to że coś nie tak jest z tym Twoim Canon EF 24mm f/1.4L II USM albo problem powoduje puszka. Jak masz dobry egzemplarz obiektywu to nie powinieneś nic grzebać w mikroregulacji AF, ewentualnie w jakimś bardzo minimalnym stopniu w zakresie powiedzmy -4 0 +4.

Czytałeś oceny czytelników na Optyczne.pl związane z tym obiektywem? Canon EF 24 mm f/1.4L II USM - Optyczne.pl (http://www.optyczne.pl/index.html?producent=26&obiektyw=814&typ=0&moc=0&sort=) Jak nie to weź sobie przeczytaj tę pierwszą z 28 sierpnia 2015 pod "Podsumowanie:".

Więc najlepiej zrobisz jak jedno i drugie wyślesz na serwis i niech się zajmą diagnostyką a poźniej zapewne naprawą.

Ja zaliczyłem teraz coś podobnego tylko w drugą stronę. Mam teraz 5DS i wszystkie moje obiektywy ostrzą jak trzeba bez żadnych mikroregulacji. Najczęściej latam wszędzie z Canon EF 50mm f/1.8 STM bo jest mały, lekki i ostry. Przed weekendem odebrałem paczkę z nowiutkim wyprodukowanym w tym roku (2015) Canon EF 50mm f/1.4 USM. Kilka lat temu miałem używkę z Allegro i nie narzekałem prawie na nic (na pewno nie na ostrość) no to teraz powinno być wszystko na tip top bo to przecież nówka no i będzie trochę jaśniejszy więc będzie można na trochę mniejszym ISO porobić zdjęcia...

Luz na pierścieniu od MF jak w jakichś przechodzonych Tamronach. Przy zdjęciach ze statywu gdzie cel znajdował się na odległości około 8m zbliżoną ostrość jaką mam na dzień dobry w STM-ce uzyskał na f/1.8 dopiero przy AFMA +20 a jakby się dało więcej to też by mu nie zaszkodziło. Na 2,5m celując do planszy SpyderLENSCAL praktycznie za każdym razem po przeostrzaniu pierścieniem od MF wychodziło inne zdjęcie czyli brak powtarzalności. Więc z dniem dzisiejszym odesłałem go do sklepu wraz z pismem o odstąpieniu od umowy zawartej na odległość i niech mi oddają kasę skoro mam do tego prawo.

milsa666
01-12-2015, 01:12
Na cztery wymienione przez Ciebie obiektywy trzy zaliczają niezłą dyskotekę. A to świadczy o tym że coś jest nie tak z puszką i zapewne będzie trzeba zrobić regulację układu AF do wzorca wraz z regulacją położenia matrycy, zwłaszcza jeżeli aparat ma już większy przebieg.

Ustawienie AFMA w aparacie na +13 może z kolei wskazywać na to że coś nie tak jest z tym Twoim Canon EF 24mm f/1.4L II USM albo problem powoduje puszka. Jak masz dobry egzemplarz obiektywu to nie powinieneś nic grzebać w mikroregulacji AF, ewentualnie w jakimś bardzo minimalnym stopniu w zakresie powiedzmy -4 0 +4.

Czytałeś oceny czytelników na Optyczne.pl związane z tym obiektywem? Canon EF 24 mm f/1.4L II USM - Optyczne.pl (http://www.optyczne.pl/index.html?producent=26&obiektyw=814&typ=0&moc=0&sort=) Jak nie to weź sobie przeczytaj tę pierwszą z 28 sierpnia 2015 pod "Podsumowanie:".

Więc najlepiej zrobisz jak jedno i drugie wyślesz na serwis i niech się zajmą diagnostyką a poźniej zapewne naprawą.

Ja zaliczyłem teraz coś podobnego tylko w drugą stronę. Mam teraz 5DS i wszystkie moje obiektywy ostrzą jak trzeba bez żadnych mikroregulacji. Najczęściej latam wszędzie z Canon EF 50mm f/1.8 STM bo jest mały, lekki i ostry. Przed weekendem odebrałem paczkę z nowiutkim wyprodukowanym w tym roku (2015) Canon EF 50mm f/1.4 USM. Kilka lat temu miałem używkę z Allegro i nie narzekałem prawie na nic (na pewno nie na ostrość) no to teraz powinno być wszystko na tip top bo to przecież nówka no i będzie trochę jaśniejszy więc będzie można na trochę mniejszym ISO porobić zdjęcia...

Luz na pierścieniu od MF jak w jakichś przechodzonych Tamronach. Przy zdjęciach ze statywu gdzie cel znajdował się na odległości około 8m zbliżoną ostrość jaką mam na dzień dobry w STM-ce uzyskał na f/1.8 dopiero przy AFMA +20 a jakby się dało więcej to też by mu nie zaszkodziło. Na 2,5m celując do planszy SpyderLENSCAL praktycznie za każdym razem po przeostrzaniu pierścieniem od MF wychodziło inne zdjęcie czyli brak powtarzalności. Więc z dniem dzisiejszym odesłałem go do sklepu wraz z pismem o odstąpieniu od umowy zawartej na odległość i niech mi oddają kasę skoro mam do tego prawo.

Hmm.
Canon ma zaledwie 1+ rok. Nie jest użytkowany mega intensywnie na pewno nie ma 10k zdjęć.
Co ciekawe dopowiem, że na wszystkich tych stałkach mam w mikroregulacji +ileś tam, tj. +13(24mm), +10(50mm1.8stm), +11(135mm).
Z nich trzech 135mmL buja się najmniej.
Ok. Wysyłam body + 3 obiektywy (może tej 50mm1.8stm nie ma po co bo i tak tam nie ma żadnej regulacji?).
Trochę czytałem o serwisie na Żytniej, z reguły niezbyt pochlebne opinie. Jednak mam nadzieje, że ludzie chętniej i częściej piszą gdy coś jest nie tak niż w przypadku dobrze wykonanej pracy.
Ma ktoś najświeższe opnie?
Jak przygotować aparat? - Trzeba dołączyć kartę SD? Trzeba wyczyścić mikroregulację na 0 dla wszystkich obiektywów?
Trochę strach tyle kasy tak kurierem puszczać...

mkamelg
01-12-2015, 12:59
Ile to wszystko jest razem warte? Z piętnastaka? To tyle co sam mój obecny aparat. Więc ludzie ze sklepu w którym go kupowałem online też pewno mieli stres czy dojdzie w całości ale doszedł. Nie można nastawiać się od razu negatywnie na to "że coś się stanie" bo wtedy się na pewno stanie.

To już od Ciebie zależy czym wyślesz, oni korzystają z UPS Zgłoś sprzęt - autoryzowany serwis fotograficzny CSI Foto i Video (http://e-csi.pl/zglos-sprzet) Ja osobiście nie mam absolutnie żadnych złych doświadczeń z tą firmą kurierską czego nie mogę powiedzieć o wszystkich innych. W takim przypadku wysyłka na ich koszt dotrze do nich na drugi dzień ale raczej nie będzie ubezpieczona. Jak chcesz mieć ubezpieczoną i nie stracić majątku na opłatę za wysyłkę to trzeba by skorzystać z oferty jakiegoś pośrednika np. https://www.sendit.pl/oferta albo w ostateczności Pocztexem Cennik - Pocztex | cennik.poczta-polska.pl (http://cennik.poczta-polska.pl/usluga,krajowy_pocztex.html) W takim wypadku wysyłasz sprzęt na swój koszt.

Cytując serwis:

"Prosimy o niedołączanie akcesoriów nie mających związku ze zgłaszaną usterką. Za takie akcesoria serwis nie bierze odpowiedzialności."

Zdejmujesz "gumkę" z wizjera, wyjmujesz kartę pamięci, usuwasz wszystkie dane o mikroregulacji AF z aparatu, nie pamiętam co z akumulatorem czy się go zostawia czy też nie ale chyba nie. Nie pamiętam co z akumulatorem bo na Żytnią wysyłałem sprzęt raz w życiu bodajże w 2011 roku.

Jak nigdy nie spisywałeś sobie gdzieś na kartce numerów seryjnych sprzętu to zrób to teraz i zostaw w domu tę informację.

Przed wysyłką i całkowitym zamknięciem paczki obfotografowujesz ją w środku tak żeby było widać co w tej paczce jest - musisz mieć jakiś dowód na to że faktycznie sprzęt takiej wartości był w środku na wypadek jakichś problemów z dostawą.

Serwis przeprowadzi wstępną diagnostykę a po jej przeprowadzeniu dostaniesz kosztorys i podejmiesz decyzję co mają dalej robić.

Bangi
01-12-2015, 14:11
@ milsa666 - tylko z tamtą 50tką miałem taki problem, z innymi nie (a miałem jeszcze wtedy 85.1.8, a teraz mam z jasnych jeszcze 135/2)

Jak wróciła z serwisu - zero problemów tego typu.

milsa666
02-12-2015, 20:01
Puszka i 24L poszedł do serwisu.
Zobaczymy co będzie.
Postanowiłem wysłać tylko "najgorszy" obiektyw. W nadziei, że jeżeli zostanie skorygowana puszka (pod kątem FF) to poprawi się sytuacja z pozostałymi, a jeżeli 24L jest wadliwy to zostanie prawidłowo zdiagnozowany.
Dam znać jaki będzie efekt.
Mam tylko nadzieję, że zdążą jeszcze przysłać wszystko przed świętami...

Ma ktoś doświadczenia po jakim czasie następuje "diagnoza" i jak czasowo wygląda "typowa" usługa serwisowa?

pozdrawiam

aptur
02-12-2015, 20:58
Jeśli tylko kalibracja to maksymalnie w ciągu tygodnia sprzęt powinien być z powrotem.

jelcyk
03-12-2015, 08:08
Czesto w obiektywach Canona zdarza sie zanieczyszczenie (zakurzenie?) plytki encodera.Wyczyszczenie sprawe zalatwia, ale samo czyszczenie przysparza ogromnych problemow ze wzgledu na wymagany stopien czystosci i delikatnosc podzespolu. Latwiej to ostatecznie zniszczyc niz wyczyscic (znacznie latwiej niz filtr matrycy), wiec niewielu sie podejmuje a w serwisie sie to wymienia na nowe. Sam proces czyszczenia jest latwy pod warunkiem, ze sie wie, czym czyscic ( od razu uprzedzam, ze wszystkie Rotiny, izopropanole i tego typu wynalazki odpadaja :-) ). Niemniej efekt bywa zaskakujacy i moze warto o tym pomyslec?.

--- Kolejny post ---

Czesto w obiektywach Canona zdarza sie zanieczyszczenie (zakurzenie?) plytki encodera.Wyczyszczenie sprawe zalatwia, ale samo czyszczenie przysparza ogromnych problemow ze wzgledu na wymagany stopien czystosci i delikatnosc podzespolu. Latwiej to ostatecznie zniszczyc niz wyczyscic (znacznie latwiej niz filtr matrycy), wiec niewielu sie podejmuje a w serwisie sie to wymienia na nowe. Sam proces czyszczenia jest latwy pod warunkiem, ze sie wie, czym czyscic ( od razu uprzedzam, ze wszystkie Rotiny, izopropanole i tego typu wynalazki odpadaja :-) ). Niemniej efekt bywa zaskakujacy i moze warto o tym pomyslec?.

--- Kolejny post ---

Czesto w obiektywach Canona zdarza sie zanieczyszczenie (zakurzenie?) plytki encodera.Wyczyszczenie sprawe zalatwia, ale samo czyszczenie przysparza ogromnych problemow ze wzgledu na wymagany stopien czystosci i delikatnosc podzespolu. Latwiej to ostatecznie zniszczyc niz wyczyscic (znacznie latwiej niz filtr matrycy), wiec niewielu sie podejmuje a w serwisie sie to wymienia na nowe. Sam proces czyszczenia jest latwy pod warunkiem, ze sie wie, czym czyscic ( od razu uprzedzam, ze wszystkie Rotiny, izopropanole i tego typu wynalazki odpadaja :-) ). Niemniej efekt bywa zaskakujacy i moze warto o tym pomyslec?.

mkamelg
11-12-2015, 15:56
Puszka i 24L poszedł do serwisu.

No i co tam zdiagnozowali?

asdf
11-12-2015, 20:00
Czesto w obiektywach Canona zdarza sie zanieczyszczenie (zakurzenie?) plytki encodera.Wyczyszczenie sprawe zalatwia, ale samo czyszczenie przysparza ogromnych problemow ze wzgledu na wymagany stopien czystosci i delikatnosc podzespolu. Latwiej to ostatecznie zniszczyc niz wyczyscic (znacznie latwiej niz filtr matrycy), wiec niewielu sie podejmuje a w serwisie sie to wymienia na nowe. Sam proces czyszczenia jest latwy pod warunkiem, ze sie wie, czym czyscic ( od razu uprzedzam, ze wszystkie Rotiny, izopropanole i tego typu wynalazki odpadaja :-) ). Niemniej efekt bywa zaskakujacy i moze warto o tym pomyslec?.

W Tamronach też takie coś jest? Czy tylko jakaś taśma ze stykami, jak przy pierścieniu ogniskowej?

milsa666
12-12-2015, 22:49
No i co tam zdiagnozowali?

Tak.
Technik nie znalazł nic co kwalifikowałoby się na usterkę. Czyli fajnie i nie fajnie.
Zaproponowano kalibrację puszki do jakiegoś wzorcowego elementu optycznego (jakiś zaj....sty obiektyw?) i potem korekcję 24L do tak skorygowanej puszki.

Ciekawe jak to będzie.
Zobaczymy czy bujanie ustanie. Choć z drugiej strony jeżeli nie stwierdzono usterki, a ja zwidów nie miałem...:?
No nic niedługo przyjdzie zestaw to nie omieszkam sprawdzić.

aptur
13-12-2015, 20:19
Zakładam, że będzie to samo. Daj znać jak przyjdzie sprzęt z serwisu.

jelcyk
14-12-2015, 11:04
Bujanie samo nie znika - moze jeszcze byc sprawa z zanieczyszczeniem sensora AF (przynajmniej teoretycznie) -mozesz tam sprobowac, bo moze akurat tylko twoj zestaw zachowuje sie niestabilnie? A na koniec - kalibracja nie ma nic wspolnego z ta niesprawnoscia - wezma tylko kase za nic, bo w gruncie rzeczy nie tego potrzebujesz !

aptur
14-12-2015, 23:30
Zakładam, że wizyta w serwisie nic nie da. Moim zdaniem 6D (być może także 5DIII) tak już ma. Szerokie szkło z 1,4 i średnio dwa. trzy zdjęcia na dziesięć są lekko niecelne. Oczywiście z bliska wszystko jest OK. Problemy zaczynają się od kilku metrów.

milsa666
15-12-2015, 23:10
Zakładam, że wizyta w serwisie nic nie da. Moim zdaniem 6D (być może także 5DIII) tak już ma. Szerokie szkło z 1,4 i średnio dwa. trzy zdjęcia na dziesięć są lekko niecelne. Oczywiście z bliska wszystko jest OK. Problemy zaczynają się od kilku metrów.

Zgadza się nic nie pomogło.
Przy mikroregulacji +0 frontfocus, gdy natomiast ustawię tak jak miałem przed regulacją +13 jest prawie OK.
Te moje testy robiłem przy świetle takie jakie teraz mammy w domach więc żarówki. Czy to możliwe żeby w serwisie przy "idealnej" temperaturze barwowej regulacji nie potrzeba, a gdy włączasz żarówę to od razu jedziesz prawie na koniec skali?
Oczywiście bujanie dalej występuje.

Jakby ktoś chciał zerknąć i się wypowiedzieć nt. normalności/nienormalności takiego zachowania to zapraszam:

https://www.youtube.com/watch?v=0n4bqC41b3U

Dzwoniłem do serwisu i zostałem poproszony o zdjęcia prosto z puszki. Muszą być jpg. To zrobiłem więc serię z +0 i +13. Robione z 1.3m czyli 50xogniskowa. Na końcu zdjęcie z Liveview.

Wszystkie one dostępne są:

https://www.dropbox.com/sh/y6ngwy5tn9liidj/AAAbUvR2DlkYq2VAN7fBO_Qka?dl=0

Jakby ktoś chciał, miał czas zerknąć i wyprowadzić mnie z błędu, że się czepiam to proszę zerknąć.
Moim zdaniem w przypadku +0 seria zawiera strzały słabe i beznadziejne (bujanie), w przypadku +13 są ostre i mniej ostre (też bujanie)

pozdrawiam

aptur
16-12-2015, 10:05
Mam podobny problem z 6D i 35/1.4 Zakładam że to kwestia body. Zresztą jutro będę miał drugi egzemplarz 35/1.4 do sprawdzenia.
Mam do ciebie prośbę. Weź ten zestaw i zrób powiedzmy 10 zdjęć przy f 1.4 celując na nieskończoność lub na odległość minimum 50m(wyjdź na balkon lub przed dom :D). W moim przypadku taka próba skutkuje tym, że średnio 2,3 zdjęcia mają piękny front focus. Ciekaw jestem jak wyjdzie u ciebie.

jaś
16-12-2015, 11:04
Mam podobny problem z 6D i 35/1.4 Zakładam że to kwestia body. Zresztą jutro będę miał drugi egzemplarz 35/1.4 do sprawdzenia.
Mam do ciebie prośbę. Weź ten zestaw i zrób powiedzmy 10 zdjęć przy f 1.4 celując na nieskończoność lub na odległość minimum 50m(wyjdź na balkon lub przed dom :D). W moim przypadku taka próba skutkuje tym, że średnio 2,3 zdjęcia mają piękny front focus. Ciekaw jestem jak wyjdzie u ciebie.

jakie to ma rzeczywiste zastosowanie? obiekt na odległości 50 metrów przesłona 1.4? proszę mnie poprawić jeśli to nieprawda - ale gdzieś czytałem że AF fazowy canona ustawia odległość w zakresie (z dokładnością do) głębi ostrości czyli w takim przypadku może ustawić każdą odległość pomiędzy 18.3 m a nieskończonością więc jeśli ten front focus jest mieści się pomiędzy 18 a 50 metrem to wszystko działa prawidłowo :mrgreen:.

dlatego jeszcze raz pytam jakie praktyczne zastosowanie ma ustawianie przesłony na 1.4 przy odległości przedmiotu 50m bo ja takiego (praktycznego zastosowania) nie widzę.

ja akceptuję nietrafione zdjęcia na poziome 2-3 zdjęcia na 100 ale wliczam w to nie tylko problemy z autofocusem ale również błędy operatora, problemy wynikające z przekadrowania, braku staranności i wszystkiego innego - wiatru, nadmiaru lub braku kawy, alkoholu :mrgren:, przy nietrafionych 3 zdjęciach na 10 wyrzuciłbym bym korpus albo obiektyw do kosza, albo zmienił hobby - ale ja jestem tylko amatorem może profesjonaliści mogą sobie pozwolić na 3 nietrafione na 10 zrobionych.

aptur
16-12-2015, 15:28
przy nietrafionych 3 zdjęciach na 10 wyrzuciłbym bym korpus albo obiektyw do kosza,

Jeśli chcesz poważnie rozważyć wyrzucenie body do kosza to proponuję abyś zrobił 10 zdjęć pod rząd swoim 50/1.4 przy f 1.4 ostrząc na nieskończoność.

Fotopstryczek
16-12-2015, 15:29
Jakby ktoś chciał, miał czas zerknąć i wyprowadzić mnie z błędu, że się czepiam to proszę zerknąć.
Przed mikrokalibracją katastrofa, nie miałem okazji czegoś takiego widzieć.
Moje wszystkie szkła C najlepiej chodzą z mikrokalibracją na 0.

Po mikrokalibracji, działa jak większość puszek C.
Byłbym bardzo zaskoczony gdyby serwis doprowadził AF fazowy do celności kontrastowego z LV :p

milsa666
16-12-2015, 19:02
Przed mikrokalibracją katastrofa, nie miałem okazji czegoś takiego widzieć.
Moje wszystkie szkła C najlepiej chodzą z mikrokalibracją na 0.

Po mikrokalibracji, działa jak większość puszek C.
Byłbym bardzo zaskoczony gdyby serwis doprowadził AF fazowy do celności kontrastowego z LV :p

Dostałem wstępną informację z serwisu, że to co używam do testów (tablica z programu FoCal - http://s449182328.websitehome.co.uk/focal/dl//Docs/Targets/r2/FoCal_Target_5r2ns.pdf) nie nadaje się do testów autofokusa. Wydawało mi się, że jak jest dużo kontrastowych elementów to dobrze, ale widać nie. Ponieważ autofokus może się tu pogubić... No może (a może nie?) - nie pracuje w serwisie Canona i nie pisałem oprogramowania obsługującego czujniki.
Taki wniosek został mi przekazany na podstawie filmiku na youtube (niestety nie udało im się ściągnąć plików z DropBoxa).
Tak właściwie jeżeli to jest taki beznadziejny obiekt do testów to dlaczego +0 jest mydło, a +13 w miarę OK. Ciekawe.
Dzisiaj zrobię testy fotografując coś innego - tylko co? Boję się, że jeżeli coś sobie wybiorę to też zostanie podważone i okaże się, że testy autofokusa można wykonać tylko dla super elemencie z serwisu.
Dodatkowo dostałem stronę z instrukcji 6D (nr 96).

Swoją drogą to ciekawe czy pracownicy CSI zaglądają tutaj...

Co do testów na duże odległości z światłem 1.4 to, nie będą one chyba wiarygodne i tutaj zrozumiałbym brak ostrości tam gdzie my sobie życzymy.

aptur
16-12-2015, 19:18
Co do testów na duże odległości z światłem 1.4 to, nie będą one chyba wiarygodne i tutaj zrozumiałbym brak ostrości tam gdzie my sobie życzymy.

Jeśli życzymy sobie aby ostrość była na nieskończoności a obiektyw twierdzi że on ma rację i ustawia na 10-15m to kto ma rację? Obiektyw?


Dzisiaj zrobię testy fotografując coś innego - tylko co?
Weź jakieś pudełko z napisami i zrób serię zdjęć.

milsa666
16-12-2015, 19:34
Jeśli życzymy sobie aby ostrość była na nieskończoności a obiektyw twierdzi że on ma rację i ustawia na 10-15m to kto ma rację? Obiektyw?


Weź jakieś pudełko z napisami i zrób serię zdjęć.

No racja.
Co do pudełka - spróbuję może nie zostanie podważone. Potem to już tylko zostają bateryjki...:)

jaś
16-12-2015, 21:31
Jeśli chcesz poważnie rozważyć wyrzucenie body do kosza to proponuję abyś zrobił 10 zdjęć pod rząd swoim 50/1.4 przy f 1.4 ostrząc na nieskończoność.

nie używam tego obiektywu do ostrzenia na nieskończoność na przysłonie 1.4 aż tak kreatywny nie jestem - jeszcze raz pytam tak z czystej ciekawości - jakie jest realne zastosowanie takiego ustawienia - co w ten sposób fotografujesz i może to co napisałem o af wyjaśnia twoje problemy, korpus mi się podoba na razie nie mam zamiaru wyrzucać bo robi dobre zdjęcia, przy przysłonie 1.4 przydałby się jeszcze jeden krzyżowy - skrajny prawy i to by wystarczyło - ale maketing był bardziej kreatywny niż ja i wyprodukował korpus z jednym punktem AF :mrgreen:.

Leon007
16-12-2015, 21:57
No racja.
Co do pudełka - spróbuję może nie zostanie podważone. Potem to już tylko zostają bateryjki...:)

Z tym spróbuj
http://www.kscameraclub.org/docs/pdfs/focus_test_chart_edited.pdf

milsa666
17-12-2015, 00:32
Z tym spróbuj
http://www.kscameraclub.org/docs/pdfs/focus_test_chart_edited.pdf

Przy tym to by mi zarzucili, że nie miałem 45o nachylenia, a pewnie około 47...

Dołożyłem kila zestawów zdjęć innych celów i dwa filmiki. Linki te poszły w mailu do serwisu - czekam na informację od CSI co zrobiłem źle i dlaczego autofokus miał prawo tak się zachować.

Jakby ktoś chciał:

https://www.dropbox.com/sh/v7mko636g72bh4f/AAD6J30obJLcWlGqo6wJBwO-a?dl=0
https://www.youtube.com/watch?v=bqDQxSMth8k
https://www.youtube.com/watch?v=zdzkibXBk_Y

podzielę się odpowiedzią gdy ją otrzymam.

pozdrawiam

milsa666
21-12-2015, 23:32
Witam ponownie.

Dostałem maila od CSI

Dzień dobry,
Na przesłanych zdjęciach widzę, że obiekt który Pan fotografował jest o wiele mniejszy niż sam znacznik na matówce. Sam czujnik zajmuje o wiele większą powierzchnię więc nie jestem w stanie określić co dokładnie złapał układ.
W załączeniu przesyłam zdjęcie wykonane po regulacji.
Oczywiście jeśli Pan sobie życzy może Pan ponownie dostarczyć sprzęt do serwisu w celu ponownego sprawdzenia.
Na niektóre zachowania sprzętu nie mamy żadnego wpływu gdyż są one związane z jego konstrukcją.

Z poważaniem,

imie nazwisko

Czyli moje obawy co "kiepskości" wyboru obiektów do testów AF się potwierdziły (mimo, że odsetek zdjęć celnych na +13 jest ponownie znacznie większy niż +0).
Nie wiem do czego można strzelić, żeby serwis zaciekawił się tematem - no chyba żeby zając się na poważnie fotografią tablic testowych zaakceptowanych przez CSI.

Temat oczywiście odpuszczam, bo ponowne przesyłanie zestawu nic tu nie da.
Pieniądze poszły się... a ja wracam do nauki panowania nad AF.