PDA

Zobacz pełną wersję : stocki i sprzedaż zdjeć



tomek293
27-11-2015, 16:49
cześć,
czy ktoś z Was próbował fotografii stockowej??
jak wyglądają Wasze dochody z tego typu fotografii?? na jakich stockach udostępniacie zdjęcia?

pracuje okazjonalnie od roku dodając zdjęcia na shutterstock (dostanie sie na stock nie było łatwe + powody odrzutu zdjeć, wg mnie często bezsensowne, ale sie udało) Sell photos, footage clips, illustrations & vectors | Shutterstock (http://submit.shutterstock.com/?ref=977390) - aktualnie mam 304 foty (różna tematyka, różna jakość)-> w rok udało mi sie wyciągnąć 450$ - zważając na ilość udostępnionych fotografii jest to groszowy zysk, ale jednak na jakieś szkiełko będzie. Gdybym systematycznie pracował, przyłożył się do tematu myślę, że było by więcej.

Jak wyglądają Wasze doświadczenia z stockami?

italy
27-11-2015, 23:09
ktualnie mam 304 foty (różna tematyka, różna jakość)-> w rok udało mi sie wyciągnąć 450$ - zważając na ilość udostępnionych fotografii jest to groszowy zysk, ale jednak na jakieś szkiełko będzie. Gdybym systematycznie pracował, przyłożył się do tematu myślę, że było by więcej.
Tu dałeś sam sobie odpowiedź kolego.
PO 1- jeśli należysz do grona osób którzy mając aparat i jakąś tam wiedzę podstawową o fotografii chcą od razu /rok/ ZARABIAĆ - na zdjęciach umieszczanych na stockach , to się bardzo pomyliłeś.
2- Chcąc mieć jakiekolwiek zyski :) z tego rodzaju pracy, musisz mieć niestety grubo ponad 2-3 tys zdjęć umiejscowionych w kilku co najmniej bankach zdjęć./zysk ze sprzedaży jednego zdjęcia to czasami kilka $ /zresztą sam się już o tym przekonujesz/
3-Jeśli będziesz miał dużo szczęścia może uda Ci się sprzedać jednorazowo jedno zdjęcie nawet za kwotę 2000-3000 $ :lol:, ale częściej będą to kwoty rzędu 100 $.
4- ilość zdjęć nie przekłada się na zainteresowanie ze strony chcących je kupić .
5- ogólnie podsumowując -jeśli temu nie poświecisz się do reszty - a to praca nie raz po kilkanaście godzin dziennie - to tylko dorobisz sobie do wypłaty.
6-Optymistycznie -da się z tego utrzymać :mrgreen:

GalaktycznyMuczaczo
27-11-2015, 23:44
wielu znajomych próbowało, wszyscy polegli :)

zanussi
27-11-2015, 23:57
ok 1200-1300 zdjęć na 6 czy 7 stockach i gdzieś tak ok 100$ miesięcznie ale ostatnio niestety mniej (pewnie z powodu niewrzucania ostatnio praktycznie niczego)

italy
28-11-2015, 01:38
wielu znajomych próbowało, wszyscy polegli
Taka jest brutalna prawda - Mało kto jest w stanie poświęcić się na pracę jak zaznaczyłem wyżej po kilkanaście godzin dziennie czasami. Systematyczność,kreatywność,i niestety dość duże koszty ponoszone przy takiej formie zarobkowania /studio,plener/to główny powód rezygnacji.
Z mojego punktu widzenia,zarobkowanie ze sprzedaży zdjęć przez banki,skończyło się dobrych kilka lat temu.Teraz jedynie można dorobić do wypłaty ;)Oczywiście są osoby - czasami grupa osób w ten sposób zarabiająca i to dobrze - ale to znikomy procent.
5- 6 lat temu udawało się zarobić miesięcznie dobrze ponad 600- czasami nawet 1000$.
Teraz to tylko drobne kwoty ,dlatego warto popracować dla kogoś na zlecenie -fotografia produktowa -i z tego można się utrzymać.
Ale nadal i kreatywność ,poświęcenie temu co się robi to jedne z podstaw uzyskania dobrych wyników finansowych.

tomek293
28-11-2015, 11:03
5- 6 lat temu udawało się zarobić miesięcznie dobrze ponad 600- czasami nawet 1000$.

wg mnie to dobry wynik- wiele osob może zdobyć sprzet, na który po prostu zarobili czesto nawet nie wychodząc z domu. Zamierzam systematycznie dodawać zdjecia, próbować dalej by osiągnąć minimum 100$ miesięcznie z tylko jednego stocka na jakim jestem. Czy jest to bardzo pracochłonne? jak juz bedziemy mieli w portfolio pełno zdjeć - to pracować juz nie trzeba a $ wpada

--- Kolejny post ---


wielu znajomych próbowało, wszyscy polegli :)

brak systematyczności? nastawienie, że od razu będzie nie wiadomo jak dobrze? poświęcony czas? czy...?

Macios
28-11-2015, 11:11
Oczywiście, że ze stocków da się utrzymać, tylko tak jak sam napisałeś - liczy się systematyczność, pracowitość, kreatywność i cierpliwość. Warto poczytać forum stock-board, z którego możesz się nauczyć bardzo wielu przydatnych w tym biznesie rzeczy.
Powodzenia!

italy
28-11-2015, 11:35
jak juz bedziemy mieli w portfolio pełno zdjeć - to pracować juz nie trzeba a $ wpada
I tu się grubo mylisz :)

GalaktycznyMuczaczo
28-11-2015, 12:51
brak systematyczności? nastawienie, że od razu będzie nie wiadomo jak dobrze? poświęcony czas? czy...?

mysle ze wszystko naraz, banki zdjęć obecnie są napchane i nałądowane zdjęciami, na początku napewno jest trudno a to oznacza jeszcze większą masę pracy, jeżeli pracujesz gdzieś poza foto to wiadomo że tego czasu niestety nie będziesz mieć aż tak dużo. Pozatym spada motywacja i chęć do robienia czegoś jeżeli nie odnosi to żadnego skutku bo nie mowie o sukcesie, w momencie kiedy poświęcasz powiedzmy sobie 10-12 godz pracy dziennie robiąc zdjęcia edytujac je itp itd, a na koniec miesiąca na twoim koncie pojawiają się $4 to raczej nie czujesz ze to co wykonałeś to dobra praca, dużo jest czynników, ja kiedyś za dzieciaka chyba wrzucilem jakieś 3 zdjęcia niewiedząc co to stock, ale sam raczej nie wszedłbym w ten biznes ze względów wyżej wymienionych

italy
28-11-2015, 13:02
ja kiedyś za dzieciaka chyba wrzucilem jakieś 3 zdjęcia
No to Kolego, teraz odcinasz kupony ;)
A tak na poważnie,żeby nie zniechęcić kolegę Tomka - jeśli będzie kreatywny, wyczuwał na jakie zdjęcia jest aktualnie zapotrzebowanie,odpowiednio je wykreuje,umieści w co najmniej 5-7 bankach zdjęć, to jest nie tylko szansa że jakąś fajną sumkę zainkasuje na koncie .Oczywiście należy pamiętać o rozliczeniu a fiskusem, bo niestety taka forma zarobkowania jest objęta podatkiem.

GalaktycznyMuczaczo
29-11-2015, 03:28
No to Kolego, teraz odcinasz kupony ;)
A tak na poważnie,żeby nie zniechęcić kolegę Tomka - jeśli będzie kreatywny, wyczuwał na jakie zdjęcia jest aktualnie zapotrzebowanie,odpowiednio je wykreuje,umieści w co najmniej 5-7 bankach zdjęć, to jest nie tylko szansa że jakąś fajną sumkę zainkasuje na koncie .Oczywiście należy pamiętać o rozliczeniu a fiskusem, bo niestety taka forma zarobkowania jest objęta podatkiem.

grosza nei zarobilem to jakie kupony odcinam :D szczyl byłem myslalem ze moze cos sie na tym wychaczy, potem olałem :D sam dzis szukalem z ciekawosci , nie znalazłem pozostałosci :D i chyba dobrze, a napisalem to zeby nie pisac ze "w stocki sie nigdy nie bawiłem" bo zraz znalazłby sie ktos mądry kto by znalazł moje wypociny :D heh pozdro

zanussi
29-11-2015, 10:41
Zdjecia sztokowe to zdjęcia specyficzne. Nie za bardzo da się sprzedać zdjęcia ze spaceru z aparatem po mieście. To musi być temat - wymyślony i wykonany stricte pod sztoki. Jeśli ktoś wyczuje co się tam najlepiej sprzedaje - i będzie systematycznie wrzucał po 20-30 zdjęć dziennie - czyli praca po 8-9 godzin dziennie - może liczyć na spore przychody.

tomek293
30-11-2015, 09:40
Zdjecia sztokowe to zdjęcia specyficzne. Nie za bardzo da się sprzedać zdjęcia ze spaceru z aparatem po mieście. To musi być temat - wymyślony i wykonany stricte pod sztoki.

i tu chyba sie nie zgodze (przynajmniej z mojego doświadczenia). Często nie wiemy jakie jest zapotrzebowanie i często "zwykłe" spacerowe zdjecia też się sprzedają.

PiKa
30-11-2015, 10:20
No właśnie, bo jak wyczuć na co jest zapotrzebowanie?

salas
30-11-2015, 10:36
Po tym co Ci sie najlepiej sprzedaje :o

tomek293
01-12-2015, 21:40
i niespodziewanie 1 fota sie sprzedala za 62$ :D świat staje sie piękniejszy i stock bardziej wiarygodny:))

zanussi
01-12-2015, 21:51
Najlepiej wrzucać wszystko co jest prawidłowo naświetlone, obrobione i opisane :)

Macios
01-12-2015, 22:03
Brawo! Takie sumy dają niezłą motywację:)

italy
01-12-2015, 22:40
Najlepiej wrzucać wszystko co jest prawidłowo naświetlone, obrobione i opisane
I to co zatwierdzą inspektorzy :mrgreen:
No to ładnie się sprzedało.I oby się na tym nie zaprzestało:)

tomek293
15-12-2015, 14:22
I to co zatwierdzą inspektorzy :mrgreen:

aktualnie trudniej sie dostać/przejść etap akceptacji by w ogole mieć możliwość dodawania zdjęć -> potem kilka prób dodania tego samego zdjecia mimo odrzutu często akceptują


No to ładnie się sprzedało.I oby się na tym nie zaprzestało:):mrgreen:
dzięki;))

grudzień jakiś lichy;) ale będzie lepiej - już człowiek szczęśliwy, że go stać na nowy obiektyw;)

Sting
23-12-2015, 14:19
Odpowiednia jakość zdjęcia, właściwe otagowanie, unikalny własny styl, znalezienie niszowej kategorii tematycznej (która ma widoki na dobrą sprzedaź), wykonywanie zdjęć mocno tematycznych, moda moda i moda (oczywiście na dane rodzaje zdjeć), możliwie duża uniwersalność sprzedawanych fotografii (poza tymi mocno tematycznymi), rozbudowywanie swojej oferty o nowe kategorie, systematyczność w dodawaniu nowych prac, sprzedaż w kilku bankach zdjęć jednocześnie i szczęście. Oto skrócona lista (moim zdaniem) elementów, które składają się na stanie się etatowym dostawcą zdjęć stockowych.

tomek293
27-02-2016, 10:21
Sell photos, footage clips, illustrations & vectors | Shutterstock (http://submit.shutterstock.com/?ref=977390) - pierwsze zarobione 1k USD ! przy 400fotach w ciągu pół roku i to tylko na jednym stocku! polecam, choc nie powiem- systematyczność i praca wymagane;-) bedzie na fajne szkiełko;)

italy
27-02-2016, 10:35
pierwsze zarobione 1k USD !
Nie zapomnij tylko z tego się rozliczyć.Ale przychodu gratuluję.

Merde
27-02-2016, 10:54
Sell photos, footage clips, illustrations & vectors | Shutterstock (http://submit.shutterstock.com/?ref=977390) - pierwsze zarobione 1k USD !

Podlinkuj tak, żeby można było zobaczyć na czym tego tysiaka zarobiłeś :-)

italy
27-02-2016, 11:12
przy 400fotach w ciągu pół roku i to tylko na jednym stocku!
Wydaje mi się że to kwota osiągnięta ze sprzedaży półrocznej nie jednego zdjęcia ale jak kolega zaznaczył - 400.
No chyba że trafił na dobrego kupca na sprzedaży na wyłączność za jedno konkretne foto.

tomek293
27-02-2016, 12:08
TomeK K.'s Portfolio on Shutterstock (http://www.shutterstock.com/gallery-977390p1.html) teraz powinno działać- dzisiaj dużą paczkę zdjęć zapuściłem;))

--- Kolejny post ---

i oczywiście nie na jednym zdjeciu -> aktualnie 460 fot-> ale ok 50 nie sprzedało ani razu

Merde
27-02-2016, 12:11
TomeK K.'s Portfolio on Shutterstock (http://www.shutterstock.com/gallery-977390p1.html) teraz powinno działać- dzisiaj dużą paczkę zdjęć zapuściłem;))

To jeszcze aby zaspokoić moją ciekawość - które zdjęcie to twój bestseller? :-)

tomek293
27-02-2016, 12:25
Lighthouse In Aberdeen- Scotland Long Exposure Photo - Panorama - 116970892 : Shutterstock (http://www.shutterstock.com/pic.mhtml?id=116970892) sprzedane 226 razy (174,25USD)

Merde
27-02-2016, 13:48
Lighthouse In Aberdeen- Scotland Long Exposure Photo - Panorama - 116970892 : Shutterstock (http://www.shutterstock.com/pic.mhtml?id=116970892) sprzedane 226 razy (174,25USD)

Landszafcik... a to niespodzianka.
Spodziewałem się czegoś bardziej generycznego, użytecznego biznesowo, w stylu "uścisk dłoni dwóch krawaciarzy".

Macios
27-02-2016, 13:52
Dobra robota Tomek! A swoją drogą ciekaw jestem ilu z użytkowników tego forum żyje ze stocków?

italy
27-02-2016, 14:23
A swoją drogą ciekaw jestem ilu z użytkowników tego forum żyje ze stocków?
Żyć się nie wyżyje . .Ale dorobić jakąś cyfrę w miesiącu można -jak najbardziej.Inaczej się to ma do fotografii produktowej.Tu już można -choć z poświęceniem - zarobić na siebie.Ze stocków można jedynie raz na jakiś czas za sprzedaż na wyłączność zarobić jakąś cyfrę z 3 zerami po niej :)

--- Kolejny post ---


Landszafcik... a to niespodzianka.
Spodziewałem się czegoś bardziej generycznego, użytecznego biznesowo, w stylu "uścisk dłoni dwóch krawaciarzy".
Merde , życie jest pełne niespodzianek :)Ty charujesz nad detalami a ktoś podczas spaceru zarobi na widoczku :)Co nie ujmuje nic autorowi powyższego zdjęcia :)

Macios
27-02-2016, 14:27
Italy - ja żyję ze stocków:)

tomek293
27-02-2016, 22:20
Dobra robota Tomek!

dzięki wielkie;) zająłem sie tym po paru latach, gdzie robiłem foty i....i byly tylko na dysku. Z lenistwa tylko na jednym stocku wystawiam foty, ale wiem, że niektórzy z tego potrafią żyć. Jednak wymaga to ciezkiej pracy, cierpliwosci, systematycznosci i-> najlepiej robić pod stocki foty a nie tak jak ja- hobbistycznie, turystycznie dodaje wszystko, bez skupienia sie na jakieś kategorii zdjeć, poszukiwania niszy. Ogollnie powaznym ludziom nie polecam:D wkurza sie człowiek tylko jak odrzucają foty z byle powodów;) ale komus kto ma czas, duzo zdjeć i...i np szuka $ na jakis obiektyw "marzeń" to warto;)

tomek293
28-02-2016, 12:34
Macios - niesamowity poziom, fajny styl prac -> z ciekawości mogę zapytać ile miesięcznie wyciągasz na samym shutterze?