PDA

Zobacz pełną wersję : Jakie obiektywy dla początkującego.



donbruderro
16-11-2015, 22:01
Na wstępie chciałbym się przywitać, jestem tu nowy z fotografią dopiero zaczynam wiwec proszę o wyrozumiałość. No ale do tematu.
Zakupiłem Canona 1000D z standardowym obiektywem 18-55. A że chcę robić zdjęcia krajobrazów, zwierzęta i takie tam, makro, czasem sportowe (głównie sporty samochodowe) no i oczywiście czasem takie zwykłe "u cioci na imieninach". Raczej będę wybierał używane z racji ograniczonego budżetu. Myślałem nad sigmą lub tamronem dla mnie szczerze żadnej różnicy nie ma[emoji2] nawet pewnie nie zauważę różnicy. Ale sa tańsze z tego co widziałem. No więc pytanie, jakie obiektywy do tego? Chcę się też bawić rozmyciem tzw. bokeh ( poprawcie mnie jak źle napisalem) no i strasznie mnie jara "zamrażanie" wody. W ogóle strasznie mnie jara wszystko co z fotografią dla tego trochę moge być chaotyczny [emoji12]

salas
16-11-2015, 22:24
podjarałem się czytając, idę spać. Polecam poczytać forum i google :mrgreen:
tamron 16-300 załatwi sprawę! :shock:

Tom77
16-11-2015, 22:46
Na wstępie chciałbym się przywitać, jestem tu nowy z fotografią dopiero zaczynam wiwec proszę o wyrozumiałość. No ale do tematu.
Zakupiłem Canona 1000D z standardowym obiektywem 18-55. A że chcę robić zdjęcia krajobrazów, zwierzęta i takie tam, makro, czasem sportowe (głównie sporty samochodowe) no i oczywiście czasem takie zwykłe "u cioci na imieninach". Raczej będę wybierał używane z racji ograniczonego budżetu. Myślałem nad sigmą lub tamronem dla mnie szczerze żadnej różnicy nie ma[emoji2] nawet pewnie nie zauważę różnicy. Ale sa tańsze z tego co widziałem. No więc pytanie, jakie obiektywy do tego? Chcę się też bawić rozmyciem tzw. bokeh ( poprawcie mnie jak źle napisalem) no i strasznie mnie jara "zamrażanie" wody. W ogóle strasznie mnie jara wszystko co z fotografią dla tego trochę moge być chaotyczny [emoji12]

Kup cokolwiek i tak pewnie będziesz zajarany

Mike7
16-11-2015, 22:53
18-55 is + 55-250 is + 50 1.8 stm

RobertON
16-11-2015, 23:54
Chcę się też bawić rozmyciem tzw. bokeh ( poprawcie mnie jak źle napisalem) no i strasznie mnie jara "zamrażanie" wody. W ogóle strasznie mnie jara wszystko co z fotografią dla tego trochę moge być chaotyczny

Jesteś chaotyczny.

Po pierwsze zamrażanie wody - to wymaga dłuższego czasu i do tego nie jest potrzebny jakiś specjalny obiektyw, tylko dłuższy czas i zapewne filtry, polar na początek i szary.

Po drugie, z bokehu się "wyrasta" , ale to jest specyfika obiektywów. Innymi słowy to jest wada optyczna, która urosła do "magii".
Wystarczy, że kupisz sobie M42 Helios 44-2 i już możesz osiągnąć bajkowy bokeh, czyli praktycznie nieostrość dookoła motywu.

Proponuję wpierw poczytać i spróbować używać tego co masz w tej chwili.

http://fotoblogia.pl/5922,poradnik-jak-uzyskac-na-zdjeciach-piekny-bokeh

http://www.dfv.pl/szkola-podstawy-fotografia.html?id=111

este
17-11-2015, 00:23
Po drugie, z bokehu się "wyrasta" , ale to jest specyfika obiektywów. Innymi słowy to jest wada optyczna, która urosła do "magii"
Taaak, bokeh to taka "wada optyczna z której się wyrasta". Przecież Kolega gotów w to uwierzyć :)

jaś
17-11-2015, 00:37
Taaak, bokeh to taka "wada optyczna z której się wyrasta". Przecież Kolega gotów w to uwierzyć :)

e tam, ja bym powiedział że to wada która się z wiekiem pogłębia :mrgreen: i sięga głębiej do kieszeni, heliosy już tak nie cieszą jak za młodu

Silveraxe
17-11-2015, 01:14
podjarałem się czytając, idę spać. Polecam poczytać forum i google :mrgreen:
tamron 16-300 załatwi sprawę! :shock:
Ten Tamron to ma ladny bokeh tak okolo 1.2 nie? :D

Obiektywy Canon - Fotografia - Sklep internetowy Cyfrowe.pl (http://www.cyfrowe.pl/obiektywy,1,12/p/2/Canon.html)
Popacz dookola ile brudu na ulicach, ceny jak w warzywniaku tylko brac, przebierac i płacić

eleroo
17-11-2015, 01:21
Napisz co masz na mysli wspominając o "zamrażaniu" wody. Bo mi się to kojarzy raczej z bardzo dynamicznymi fotami wszelakich rozprysków i tu potrzebne byłyby bardzo krótkie czasy. Długie czasy i filtry to do rozmemłanych wodospadów i morza bez fal. ;) Tak czy siak, szkło jakieś specjalne nie jest do tego potrzebne.


Po drugie, z bokehu się "wyrasta" , ale to jest specyfika obiektywów. Innymi słowy to jest wada optyczna, która urosła do "magii".
Ubawiłam się do łez. Bokeh to nie jest żadna wada optyczna :) Kolega chyba nie rozumie dokładnie co oznacza to pojęcie. Tak czy siak, musisz określic jaki bokeh lubisz, czy rozmemłany, czy bardziej agresywny, czy kółeczkowy, czy cebulkowy, czy prosty, czy wirujący czy w kwadraty i wtedy poszukać odpowiednich szkieł. Wspomniany Helios to początek i dobry punkt wyjścia do zabawy, bo jest tani jak barszcz i przy umiejętnym posługiwaniu się nim mozna osiągnąć różne fajne rezultaty, zależy co lubisz i czego oczekujesz.

Zrób 10k fot tym co masz, wtedy będziesz już wiedział dokładnie czego potrzebujesz.

RobertON
17-11-2015, 08:49
Kolega chyba nie rozumie dokładnie co oznacza to pojęcie.

Rozumiem, nawet staram się je pojąć od strony technicznej :)



ale to jest specyfika obiektywów. Innymi słowy to jest wada optyczna, która urosła do "magii".

Dla mnie to jest zdecydowanie specyfika obiektywu, a jak kto woli wada czy niedoskonałość. Ba, nawet może być też środkiem wyrazu.

Warto poczytać o zależnościach jakie decydują o owej specyfice, która lepiej lub gorzej (ładniej lub nie - umownie) przedstawia to, co jest poza przestrzenią ostrości.

https://luminous-landscape.com/bokeh/

donbruderro
17-11-2015, 09:51
Zrób 10k fot tym co masz, wtedy będziesz już wiedział dokładnie czego potrzebujesz.

No i chyba do tego się zastosuje. Dokupie jeszcze obiektyw stało ogniskowy http://www.optyczne.pl/3.1-Test_obiektywu-Canon_EF_50_mm_f_1.8_II.html czytałem ze jest bardzo dobry dla początkujących.
A jak już się na pstrykam ogarnę to będę wiedział co chcę robić.

donbruderro
17-11-2015, 10:28
Mam jeszcze filtr polaryzacyjny, dokupie jeszcze filtr szary, może mi się przydać jak już ktoś tu wspomniał. Jakieś jeszcze filtry polecacie?

becekpl
17-11-2015, 10:32
mnie jara zamrazanie wody w lodowce
potem to wrzucam do drinkow i znow sie jaram

adam1004a
17-11-2015, 10:32
kurcze chłopak zaczyna zabawe z canonem 1000d, a wy drzecie z niego łacha. ja też kiedyś dostałem od ojca Zenita i byłem zjarany, że hej. Czasem się ma te naście lat, a czesem i -dzisci i się jest zjaranym. Znudzeni pracą profejonaliści nie zrozumieją. Mnie tam nadal jara każdy zakup foto.
co do szkiełek to kupiłbym najpierw szkło 50mm 1.4. nie są przesadnie drogie. co do heliosów to ok, tyle że ustawianie ostrości na 1000d z jego wizjerem jest trudne, a przejściówka z dandelionem za free nie jest no i odynamicznej zmianie ostrości można zapomnieć. Celowałbym w sigme 50 1.4, ew. canon 50 1.4

co do tele, to nie kupuj półśrodków - szkoda kasy. w mojej ocenie najtańszy to Tamron 70-200 mm f/2.8 SP AF Di LD IF Macro / - można kupić używany za koło 1700zł, albo canon 70-200L f4 - mały i zgrabny. potem to już canon 70-200 f4 is zacne szkło. Ja też kiedyś miałem plastiki za kilka złotych i zapiąłem, zażenowałem się mydełkiem i odsprzedałem ciułając kaske na coś fajniejszego.

W mojej ocenie jednak na stat to do aps-c dobra 50mm to podstawa, w miarę uniwersalne szkło.

Ale zanim coś kupisz to pobaw się aparatem z 6 miesięcy to zauważysz czego ci najbardziej brak. masz kita z szerokim zakresem ogniskowych, ten kit nie jest taki zły jak go malują. jak za 6 miesięcy nadal będziesz zjarany to wtedy pomyśl o zakupach.

szkoda, że chłopak wcześniej nie trafił na forum, można przecież kupić fajne zestawy canon 40d ze szkłami w cenie nowego 1000d, a 40d można gwoździe wbijać

zdebik
17-11-2015, 10:41
Filtr oleju ;) jesli kupiles aparat niedawno nie szalej. Poznaj sprzet i jego mozliwosci. Gdy zaglebisz sie w temacie sam bedziesz wiedzial czego Ci potrzeba.

Jesli juz masz parcie na zakupy wez 50 1.8 stm i zobacz co robi f1.8 ze zdjeciami.

RobertON
17-11-2015, 10:59
No i chyba do tego się zastosuje. Dokupie jeszcze obiektyw stało ogniskowy http://www.optyczne.pl/3.1-Test_obie..._f_1.8_II.html czytałem ze jest bardzo dobry dla początkujących.
A jak już się na pstrykam ogarnę to będę wiedział co chcę robić.

Tej wersji się trzymaj i życzę powodzenia.

zdebik
17-11-2015, 11:53
Nie kupuj wersji II tylko STM.

salas
17-11-2015, 12:41
Canon EF 50 mm f/1.8 STM - Obiektywy - Foto - Sklep internetowy Cyfrowe.pl (http://www.cyfrowe.pl/aparaty/obiektyw-canon-ef-50-mm-f-18-stm.html) ten se kup a nie tamten co podałeś

dave88
17-11-2015, 13:48
N... no i strasznie mnie jara "zamrażanie" wody. [emoji12]

do zamrażania wody to polecam zamrażarkę z Boscha :D

zdebik
17-11-2015, 14:39
do zamrażania wody to polecam zamrażarkę z Boscha :D
Suchy lód lepszy.

Silveraxe
17-11-2015, 16:37
Na wstępie chciałbym się przywitać, jestem tu nowy z fotografią dopiero zaczynam wiwec proszę o wyrozumiałość. No ale do tematu.
Zakupiłem Canona 1000D z standardowym obiektywem 18-55. A że chcę robić zdjęcia krajobrazów, zwierzęta i takie tam, makro, czasem sportowe (głównie sporty samochodowe) no i oczywiście czasem takie zwykłe "u cioci na imieninach". Raczej będę wybierał używane z racji ograniczonego budżetu. Myślałem nad sigmą lub tamronem dla mnie szczerze żadnej różnicy nie ma nawet pewnie nie zauważę różnicy. Ale sa tańsze z tego co widziałem. No więc pytanie, jakie obiektywy do tego? Chcę się też bawić rozmyciem tzw. bokeh ( poprawcie mnie jak źle napisalem) no i strasznie mnie jara "zamrażanie" wody. W ogóle strasznie mnie jara wszystko co z fotografią dla tego trochę moge być chaotyczny

No i chyba do tego się zastosuje. Dokupie jeszcze obiektyw stało ogniskowy http://www.optyczne.pl/3.1-Test_obie..._f_1.8_II.html czytałem ze jest bardzo dobry dla początkujących.
A jak już się na pstrykam ogarnę to będę wiedział co chcę robić.
--------------------------------------------------------------------------------------------
Polecam ci dużo literatury fotograficznej do czytania a do pisania słownik ortograficzny.
Z nowomowy już nie wyrośniesz i bliżej ci do grypsery wieziennej nizli do poprawnej wymowy i prawidłowej składni.
DO SZKOŁY!

RobertON
17-11-2015, 21:02
Polecam ci dużo literatury fotograficznej do czytania a do pisania słownik ortograficzny.
Z nowomowy już nie wyrośniesz i bliżej ci do grypsery wieziennej nizli do poprawnej wymowy i prawidłowej składni.
DO SZKOŁY!

Dbajmy o czystość języka pisanego, ale nie bądź aż takim purystą w tej materii. Może jest już po szkole.

Widać, że wątkotwórca się starał i nawet powstawiał przecinki. Przywitał się, a i netykieta nie jest mu obca.

Bywają znacznie gorsze teksty, nawet na tym forum.

A "jaram", cóż kiedyś tak się mówiło na palenie papierosów, podobnie jak "ogarnąć" - teraz znaczy coś jeszcze innego niż niegdyś.

Wracając do tematu - faktycznie nowa 50-tka w wersji STM, jest dobrym wyborem na początku fotografowania.

adam1004a
17-11-2015, 22:20
--------------------------------------------------------------------------------------------
Polecam ci dużo literatury fotograficznej do czytania a do pisania słownik ortograficzny.
Z nowomowy już nie wyrośniesz i bliżej ci do grypsery wieziennej nizli do poprawnej wymowy i prawidłowej składni.
DO SZKOŁY!

warto poczytać o interpunkcji, jak już wypominamy ortografię i grypserkę.
poczytaj o przecinkach przed spójnikiem "a" oraz "i"

zresztą do pisania to służy papier i długopis, a słownik ortograficzny pełni zupełnie inną rolę

Silveraxe
18-11-2015, 00:28
no popacz popacz :confused: