PDA

Zobacz pełną wersję : Do użytkowników 24-105L - aberracja na 24 mm



Jano
14-04-2006, 10:57
Proszę o podzielenie się informacjami czy zauważyliście przy 24 mm aberrację i jaka jest jej intensywność, jak można ją zniwelować.

Jac
14-04-2006, 13:01
sa aberacje jak w kazdym szkle, zobacz sobie wykresiki na http://photozone.de/8Reviews/lenses/canon_24105_4_is/index.htm na CA jak widac pomaga przymykanie przyslony.

Slavko
14-04-2006, 19:20
Też bardzo się tego balem przed zakupem, bo testy dowodzą, że nie jest ona mała. Ale do tej pory nie zauważyłem niczego, co możnaby określić desktukcją zdjęcia z powodu aberracji. Testy testami, a życie sobie...

Vitez
15-04-2006, 16:43
Ja w swoim nie zauwazylem... ale rzadko uzywam w nim 24mm/f4 no i sezon na aberracje (spacery vs galezie vs slonce) dopiero sie zaczyna ;)

Pawel Woo
17-04-2006, 16:03
Potwierdzam jak wyżej

Metus
18-04-2006, 14:23
niestety to prawda. Aberracje są i wcale nie takie małe jak na tą klasę sprzetu i pułap cenowy. Ostatnio robiłem zdjęcie pomieszczenia .. na obrzeżach okna pojawiły się spore aberracje :/

Costus
18-04-2006, 15:02
Oglądałem własnie bardzo szczegółowo kilka ze zdjec z ostatniego pobytu na nartach w Alpach robionych na 24 mm i - podobnie jak Vitez - nic nie zauważyłem. Przy takich warunkach (snieg, niebo itd.) powinno to być zauważalne. Ale z tego co już miałem okazję rozmawiac m.in. z Fotoit egzemplarz egzemparzowi nie jest równy.

arturs
18-04-2006, 22:35
Ja przeglądalem u siebie, akurat rzadko uzywam szerokiego kąta i też jakoś niewiele moge zauważyć, przypuszczam że w jakiś specyficznych warunkach pewnie wylezą ale czego czy nie widzą.... ;-) przy powiększeniach jakie maksymalnie robię jakoś nie zauwazyłem szczególnie dokuczliwych, może napiszcie jak ją wywołac ;-), lub Metus pokaż jakiś przykład to porównamy moze słabo szukamy (i jak znajziemy to będziemy dopiero się martwić)

Pozdrawiam
Artur Starz

Jano
19-04-2006, 08:23
Wystarczy strzelić fotkę gałęzi na 24mm przy F4 i na brzegach zdjęcia robią się gałęzie z fioletowymi i zielonymi obwódkami, nawet F8 nie likwiduje tego efektu całkowicie. Na innych ogniskowych zjawisko występuje ale w dużo mniejszym stopniu.

Czy mógłbym komuś przesłać zdjęcia do oceny, może sam wyolbrzymiam zjawisko ale ostatnio krytykowany był na forum kit za aberrację a oglądając zdjęcia z kita stwierdziłem że mój obiektyw ma większą aberrację. Męczy mnie myśl, że może trafił mi się ten zły egzemplarz obiektywu. Robiłem zdjęcia świecących żarówek, halogenów i nie było wtedy nawet śladu aberracji ale zdjęcia drzew mnie martwią bo to mój ulubiony temat. Będę wdzięczny za pomoc w rozwianiu moich wątpliwości.

pozdrawiam

Jano

Pawel Woo
19-04-2006, 08:52
Słyszałem pogłoskę, ze aberracje w 24-105 sa większe przy włączonym IS.
Czy ktoś to sprawdzał?
Jakos nie widzę związku...

Vitez
20-04-2006, 01:23
Ide jutro do ZOO i wprawdzie nie mialem zamiaru brac tego szkla ale sie poswiece i specjalnie walne fotke testowa :p

sandr
20-04-2006, 07:04
Aberracja jest faktem z którym się w tym przypadku trzeba pogodzić (albo sprzedać 24-105...). W każdym razie - przed zakupem, czytałem jego recenzje na Photozone (http://www.photozone.de/8Reviews/lenses/canon_24105_4_is/index.htm) .

Pawel Woo
21-04-2006, 12:03
Errr... tego
Albo jestem ślepy, albo mój egzemplaż jest cudowny ale abberacji (wiekszych niż typowa dla tej klasy szkła) nie widzę...

Vitez
22-04-2006, 00:55
Jak nie zapomne to jutro sprawdze zdjecia ze spaceru ale mam glupie podejrzenie (skoro na kilkuset wczesniejszych zdjeciach zero aberracji) ze i moja sztuka jest jakas cudownie antyaberracyjna ;)