PDA

Zobacz pełną wersję : kolizja drogowa a sprzęt foto - kalibracja? sprawdzenie?



zoomi
05-11-2015, 19:18
miałem nieprzyjemność uczestniczyć w zdarzeniu drogowym, ktoś zajechał mi drogę, doszło do uderzenia w inny samochód

w bagażniku w dwóch torbach przewoziłem 5d3 + cztery szkła eLki
na oko nic im nie jest

jak uważacie - czy powinno się wysłać po takim wstrząsie sprzęt do serwisu celem sprawdzenia i ewentualnej kalibracji ?

szkoda nie z mojej winy, sprawca ukarany mandatem, poprosiłem Policję na miejscu zdarzenia o spojrzenie na zawartość
bagażnika i odnotowanie tego co zobaczyli w notatce z miejsca zdarzenia co bez oporów uczynili, powiadomiłem o tym
fakcie ubezpieczyciela sprawcy który odpowiada za likwidację szkody

bardzo proszę o opinie - wysyłać na Żytnią ?

damianko
05-11-2015, 19:21
Myślę że możesz wysłać do rzeczoznawcy w tym wypadku do serwisu w celu sprawdzenia sprzętu.

Tom77
05-11-2015, 19:35
miałem nieprzyjemność uczestniczyć w zdarzeniu drogowym, ktoś zajechał mi drogę, doszło do uderzenia w inny samochód

w bagażniku w dwóch torbach przewoziłem 5d3 + cztery szkła eLki
na oko nic im nie jest

jak uważacie - czy powinno się wysłać po takim wstrząsie sprzęt do serwisu celem sprawdzenia i ewentualnej kalibracji ?

szkoda nie z mojej winy, sprawca ukarany mandatem, poprosiłem Policję na miejscu zdarzenia o spojrzenie na zawartość
bagażnika i odnotowanie tego co zobaczyli w notatce z miejsca zdarzenia co bez oporów uczynili, powiadomiłem o tym
fakcie ubezpieczyciela sprawcy który odpowiada za likwidację szkody

bardzo proszę o opinie - wysyłać na Żytnią ?

Jeżeli szkłom nic nie jest to chyba szkoda zachodu i pieniędzy
Jeżeli coś się uszkodziło to chyba jesteś w stanie to szybko sprawdzić ?
Na żytniej podepną szkła i popstrykają trochę testowych fotek

Adam71
05-11-2015, 20:33
A jak jadą do sklepu czy wysyłane są kurierem to dopiero nimi trząsają i rzucają. Takie uderzenie przy tym to pikuś przy tym jak pan z UPS wrzuca paczkę z rozpędu na pakę.

Jago
07-11-2015, 09:54
Jest tylko jedne a'le. Nawet jak sprzęt będzie uszkodzony to jak udowodnisz ubezpieczycielowi, że przed kolizją był on cały. Nikt Tobie lekką rączką nie wypłaci parę tysi.

damianko
07-11-2015, 13:19
A jak udowadniasz, że samochód przed kolizją nie był uszkodzony?

RobertON
07-11-2015, 15:13
Zgodnie z zasadami, która w kodeksie cywilnym w artykule 6 mówi:

"ciężar udowodnienia faktu spoczywa na osobie, która z faktu tego wywodzi skutki prawne"

To na Tobie spoczywa obowiązek udowodnienia, że został uszkodzony w wyniku kolizji drogowej.

W efekcie, zgłaszasz taki fakt, ale ubezpieczyciel albo domaga się opinii technicznej w zakresie uszkodzenia, a bywa, że sam wysyła sprzęt do ekspertyzy i koszt takowej ponosi.

Jak masz wątpliwość, czy coś się nie stało, to zbadaj sprzęt w CSI.

Koszty przedstaw ubezpieczycielowi, a pownienien to uznać za zasadne w ramach normalnych następstw zdarzenia.

Tom77
07-11-2015, 16:35
A jak udowadniasz, że samochód przed kolizją nie był uszkodzony?

Nie ma znaczenia czy był uszkodzony, ważne co masz w ubezpieczeniu

RobertON
07-11-2015, 17:27
Nie ma znaczenia czy był uszkodzony, ważne co masz w ubezpieczeniu

To jest szkoda z polisy OC posiadacza pojazdu.

Czyli sprawcą jest "przeciwnik", więc to JEGO ubezpieczyciel odpowiada za normalne następstwa zdarzenia drogowego. Reguluje to ustawa "ubezpieczeniowa" i Kodeks Cywilny.

Jak sprzęt był w bagażniku, to wskutek zderzenia (a to jest pole do popisu do ubezpieczalni) mogło się zdarzyć jego uszkodzenia, tak jak i okularów kierowcy, zegarka i tysiąca innych rzeczy.

Co to ludzie teraz nie wymyślają... :)

radiki
07-11-2015, 17:31
Nie prościej samemu zrobić kilkanaście/dziesiąt fotek i sprawdzić, czy wszystko działa? Właściciel eLek powinien sobie chyba z tym poradzić?

Jago
07-11-2015, 22:30
A jak udowadniasz, że samochód przed kolizją nie był uszkodzony?

Po prostu najlepiej wezwać na miejsce Policję która wykona dokumentację fotograficzną i dokona innych ustaleń. W przypadku próby "migania" się ubezpieczalni przed wypłatą odszkodowania (a takie przypadki niestety nie należą do rzadkości) powołany biegły ma piękny materiał porównawczy.
I to jest najlepszy sposób na udowodnienie swoich racji tzn tego, że zgłoszone do szkody uszkodzenia mają związek z kolizją a nie powstały w zupełnie innych okolicznościach.

chester_jds
07-11-2015, 23:14
Z przymrużeniem oka - najlepiej na okoliczność ewentualnej kolizji drogowej wozić w bagażniku niesprawny sprzęt foto (można hurtowe ilości) i próbować naciągnąć ubezpieczyciela na jego uszkodzenie podczas kolizji :)

radiki
08-11-2015, 00:47
@chester_jds i to jest pomysł !! ;)

salas
08-11-2015, 03:19
Typowo po polsku. Telewizory wozcie i inne sprzety. Oczywiscie z przymrozeniem oka