PDA

Zobacz pełną wersję : Canon 6D nie ostrzy



Yuukarii
30-09-2015, 21:43
Witam, po wielkich wątpliwościach dotyczących zakupu aparatu kupiłam Canona 6D + 50mm 1.4
Świat mnie chyba nienawidzi, bo moje body zapewne jest źle skalibrowane. Na auto nie ostre, na manualu także nie ostre. Nie jest to wina obiektywu, bo dziś w szkole podpinałam Sigmę 24-70, Canona 70-200 i Canona 100 i najlepiej było na 100mm.

To jest zdjęcie z 100mm, na nim wychodzi i tak najlepiej, zdjęcie dodatkowo wyostrzone w Ps. Moim zdaniem jest nadal nie ostre. F/5,6 i ustawiona ostrość na oczy.

https://canon-board.info/imgimported/2015/09/huYvJ5x-2.jpg?1
źródło (http://i.imgur.com/huYvJ5x.jpg?1)


A tutaj ja z 50mm

https://canon-board.info/imgimported/2015/09/7KvjMfJ-2.jpg?1
źródło (http://i.imgur.com/7KvjMfJ.jpg?1)

Czy ktoś wie jak skalibrować 6D? Robić to sama, wysyłać do serwisu na Żytnią, albo upominać się o nowy na gwarancji,jest to błąd fabryczny? Czy one są faktycznie nie ostre, czy już mi się zdaje. Aparat mam 2 dzień... I proszę o sensowe odpowiedzi trzymające się tematu.

sebcio80
30-09-2015, 21:48
popraw zdjęcia, bo nic nie widać,

po zmniejszonych zdjęciach niewiele będziemy mogli Ci pomóc
musisz wrzucić całe oryginalne pliki, bo te zdjęcia małe wygladaja ok, wystarczy tylko troche je podostrzyc po zmniejszeniu,

igor58
30-09-2015, 21:57
widać fotki
aparat jest ok,
musisz się przyzwyczaić do zdjęć z małą GO i nauczyć się tego obiektywu (przesłona, czasy itd).
głowa do góry!
ktoś doświadczony na pewno Ci pomoże

arturmaksymilian
30-09-2015, 22:00
nie widac tych zdjec - moze niezgodne z regulaminem wiec CI wywaliło, trudno ocenic tak w ciemno.

Na żytniniej w warszawie kalibruja body by nie było back lub front focusa, moze u Ciebie tez by to pomogło. Robia to rowniez z obiektywami. Piszesz: "nie jest to wina obiektywu bo dziś w szkole podpinałam Sigmę 24-70, Canona 70-200 i Canona 100 i najlepiej było na 100mm najlepiej było na 100mm. (...)" ani z tego ani z kolejnych zdan nie wynika jeszcze ze nie jest to wina obiektywu. Możesz mieć np rozkalibrowany obiektyw lub wspomniane obiektywy, a body dobre. Może być na odwrót. Może być też mix tych rzeczy czyli rozkalibrowany aparat I obiektyw lub obiektywy. Gdy przyszedłem do serwisu z prosba o zbadanie ostrzenia obiektywu 50 mm 1.4 oraz 24-105 is usm L, wyszedłem rownież bez body gdyż przekonali mnie, ze nie wystarczy nastroić obiektywy, trzeba je jeszcze nastroić pod konkretne body, a dodatkowo body nastroić do jakichś referencyjnych wartości. Oczywiscie za kazde ostrojenie odddzielna płatnosc a jakże. Zamknalem wiec oczy I zdecydowałem się na ten zabieg choc jeszcze nie moge ocenic czy to pomogło.

Zastanawiam sie tez na ile problem sie powtorzy kiedy dokupie do tego zestawu wymarzone bydy, nawiasem piszac 6d wlasnie.. Czy to była sensowna odpowiedź?

Yuukarii
30-09-2015, 22:08
Dzwoniłam dziś do Csi na Żytnią i jeżeli aparat jest na gwarancji to płacę tylko za przesyłkę. Dzwoniłam także do canona i powiedzieli, że na gwarancji cała usługa za darmo.

eleroo
30-09-2015, 22:12
Wszystko bangla. Tu nie będzie tak jak w neksie z małą matrycą, że na f2.8 wszystko ostre. Jeśli ostrzysz centralnym punktem i przekadrowujesz pamiętaj, że przy szerokich dziurach głębia może być na tyle płytka, że przy zmianie kąta położenia aparatu to, co było ostre przed chwilą wyjdzie Ci z tej głębi. 6d ma mikrokalibrację, spraw sobie tablice testowe, porób foty, posprawdzaj i ewentualnie podreguluj tę pięćdziesiątkę. Oczywiście błędów autofocusa puszki nie można wykluczyć, ale najpierw warto wykluczć błędy operatora :)

Element7th
30-09-2015, 22:13
Zrób sobie prosty test. Pierwsze zdjęcie normalnie przez wizjer, drugie z tymi samymi ustawieniami przez LiveView. Zrob kilka ujęć. Jak drugie zdjęcie (przez LV) będzie zawsze ostrzejsze tzn, że masz problem z kalibracją. Jeżeli na wszystkich obiektywach jest tak samo, tzn że body do kalibracji, jak tylko z niektórymi to do kalibracji obiektyw.
Jest jeszcze jedna opcja, że po prostu nie umiesz łapać ostrości ;)

arturmaksymilian
30-09-2015, 22:13
no to już masz jedna opcję, która polecam. Inne sposoby sa - widziałem recenzje obiektywu sigmy na digital reviews na youtubie (taki gosc zabawny z Hong Kongu katuje rozne sprzety, glownie canona) ale nie wiem czy nie dotycza tylko par body + wybrany obiektyw. najlepiej chyba to Ci zrobia w serwisie I to za darmo. Mnie niestety pogwarancyjnie złoili jak za zboże.

p.s. to pierwsze zdjecie faktycznie nie trafiło ostroscia w oczy lecz w krzyżyk na szyi.

RTSiak
30-09-2015, 22:22
na 2 za to ostrosc jest na prawym oku

BLS19
30-09-2015, 22:30
Po pierwsze Exify !!
Skąd mamy wiedzieć na jakiej przysłonie zrobiona jest fotka nr 2?

Na pierwszej fotce masz ostrość ustawioną "za" okiem, nosem czy innym "przednim" elementem na który ostrzyłaś.
Po prostu BF, bo krzyżyk jest w miarę ostry tak samo jak włosy z tyłu.
Druga fota jest za mała by cokolwiek ocenić.
Jeśli jest zrobiona na "pełnej dziurze" możesz po prostu ogólne mydełko( słabsza rozdzielczość) uważać za niecelność.
Fotka może być też lekko poruszona ( jaki czas migawki?)

Bangi
30-09-2015, 22:40
No i Ci doradziliśmy 6d...
zdjęcia są OK, po przesiadce z kompakta na lustrzankę miałem podobne problemy... To drugie to mi wygląda na f/1.4 jeśli tak to całkiem ostra sztuka ;)

becekpl
30-09-2015, 22:42
znow ten beznadziejny canon
nie moglas sobie kupic nikona?

Yuukarii
30-09-2015, 22:49
1 zdjęcie:
f/5.6
1/125
ISO 100
100m

2 zdjęcie:
f/1.8
1/320
ISO 500
50mm

--- Kolejny post ---

Lepsze to ja miałam na hybrydzie zdjęcia o.o
Nie mają być OK, tylko super. Mam na myśli ostrość. Nie wiem czy jestem aż taka głupia i nie potrafię ostrości ustawić, czy coś jest źle. Jutro mam zajęcia z nauczycielem, który ma właśnie 6D, może on wie jak ustawić tą mikroregulacje.

BLS19
30-09-2015, 22:57
Praca AF w 6D trochę mnie rozmiesza, ale zapewne celności w większości przypadków jest w miarę dobrze ustawiana.
W teście Optycznych jego współpraca z 100/2.8 nie należy jednak do udanych.
50/1.4 ? Nie lepiej było wziąć 50/1.8 STM ?
Opanuj puszkę ( mikro-regulację).

PS
Ostrość -to przede wszystkim odpowiednia przysłona obiektywu ( wykorzystujesz jego ostrość).
Czas.
Odpowiednio dobrany punkt na którym łapałaś ostrość ( staraj się nie stosować przekadrowania, co akurat w przypadku 6D jest trudne).
Rozmiar głębi ostrości ( uzależniony od przysłony i.... wielkości matrycy oraz ogniskowej i odległości obiekt/aparat)
itd.

salas
30-09-2015, 22:57
Oddaj i kompakta kup %) to sie do robienia zdjec nie nadaje, a tak Ci polecali to 6d! Co za ludzie, na zlosc Ci zrobili!

trothlik
30-09-2015, 23:02
znow ten beznadziejny canon
nie moglas sobie kupic nikona?
Ty nie gadaj że nikonem zdjęcia da się zrobić...;)

BLS19
30-09-2015, 23:05
Czy to forum jest tak beznadziejne, że w większości wypowiedzi jego użytkowników nadają się do kosza?
Robicie wiochę !

trothlik
30-09-2015, 23:12
Czy to forum jest tak beznadziejne, że w większości wypowiedzi jego użytkowników nadają się do kosza?
Robicie wiochę !

Inspirujące.

marfot
30-09-2015, 23:12
Nie bardzo widzę powody do ciagnięcia łacha.
Zdjęcia są nieostre. Mają BF większy niż może się przypadkowo trafić przy przekadrowaniu albo zmianie odległości od modela.
Dziewczyna ma prawo liczyć na coś lepszego.

Yuukarii
30-09-2015, 23:19
Orientujecie się czy mając taki problem mogę go wymienić? Gwarancja obejmuje coś takiego?

BLS19
30-09-2015, 23:26
Rusz 4 litery!!! (Bo w drugiej klasie szkoły uczącej fotografowania powinnaś wiedzieć już coś więcej !)
Dałaś się wpuścić w maliny z doborem aparatu a teraz masz problem, bo nie potrafisz ustawić odpowiednich parametrów do wykonywania fotki ( np ta nr 2).
Jeśli kupiłaś używaną 50kę to nie musi być ona ani ostra i niekoniecznie musi się w 100% dogadywać z puszką.
Jesli kupiłaś nową, trzeba było w sklepie poświęcić parę minut na wybranie lepszego egzemplarza ( zważywszy, że kosztuje ona ponad tysiaka i nie warto dać się skusić na pierwsza lepszą).

Yuukarii
30-09-2015, 23:28
Zamawiałam obiektyw przez internet. Miałam jechać ileś tam kilometrów, rozpakowywać wszystkie 50 1.4 i testować? Bo nie wiem co masz na myśli.
I teraz wielki hejt, bo głupia kupiła 6D

Macios
30-09-2015, 23:28
Te zdjęcia nie są ostre. Zresztą, trudno zrobić bez statywu i z ruchomym celem ostre zdjęcie przy ustawieniach 1/125s na 100mm. Jeśli chcesz sprawdzić swój zestaw - oto moja propozycja - zrób zdjęcia statycznego obiektu ze statywu, ustaw wstępne podniesienie lustra i samowyzwalacz (2s) (by wykluczyć "efekt drżących rąk") na różnych przysłonach (pewnie ok f5,6 będzie najostrzejsza) i po obejrzeniu takich zdjęć proponuję podjąć decyzję co dalej...
Pozdrawiam

tlustyx
30-09-2015, 23:33
Orientujecie się czy mając taki problem mogę go wymienić? Gwarancja obejmuje coś takiego?
Wejdź do Menu, przedostania zakładka, wejdź do C.FnII:Autofokus, wybierz 2 (regulacja dla obiektywu), naciśnij Q. Przesuń na - 3 i zatwierdź.
Sprawdź jak będzie Ci ustawiało. Na - przesuwasz ostrość do siebie, a na + oddalasz.
Jeśli nie jesteś w stanie ocenić na wyświetlaczu to zrób trochę fotek z różnymi ustawieniami, wrzuć do kompa i sprawdź które jest najlepsze.
Jeśli robisz w jpg to nie zapomnij ustawić wyostrzenia. Możesz dać style na krajobraz wtedy wyostrzenie jest chyba na 4

BLS19
30-09-2015, 23:36
Nie hejtuję, bo to Twoje pieniądze były i teraz jest Twój problem.
Wydałaś ponad 7 tysiaków i nie chciało Ci się wydać 20 zl na bilet do innego miasta?

50-ka o światłosile 1.4 nie jest demonem ostrości na przysłownie 1.4 czy 1.8 (2.0).
Wjedź z parametrami trochę wyżej i przekonaj się, że powyżej 2.8 w centrum foty już jest dobrze. Zrób "bliski portret".
Przetestuj ten obiektyw+ body na tablicy testowej albo linijce ustawionej pod odpowiednim kątem( z mocnym/kontrastowym elementem w środku skali) by dowiedzieć się czy występuje FF lub BF.
To znasz ? :
https://www.youtube.com/watch?v=Ql1p_UrCUfo

trothlik
30-09-2015, 23:39
Rusz 4 litery!!! (Bo w drugiej klasie szkoły uczącej fotografowania powinnaś wiedzieć już coś więcej !)
Dałaś się wpuścić w maliny z doborem aparatu a teraz masz problem, bo nie potrafisz ustawić odpowiednich parametrów do wykonywania fotki ( np ta nr 2).
Jeśli kupiłaś używaną 50kę to nie musi być ona ani ostra i niekoniecznie musi się w 100% dogadywać z puszką.
Jesli kupiłaś nową, trzeba było w sklepie poświęcić parę minut na wybranie lepszego egzemplarza ( zważywszy, że kosztuje ona ponad tysiaka i nie warto dać się skusić na pierwsza lepszą).
Odezwał się ten co nie robi wiochy...Trochę kultury może co?
Ty wszystko wiesz najlepiej.

Szanowna koleżanko,
po pierwsze primo jak dla mnie zdjęcia są spoko. Ale może nie jestem zbyt wymagający. "Polegnij" na opinii kolegów.
po drugie primo 1/125s na 100 mm z ręki może boleć.
Jak kolega wspomniał, statyw, wstępne podniesienie lustra i działaj.
a po trzecie primo nie po to kupujesz 1.4 żeby go domykać.
Jeżeli jesteś zadowolona "niebardzo" to albo pobaw się w mikro regulację, albo poćwicz albo masz po prostu walniętą sztukę.
Na twoim miejscu zacząłbym od statywu.

zdebik
30-09-2015, 23:46
Mi to wyglada na bf przy 1'szym zdjeciu, 2'gie ok, focus na oku.
Musisz sie nauczyc obslugi AF, bo to nie taka prosta sprawa. Przy 1.4 - 1.8 glebia jest bardzo mala, u mnie na 100 przy f4 oczy potrafia byc ostre a uszy juz nie, mowie o headshoo'cie.

BLS19
30-09-2015, 23:49
Jeśli ktoś pyta o sens wysyłania aparatu do serwisu, bo mu nieostre fotki Canon wypluwa, to oprócz wskazania "odpowiedniej drogi" należy zachęcić go/ją do lepszego zapoznania się ze sprzętem a także podstawami wykonania w miarę ostrej fotki.
Przecież nie będziemy tłumaczyć w tym wątku takich podstaw jak przysłona vs czas vs ISO w momencie gdy mówimy do osoby która przez 5 lat latała z manualną 50ką !

LV da odpowiedz na to, czy posiadana 50ką trafia i czy nie jest mydlana sama z siebie.
Potem można wykorzystać zależność złapanie "dobrej" ostrości w LV do ustawienia obiektywu w manual i przyporządkowanie odpowiednich wartości mikroregulacji .
Eliminuje się w ten sposób jeden w problemów- co nie oznacza, że nie ma pozostałych, wymienionych w tym wątku.

Bangi
30-09-2015, 23:56
Zdjęcie 1 jest poruszone, zdjęcie 2 tak może wyjść przy 1.8.
Gratuluję wszystkim, którzy po tych dwóch zdjęciach podejmują się oceny FF/BF :mrgreen:

eleroo
30-09-2015, 23:57
Przeczytaj instrukcję obsługi. Bez względu na to co mówią inni, warto od tego zacząć ;) Yuukarii, masz aparat dwa dni i w ogóle go nie umiesz jeszcze. Naucz się go najpierw zanim zaangażujesz serwisy, reklamacje i gwardie narodową ;) Ja obstawiam błąd operatora, to normalne po przesiadce z kompakta, nie ma się czego wstydzić ale też nie ma co wpadać w panikę tylko wziąć, przysiąść i opanować nowy sprzęt. Tu będzie zupełnie inaczej niż na kompakcie, tu trzeba umieć znacznie więcej żeby się komfortowo pracowało. Jak juz się naumiesz, to zaczniesz dostrzegać różnice w zdjęciach i tak, to normalne, że Twoje pierwsze foty z lustra są gorsze niż z hybrydy. Jak pisałam wcześniej i ktoś tu też o tym jeszcze wspomniał, tablice testowe, statyw i naprzód. A jak nie chce Ci się drukować i składać tablic to weź gazetę albo linijkę. Pierwszą fotę najprawdopodobniej poruszyłaś, druga ma małą głębię i zmieściło się w niej tylko jedno oko. Dobry aparat daje więcej możliwości, nie zrobi za Ciebie dobrych fot. Im lepszy aparat tym mniej błędów wybacza, no tak to działa. Nie martw się, będzie dobrze, będzie super, musisz tylko nauczyć sie obsługi narzędzia, które trzymasz.

trothlik
30-09-2015, 23:59
Przecież nie będziemy tłumaczyć w tym wątku takich podstaw jak przysłona vs czas vs ISO w momencie gdy mówimy do osoby która przez 5 lat latała z manualną 50ką !


Po to właśnie jest to forum.
I po to właśnie jest wątek "Dla początkujących".

RTSiak
01-10-2015, 00:04
troche slaby strzal z zakupem 50/1.4, to nie jest wybitne szklo (a jak dla mnie to raczej marne szklo - moja subiektywna opinia) jesli masz mozliwosc wymiany/zwrocenia to ja bym kombinowal w tym kierunku i kombinowal w strone 50/1.8 STM, pewny AF, jakos optyczna bardzo OK w polaczeniu z 6d

eleroo
01-10-2015, 00:04
No akurat manualne ostrzenie to ma się nijak do podstaw fotografowania, bo to tylko sposób ostrzenia... Może błędnie wszyscy założyli, że znasz takie podstawy jak zależności pomiędzy przysłoną, odległością od obiektu, ogniskową... jeśli nie, to nadrób zaległości koniecznie. Musisz się przyzwyczaić do innego widzenia, do innej pracy z głębią, do innego wszystkiego.

Edit: Czemu to marne szkło? Moje chyba jest jakieś wybitne zatem, bo bardzo je lubię i jestem zadowolona :) Szkło jest spoko, dziewczyna musi po prostu ogrnąć sprzęt, to wszystko.

BLS19
01-10-2015, 00:12
Bangi widzisz pierwszą fotę w większym rozmiarze?
Włosy po lewej stronie są mniej ostre niż te po prawej.
Te tworzące grzywkę są mniej ostre niż te na czubku głowy.
Pojedyńcze włosy na ramieniu po prawej są widoczne, te po lewej już mniej( i nie mówię iż wyszły poza GO).
Dlatego albo AF nie trafił, albo mamy BF albo fotografująca popełniła błąd.
Sama ostrość w GO nie jest oszałamiająca, ale to jak została wykonana fota nie jest nam znane.
Sam środkowy punkt AF w 6D też jest większy niż punk go reprezentujący.
O tym też warto pamiętać.

mkamelg
01-10-2015, 00:16
Witam, po wielkich wątpliwościach dotyczących zakupu aparatu kupiłam Canona 6D + 50mm 1.4
Świat mnie chyba nienawidzi, bo moje body zapewne jest źle skalibrowane. Na auto nie ostre, na manualu także nie ostre. Nie jest to wina obiektywu, bo dziś w szkole podpinałam Sigmę 24-70, Canona 70-200 i Canona 100 i najlepiej było na 100mm.

To jest zdjęcie z 100mm, na nim wychodzi i tak najlepiej, zdjęcie dodatkowo wyostrzone w Ps. Moim zdaniem jest nadal nie ostre. F/5,6 i ustawiona ostrość na oczy.
http://i.imgur.com/huYvJ5x.jpg?1

A tutaj ja z 50mm
http://i.imgur.com/7KvjMfJ.jpg?1

Czy ktoś wie jak skalibrować 6D? Robić to sama, wysyłać do serwisu na Żytnią, albo upominać się o nowy na gwarancji,jest to błąd fabryczny? Czy one są faktycznie nie ostre, czy już mi się zdaje. Aparat mam 2 dzień... I proszę o sensowe odpowiedzi trzymające się tematu.

Zdjęcie robione na ogniskowej 100mm wygląda na poruszone w kompilacji z ustawieniem pokrętła wyboru trybów na Auto [A+]. Auto u Canona ssie na maksa, dobiera sobie punkty AF "w cały świat".

1. Weź postaw aparat na stole czy czymkolwiek stabilnym.

2. W odległości 2,5 metra od aparatu ustaw jakąś maskotkę, większą butelkę (1,5L? od jakiegoś napoju) czy coś w podobie na tej samej wysokości co aparat.

3. Na pokrętle wyboru trybów ustaw sobie Av.

4. Wciśnij przycisk [Q] i sprawdź czy masz na widoku hasło "ONE SHOT" ("One-Shot AF"). ISO zmień z "Auto" na "100". Jeśli robisz zdjęcia wyłącznie w JPEG to możesz od razu zerknąć czy masz ustawiony "Styl obrazów" na "Portrety" (P) bo ten typ fotografii Ciebie na ten czas interesuje tak? Ale lepiej ustaw sobie od razu RAW+L (czyli RAW plus jeden z trybów JPEG)

5. Wciśnij do połowy spust migawki i sprawdź w wizjerze czy masz kwadracik od AF pośrodku.

6. Wybierz sobie wartość przysłony f/1.4

7. Wciśnij przycisk START/STOP obok wizjera aby uruchomić Live View.

8. Wciśnij do połowy spust migawki i wyostrz (jak masz włączony dźwięk to powinien pójść pojedynczy sygnał "bip") na przedmiot który będziesz fotografować (patrz punkt 2.)

9. Wciśnij przycisk START/STOP obok wizjera aby wyjść z Live View.

10. Wciśnij do połowy spust migawki i wyostrz (jak masz włączony dźwięk to powinien pójść pojedynczy sygnał "bip") na przedmiot który będziesz fotografować. Obserwuj skalę na obiektywie, nie powinno się tam nic ruszyć. Jeśli obiektyw ruszy się i to w jakiś bardzo widoczny sposób w którąś ze stron czego Tobie nie życzę, to będzie to oznaczało że masz albo front albo back focus i obiektyw będzie wymagał kalibracji względem aparatu.

I teraz tak. Jeśli obiektyw nie ruszy się, aparat będzie stał cały czas tak jak stoi, ustawisz sobie przysłonę na f/5.6, zrobisz dwa zdjęcia (jedno za pomocą wizjera a drugie za pomocą Live View), wrzucisz te zdjęcia do kompa w obydwu formatach (RAW + JPEG), obejrzysz je w tychże formatach i będzie to nadal taki fajans jak to pierwsze robione na ogniskowej 100mm to aparat będzie wymagał kalibracji do wzorca w autoryzowanym serwisie.

GalaktycznyMuczaczo
01-10-2015, 00:22
https://www.youtube.com/watch?v=Ql1p_UrCUfo
O tutaj dlaczego masz lipton :) druga sprawa to taka że musisz zdać soie sprawe ze to co widzisz w necie to zdjęcia po obróbce, wyostrzaniu, kontrascie itp itd, bez tego zdjęcie niestety będize wyglądać jak zwykła baza czyli bez szału :) w tym momencie mozesz anwet kupić hasseblada za 40k i bedziesz miała ten sam problem, problemem nie jest aparat tylko wiedza i umiejetnosci :)

RTSiak
01-10-2015, 00:35
@eleroo miałem to szkło kilka dni i poszło w świat, może trafiłem akurat słabą sztuke ale zapadło mi w pamięć jako ''marne'' :P

pan.kolega
01-10-2015, 00:57
Na podstawie wszystkiego co widać w tym watku prawdopodobieństwo tego, że z tym egzemplarzem 6d jest cokolwiek nie tak jest bliskie zeru. Radzę głeboko oddychać, wypić kubek ciepłego mleka i zrobić zdjęcia ze statywu na LV. Może wtedy też będzie mydło w ocenie świeżo upieczonej właścicielki i wszystko stanie się jasne....

Yuukarii
01-10-2015, 07:18
Zdjęcie robione na ogniskowej 100mm wygląda na poruszone w kompilacji z ustawieniem pokrętła wyboru trybów na Auto [A+]. Auto u Canona ssie na maksa, dobiera sobie punkty AF "w cały świat".

1. Weź postaw aparat na stole czy czymkolwiek stabilnym.

2. W odległości 2,5 metra od aparatu ustaw jakąś maskotkę, większą butelkę (1,5L? od jakiegoś napoju) czy coś w podobie na tej samej wysokości co aparat.

3. Na pokrętle wyboru trybów ustaw sobie Av.

4. Wciśnij przycisk [Q] i sprawdź czy masz na widoku hasło "ONE SHOT" ("One-Shot AF"). ISO zmień z "Auto" na "100". Jeśli robisz zdjęcia wyłącznie w JPEG to możesz od razu zerknąć czy masz ustawiony "Styl obrazów" na "Portrety" (P) bo ten typ fotografii Ciebie na ten czas interesuje tak? Ale lepiej ustaw sobie od razu RAW+L (czyli RAW plus jeden z trybów JPEG)

5. Wciśnij do połowy spust migawki i sprawdź w wizjerze czy masz kwadracik od AF pośrodku.

6. Wybierz sobie wartość przysłony f/1.4

7. Wciśnij przycisk START/STOP obok wizjera aby uruchomić Live View.

8. Wciśnij do połowy spust migawki i wyostrz (jak masz włączony dźwięk to powinien pójść pojedynczy sygnał "bip") na przedmiot który będziesz fotografować (patrz punkt 2.)

9. Wciśnij przycisk START/STOP obok wizjera aby wyjść z Live View.

10. Wciśnij do połowy spust migawki i wyostrz (jak masz włączony dźwięk to powinien pójść pojedynczy sygnał "bip") na przedmiot który będziesz fotografować. Obserwuj skalę na obiektywie, nie powinno się tam nic ruszyć. Jeśli obiektyw ruszy się i to w jakiś bardzo widoczny sposób w którąś ze stron czego Tobie nie życzę, to będzie to oznaczało że masz albo front albo back focus i obiektyw będzie wymagał kalibracji względem aparatu.

I teraz tak. Jeśli obiektyw nie ruszy się, aparat będzie stał cały czas tak jak stoi, ustawisz sobie przysłonę na f/5.6, zrobisz dwa zdjęcia (jedno za pomocą wizjera a drugie za pomocą Live View), wrzucisz te zdjęcia do kompa w obydwu formatach (RAW + JPEG), obejrzysz je w tychże formatach i będzie to nadal taki fajans jak to pierwsze robione na ogniskowej 100mm to aparat będzie wymagał kalibracji do wzorca w autoryzowanym serwisie.

Oba zdjęcia zrobione były na M, styl był ustawiony na portrety. Nie rozumiem po co statyw? Na 5DmII przy takich samych ustawieniach, z tym samym obiektywem, ten sam kadr, to samo oświetlenie zdjęcie było bardzo ostre. 1/125 nie wystarcza aby zrobić zdjęcie z ręki? Chyba między 6D a 5D nie ma aż takiej przepaści jeżeli chodzi o AF. Na 5D wszystko jest okej, więc chyba nie chodzi o moje umiejętności. Takie same zdjęcia robiłam 60D i 70D. Na tych 3 aparatach było wszystko było bardzo dobrze. Dodam, że pierwsze zdjęcie i tak już było sporo wyostrzane w PS. Drugie robił ktoś inny.

igor58
01-10-2015, 07:52
używałaś centralnego punktu af?
ten jest najpewniejszy (krzyżowy)

Yuukarii
01-10-2015, 08:19
używałaś centralnego punktu af?
ten jest najpewniejszy (krzyżowy)

Tak, robię na centralnym

Element7th
01-10-2015, 08:21
A jakiś test z tych, które Ci proponowało kilka osób przeprowadzisz czy Ci się nie chce?

Yuukarii
01-10-2015, 08:29
A jakiś test z tych, które Ci proponowało kilka osób przeprowadzisz czy Ci się nie chce?

Na razie jestem w szkole i nie bardzo mam czas.

zdebik
01-10-2015, 09:01
Najwazniejsze chyba pytanie ;)

Byl "focus, recompose"?

tlustyx
01-10-2015, 09:04
... styl był ustawiony na portrety. ...
To wyostrzenie masz na 2, więc jest to raczej "miękka" ostrość ;)



...Na 5DmII przy takich samych ustawieniach,... ... Chyba między 6D a 5D nie ma aż takiej przepaści ...
6D jest lżejszy, a więc i o poruszenie łatwiej.

Yuukarii
01-10-2015, 09:08
Nauczyciel już mi powiedział, że to jest wada fabryczna i że do niczego się ten aparat nie nadaje.
Wgrał jakąś aktualizację poprawiającą ten błąd, ale nic. Nie wyszukuje punktów AF.

Merde
01-10-2015, 09:15
Nauczyciel już mi powiedział, że to jest wada fabryczna i że do niczego się ten aparat nie nadaje.
Na moje oko chyba po prostu miał cię już dość, albo z niego **** nie nauczyciel :-)

salas
01-10-2015, 09:27
Na moje oko chyba po prostu miał cię już dość, albo z niego **** nie nauczyciel :-)

też tak to widzę :lol: bo kto nie ma dość.
Mówić coś, radzić, a yuukarii i tak swoje i tak.
btw jest jeszcze jedno rozwiązanie - ZIELONY PROSTOKĄT!
LEKARSTWO NA WSZYSTKO :mrgreen:

Yuukarii
01-10-2015, 09:28
No nie bardzo, skonsultował się z 3 innymi i wszyscy tak powiedzieli.
Pierwszy raz do niego poszłam z tą sprawą.

sebcio80
01-10-2015, 09:35
No nie bardzo, skonsultował się z 3 innymi i wszyscy tak powiedzieli.
Pierwszy raz do niego poszłam z tą sprawą.

więc wyślij, wymień, napraw, co tam chcesz,

no niestety cały ten wątek można podać jako przykład,
bardzo często się tak zdarza, że ktoś kupując lustrzankę oczekuje cudów,
że będzie ostro tam gdzie chce a tam gdzie nie chce wszystko ładnie rozmazane,

ja jestem pewny, że aparat jest w 100% sprawny,

Yuukarii
01-10-2015, 09:41
W ogóle co ja oczekuję od forum. Ostatni mój post tutaj.

zdebik
01-10-2015, 09:46
Nigdy nie slyszalem o takiej wadzie.

Moze idz do jakiegos skepu i tam ktos kto sie na tym zna pomoze.

BLS19
01-10-2015, 09:48
Lol.
Nauczyciel po zobaczeniu paru fotek stwierdził, że "aparat się do niczego nie nadaje".
Czego uczy ten nauczyciel? Wychowania fizycznego?

Zadowolona jesteś z fotek zrobionych aparatami 60D i 70D?
A nie zauważyłaś, iż mają one mniejsze matryce i GO jest przy tych samych parametrach może się różnie rozkładać?

Jesteś w 100% pewna,że trafiłaś w oko na 1. ?

Wiesz, że współpraca aparat-obiektyw nie jest zawsze idealna i liczba pomyłek przy ustawieniu ostrości może dochodzić do kilku-kilkunastu procent?

I tak na marginesie.
Jak rozumiem kupiłaś obiektyw 50mm o światłosile 1.4.
Ten kto doradził Ci taki wybór musiał chyba być ....zastępcą nauczyciela WF.
50mm/1.8 STM kosztuje poniżej 500zl ( 470zl w ostatniej promocji)a 50/1.4 USM 1300zl!
Przepłaciłaś z 800zl za coś co bardzo trudno wykorzystać ( papierowa GO przy 1.4 a do tego bardzo niska rozdzielczość przy tej przesłonie).
Ale tak to jest jak nie słucha się rad.

salas
01-10-2015, 09:48
https://canon-board.info/imgimported/2015/10/zdjecie60029404620120713foch-2.jpg
źródło (http://images.photo.bikestats.eu/zdjecie,600,294046,20120713,foch.jpg)


oraz gratulacje dla arturmaksymilian za odświeżanie wszystkich możliwych wątków i dobicie do limitu giełdy 8-)

zdebik
01-10-2015, 09:50
Tam sie przyda dobry af - astroooo.

rollo
01-10-2015, 10:13
Yuukarii, po pierwsze nie podejmuj pochopnych decyzji i popracuj trochę dłużej na sprzęcie, który masz, zanim coś zdecydujesz. Po drugie nie wierz we wszystko, co tu przeczytasz, zwłaszcza że canon 50stm jest lepszy od 50 1.4.

BLS19
01-10-2015, 10:25
A kto powiedział, że jest lepszy?
800zl różnicy pomiędzy dwoma 50kami to.....używana 85ka!
Rollo- różnica pomiędzy dwoma fotkami wykonanymi na przysłonie powiedzmy.. 2.8 ( obie 50ki) nie będzie duża. Może gdzieś w rogach, może winietowanie,praca pod światło.
Ale to 8 stów różnicy! A zysku prawie żadnego.

becekpl
01-10-2015, 10:31
W ogóle co ja oczekuję od forum. Ostatni mój post tutaj.
a to akurat to bardzo dobre pytanie

Dawid_Gaszynski
01-10-2015, 10:33
Ostrzegałem przed Canonem 6D...

jaś
01-10-2015, 10:37
ogólnie powiem tak - wszyscy macie rację i nikt nie ma racji
może popełnia błędy techniczne, niech zrobi zdjęcie ze statywu na LV to się przekona jak może być ostro - ale może nie popełnia blędów technicznych
od producenta/sprzedawcy sprzętu należy oczekiwać że sprzęt będzie działał - znaczy ma być ostro
opowieści że z kompakta czy telefonu zdjęcia są "ostrzejsze" to "bajki z mchu i paproci" są tylko bardziej wyostrzone - obiektyw standardowy powinien na fullfrejmie powinien zapewnić taki kontrast i taką separację planów że powinno się wydawać że jest "ostro jak diabli"
trzeba na spokojnie ustalić o co chodzi i zdecydować co nie działa operator? korpus? obiektyw? - sprzęt zakupiony wysyłkowo można do 14 dni odesłać
teoretycznie w tym zestawie najsłabszy jest operator i obiektyw :mrgreen: ale to tylko teoria

--- Kolejny post ---


Ostrzegałem przed Canonem 6D...

dobre :mrgreen:

igor58
01-10-2015, 10:54
nie kupować przez internet

zdebik
01-10-2015, 11:40
Glupota jest proba oszczedzenia 100-200zl na inwestycji 7000.

sebcio80
01-10-2015, 11:42
nie kupować przez internet

głupota, obecnie trzeba właśnie wszystko kupować przez internet, i rzeczy nowe i używane - pod warunkiem, że kupujemy od firmy

tombas
01-10-2015, 12:39
Na razie jestem w szkole i nie bardzo mam czas.
zanim wyslesz puche w kosmos, daj troche na luz...
do nowego sacza masz godzinke,zapraszam. nie jestem alfą i omegą ani nawet nauczycielem:mrgreen:ale mam 6d (troche fotek z 50mm f/1.4), miałem 5dmkII oraz parę innych szkieł, możemy spróbowac sprawdzić czy to wada sprzetu czy zwodzi "czynnik ludzki"
(aaa.... jak by ktos na siłe doszukiwał się podtekstów, to wolę starsze:D)

igor58
01-10-2015, 13:12
sebcio80,
ja jestem ze szkoły "macanej", mieszkam w dużym mieście, wszystko mam pod ręką
niech via net kupują ci, którzy nie mają u siebie porządnych sklepów foto

sebcio80
01-10-2015, 13:20
sebcio80,
ja jestem ze szkoły "macanej", mieszkam w dużym mieście, wszystko mam pod ręką
niech via net kupują ci, którzy nie mają u siebie porządnych sklepów foto

nikt Ci nie broni odbierac osobiscie, głównie chodzi o to, że kupując przez internet masz o wiele większe prawa jako konsument,

zdebik
01-10-2015, 13:39
nikt Ci nie broni odbierac osobiscie, głównie chodzi o to, że kupując przez internet masz o wiele większe prawa jako konsument,
Ciekawe jak to wyglada w rzeczywistosci?

Element7th
01-10-2015, 14:19
Ciekawe jak to wyglada w rzeczywistosci?

Na przykład masz prawo na zwrot towaru w ciągu 14 dni bez podawania przyczyny. W takim przypadku ponosisz tylko koszt odesłania do sprzedawcy. Jeszcze mi się nie zdarzyło, żeby ktoś nie przyjął zwrotu.
Prawo też daje Ci możliwość sprawdzenia tego towaru, więc możesz go rozpakować.

zdebik
01-10-2015, 14:21
Na przykład masz prawo na zwrot towaru w ciągu 14 dni bez podawania przyczyny. W takim przypadku ponosisz tylko koszt odesłania do sprzedawcy. Jeszcze mi się nie zdarzyło, żeby ktoś nie przyjął zwrotu.
Prawo też daje Ci możliwość na sprawdzenie tego towaru, więc możesz go rozpakować.
To super.

Macios
01-10-2015, 14:26
To duże udogodnienie, jeśli kupujesz sprzęt "prywatnie", a nie na firmę/DG. W drugim przypadku to nie działa, a na dodatek czasem masz gwarancję nie 2, a 1 rok.... Takie to w naszym pięknym kraju prawo!

Bangi
01-10-2015, 14:38
Jak kupujesz prywatnie to w Canonie też masz gwarancję na rok ;)

mkamelg
01-10-2015, 14:40
Nauczyciel już mi powiedział, że to jest wada fabryczna i że do niczego się ten aparat nie nadaje.
Wgrał jakąś aktualizację poprawiającą ten błąd, ale nic. Nie wyszukuje punktów AF.

Ciekawa opinia zwłaszcza że sam używa tego modelu aparatu bo pisałaś o tym wcześniej. Nie mogłaś z nim najpierw porozmawiać "jaki Pan aparat by mi polecił" zamiast błąkać się po forach internetowych? W ten sposób zaoszczędziłabyś sobie nerwówki którą teraz przechodzisz.

A po co to robił (tę aktualizację)? Po aktualizacji do najnowszej wersji firmware cały system AF potrafi się zawiesić. Miałem tak jak sprzedawałem swojego 6D pewnemu fotografowi ślubnemu, zauważyłem że jest nowsza wersja firmware (1.1.6) od tej którą miałem w aparacie (1.1.4) i ją wgrałem pod kątem klienta "a bo może będzie chciał mieć aparat z najnowszą wersją". Facet przyjechał, podpiął swój egzemplarz EF 50mm f/1.8 STM, odpalił aparat i... nie mógł wybierać punktów AF, działał tylko centralny. Pomogło wyłączenie aparatu, wyjęcie baterii na jakąś minutę, włożenie jej z powrotem i włączenie aparatu. Od momentu sprzedaży aparatu czyli z jakieś 2,5 m-ca temu nie zgłaszał mi żadnych problemów czyli to była jednorazowa akcja.

Dostałaś ode mnie wcześniej instrukcję jak zrobić poprawny test. Zrób to a będziesz wiedziała na czym stoisz.

Jak wyjdzie kicha na f/5.6 to pakuj całość (aparat+obiektyw) i wysyłaj do serwisu na Żytnią niech ustawią wszystko porządnie.

Chyba że rzygasz już tym Canonem konkretnie (a może fotografią w ogóle?) to wczytaj się w regulamin sklepu internetowego w którym dokonałaś zakupu co do warunków zwrotu towaru oraz pieniędzy za niego. Jak oddadzą Tobie kasę to szukaj jakichś innych alternatyw, może poza światem Canona? Używałaś Sony NEX-5, kup sobie Sony A6000. Jeden obiektyw już masz, jak będziesz potrzebowała szerszego kąta to tutaj (http://www.dxomark.com/Reviews/Best-lenses-for-the-Sony-A6000-Primes-and-Zooms/Best-zoom-lenses-on-the-Sony-A6000) znajdziesz odpowiednie propozycje. Albo coś od Fujifilm (http://www.fotoplus.pl/aparaty-cyfrowe/aparaty-z-wymiennymi-obiektywami/fujifilm), mój faworyt w kategorii cena/jakość to zestaw "Fujifilm X-T10 (czarny) + Fujinon XF 18-55mm f/2,8-4 R LM OIS + SanDisk SDHC 16GB Extreme 60 MB/s GRATIS!" plus do tego z jeden oryginalny dodatkowy akumulator i dwa zamienniki plus adapter M42->Fujifilm X (Amazon, eBay, AliExpress, może ktoś w Polsce też już sprzedaje) i fotografia zacznie Tobie sprawiać przyjemność.

Merde
01-10-2015, 15:04
nikt Ci nie broni odbierac osobiscie, głównie chodzi o to, że kupując przez internet masz o wiele większe prawa jako konsument,
Jesteś pewien, że towar kupiony z odbiorem własnym jest traktowany dalej jako zakup "na odległość"?

sebcio80
01-10-2015, 15:25
Jesteś pewien, że towar kupiony z odbiorem własnym jest traktowany dalej jako zakup "na odległość"?

oczywiście, nawet jak zaznaczysz opcję płatności gotówką, liczy się forma zawarcia umowy kupna - sprzedaży, jest o tym wiele w sieci, mało kto o tym wie... często sklepy wmawiają co innego ale wystarczy ich postraszyć rzecznikiem praw konsumenta, głośno było w swoim czasie i sklepie morele.net, który za takie praktyki dostał bodajże 120 tyś złotych kary.

A co daje prawo konsumenta przy kupnie przez internet? Chyba każdy wie, można zwrócić towar do 14 dni, nawet używany, nawet z rozdartym opakowaniem (jeśli użucie przedmiotu tego wymagało). Mówiąc krótko, można kupić przez net 5D mk3, zrobić nim 2 zlecenia i odesłać do sprzedającego a ten musi go przyjąć i musi też zwrócić pieniążki za ewentualną przesyłkę, (my ponosimy tylko koszt wysyłki do sprzedającego).

Merde
01-10-2015, 15:34
oczywiście, nawet jak zaznaczysz opcję płatności gotówką, liczy się forma zawarcia umowy kupna - sprzedaży, jest o tym wiele w sieci, mało kto o tym wie...
Bo tak taka kiedyś była interpretacja, moim zdaniem słuszna. Ale faktycznie mogło się to zmienić, bo UOKiK w pewnym okresie szalał i zmieniał przepisy biorąc pod uwagę wyłącznie interes konsumenta, kompletnie nie licząc się z przedsiębiorcą. A że tworzył w ten sposób patologie... kto by się tam przejmował?


Mówiąc krótko, można kupić przez net 5D mk3, zrobić nim 2 zlecenia i odesłać do sprzedającego a ten musi go przyjąć i musi też zwrócić pieniążki za ewentualną przesyłkę, (my ponosimy tylko koszt wysyłki do sprzedającego).
Pod warunkiem, że masz pewność że wybronisz przed sądem taki drobiazg, jak 2-3 tysiące wyzwoleń migawki aparatu... To tak a propos patologii ;-)

sebcio80
01-10-2015, 15:43
Bo tak taka kiedyś była interpretacja, moim zdaniem słuszna. Ale faktycznie mogło się to zmienić, bo UOKiK w pewnym okresie szalał i zmieniał przepisy biorąc pod uwagę wyłącznie interes konsumenta, kompletnie nie licząc się z przedsiębiorcą. A że tworzył w ten sposób patologie... kto by się tam przejmował?


Pod warunkiem, że masz pewność że wybronisz przed sądem taki drobiazg, jak 2-3 tysiące wyzwoleń migawki aparatu... To tak a propos patologii ;-)

ustawa jasno mówi, że oddać można sprzęt, który był normalnie używany, więc czy to będzie 2-3 tyś czy nawet 5 tyś to już sprawa fotografa jak i co fotografuje, sprzedawcy nie ma prawa to interesować, oczywiście pomijam sytuację, że przebieg będzie 50 tyś...

to prawo to wytyczne UE, niby mocno broni interesu konsumenta, ale czy rzeczywiście? moim zdaniem to prawo to lobby dużych firm typu Amazon itd, dla nich takie zwroty to nic, ale co ma zrobić taki "kowalski" prowadzący mały sklepik foto? dość szybko się "wykrwawi", obecne przepisy to praktycznie darmowa wypożyczalnia sprzętu, tylko mało kto o tym wie, świadomość konsumentów jest dość niska, na razie...

Merde
01-10-2015, 16:00
ustawa jasno mówi, że oddać można sprzęt, który był normalnie używany, więc czy to będzie 2-3 tyś czy nawet 5 tyś to już sprawa fotografa jak i co fotografuje, sprzedawcy nie ma prawa to interesować, oczywiście pomijam sytuację, że przebieg będzie 50 tyś...

Ale jakże to? To już nie mogę normalnie użytkując" zrobić 50 tysięcy zdjęć przed upływem 14 dni?
Toż to raptem jakieś 300-500 zdjęć metodą Brenizera :-)

To jest właśnie bardzo grząski grunt, bo nie jest jasno określone ile zdjęć wolno wykonać, a ile to już przesada. Można by przetestować to przed sądem, ale znów każdy sędzia może orzec inaczej...


to prawo to wytyczne UE, niby mocno broni interesu konsumenta, ale czy rzeczywiście? moim zdaniem to prawo to lobby dużych firm typu Amazon itd, dla nich takie zwroty to nic, ale co ma zrobić taki "kowalski" prowadzący mały sklepik foto? dość szybko się "wykrwawi", obecne przepisy to praktycznie darmowa wypożyczalnia sprzętu, tylko mało kto o tym wie, świadomość konsumentów jest dość niska, na razie...
Każdy kij ma dwa końce. Przypomnij sobie wątki nawet na tym forum i jazgot podnoszony przez użytkowników, którzy (często niezgodnie z rzeczywistością) odkrywali, że ich aparat kupiony jako nowy ma już na liczniku te 2-3 tysiące...

Dla mnie UOKiK i znaczna część ustawodawstwa unijnego to źródło patologii którego się już nie da naprawić.

Yuukarii
01-10-2015, 16:13
Problem jest rozwiązany, skalibrowali mi aparat i jest okej.

GalaktycznyMuczaczo
01-10-2015, 16:49
Problem jest rozwiązany, skalibrowali mi aparat i jest okej.

a miałaś już nie pisać :) a jak skalibrowari? tak w 30 min :D ? czy wzieli oddali i powiedzieli że skalibrowali dla twojego spokoju ducha :D?

Dawid_Gaszynski
01-10-2015, 16:49
Problem jest rozwiązany, skalibrowali mi aparat i jest okej.

O w mordę, a ja w tym roku już trzeci egzemplarz 6D wyrzuciłem do śmietnika, straciłem 15000 zł... że też nie pomyślałem o mikrokalibracji...

becekpl
01-10-2015, 16:59
no to teraz musisz wymienic nauczyciela.....

salas
01-10-2015, 17:03
jak to wymienić? skubany wadę fabryczną w 30minut naprawił :lol:

r_m
01-10-2015, 17:14
off-topic

ustawa jasno mówi, że oddać można sprzęt, który był normalnie używany, więc czy to będzie 2-3 tyś czy nawet 5 tyś to już sprawa fotografa jak i co fotografuje, sprzedawcy nie ma prawa to interesować, oczywiście pomijam sytuację, że przebieg będzie 50 tyś...

to prawo to wytyczne UE, niby mocno broni interesu konsumenta, ale czy rzeczywiście? moim zdaniem to prawo to lobby dużych firm typu Amazon itd, dla nich takie zwroty to nic, ale co ma zrobić taki "kowalski" prowadzący mały sklepik foto? dość szybko się "wykrwawi", obecne przepisy to praktycznie darmowa wypożyczalnia sprzętu, tylko mało kto o tym wie, świadomość konsumentów jest dość niska, na razie...

Nie tak szybko - żebyś się nie zdziwił. Można sprawdzić sprzęt w takim zakresie, w jakim można to zrobić w stacjonarnym sklepie (więc 2000 zdjęć na to się nie łapie), ale sprzedawca ma prawo obniżyć zwracaną kwotę proporcjonalnie do stanu sprzętu, więc ktoś odsyłający sprzęt z kilkoma tysiącami klatek, bez firmowego opakowania, może się zdziwić, jeśli liczy na zwrot całej wpłaconej kwoty.

pan.kolega
01-10-2015, 17:18
Dla mnie UOKiK i znaczna część ustawodawstwa unijnego to źródło patologii którego się już nie da naprawić.

Nie wiem czy to jakaś różnica ustrojowa czy kulturowa, ale w kraju USA of Amerika nie ma żadnego federalnego czy nawet stanowego prawa do zwrotu zakupionego towaru bez defektów, czy to w cegle czy online. (Poza szczególnymi przypadkami sprzedaży "pod ciśnieniem" ale tylko do 3 dni).
Mimo to, spodziewam się zawsze prawa do zwrotu od 14 dni do nawet 3 miesięcy a już co najmniej 7 dni i inaczej droższych albo bardziej skomplikowanych rzeczy nie kupuję.

Dawid_Gaszynski
01-10-2015, 17:30
Świat oszalał. Zamiast tej możliwości zwrotu towaru zakupionego przez internet wolałbym po prostu sprawnie i szybko działający autoryzowany serwis, który potrafiłby również wymieniać egzemplarze wyjątkowo problematyczne.

sebcio80
01-10-2015, 17:46
off-topic


Nie tak szybko - żebyś się nie zdziwił. Można sprawdzić sprzęt w takim zakresie, w jakim można to zrobić w stacjonarnym sklepie (więc 2000 zdjęć na to się nie łapie), ale sprzedawca ma prawo obniżyć zwracaną kwotę proporcjonalnie do stanu sprzętu, więc ktoś odsyłający sprzęt z kilkoma tysiącami klatek, bez firmowego opakowania, może się zdziwić, jeśli liczy na zwrot całej wpłaconej kwoty.


nieprawda, masz 14 dni na używanie jak Ci się podoba (oczywiście według przeznaczenia sprzętu), na sprzęcie mogą być nawet ślady użytkowania, sprzedawca nie ma prawa obniżać ceny w żadnym wypadku, opakowanie przy zwrocie powinno być, chyba że dostanie się do sprzętu wymagało jego zniszczenia,

wałkowane to było wiele razy na forach prawnych,

becekpl
01-10-2015, 18:14
no cóż ,jesteś w błędzie
"Nowa ustawa o prawach konsumenta znacznie precyzyjniej określa, co może zrobić konsument z towarem w przypadku, gdy decyduje się na odstąpienie od umowy – zgodnie z art. 34 ust. 4 ustawy o prawach konsumenta:

Konsument ponosi odpowiedzialność za zmniejszenie wartości rzeczy będące wynikiem korzystania z niej w sposób wykraczający poza konieczny do stwierdzenia charakteru, cech i funkcjonowania rzeczy, chyba że przedsiębiorca nie poinformował konsumenta o prawie odstąpienia od umowy zgodnie z wymaganiami art. 12 ust. 1 pkt 9."

wiecej tu

https://prokonsumencki.pl/blog/konsument-ma-prawo-korzystac-z-towaru-przed-odstapieniem-od-umowy-tylko-tak-jak-robilby-to-w-sklepie-stacjonarnym/

Dawid_Gaszynski
01-10-2015, 18:19
Prawo to jedno, a kultura jego stosowania - to drugie.

sebcio80
01-10-2015, 19:50
Konsument ponosi odpowiedzialność za zmniejszenie wartości rzeczy będące wynikiem korzystania z niej w sposób wykraczający poza konieczny do stwierdzenia charakteru, cech i funkcjonowania rzeczy, chyba że przedsiębiorca nie poinformował konsumenta o prawie odstąpienia od umowy zgodnie z wymaganiami art. 12 ust. 1 pkt 9."


no przecież o tym piszę, jeśli przez 14 dni robisz zdjęcia kupionym aparatem a nie wbijasz gwozdzie to mozesz bez problemu oddac, nawet jak nabijesz kilka tysiecy zdjec,

Dawid_Gaszynski
01-10-2015, 20:14
no przecież o tym piszę, jeśli przez 14 dni robisz zdjęcia kupionym aparatem a nie wbijasz gwozdzie to mozesz bez problemu oddac, nawet jak nabijesz kilka tysiecy zdjec,

Nie chcę się wp... między wódkę, a zakąskę, ale w tym rzecz, że właściciel sklepu nigdy nie zaakceptuje faktu, że testowałeś 200mm 2.0 robiąc 5000 zdjęć. Dla niego zawsze będzie to "wykraczający poza konieczny" sposób testowania.
Ty i ja wiemy, że jak człowiek spiskuje o BF/FF to może zajechać migawkę, ale sprzedawca, który trzyma w ręku pieniądze za kupiony obiektyw nie będzie chętny tak tego interpretować. Stąd tak jak napisałem. Jedno to prawo, a drugie to kultura jego stosowania.
Już oczami wyobraźni widzę wymianę 50 emaili między sklepem, a fotografem, gdzie każdy broni swojego stanowiska. Potem albo jakiś rzecznik konsumenta albo sąd. A z sądami to ja miałem do czynienia :lol: i proszę wierzcie mi, że mówiąc kolokwialnie "ogarnięcie" techniczne przeciętnego sędziego w Polsce jest równe poziomowi zaznajomienia z technologią przez przedstawicieli pokolenia 60+.

Tom77
01-10-2015, 20:33
nieprawda, masz 14 dni na używanie jak Ci się podoba (oczywiście według przeznaczenia sprzętu), na sprzęcie mogą być nawet ślady użytkowania, sprzedawca nie ma prawa obniżać ceny w żadnym wypadku, opakowanie przy zwrocie powinno być, chyba że dostanie się do sprzętu wymagało jego zniszczenia,

wałkowane to było wiele razy na forach prawnych,

Oczywiście, że ma prawo obniżyć cenę. Żywotność aparatu 100tys, więc każde 1tys zdjęć obniża wartość aparatu powiedzmy o 1/100. Aparat wart jako nowy 6 tys, więc każde 1tys zdjęć obniża jego wartość o minimum 60zł. Nikt nie zakwestionuje obniżenia wartości zwrotu przy takich wyliczeniach. Przy 5 tys obniżyłbym zwrot przynajmniej o 400zł. Przy śladach użytkowania dodatkowo o kilkaset zł.

becekpl
01-10-2015, 20:48
no przecież o tym piszę, jeśli przez 14 dni robisz zdjęcia kupionym aparatem a nie wbijasz gwozdzie to mozesz bez problemu oddac, nawet jak nabijesz kilka tysiecy zdjec,
to przeczytaj jeszcze raz ze zrozumieniem
możesz użyć go tak jak użył byś go w sklepie
czyli kilka tysięcy klatek nie wchodzi w grę

Yuukarii
04-10-2015, 20:04
Jest okej, tylko gdy naciskam do połowy spust migawki to nie świeci mi się na czerwono w wizjerze ustawiony punkt AF

GalaktycznyMuczaczo
04-10-2015, 20:15
to włącz single af a nie servo :)

Yuukarii
04-10-2015, 20:26
to włącz single af a nie servo :)

to nic nie zmienia

salas
04-10-2015, 20:31
Ale ustawia ostrosc?
Moze przycisk af-on? Dzwiek BIP jest? Wlacz i sprawdz czy potwierdza

Yuukarii
04-10-2015, 20:34
Ale ustawia ostrosc?
Moze przycisk af-on? Dzwiek BIP jest? Wlacz i sprawdz czy potwierdza

ostrość ustawia, dźwięk bip jest.
dźwięku nie ma tylko na servo

GalaktycznyMuczaczo
04-10-2015, 20:39
a w ustawieniach masz włączone podświetlenie tego punktu ?

Yuukarii
04-10-2015, 20:45
a w ustawieniach masz włączone podświetlenie tego punktu ?

Świeci się, coś przestawiłam i jest. On powinien tak migać, czy świecić się stale?

Dawid_Gaszynski
04-10-2015, 20:46
A nie mówiłem, że 6D do niczego się nie nadaje ? Nie dość, że jeden krzyżowy AF to jeszcze miga...

GalaktycznyMuczaczo
04-10-2015, 20:52
ma mrugnąć i tyle

Yuukarii
04-10-2015, 21:22
ma mrugnąć i tyle
Mruga raz, czyli wszystko okej.

salas
04-10-2015, 22:00
Ogarnij instrukcje na spokojnie i unikniesz nerwow