PDA

Zobacz pełną wersję : Trzy pytania o funkcje aparatu



turpat
16-09-2015, 15:48
Witam
Jestem początkującym i mam kilka pytań. Mam aparat Canon EOS 700D.
Po pierwsze. Wiem, że są 3 podstawowe parametry. Przysłona, czas naświetlania migawki oraz czułość ISO. Mniej więcej ogarniam jak się nimi posługiwać aby uzyskać oczekiwany efekt.
Nie wiem natomiast do czego służy TO i jak to się nazywa?

https://canon-board.info/imgimported/2015/09/v11XvTy-2.png
źródło (http://i.imgur.com/v11XvTy.png)
Jakaś jasność, czy co?

Drugie pytanie dotyczy balansu bieli. Mam te różnorakie tryby, które posiadają jakieś wartości w Kelwinach. Mam też opcje USTAWIENIA WŁASNE. Jednak po jej włączeniu nie mogę zmieniać ręcznie wartości kelwinów. Kręcę pokrętłem, klikam na ekraniku, nic. Albo jestem ślepy albo naprawdę coś nie działa w tej kwestii.

I trzecie pytanie dotyczy trybów półautomatycznych. Mamy oczywiście M, czyli w pełni manual. Jednak dajmy na to, że mnie interesuje tryb Av, w którym to zmieniam wartość przysłony, a reszta się dostosuje. No własnie i tu mam problem. W trybie filmowania nie mogę jej zmienić. Te tryby półautomatyczne w trybie kręcenia wideo nie różnią się prawie niczym od trybu AUTO. Również kręcę pokrętłami i nic się nie dzieje, przysłona się nie zmienia...

Pomoże mi ktoś?

zdebik
16-09-2015, 15:55
Rtfm - gl&hf

tombas
16-09-2015, 15:56
Witam
Jestem początkującym i mam kilka pytań. Mam aparat Canon EOS 700D.
Po pierwsze. Wiem, że są 3 podstawowe parametry. Przysłona, czas naświetlania migawki oraz czułość ISO. Mniej więcej ogarniam jak się nimi posługiwać aby uzyskać oczekiwany efekt.
Nie wiem natomiast do czego służy TO i jak to się nazywa?
http://i.imgur.com/v11XvTy.png
Jakaś jasność, czy co?

Drugie pytanie dotyczy balansu bieli. Mam te różnorakie tryby, które posiadają jakieś wartości w Kelwinach. Mam też opcje USTAWIENIA WŁASNE. Jednak po jej włączeniu nie mogę zmieniać ręcznie wartości kelwinów. Kręcę pokrętłem, klikam na ekraniku, nic. Albo jestem ślepy albo naprawdę coś nie działa w tej kwestii.

I trzecie pytanie dotyczy trybów półautomatycznych. Mamy oczywiście M, czyli w pełni manual. Jednak dajmy na to, że mnie interesuje tryb Av, w którym to zmieniam wartość przysłony, a reszta się dostosuje. No własnie i tu mam problem. W trybie filmowania nie mogę jej zmienić. Te tryby półautomatyczne w trybie kręcenia wideo nie różnią się prawie niczym od trybu AUTO. Również kręcę pokrętłami i nic się nie dzieje, przysłona się nie zmienia...

Pomoże mi ktoś?
może instrukcja, czytałes?
ooo, widze że kolega był pierwszy:mrgreen:

Merde
16-09-2015, 18:24
RTFM oczywiście nie zaszkodzi, ale podpowiem o czym powinieneś doczytać: kompensacja ekspozycji.

FOTO-PAN
16-09-2015, 18:59
https://www.youtube.com/watch?v=jwYozuwKspE

italy
16-09-2015, 23:11
Tak zastanawiam się, z całym szacunkiem do POCZATKUJACYCH,gdzie jest granica lenistwa.Jak tak dalej pójdzie to zaczną się pytania-do aparatu dołączony jest pasek-i ma kilka dziurek-w która włożyć bolec ,by zawiesić aparat na ramie?
podam odpowiedź koledze turpat - jest coś takiego co nazywa się KSIĄŻKA - to to co ma jakieś karteczki zapisane i jest czasami wielo-kartkowa.Wszystko z TO można się dowiedzieć choć powoduje to utratę czasu którą się poświęca na gry , facebook,czy inne ważne portale.
Proponuję - poczytać , pogłębić swoją wiedzę podstawową i dopiero zadawać sensowne pytania.

piast9
16-09-2015, 23:24
Ponieważ wątkodawca może się zrazić powyższymi odpowiedziami dodam tylko jedno - pytanie Twoje wskazuje, że nie rozumiesz podstaw. Nie jest to nic złego, każdy, kto zabiera się za coś nowego to tego nie rozumie. Reguły i zasady trzeba zrozumieć (a nie zapamiętać) aby się nimi sprawnie posługiwać.

Zakres tych informacji znacznie przekracza to, co można napisać w poście na forum. Te reguły są opisane w książkach. I taką książkę trzeba sobie kupić, przeczytać parę razy, zrozumieć.

Bangi
17-09-2015, 11:12
Dodam od siebie, że całkiem dobrą książką na początek jest zwykła instrukcja dołączona do aparatu i nie piszę tego z ironią.

AndrzejXM
17-09-2015, 12:20
Dodam tylko ze w 700D nie ma mozliwosci zmiany przyslony podczas filmowania w trybie innym niz "M". Niestety wiele osob na to narzeka...
RTMF... nie znalem tego, ale jest mocne:lol: Czytanie instrukcji to nie ujma... Szczegolne, jak sie nie ma podstaw.
Lustrzanki roznia sie od pozostalych aparatow - maja wiecej opcji, ktore wypada znac, zeby moc zrobic lepsze zdjecia... Kupiles aparat - to do dziela!
Dookola jest masa samouczkow... Czytaj. Chyba wlasnie nauka i poglebianie umiejetnosci sa najfajniejsze w fotografii amatorskiej, gdzie nie trzeba zarabiac...

jaś
17-09-2015, 12:32
Witam
Jestem początkującym i mam kilka pytań. Mam aparat Canon EOS 700D.
Po pierwsze. Wiem, że są 3 podstawowe parametry. Przysłona, czas naświetlania migawki oraz czułość ISO. Mniej więcej ogarniam jak się nimi posługiwać aby uzyskać oczekiwany efekt.

z pytania wynika że jednak nie ogarniasz, powinno być opisane w instrukcji obsługi - to bardzo niedoceniany dokument, a jest w nim tak wiele

Merde
17-09-2015, 15:46
Dodam od siebie, że całkiem dobrą książką na początek jest zwykła instrukcja dołączona do aparatu i nie piszę tego z ironią.
Ja również bez ironii napiszę: nienawidzę czytać instrukcji, gdyż mam wrażenie że producent traktuje mnie jak idiotę.

turpat
17-09-2015, 17:18
Dodam tylko ze w 700D nie ma mozliwosci zmiany przyslony podczas filmowania w trybie innym niz "M". Niestety wiele osob na to narzeka...

Wreszcie jakaś normalna odpowiedź

AndrzejXM
17-09-2015, 18:54
Ja również bez ironii napiszę: nienawidzę czytać instrukcji, gdyż mam wrażenie że producent traktuje mnie jak idiotę.

Jeden i drugi z Was ma troche racji... Gdy sie swiadomie kupuje sprzet to z gory wiadomo co sie dostanie i reszta to juz tylko skakanie po menu i "zapamietanie" ukladu przyciskow. Jak sie kupuje z przypadku - coz - instrukcje trzeba przeczytac kilka razy... Chyba, ze tryb zielony... Zostaje jeszcze trzecia strefa - rzeczy o ktorych sie nie wie bo prawie sie ich nie uzywa (i na odwrot). Tak jak np. z "szybkim" (fazowym) AF w LV. Jest cos takiego... Ale czy ktos tego swiadomie uzywa? I wiedzial o tym zanim wzial aparat do reki? Glowilem sie kiedys dlaczego nazwa plikow z "IMG_xxx" zmienila sie na "_MG_xxx". Bo zmienilem kolory z RGB na Adobe (tez podobno malo przydatne)... Jest mnowstwo takich niuansow... Ale wiekszosc mozna odnalezc jednym pytaniem w google, nawet pytan na forum nie trzeba zadawac. A ludzie jednak nie szukaja, tylko od razu pytaja...

trothlik
17-09-2015, 19:45
Ja również bez ironii napiszę: nienawidzę czytać instrukcji, gdyż mam wrażenie że producent traktuje mnie jak idiotę.

No zgoda...ale wg Murphy'ego jak już wszystko inne zawiedzie to poczytaj instrukcję :D

janhalb
18-09-2015, 08:04
Ja również bez ironii napiszę: nienawidzę czytać instrukcji, gdyż mam wrażenie że producent traktuje mnie jak idiotę.

Chyba przesadzasz. Może jako człowiek doświadczony i obyty z fotografią ;-) po prostu dużo wiesz i pewne "oczywistości" w instrukcjach wydają Ci się ZBYT oczywiste. Ale bez przesady.

Długo robiłem zdjęcia kolejnymi Zenitami i Praktikami, wiedziałem już co nieco o fotografii i relacjach przysłona / migawka / czułość - ale kiedy kupiłem pierwszego Canona (analogowego, Eosa 500N) to przeczytałem instrukcję "od deski do deski" - owszem, było tam trochę rzeczy oczywistych, ale też sporo zupełnie nowych, bo jednak obsługa poszczególnych funkcji była zupełnie inna, niż w aparatach czysto "mechanicznych".

Potem, kiedy kupiłem pierwszą lustrzankę cyfrową, znowu dokładnie czytałem instrukcję. Przy przejściu z 400D na 60D nie czytałem już "od deski do deski", bo pewne rzeczy były - no właśnie - oczywiste, ale i tak trochę czasu nad lekturą spędziłem.

A tu młody człowiek, który - jak sam przyznaje - jest początkujący, dostaje / kupuje / dziedziczy aparat wart lekko licząc ponad 2 tys. zł - i nawet nie chce mu się zajrzeć do instrukcji. Naprawdę trudno się dziwić, że odpowiedzi, które dostaje, są... No, powiedzmy, mało sympatyczne chwilami. Kolega Italy ujął to bardzo celnie.

Merde
18-09-2015, 10:15
No zgoda...ale wg Murphy'ego jak już wszystko inne zawiedzie to poczytaj instrukcję :D
A dowiesz się, że nie należy robić zdjęć pod prysznicem.

tombas
18-09-2015, 10:33
A dowiesz się, że nie należy robić zdjęć pod prysznicem.
ale sobie czy komuś? (lubie czasem popatrzeć na takie foty, <wiesz jakie>, a Ty nie?);)

Merde
18-09-2015, 11:04
ale sobie czy komuś? (lubie czasem popatrzeć na takie foty, <wiesz jakie>, a Ty nie?);)
Niestety, instrukcja X-T1 nie jest pod tym względem aż tak precyzyjna :-)

słowiczek
18-09-2015, 12:39
A dowiesz się, że nie należy robić zdjęć pod prysznicem.
http://m.youtube.com/watch?v=TBB-CvqjdCE
Test nr.1 :D

Merde
18-09-2015, 12:52
http://m.youtube.com/watch?v=TBB-CvqjdCE
Test nr.1 :D
O prysznicu faktycznie nie piszą w instrukcji do D3S, ale:

Środowisko pracy
Temperatura: Od 0 do +40C
Wilgotność: Poniżej 85% (bez skraplania pary wodnej)