PDA

Zobacz pełną wersję : Zdjęcia z selfie sticka



dave88
28-08-2015, 11:39
Hej, chcę sobie kupić selfie sticka żeby robić zdjęcia kompaktem i lustrzanką i mam takiej jedno pytanie. Jak ustawiać ostrość ? np jeżeli chcemy sobie zrobić zdjęcie w grupie ? nie mogę przecież ustawić ostrości z bliska a pozniej zrobić zdjęcie z odległości bo nie wyjdzie ostre. pytanie może wydawać się proste a nawet głupie ale ja nie wiem jak ten problem rozwiązać :P

Merde
28-08-2015, 12:00
1. Hiperfokalna
2. Wyzwalacz radiowy

Leon007
28-08-2015, 12:14
Aparat w trybie fulautomat i sam sobie ustawi ostrość w momencie naciskania spustu.

dave88
28-08-2015, 12:18
Aparat w trybie fulautomat i sam sobie ustawi ostrość w momencie naciskania spustu.

tylko ze najpierw musze ustawić samowyzwalacz, nacisnąć spust zeby ustawić ostrość i oddalić aparat na selfie sticku..i tu powstaje problem bo w momencie oddalania go już zmienia się ostrość ;/...a widzialem fotki z długich "patyków" i były dobrze wyostrzone..tylko jak ?

Leon007
28-08-2015, 12:24
Tak jak sugeruje Merde - nie używaj samowyzwalacza, lecz zdalnego sterowania: pilota przewodowego, radiowego, podczerwonego...
Nie robię sobie zdjęć na kiju, ale podglądając innych, zauważyłem że w kijkach są jakieś wężyki łączące rękę z aparatem.

namoamo
28-08-2015, 12:46
Polecam telefon Lumia 735.

salas
28-08-2015, 13:38
gopro!

dave88
28-08-2015, 13:46
gopro!

no właśnie..gopro to by było idealne do tego ale niestety kupiłem kompakta

AndrzejXM
28-08-2015, 23:42
Jak nie masz zdalnego wyzwalania jak piszą powyżej, wyjściem jest manual focus. Przed zrobieniem zdjęcia ustaw ostrość ręcznie na odległość jaka Cię interesuje. Użyj trybu preferencji przysłony. W jasne dni spokojnie możesz użyc trochę wyzszego ISO (np.400) i do tego przysłony w granicach 11-16. Szczególnie w kompakcie gdzie matryca jest mniejsza - może to dać naprawdę sporą głębie ostrości. Wystarczy na grupę osób i może na to co za nimi. Tym bardziej, że bedziesz pewnie focił na szerokim kącie gdzie głębia ostrości jest sama z siebie duża. To niestety nie komórka gdzie matryca jest maciupka i ostre jest praktycznie wszystko. Ale wymagania ludziska teraz maja :p Popróbuj.

Merde
29-08-2015, 08:12
W jasne dni spokojnie możesz użyc trochę wyzszego ISO (np.400) i do tego przysłony w granicach 11-16. Szczególnie w kompakcie gdzie matryca jest mniejsza - może to dać naprawdę sporą głębie ostrości.
Andrzeju, chyba dawno żadnego kompakta w rękach nie miałeś.

mkamelg
29-08-2015, 10:18
Hej, chcę sobie kupić selfie sticka żeby robić zdjęcia kompaktem i lustrzanką i mam takiej jedno pytanie. Jak ustawiać ostrość ? np jeżeli chcemy sobie zrobić zdjęcie w grupie ? nie mogę przecież ustawić ostrości z bliska a pozniej zrobić zdjęcie z odległości bo nie wyjdzie ostre.

Kup sobie oryginalny pilot Canon RC-6 lub któryś z jego zamienników (niestety nie mam pojęcia który z nich będzie najlepiej współpracował z aparatem).

Aparaty cyfrowe, kamery cyfrowe, projektory, akcesoria fotograficzne - Sklep internetowy Cyfrowe.pl (http://www.cyfrowe.pl/szukaj.php?tekst=rc-6&kat=16&A=0#pokaz)

AndrzejXM
30-08-2015, 00:15
Andrzeju, chyba dawno żadnego kompakta w rękach nie miałeś.

Hmmm czasem miewam w rekach Canona A590 rodziców. To juz dość stary aparat. Rzeczywście, sprawdziłem - przysłona tylko do 8. Ale ręczne iso ma, i manualnego focusa też ma... Czy obecne kompakty nie maja ani manualnego focusa, ani ręcznego ustawiania iso, że nie da się tak prostej rzeczy zrealizować jak "maksymalnie duża głębia ostrości"? Bo manualny focus to chyba wszystkie maja...? Oświeć proszę, będę wdzięczny! :)

Merde
30-08-2015, 09:59
Hmmm czasem miewam w rekach Canona A590 rodziców. To juz dość stary aparat. Rzeczywście, sprawdziłem - przysłona tylko do 8. Ale ręczne iso ma, i manualnego focusa też ma... Czy obecne kompakty nie maja ani manualnego focusa, ani ręcznego ustawiania iso, że nie da się tak prostej rzeczy zrealizować jak "maksymalnie duża głębia ostrości"? Bo manualny focus to chyba wszystkie maja...? Oświeć proszę, będę wdzięczny! :)
Generalnie chodziło o to, że proponujesz nastawy jak w lustrzance kompletnie ignorując ograniczenia kompaktów.
ISO 400 to w kompakcie zazwyczaj już hardcore (nie dotyczy tych APS-C), ale głównie zdziwiło mnie proponowanie nastawy przysłony na na f/11.
Nie dość że zazwyczaj takiej przysłony kompakty po prostu nie mają, to jeszcze nie uwzględniasz dyfrakcji. W kompaktach jej wpływ zaczyna być widoczny już po najmniejszym przymknięciu przysłony. Jeśli rozdzielczość rośnie wraz z domykaniem, to aparat ma wyjątkowo słaby obiektyw.

W skrócie: ostrość ręcznie - tak (jeśli da się to zrobić bardziej precyzyjnie w danym modelu), ale iso jak najniższe i na pełnej dziurze.

AndrzejXM
31-08-2015, 10:39
Dzieki za info. O problemie z dyfrakcja nie pomyslalem. Iso 400 chyba az tak tragiczne nie jest ze nadaje sie od razu do smietnika. Szczerze powiem, ze zdjeciom z kompaktow az tak sie nie przygladalem - szczegolnie pod katem dyfrakcji... Mania na zmiekczenia i szum przyszla wraz z lustrzanka. Wg. mnie czasem mozna pogodzic sie z gorsza jakoscia zdjecia ale jednak je miec. Amatorskiego selfie z patyka chyba nie bedziemy drukowac na A2... Raczej publikacje w internecine (i to nie w pelnej rozdzielczosci) mialem na mysli piszac wczesniej. Dave88 moze poprobowac - zobaczyc czy akceptuje zmiekczenie przez dyfrakcje i szumy od iso... Nie wiadomo tez jaki aparat ma...

arturmaksymilian
31-08-2015, 22:25
Andrzej XM dobrze napisał o ile masz manual focus w tym wynalazku przyczepianym do sticka. Jeśli nie masz to może chociaż masz wyzwolenie z opóźnieniem - najlepiej 10 sekundowym (czyli taki standard). Robisz tak: ustawiasz ostrość i wszystko inne na obiekt/obiekty w podobnej odległości z jakiej robisz zdjecia na patyku, po tem po prostu wciskasz spust i na opóźnieniu spokojnie przenosisz patyk z aparatem na siebie wraz z grupa - 10 sek powinno spokojnie wystarczyć na zrobienie min. Używałem tej techniki wielokrotnie i z powodzeniem w fotografii wieczornej zanim madrzejsi ode mnie nie podpowiedzieli mi rozwiazania z manualnym focusem.