PDA

Zobacz pełną wersję : Matówka



Gryźli
27-08-2015, 17:16
Cześć!
od wczoraj mam małą rozkminę...
x lat temu kupiłem sobie używkę 50D, z akcesoriami i między innymi było pudełko od matówki ef-s, standardowo w aparacie jest ef-a.
Jak można je odróżnić wizualnie? Wiem, że ef-s jest bardziej precyzyjna. Nie wiem jaką mam obecnie w aparacie, a jaka leży w pudełku.
Wiem, że jest opcja w menu aparatu do wyboru aktualnej matówki, ale z tego co pamiętam kasowałem wszystkie ustawienia do ustawień fabrycznych.
Nie wiem jak teraz dojść która jest która.

Pozdrawiam,
Sławek

szwayko
27-08-2015, 17:50
NA wypuscie za ktory wyciaga sie matowke powinna byc wybita literka "S" w tej EF-S.

Gryźli
27-08-2015, 18:33
O faktycznie, wielkie dzięki! Jednak była zamieniona...

Jaka jest różnica między tymi dwoma matówkami. Którą lepiej używać?

mkamelg
29-08-2015, 00:31
Ef-A:


Matówka do aparatów Canon EOS 40D, EOS 50D. Dobrze sprawdza się z większością obiektywów, w tym z obiektywami zoom f/3.5 do f/5.6.

Ef-S:


Matówka do aparatów Canon EOS 40D, EOS 50D, 60D. Zoptymalizowana do użycia z obiektywami o przysłonie od f/1.8 do f/2.8.

Źródło: Aparaty cyfrowe, kamery cyfrowe, projektory, akcesoria fotograficzne - Sklep internetowy Cyfrowe.pl (http://www.cyfrowe.pl/szukaj.php?tekst=mat%C3%B3wka+canon&A=0&inx=2&sort=snr#pokaz)

chester_jds
29-08-2015, 06:18
Gdzieś czytałem, że ta fajność Ef-S przy jasnych szkłach jest okupiona gorszym odbiorem opwidzianego obrazu przez szkła ciemniejsze (typu kit)

Gryźli
31-08-2015, 07:12
Dzięki!
Na ef-a zauważyłem, że jest jakaś skaza i trochę drażni jej widok w wizjerze. Założyłem ef-s, i tak w sumie obiektyw mam f/2.8, więc powinno być chyba lepiej?

Leon007
31-08-2015, 08:44
Według moich doświadczeń matówki "s" są zawsze lepsze, niezależnie od jasności obiektywu i tylko takie używam.
Zwróć uwagę, że musisz w ustawieniach aparatu wpisać użytą matówkę - ma to wpływ na prawidłową pracę, m.in. pomiaru światła.

adawro
31-08-2015, 10:21
Jaka jest różnica między tymi dwoma matówkami. Którą lepiej używać?
W praktyce precyzyjna matówka sprawia, że obserwowana na matówce głębia ostrości jest zbliżona do tej uzyskanej na zdjęciu. Minusem jest to, że przy użyciu obiektywów ciemniejszych od 2.8 obraz w wizjerze jest wyraźnie ciemny co znacząco utrudnia pracę.

Merde
31-08-2015, 10:35
W praktyce precyzyjna matówka sprawia, że obserwowana na matówce głębia ostrości jest zbliżona do tej uzyskanej na zdjęciu.
Sprostuję: GO obserwowanej w wizjerze przez matówkę precyzyjną niestety wciąż daleko do rzeczywistości, ale jest lepiej niż przy zastosowaniu matówki standardowej.


Minusem jest to, że przy użyciu obiektywów ciemniejszych od 2.8 obraz w wizjerze jest wyraźnie ciemny co znacząco utrudnia pracę.

Doprecyzuję: faktycznie, efekt przyciemnienia obrazu w wizjerze dla szkieł o światłosile gorszej niż f/2.8 jest widoczny, ale przeszkadza to głównie podczas ostrzenia ręcznego we wnętrzach. Tam, gdzie światła nie brakuje - nie ma to większego znaczenia, a na pracę autofocusa rodzaj matówki nie wpływa.

Mam matówkę Ef-S w swojej czterdziestce i używam zarówno z względnie jasnymi 35/2 i 85/1.8 jak i ciemnymi zoomami 10-22/3.5-4.5 oraz 70-200/4L. Czy wróciłbym do matówki standardowej? Zdecydowanie NIE.

Gryźli
31-08-2015, 11:34
@Leon007
Tak, wiem o ustawieniach, dlatego próbowałem ustalić która jest która, żeby mieć poprawne ustawienia.

@Merde
Dzięki, rozwiałeś moje wątpliwości co do współpracy z ciemniejszymi szkłami.